Nummer 73. Donderdag 15 September 1887. 10e Jaargang. i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUIENLAND. Fran ia-ijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Het Protectionisme in Duitschland. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. arr.T.1 Dezer dagen werd onze aandacht getrokken door eene correspondentie van den op looierij- gebied zeer gunstig bekenden Franschenschrij ver Aug. de Loff. Daar zijne beschouwingen ook voor onze streek nut kunnen hebben door duidelijk de gevolgen van het beschermend stelsel in het licht te stellen, nemen wij die gaarne in ons blad op. 't Is van den volgenden inhoud //Wat aangaat de noodlottige gevolgen, die de vermeerdering der invoerrechten voor de Duitsche looierij zoude na zich slepen, reeds tien jaren geleden heb ik gewezen op de neiging van Duitschland om zijn invoer rechten op alle uit den vreemde komende voortbrengselen trapsgewijze te verhoogen. Ten tijde toen de nieuwe duitsche tol rechten in discussie waren, was 't er vooral om te doen een dam op te werpen tegen de overrompeling der Amerikaansche voortbreng selen. Wat het leder betreft waren de eischen der looiers tot op zekere hoogte verklaarbaar, van den eenen kant door den slechten toe stand dezer iudustrie en van den anderen kant door den belangrijken invoer van Ame- rikaansch leder. Hier echter, zooals trouwens overal, heeft de ultra-protectionistische partij de grenzen van het wenschelijke weten te overschrijden en slaagde er in haren ijver zelfs in de schors te doen belasten met fr. 6,25 per ton. Als voorwendsel gaf men toen dat de cultuur van eiksnhout gebiedend een zekere bescher ming eischte. Er werd een groote agitatie op touw gezet, om het aanplanten van eiken hout in t groot en in 't klein uit te breiden, en toen eenmaal het recht door de kamer was aangenomen doofde de ijver langzamer hand uiten zonder overdrijving kan men zeggen dat bijna niets practisch is gedaan om het voorgestelde doel te bereiken. Men zou hebben kunnen gelooven dat een Vrij naar het Hoogduitsch van II ER MI NE FRANKENSTEIN, 22 door LUCIFER. Hoofdstuk X. NINA WEDER TE HUIS. >ffIk heb een prachtig denkbeeld, Luitrei, dat dit meisje tot mijne willooze slavi.i zal maken. Maar ik heb Digby's medewerking noodig. Ik moet hem heden avond nog spreken, 't Is vreemd dat hij niet komt." z/Üaar komt hij juist binnen", sprak de grijze gezelschapsjuffrouw toen de huisdeur hard dicht geworpen werd ik zai naar mijne kamer gaan". Als eene schaduw sloop zij door het salon de eene deur uitterwijl Digby Rome door eene andere werd binnengelaten. Lady Rokeby stond op om hem te outvangeu en groette hem lachend. Vervolgeus deelde zij hem het zooeven door haar ontworpen plan mede; geruimen tijd zaten zij bij elkander, breedvoerig besprekend op welke wijze zij de dochter des barouets in hunne macht zouden krijgen. Hoofdstuk XI. LADY ROK EB Y'S DENKBEELD WORDT UITGEVOERD. 't Was nog vroeg in den avond op den dag vau Nina's tehuiskomsttoen Digby Borne af scheid nam van de schoone weduwe en naar Rookham terugkeerde. fiscaal recht van fr. 6.25 per ton schors voldaan zoude hebben aan alle eischen tier liefhebbers van beschermingmaar dit is niet het geval. In Silezie bestaat een kleine groep bezitters van bosschen, wien Hongarije, FrankrijkBelgie en Nederland een doorn in 't oog schijnen te zijn. Natuurlijk zijn die eigenaars protectionisten en vragen bij een aan den rijksdag gericht verzoekschrift, een recht van fr. 87,50 per ton schors, wat bijna gelijk zou staan met een totaal verbod van invoerwant welk loöier zal er op 't oogenblik in toestemmen fr. 3,75 per 100 kilo te geven boven wat hij reeds nu duur genoeg beaalt? 't Is duidelijk dat in dit land, evenals in elk anderniet de buitenlandsche voort brenger het invoerrecht betaaltmaar wel de verbruiker, vooral als het betrokken, land de productie niet kan vermeerderen ten minste niet op een gegeven oogenblik er is tijd noodig om schors te telen zoowel als om vee te fokken en branderijen op te richten. Als die onheilbrengende petitie mocht worden aangenomen dan zou dit de onder gang zijn der looierijenofschoon men niet kan vooruitloopen op wat gebeuren zal, zijn er aanwijzingen dat deze petitie in de hoo- gere kringen zeer goed is opgenomen, want in die fiscale sferen en dit is overal hge- val, is de roofzucht spreekwoordelijk, 't Is overbodig hierbij te voegen dat met het oog op het nadeeldut hieruit voor haar zou voortvloeien, alle looiersvereeuigingen de han den ineen hebben geslagen om zulk een on geluk af te werenofschoon het een gevolg is van de consequente toepassing van het beschermend stelseldoor haar vroeger met zooveel vuur voorgestaan. Ziehier eenige cijfers betreffende het verbruik van schors in Duitschland: Gedurende de 15 laatste jaren zijn inge voerd 1,020,000,000 kilo schors, wat gemid- De zomernacht was ongemeen schoon en vriendelijk, en in het park van Rookhurst zongen de nachtgalen en gonsden de insecten. Maar Digby Borne sloeg geen acht op al deze dingen terwijl hij zijnen weg vervolgde. Zijne gedachten hielden zich bezig met de uitvoering van liet plan hem door lady Rokeby medegeeid, en hij sprak in zich zelve „Het denkbeeld is goed, als het goed wordt uitgevoerd en 't is niet waarschijnlijk dat het hoe eenvoudig overigens ook door het meisje doorzien wordt. Argelooze personen ve.deuken zelden anderen van iets slechts. Wij zullen van haren kant geen moeielijkheden hebben. De eenige, die onze plannen zou kunnen dwarsboomen is mijn eigenzinnige zoon dien ik niet meer gezien heb sedert hij zich in zijne kamer opsloot. Ik moet zijne beslissing kennen alvorens iu deze aangelegenheid een stap te doen. Natuurlijk zal hij mijnen zin doen hij heeft het nooit gewaagd mij langen tijd te wederstaac en mij in mijn gezicht te zeggen dat hij mij niet wilde gehoorzamen. Arme, laffe zwakkeling. Als hij het waagt zich vast te klampen aan het meisje, dat hij gehuwd heeft, zal ik alles wagen, om zijn huwelijk, op grond zijner min derjarigheid ongeldig te doen verklaren. Bij den hemel als hij het waagt mij te trotseeren, zal hij in mij eenen tijger vinden Hij drukte zijn tanden op elkander, en sissend kwam zijn ademhaling tusschen dezelve door, terwijl hij met groote stappen zijn logement naderde. Hij zag dat zijne kamer verlicht was, terwijl het op die zijns zoons nog dookcr was. De vrees beving hem dat Ralph zich uit de voeten gemaakt had en naar zijn jooge vrouw was teruggekeerd met een vloek op de lippen Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. deld 68,000 ton per jaar uitmaakt. Deze, invoer is gemiddeld verdeeld als volgt: Oos tenrijk-Hongarije 31.000 ton Frankrijk 20,000 ton, Holland en Belgie 11.000 ton; andere landen 6000. De prijs der eiken schors, in 1878 fr. 11.25, is langzamerhand gestegen tot fr. 15 in 1886. Men ziet dat bet oogenblik slecht is gekozen om schors met een hoog recht te belasten. Hierbij dient nog vermeld te worden, dat volgens bevoegde autoriteiten in de bosch cultuur het land in 't geheel niet in staat is om zelf een klein gedeelte tc leveren van de schors, die nu uit 't buitenland wordt be trokken." Dit moest wel zoo zijn. De maatregelen Ivan bescherming keeren zich noodwendig 'tegen hen, die ze gebruiken; zij belemmeren de ontwikkeling eener industrieroepen represailles in 't levenin een woord zij veroorzaken een economische stoornis, waar - onder het land lijdt. Volgens de duitsche bla- deD zijn verder de verslagen der kamers van koophandel daar te lande over den toestand der industrie verre van voldoende. Die slechte uitkomst schrijft men toe aan den benarden toestand van den landbouw, vooral iu de districten, waar de nijverheid bsrust op de betrekkingen tusschen stad en land. Uit de verslagen der kamers van koophandel blijkt duidelijk dat de middelen, door de duitsche regeering uitgedacht om raad te schaffen in het tijdperk van crisiswelke de landbouw doorloopt, niet het beoogde uitwerksel gehad hebben. In 't bijzonder zegt de Kölnische Zeitung, hebben de in voerrechten niet de gewensche uitkomst ge leverd en te dien opzichte begint het licht door te breken bij de meest overtuigde pro tectionisten. Men wil de proef niet meer hernieuwen en het denkbeeld dat men ge had heeft om de grenzen geheel en al te sluiten voor vreemde voortbrengselen, schijnt bepaald opgegeven te zijn. vieog hij de trappen op en bleef voor de deur van zijns zoons vertrek staan. De deur ging niet open zij was van de binnenzijdee gesloten. Ralph moest dus in de donkere kamer zijn en toen Digby tot de overtuiging daarvan kwam, keerde al zijne koelbloedigheid en zelfbeheer - sching terug. Hij ging zijn eigen kamer binnen, haalde daar eene lampkeerde toen naar Ralph's kamer terugen klopte luide aan. Er kwam geen antwoord er werd geen gedruiscb gehoord. ,/Kan hij zelfmoord gepleegd hebbeu vroeg Digby in plotselingen angst. ,/Hij was er ver twijfeld genoeg voormaar ik dacht niet dat hij zulk een zot was. Hij rammelde hard aan de deurdaar ook hierop geen antwoord volgde legde hij den mond tegen het sleutelgat en riep met heldere scherpe stem „Ralph open de deurof ik trap ze in. Ik zet het heele huis in rep en roer. Vlug v.at, doe open Een licht geruisch werd binnen hoorbaartoen naderden onzekere schreden de deur en eene hand tastte ongewis naar den sleutel. Het slot ging plotseling over en de onzekere stappen verwijderden zich weder. Digby Borne deed de deur open, trad binnen en sloot ze weder achter zich. Hij plaatste de lamp op een tafel en keek toeu zijn zoon zoe kend de kamer rond. Ralph stond in 't midden. Hij zag er uit alsof hij sedert 's ochtends jaren veranderd was. Alle frischheid en lenigheid der jeugd schenen hem verlaten te hebben, en slechts een ellendig gebroken wezen was overgebleven. Toen Digby Borne hem in den toeataud zag, speelde zijn gewone cynische lach om zijne lippen. De minister van oorlog heeft te Oastelnau- dary, waar hem een feestmaal is aangeboden een toost uitgebracht. Ziehier wat hij hoofd zakelijk gezegd heeft Ik breng een dronk aan het zeventiende legercorps en zijn dapperen be velhebber. De proef, die thans genomen is, liet eenigen twijfel bij het parlement en de natie over. Die twijfel was voor ons eeue oorzaak van zwakheid. Zoolang ik minister zal zijn, zal ik alles in het werk stellen om geen twijfel te laten bestaan, noch in htt binDen- noch in het buitenland, omtrent de militaire macht van Frankrijk. De proef met de mobilisatie geno men heeft den vaderlandslievendec ijver der civiele autoriteiten en 'de toewijding onzer zoo verstandige plattelandsbevolking, waaraan men alles vragen kan, als het belang des vaderlands er bij betrokken is, in het licht gesteld. De proef heeft ook vooral hel bewijs geleverd, van de uitstekende bekwaamheid der spoortvegdirec- teuren. Het parlement en de natie hadden behoefte aan de proefneming. De thans opge dane ervaring (loet eiken twijfel verdwijnen. Op mij, minister, rust nu de taak de aan het licht getredene onvolkomenheden te verbeteren. Ik zal in dien plicht niet tekort schieten. Te Mitchelstown in Ierland hebben hoogst ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De Iersche afgevaardigde O'Brien moest daar voor het vredegerecht verschijnen beschul digd van opruiing van pachters tot weerspan nigheid aaD de wet. Daar hij echter niet ver schenen was, vaardigde de magistraat een be vel tot inböclitenisneming tegen hem uit. In de stad, welke vol met volk was, ont stond over dit besluit groote opgewondenheid. Eene openbare vergadering werd gehouden, om hare verontwaardiging uit te spreken over de handelingen der regecring. Evn zestigtal poli tieagenten, die rondom de ofltcieele stenografen geschaard stonden, werden door de menigte met steenworpeu en stokslagen aangevallen en verplicht te wijken. Toeu verscheidene agenten zwaar gewond raakten, werd het bevel tot vu ren gegeven. Hij las in het veranderde uitzicht des jongen mans dat hij de overwinning over Ralph be haald had „Ik ben gekomen om uw besluit te vernemen, Ralph" 9prak hij. „Wat zal er gebeuren? Ver kiest gij schande gevangenis een geschand- viekten naam of wilt gij u losmaken van uwe gelukzoekster van lage afkomst, en eene loop baan inslaan, die ik u gewezen heb? Spreek!" De hand, die de oogen d-.'9 jonkmans bedekt©, zons omlaag en hi; zag zijn vader, met een zoo klagende, hartbrekende en kommervolle uit drukking aan dat zelfs een duivel medeijden met hem móest hebben." Zijn vader echter lachte slechts om wat hem een bewijs toescheen van de zwakheid zijns zoons. „O vader," riep de zoon met gebroken stem „hebt gij geen medelijden met mij met baar?" „Neen am woordde Digby Borne kortaf. „Nogmaals vraag ik u waartoe gij besloten zijt?" In diepe vertwijfeling wrong Ralph de handen. „Wat zal er van haar worden als ik haar verlaat," zuchtte hij. „Zij zal van houger sterveD, Mijn arm klein vrouwtje." Noem haar niet zooschreeuwde Digby Borne toornig. „Kunt ge dan niet begrijpen dat uw huwelijk onwettig is, heel en ai ongeldig? Dat zij uwe vrouw niet is? Als zij de waar heid hoort zal zij zich met afs. huw van u af- weuden. Wat haar onderhoud aangaat, daarvoor zal ik zorgen; zij zal niet van hoi ger omkomen, zooals zeker het geval zal zijn als gij wegens meineed iu de gevangeais wordt geworpen. Voor 't laatst verlang ik uw besluit te hooreu. Wilt gij vrijwillig het meisja verlaten of moet ik u er toe dwingen Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1