Nummer 72. Zondag 11 September 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. De Schouwburgbrand te Exeter. Dit blad verschijnt Woensdag; en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post' door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. mmmmatamm—iw—i Toen wij ons verstoutten het oude ge loofsartikel aan te vallendat er voor de looierij alleen heil bestond in bescherming begrepen wij zeer goed dat er een storm van verontwaardiging tegen ons zou opgaan en wij machtige bestrijders zouden vinden. Bij het optreden der Eindhovensche Looi ers-Vereeniging tegenover onsverleenden wij haar met de meeste bereidwilligheid hos pitaliteit en stonden haar een kolom of zes in ons blad af. Nu wij echter oordeelen dat er aan alles een einde moet komen, dus ook aan het opnemen van stukken van den omvang als die van genoemde vereenigingheet het dat wij haar den pas hebben afgesnedenerg dankbaar vinden wij het niet; we zullen maar denken dat ondank 's werelds loon is, en er ons verder niet moede over maken: Zij heeft thans voor de plaatsing harer artikelen een ander blad gevonden, welks lezers van het voorafgegane niets weten en in wier oogen de breedsprakige woordvoer der der Eindhovensche natuurlijk het groot ste gelijk heeft van de wereld. Wij zullen het ingezonden stuk, dat wij in bedoelde courant vonden niet beantwoor den. Wij erkennen gaarne dat wij den moed en den lust missen om zulke divagaties te weerspreken. Wij constateeren alleendat trots alle geschrijf, men er niet in geslaagd is het feit te niet te doen, waarvan wij zijn uit gegaan dat de buitenlandsche handelspolitiek o]) de Waalwijksclie lederindustrie een zeer gunstig en invloed heeft uitgeoefenddat de productie is toegenomen dat onze industrie op de binnenlandsche markt voor hare artikelen de concurrentie van het buitenland zeer goed het hootd kan bieden en ten slotte dat de arbeidsloonen in 't geheel niet verlaagd zijn maar integendeel de toestand der werklieden met het oog op de daling van de prijzen der levensmiddeleneer verbeterd is dan slechter geworden. Deze onze bewering is nog nooit, noch in 't openbaar noch in 't privé tegengespro ken dan door de Eindhovensche heeren, die meenen het beter te weten dan de be trokken personen zeiven. Wel bekome het hun Ja tochwe hebben een kaakslag gehad ineen marktberichtje. Wat zulk een manier van bewijsvoeren te beduiden heeft, willen wij nog even aantoo- nendoor drie achtereenvolgende marktbe richten uit dat zelfde blad aan te halen een week na elkander opgenomen 19 Augustus. Voor leder blijft goede vraag bestaan; de voorjaars en zomervoorraad is bijna geheel opgeruimdvan daar dat de prijzen zeer vast zijn en voor sommige soorten zelfs iets hooger. 26 Augustus. Aan de tegenwoordige prijzen is de looierij zeer slecht. Er wordt algemeen geklaagdde eenige hoop van den looier is dat de huiden veel minder zullen worden ondanks de groote voorraad is dat nog niet het geval. 2 September. De handel in leder was deze week weder druk, de prijzen zijn iets vaster vooral voor licht zooilederwaaraau veel behoefte bestaat. Zwaar daarentegen is slechts aan gedrukte prijzen te plaatsen. De Eindhovensche neme ons niet kwalijk, dat wij van dien kaakslag niets gevoeld hebbenintegendeel vinden wij het een kas- Advertentiën 1—7 regels f 0,60 dnarbo.en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land°worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. tijding voor hendie tot staving hunner beweringen gedoemd zijn zich van zulke armzalige argumenten te bedienen. Verder is de Looiersvereeniging te Eind hoven er in geslaagd wereldkundig te maken, dat de toestand der lederindustrie te Eind hoven geheel anders is dan hierdat de looierij daar kwijnt en zij, de kracht en ener gie missende om zich zelf te reddenbe scherming noodig heeft om in 't leven te blijven. 't Is treurig voor Eindhovenmaar T zal wel waar zijn, daar er zoo vreeselijk veel geschreven is om dit aan de groote klok te hangen. Men moge dit nu een bewijs van sterkte noemen, wij vreezen dat meuschen met ge zond verstand een tegenovergestelde meening zullen zijn toegedaan. Wil de Eindho/en- sche looiersvereeniging den weg niet op haar door de Langstraatsche confraters aangewe zen wil zijals een hulpeloos kind om bescherming blijven roepen en intusscheD hare vakgenooten elders met reuzenschreden laten voortsnellen op de baan van vooruit gang, tant pis pour ellel 'i Zal alweder strekken ten bewijze van ons gevoelen over vrijhandel en bescherming en ten goede ko men aan de industrie der streektot behar tiging van welker belangen ons blad meer speciaal wordt geschreven. Met zeer veel genoegen nemen wij acte van de verklaring der Eindhovensche looi ersvereeniging, dat zij onze politiek zal blij ven bestrijden. Wij zijn zeer gevoelig voor die eer. 't Spijt ons echter dat wij niet de verzekering kunnen geven ten opzichte van haar dezelfde gedragslijn te zullen volgen; wij zullen de Eindhovensche eenvoudig haar gang laten gaanzonder van haar proza meer notitie te nemen dan het ons werkelijk zal blijken te verdienen. De tijd en de bittere ondervinding zullen haar beter dan wij overtuigen dat zij zich op een dwaalspoor bevindt en dan houdt hare bestrijding van zelfs op. Als 't dan maar niet te laat is als zij maar niet voor dien tijdzooals met een kleine wijziging Multatuli zegt//stikt in bescherming en verdwijnt7'. In den minislerrnad deelde de minster van oorlog mede, dat de door hem out vangen roedo- dcelingen over de mobilisatieproef de uitmuntende resultaten door de vertegenwoordigers der pers geconstateerd, bevestigen. Terwijl een handelsreiziger en een photo- graaf op een bovenkamer te Rijssel bezig waren valsch geld te maken, werden zij door c-en com missaris van politie overvallen, wiens agenten de twee valsche munters in hechtenL en ecu groot aantal valsche stukken van 1 franc ir. beslag namen. Toen eender bewaarders van het fort Hautc- Bordeaux de-e week de cellen ging inspec- tecren, bemerkte hij tot zijn 3chrik dat twee gevaarlijke boeven verdweuen waren. Beiden wisten te ontkomen door de ijzeren staveu van hun cel door te vijlen en deu muur over te klimmen. Tot nu toe zijn zij nog niet opge spoord. Uit Lougrono wordt bericht da» te Scuutera gewelddadigheden hebben plaats gehad, die ge richt waren legen den burgemeester en een al daar gevestigd vreemdeling, Eunerland geheeten, die beiden wijnhandelaren zijn en vermoed wer den kunstwiju te verknopen. Een hoop volks trok naar de wijnkelders var. heide personen, schreeuwende Weg met den kun»twiju In de wijnkelders van Enuerlaud werden een aantal va ten, inhoudende 20,000 tot 25,000 liter wijn, stuk geslagen, zoodat de inhoud geheel en al wegvloeide. Bij de kelders van den burgemees ter werd de volksmenigte teruggedreven door de gendarmes, die ten slotte ondersteund door iumiddeis aangerukte soldaten de rust herstelden. Ligt de vreeselijke ramp van de Opéra Comique ons nog versch in het geheugen, te Exeter in Engeland heeft Maandagavond eeu uLt minder vreeselijke ramp plaatsgehad. Het theater van deze stad, aan de zuid-west kust van Engeland gelgen, is gedurende de voorstelling ir. brand geraakt en binnen korten lijd was er niets dan een brandende puin hoop van over. De plotselinge hevigheid van het vuur, de saaiheid, waarmede het zich ver breidde, het gemis van eeuig alarmsignaal op het tooneel, waar de brand een aanvang nam, a smede het ouvoldoend aar-tal uilgangen, dit al'es werkte als het wure samen om deze ramp nog vreeselijker te maken dan die der Opéra Comique. Het stuk droeg den titel van //Roman Rye,, en de zaal was dicht bezit, zelfs de stalles wa ren flink gevuld. Een rondreizende tooneeitrocp, Gildert Elliot's troep, die er een week achtereen voorstellingen zou geven, had dat drama als ope ningsvoorstelling der reeks gekozen. Tot over tien ging alles goed, toen eeusklaps te tien minuten over tien onder hel spreken van een der acteurs het gordijn inet groote suelbeid begon te zak ken, zoodat hij maar net tijd genoeg had ach teruit te springen tot groote hilariteit der aan wezigen, die niets vermoedden van het onheil dat huu beschoreu was. De kapelmeester wilde juist een muziekstuk doen aanvangen tot het ongeval met het gordijn weder her steld was, toen eensklaps de vlammen gezien werden en de angstige kreten t Brand Brand door het gebouw weerklonken. Binuen drie minuten was de schouwburg in een brandenden oven herschapen. De vlammen sloegen woest om zich h'ien en de dichte rook maakte het tooneel nog verschrikkelijker. De kolommen vuur, het gegil der vrouwen,de hulp kreten en wanhopige uitroepen der mannen vormden tooneeleu, door geen pen te beschrijven. De vrouwen stortten zich van de balkons aan de straat van eene hoogte van 40 voet en het looden dak was met ongelukkigeu gevuld, die nergens hulp of uitkomst zagen. Er bleef hun slechts de keus over door de vlammen te worden verslonden of op de straat te worden verpletterd. Gelukkig slaagden (ie brandweermannen er in door het plaatsen van ladders hulp aan te brengen. Vijf minuten ua het uitbreken van den brand waren (le brandweermannen op hun post. Hoewel de schouwburg eerst voor een jaar was geopend en zijn voorganger een dergelijk lot onderging, schijnen de gangen en trappen alle veel te nauw en te bekrompen geweest te zijn, zoodat spoedig de gewonden en dooden de uitgangeu versperden, waardoor er meer den dood vonden, dan door het vuur zelf. De galerij, die dicht bezet was, had slechts een uitgang, die weldra geheel versperd was, zoodat dat gedeelte van het gebouw letterlijk een oven vormde waarin de ongelukkiger, onverbiddelijk aan den dood waren overgegeven, hetzij door verstikking of verbranding. Een klein denkbeeld te geven, van den toestand dier ongelukkigen in den rug door het vuur aangegrepen, gaat onze kracht te boven geen pen die dat gejammer en die doodsangsten zou kunnen beschrijven. Men schat het aantal der op de galerij omgekomenen op meer dan 90. De brandweerman en klommen met readings- ladders naar de vensters, doch de meeste per- sonen, die zich daar verdrongen hadden, waren reeds om het leven gekomen. Bij het afzenden der laatste berichten waren ongeveer 100 lijken te voorschijn gebracht bui tendien zijn er onder dö toeschouwers, die deu schouwburg vulden, velen bijna geheel door de vlammen vertecid en volkomen onkenbaar gewor den. Volgens sommige opgaven zou het aantal dooden 240 bedragen, doch dit cijfer wordt over dreven geacht, toch gelooft men dat niet minder dan 200 menseheu het slachtoffer zijn geworden van deze ramp, met inbegrip der gekwetsten, onder wie ecu zestigtal in een zeer ernstigeu toestand verkeert. Naar een der acteurs mededeelt, is het vuur ontslaan onder het tooneel er. niet in de friezen, zooals aanvankelijk werd verzekerd; een stuk doek zou, men weet niet door welke oorzaak, vlam hebben gevat, en dit aanleiding zijn geweest tot den brand, welke'in ongelooflijk korten tij 1 den geheelen schouwbu'g in lichterlaaie zette. Eenige personen, die gevlucht waren op de ijzereu markiezen boven het portiek, werden ge red door moedige burgers, die met eigen levensge vaar huo ter hulpe snelden. Ook vele andereu stel den zich in de bres en de sheriff van Exeter heeft aanteekening gehouden van de heldendaden, die hij zag volbrengen, om later de welverdieude beloouingen te kunnen uitreiken. De menigte op straat juichte met geestdrift de redders toe tel kens wanneer zij een der toeschouwers uit den schouwburg redden. Eeu dak stort te in op het oogenblik dat eenige mannen het beklommen hadden om eene viouw te redoen, die zich te raidden der vlamrr.en be vond twee der redders kwamen daarbij om. Het geheele personeel van den schouwburg kon hel schouwburglokaal verlaten door de hoofddeur welke van het tooneel toegang gaf toidesiraat. De uasporicgen zijn den geheelen nacht en in den ochtend van den 6en voortgezet. Hartver scheurende tóoneelen kwamen 'les morgens voor in den Guildhall, waar al de nabestaanden waren bijeengeroepen, opdat men het aantal der ont- brekenden zou kunnen opmaken. De slachtoffers zijn meorendeels lieden uit de volksklasse, die zich naar den schouwburg hadden begeven om het volksdrama te gaan zien van den heer Sims, en hunne kinderen thuis hadden gelateu. De ramp heeft dan ook een groot aantal kinderen tot weezen gemaakt. Uit de bijzonderheden, die verder aan het licht zijn gekomen, blijkt dat de trappen van den schouwburg opgevuld waren met lijken, waarvan vele half verbrand. De vluchtenden waren zoo danig iu de nauwe gangen opgehoopt, dat alle ridding onmogelijk was. Voor den schouw burg ziet men de bloedsporen der ougelukkigeu die den dood vonden, door uit de vensters te springen. Bij het bouwen van dezen schouwburg had meu rekeniog gehouden met vele der nieuwe plannen, welke ook op het vaste land voor de veiligheid van het publiek zijn aangenomen. Toch geven de bladen als hunne mee ning te kennen, dat de voorzorgsmaatregelen nog niet voldoende warenzij vragen de on middellijke sluiting van al de schouwburgen, waar zich geen uitgangen bevinden, ruim en talrijk genoeg om elke ramp vuu dezen aard onmogelijk te maken. De tuin van het Londen-hotel was spoedig in een lazareth herschapen, waar een honderdtal vreeselijk verminkte en verbrande lichamen spoe dig waren bijeengebracht en waar hun de eersts hulp werd verleend. Het juiste getal der omgekomenen op te geven is onmogelijk. Evenals bij de ramp der Opéra Comique zijn er vele lijken onder de puinhoopen begraven. Vele der lichamen zijn onkenbaar door de verwondingen, die ze iieboen bekomen. De algemeens meening is, dat een goedwer- kend ijzeren gordijn neergelaten onmiddellijk na het scherm, het vuur tot het tooneel zou hebben beperkt en een vreeselijke catastrophe daardoor zou zijn voorkomen. Later berichten melden nog de volgende bijzonder heden Toen de heer Matthews Dinsdagavond iu dc

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1