BINNENLAND. Burgerlijke Stand, Handelsberichten. Ingezonden stukken. Terstond na het verschijnen van het artikel heeft de „nationale partij44 op een der pleinen van Sofia eene groote vergadering gehouden, waarin met groote geestdrift besloten werd vorst Ferdinand tot het uiterste te onder steunen en goed en bloed voor hem veil te hebben. Daarop trok men naar het paleis om den vorst zijne hulde te brengen en hem het genomen besluit mede te deelen waar op de vorst op het balkon verscheenzijn dank betuigende met de woorden»Ik dank u Hebt mij liefLeve Bulgarije Door een en ander was de opgewonden heid zoo groot geworden, dat men besloot, den „verrader" Karaveloff eene tuchtiging te gaan toedienen. Eenige honderden bestorm den zijn huis en sloegen daar alles kort en klein. Karaveloff zelf had de vlucht genomen, de politie trachtte wel zijne eigendommen te beschermen maar hare krachten schoten te kort. Daarop gingen de „*nationalen> naar de drukkerij van de Grondwet, wierpen daar de vensterruiten in en rukten het naambord af onder den kreet: „Wegmet de verraders!* Ten slotte verzamelde men zich voor de woning van den minister president Stambou- loff die de lieden tot huiswaarts keeren be woog met de verklaring dat „de zaak van Bulgarije niet verloren was zoolang zij nog zulke verdedigers vond." Een telegram uit Konstantinopel van 15 dezer luidt De Bulgaarsche quaestie zal een ander stadium intreden. De Porte beschouwt de manitestatie, die te Sofia plaats had, als eene zeer ernstige zaak, en de houding van prins Ferdinand te midden der in deze dagen plaats gehad hebbende onlusten is onver klaarbaar. Duitschland schijnt besloten te zijn tot handelen over te gaan. Het heeft den sultan vergunning gevraagd om eenige gepantserde schepen naar de Zwarte Zee te zenden. De Turksche regeering trekt troe pen in Macedonië bijeen. Rusland neemt eene groote terughouding in acht en laat Duitschland het initiatief over om te handelen nu het initiatief wil nemen voor het treffen van militaire maatregelen. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 18 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel ^Oefening en Vermaak-" van Waalwijk en Bezooienop de zaal ^Musis Sacium* 1. Abéndlied Abt. 2. Marino Faliero, grand duo pour 2 basses Donizetti. 4. Le Combat Naval Julien. ta Waalwijk17 September 1887. Woensdag avond kon de raadsvergadering weder niet doorgaaner waren maar vijf leden opgekomen. Donderdag avond ten 81/* ure waren er dezelfde vijf, namelijk de heeren Zijlmans, Hoffmans Mombers, Baij- ens en Wijten. Krachtens de laatste alinea van art. 49 Gemeentewet was de raad thans bcschluss fdhig Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd door den voorzitter Jhr. van Grotenhuis mededeeling gedaan dat de heeren Dr. van Heijst, Timmermans Wz. en Timmermans van Turenhout ontslag hebben genomen als raadslid. Tot wethouder werd benoemd de heer Th. Hoffmansmet 4 stemmen tegen 1 uitgebracht op den heer Mombers. Op «le vraag des voorzitters of hij de be noeming aannam zeide de heer Hoffmans het volgende „Het spijt mij de plaats te moeten inne men van mijnen kundigen en ijverigen voor ganger ik betreur diens heengaan ten zeerste, in 't belang der gemeente in 't algemeen en van den raad in 't bijzonder. Ik spreek den wensch uit dat hij bij de eerste gelegenheid zijne plaats weder moge innemen. Voor zooveel in mijn vermogen is zal ik trachten het mandaat met denzelfden ijver naar be- hooren te vervullen. Ik dank de leden voor het vertrouwen dat zij getoond hebben in mij te stellenen zal de benoeming voorloopig aannemen". De voorzitter antwoordde hierop: „Mijn heer Hoffmans ik twijfel er niet aan of gij zult de betrekking met ijver en kunde ver vullen de raad deelt dit mijn gevoelen reeds tweemalen gaf hij u daarvan het be wijs. Ik wensch mij zeiven en den wethou der Wijten en den heelen raad geluk met uwe benoeming". Algemeene felicitatie. Daarna sluiting der vergadering door den voorzitter. Naar wij vernemen hebben gedeputeerde staten het raadsbesluit tot goedkeuring der geloofsbrieven van den heer C. G. van der Heijden gehandhaafd en beslist dat deze behoort te worden toegelaten als lid van den gemeenteraad. De kermis in de naburige gemeenten Loonopzand-Kaatsheuvel en Baardwijk zijn zonder storing der orde afgeloopen. In eerst genoemde gemeente hebben de verschillende muziek- en tooneelgezelschappen het hunne bijgedragen om door goedgeslaagde uitvoe ringen de pret te verhoogen. Te Baardwijk heeft de harmonie l'Espérance van Waalwijk Zondag een prachtig concert gegeven op den doelen Soranus bij den heer A. Muldersdat zeer veel toehoorders had gelokt. Woensdag avond gaven een aantal leden der liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, bij den heer A. Mulders een uitvoeringdie druk bezocht werd en uitstekend voldeed. De nieuw opgerichte Baardwijksche lieder tafel „Tot bloei der toonkunst", gaf Maandag onder leiding van den heer L. van Cromvoirt, haar eerste concert, in de zaal van den heer W. Pullens. Dames worden niet toegelaten stond expres op het programma vermeld; of dit nu was omdat de zangers zich nog niet sterk genoeg achtten om ook voor dames te zingen, of om andere redenen, wordt niet gezegd. Afgaande echter op de getuigenis van bevoegde beoordeelaars, durven wij hun gerust aanraden in 't vervolg de dames in de gelegenheid te stellen van zoo iets te proftteeren; de algemeene roep toch isdat het jeugdig gezelschap zeer goed heeft gewerkt. Al hetgeen hier te genieten viel was echter niet voldoende, om de danslustige ieugd in de gemeente te houden, omdat hier sedert eenige jaren geen gelegenheid meer bestaat voor die uitspanning. Vele paren trekken dus naar andere kermissen 't zij naar den Bosch't zij naar LoonKaatsheuvel of 't Loonsch hoekje. Op die wijze gaat er heel veel geld uit de gemeente tot groote schade der ingezetenen, terwijl zeker de zedelijkheid veel minder wordt bevorderd door deelne ming aan danspartijen in andere plaatsen en de daarmede gepaard gaande tochten heen en terug, dan door bals in de gemeente zelve. In de te Ossendrecht gehouden alge meene vergadering der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw is tot voorzitter benoemd de heer Van Rijckevorsel, burge meester van Vuoht. Op de landbouwtentoonstelling te Os sendrecht zijn in afdeeling A veeteelt onder anderen bekroond, in onderafdeeling I, paarden dekhengsten, geschikt voor het aanfokken van remontepaarden le premie f300, uitgeloofd door den minister van oor log, A. Straver, te Babyloniönbroek. No 1. Dekhengsten van inlandsch ras, geb. in 1833 of vroeger, le prijs Gebroeders Hagoort te Dussen. No 9. Merries geb. in 1885, 2e prijs P. W. Boll te Eethen. Te Leiden zijn als leden der 2e kamer gekozen de heeren O. baron van Wassenaer Van CatwijckA., en J. H. Donner, A., resp. met 1415 en 1393 van de 2442 geldige stemmen. De heer Smeele, K., kreeg 1042 en de heer Van Nunen, K., 1029 stemmen. Te Winschoten is als lid der 2e kamer gekozen de heer mr. H. L. Drucker, L., met 606 van de 1110 geldige stemmen. De heer A. Winkler Prinv, L., kreeg 504 stemmen. Naar men meldt is door de arrond. rechtbank te Breda rechtsingang verleend tegen mr. Alberda te Ginneken, wegens eene door den heer J. F. de Booy ingediende klacht op grond van smaad, hoon en laster, die de heer Alberda in een openbaar geschrift tegen zijn persoon zou hebben gepleegd. De zaak zal op 19 September worden behandeld. Door de arr. rechtbank te Middelburg is C. v. d. P., huisvrouw van C. de V., wo nende te Heinkenszand, thans in hechtenis te Middelburg, naar de openbare terechtzit ting dezer rechtbank verwezen ter zake, dat zij in den nacht van 14 op 15 Juli 1887 in de schuur harer woning te Heinkenzand op zettelijk en met voorbedachten rade haar 8- jarig zoontje Cornells van het leven heeft, beroofd, door het met een scheermes den hals af te snijden. Aan het vertrek van Domela Nieuwen- huis naar het buitenland wordtvolgens de Amst. Ct.het gerucht vastgeknoopt, als zou zich in Bulgarije een partij gevormd hebben, die den heer Nieuwenhuis tot pretendent voor den Bulgaarschen troon zou hebben gepro clameerd De machine van trein 110 Staatsspoor, van Den Bosch naar Utrechtis Donderdag te 3,26 bij het binnenkomen van het slation te Utrecht gederailleerd. Persoonlijke on gelukken hebben niet plaats gehad. Naar de N. B. C. verneemthebben de borgen van wijlen den voormalig^n direc teur der stedelijke bank van leening te Breda na rechterlijke sommatie vanwege het ge meentebestuur, voldaan aan hunne verplichting tot betaling van het bedrag waarvoor zij zijn borg gebleven n.l. 12,000. Daar de geheele vordering 45,792,791/s bedraagtzoo zalvoor het resteerende be drag, de rechtsvordering tegen de weduwe en erven van bedoelden directeur worden voortgezet. Dinsdagmiddag werd op de Merwede voor Dordrecht door de goederenstoomboot „Dordrecht 3", eene roeiboot aangevaren, waarin eene schippersvrouw en haar elfjarig zoontje zaten. De roeiboot sloeg om de vrouw en der jongen vielen te water en verkeerden in groot gevaar. Beiden werden echter gereden wel door de bemanning van de stoomboot. Te Wellnabij Ammerzoden is Dins dagnacht de bouwmanswoning van V esters door brand geheel vernield. De vlammen tastten zoo snel om zich heendat bijna niets te redden vielzoodat het huisraad en eenige levende have een prooi der vlammen werden. Alles was verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Te Ossendrecht is Maandag een man door de tram overreden, Het lijk was zeer verminkt zoodat men het niet herkennen kon. Wijl men echter bij het lijk een retourbil jet naar Goes vond, vermoedde men, dat de persoon daar thuis behoort. Uit een inge steld onderzoek bleek, dat zekere V., te Goes, naar Ossendrecht op reis en eergister avond thuis gewacht werd. Naar het signale ment te oordeelen, is dien persoon het onge luk overkomen. Eene vreeselijke ramp heeft eene Hol- landsche nederzetting in Dakota getroffen. De Telegraaf van Paterson bericht daarom trent het volgende „Eenige jaren geleden vestigde zich in het zuidelijk gedeelte van Dakota, in Dou glas County, eene Hollandsche kolonie. Het zijn meest arme menschen, die zich daar hebben neergezet. Dinsdagnamiddag 2 Aug. werd het zuidelijk gedeelte van deze neder zetting bezocht door een vreeselijken verwoes tenden hagel- en windstorm. Alles werd in korten tijd totaal verwoest. Huizen, schuren stallen, hooi en graanstekken (mijten), en al het staande koren, dat een rijken oogst be loofde, zelfs het prairie-gras, alles is als weg gemaaid. Koeien, kalveren en varkens zijn gedood, maar gelukkig geen menschen. Overblijfse len van huizen en schuren, huismeubelen en schoolbanken van een verwoest schoolhuis, beddegoed en kleederen liggen versplinterd en verscheurd over het land verspreid. Alles wat tot voedsel en onderhoud van mensch en vee dienen moest is vernietigd." Te Harrison (Dacotah) heeft zich eene commissie gevormd om voor de van alles beroofde Hollandsche gezinnen giften in te zamelen. Te New-York heeft zich daarmee belast de hollandsche predikant J. W. Warns- huis (279, West 11 th st. N. York City. SPRANG. GEBORENDirkje D. van Cornelis Klootwijk en Christiana Adriana van Dongen. Sophia D. van Cornelis Heeren en Pieternella van Gorkum. Johannes Z. van Lambertus Dalmayer en Geertrui van Peer, OVERLEDEN Sara Mari oud 79 jaren. Jan Hendr. Scholt oud 58 j. Wed. van Bastiaantje Adriana van der Geer en van Teuntje Huijsman. ONDERTROUWD Cornelis Arnoldns Brou- wei-s jm. 47 j. met Anna Maria Zwart jd. 41 j. Bastiaan Timmermans jm. 27 j. met Anna Maria van Ballegooien jd. oud 25 jaren. WAALWIJK, 16 Sept. De markt kenmerkte zich heden door flinken aanvoer en vluggen handel. Kalfkoeien f 125, 257.50 Dito vaarzen f 87,50 a 162.50 Jonge Biggen f 4,50 a 8,50. Ter botermarkt aangevoerd 693 KG.; van 1.30 1.55 per KG. verkocht. Eieren f 4.a 4,75 per 100 stuks AMSTERDAM, 16 Sept. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER Huiden. Ex inschrijving 10 Aug. jl. werden afgedaan No. 754 en 755: 410 Padang runder huiden, no. 793 551 stuks Soerabaya dito. Verder in afwachting der inschrijving op 22 Sept. e.k. Inlandsche artikelen iets williger. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) De waterleiding. In navolging van andere steden heeft ook 's Hertogcnbosch eene waterleiding gebouwd. Amsterdam, Rotterdam, Gouda en meer an dere hollaudsche steden alwaar men nog geen vijf en twintig jaren geleden, het drinkwater zag aangevoerd worden door schuitenen op de 9traten wutertonnen geplaatst waren om aan de behoefte te voldoen, heeft men willen navolgen, en zonder verdere beoordeeling of nadenken ge zegd het water te 's Hertogenbosch zal slecht zijn moet slecht zijn en is dus slecht. De weukei) aan der. raad gegeven in het exem plaar No. 135 der Provinciale Noordbrabant sche en 's Hertogeubos9che courant 1886 han delende over de rivier de Dommelzijn aan een doovenmansoor gekomen, waarom men dus gerust en vrij zal doorgaan in die geldVerspelling die ten slotte door den hoofdelijken omslag zal moeten betaald en gedekt worden. Velen, want er zijn reeds drie a vier honderd aansluitiugen zijn ingenomen met die waterlei ding, omdat' hel een gemak is in de huishoudens en omdat hunne putten in de laatste jaren minder goed zijn geworden; anderen en dit getal schij.it ook groot te zijn zijn ingenomen omdat de eene dit en de andere dit levert en er alzoo ver scheidene neringen oogcnblikkelijk zeer mede gebaat worden. Men heeft geoordeeld dat eene waterleiding de levenskwestie voor de stad was, en daarom heeft men er eene gebouwd doch slechts enkelen meest kapitaal bezittende inwoners, maken er gebruik van ofschoou die door fiitreering van het drinkwater zich hadden kunnen gerieven doch de mindere mande behoeftige cu wel diegenedie er als het ware het meest naar zoude snakken, is er van uitgesloten omdat de waterleiding rekening moet maken, eu niettegen staande de ijdele hoop, men thans reeds begint in te zien dal de geheele zaak mis is. Men beproefde het heffen vau een waterrecht op de gebouwde eigendommen dat de dekking van renten van daarstelling zoude opleveren, en men dus alleen de kosten der exploitatie en die der amortisatie behoefde te vinden uit de op brengst der aansluitingen doch dit werd door de regeering vernietigd. Eene beoordeeling van het water te geven zoude overbodig zijn omdat een ieder dit voor zichzelve doen kan, en de opinien daaromtrent zeer uit een loopenligt men met zijne aan sluiting aan eene leidingwaaraan vele verbrui kers liggenalsdan zal het water beter ziju dan wanneer men ligt aan eene leiding behoorende tot de uiteinden en alwaar minder verbruikers zijn; waarom men dikwijls hier eu daar de straat kranen ziet openen en het water door de goten ziet wegloopen om meer schot in de pijpen en alzoo nieuweu aauvoer uit de bakkeu te Terkrijgen. Het publiek cn voor al de mindere mau ziet dit aan als eene roekeloosheid anderen weder naeenen dat er overvloed van water is vooral wanneer het hoofd der stad verklaard heeft, dat de overvloed van water wezenlijk bestaat, niet tegenstaande men heeft besloten nog vier putt' bij te bonwen krachteus een genomen be waarbij geen enkel raadslid zich heeft verklaard, maar teveD9 goedkeurt dat die zullen werden gebouwd bij eigen uitvoe niet bij aanneming eene wijze van bou zeker onder de meest kostbare kan g worden. Het bestuur der 9tad heeft een raadsm wien men dusdauig vertrouwen steltda dien als een Omnipotens aanziet die niette staande hij elders woont en zich dus niet al. bevindtden bodem moet komen beoordeele; den eenen dag is hij de vraagbaken voor terrein en grond-kennis den anderen (lag voor heiwerk of zaDdpilarea voor fondeeringen der gebouwen weder een anderen dag voor het bouwen van Guillotine sluizenen eindelijk ïd de laatste dagen niet alleen voor 't bouwen van eene gas fabriek maar ook voor het finantieel bsiekeuen en beoordeelen of het in 't belang der 9tad ia eigen exploitatie te doen dan wel in concessie uit te geven. Eene kleine toelichting of beschrijving te maken van hetgeen er gesticht is zal misschien aan enkelen niet onaangenaam wezen. Na lang zoeken heeft men een heiheuvel uit gekozen gelegen lang9 den grooten rijksweg van 's Bosch naar Grave op de scheiding van Ros malen en Nuland. Dit terrein ligt op 6.00 meter -{- AP en de bovenwand der pulten i9 opgetrokken tot 7,00 meter -f- AP, om bij hoogwaterstand boven water te blijven. Men heeft Diet opgemerkt dat de rails van den spoorweg te 's Bosch aan 't station liggen op 7.00 meter -j- AP en horizontaal deu weg volgen tot aan 't station Rosmalen, doch daarna beginnen te klimmen éen meter op 400 meter lengte en tegenover dat terrein reeds op 8,00 meter -{- AP liggen om bij een eventueelen doorbraak van den Maasdijk aldaar of hooger voor overstrooming beveiligd te zijn, omdat een stand van 11,00 meter -f- AP te Grave ver oorzaakt een stand van 6,50 meter -f- AP te 's Bosch, en dus bij schatting zal teekeueu 7,50 a 8.00 meter -j- AP tegenover de bestaande waterleiding. Op dat terrein vindt men een middelput, wijd in doorsnede 3 meter, van metselwerk van twee steenen dik of 0,44 meter op eene diepte van negen metersdus komende tot 2,00 meter minus AP met een bodem vaste spetie, zoodat die put gesloten en. dicht is. Die put is gedekt met een plaatijzeren deksel, waarin in 't midden eenj klep is van 0.50 meter vierkant welke behoorlijk gesloten is. Ruim cén meter beneden den boord van den pul ziet men uit hst muurwerk zes ijzeren buizen komen, welke dadelijk loodrecht naar den bodem gaan tot op het peil van 0 meter -f- AP. en missehien zijn nu reeds vier dergelijke pijpen in den zijdewaud van den put aangebracht, voor de vier putten die men nu bcuwen wil. Op eene straal van 100 meters en op gelijke afstanden uit elkander vii.dt men zes welputten, waarheen die zes ijzeren buizen zich richten, om het water uit die putten te laten loopen in den middelput. Op of liever gezegd in den middel- of ge sloten put i9 de buis aangebrachtwaardoor de stoommachiene het water uit dien put haalt om het in de buiz< n der leiding naar den watertoren te persen. Deze zes wdputlen liggen eveneens tot eene diepte van 2.00 meter minu9 AP., hebben eene wijdte of middellijn van 2,00 nieter en zijn gebouwd uit U/a steen of 0,33 meter dikte muuiverk. Even als de middelput zijn die zes putten gedekt met een plaatijzeren deksel, waarin eene klep is van 0.50 meter vierkant. De ijzeren buis komende uit den middelput in elk dezer zes wtlpuiten daalt lol circa 0,00 meter -f- AP. Bij de eerste- of proef bemaling zag men dat het v\tl- of drift- r,f loupend- zand zich begon op te geven tot op zijne natuurlijke hoogte; dat wil zeggen tot de hoogte die het vau naiuurswege bezit. Meu bedacht om ijzeren trommels van 2,00 meter middellijn en ter lengte van 3,00 meter, gemaakt van ijz reu k.telplaat, ter dikte van één centimetervoorzien van kleine geboorde ronde galen ter grootte van circa 3/4 centimeter, in eiken put in te laten en te laten zakken tot 5.00 meter minus AP., en dan dien put tot op

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2