Nummer 75. Zondag 18 September 1887. 10e Jaargang m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUÏÊNLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. - Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Tranco per post door het geheele rijk f 1,15. rieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo /eu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPROER TE ROTTERDAM. juw is de treurige waarheid gebleken, Nederland de ware beschaving zelfs centrums der bevolking, de brand en der maatschappelijke verlichting, nog >nig of geen toegang heeft verkregen bij dat gedeelte der inwoners, hetwelk zeer eigenaardig en teekenachtig vroeger werd aangeduid als de smalle gemeente, en thans kortweg liet volk genoemd wordt. In het jaar 1887 verbaasde zich de vreemdeling, die getuige was van de baldadige verwoestingen te Rotterdam aangerichtover de plompe domheid van het Hollandsche plebs, dat hij waarschijnlijk irit de boeken had leeren be schouwen, als een wijze, rustige burgerij, een voorbeeld van wettelijke orde en gehoorzaam heid, en dat hij door den invloed van den wereldberuchten Schiedammer veranderd zag in een troep wolven, die* razend en huilend langs 's Heeren straten, zich vergrepen aan datgene, wat voor de wet het heiligst is de persoonlijke veiligheid en de particuliere eigendom. Wij voor ons kunnen de betreurenswaar dige feiten, welke dezer dagen te Botterdam zijn gepleegd, volstrekt niet meer beschou wen als een demonstratie tegen de socialis ten, en al was de komst van Domein Nieu- wenhuis c.s. een z.oogenaamde en wellicht voor velen een welkome aanleiding tot op roer toch moet de oorzaak daarvan ner gens anders gezocht worden, dan in de be geerte onzer lagere volksklasse om kabaal en publiek schandaal te verwekken om de nie tigste redenen, in den aangeboren lust om de handhavers der openbare orde te sarren en uit te jouwen, en in de botte onwetend heid omtrent onze wetgeving en den staat kundigen en maatschappelijken toestand des lands. Van de honderden dronken sjouwer lieden te Rotterdam, die deuren verbrijzelden, glazen inwierpen en menschen mishandelde i of dood steenigden, was er niet een, die ook maar het geringste begrip had van het socialisme, niet één, die het minste idéé omdroeg van deze waarheiddat er een maatschappelijk vraagstuk ligt in alle rijken der aarde, over welks oplossing de edelsten en verstandigsten onder ons menschen tot heden, wel is waar vergeefs! blijven nadenken. Die benden waren te dierlijk dom om slechts een oogenblik te kunnen stilstaan bij de toch zeer eenvoudige vraag, of het socialisme eene natuurlijke verschijning, dan wel de incarnatie is van het slechtste in den inensch, en of die socialen dan toch wezen lijk allen duivelen in menschengedaanti zou den kunnen zijnte dierlijk dom om te beseffen, dat het recht van den sterkste on recht is, en dat er voor alle eeuwen, voor alle menschen ook voor socialen geschreven staat//wie zonder zonden iswerpe den eersten steen op hen Het Rotterdamsche grauw heeft afkeer verwekt bij iederen weldenkende, ook al heeft het den schijn, dat zijne haudelwijze gericht was tegen de socialisten, en men voelt walging, als men bedenkt, dat het gerinkel van ingeworpen glasruiten gepaard ging met den kreet//leve de politiewalging, als men weet. dat de nationale vlag gebruikt werd als dekmantel voor zooveel vuile snood heden. Huichelarij de hand reikende aan opgezweepte domheid is er afzichtelijker schouwspel denkbaar P Het staat te vreezen, dat in meer dan één opzicht deze wanordelijkheden in de toekomst treurige gevolgen na zich zullen slepen. Allerminst hebben we medelijden met de volgelingen van Domela Nieuwenhuis: deze mannen, die zich niet zouden ontzien door geweld, doodslag en verwoesting de bestaande orde van zaken omver te werpen, hebben nog veel minder geledendan zij anderen zouden doen lijden, indien het hun gelukken mocht meester te worden van den toestand des lands. Des niettemin is de majesteit der wet geschonden, en als zulke wandaad straffeloos kan geschieden, onver schillig tegenover wien, dan zal welhaast bij het domme volk de tneening geboren worden, dat het zijn eigen rechter mag zijn. Wat zal er dan worden van de maatschappelijke orde, de publieke veiligheid, waarop de gan- sche samenleving rust P We zullen de laatsten zijn om in zulke moeielijke dagen de handelingen der politie te critiseerengedachtig het spreekwoord, dat de beste stuurlui aan wal staan. We begrijpen welk een zware, schier boven- menschelijke inspanning er dan gevorderd wordt van de mannen, die zoo vaak in Ne derland, zoo niet erger, met den nek worden aangezien, en zonder wier waakzaamheid we geen dag beschermd waren tegen de uit spattingen van het verstandeloos gepeupel. Maar wat ons bevreemdt is, dat in de Ne- derlandsche persorganen over het algemeen zoo weinig te merken is van verontwaardi ging over de gewelddadige aanranding van het hooge gezag dor wet. Het is te hopen, dat dit onbegrijpelijk zwijgen geen aanleiding zal geven tot herhaling van het gebeurde, of tot toegeven aan een oproer, ook al zou het dan schijnbaar of werkelijk gericht zijn tegen de socialisten. Naar men uit Ramsgate bericht, is op de Noordzee een Engelsch visschersvaartuig door een visschersschuit van Ostende aan gevaren en gezonkén. Volgens een ander bericht is de Engelsche schuit met zware averij de haven binnenge- loopen. Het gebeurde strekt natuurlijk om de ver bittering tusschen de Engelsche en Ostender visschers nog grooter te maken. Onder de inwoners van Ramsgate heerscht groote opgewondenheid en men vreest voor onge regeldheden. Een telegram uit Brussel van 16 dezer zegt dienaangaande het volgende Volgens inlichtingen, uit de beste bronnen geput, bepaalt het voorval, met veel ophef door zekere bladen vermeld, omtrent eene aanvaring, gevolgd door schipbreuk, tusschen eene Engelsche en eene Belgische visch- schuit, zich tot eene eenvoudige botsing, veroorzaakt door de onachtzaamheid van den Engelschen schipper, die de lichten aan zijne schuit niet ontstoken had. De opgewonden heid der Belgische visschers is geheel gewe ken, en Engelsche schuiten brengen, zonder eenigen overlast te vinden, hare visch te Os tende aan de markt. Eene levendige wisse ling van diplomatieke stukken heeft er tus schen het Belgische en Engelsche kabinet plaats, ten einde tot eene wederzijdsche be vrediging en eene schikking te geraken met betrekking tot het betreurenwaardige conflict tusschen Belgische en Engelsche visschers. Te Turnhout woonde sinds eenige jaren eene juffrouw B., afkomstig uit Til burg, die onder allerlei schoonschijnende voorwendsels, daar men haar voor zeer rijk hield, gelden wist ter leen te krijgen, waar onder zelfs spaarpenningen van werklieden enz. tot bedragen van frs. 2 frs. 10.000. Verleden week werd zij ziek en stierf, en nu kwam het uit, dat er in plaats van groote sommen gelds een deficit van f 60,000 was. Zoodra dit ruchtbaar werd, bestormden de schuldeischers de woning en moest men het lijk 's nachts begraven om het aan de woede van het volk te onttrekken. De teleurgestelde erfgenamen, meestal te Tilburg woonachtig hebben de erfenis niet dan onder voorrecht van boedelbeschrijving aanvaard. De graaf van Parijs heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij den monarchisten hunne gedragslijn voorschrijft. Hij gelooft dat het algemeen stemrecht op wettige wijze tot de monarchie kan terugvoeren. Die mo narchie zal naar hij verder verklaait, op vrij zinnige grondslagen gevestigd zijn zij zal waken voor het werkelijk herstel van het parlementaire stelselzij zal op vredelieven de wijze aan Frankrijk den stand teruggeven, welke het in Europa toekomtzij zal met de mogendheden kunnen onderhandelen, ge lijktijdige verlichting brengen in de militaire lasten, welke Europa drukken, en den vrede op kerkelijk en maatschappelijk gebied her stellen. Bij de verkiezing van een lid van den ar- rondissementsraad te Bastia is het woelig toe gegaan. De bonapartistische advocaat en iour- nalist Leander door zijn jongste proces alom bekend geworden, was gekozen. De republi keinen, wier candidaat het onderspit delfde, schreeuwden over knoeierijen en mishande ling van de republikeinen door de gendar merie. De bonapartisten vierden de over winning feestelijk. De Fransche a itoriteiten maken thans druk werk van het uitroeien van het roovers- wezen op het eiland Corsica. Verleden week werd de bandiet Olmo te Guagno door gen darmen in een hinderlaag gelokt en doodge schoten. Deze week maakten zij zich te Caura meester van een anderen beruchten bandiet, Xavier Rocchini, bijgenaamd het wild varken. In de laatste maand zijn er een 10-tal van zulke patroons onschadelijk gemaakt, zeer ten genoege van de ordelie vende bevolking. Bij het eiland Tompé, aan de noord kust van Frankrijk, is de jonge Graaf De Lorgeril met zijn jacht «Madonna» en vier bedienden, die daar aan boord waren, ver ongelukt. De graat was 25 jaren oud en eenige weken geleden gehuwd. Een vreeselijk onweder is eergisteren bo ven Barcelona losgebarsten. De bliksem is op verschillende plaatsen ingeslagen, ond^r anderen in het klooster Monte Sion, en heeft groote schade veroorzaakt. Een persoon is gedood. Boven de stad Oliana, in de provincie Le- rida, sloeg tijdens een onweder de bliksem in de kerk. Een kind werd gedood en 5 personen zijn zwaar gewond. Na het omwerken van de dwangwet is in Ierland het vechten aan de orde van den dag. Er zal geruimen tijd noodig zijn voor de gemoederen tot rust gekomen zullen zijn, en dit zal niet eer geschieden voor de parle- mentszitting verdaagd is. Thans toch wordt eiken dag door de Iersche afgevaardigden op den onhoudbaren toestand in Ierland ge wezen en het is met de Ieren evenals met ieder ander: hoe meer men beklaagd wordt, hoe ongelukkiger men zich gevoelt. Over het gevecht tusschen eene Moon- lightbende en de politie te Lisdoonvarna, graafschap Clare, verneemt men nader, dat Zondagavond tusschen 10 en 11 uur zeven vermomde mannen het huis van Thomas Sexton aanvielen en toegang verlangden. In het huis bevonden zich 12 politieambtenaren, die gewaarschuwd waren dat een dergelijke aanval beraamd was. De Moonlighters wer den binnengelaten en liepen letterlijk in den val. Er ontstond een woedend gevecht. Scho ten werden door niemand gelost, maar de opperconstable Whelehan kreeg een slag met een scherp werktuig, waarop de dood spoe dig volgde. Nog andere vechtenden aan weerszijden werden zwaar venwond en 5 Moonlighters in verzekerde bewaring geno men. De overigen, die gevlucht waren, wer den later gearresteerd. Omtrent de aanleiding tot dezen aanval verneemt men, dat de bewoner beloofd had, het bezit van eene door hem gepachte hoeve op te geven, omdat van die plaats de vroe gere pachter was afgezet. Daar hij zijne be lofte niet was nagekomen, hadden de Moon lighters hem willen doodschieten. Sexton had van dit voornemen zijner lieve buren de politie in kennis gesteld. Generaal von Werder, een der voornaam ste legerhoofden in den oorlog met Frankrijk is op zijn landgoed in Pommeren overleden. Hij was in den oorlog van 1870 eerst be velhebber van het Badensch-Wurtemburgsche legerkorpsdat Straatsburg belegerdeen werdna de overgave dier vestingbelast met het bevel over de 14e divisiewelke gevormd werd met het doelde Fransche troepen die zich in het Oosten van Frank rijk weder verzameld hadden, uiteen te drij ven. Bij Villersexel versloeg hij Bourbaki diena een strijd van drie dagen, nagenoeg zijn geheele leger aan Von Werder moest overgeven. Voor dit wapenfeit werd Von Werder door den keizer persoonlijk bedankten begiftigd met het grootkruis van den rooden adelaar. Een der nieuwe forten van Straatsburg is naar hem genoemd. Von Werder werd in 1879 op pensioen gesteld en tot graaf ver heven. Hij stierf juist op zijn 79sten verjaardag. Te Palermo maakt men zich zeer ongerust over het plotseling toenemen van de cholera te Messina, daar geheele treinen met vluch telingen uit Messina aldaar aankomen. De gezondheidscommissien zouden juist ontbon den worden toen de ziekte opnieuw op he vige wijze uitbrak. Onder de troepen, die hebben deelgenomen aan de manoeuvres tusschen Rome en Napels kwamen dezer dagen twintig verdachte ziek tegevallen voor met 10 sterfgevallen. De lichting van 1886 zal in de militaire districten Napels, Palermo, Rome, Frosinone, Cagliari, FoggiaBarletta en Reggio-Cala- brie uithoofde van dejcholera, vooreerst niet onder de wapenen worden geroepen. De gisting in Bulgarije duurt voort en is blijkbaar na de opheffing van den staat van beleg nog toegenomen. De taal der weder verschenen oppositie bladen is zoo heftigdat de regeering reeds heeft moeten besluiten het blad De Bulgaar te schorsen en tegen den hoofdredacteur eene gerechtelijke vervolging in te stellen. Dit moet het blad van Radoslavoff wezen, den gewezen minister en persoonlijken te genstander van Stambouloff. Want Kara- veloft's orgaan welks eerste artikel zoo hef tig tegen den nieuwen vorst washeet De Grondwet. Dat artikel heeft geweldige sen satie gemaakt en voor Karaveloff, zeer on aangename gevolgen gehad. De Echo van het Zuiden. tnTffTiaainnTmiTar b—biim—a—

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1