Nummer 68. Zondag 28 Augustus 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk, Duitschland. Italië. UITGEVER: Waalwijk. De vrijheid van drukpers. De Echo van het Zuiden, fti TDK IBB, IMIÏI, IM1SIL III Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Plet volgende is ontleend aan een der fraaie hoofdstukken uit de //Nationale Ver- toogen// van Busken-Huet, artikelen door hem geschreven, toen hij eigenaar en hoofd redacteur was van het Algemeen dagblad voor Neerlandsch Indië. Zoowel om den on- berispelijken vorm als om den degelijken inhoud en de keurige behandeling van het onderwerp, ruimen wij het gaarne een plaats in, en bevelen we het in de aandacht van hen, wier belangstelling in de vragen van den dag nog niet is gedaald tot het vries punt. //Op den voorgrond sta, dat gelijk geen politieke vrijheid in zich zelve een zegen is en alles afhangt van den staat van bescha ving of wanbeschaving van het volk, hetwelk men met die weldaad wenscht te begiftigen, zoo ook de vrijheid van drukpers, onafhan kelijk van het gebruik, dat er van gemaakt wordt, noch onder de goede, noch onder de slechte instellingen behoort, en men er te voren evenmin van kan zeggen, dat zij nuttig of wel schadelijk is om slechts dit eene te noemen: zij kan onverschillig zijn; onverschillig als het kostbaar handschrift voor den erfgenaam, die niet lezen kan, of als de parel voor het hoen, dat naar een graankorrel pikt. Invoering der vrijheid van drukpers op Nieuw-Guinea zou de Pa poea's voorloopig koel laten. Alleen die volken, waar zekere graad en zekere vorm van algemeene ontwikkeling worden aangetroffen, hebben de vrijheid van geweten, de vrijheid van denken, de vrij heid om hunne gedachten en gevoelens naar welgevallen te openbaren en te verspreiden, allengs leeren op prijs stellen. In de Eu- ropeesche statenwereld is de drukkunst moe ten uitgevonden worden, alvorens van vrij heid van drukpers sprake kon zijn. Zelfs in de tweede helft der achttiende eeuw be stond in Europa nog geene eigenlijk ge zegde dagbladpers. Wat wij zoo noemen is een geheel moderne instelling; is een ander woord voor zelfbestuuris het gou vernement der openbare meening, in onder scheiding van het droit divin. Engeland en Noord-Amerika zijn de lan den, waar de pers den meesten invloed op de leiding der publieke zaak uitoefent. In Nederland is de pers nog weinig in tel en dient er meer tot bevrediging der alge meene nieuwsgierigheid dan als politiek op voedingsmiddel. Niettemin is ook in Ne derland de pers een macht en dit voegen wij er bij, het een door het ander genomen een weldadige meer dan een verderfelijke macht. Natuurlijk wordt in elk land, waar het liegen even vrij staat als het waarheid spreken, het verguizen of vergoden even vrij als het waardeeren, door de pers een aanmerkelijke hoeveelheid kwaad gesticht. Zij kan den smaak, den toon, de algemeene denkwijze bederven; en het is lang niet zeker, dat deze hare verkeerde werking al tijd dadelijk geneutraliseerd zal kunnen wor den. Poch op het staatsbestuur in Neder land kan de dagbladpers geen anderen na- deeligen invloed uitoefenen, dan door de. volksvertegenwoordiging zelve wordt gedaan Deze en de pers zijn als de twee van wie het spreekwoord zegt, dat zij weten, wat een bril kost. Zou de regeering soms willen liegen, dan vragen de tweede kamer en de pers overlegging van stukken; en liegt de persdan wordt zij door de kamer en de regeering gelogenstraft. Positief kwaad wer ken de dagbladen in Nederland op staat kundig gebied alleen in zoover uit, dat zij, door de burgers gestadig in hunne voor- oordeelen te stijven en hunne radijzen als hesperiden-appelen af te schilderen, hen dom houden. Niemand heeft nog ooit door feiten het bewijs kunnen leveren, dat het Nederlandsche volk der 19e eeuw, hetwelk couranten leest, van meer schranderheid blijk geeft dan het Nederlandsche volk der 17e, hetwelk van het gouvernement der openbare meening niet afwist. Veeleer zijn onze landge- nooten in het krijgswezen, in het zeewezen, in handelsgenie, in zake van nijverheid en kunst nijverheid, tusschentijds met reuzenschreden achteruitgegaan, en er is heden ten dage geen enkel vak van vrije kunst of weten schap, waarin zij het uit zich zeiven ver der gebracht hebben dan hunne voorouders. Doch daar staat tegenover, dat het zeer bevorderlijk is voor de openbare rust in den boezem der natie, wanneer zij erken nen moet zelve de leiding der openbare zaak in handen te hebben. Welke grieven hij ook aanvoere, vriend Demos is ontwa pend zoodra men hem, als de wagen scheef gaat, naar waarheid onder het oog kan bren gen dat hij zelf het- zoo gewild heeft. In Nederland ziet men dan ook eene aan blad stilte grenzende kalmte heerschenen daar kalmte de natuurlijke atmosfeer is voor het doen van zaken, en er in Nederland vele kleine zaken gedaan worden, kan het geen verwondering baren, dat het land en de pers er met elkander op een goeden voet verkeeren./y De ongeregeldheden hebben zich te Osteode herhaald. De aanleiding was de aanwezigheid van twee Engelsche vischschuitindie in den nacht voor de kade waren aangekomen. Hoewel het gebouw van den afslag en de kade door de politie en de garde civique waren afgezet, zoodat de Belgische visschers van die zijde niet konden naderen, hebben dezen zich toch van de beide schuiten weten meester te maken en de ladiug voor een groot deel over boord geworpen. Een aantal hunner namelijk had zich in sloepen daarheen begeven en de schuiten overmand. Zij werden door de overheid gesommeerd de schuiten te verlaten, maar weigerden daaraan te voldoen, zelfs na door twee salvo's der garde civique met lossj patronen gewaarschuwd te zijn. Daarop werd het bevel gegeven met scherp t« ladco, en toen de visschers weigerachtig bleven de schuiten te verlaten, knalden de geweren en vier oproer makers stortten nedèr. De politie slaagde er toen in de Engelsche schuiten van aanvallers te zuiveren, maar de bevolki g was blijkbaar door het vallen van eeuige makkers zoo opgewonden, dat men het geraden achtte de hulp der mili taire macht tc requireeren. De infanterie rukte aan en bezette de meest bedreigde punten, ter wijl per telegraaf uit Brugge twee escadrons lansiers ontboden werden, tengevolge waarvan de garde eivique inrukte. Donderdag is de rust niet gestoord. De troepen houden onafgebroken de kaden bezet. De schipper van eene Engelsche vischsloep in de haven kau niemand vinden om zijn visch te lossen. Volgens de „Chronique" heeft generaal Brialmont, wegens bevorderingen bij den genera- len staf in strijd met zijn advies, zijn ontslag genomen als chet van den staf. De koning heeft aan het dringend verzoek vau den generaal ge- volg gegeven en het aangevraagde ontslag ver leend. Tegelijkertijd is een besluit geteekend tot benoeming van generaal Bayaert tot chef van den stat. Dit bericht wordt echter tegengesproken. De Ligue Nationale heeft in eene vergadering verklaard, dat alle leden der Duitsche Krieger- vereinen in het buitenland vertoevend, a!s spion nen behandeld moeten worden, evenals hunne leden in Duitschland, volgens de uitspraak der rechters te Leipzig. Op bevel des ministers van oorlog zullen de manoeuvres, het beleg eener vesting voorstel lende bij Belfort plaats hebben en zullen zij twaalf dagen duren. Het berichtdat het ministerie van oor log de vervaardiging van het Lebel-geweer heeft opgegeven is onjuist. Te Bordeaux werd deze week de 119de torpedoboot der Fransche marine te water ge laten. Ondanks de slecht uitgevallen proefne ming houdt de minister van marine aan zijn voorliefde voor torpedobooten vast. Op Corsica woeden ontzettende boschbran- den. Geheele staats domeinen zijn vernield. Thans wordt als zeker gemeld dat het verzoek van Pranzini om gratie door den presi dent der republiek van de hand is gewezen. Reeds sedert eenige dagen was er in den vroegen ochtendstond eene groote menigte volks op de Place de la Roquette en om de gevangenis bijeen, in de verwachting dat het doodvonnis aan Pranzini voltrokken zou worden. Nog altijd, gelijk alweer blijktzijn er veel menschen be lust op het bloedig schouwspel der onthoofding. brengen in de Russische steppen in plaats van onder de koesterende Italiaansche zon. In Saksen is het stadje Sachsisch-Hermann bij Kronstadt geheel afgebrand. Te Fiume brand de de papierfabriek van Smitt en Meyner geheel af; de schade wordt begroot op f 100,000. De druifluis is officieel geconstateerd in de koninklijk Saksische wijnbergeu te HoflÖ9sniz en te Wahnsdorf. Tot vernietiging der drui- ven9tokken is besloten. Tu9schen Frankrijk eö Duitschland zijn onderhandelingen geopend over het verblijf van wederzijdsche onderdanen in de beide landen. Zocht Frederik de Groote Polen te win nen door zijne soldaten daar uit te huwelijken, nu moet de schoolmeester dit werk verrichten op geen enkele openbare school mag in het Poolsch onderricht gegeven worden. Deze maatregel, eerst al9 proef genomen wordt nu streng door gevoerd. De Norddeutsche Allg. Zsit. is in staat het bericht te bevestigen volgens hetwelk de Porte per telegraaf aan prins Ferdinand van Co- burg de verklaring heeft gezonden, dat de Porte en de mogendheden eenatemming het optreden van^ den prins in Bulgarije als onwettig en in strijd met het volkenrecht beschouwen. Fergusson verklaarde in het lagerhuis dat het herziene besluit betreffende de kosten van gehuurden arbeid in fabrieken en heerendiensten in Egypte door Frankrijk goedgekeurd en aan de andere mogendheden voorgesteld, toestaat den post van een kwart millioen pond sterling, welke een gedeelte der algemeene uitgaven voor de ad ministratie vormen te bestrijden uit de alge meene inkomsten. Met andere mogendheden is geen overeenkomst nopens de extrakosten van het leger in Egypte gemaakt. De inkomsten overtreffen echter dit jaar waarschijnlijk de ra ming bij de conventie gemaaktmet een half millioen pond sterling. Bovendien heeft men de hoop door vermindering van het aantal Britsche troepen eene evenredige vermindering der kosten van het bezettingsleger te verkrijgen. Amerika bood zijne goede diensten aan in den strijd over de grensscheiding met Venezuela, maar de hou ding van generaal Blanco belet Engeland thans deze zaak aan de scheidsrechterlijke uitspraak van eene derde^ mogendheid te onderwerpen. Uit kracht der nieuwe wet heeft de re geering besloten eene vervolging in te 9tellen te gen den Ierschen afgevaardigde O'Brien, daar hij in eene op 9 dezer gehoudene vergadering de pachters der hoeven van de gravin Kingston aangezet heeft tot ongehoorzaamheid aan de wet. O'Brien is gedagvaard om den 9 September voor de magistratuur te Mitchelstown te verschijnen. Het Duitsche schip „Mathilde" is te Fal mouth aangekomen met de vermiste reddingboot, zeven passagiers en zes personen d^r beman ning van het verbrande stoomschip „City of Montreal. De gezondheidstoestand van den Duitschen kei zer is weder veel verbeterd. Het adelaarschie- ten heeft hij ook dit jaar bijgewoond en is stellig van plan de oefeningen der troepen bij Berlijn mede te maken. De toestand van den kroonprins wordt gewantrouwd. Wel heeft deze zich door Dr. Mackensie eene verklaring laten geven dat volgens menschelijke berekening de ziekte gestuit isdoch hij moet zich zeer in acht nemen, daar iedere tocht hem op de keel slaat. Deze lijdende toestand verwekt te meer zorg daar het Duitsche rijk in de naaste toe komst een vorst noodig heeftdie niet terug schrikt een winter met zijn troepen door te Te Weenen valt de regen bij stroomen ceder en de berichten uit de provincie vermelden sterk gezwollen rivieren en oversiroomingen. Salzburg en meer andere steden worden bedreigd. Van uit Bohemen tracht men geld te ver krijgen om de daar aanwezige goudmijnen te exploiieeren. Het prospectus belooft 100 ton goudhoudende ertsen per dag, van een gehalt6 van 22 gram per ton. De berekening is dan ook dat minstens 20 pet. per jaar van het exploita tiekapitaal verdiend zal worden. Het papier is geduldig. Het moet een arm land wezen Bohemen waar tegen een belofte ad 20pct. geen geld te krijgen ishet zou echter de eerste maal niet wezen dat aandeel houders in een goudmijn huu goud zagen ver dwijnen. Terwijl de cholera op Sicilië weder heel wat slachtoffers maakt, schijnt zij te Napels geen vat te kunnen krijgen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men dit te danken aan het zoivere drink water, waarmede thans de bevolking door de nieuwe waterleiding uit den Serino ruimschoots wordt voorzien. Te Resina dreigde de ziekte ernstig het hoofd op te steken; doch ook daar is zij reeds aan het afnemen. Te Rome heeft zich slechts een geval voorgedaan, en wei bij eenen persoon die uit Resina gekomen was. Alles schijnt te beloven dat het daarbij blijven zal. - Eene kleine afdeeling van het Engelsche reddingsleger trok dezer dagen de eeuwige stad binnen om ook ons Romeinen op den weg der bekeering te brengen. Het is opmerkelijk hoe deze welmeenehde doch onverstandige lieden hier onthaald worden. Tewijl men hen elders weg jaagt of molesteert, worden zij hier bejegend met de meest volmaakte onverschilligheid. Men kijkt hen aan, haalt de schouders op en lacht eens ziedaar alles. Te Genuawaar eene andere afdeeling, ongeveer zestig personen sterk, en met oorverscheurende muziek eenen omgang deed in de voornaamste straten, heeft men ge schaterd van de pret Een Genuees verzeker de mij, dat hij zijne medeburgers in lang niet zoo hartelijk had zien lachen, als bij deze on betaalbare potsierlijke vertooning. Heel veel reddingszaad zal er dus op Italiaanschen bodem niet in vruchtbare aarde vallen. Van Genua gesproken men is daar druk in de weer met aanstalten voor de plechtige viering van den vierhonderdsten verjaardag der ontdekking van Amerika, Eene hoofdcommis sie, onder voorzitterschap van den syndicus, baron Podcsta, is bezig met het vormen van subcommissies in al de voornaamste steden van

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1