BINNENLAND. Ingezonden stukken. Italië. Men maakt eeo feestprogramma op, dat ongetwijfeld schitterend zal wezen. Ook heeft het Genueesche gemeentebesunr voor deze ge. legenheid het oude woonhuis van Colombus ge- kooht, om daarvan het middelpunt der feeste lijkheden te maken. Het patronaat over deze plechtige viering zal aan het koningspaar wor den opgedragen. Wat het pauselijke jubileum betreft, zoo schijnt het zeker, dat Leo XIII de tentoonstelling in het Vaticaan persooulijk zal openen. Kardinaal Schaffino zal de openingsrede houden, en daarop zal de paus antwoorden met eene allocutie, die naar men mij verzekert veel van zich zal doen spreken. Verscheidene muziekstukken van ge- wijden aard zullen door de pauselijke kapel worden ten gehoore gebracht. (N. R. Ct.) Bulgaarschc Uuaestie, De mogeudheden hebben dan alle geantwoord en het is allengs bekend geworden in welken geest. Doitschland Rusland en Frankrijk pleiten voor een bezetting door Rusland of Turkije of beiden. Oostenrijk, Italië en Engeland zijn daar tegen. Turkije is ook voor geenerlei bezetting, die der Porte slechts geld kan kosten en zoo Rusland medehelpt groote onaangenaamheden. De datum dat de Russen komen kan gemak kelijk worden vastgesteld het is echter zeer de vraag of deze dan ooit weder vertrekken. Turkije benoemde een bijzonderen raad om de Bulgaarsche zaken te behandelen. Deze noodigde Rusland uit het voorstel van eer. militairen gouverneur voor Bulgarije nader uit te werkeD, liet daarop prins Ferdinand weten dat de mo gendheden eenstemmig zijue troonsbestijging af keurden terwijl aan dezen tevens werd mede gedeeld dat de sultan hem niet zou ontvangen. Men schiet daar dus oog niet op. Prins Fei- dinand houdt mooie aanspraken, doch heeft nog geen ministerie. Rusland laat de tanden zien. Er is bevel ge geven dat 45 torpedodooten terstond moesten worden uitgerustzoowel te Weenen als te Koustanlinopel werd dit bericht met misnoegen ontvangen. Prins Ferdinand die nu in zijn hoofdstad Sofia aangekomen is en daar met zeer veel geest drift is ontvangen beantwoordde de rede van den burgemeester in het Fransch. Bulgarije mag een onbeschaafd land wezen doch wil men zich er bewegen dan dient men aardige taalstudie gemaakt te hebben. De prins spreekt in zijn omgeving Duitschsprak in de vergadering der Sobranja Bulgaarsch, tot den burgemeester Fransch en tot de troepen Russisch. De officieren wer den hem voorgesteld in de zaal waar Alexander genoodzaakt werd den troonafstand te teekenen; twee kogels zitten er nog in den muur. Een rustig aandenken. De meening welke in de officieuse kringen en onder de officieren schijnt te heerschen is dat de prins zijn plicht ten einde toe volbrengen moet. De officieren zeggen dat hij slechts voor geweld moet wijken. De combinatie-Toutcheff is nog niet geslaagd en het is waarschijnlijk dat het tegenwoordig ministerie aan het bewind zal blijven. De Porte weigert zich alleen in de zaken van Bulgarije te meugen daar alle mogendhe den zich tot handhaving van het tractaat van Berlijn verbonden hebben. Het Journal de St. Petersbourg zegt, dat het terugroepen ven de vertegenwoordigers der mogendheden te Sofia slechts eer. onbeduidende platonische stap is en in geenen deele daardoor de rechtsscheunis uitgewischt zou zijn. De beste dienst, die prins Ferdinand aan Bulgaiije zou kunnen bewijzen ware het land zoo spoedig mogelijk te verlaten. De prins van Coburg had een langdurig onderhoud met zijne miuisters en de hoofden der verschillende partijen. De prins wil eerst het gezag der regeering versterken. Hij hoopt dat de moeielijkheden ten opzichte van het bui tenland ten gevolge zullen hebben ,dat alle par tijen zich vereenigen. Stransky zou tot voorzitter van den ministerraad benoemd zijn. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 28 dezer, zal door de harmonie j/l'Espérance" op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Generaal Boulanger, Marche par Brifaux. 2. Ouverture Berlin u Conradi. 3. Marchen aus schoner Zeit Walzer. Strauss. BEZOOIEN. Zondag 28 Augustus 1887 n/m 5 uur door de Harmonie „St. C h r i s p ij n* van Waalwijk en Bezooienin den tuin bij Willem Brokken. Maandag 29 Augustus, Matinee bij de wed. Jud. Dekkers en bij Willem Brokken. Men zie de programma's. Waalwijk27 Augustus 1887. Openbare vergadering van den gemeenteraad, op Maandag 29 Aug., nm. 6l/2 uur, belegd tot 1. Installatie van het nieuwe lid P. H. C Wijten. 2. Onderzoek dei' geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden van den raad. 3. Benoeming van een wethouder in de plaats van dr. de Haan, overleden. 4. Adres van 't bestuur der XlVe af- deeling der maatschappij vau landbouw, om subsidie in de kosten van uit te loven pre- miën bij gelegenheid der najaarsmarkt. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad, verleden woensdag ge houden, is het er heet toegegaan. Slechts twee kiezers, die konden gaan stemmen, zijn achtergebleven. In 't geheel waren uitgebracht 273 stemmen. Blanco en van onwaarde 3. De heer C. G. van der Heijden werd gekozen met 141 stemmenzijn tegencan- didaat, de heer C. R. M. FICQ kreeg er 129. Bij de vorige verkiezing waren 252 brief jes ingeleverd. Verheugden wij ons eenigen tijd ge leden in het vooruitzicht hier nabij de spoorlijn een nieuwe schoenfabriek te zien verrijzen, die hoop zal niet vervuld worden. Deze week is de bouw plotseling gestaakt. Naar wij vernemen wordt de fabriek, die zich thans te Bezooien bevindt, met 1 Oct. overgebracht naar 's Bosch. De gebouwen te Bezooien, het terrein en de bouwmaterialen te Waalwijk, zouden dan verkocht worden. Men verwarre deze fabriek niet met de Nederlandsclie fabriek vau Lederartikelen directeur de heer J. van den Bergli, te Baardwijk. Naar wij vernemenzal er in den loop der maani September een kolfconcours gegeven worden bij gelegenheid van het 150jarig bestaan der kolfbaan bij de kin deren Van Ree, in de Stationsstraat alhier. Bij kon. besluit is aan Mr. A. M. Sassen, met ingang van 10 Sept., op verzoek eer vol ontslag verleeod als schoolopziener in het district Tilburg. Bij het eindigen van den cursus der weefschool te Tilburg is daar de ten toonstelling geopend van teekeningen en geweven patronen, door leerlingen vervaar digd. Bij het einde van den cursus be droeg het aantal leerlingen 10, van welke vijf deeluamen aan het practisch onderwijs op de dagschool, wat van geen vooruitgang getuigt. Intusscben munten de gemaakte stoffen uit door juistheid van samenstelling en zuiverheid van afwerking, zoodat de col lectie stalen met daarbij behoorende beschrij ving eene fraaie sorteering en een mooi geheel vormen. Uit den Transvaal komen voortdurend goede berichten. Thans meldt de Wereld burger, dat er weder een tweede bezending Transvaalsche huiden op weg is naar Amster dam, bestaande uit 17001800 diverse huiden, alle van nog betere qualiteit dan de eerste zending, die reeds dadelijk zoo zeer de aandacht van belanghebbenden heeft getrokken. De zending wordt binnen on geveer 4 weken verwacht. De heer Louis Struys, kunstschilder te Eindhoven, heeft met zijne Gobelin-schil derijen in den Rubenskring te Antwerpen den eersten prijs behaald, een gouden me daille. In de door den algeineenen bond der R. K. kies vereenigin gen te Utrecht gehou den vergadering is met algemeene stemmen een manifest aangenomeu, waarin als ge voelen van den Bond is vastgesteld, dat tegen de hoofdstukken III en IY en tegen de additioneele artikelen geen bezwaar is dat men hoofdstuk VIII verwerpelijk acht dat men de overige hoofdstukken aan de prudentie der candidaten wenseht over te laten en dat alle katholieke leden door den bond zullen worden aanbevolen. (Centrum.) In den nacht van Zondag op Maan dag zijn er op de grenzen van Woensel en Strijp weer ruiten ingeworpen. Hoewel er onder de daders zijn, die zich over een paar weken voor het ruiten verbrijzelen voor de rechtbank zullen te verantwoorden heb ben is er ditmaal weer niets te „bewijzen* hoe ijverig de politie zich ook weerde om de daders te betrappen. Een persoon die als kostganger bij gehuwde lieden in de Tuchthuissteeg te Utrecht inwoonde, was sedert eenigen tijd zonder werken kon alzoo zijn kostvrouw niet betalenom nu toch zijn hospita te kunnen voldoenpoogde hij deze week terwijl de echtelieden nog sliepen, zich van eenig geld meester te maken. In dit voornemen werd hij bijtijds verhinderd, daal de vrouw den diefstal bemerktehem den zakwaarin een en ander was ingepakt afnamen den ondankbaren kostganger met behulp van een man uit de buurt naar liet politie-bureau bracht. Zoowel te Ooltgenplaat als te Willem stad wemelt het letterlijk van bezoekers uit den vreemdedie getuigen willen zijn van de interessante manoeuvres der land en zee macht. Wij spraken heden iemand, die uit Oolt- gensplaat kwamen die ons verzekerde in drie nachten slechts twee uur uit de kleeren te zijn geweest. Sedert den „Franschen tijd* heeft Ooltgenplaat nooit zooveel be drijvigheid binnen zijn wallen en redoutes gekendliet is een bedrijvigheiddie aan stekelijk werkt en het aantal vreemdelingen nog met den dag doet toenemen. Te Deventer is bij den horlogemaker R. een ruit met zeep bestreken en daarna met papier beplakt. Vervolgens heeft men de ruit ingedrukt eu een kastje met ruim 50 zilveren eu gouden horloges gestolen. Het kastje is in een der straten ledig terug vonden, De justitie en de politie zijn ijverig m de weer om de daders op te sporen. -Te Osch werden Zondagavand twee per sonen G. en B. onverhoeds door zekeren J. Droomers met een mes aangevallen. De eer ste kreeg eene lichte verwonding, doch de andere zoo érnstig dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Droomers is den vol genden morgen gevangen genomen. Te Oostrum is Maandag 11. door een on bekende oorzaak brand ontstaan in de huizinge en bakkerij van Piebe de Vries. De schuur met het daarin aanwezige hooi en een par tijtje brandstof is verloren gegaan, maar de huizinge en inboedel zijn bewaard gebleven. Huis en schuur waren tegen brandschade verzekerd bij de onderlinge brandwaarborg maatschappij te Woudsend, maar het roe rend goed was niet verzekerd. Te Eindhoven werd zekere Heer V., toen hij uit een koffiehuis kwam, achtervolgd door eenige sigarenmakers, die hem onder weg aanvielen en deerlijk mishandelden waarbij zij hem zelfs met een mes door het aangezicht sneden, zoodat de heer V. bewus teloos neerviel. Men vermoedt dat deze sigarenmakers die onlangs uit zijn dienst waren ontslagen, zich daarover op deze wijze hebben willen wreken Evenals velen, werd ook eene vrouw te Woudsend door een hevigen donderslag uit den slaap opgeschrikt. Haar echtgenoot. M. P. H., sinds eenigen tijd sukkelende, niet in bed vindende, ging zij naar het schuur tje en vond daar den man op den grond uitgestrekt. Bij onderzoek bleek hij een lijk te zijn. Eene vrouw te Utrecht, handelende in petroleum, geraakte Woensdagavond in brand, doordien zij met haren boezelaar, die van petroleum doortrokken was, het glas van de brandende lamp wilde nemen. Oogsii- blikkelijk stond zij in lichtelaaie vlam. He vig ontsteld, ijlde zij de straat op, alwaar een voorbijganger baar de kleederen van het lichaam rukte en de vlammen verder door eenige emmers water doofde. Zij heeft ver schillende brandwonden bekomen. Uit Roermond wordt gemeld Een zwerm van millioenen muggen hangt reeds sedert een paar uur om het groote Christoffelbeeld, dat den top van onze ka thedraal inneemt. Door dat heen en weer zwermen waren velen van meening, dat de toren in brand stond, en eerst toen een brandmeester de oorzaak had ontdekt was men gerust. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur! Gelieve s. v. p. onderstaande regelen in uw veelgelezen blad op te nemen. De Vroedheid en Onafhankelijkheid van B's vaderen Onmogelijk is het voor hem, die recht en billijkheid niet met voeten vertreden wil zien siilzwijgend voorbij te gaan het belangrijke be sluit door B's geachte raadsleden in een hunner laatste vergaderingen met schier algemeene stem men genomen. Waarde lezers, van wie wij verwachten, dat gij instemt met ons begrip van billijkheid en recht ziehier hoe de i.aak zich heeft toeged ra- gei^ B's gemeentebestuur, gedwongen zijnde, wegens het groote aantal schoolgaande kinderen een nieuwen onderwijzer aan te stelien, deed eene oproeping. Vroeger werd deze plaats ingeno men door een kweekeling, die zich wegens het bereiken van den bij de wet bepaaldeu ouder dom, genoodzaakt zag eervol ontslag te vragen, hetwelk men hem, om zijn betoonden ijver eu om bet goede r.sultaat zijner werkzaamheden, gaarne schonk Order de sollicitanten naar Je nieuwe betrek king, behoorde ook meergemelde kweekeling, thaps onderwijzer, die meer dan de anderen meende te kunnen hopen op voorspraak en krach- ligeu steun vanwege het gemeentebestuur, wijl bij ie Sedert jaren met goed succes en uaar ie ders tevredenheid als kweekeling iu B'a open bare school was werkzaam geweest; 2«. In B. gewonnen eu geboren en er nog steeds woonachtig is, en ten 3e Wijl hem, tijdens zijn „winstgevend" kwee- kelingscbap, meermalen bij eene eventueele be noeming als onderwijzerhet geLot van een ruimer salaris was voorgespiegeld. Een ieder zal nu el met ons denken dat de benoeming van bovengemelden solliicitant als 't ware reeds was vastgesteld. De dag der vergadering brak aan. Het be lang van de onderwajzerskeuze beseffende, kwa men de leden „t r o u w" ter vergadering, zóó trouw zelfs, dat op ééu na, de helft ontbrak Gewichtige redenen hielden natuurlijk de an deren terug. Ter voorkoming van nog meer heftige t<">o- neelen, vroeger reeds tusschen hem en een „w a a r- d i g" raads- en bestuurslid voorgevallen, achtte het eene lid het voorzichtiger niet te comparee- ren. Een ander, die uit volle overtuiging van de juistheid zijner keuze, zijne stem bovengemel den sollicitant had toegezegd, 'bleef ter elfder ure achterwege eensdeels omdat hij op dat oogen- blik dringende(P) zaken had af te handelen, die hem vrij wat meer voordeelen afwierpen, dan het bijwonen der vergaderinganderdeels, wijl hij door het uitbrengen van zijne stem op den bewusten sollicitant in strijd handelde met het verlangen van tw^e of drie, misschien meer toon aangevende personen dier gemeente. Door zijn ter elfder ure wegblijven, vrijwaarde hij zich voor ongenoegen met zijne v rsprekers en deed hij het den sollicitaut voorkomen, alsof hij hem goed gezind was, maar hem door plotse ling tusschenkomende zaken niet had kunnen stemmen. Zijue slimheid werkte dus uit dat hij met zijne „ineerderen" op goeden voet bleef en den sollicitant een rad voor de oogeu draaide of ten minste meende te draaieD. Een derde woonde de vergadering niet by, omdat hij aftredend lid was, en zich daardoor wijselijk buiten alle be- en veroordeeling hield. Of de „trouwe" opkomst van een diietal leden of ae partijgeest, die in B's gemeenteraad heerscht, of de afhankelijkheid van sommige leden van een invloedrijk persoon in B., invloed hebben uitgeoefend op den val van meer gemelden sol licitant en de keuze van een anderen, daarover willen wij ons niet uitlaten, maar wenschen al leen den lezer gelegenheid te geven te oordeelen over de „nauwgezetheid" van 't meerendeel van B's raads- en bestuursleden op het punt van recht eu billijkheid. U, Mijoheer de Redacteur, dank zeggende voor de bereidwilligheid, waarmede gij aau ons verzoek hebt voldaan, teekeueu wij Uwe Dienstw. Dienaren Volt Veritas. Spoorweg Cromvoirt-'s-Hcrtogenbosch. In hetzelfde nummer 29 var» het tijdschrift „De Ingenieur" bladz. 248 staat nog een derde stuk over den spoorweg Cromvoirt-'s Hertogen bosch. Het stuk nalezende, zal dezelfde wijze van behandeling wel de verkiezelijkste wezen even als in de vorige nummers van deze courant geschied is. „Daar de aanvoer var» den benoodigden grond „tot ophooging van het station thans niet zal „kunnen geschieden gelijktijdig met dien benoodigd „voor den dam door het Bossche iouodatieveld, „zullen van zelf de kosten per M3 grooter wor- „den dan bij het vereenigd ontwerp kan aange komen worden. Dit is geheel onwaar Nu moet een hulpspoor uit de heide gelegd worden naar den bestaander, spoorweg tot tusschen wachtpost No. 41 en 42, tct aanvoer van den grond benoodigd voor den dijk van af Vlijmen tot 's Boschomdat het geheele werk veel te groot is, om in één bestek te worden opgenomeo doch indien men spoe dig besluit tot het verhoogsn van de Dieze-bru" ad 8,50 M -j- A.P. bovenkant raildau kau een volgend jaar de ophooging geschieden van af het middelpunt van 't station tot aan de Dieze en den oprit aan gene zijde dier brug en tevens de aanvulling van talud en sloot langs het zoogenaamde halve maantje. Men wil hopen dat het bestuur der stad 's Hertogenbosch tegen dien tijd zijue oogen zal openen het halve maantje zal ophoogen alsook den aangewezen driehoek voor eene gasfabriek, nadat het zal hebben ingezien dat het de dupe is geworden van eene waterleidingdietot aandeukeneene brandwonde heeft gelegd op de beurs van de ingezetenen, en een blijvende kanker is die in de toekomst door den hoof- delijken omslag moet uitgebrand worden. Alzoo zal dat hulpspoor uit de heide kunnen blijven liggen waardoor dit werk op 't voor- deeiigste wordt aangelegd waut eene aanbeste ding van dat groote werk in één bestek, weert alle CDDcurrentie en veroorzaakt dat de inschrij ving te hoog zal zijnwaardoor de aannemer te groote verdiensten op één werk verkrijgt. „Dat de waterspiegel op de Dieze bij den „tegenwoordigen hydrograpnischen toestand zich „jaarlijks gemiddeld 121 dagen verheft boven „het peil van 3.50 meter -f- A.P." De tegenwoordige hydrographische toestand komt gansch niet in aanmerking waut men wil toch hopendat indien men nog den Maas mond graven zal men niet het voorbeeld zal volgen van de spoorlijn Zwaluwe-'s Bosch of schoon men reeds goed op weg is hot personeel ambtenaren is wel grooten op de bureaux wordt wel veel geteekend doch de eerste spade is nog niet in den grond gezet.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2