BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Bulgarije. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. feit, dat er nu twee, driemaal zoo vlug leder wordt gefabriceerd dan vroeger. De productie moet dus noodwendig veel grooter zijn. 't Spreekt van zelf, dat er in dien strijd tegen de buitenlandsche concurrentie ver schillenden den moed hebben opgegeven en den arbeid hebben gestaakt of zijn ten onder gegaan. Maar dit zijn of wel lieden, die in vroeger dagen op gemakkelijke wijze veel geld verdiend hebben met weinig te werken, en die opzagen tegen de moeite om zich meer inspanning te getroosten of wel sukkelaars, die hun vak niet-verstonden, of, geheel verstoken van bedrijf kapitaal, op een gegeven oogenblik a tout prix moesten ver- koopen en dus de markt veel meer bedierven dan het buitenland ooit zou hebben kunnen doen. Maar, zooals duidelijk is, heeft juist dit bijgedragen om den toestand beter te maken. Na al het voorgaande komen wij tot de conclusie dat de buitenlandsche handelspo- liiiek op de Waalwijksche lederindustrie een zeer gunstigen invloed heeft uitgeoefenddat de productie is toegenomendat onze industrie op de binnenlandsche markt voor hare ar tikelen de concurrentie van het buitenland zeer goed het hoofd kan bieden en ten slotte dat de arbeidsloonen in geheel niet verlaagd zijn maar integendeel de toestand aer werk lieden, met het oog op de daling van de prijzen der levensmiddeleneer verbeterd is dan slechter geworden. Wij eindigen dit artikel met er op te wij zen, dat duizenden zich beklagen over den slechten tijd, maar ook niet weten met hun tijd mede te gaan. Het spreekwoord eigen schuld kwelt een mensch het meest wordt te veel vergeten. Door eigen schuld delvende meesten het onderspit; maar zelfs in onzen tijd is voor menschen die willendie willen met al de kracht, die in hen is, altijd nog plaats, en een goede plaats ook, vooral op het gebied der lederindustrie, waarop in ons land nog veel, nog zeer veel te doen is. De ministers vergaderden Zaterdagochtend in het Elysée ouder voorzitterschap van Grévy. Er werd besloten de opnemingen met betrekking tot den metropolitaauschen spoorweg onmiddeiijk te doen hervatten. Daartoe zal door den mi nister van openbare werken eene bijzondere com missie worden aangesteld. Baron Seillière van wiens opsluiting in een krankzinnigengesticht te Parijs zooveel ge sproken is werd Dinsdagavond na etn opslui ting van twee maanden weder ontslagen nadat hij voor de tweede maal onderzocht was door den specialist Dr. Gamier. Het schijnt dat zijne familie hem werkelijk, zonder voldoende aanlei ding naar het gesticht heeft laten brengen. De doctoren die zijne krankzinnig-verklaring teekenden moeten hem geen van allen gezieu en gesproken hebben. Op twee feestmalen te Rotman (bij gele- geheid der onthulling van hel standbeeld vau Armand Carrel) en te Seulis (naar aanleiding der inwijding van een museum), hebben inci denten plaats gehad, terwijl de ministers Spulier en Hérédia eene rede hielden. De beide minis ters hebben namelijk eene staatkunde van bij- eentrekking der republikeinsche krachten, eene staatkunde van eendracht verdedigd. Toen nu de heer Spullei te Rouaan zeide dai de president der republiek de pas verworven populariteit van een man met spottend gezicht kan gadeslaan, deed zich een luid protest en de kreet„Leve Boulauger 1" htïfrren. Te Seules vielen eenige gasten den minister Hérédia iu de rede en riepen hem toeGij volgt eene lafhar tige staatkunde." Onderscheidene Madridsche bladen oppe ren en verdedigen het plan om de tabaksregie te vervangen door een alcohol-monopolie, waar bij de namaak en verkoop van spiiitus dus uit sluitend aan den staat zou komen gelijk bev. in Zwitserland het gevhl is. Het gerucht loopt dat de minister van financiën gunstig gestemd zou zijn voor de in voering van het alcohol-monopoliedat eene bron van aanzienlijke inkomsten voor de schat kist zou opleveren. De grens nabij Campredon (Catalonië) is door troepen bezet geworden. Het heet dat er een beweging der Zorilhsten te vreezen is. In Spanje hebben zich geweldige natuurverschijnselen geopeubaard. Te Albatera in Alicante heeft een hevige orkaan den gehee- len oogst benevens verscheidene huizen vernield, en ook in de provincie Biscaye zijn verschei dene huizen tengevolge van overstroomiugen in gestort. De „alcade" van het district Madrid heeft een onderzoek ingesteld in alle winkelswelke verbruiksartikeleu verkoopen en gelast dat be slag zal worden gelegd, op alle artikelen, waarbij Duitsche alcohol gebruikt wordt, als schadelijk voor de gezondheid. De koningin hield Zaterdag ochtend eene revue over de vloot te Spitheaawaaraan 130 Engel- sche oorlogschepen deelnamen. De revue had een groot succes en werd door prachtig weer begunstigd. Duizenden toeschouwerswaaron der leden van het parlement en het corps di plomatique woonden haar bij. Naar de „Daily Neus" uit Petersburg verneemt, is de Emir Abdoel-Rahman ontevre den over de Anglo-Russische grensregeling als ook over de wijze waarop Engeland hem lijdeus de onderhandelingen ignoreerde. Naar de „Times" verneemt, heeft Rustan aan Lord Salisbury eene Turksche nota overhandigd, in welke nieuwe onderhandelingen betreffende Egypte worden voorgesteld op andere grondsla gen dan die der conventie. Uit Konstantiuopel wordt aan „Daily News" geseind dat tegenover de pogiugeu der Porte om de onderhandelingen over eene conventie betreffende Egypte te heropenen Engeland stel lig verklaard heeft zoodanige heropening thans ongewenscht te achten. Aan de „Standard" wordt uit Konstantinopel geseinddat het vaststaat dat Turkije niet zelf standig de candituur van den prins van Coburg voor den Bulgaarschen troon zal goedkeuren maar besloten heeft Engeland Duitschland en Oostenrijk uit te noodigen om Rusland en Frank rijk over te halen iu de candidatuur van den Coburgschen prins te berusten. De „Times'' meldt uit Konstantinopel, dat de Porte haren commissaris Mahmoed-Pacha van Kreta heeft teruggeroepen nadat hij de be volking van het eiland door tijdige concessiën tot rust heeft gebrachtwaartoe ook driehon derd uit te deelen Turksche ridderorden hebben bijgedragen. Men verwacht de vorming van een rieuw kabinetwaartoe Mahmoed-Pacha ver moedelijk behooren zal. Een hevige ontploffing van een stoomke tel heeft in den nacht van Zondag op Maandag te Friedenhütte bij Breslau plaats gehad waar door de geheele ketelmakerij met 22 ketels ver nield werd. De oorzaak is onbekend. Een vreeselijke brand volgde op de ontploffing, waar door 6 huizen en een magazijn in de asch wer den gelegd. Alles was verzekerd. Voor zoover bij het afzenden van dit bericht bekend was, hebben twee personen bij het ongeluk het leven verloren en zijn er een twintigtal werklieden gewond. De werkplaatsen die aan de Ober Silezische spoorwegmaatschappij behoorden zul len in langen tijd niet in gebruik genomen kun nen worden. Het verongelukken van zes toeristen op de Jungfrau is alleen te wijten aan het slechte weder. Naar de verklaring van ervaren gidsen, die hun spoor volgden hebben zij steeds den goeden weg gehoudenen konden zij niet anders doen dan boven op beter weder wachteu. Daar moeten zij door den stormwind in de diepte gesliugerd zijn. Maandag namiddag, omstreeks 2 uur, heeft de begrafenis der op de „Jungfrau" ver ongelukte personm plaais gehad. De lijkwagens waren als beladen met kransen van edelweiss en alpenrozen en vergezeld van 56 vaandels van vereenigingen in rouwfloers gehuld. De stoet duurde een half uurterwijl de muziek Beet hoven's treurmarsch speelde. Napels is zonder drinkbaar water. In eenige wijken begon men in de laatste dagen gebrek aan water te krijgen maar sedert een viertal dagen is in de geheele stad gebrek aau water. Men heeft bemerkt dat dc groote buizen die te Napels het water van de Serine brengen op verschillende plaatsen opengebarsten waren. De bevolking is geheel ter neer gedrukt armen en rijken lijden evenzeer. De Carmignano voorziet niet meer in de behoeften van 600,000 menschen en men is de putten gaan aanspreken, twee jaar geleden bij de cholera epidemie afgekeurd. Het water daaruit is onzuiver met modder en ze ker ODgezond. Te Montecalvino moesten de karabiniers tus- schenbeiden komen om een erustigen opstand te bedwingen. Dag en nacht laat het gemeen- bestuur 150 karretjes met 500 ton water van den Carmignano komen. Een vat bronwater kostte Dinsdag 5 francs en sneeuw 50 centimes de kilo. Napels is in denzelfden toestand als in 1528, toen het zich aan Lautrec moest overgeven, die den wateroever had afgesneden. Dö Italiaansche bladen zijn geheel ver vuld van de thans in haar geheel bekend ge- wordene circulaire van Kardinaal Rampello waarin als de eerste voorwaarde eener verzoening tussehen Vaticaan en Quirinaal de volgende voorwaarde wordt gesteld„De wereldlijke macht van den Pauselijken stoel is volgens de plechtige verklaring der geheele geestelijkheid onontbeerllijk voor de vrije uitoefening van het apostolische ambt." Naar de „Fanfulla" mededeeltwordt de bisschop van Terr.i op 't Vatikaac verwacht om den paus een nauwkeurig verslag te geveu van het bezoek door hem aan den koniitg gebracht gedurende diens verblijf te Terni. Te Catanië is de sterfte thans stationnalr, doch in de voorsteden en omliggende dorpen breidt de cholera zich uit. Van den 22en op den 23en hadden 20 sterfgevallen plaats, terwijl het aantal zieken die zich onder verpleging be vinden 250 bedraagt. De „Perseveranza be richt voorts dat. de cholera zich behalve in het zuidelijk gedeelte van Sicilië ook in onderschei dene plaatsen van Calabriü heef; verspreid. Uit Cremona wordt gemeld dat Dinsdag avond een gedeelte van het arrondissement Ca- stelinaggiore door hagelslag geteisterd werd. Op vele plaatsen zijn al de veldgewassen vernield. Het land biedt een jammerlijk schouwspel. De hagfclsteenen haddcu de grootte van hazelnoten. Te Sarento en in den omtrek daarvan werden schokken van aardbeving gevoeld. Dezer dagen werd te Napels door het nog steeds voortwoekerende geheime genootschap der Caraorra een doodvounis voltrokken aan een der leden Francisco Bruno, die herhaaldelijk tegen de strenge camorristen-wetten scheen gezondigd te hebben. Hij werd veroordeeld om door den doik te sterven en den volgenden ochtend te vijf uren werd hij door vijf zijner rechter in een wagen naar buiten gebracht waar het vonnis voltrokken werd. Nauwelijks was dit echter geschied of er verschenen ook geudarmen op de plek om de vijf rechters d.i. moordenaars, in hechtenis te nemen. Volgens eene dépêche uit Rutschuk zou het Bulgaarsche regentschap ontslag genomen hebben, tengevolge van de weigering van den prins van Coburg om de kroon te aanvaarden, en met het oog op de ontvangstwelke de verkiezing van dezen prins bij de mogendheden gevonden heeft. De regenten zouden er aan denken thans de candidatuur te stellen van den hertog vao Alen- <?on Uweede zoon van den hertog van Nemours, en dus even als Ferdinand van Coburg een klein zoon van wijlen koning Lodewijk Philips). De groot-vizier en de minister van buitenl. zaken hebben hun ontslag gevraagd wegens de weigering van den suitan om de convente be treffende Egypte te onderteekenen. Het ODtslag is aangenomen. De provinciën Kurdestan en Armenie zijn sedert eenigen tijd het tooacel van bloedige ge vechten tussehen de stammen der Kurden on derling. Troepen zijn er heen gezonden om de orde te herstellen. De Russische minister van onderwijs zal eerstdaags den staatsraad een wetsontwerp voor leggen betreffende de stichting van een hooge- school voor vrouwen, met een faculteit voor talen en geschiedenis en een voor de natuur kundige wetenschappen en wiskunde. Een nieuw spoorwegongeluk wordt uit Amerika geseind. Een exprestrein van Chicago, op de New York Lake Erie Western spoorweg, om een bocht komende tussehen Allendale en Hoho- kusNew York stoomde op een ploeg Itali aansche werklieden in waarvan 13 onmiddellijk gedood er. velen gewond werden. De expres was een uur te laat en de ploegbaas verzuimde het signaal van de nadering van den trein te geven. Een hevige ontploffing heeft te Streatmur, in Illinois (Ver. St.) plaats gehaddoor het inslaan van den bliksem iu het kruitmagazijn der steenkolenmaatschappij aldaarwaar 8000 poudee kruit lagen. Er werden 45 huizen ver nield en vele andere beschadigd. Een man kwam om het leven en 100 andere personen werden meer of minder ernstig gewond. Waalwijk, 27 Juli 1887. Mej. H. W. C. M. Freeiicks te Waspik, heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd als apothekers bediende. Door tusschenkomst van de burgemeesters zijn aan alle gemeenteambtenaren in Nederland toegezondeu de door de heeren F. van der Marck en Edm. II. Meelis te Tilburg ontworpen hoofd punten voor de statuten van een op te richten pensioen-, weduwen- en weezen-fonds, met uit— uoodigirig van hun voornemen tot toetreding volgens dat ontwerp (hetzij al dan niet gewijzigd) kenbaar te willen maken. De inkomsten van het op te richten fonds zullen bestaan uiteene jaarlijksche bijdrage van ongeveer 6 pet. van de jaarwedde der deelnemers terwijl recht op pen sioen hebben zij die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt met 30 dienstjaren en 10 jaren bijdragen in het fonds voorts zij die ongeschikt worden voor de verdere waarneming hunner betrekking na 10 jaren bijgedragen te hebben en weduwen na minstens 5 jaar bijgedragen te hebben en meer dan 3 jaar gehuwd geweest te ziju alsmede weezeu beneden den leeftijd van 16 jaar. Naar wij vernemen, ia een van de eerste bestuursmaatregelen van den nieuwen minister van waterstaat enz. geweest, het uitvoering geven aan eene toezegging door zijnen voorganger aan de staten-gcneraal gedaan, nl. om het personeel bij den aanleg van staatsspoorwegen werkzaam, belangrijk in te krimpen. Zijn onze inlichtingen juistdan heeft een derde van dat personeel thans officieel aanschrijving ontvangen, dat na 1 Januari 1888 hunne diensten niet meer gevor derd worden en zij op dien datum eervol zullen worden ontslagen. De brood bakkersvereeniging „De Voorzorg" te Amsterdam heeft besloten, in een adres aan de tweede kamer te prote9leeren tegen de pogin gen, die worden gedaan om rechten te doen heffen op den invoer van meel en granen. De officiëele uitnoodigingen voor de groote internationale tentoonstelling van Wetenschap pen en Nijverheid te Brussel in 1888 zullen bin nenkort door de regeeiing aan al de mogendheden gezonden worden. Voor elk land heeft bet uit voerend comité een afgevaardigde benoemd, welke het bureel zal besturen, dat de briefwisseling met dat land voert. Al die bureelen zullen gevestigd worden in de hoofdgebouwen elk der afgevaar digden zal een zeker getal vertegenwoordigers hebben, die rechtstreeks met de industrieelen on derhalen. Het uitvoerend comité laat a'le documenten, betreffende de tentoonstelling, overzetten in het Duitsch, Italiaanscb, Engelsch, SpaaDSch, Portu- gcesch en Russisch. Reeds zijn de stukken betreffende den interna tionalen prijskamp van kunstenaars en bouwkun digen, voor de gebouwen in den tuin der ten toonstelling, verzonden. De gevraagde plannen voor teekeningen en voorbeelden van diploma's en medailles moeten voor 15 Sept. a. s. worden ingeleverd. Tot heden zijn het Frankrijk, Italië en Enge land die den meesten ijver tooneu tot deelneming. Reeds nu kaD men verzekeren dat de afdeelingen dezer drie landen schitterend zullen zijn. Meermalen is de opmerking gemaakt, dat in vele gemeenten de bekendmakingen vanwege de gemeentebesturen vaak lijden aan onduide lijkheid, eensdeels door de groote breedsprakig heid, anderdeels door het veelvuldig gebruik ma ken van verouderde stadhuistermen, verwijzin gen naar wetsartikelen, die toch niet bekend zijn, enz. In vergaderingen van burgemeesters en gemeente-secretarissen is dan ook herhaaldelijk gesproken over het wenschelijke om hierin ver betering te brengen. Om aao dit streven te gemoet te komen, is dezer dagen een werkje verschenen van den heer J. van Waning, getiteld De Bekendmakingen der gemeentebesturen (uitgave van N. Samson te Alfen a/d Rijn), waarin een beredeneerd over zicht wordt gegeven var. de eischen, waaraan deze bekendmakingen behooren te voldoen, om aan hare bestemming te beantwoorden, door eenvoud van vorm en duidelijkheid van inhoud. Als voorbeelden zijn daarbij gevoegd, zestien verschillende bekendmakingen welke volgens de eischen zijn bewerkt. Ook aan het afkondigen van de bekendmakingen is een afzonderlijk op stel gewijd. Het boek, dat op flinke en smaakvolle '.vijze is uitgevoerd, kan in de praktijk van groot nut zijn, zoowel voor gemeentebesturen als voor de genen, die zich in de gemeentelijke administra tie wenschen in te wijden en hierin veel voor lichting kunnen vinden. Te Velsen ontmoetten twee bekenden el kaar. De kennismaking was echter niet op eene aangename plaat9, maar in de gevangenis be gonnen. Na de eerste begroeting deed D. aan S. het voorstel met hem mee te gaan, want hij had een goeden dag gehad. De ander hoorde hem uit en wist al zeer spoedig dat S. een gouden horloge met ketting gestolen en nog in zijn bezit had. De oude kennis wist echter de politie te waarschuwen ea het mocht deze na een wedloop door een weiland gelukken den dief in handen te krijgen. Daar ae diefstal onder Schermerhom heeft plaats gehad, werd S. naar de gevangenis te Alkmaar overgebracht. Bij Leeuwarden had eergisteren het vol gende ongeluk plaats. Onder het groote aantal rijtuigen dat van de kermis tegen den avond huiswaarts keerden, waren drie welke tegen el kaar harddraafden. Ofschoon de Stienser straat weg, waarop het plaats vond, eene aanmerke lijke breedte heeft, werden de bermen nu ook nog door de dravende partijen in beslag geno men. Een er van bespannen met twee paar den, reed een mtisjedat ter zijde van den weg liep, omver. De wielen gingen over den rug en een der knieën, terwijl de scheenbeenen wonden vertoouen, veroorzaakt door de paarde- hoeven. Bewusteloos werd zij opgenomen door eenen daarlangs komenden voermandie haar naar de verschrikte ouders bracht. Geneeskun dige hulp werd dadelijk ontboden, doch het valt nog niet met zekerheid te voorspellen of de kueuzingen ook zoo belangrijk zijn, dat de patient er geen letsel van zal houden. De eigenaar vau het rijtuig heeft de kosten der geneeskundige behandeling voor zijne reke ning genomen. De voormalige Augustallaburcht, thans als boerderij de Stoltenberg, te Welsum onder Olst, ttond Zaterdag avond 7 uur in volle vlam. Eer de brandweer aanwezig was, en wel binnen 10 minuten, lagen de groote schuren in puin, en een paard10 varkens en een schaap waren eene prooi der vuurzee geworden. Schipper G. v. Elburg, die juist bij de pachtemrouw bin nen was om turfgeld te innen, kreeg bij zijne poging tot redding van een paard door eenen brandenden balk eene diepe hoofdwonde. Het gewonneu hooi, het riet, aanwezig voor het nieuwe dek der schuur, de voorraad turf en stroo, bet werkte alles mede tot het voeden der felle vlammen. Een hooimijt brandde mede af, en door de krachtige werking der brandweer uit Welsum en Olst mocht men er in slagen de belendende gebouwen en het voorhuis te be houden. De eigenaar had het huis laag verze kerd de jonge pachter, pas sedert 1 Mei be woner, niets. De oorzaak is niet bekend.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2