Gemeenteraad van Waalwijk, ^BEKENDMAKING. BUITENLAND. Q Belgie. Frankrijk. Engeland. velen hunner niet. Kunnen zij hunne zonen niet eenige jaren uitzenden om de vervaardi ging der meest gebruikte ledersoorten te leeren Zijn er in het buitenland geen knappe werklui te krijgen De schoenmakers laten er wel komen waarom de looiers niet Deze en meer dergelijke vragen bevelen wij aan in de overweging van alle looiers, die het goed met zich zeiven en met hun vak meenen. Wij blijven beweren, dat velen door eigen schuld ten ondergaan en dat de lederindus trie onder de tegenwoordige handelspolitiek zeer goed tot bloei te brengen is. Maar dan moet Jan Salie de deur uit en alle sleur en lamlendigheid over boord. We moeten too- nen mannen te zijn van onzen tijd, mannen met een ijzeren wilmannen, die weten wat zij willen, en daarbij de kracht bezitten om hunnen wil, trots alle moeielijkheden door te zetten. Als wij willen is de toekomst ons niet door bescherming, maar door eigen werkzaamheid, door eigen energie. Help u zelve en God zal u helpen OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 26 Juli, vm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester Van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deeit mede dat zijn ingekomen: lo. Besluit van ged. staten, houdende goed keuring der gemeenterekening over 1885 tot een bedrag in ontvaDg.t van f44-761.205. in uitgaaf f 44565,20. Goed slot f 196.5. 2o. Bericht dat van wege de provincie aan de teekenschool alhier voor dit j aar een subsidie is toegekend van 169,70. 3o. Schrijven van het gemeentebestuur van Capelle, waarin onze gemeenteraad verzocht wordt een adres te steunen van Capelle, strekkende om te verkijgen het bouwen van eene wachtkamer aan de halte CapelleNieuwvaarten tevens dat de treinen no 407 en 408 daar stoppen. Conform besloten. Aan de orde I. Levering van geneesmiddelen ten behoeve der armlastigen met 1 Augustus a. s. De voorzitter „tegen 1 Augustus moet er een apotheker worden aangewezen die de genees middelen aan de armlastigen zal leveren. In een vorige vergadering is bepaald dat dit zou geschieden door hemdie de meeste reductie gaf op het tarief Opwyrda. Aan dtn raad is echter een schrijven voorgelezen van apotheker Reijnen, waarbij Reijnen verzocht verschoond te blijveu van een uitnoodiging tot inschrijving; hij scheen zich zelfs beleeaigd te achten door de veronderstelling, dat men hem eeuige korting zou kunnen vragen. Wij konden dus niet aan het raadsbesluit voldoen om beide apothekers uit te noodigen om echter zooveel mogelijk in den geest van den raad te handelen hebben wij aan de firma P. J. van Gils gevraagd hoeveel reductie zij eventueel zou kunnen toestaan. In haar antwoord zegt de firma Va-n Gils genoodzaakt te zijn deG raad in overweging te geven, de levering te doen geschieden volgens de le categorie prijslijst Opwyrda, die zeer billijk iszonder eenige reductie en de regeling te volgen zooals vroeger. Het voordeel dat de gemeente "bij eenige reductie zou kunnen hebben is zoo luttel, dat het der moeite niet waard is. Mocht echter dj raad bepaald reductie verlangen, dan zoude die tot op een zekere hoogte kunnen worden toegestaan. De voorzitter „aanvankelijk was ik niet voor reductie, maar later heb ik een apotheker ge sproken die zeide mij dat er wel 10 pet. re ductie zouden kunnen worden toegestaan, omdat de leverancier zeker is van zijn geld. De raad behoort nu vast te stellen hoe groot hij die re ductie wenscht. Ik stel daarom voor een bepaald cijfer te stellen teu minste als de raad blijft bij zijn besluit om reductie te eischeu. Ik meen ook dat Reijnen wel genegen is om reductie toe te staan. Zoodoende staan beide apothekers gelijk." De heer Van der Heijden: „de informaties, die u zijn gegeven zullen wel naar waarheid zijn ik zou dus in overweging geven ons te houden aan 10 pet. reductie." De heer Hoffman? „naar aanleiding van de vroegere houding van Reijnen en het voorge lezen antwoord van de firma Van Gils, schijn de reductie zeer klein te zullen zijn vroegii- was de rekening der geneesmiddelen dikwijls 6 a 700 gld dc laatste jaren was het slechts een goede f 400. Moet er nu op het le volgen tarief reductie worden gegeven dan vindt men dit misschien op de qualiteit der geneesmiddelen. Ik stel dus voor de levering te laten geschieden volgens tarief. Wel zou er voor de gemeente een klein voordeel zijn te maken maar als de qualiteit dan minder wordtgaan wij toch niet vooruit." De heer Mombers„ik kan mij zeer goed vereeuigen met het gezegde door den heer Hoffmans." De voorzitter: „we moeten aannemen dat de geneesmiddelen goed zijn en als nu een apothe- üe voorzitter zegt zeker bij vergissing Kluin; de uitnoodiging van B. en W. was gericht aan de firma P. J. van Gils en is ook door fiaar beantwoord. (De verslaggever.) ker zegt dat men goed 10 pet. reductie kan geven dan bestaat er geen reden om die niet aau te nemen 10 pet. van 400 is f 40 daar mede kunnen wij juist een urinoir betalen." De heer Timmermans van Turenhout „ik zie niet in waarom wij de apothekers 10 pet. cadeau zouden geven. Wat aangaat de qualiteit der geneesmiddelen, beiden staan m. i. boven elke verdenking van mindere te zullen leveren als «ij reductie geven." De heer Hoffmans „uit het debat meen ik te mogen opmaken dat Reijnen nu zou gezegd hebben dat 10 pet. reductie mogelijk isik dacht dat Reijnen voet bij stuk hield maar als hij nu van gevoelen is veranderd en 10 pet. wil geven, heb ik daar niets op tegen als zij dan de levering ieder een jaar hebben." De voorzitter: „'t Is juist Reijnen die gezegd heeft dat 10 pet. kau worden toegestaan. Vroeger heeft de heer Timmermans van Turenhout mij de opmerking gemaakt, dat ik mijne inlichtingen slechts gezocht had alleen bij Reijnen die op merking was juist; ik heb daarom nu inlichtingen gevraagd bij twee professoren in de pkarmacie en bij de twee redacteurs van 2 pharmaceutische bladen. Een dezer laatste, Smit, heeft mij gezegd dat 10 pet. redutie zeer goed kan en Reijnen kon zich daarmede zeer goed vereenigen. Ik heb hem gevraagd mij dit op papier te willeD geven maar dit heeft hij niet willen doen ik kan dus niet bepaald zeggen dat hij het aanneemt. We zullen het nu ook den aooeren apotheker vragen." De heer Van der Heijden „ik geloof niet dat Reijnen om 10 pet. reductie mindere ge neesmiddelen zal geven." De voorzitter„bij het laagste en hoogste tarief van Opwyrda ia de qualittit der genees middelen gelijk het verschil bestaat alleen in het arbeidsloon, de waardeberekening der ingrediënten blijft dezelfde." De heer Baijens„ik zou het wagen voor te stellen de reductie op hei tarief Opwyrda vast te stellen op 10 pet.; de apothekers leveren om het jaar, den eersten keer bij loting." De heer Mombers „Reijnen is wel schrikke lijk veranderdeeist wilde hij in geen geval van reductie hooren en achtte zich zelfs belee- digii als men hem er om vroegen nu wil hij zelfs 10 pet. geven." De voorzitter „dat is naar aanleiding van den brief van Smit". De heer Timmermans Wz.„zooals bekendis heb ik de vorige keer anders gestemd dan nu wel het geval zal zijn omdat er nu heel andere beschouwingen zijn gekomen het advies toch door een der apothekers thans gegeven staat lijnrecht tegenover het vorige. Wat mij betreft, ik was de vorige vergadering tpgen korting, omdat beide apothekers er tegen waren. Nu men ons echter als 't ware korting opdringt, ben ik er natuurlijk voor; maar in de onzekerheid hoeveel die korting moet bedragen wilde ik overleg tusschen het dagelijksch bestuur en de apothekers, ook om te voorkomen dat er op nieuw gema noeuvreerd wordtwant ik zie geen verschil tusschen de vraag: Wie geeft de meeste korting? of Hoeveel korting geeft gij Ook komt het mij voor dat de firma van Gils in deze al zeer royaal gehandeld heeft. Op de haar gedane vraag toch had zij een zekere kortiug kunnen opgeven en de raad zou dan bezwaarlijk daarbuiten hebben kunnen gaan. Ik stel daarom voor de zaak te stellen in handen van B. en W. Over dit voorstel ontstond eene vrij langdurige en tamelijk verwarde discussie de slotsom was dat het met vijf tegen vijf stemmen geacht werd te zijn verwerpen." De voorzitter zegt dal hij aan dec raad me- dedeeliogen heeft te doen maar Diet anders dan in geheime vergadering en onder oplegging van geheimhouding. De heer vau der Heijden verlaat de zaal onder opmerking, dat hij niet inziet waartoe al die geheimhouding bij zaken van algemeen belang nuttig zijn kou. Hij kan ziju mond daarover maar slecht houden daarom verwijdert hij zich. De deuren wordeo gesloten. Na heropening herneemt de heer van der Heijden zijn plaats. Alsnu komt in stemming het voorstel Baijens, dat wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer van Heijst bleef buiten stemming. Dp heer Timmermans Wz.„In 1878 heeft de gemeente eene leening gesloten tegen eene rente van 4!/s pet. Bij den tegenwoordige rente- standaard kwam deze koers aan het Dag. B. te hoog voor. Opziende echter tegen de onvermij delijke kosten aan eene formeele conversie ver- bonden hebben wij gemeend langs meer een- voudigen huishoudelijken weg hetzelfde doel te kunnen bereiken. Wij zijn daarin naar wensch geslaagd. Alle bekende houders van obligatien uit bedoelde leening zijn toegetreden. Met nog een houder zal moeten afgewerkt worden maar wij hebben alle reden om op diens inwilliging te rekenen. B. en W. vragen alzoo machtiging van den raad om in dezen geest de bedoelde conversie van 4^/2 in 4 pet. tot stand te brengen." De heer Baijeni „hoe groot is die leening De heer Timmermans YVz.: „f14000." De heer Baijens „Hoeveel voordeel is dat?" De heer Timmermans Wz. „f70 'sjaars," De gevraagde machtiging wordt verleend. De voorzitter„thans hebben wij nog een schrijven van gednp. staten, waarbij deze voor stellen de trsctementen van den burgemeester en van den secretaris te verhoogen, respectieve lijk tot f500 en f750; 'tis een bijna algemeene maatregel." De heer Baijens „ik geloof dat we heel gauw kunnen beslissen. Ik heb wel van andere ge meenten hooren zeggen dat zij het maar aannamen omdat als de raad er tegen isgedeputeerde staten het toch doen 't best is dus maar goed schiks aan te nemen." De heer Timmermans van Turenhout „wat ged. staten doen is niet onze zaak; wij moeten ieder voor ons onze opinie volgen ,en dan vind ik, ook met het oog op de kas en om andere redenen, geen vrijheid om het tractement van den buigomeester te lerhoogen. Het burge meesterschap is een eerepost dien men niet bekleedt ter wille van de dubbeltjes. Ik ben er dus voor het salaris van den burgemeester te laten zooals 't is. Wat den secretaris aangaatik heb er niets tegen diens bezoldiging te verhoogen althans op de wijze zooals vroeger is bepaald namelijk dat men den secretaris ook het tractement geve van den beambte ter secretarie en hij dan zelf een klerk neme als hij dit verkiest en eerst nadat de tegenwoordige ambtenaar heeft opgehouden hier werkzaam te zijn." De heer Quiryns „dit is vroeger reeds zoo aangenomen." De heer Van der Heijden geeft eene andere regeling in overwegingdie volgens opmerking van den voorzitter echter zou zijn in 't nadeel van den secretaris. Daarbij komt dut als de secretaris een klerk4^ neemt deze dan niet is ambtenaar ter secretarie, wat nog al eenigszins verschit maakt. De heer Van der Heijden „die tractements- verhooging kan wel een algemeene zaak zijn, maar iedere gemeente val toch wel rekening houden met zijn eigen zaken. Vroeger betaalde men den beambte ter secretarie 1150; nu is dit veel hoogerom nu weder verhooging voor trac- tementec aan te nemen dat gaat niet; van daag is 't dit en morgen dat, en niets wordt afgedaan, Hoelang is 't nu al geleden dat de burgemeester de toezegging heeft gedaan om den toegangsweg naar het station aan de westzijde der gemeente te verbeteren. Daarvan schijnt maar niets te komen." De heer Zijlmaos „de toestand van den beambte ter secretarie is hier nood zakelijk anders dan op sommige plaatsen. Door hem wordt de secretaris in staat gesteld al zijne andere baantjes waar te nemen. Als men op 't oogenblik den secretaris f 1000 of f 1200 wilde geven dan geloof ik dat hij meer prijs zou stellen op zijue auaere betrekkingen dan op het secretariaat. Natuurlijk als de secretaris alles moest doen had hij veel te weinig, maar nu zal hij niet ontkennen dat zijne bezoldiging voldoende is." De secretaris van Liempt „zeker zal ik dit ontkenneu mijnheer Zijlmans, maar de raad moet het maar weten. Alleen wil ik maar zeg gen dat ik al zes jaar f 200 minder heb dau collega's van andere gemeenten, waar minder te doen is dan hier. Van die f 600 salaris moet ik voor woning belasting enz. f 300, 's jaars mis sen. De baantjes die ik er bij heb brengen niet veel op, als secretaris van den Buiten- en Bin- neupolder en van de kamer van koophandel. Maar a's ik er niet bij had kon ik niet leven. Dat ik nu onlangs schatter ben geworden dat is toeval geweest en een buitenkansje dat wellicht nooit weer terug komt. Iedereen zal de overtui ging hebben dat ik veel te weinig heb. De hulp van Van den Brand mag ik gerust hebben op een secretarie als hier. Waar zou het heen moeten als er geen bekwaam beambte was die mij in geval van ziekte en zoo voorts kan vervangen, dan liep de heele boel in de war. „Maar gij moet het zelf maar v.eten." De heer Timmermans Wz. „ik meen van den voorzitter te hebben vernomen dat de cij fers door ged. staten opgegeven niet juist zijn zoo dat wij een nadere opgaaf zouden behooren af te wachten. Ik stel daarom voor deze aan gelegenheid aan te houder, tot een rolgende ver gadering. Ik weet wel dat ged. st. antwoord vóór 1 Augustus verzocht hebben maar ik vertrouw dat zij het ook na 1 Augustus wel zullen aannemen." De voorzitter „'t is waar van ter zijde heb ik vernomen dat de cijfers iets hooger zijn dus niet volkomen juistwe zouden de zaak dus kunnen aanhouden." De heer Timmermans V? n Turenhout„Als de voorzitter dit in het begin had gezegd zoodat wij dit vooruit wisten waren al die discussien niét noodig geweest." De voorzitter ,,'t is waar, maar ik heb daar aan niet gedacht." De heer Van der Heijden „mijnheer de voorzitter, ik geef u bij deze in overweging dat, als de belastingen verhoogd moeten worden, wat wel schijut te moeten volgen, dan toch vooral de miudere en de middenstand daardoor minder ge drukt worden, want die hebben toch genoeg 't Schijnt dat er zonder belasting verhooging onge lukkig genoeg niets tot stand zal kunnen komen, want 't is een schandaal zooals de toestand thans is. Voor langen tijd genomen raadsbesluiten wor den niet uitgevoerd. De trottoirs aan de Noordzij de der straat komen niet. De Stationsstraat blijft in dsnzelfden ellendigen toestand. Hierin dient veran dering te komen, want zoo kan 't niet blijven." De voorzitter „Wij zullen zeker de belangen diet standen in acht Demen." De heer Van der Heijden „ook wachten wij nog steeds een besluit omtrent het zenden van onze brandspuiten buiten de gemeente; 't is heel goed onze buren bij te staan maar tegen beta ling der kosten." De voorzitter „wij hebben nog niets ont vangen. De heer Van der Heijden: „Dat is niet noo dig. Als wij hier een besluit nemen onze brand weer niet naar buiten te zenden zonder ver goeding der kosten en wij brengen dit besluit ter kennis der naburige gemeenten zijn zij ge waarschuwd. En 't is ook niet meer dan billijk dat zij onze kosten vergoeden." Niemand verklaart zich hiertegen. De heer Timmermans YVz.: „door het bestuur van den Buitenpolder van Waalwijk zijn dezer dagen bijeengeroepen eenige polderbesturen en het gemeentebestuur van Waalwijk, ten einde gemeenschappelijk onze belangen bij de werken van den nieuwen Maasmond te behartigen. YVaarschijnlijk zal eerdaags een nieuwe op roeping plaats hebben. Ik stel voor hei dag. best. te machtigen daarbij de gemeente te ver tegenwoordigen en zooals geraden voorkomt te handelen en in de gevorderde kosten bij te dragen/' De heer Baijens „welk gemeentebelang is daarmede gemoeid De heer Timmermans YVz.„voor de ge meente staat het belang der haven en scheep vaart (in casu de schutssluis) op den voorgrond." De voorzitter „het plan is een deskundige naar den Haag te zenden." Het voorstel van den heerTimmermans wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen De voorzitter sluit de vergadering. De Burgemeester van Waalwijk brengt ter ken nis der ingezetenen, dat op Maandag den 1 Au gustus des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 5 uur, de patentbladen dienst 1887/1888 kunnen worden afgehaald in het lokaal van de botermijn alhier. Waalwijk, 30 Juli 1887. De Burgemeester voornoemd AUG. VAN GROTENHUIS. Zelden is een interpellatie zoo kalm afgeloo- pen als die welke deze week in het Belgische parlement is geschied. Generaal van der Smis sen heeft verleden weekna het houden der revueaan de officieren in een toespraak zijn leedwezen betuigddat het beginsel ran den persoonlijken dienstplicht niet is aangenomen. Drze redevoering werd als een buitengewone parlementaire gebeurtenis beschouwd en hemel en aarde werden door de tegenstanders van den persoonlijken dienstplicht bewogen dat den ge neraal het ongepaste zijner houding onder het oog zou gebracht worden daar hij in de mili taire discipline te kort gekomen zou zijn. Ein delijk werd in de kamer een interpellatie aan gekondigd en vroeg cle afgevaardigde Tack inlichtingen omtrent het gebeurdeonder bij voeging evenwel dat noch de waardigheid noch het gezag der kamer zijn aangerand. Dit laatste was ook de overtuiging van den minister van oorlog en hij had den generaal medegedeeld, dat hij de plaats voor zijne ontboezemingen slecht gekozen had. Et) hiermede was de interpellatie afgeloopen over een zaak die zooveel gemoede reu in beweging heeft gebracht. De afgevaardigde Laur heeft zich thans be kend gemaakt als den schrijver van de beide brieven in la Francegeteekend XX. Hij zegt in antwoord aan la Justice, dat hij de monar chale afgevaardigden van de rechterzijde zal noemen die generaal Boulanger hebben aange zet tot een staatsgreep; maar hij wil eerst vol doening hebben wegens de persoonlijke oeleedi- gingen (van Paul de Cassagnac in 1'Autorité) die met de zaak, welke het gold, niets te maken hadden. Op eenen zeer heftigen brief van Paul de Cassagnacwaarin hij verklaart niet te willen duelleeren heeft Laur in nog heftiger bewoor dingen geantwoord tevens verklarende de namen der 94 generaals te zullen noemen op het ter rein van het tweegevecht. Voor het gerechtshof der Seine staat nu een vroedvrouwde weduwe Belligand terecht, die haar gewezen minnaar den architect Courty, door wien zij veilaten was, een pot met vitriool in het aangezicht wierp, tengevolge waarvan hij tien dagen later overleed en een vriend die hem vergezelde een oog verloor. Courty had eenige jaren met haar geleefd maar toer. de betrek Icing afgebroken om met een andere vrouw te trouwen. Madame Belligand, die hem blijkens vele gevonden ontboezemingen van haar proza en poëzie, vurig beminde, ver volgde hem voor en ua zijn huwelijk, op allerlei maniereu. Zij zocht hem op in zijn kantoor en in het koffiehuis om hem te beleedigen. Eens zelfs werd zij betrapt op een poging om op hem te schieten. Zij klaagde hem aan wegens dief stal en wegens mishandeling maar zonder het gewenschte gevolg, totdat zij eindelijk op de genoemde wijze haar wraak ten uitvoer legde. Zij is veroordeeld tot levenslangen dwangar beid. Uit Ierlnnd worden wederom verscheiden aan vallen en inbraken van Moonlight-benden gemeld. Zaterdagnacht trok een bende van zulke boos wichten het huis van den herder Mac Mahon bij Ruan voorbij en vuurde vijf schoten af door het venster der woning. Van de slapende be woners werd gelukkig niemand gekwetst. Een andere bende vermomde kerels drong by Kiel het huis van den boer Evan binnen en ei*chte wapens en geld om ammunitie te koopen. Toeft

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2