Italië. Oostenrijk. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. want geen staat wordt zoozeer door een «taats bankroet bedreigd als Rusland. Het artikel van de Kreuzzeitung onderscheidt zich door een oDgewone scherpte. Het koninklijk besluit is verschenen, waarbij eene bijzondere leger-afdeeling wordt opgericht voor Afrika. Z\j zal deel uitmaken van het Italiaansche leger. Het handgeld voor hen die daarbij dienst nemen is bepaald op 2000 lire. De cholera neemt op Sicilië af. Bij de ontvangst van de Bulgaaische deputatie op bet slot Ebeuthal heeft de prins van Coburg den voorzitter der Sobranje als volgt beantwoord: //Dankbaar ontvang ik het bericht dat gij mij overbrengt. Ik zal trouw blijven aan mijne beloften en mijne besluiten welke ik terstond aan de Bulgaarsche natie heb bekend gemaakt. Luisterde ik slechts naar de stem van mijn hart, dan ijlde ik i.aar uw landom mij aan het hoofd der natie te plaatsen en de teugels van het bestuur in handen te nemen. Maar een lot vorst van Bulgarije gekozene moet de tractaten eerbiedigendit zal aan zijue regeering kracht schenken er. zal grootheid en welvaart voor de natie verzekeren. Ik hoop dat wij er in slagen zullen het vertrouwen der Porte te winnen en van lieverlede ook de sympathie van Rusland waaraan Bulgarije zijne staatkundige vrijheid dankt en dus groote dankbaarheid schuldig is. Rekent op mijop mijne toewijding voor uw land op mijnen moed en mijne voorzichtigheid. Volgens den Weener berichtgever der Times heeft prins Ferdinand geen bijzouder gunstigen indruk op de Bulgaarsche heeren gemaakt. Zij meenden een kloeken, vermeteler) huzaren officier te zullen zien maar zij vonden een tengeren bleeken en eenigszius zenuwachtigen jongen man, die blijkens zijn antwoord meer den indruk maakte van een diplomaat dan van een man die desnoods Rusland zou durven trotseeren. Evenwel bleven zij verwachten dat de prins werkelijk als vorst naar Bulgarije zou komen want in de particuliere gesprekken, welke zij met hun aanstaanden vorst hadden gehouden had de prins zeer beslist gezegd, dat bij gegronde hoop had de toestemming der mogendheden te mogen verwachten. Betreffende hetgeen zal gebeuren indien ook deze vorstenkeuze misluktliet de voorzitter der Sobranje, Stojenoff, die tevens lid is der depu tatie zich aldus uit De regenten hebben ons opgedragen met een zeker antwoord terug te kee- ren. Vinden zij dit niet voldoende, dan zullen zij een nota richten tot de mogendheden waarin Bulgarije verklaart voortaan zelfstaudig zijn aan gelegenheden te rullen regelen. Na een jaar gewacht en den raad der mogendheden gevolgd te hebben, achten de regenten zich dan van alle verplichtingen jegens Europa ontslagen en zij kunnen dit doen daar zij zeker zijn van den steun van het volk en het leger". De zitting der Bulgaarsche kamer onderscheid de zich door tooneelen van ongekende heftigheid. Roloslavoff, oud president van den raad, be schuldigde de regenten van misbruik van macht, lauddieverij en ontvreemding van publieke pen ningen. Een vreeselijk spoorweg ongeluk heeft Vrijdag avond te St. Tomas bij het Outario-nieer plaats gehad. Volgens de laatste berichten had een botsing plaats tusschen een pleiziertrein en eeu goederenwagen met vaten petroleum beladen, die door den schok ontploftenzoodat uren in den omtrek de slag werd gehoord. In een oogenblik stonden de pleiziertrein en de goede renloodsen in lichterlaaie. Het eerste rijtuig was vol reizigers die vreeselijke kreten slaakten en velen der redders moesten hun raeri3chlievend- heid met den dood bekoopen terwijl de om liggende huizen spoedig door de bewoners werden verlaten daar de vlammen met vreeselijke snel heid om zich heen grepen zoodat men eerst na twee uur tijds den brand meester was. Om de algemeene verwarring nog te doen toenemen braken de paarden uit den trein los en kolden met hun brandende staarten en maneu door de menigte, vrouwen en kinderen vertrappende. Bij het afzenden van het laatste bericht waren 9 lijken uit de puinhoopen te voorschijn gebracht en men schatte het gehee.le aantal dooden op 24 of 25 terwijl van de 47 gewonden velen zoo zwaar gekwetst zijn dat men alle hoop op be houd heeft opgegeven. De gewonden worden in de apotheken te St. Thomas verpleegd. Negen personen door de bliksem gedood. Bij de begrafenis van een negerin te Monet Pleasant zestig mijl ten zuiden van Nashville in Tennessee kwam plotseling een hevig onweder op en de geheele stoet schuilde onder de hoornen. Negen personen stonden onder een eikeboom toen de bliksem er in sloeg ec allen op heUelfde oogenblik doodde. Onder de getroffenen waren drie geestelijken de moeder en twee zusters van de overledene. Waalwijk 20~Jdi T8877 Bij de gisteren alhier gehouden verkiezing van gemeenteraadsleden (periodieke aftreding) iterden uitgebracht 244 stemmen. Van onwaarde 3 Gekozen werden de aftredende leden Jud. Timmermans Wz. met 160 stemmen. C. G. van der Heijden 121 A. C. Zijlmans 163 F. M. Ingenhousz 162 Ter aanvulling der vacature de Haan waren uitgebracht 244 «temmen. Van onwaarde 6 Hiervan bekwam De heer P. van Loon Gz. 27 stemmen. P. H. C. Wijten. 65 ,r H. Janssen. 81 r/ Al. Verbunt 50 Herstemming tusschen de heeren H. Janssen en P. H. C. Wijten. De heer Jos. Bink alhier heeft met gunstig gevolg het 3e gedeelte afgelegd van het examen voor candidaat-notaris. Ook de heer D. Baggerman, vroeger hier woonachtig, verkreeg het radicaal als candi- daat notaris. Nt- Het concertverleden Zaterdag op Musis Sacrum gegeven heeft ten volle aan de hooggespannen verwachting voldaan. Het met zorg gekozen programma werd door de liedertafel op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Vooral in die Betende" koor van Diabelli, en „Hymne" van de Vliegh, verwierven onze zangers in hooge mate de toejuichingen van het uitgelezen auditorium. Mej. Adriana van Hemert, concert zange res van Dordrecht, won reeds dadelijk de sympathie van het publiek door haar een voudig, ongekunsteld optreden, hare schoone stem en zuivere voordracht. Het „Recitativ aud Arie aus die Jahreszeiten" van Haydn zong zij zeer goed, maar haar talent kwam eerst ten volle uit, toen zij met den gevier- den baryton den heer Willem C. Deckers van 's Bosch, het duet zong uit„die Schöpfung" van Haydn„Holde Gatten die zur Seite." Talrijke bouquetten werden haar vereerd, en een storm van toejuichingen vielen haar en haren ongeevenaarden partner ten deel. Later zong zij nog „Ruhe Sussliebchen im Schatten" van J. Brahms en „Vereint" van Petri, welke liederen zoo werden geapplaudis seerd, dat zij nog een allerliefst „Wiegelied" van Mozart ten beste gaf, dat de toehoorders in verrukking bracht. Neerlands baryton zong behalve bovenge noemd duet„Verlangen" van Heinze, en „Hooplooze liefde" van Van Paeschen. Zijn machtig orgaan, dat bij het klimmen der jaren niet aan kracht verliest, maar steeds zijn volle frischheid en metaalhelderen klank behoudt, bracht zijn vereerders in vervoering; en toen hij hun ten afscheid het „Vaar dan wel" toezong, scheen aan de enthousiastische toejuichingen geen einde te komen. Bij monde van den heer V. Hoffmans, commissaris van Musis Sacrum, werd den heer Deckers namens de liedertafel en eenige andere heeren een fauteuil aangeboden, als blijk van dankbaarheid en waardeering, terwijl Dr. van Heijst aan Mej. van Hemert een schoonen lauwerkrans overhandigde. Zondag gaf de liedertafel een matinée met medewerking van den heer Deckers, waarop deze zoo prachtig zong, als wij nog nooit, zelfs van hem, gehoord hebben. Zoowel den heer Deckers en mej. van Hemert als der liedertafel zeggen wij harte- lijken dankvoor het groote kunstgenot ons geschonken en spreken de hoop uit nog meermalen in de gelegenheid te worden ge steld zoo uitstekend te hooren zingen. Als wij spreken van de liedertafel, hebben wij meer bijzonder op het oog haren genialen directeur, den heer Frans de Cortie, die door zijnen on vermoeiden ijver, en den tact waar mede hij zijne zangers weet te leiden, de liedertafel op eene hoogte heeft gebracht en handhaaftzooals er slechts weinige zijn. Hoofdzakelijk zijn wij het hem verschuldigd nu en dan hier kunstenaars en kunstenaressen te zien optredenwaarvan in andere zelfs veel grootere plaatsen geen sprake kan zijn. Het bewustzijn te hebben medegewerkt tot het aankweeken van kunstmin bij zijne mede burgers zij hem een streelende zelfvoldoening. Gisteren heeft de arrondis.-rechtbank te 's Bosch uitspraak gedaan in zake tegen J. H. B., vroeger postdirecteur te Waalwijk. De rechtbank, de beide ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen achtende behalve wat belreft het toeeigenen van het port van een der brieven en de valschheid ten opzichte van de op den staat no 30 voorkomende 4 posten voor lak verklaarde beklaagde schuldig 1. aan verduistering van gelden krachtens art. 159 wetboek van straf recht, tienmaal gepleegd, en 2. aan valschheid in geschrifte krachtens art. 225 W. v. S., eenmaal gepleegden veroordeelde hem in aanmerking nemende zijn gunstig verleden, het geringe nadeel, dat de staat heeft gele den en de omstandigheiddat de wijze, waarop het abonnement wordt geregeld, der gelijke handelingen in de hand werkt, omdat zoo de beambte aan zijn abonnement te kort komt, hij zelf moet bijpassen tot een ge vangenisstraf van 45 dagen en ontzetting gedurende 5 jaar van het recht om bij de rijksposterijen of de telegrafie een ambt te bekleeden. Naar wij vernemen, zal beklaagde van dit vonnis in hooger beroep komen. Uit Tilburg wordt ons van 14- Juli ge meld Gisteren heeft hier de aangekondigde ver gadering van industrieelen plaats gehad, teneinde middelen te beramen om de Til- burgsche industrie in bloei te doen toenemen en een verslag dienaaugaande santen te stel len. De vergadering werd gepresideerd door den heer Armand Diepen, door wiems toe doen, in overleg met liet comité, de heeren H. Eras, Ad. van Dooren en Fr. van Doo- ren, ongeveer dertig industrieelen, meestal fabrikantenter vergadering opgekomen, waren. Nadat door den voorzitter de resultaten van het te Utrecht op de vergadering be handelde waren medegedeeld en hij de daar opgeworpen motiën had opgenoemd, maakte hij aan de vergadering bekenddat door den Tilburgschen afgevaardigde op die ver gadering verzocht was, hier eene algemeene vergadering te houden, daar Tilburg de eerste stad der Nederl. industrie is, en over de wolindustrie hier dus kon beraadslaagd wor den. De voorzitter stelde nu voor, de vol gende punten te behandelen 1° een onder zoek in te stellen, in welke mate de Til— burgsche nijverheid geleden heeft door invoerrechten, in het buitenland geheven 2° de concurrentie, die ons op onze binnen- landsche markten wordt aangedaan3° hoe en op welke wijze Tilburg de hedendaagsche crisis of malaise gevoelt en 4° in welke mate de loonen onzer arbeiders zijn gedaald en onze productie is verminderd. Het bezwaar van punt 1 werd algemeen gevoeld. Er is geene mogelijkheid om in Frankrijk of Duitschland te werken, tenge volge van de hooge rechten. Dit bezwaar werd vooral aangetoond door den heer Chr. Mommers, die mededeelde dat de fabriek die hij in Frankrijk opg«ricld had, lang niet datgene kon omzettenwat zij voor een aantal jaren kon doen. Hierop werd een voorstel van den voor zitter, om ook hij andere fabrikanten gege vens; e verzamelen, waarvoor een commissie van zeven leden zal benoemd worden, bij acclamatie aangenomen. Dit rapport zou, onderteekend door zooveel mogelijke firma's, naar de hoofdcommissie te Utrecht opge zonden worden. Behalve over de behandeling van den landbouw, in verband gebracht met de in dustrie, waaruit bleek dat, zoo die beschermd werd, de broodprijzen zouden stijgen, hetgeen echter geen nadeel zóu opleveren, toonde de voorzitter aan, dat de baai- en beverindustrie veel heeft geleden door het vele gebruik van buitenlandsche tricotgoederen Daarna werd de daling der arbeidsloonen besproken, welke door de geheele vergade ring werd beaamd. Men trachtte haar echter in cijfers uit te drukken, waarop de lieer H. Eras meende dat de loonen zeker met 10 pet. gedaald zijnde meesten echter verklaarden dat de daling veel grooterwas, en na langdurige discussie werd de volgende motie van den heer Mutsaers aangenomen z/de fabrikanten constateerendat de ver diensten der wevers gedaald zijii met 25 pet. èn door gebrek aan werk èn door vermin dering van loon." Vervolgens ging de vergadering over tot de benoeming van het sub-comité van Til- burgsche heeren die de gegevens zouden verzamelen voor een volgende vergadering. Die commissie moet uit personen en niet uit firma's bestaan, zoodat behalve het be staande bovengenoemde comité, nog werden gekozen de heeren Chr. Mommers, Theodoor Strater en Jules de Beer, terwijl de heer Fr. van Dooren tot secretaris benoemd werd. Nadat nog eenige plannen voor eene vol gende vergadering behandeld warensloot de voorzitter, onder dankbetuiging voor de trouwe opkomst, de vergadering. In eene te Dongen gehouden buiten gewone vergadering van leden van den Dongenschen lederindustriebond, werden, met het oog op onze tegenwoordige handels politiek twee commissien van onderzoek gekozen, eene voor de leerlooierij, de andere voor de schoenmakerij. De commissiën stel len zich ten doel, gegevens te verzamelen betreffende den toestand van dezen tak van industrie, zoowel voor als na de aanneming der beschermende politiek onzer naburen om in vereeniging met nog andere plaatsen van lederindustrie, o. a. Waalwijk, Eind hoven, enz,, daarmede te verschijnen op de algemeene vergadering van Nederlandsche industrieelen, 15 Augustus a.s, te Utrecht te houden. Nanr wij vernemen, is aan den directeur generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen opgedragen in de bewaking van den overweg van den spoorweg Zwaluwe Waalwijk onmiddelijk Lij het dorp Waspik te voorzien, zoodat aau den bestaande» gevaarlij ken toestand eeu einde zal komen. Gelijke opdracht schijnt ook te zijn gedaan voor zoover betreft den overweg bij het station Hooge-Zwa- luwe. Z. M. de Koning heeft, met handhaving vau het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant van 24 Maart 1887, waarbij goedkeuring is ontbouffin aan de begrooting der gemeente Kapelle voor 1887 het daartegen door den gemeenteraad ingesteld beroep onge grond verklaard. Maandag vertrok per extra trein van Dor drecht naar Breda een lijdende pontontrein, om onder bevel van kapitein Naeff eenige manoeu vres uit te voeren. Nadat de voertuigen door de trein-coinpagnie van het 3e reg. veld—artil lerie waren aangespannen, vertrok men van Breda over Oosterhout naar 'sGravenmcer. Van daar ging men men Dinsdag over 'sGrevelduin-Ka- pelle naar het KapeUche veer en Geertuiden- berg. Woensdag over Terheiden naar Zeven bergen, Donderdag gaat het verder over Stan daardbuiten en Stampersgat naar Klundert, Vrij dag terug over Zevenbergen naar Breda, van waar het detachement per extra trein naar Dor drecht terugkeert. Te 'sGravemoer, aan het Kaprische veer, bij Terheiden, te Standdaard- buiten en Stampersgat werden en worden brug gen geslagen. Men schrijft ons uit Tilburg van 16 Juli lieden nacht, omstreeks half twee brak er plotseling brand uit in de schuur, grenzende aan de bekende herberg „Dt Vogelenzang/,, bewoond door P. Snellen te Broekhoven. In een oog wenk deelde zich het vuur mede aan stal eu woonhuis, welke tot den groud afbrai dden. Door de vliegende vonken geraakte ook het rieten dak der tegenover gelegen boerderij van A. van Hoof in brand, welke evenals eene daarnaast ge legen woning, bewoond door li. van Hest, mede een prooi der vlammen werd. De inboedels vau Van Hoof en Van Hest zij.) grootendeeis ge red, die van Snellen is geheel vernield, terwijl ook eenig vee van den laal9le iu het vuur om kwam. Behalve van Van Hest, was alle9 ver zekerd. Een linnenfabrikant te Bokstel heeft, naar ons gemeld wordt, dezer dagen met eene ge huwde vrouw uit de gegoede klasse aldaar de wijk naar Amerika genomen zonder zijne zaken te regelen. Terwijl haar man naar de feesten te Nijmegen wa9, is het lang te voren beraam de plan uitgevoerd. De dame heeft naar men zegt eene som van f 75,000 aan effecten mee genomen. Haar jongste kind is bij haar, ter wijl zij drie andere kinderen heeft achtegelaten. Uit het door de justitie ingestelde onderzoek is gebleken, dat de dame met haar kind den weg BokstelVenlooRoermondAntwerpen gevolgd heeft. Te Roermond heeft haar reis* gezel haar opgewacht en te zamen zijn zij daar op te Antwerpen scheep gegaan. Haar man is haar met eenen advocaat ach terna gereisd. Van der Heijden, zijn vrouw en zijn zoon, die, zorals oulangs gemeld werd, te Bordeaux gevangen genomen werden wegpns een te 's Gra- venhnge gepleegden diefstal van f110,000 zijn nu op last der justitie aldaar in vrijheid ge steld omdat er geene termen tot gerechtelijke vervolging bestaan. Te Kapelle werd Donderdagavond een 3jarig knaapje uit een sloot achter de on- derlijke woning levenloos opgehaald. Op de lijn BokstelWezel was Maandag door een zeer sterken regen een gat ontstaan aan de eene zijde van den weg, zoodat de rails en bills daar konden zakken. Niemand bad dit echter opgemerkt. Toen de sneltreiu 's avonds om 7 uur aldaar wilde passeeren, ondervond hij op die plek zulk een hevigen schok dat de rei zigers door en tegen elkander vielen. De trein bleef echter in de rails en de reizigers kwamen met den schrik vrij. Uit Oorschot wordt gemeld Terwijl alle bewouer9 Zaterdagmiddag op het veld werkten, is iemand het huis van den her bergier S., in ,/de Nachtegaal", aan den 3onte bekenweg onder deze gemeente binnengedrongen. Althans toen men ongeveer een uur later thuis kwam, werden een zilveren horloge, een dito slot met kralen 60 eer.ig klein geld vermist. Niettegenstaande de ijverigste pogingen der maré- chaussée is het nog niet mogen gelukken den vermoedelijke» dader van den diefstal, een land- looper, dien men in den omtrek van het huis had zien zwerven, in handen ie krijgen. Uit 's Meer Arendskerke word gemeld De persoon van C. de Visser die als ver dacht van kindermoord in voorloopig arrest was gesteld, i« Donderdag naar zijoe woning te Heiti- kenszand teruggekeerdhij is van rechtsvervol ging ontslagen bij gebrek aan bewijs. Gisteren echter heeft de moeder van bet kind, eene 30ja- rige vrouw, hekerd, zelve den moord te hebben gepleegd. Zii heeft, naar haar eigen verklaring het kind tiaar hel geiten hok gebracht, het daar met hét hoofd tegen een plank gedrukt en het toen met een scheermes doodelijk in den hals gewond. Terstond daarop is zij de politie gaan vertellen, dat zij het kind vermoord ge vonden had, waarop de inhechtenisneming vin haren man volgde. Het oum«su9ch, dat nog drie kinderen in leven heeft, is gevankelijk naar Middelburg gevoerd. Een firma te Rotterdam ontving in bet begin dezer maand eenen brief van Brandjes Co. te Purmereml, met verzoek om prij9-couraut van touwwerk te zender, aan het kantoor der fir ma te Amsterdam Haarlemmerstaat No 30. Dit gebeurde en eenige dagen later ontving de firma eene bestelling van touwwerk tot een bedrag van circa tachtig gulden met de opmer king, dat aU de qualiteit voldeed Brandjes Ic Co. tegen lagere uoteering meer orders konden geven..

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2