BESSENSAP 1887. eene JR.C. Meid, DE NOTARIS VERDE* JAARMARKT te WAALWIJK, Vrijdag 5 Augustus. Huider berichten. Lederberichten. Laatste Berichten. magt tegen I Horaabera.ii P. J. van Gils. ADVERTENTIES. P. J. VAN GILS. Mevrouw K1 t g e n PUBLIEK VERPACHTEN: Soja Olijfolie Wijn azijn Liebigs-Vleeschex- tract alsmede verschillen de Specerijen enz. Orders op genoemd sap wor den tegen verminderden prijs aan genomen tot 8 Augustusna dien tijd worden de prijzen hooger gesteld. die vlug en netjes kan werken en voorzien van goede getuigen, tegen f 100 huur en f 50 verval. te Dussen, zal Dinsdag 2 Augustus 1887, 's namiddags 5 uur, in 't veerhuis te Dron- gelen 30 heet. om te weiden. 13 heet. om te hooien of te weiden. STEEDS tegen bilijken Prijs voorhanden Uit Etten wordt van 23 Juli gemeld: Nadat hier in den afgeloopen nacht op vei- schilllende plaatsen pogingen tot inbraak zijn beproefd die, of eerst mislukten, of althans niet h't gewcnschte gevolg hadden, heeft men daar na zich eer.ee toegang weten te verschatten tot eene der kamers var. de pastorie der hervormde gemeente. Slechts enkele kleine zilveren voor worpen, die zich daar bevouden, heeft men buit gemaakt, Door het nachtelijk rumoer toch wer den de bewoners al spoedig gewekt, en het schijnt dat de vreemde indringers, dit bemerkende, zich niet langer veilig geacht en ijlings het hazepad gekozen hebben. Het plan om met eenen beitel de kamerdeur, die op het nachtslot was, te openen, ten einde op die wijze den verderen toegang tot het huis te verschaffen, moest dan ook worden opgegeven. Door veld wachters en marechaussee is alles behoorlijk op genomen en daarna proces-verbaal opgemaakt. Als verdacht worden beschouwd drie vreemde lingen, die hier gisteren den ganschen dag heb ben rondgezworven en wier uiterlijk ver van gunstig is. Uil de rivier de Dommel te Stratum is het lijk vau een onbekend persoon opgevischt, naar gissing 30 jaren oud, gekleed met zwarte jas, vest er. broek, gestreept boezeroen, katoenen hemd en onderbroek alles ongemerkt. Op hem werden gevonden eene zwarte portemonnaie met twee brieven, waarvan eene naar het schijnt af komstig is van zijn meisje, en de andere aan zijn moeder gericht is, welke brieven misschien tot eenige ontdekking kunnen leiden. Het lijk verkeerde reeds in vergevorderdeu staat van ont binding. Uit de gevangenis te 's Bosch zijn ont vlucht M. v. d. Linden, oud 21 jaar, zwaarge bouwd, bijgenaamd Mie Mik, uit Keek bij Grave en J. M. Schilfer, 19 jaar, geboren te Amster dam. Beiden waren in huu wit gevangenispak zonder hoofdbedekking. Zij zijn door de brigade maréchaussee te Grave Zaterdagavond circa 8 uur tegenover Gassel aan de Maas terwijl zij daar over wilden gaan, gevat geworden. Van der Linden had toen een blauwen kiel doch 'overigens, gelijk zijn makker, nog de ge- vangeniskleeren aan. Zondag morgen zijn de vluchtelingen weer achter slot gebracht. Een dochtertje van den landbouwer G. te Kralingen had Zaterdagmiddag het ongeluk in braad te geraken, doordien het boenwas, gemengd met terpentijn, dat zij bij eene brandende kachel bereidde, in vlam vloog. Zij bekwam aan hoofd en handen deerlijke brandwonden. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk inge roepen. Haar toestand is niet hopeloos. Aan den Heereweg te Groningen brak Vrijdag brand ui» iu de behuizinge bewoond door zekeren ALsemo. De politie en de brand weer openden met geweld de deur eu vonden op den zolder eenige met petroleum gedrenkte brandende voorwerpen daarbij een kist met papier en een bed. De vermoedelijke brand stichter, die zeer ongunstig aangeschreven staat, is onmiddellijk gearresteerd. Als pachter van de paardenmarkt was hij zijne verplichtingen niet nagekomen zoodat uamens het gemeente bestuur beslag op zijne goederen gelegd was. Omtrent het geval van verdrinken te Kem- merden meldt de Z. C. Gisteren namiddag ziju eeu viertal schareslij pers die te veel sterken drank hadden gebruikt te Remmerden onder Renen gaan zwemmen. Een hunner zwom tot nabij een voorbijstoomende Duitschc boot en verdween door den zwaren golfslag in de diepte. Het overige drietal begaf zich ijlings naar den oever, om ten spoedigste... eene halve flesch jenever op te eischen die zij wisten dat hun overleden kameraad in den zak van zijne jas had. In kennelijken staat kwamen zij te Eist aanwaar zij bijna onder de stoomtram geraakten. Gelukkig wist de machinist cog tij dig te stoppen. Te Bergen-op-Zoom hebben drie potten bakkerijen wegens overproductie bij weinig of geen afzendingzich genoodzaakt gezien het werk te staken en het talrijk personeel te ont slaan. Te St. Annaland is Vrijdag een tweejarig knaapje dat buiten liep te spelen achterover gevallen in een ketel met heet waterwelke zijne moeder even te voren had neergezet. Het kind kreeg hevige brandwonden en is aan de gevolgen overleden. Te 's Prinsenhoge is inbraak gepleegd in het postkantoor. De daders zijn door een raam in de keuken van den directeur binnengekomen en hebben daarop licht ontstoken, waardoor de kanarievogel van den heer Keg aan het zingen is gegaan. Wel is waar werd dat zingen door den directeur ge hoord doch niet het minste onheil vermoedende, sliep hij weldra weder in. Maar toen de heer Keg eenige oogenblikken daarna zijne kauarie wederom hoorde aanslaan en tegelijkerheid onraad hoorde stond hij op om te zien wat er gaande was. De inbrekers zijn daarop onmiddellijk ge vlucht terwijl de directeur vervolgens ontdekte, dat pogingen waren aangewend om met eenen vaRchen sleutel de kantoordeur te openen, waar van het slot geheel was stukgewrongen met be hulp eener kachelpook. Voor zoover bekend hebben de inbrekers niets ontvreemd. Hoezeer onmiddellijk de hulp der beide veldwachters werd ingeroepen mochten deze er niet in slagen de daders op te sporen. (N. B. C.) „Wat is dwaas Dwaas is, bij 'tspe- len geld te verliezer, tn zich daarover boos te maken te verwachten dat een redacteur met omgaande post antwoorden zal; een kas telein te vragen of zijn vijn goed is;.'savor.ds naar een partij te gaan, eu den volgenden tnor- g'-n over pijn in 't haar tc klagen iu April zijne kachel te doen vveguemen, wijl die maand een paar warme dagen heeft iemand voor braaf te houden, wijl hij geen kerktijd overslaat; doodmoe en afgemat niet naar bed te gaan, wijl het nog de gebruikelijke slapeuslijd niet is; zijn eigen geheimen uit te brengen en te verwachten, dat anderen die bewaren zullen; iemand van dienst te zijn en op dankbaarheid le rekenen een dief zonder middel var. be staan uit de gevangenis te ontslaan en te vergen, dat hij zijn eerlijk brood zal eter. iets voor goedkoop te houden wijl het weinig kost iemand openlijk beschaamd te maken om hem le verbeteren vijftig jaren oud te zijn en cog te betwijfelen dat deze en veel andere dwaze dingen dagelijks gebeuren. Voorzorgsmaatregelen te nemen bij liet uanknoopen van relatién met Kngeland. De Lond. corresp. van het N. v. d. D. schrijft Het komt in den laatsten tijd herhaaldelijk voordat kooplieden in Nederland aanbiedin gen ontvangen tot aanknoopen van relatien met firma's in Engeland. Is in het algemeeu groote voorzichtigheid in zulke gevallen wenschelijk, tegenwoordig is die dubbel noodig, omdat zoovele bedriegers pogingen aanwenden om in Nederland slachtoffers te ma ken. Groote huizen hebben gewoonlijk corres pondenten in Engeland, die hun vertrouwbare inlichtingen kunnen verschaffen. Met kleinere huizen is dit niet altijd het geval, en daarom is het wellicht nuttig hier een paar aanwijzingen te geven voor hen die niet zulke goede gidsen hebben. De wijze, waarop de bedriegers te werk gaan, is in den regel als volgtZij richten een schrijven aan een of anderen koopman waarin zij hem melden dat zij zijn naam gevonden hebben in een adresboek, in een catalogus, enz. en gaarne van hem prijsopgaven van boter en kaas, van liooi of stroo, van hammen cf andere artikelen zouden hebben. In den regel volgt de prijsopgave bin nen eenige dagen. Dan komt het verzoek om een proefzending, waarvoor de remise dadelijk na aankomst zal worden overgezonden. Komt die proefzending, dan volgt het geld met een order voor eene flinke bezending, betaalbaar over eeni ge maandendeze wordt zoo mogelijk nog door eenige andere orders gevolgden in het eind krijgt men in het geheel niets of een wissel die met protest terugkomt. De bestellende firma is verdwenen. Men zoude ze natuurlijk licht kun nen opsporen en in Engeland vervolgen, doch die vervolging kost daar zeer veel geld, en met het oog daarop zien de meesten er wijselijk geheel van afte meer omdat in 90 van de 100 gevallen de vervolgde de kosten toch niet zoude kunnen vergoeden. Het komt dikwijls voor dat ook referentiën worden opgegeven, die van den besten aard zijn. Bij nader onderzoek blijkt dan dat de personen aan wie gerefereerd wordt, even groote bedrie gers zijn als de anderen. Wie zich voor dergelijke bedriegerijen wil vrij waren vragevóór men relaties aanknooptbij welke bankinstelling de firma eenerekening heeft. Elk handelshuis in geheel Groot-Brittannie, al is het nog zoo kleinmoet overeenkomstig de han- delsusantiën gebruik maken van zulk een bank instelling. De meeste bedriegers zullen daarop niet antwoorden. Doen zij het wel dan vrage men door tusschenkomst van het Nederlandsch consulaat daar ter plaatse of de genoemde bank instelling bestaat en of de bedoelde firma er gunstig bekend isalsmede of men de firma gerust crediet kan geven. Kan men bovendien andere informatiën krijgen over de vertrouw baarheid van de leden der firma zooveel te beter, doch men beginne allereerst met te vragen naar de bankinstelling. Op deze wijze zal men ge woonlijk bevinden aat het bedrog voorkomen wordt. Sluwe bedreigers zullen zich daarop ook wel weten te wapenen, want de bankinstellingen zijn gemakkelijk bereid eene rekening te openen voor iedereen die daartoe aanvrage doet, en zijn daar om niet de beste lichamen om inlichtingen te geven. Doch zij kunnen althans zeggen of er eenig geld voorhanden is, waarmede de firma hare zaken drijft, en kunnen zeer spoedig naar de wijze, waarop de firma over dat geld beschikt, een oordeel vormen over hare manier van zaken doen. Is die van dien aard dat zij vertrouwen inboe zemt, dan heeft men althans eenigen meerderen waarborgen waneer de firma reeds geruimen tijd met de bankinstelling in betrekking staat, dan is dit althans een bewijs dat zij belang heeft bij het handhaven van een goeden naam in de handelskringen harer verblijfplaats. Toestellen tot de bereiding van kunstniineraal- watcr, limonade en andere schuimende dranken met vloeibaar koolzuur, systeem W. Budenberg, te Doitmund. Wij achten het niet van belang ontbloot de aandacht te vestigen op deze toestellen, waarvan er op de tentoonstelling van voe dingsmiddelen te Amsterdam een in werking te zien is. Door de bereiding van volkomen schei kundig zuiver koolzuur in groote hoeveel heden is het mogelijk geworden de vroegere stelsels tot bereiding van mineraalwater en andere schuimende dranken aanmerkelijk te vereenvoudigen. Met de toestellen, stelsel Budenberg, kan nu iedereen, zonder vooraf de minste kennis der bereiding van mineraalwater te hebben, in een zeer kleine ruimte grootere hoeveel heden mineraalwater tot billijker prijs berei den dan ooit te voren mogelijk was. De vroeger niet te vermijden last en on aangenaamheden bij de bereiding van kool zuur vallen bij deze toestellen geheel weg, en buitendien kan men bij bet gebruik van vloeibaar koolzuur bet mineraalwater in eene veel betere hoedanigheid fabrikeeren dan tot heden mogelijk was. De fabrikatie van koolzuurhoudend water geschiedt door uit een met een gasketel ver bonden fiesch, koolzuur in een met water gevulden mengketel te laten binnenstroomen. Door de as in den mengketel te draaien, neemt bet water zooveel koolzuur op, als door den op den mengketel staanden mano meter wordt aangewezen. Is de gewenschte druk bereikt, dan sluit men de kraan, waar door bet koolzuur in den mengketel komt, af. Het water is nu gereed, zoodat men met het vullen der flcsschen kan beginnen. Wil men selterwater maken, dan voegt men eenige zouten bij het water, welke evenwel zoo goedkoop zijn, dat bet mineraal water er bijna niet duurder door wordt. De liter mineraalwater komt op 1 a 2 cent, naar gelang der kwaliteit, welke men wenscht te verkrijgen, zoodat iedere groote verbrui ker zijn koolzuurhoudend water met voordeel zelf kan bereidendaar de aanlegkosten spoedig verdiend zijn. Het toestel zelf bestaat uit een mengketel en een koolzuur houder, die op 20 athmos- pheeren geperst zijnde benoodigde hulp stukken manometer, in- en uitstroomings- kranen, veiligheidsklep, enz., de laatste, op dat (bij onachtzame behandeling van het toestel) alle gevaar voorkomen worde. Opdat bet in de geledigde mengketel over blijvende koolzuur niet verloren ga, maar voor de volgende bereiding gebruikt kan worden, is het goed een perspomp aan te brengen, om bet verder noodige water in den meng ketel te brengenis er evenwel een water leiding met voldoenden druk en bruikbaar water voorbandendata is de perspomp niet noodig. Buitendien worden in dit geval een altijd af te sluiten bol op de watertoevoer buis geplaatstwelke dient tot bet opnemen der zouten die bijgevoegd worden. Ten laatste zijn nog slechts de vultoestel- len noodig, die bestaan of uit slechts een vultoestel voor kogelflesschenof uit een samengesteld vul-en-kurktoestel, of uit beide toestellen vereenigdof uit een vultoestel voor svphonflesscben. De aanlegkosten van bovenomschreven toe stel zijn, daar alle inrichtingen tot het ver vaardigen van koolzuur vervallen, zeer gering. Het water dat de heer Budenberg op de tentoonstelling maakt is heerlijk van smaak en wij verwonderen ons dan ook geenszins over bet aantal getuigschriftendie wij in een door hem verspreide brochuur aantreffen. Onder die getuigschriften is er onder anderen een, waarin de HH. Dr. van Hamel Roos en Harmens, scheikundigen te Amsterdam, ver klaren dat in het mineraalwater van den Hr. Budenberg blijkens chemisch onderzoek gee nerlei metaal-verbindingenwelke tot de schadelijke gerekend worden (als lood, koper, tinzink) zijn geconstateerd. Wij durven deze toestellen dus in gemoede aanbevelen. AMSTERDAM, 25 Juli. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER. Huiden, Ex inschrijving 12 Juli jl. zijn nog afgedaan de volgende nummers .- No. 584585, 589, 590 592, 593, 602, 603, 604, 605 606 653. EINDHOVEN. Voorraad der oude looiersbeurs. Gebrs. Keunen zuigers 5 pd. Ant. Kerssemakers-Simonis150 gezouten Buenos-Ayres 38 pd. 125 droge Bue nos- Ay res 33 pd. Verbagen; gezouten B.-Ayres 32 pd,;droge B.-Ayres 30/40 pdgeschonden zooi leder; lijmvleescb. W. Hoffmannwild paardenJeer. G. Schellekens Java's zwart ronden nerf en grauwe. Hub. Glaudemansdrooggezouten Kaap 3/4 pd. dito 6 pd., gezouten Kaap 5 pd., zwarte Java's. GESTEL. J. Gerritspaardenbalzen in 't smeer en ge touwd 21/«j a 3 pd. P. v. d. LaakDaccas in 't smeer en ge touwd grauw en zwart 4/5 pond, paar- denleer. WOENSEL J. Maaspinken en helften in 't smeer calcuttas in 'tsmeer 5 pd. Ed. Vosters; zuigers 5/6 pd., gezouten Kaap kalfs 3/4 pd.inlaodsch paardenleer in 't smeer en getouwd 3/5 pd. Looiersbeurs den eersten Dinsdag van elke maand bij den heer VERHEIJEN nabij het stational waar ook bet voorraadboek ter inzage ligt. B'IUSSEL, 26 Juli. In de kamer interpel- 'eerde de heer Tack het gouvernement Daar aan- leidiLg van generaal Van der Smissen's bekende redevoering. Hij verlangde ophelderingen uit welke hij de overtuiging zou kunnen erlangen dat noch de waardigheid, noch het gezag der kamer aangetast was. De minister van oorlog verklaarde hierop, dat die overtuiging inderdaad de zijne was. Van der Smissen had eene be tuiging van leedwezen en van hoop uitgesproken, zoi.der te bedenken dat tijd en plaats daartoe slecht gekozen waren. De minister terwijl hy zijne opmerking tot den generaal richttewas er zeker van dat zulk een feit zich niet weder zou herhalen. De onderhandelingen met betrekking tot de onzijtligverklaring van het Suez-kanaal zullen eerstdaags tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen hervat worden. Het desbetreffende ontwerp i9 reed9 door eene commissie onderzocht geworden. In de lieden voormiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad is o.a. besloten: Het adres der gemeente Capelle, ten opzichte van het bouwen eener wachtkamer aan de halte Capelle-Nieuwvaart, te steunen; Aan de beide apothekers alhier voor te stellen, de geneesmiddelen aan de armlastigen te leveren tegen tarief Opwyrda met 10% korting, om het jaar, den eersten keer bif loting; Burg. en wetli. te machtigen de leening adé'/s van 1878 te cpnvëffeeren in 4%; Aan te houden het voorstel van gedep. staten omtrent de verhooging der salarissen van burge meester en secretaris. te ROTTERDAM, Eendracbtsweg 51, Brieven franco aan bovengenoemd adres. op de Elandpn, enz. onder DRONGELEN, WAALWIJK en BESOIJEN

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 3