binnenland" Laatste Berichten. Handelsberichten. Om onze bewering tegen te spreken, „dat de zoogenaamde bescherming niets beschermt, maar aan de industrie, die men beweert te beschermen een begrafenis eerste klas be reidt" halen de Eindhovensche heeren een voorbeeld aan van de wolindustrie in Zweden, Noorwegen en Denemarken. Zij vergeten echter, dat wij gewezen hebben op den toestand der lederindustrie in de zwaarst beschermde landen en op de malaise, die ook daar in de meeste takken van nijverheid heerscht in weerwil van of liever juist tengevolge van het beschermend stelseleen systeem dat daar jaarlijks duizenden en duizenden werklieden van honger uit het vaderland jaagt, om elders brood te gaan zoeken en dat men trouwens ook reeds na de opgedane ondervinding wil laten varenzooals blijkt uit het door ons aangehaalde uit de Franckforter Zeitung. Wanneer de Waalwjjksche schoenmakers vragen om de bestaande rechten op enkele fournituren op te heffen noemt men dat bescherming zoeken in vrijstelling van rechten. Heel aardig gevonden Wat de vrees aangaat voor overproductie van leder, de vereeniging schrijft daarover alsof ze niet gelezen heeft wat we daarover den vorigen keer zeiden. Pro memoria zullen wij het herhalen „Intusschen is het voor hen, die de zaken „met kracht hebben aangepakt en daarvan „reeds de goede vruchten plukken, een reden „te meerom steeds moedig voort te gaan „op de door hen ingeslagen baan; want, zoo lang groote corporatieszooals de Eindho vensche en Dongensche vereenigingen „nog steeds enkel heil blijven zien in bescher- „mingzoolang men daar blijft meenen dat „er aan de zoollederlooierij niets te verdienen „is (zie rapport Dongen) zoo lang heett men „in ons land voor geen overproductie te vree- „zenwaarop in het Waalwijksch rapport „wordt gezinspeeld." De vereeniging wil geene afbrekende maar eene opbouwende politiek; dat is te zeggen zij wenscht de lederindustrie beschermd te zien tegenover onredelijke en onbillijke con currentie van het buitenland. Die onredelijke en onbillijke concurrentie van het buitenland, waarvan zoo hoog wordt opgegeven, waarin bestaat die? Meermalen is 't reeds gezegd. Zoolleder wordt niet ingevoerd in eenigs- zins beduidende mategewoon overleder, dat hier nog gebruikt wordt, evenmin; inge voerd wordt hakkenleder, dat onze looiers niet fabriceeren en fijne lederwaren, die eveneens van buiten moeten komen Dat deze soorten vrij kunnen binnen komen is tot heil der schoenmakerij, die zeker het meest met de buitenlandsche concurrentie heeft te strijden, maar die haar in 't geheel niet vreest en die in 't geheel geen bescher ming verlangt, 't Wordt vervelend dit tel kens te moeten herhalen, maar 't is onze schuld niet dat men aanhoudend schijnt te vergeten. „Als onze lederindustrie beschermd wordt „dan zullen er spoedig voldoende werkkrach ten gevonden worden om nog voor drie „millioen schoenen te leveren." Weet ge wat er gebeuren zou als prohi bitieve invoerrrechten op schoeisel geheven werden Zeker zouden dan de werkkrachten niet als bij tooverslag uit den grond opko men, om het schoeisel te maken, dat thans nog door het buitenland geleverd wordt. De helft van Neerland's bevolking zou het dus vooiloopig zonder schoenen moeten stel len. Door de meerdere vraag om binnen- landsch schoeisel zouden de fabrikanten, om aan de orders te kunnen voldoen, de weiklieden gaan onderhuren; dezen zouden hoe langer hoe meer veeleischend en on handelbaar worden, de patroons zouden hen meer en meer moeten ontzienhet werk zou niet meer met zorg worden afgewerkt, en voor veel hooger loon zou men veel slechter werk krijgen. Dat opdrijven der arbeidsloonengeheel niet noodig voor de schoenmakersknechts, die, zooals is aangetoond, zich in betrekkelijken welstand mogen verheugen gepaard aan minder solied en elegant fabricaat, zou den buitenlandschen concurrent weder ten goede komen en de Nederlandsche schoenenin dustrie zou weer dalen zooals de eerste jaren na 1872de looierij zou zeker de eerste zijn om daaronder te lijden. Laat men daarentegen de schoenmakerij zich geleidelijk door eigen kracht ontwikke len, dan zal haar productievermogen van zelf toenemen, zooals wij dagelijks meer en meer zien, en de Nederlandsche looierij zal ruimschoots van dien vooruitgang profiteeren. De vereeniging had van ons de bekentenis niet verwacht „dat als er hier invoerrechten worden geheven, aan deze zijde der gren- „zen fabrieken zouden verrijzen, niet alleen „van leder, dat hier niet word gefabriceerd, maar ook van zoolleder en schoeisel.» De heeren danken ons voor die verklaring en zijn er zoo blij om, dat ze in hunne vreugde een paar bladzijden er over vol schrijven want deze verklaring slaat al onze theoriën den bodem in, we zijn inconsequent enz. enz. enz. Bedaard wat, heeren Matigt uwe voor gewende vreugde; we zeggen voorgewende vreugde, want we kunnen niet aannemen dat ze echt gemeend isware dat zoo, het zou alleen bewijzen dat gij niet goed begrepen hebt. Ja zeker, er zouden dan fabrieken verrij zen aan deze zijde der grenzenmaar geen Nederlandsche labrieken't zullen fabrieken zijn opgericht door buitenlanders, en wer kende met buitenlandsche arbeidersde Nederlandsche werklieden zullen daarbij niet beter varen en de nationale industrie zeker er onder lijden. Gij zegt wel in dit geval de concurrentie niet te vreezenmaar wie zal aannemen dat gij de concurrentie der buitenlan.ders/ waar voor gij nu zoo bang zijt dat hemel en aarde bewogen moeten worden om ze door bescherming buiten te sluiten nu zij ver af is, het hoofd zult kunnen bieden als zij bin nen onze grenzen is gekomen, met het en kele doel 0:11 een oorlog op leven en dood met u aan te gaan. Zult ge dan gereed zijn Waarom dan nu niet, nu zij nog bui ten staat Nu zeker is er nog geld te ver dienen met de oprichting van nieuwe fa brieken later waarschijnlijk niet meer. Dat zoodanige fabrieken levensvatbaarheid heb ben onder ons handelsstelsel, bewijst dit niet de chagrinfabriek te Bezooien, wier ei genaar ook geen bescherming vraagt. De beschuldiging van inconsequentie, ons door zoo in alle opzichten consequente hee ren ten laste gelegd, meenen wij voldoende gerefuteerd te hebbenal de verder daarop gebouwde redeneeringen vervallen dus ge heel en al. Vooral schijnt men het ons euvel te duiden dat wij bescherming noemden een middel voor zwakkelingen om zich nog eeni- gen tijd staande te houdendaarop komen de Eindhovensche heeren weder terug wij bekennen echter ronduit dat onze opinie te dezen opzichte door het gevoerde debat in 't geheel niet is gewijzigd. Reeds vroeger hebben wij gevraagd of het een bewijs is van kracht dat men bescher ming noodig heeft. Wij zijn natuurlijk gehouden ons te bepa len tot algemeene zaken mochten wij echter ons bekende bijzonderheden mededeelen, we zouden bewijzen in overvloed tot sta ving onzer meening kunnen aanhalen. Wil de Eindhovensche looiersvereeniging onze zienswijze bestrijden, 't staat haar vrij en wij meenen haar daartoe ruimschoots de gelegenheid te hebben verschaftnaar onze meening echter deed zij beter daarbij min der over die zwakkelingen te sprekenmen mocht eens gaan denken aan het spreek woord: „die de schoen past trekt hem aan." En hiermede basta. De Redactie. Waalwijk, 24 Augustus 1887. Zaterdag avond te hall acht is door den ge meenteraad een vergadering gehouden slechts bijgewoond door zes leden. Afwezig waren de ledeo Timmermans Wz., van der Heijden, Tim mermans van Turenhout eu Mombers; de bur gemeester van Grotenhuis zat voor. Goedgekeurd werden de geloofsbrieven vau de heeren Timmermans VVz. en P. H. G. Wijten; die van de heeren Zijlmaus en Iugeu-llousz konden niet ia behaudeling worden genomen omdat er niet genoeg leden buiteü deze twee heeren aanwezig waren. Met 4 tegen 2 stemmen verklaarde de raad zich voor verhooging der jaarwedde van den secretaris met f 150over de verhooging van die des burgemeesters met f 100 staakten de stemmen. Door den heer Ingen-Housz werd aangedron gen op verlichting van den toegangsweg naar het station bij avond. De heer Baijens wenscht op da markt tus- schen de boomen een aanplakbord te zien op richten om de publicaties var. gemeente-verpach- tiugeQ daarin aan te plakken. De heer van Heijst wijst op de onveiligheid der trottoirs waar men gevaar loopt door wiel rijders omver te worden gereden hij wenscht bepalingen te zien gemaakt om dit tegen te gaan. Aan al deze opmerkingen zal gevolg worden gegeven. Naar wij vernemen is de betrekking van directeur van het 's rijks post en telegraafkan toor alhier vacant verklaard Wij ontvingen de'.er dagen het verslag der Tilburgsche industriëeleu over den to stand der nijverheid in bun midden en de maatrege len tol hare opbeuring te nemen. J)it ver.lag, door 94 firma's geteekend, komt tot de slotsom, dat de Tilburgsche productie verminderd is, èc tengevo'ge der hooge invoerrechten der omlig gende landeu èu tengevolge der algemeene ma laise die zijnen oorsprong vindt in de land bouwcrisis. De eerste oorzaak te doen ophou den ligt buiten het bereik der regeering, alleen kan Nederiand, meenen zij, door op zijne beurt den pas aan den vreemde af tc snijden dezen wellicht tot mi'der maatregelen te onzen opzichte stemmen. De tweede oorzaak, althans groo- tendeels te doen verdwijnen, ligt in de macht ouzer regeering en volksvertegenwoordiging; doch daartoe is noodig dat Nederland zijne handels politiek wijzige. Ook meenen zijdat wij het door wijziging onzer handelspolitiek in onze macht hebben, aan vele, tot dusver onvoldoend beschermde takken der textiel- en andere in dustrieën op vaaerlandschen bodem hei bestaan mogelijk te maken eu compensatie te vinden voor de arbeids- vermindering der laatste jaren. Omtrant de daling van het loon vau den Til- burgschen werkman wij en de onderteekenaars vun het veslag op de vermeerdering var. bevol king bij vermindering of niet vooruitgang van productie hoewel diu vermeerdering der Tilburg sche bevolking na 1879 percentsgewijs belang rijk minder sterk was dan gedurende het voor afgaand tijdperk. Het Centrum Dr. Schaepraan's orgaan adviseert omtrent de grondwet 1. de ontwerpen rakende het kiesrechtdal zijn de hoofdstukken III e,i IV en dat betref fende de additioneele artikelen mogen niet wor den verworpen 2. de overige hoofdstukken later, ons in meerdere of mindere mate onverschillig en wij geven de beslissing over de ten deze uit te brengen stem aan de wetenschap en de con sciëntie onzer vertegenwoordigers. Nu de Coloradokever in Duitschland we der ontdekt i3 en in de provincie Saksen groote verwoestingen' in de aardappelvelden heeft aan gericht heeft de Nederlandsche regeering, hoe wel vooralsnog geen termen vindende om tot ingrijpende preventieve maatregelen over te gaan, daarin aauleiding gevonden om er op te wijzen, dat zoowel van regeeringswege ah do^r belang hebbenden de meest mogelijke waakzaamheid worde iu acht genomen teneinde te voorkomen dat het insect naar NedeHand worde overge bracht. Aan commissarissen des konings in de ver schillende provinciën is derhalve verzocht de aandacht van de burgemeesters in hun gewest op het bovenstaande te vesiigen en hen uit te Doodigen 1. de ingezeteoen van hunne gemeenten tot de grootst mogelijke waakzaamheid aan te sporen. 2. bij eventueelc ontdekking van insecten overeenstemmende met de in 1877 op groote schaal verspreide beschrijving en teekening van den Coloradokeverdaarvan onverwijld een be richt aan het departement van waterstaat, han del en nijverheid te zenden met het gevonden insect. Het Algemeen Neerlandsch Informatie- en Schuldinvorderings-Bureau onder directie van den heer D. J. H. van Tussenbroek te Zwolle, ondervindt bij den degelijken bandelsstaud in Nederland ODg. kenden bijval. Juist omdat dit Bureau gegrondvest is door de voornaamste han delaars in ons land, om te voorkomen bedrice- lijk pogen op dat gebied, wat in te ruime mate werd geëxploiteerd, zoo zijn in den laatsten tijd aanzienlijke operatien, op zeer laakbare gronden gebaseerd, afgesprongen, zoodat daardoor aan den handel aanzienlijke diensten zijn bewezen. Uit Leeuwarden wordt van 19 Augustus gemeld De justitie ia heden vergezeld van twee dok ters naar Burum geweest, om een onderzoek in te stelleu naar eeneu vcrmoedelijken doodsla». Een leerling der bijz. school was nl. voor eeni- ge dagen overleden aan eene hersenziekte welke gezegd werd het gevolg te zijn van eenen slag, hem door den onderwijzer der school toegebracht. Naar voorloopig is gebleken, heett die onderwij zer den jongen we! een slag gegeven, maar staal deze niet in het minste verband ;net de hersen ziekte waaraan de knaap is overleden. De jon gen had reeds langen tijd aan de hersenziekte geleden. Te Tilburg is de woning van de wed. M. van de Wouw, wolleriweefster aau het Groeseind afgebrand. Vau den inboedel is weinig gered. Huis en roerende goederen waren verzekerd. De oorzaak is onbekend. Te Wissekerke viel voor eenige dagen ie mand uit eene boerenschuur naar beneden. Na dat bij eerst op eene ladder was gevallen waardoor eenige sporten braken kwam hij op eeoen harden dorschvloer terecht. De genees kundige die hulp verleende stelde vastdat het buikvlies gescheurd was tn ernstige kneuzin gen aan lever on nieren ivaren toegebracht. De ongelukkige is na zijueu val steeds bewusteloos gebleven en overleed drie dagen later. In de laatste dagen was het meermalen gebeurd dat te Weurt des nacht3 uit tuinen of boomgaarden ooft was gestolen, zonder dat men de daders kou ontdekken. Eindelijk mocht het den rijksveldwachter Groen eu den veldwachter Janssen gelukken, zekeren W. M., oud 48jaar, arbeider, een oud bekende de* justitie en thans zonder vaste woonplaats, op heeterdaad te be trappen toen hij in den afgesloten tuin van den pastoor te Weurt peren stal. Hij is dientenge volge naar de gevangenis overgebracht. Dewijl sedert eenigen tijd, vooral in de provincie Noord-Holland en voornamelijk te Amsterdam, vele valsche geldstukken wor den aangetroffen, waarschuwt de minister van financiën een ieder met verwijzing naar art. 21 der wet van 26 November 1847 zich niet door aanneming van dergelijke stuk ken schade te berokkenen. De voornaamste uiterlijke kenmerken waardoor die valsche meest uit tin en lood samengestelde stukken zich van echte onderscheiden, zijn: meer grauwe (minder zilverwitte) kleureenige vettigheid der op pervlakte; minder heldere klank; minder scherpte der omtrekken van den beeldenaar, en minder gewicht, terwijl het randschrift zeer onduidelijk is of bij sommigen geheel ontbreekt. LOONOPZAND 23 Augustus. Heden mid dag geraakte eeu kind van 10 jaar onder een ledigen goederenwagen. Met een gebroken been werd het huiswaarts gedragen. Dit is nu reeds de tweede keer, dat op dezelfde wijze een kind een ongeluk overkomt. Wanneer zullen ouderen toch zoo wijs zijn dat ze niet toelatendat ki id- ren de behulpzame hand bieden bij het te bestemder plaatse brengen van ledige wagens HEUSDEN 22 Aug. Bij het gisteren alhier gehouden concours uitgeschreven door de hand- boogschuttersvereeniging „PAXINTRANTIBUS" op het terrein van het Café Casino werden de volgende prijzen behaald le prijs „Ons Genoegen" te Herpt met 183 punt. 2e wConstantia„ te Drnuen 149 punt. Rozenpr. „Soranus" te BaardVijk H 6 rozen le Eerekruis J. Kuypers te Herpt 35 punt. 2e v. d. Wiel te Drunen 34 punt. Het versierde terrein, des avonds smaakvol verlicht, werd door de vroolijke tonen van de Harmonie „de Emdrachi" bijzonder opgeluisterd. Alles liep in de beste orde af. Het concours kau iu alle opzichten uitstekend geslaagd heeten. GORINCHEM22 Augustus. Men besteedde voorristarwe f 7,25 a 7.50 roode dito f7,— k f7,20, witte dito f 7,50 A 17.70 inl. rogge f5,75 k 5,85 buitenl. dito f0,— a 0, gerst 1 4,80 a 4,95, haver 1' 2,80 k 3,25 beste kook- erwten f0,— a 0, lijnzaad f—k per hectoliter. Op de veemarkt waren lieden aangevoerd 275 koeien en paarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f140 k 230 Kalfvaarzen floo a 150 Melkkoeien i 120 a 160 Hokkeling ossen f W* .jarige ossen f 80 k 100 Guiste vaarzen f 90 k 130 Pinken 1 40 a 80 Graskalveren f 20 a 40 Nuchtere kalv. f 4 a 8 Aangevoerd 4 varkens van 18 a 20 c.voor dito c. per half kilo, 295 big»en van 5 tot f10 per stuk. Boter 70 75 cent per half kilo. Eieren f 0.85 a 1.per 26 stuks. RO ITER DAM 22 Augustus. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm. De beste f 7.60 f 8. Mindere en geringe f 7.7,50 P°oSe* Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f4.50 k 5.20; dito mindere f 4.50 &5.20. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f4.80 a 5,— mindere t'4,20 a 4,70; beste Zomer f3.80 a 4.40 mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.25 k 3.50. Mindere f 0.a 0 Paardenboonen. De beste f5.50 k 6.—. Duivenboonen van f7.25 a 8. Bruine boonen de beste f9,50 a 11,50; Mindere f0,0. Witte boonen. De beste f6.50 5, 7.75. Blauwe erwtende beste partiities van f 7.75 A 8.50 mindere van f0.— a 0. Schokkers van f0,k 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaaseli za't goed tot f8.60 a f 8.80 Zomerzaad f0,totfO.— Xanariezaad f9.tot f9.50 ROTTERDAM, 22 Aug. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard 2, runde ren 400, vette graskalv 119, nuchtere kalveren 17 schapen of lammeren 12, varkens biggen 64, bokken of geiten 0. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen: le kw. 66 a ct. 2e kw. 60 a ct. 3e kw. 55 a ct. Kalveren: le lew. 32.72 a ct.2de kw. 75 a ct.3de 70 kw. a ct. Schapenle kw. 55 ct., 2e kw. 50 ct. ROME, 23 Aug. De Siciliaansche dag bladen deelen bijzonderheden omtrent de on lusten te Leonforte roede. De boeren stonden op tegen de soldaten, die toen hunne wapens gebruikten en vele boeren wonddenen er vijftig gevangen namen. Drie compaguieën werden naar Leonforte gezonden ook naar Micosia werden soldaten gestuurd. OSTENDE, 23 Aug. Erge onlusten hebben alhier heden ochtend plaats gehad op den vischafslag. Ostendensche visschers kwamen in verzet tegen den verkoop van viscli uit Engeland. Bij den verkooper werd alles vernield. Er zijn vier personen ge kwetst waaronder twee zwaar. Wegens be dreigingen der visschersbevolking en verzet tegen de politie zijn de gendarmerie en bur gerwacht te hulp geroepen. OSTENDE, 23 Augustus. Bij onlusten onder de visschers, die liet veikoopen van eene lading Engelsche visch wilden beletten, werd een gedeelte van die lading vernield en kwam het het tot eene botsing met de politiewaarbij laatstgenoemde een aanval moest doen met (1e bajonet. Verscheiden visschers werden daarbij ernstig gekwetst. De rust is thans hersteld, terwijl de gen darmerie verscheidene Engelsche visschers— booten bij het lossen van hare ladingen be schermt. BERLIJN 23 Augustus. Dr. Mackenzie heeft thans aan den kroonprins schriftelijk de verzekering gegeven, dat, voor zoover het meuschelijk inzicht binnen een zeker tijds verloop reikt, de patient binnen kort weder volkomen hersteld zal wezen. Uit de bewoordingen van Rusland'* rond schrijven van 10 dezer aac de groote mo gendheden valt op te maken, dat prins Ferdinand te Petersburg het voorstel had gedaan om daarheen te komen, ten einde er met de regeering van den czar omtrent het bewind in Bulgarije in overleg te treden. Dit voorstel moet door Rusland afgewezen zijn.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 3