Sestverkooping: STRAATMEST, HUIS ERF EN TUIN, SCHOUWVOERING. Notaris A. J. RANT, ADYERTE NI EN YIBSOOraH: Pubpek Verkoopen: Van der Klokken GETROUWD: ANTHONIDSAAN Maria Agnes Aloysia van Mill. ZOON Anna van Roessel-Van Sprang. Waalwijk, 15 September 1887. Eenige en algemeene kennisgeving. TWEE aanzienlijke partijen op Maandag 26 dezer. de hoogle van 2,00 meter minus AP. vol te storten met grove grintna eerst onder water het driftzand er uitgebaggerd te hebben. Deze proef mislukte want zeer spoedig was het driftzand tot boven de grove grint gestegen. Eene tweede pro f met fijn gewasschen grint of grof scherp ?aud houdt oogenblikkelijk het driftzand naar beneden en thans is men van gevoelen, dat de proef geleverd is en dat dit systeem aan de verwachting beantwoordt. Bij het inbrengen van die ijzeren trommels zijn de zes welputten alleen wat gezakt; de eene wat meerde andere wat minder, doch eene juiste nota van zakkiug is er niet gehouden zoodat men gerust kan rekenen dat alle wel- putteu nog dieper liggen dan hunne aangegeven peilen. Bij besluit van den raad der slad van 3 Mei j.l. is door het bestuur voorgesteld, van op het terrein der pompiurichtir.g te Rosmalen nog 4 pul ten te metse.en met 4 ijzeren kuipen, voorzien van geperforeerde dubbele wanden aangevuld met kiezel. Dit is weder een ander proefmiddelwant in de bestaunde putten nadat gebleken was dat men het welzand oiet machtig washeeft men ijzeren geperforeerde cylinders van slechts en kelen wend laten inzakken en te midden dier ruimte de kiezel gestort. T*n„s niettegenstaaade men vermeent dat de ed gelukt is zal men echter eene au- nemen. eren kuipen zijn gemaakt van twee e kleinste van 2.00 meter middellijn tenite of grootste van 2.66 meter welke aan don onderkant scherp te en en aan de bovenzijde door ban- sen afstand van 0.33 meter worden omnadat die met kiez 1 gevuld ."orden gesteld ter vervanging van de kuip of rad, daarop het metselwerk leggen en dan als één werk bij opraet- .g in den grond te laten zakken waarschijn- jk tot hetzelfde peil van 5,00 meter minus A.P. als bij de andere putten. Wanneer men alsdan niet dadelijk den put ook vol kiezel stortzal het wel- of drift- of loop-zand de volle vrijheid hebben zich van onder op te werken tot aan zijne natuurlijke hoogte. De proef van de zes eerste ijzeren trommels heeft gekost f 400.00 per putdoch de proef van deze ijzeren trommels zal kosten f 850.00 per put. Ook volgens advies van den gemeente archi tect is het niet wenschelijk dit werk in het open baar aan te besteden en slechts een lid vraagt naar het bedrag der globale begrooting. Het antwoord van het bestuur luidtdat de raming is f3400.00 voor de ijzeren kuipen en f 3700.00 voor het metselwerk. Ook zegt het bestuur dat het nuttig en wen schelijk is om het aantal putteu te brengen op het oorspronkelijk vastgestelde getal van tien. Dit baart versvondering, aangezien de zes eer ste putten liggen met een straal van 100 meters uit deu middelput e.n op een gelijkeu afstand van 100 meter uit elkander, zoodat dit een zuiveren cirkel maaktwanneer er nu nog zes pulten buiten omheen gelegd werden met gelijken af stand vun 100 meters uit de bestaande putten alsdan zoude dit weder eene goede teekening en een geregeld werk geleverd hebben doch thans verraadt dit wel eenigzinsdat men gehoopt heeft met zes putten te volstaan. Moeielijk is er een goede uitleg aan te ge ven vooral wanneer het bestuur machtiging vraagt tot het bouwen van 4 putten, en te ge lijkertijd veiklaart dat er dubbel en dwars water genoeg is. Niettegenstaande dit alles wordt liet voorstel zonder stemming aangenomen. Het is dus zeer te wenschen dat de raad besluit eene bouwcommissie aan te stellen, van een drietal personen die in dergelijke gevallen, als verantwo ordende personen optreden en aan de raadsleden betere en meerdere inlichtingen verschaffen. Wanneer die commissie nu reeds bestond dan zoude men geen grond zien irausporteeren per stortkarretje van af de Hinthamer brug naar de Vuchterpoortmet de bepaling dat de gela den kar over de voormalige wal (dus losse grond) moet rijdeu doch leeg mag tcrugkee- ren over de keien der straten hetwelk natuur lijk verhooging van rijloon veroorzaakt, als wanneer de vrachtrijder den weg in tegenover gestelde richting nemen mocht. Aldaar hoopt men een bouwterreinlje te ver krijgen zonder vooraf te weten hoe dit in te richten en zonder vooraf een samenhangend plan te maken ea aan het publiek ter beoordeeling over te laten zooals in andere uroote steden geschiedt; met het terrein der Vuchterpoort, het bastion van den steeuenmolen, en den thans bestaanden weg naar de gruotc brugdie alsdan verschoven moet wo.den uit welke ter reinen vereenigd met het zoog-naamde Zonnen- veld en het bastion van den houten molen voor eeu kundig teekenaar, een bij uitnemenhei.l schoon punt tot verfraaiing der stad had kun nen opleveren. Bij eerie in optima forma bestaande waterlei ding in andere steden 19 men tot eene bere kening gekomen dat die zestig liter water per hoofdinwouer in 24 uren levert, hetwelk alhier zoude zijn 60 liter maal 25 000 inwoners dus 1.500.000 liter of 1500 kubieke meter water. Eene aansluiting berekend op 12Vs persoon zoude veroorzaken 2000 aansluitingendie te zamen zouden moeten leveren 1.500.000 liter of 750 liter per dag van 24 uren voor tlke aansluiting. Deze 750 liter maal de 350 reeds bestaande annsluitingen zouden opleveren 262500 liter dus 262lji kubieke, meter per dag. Niemand zal betwijfelen dat deze verbruiking than9 nog niet zoo hoog geklommen i9 en dat men dus gerust op deze berekening als maatstaf kan doorgaan. Twee honderd en zestig kubieke meter ver deeld over 6 putteD bedraagt 43 kub. meter voor eiken put, waarom hpt wel te voorbarig is, thans reeds te besluiten die vier patten te bouwen. Wanneer men dit over dag en nacht verdeelt, dan is het voor eiken put 1, 8 kubieke meter of 1800 liter per uur. Een meter diepte in den put levert diie ku bieke meter water zoodat e'ken dag het water door uitmaling slechts veertien meter zakt hetwelk weder door veertien meter kwel wordt aangevoerd. De uitmaling en weder opwelling van water gebeurt langzaam en van lieverlede, zoodat men waarschijnlijk geen stijging of daling in den put zal bemerken waarom dan ook door den meer deren last, die het overige water op het grond- zand zet, eo de wcioige zuiging, door het nog weinige verbruik, het welzand geenc gelegenheid heeft zich op te werken. Vooral in den afgelonpen winter, toen het water enkele malen tot nog al betrekkelijk hoogen stand geweest is, en toen de belendende buiten polder is geinundeerd geweest. Deze zomer had eene betere oplossing kunnen bezorgenindien het getal verbruikers grooter was geweest, terwijl de waterstand in dien groud ook lager wa9. Vrij algemeen spreekt men in deze streken van wellen en welwaterofschoon deze grond geen enkele wel bezit. Wel bezit deze grond een grond- of voorraad-waierdat overal aar. 't zelfde peil ligt, en welk peil beheerscht wordt door de naast bij zijnde rivier. Alzoo word', deze grond beheerscht door de rivier de Maas en bij inundatie van den in de nabijheid liggenden polder door deu waterstand in dien polder. De dijden dezer streek houden wel wat en eenigen tijd tegen, doch zouden op den langen duur door de kwel overmeesterd worden dit is eeu verschil met den Hollandschen grond, die niets doorlaat. Tot bewijs ziet meu den weg van Amsterdam naar Diemerbiug, alwaar aan de eene zijde het water der vaart bijna tot aan den boord gestegen is en aaL de andere zijde een vijf meter diepe polder zich bevir.dt, die voortdurend droog is niets geen last van kwel bezit. De raadsman der slad heeft zich dus vergist, toen hij vermeende da» het grondwater zich aldaar hooger iu den grond bevindt, dan in de stad of hare naaste omstreken. Bij opgraving is gebleken dat tusschen het boven of heizand en het onder of welzand, zich eene vaste klei- of leemachtige specie bevindt die waarschijnlijk het bovenwater niet of minder gemakkelijk doorlaat; waardoor boven- of zak- water is genomen geworden voor grond- of welwater. Het is dus raadzamer om te wachten en te zien wat het welzaud in den zomer bij een lageren waterstand en meerder veroruik doen zal; daar de ondervinding geleerd heeft, dat bij gewone pulten dat zand nllijd stijgt tot zijne natuurlijke hoogte en de verwachting bij deze putten i", dat die ijzeren trommels en dat grint ni-ts zullen afdoen en ten slotte zich in de diepte zullen verliezen, om door het natuurlijke drift of loopend zaud te worden vervangen. Genomen proeven op putten van gelijke w ijdte, welke gebouwd zijn op ]/2 a 1 meier in het drift- of welzand, hebben de ondervinding ge leverd dat, wanneer mcü in dien put eene meerdere diepte of kuil maakte dat gat binnen betrekkelijk korten tijd weder is aa ngezand, dat het altijd raadzaam is, om de vijf of tien jaren eeu bestaanden put weder uit te diepen tot aan het houten rad of kuip waarop die is aangelegd, en dat hut zand, hoe blank ook altijd eenigzins bezet is met slib. Deze zes putten zijn te diep io 't driftzand aangelegdzoodat het te verwachten isdat zooveel als die te diep zijn aangelegd het wel zand zich zal opwerpen doch hiervoor is geen kans tot veranderen verbeteren of verhelpen zoodra blijken zal, dat de zes puttin niet meer voldoende kuuuen Icvereu alsdan zal het 't raadzaamste wezen, zes andere putten te graven tusschen des zes bestaande, ook elk op een af- 9taud van 100 meter uit den middelput doch deze putten tc bouwen volgens een ar.der voor- schrilt. Wanneer deze zes bestaande putten zullen zijn aai,gezand tot de natuurlijke hoogte van het welzand buiten de putten hetgeen alhier moeielijk vooraf te bepalen, doch naar alle waar schijnlijkheid te verwachten is op 0 meter A.P. of 1 meter -f A.P., dan moet het water uitsluitend 5 a 6 meter opstijgen, en dat zand zit dus meer gesioten in deu cirkel van deu gemelselden put en in den ijzeren trommel dan wel wanneer die put niet zoo diep is aan gelegd. Hoe sterker zuiging men in een put heeft, des te meer opwerking van driftzand verkrijgt men en een put die stil en rustig blijft liggeu zal geene verandering in zijn zandlaag onder vinden en het water zal ook niet bederve», zooals enkelen vermeenen. Indien men nu geduldig afwacht tot dat deze voorspelling bewaarheid wordt, dan zal meu moeten bekennen, dat wanneer zes pulten niet aan de verwachting voldoen, en in de toekomst niet zoo gemakkelijk en ui::t zoo veel water meer leveren ah zij thans doen fn kunnen dut dan het bijbouwen van nog vier putten de groote zaak niet redden kan. Zelfs de verklaring van het hoofd der gemeente, dat het terrein voldoende groot is tot den aan leg van zestien puttenzal het ongerief ook niet verhelpen en de kwaal genezen doch een ge heel ander middeleven ah eene bodemerij voor de schepen moet aai gebracht worden, om niet alios als verloren te beschouwen. Niet zeer gemakkelijk zal men zoo spoedig het hoofd in den schoot leggen en bekennen dat men gedwaald heeft maar men zal blijven voortgaan in 't nemen van proeven tot dat de vierde ton gouds zal zijn besteed geworden. De eerste aanbesteding en daarstelling van al wat men thans gesticht ziet om slechts ronde getallen te gebruiken bedraagt drie ton goud9, doch dadelijk en voor alles in gang was wa9 men reeds begonnen met proefnemingen waar toe de vierde ton moet dienen en eindelijk als bodemerij zal moeten komen de vijfde ton goud9. Deze bodemerij of liever gezegd dit eenige reddende raiddel is 1. Zes putten te leggen tusschen de zes be staande op 100 meter afstand uit den mid delput. en 50 meter aan weerszijden uit (le be staande putten tn die zes t.ieuwe putten te ver binden door buizen met de bestaande puiten. Deze putleD worden gemaakt van 1 steen of 0.22 meter dikte muurwerk. De steenen wor den gelegd op de houten kuip of rad met de koplaag richtende naar het centrum van den put en de kleine openingen tusschen de steenen die men door den cirkel krijgt aan den buiten wand worden met dunne eikenhouten spieën opgespied: daarop wordt, in eene dunoe laag, levende heideraos gespreid in plaats van kalk en dadelijk daarop in 't behoorlijk verband een tweede laag steeneu gelegd om zoo voortgaande tot de hoogte van 0.75 a 1.00 meter te komen: alsdan begint men met sterke specie bestaande uit kalk, zand en cement, door te metselen ec bij lagen van tien steenen van binnen met de uitpuilende 9petie het metselwerk in te voegen en ovtr te wasschen en de buitenzijde dadelijk met dezelfde spetie te vertinneu. Deze wijze van putten maken geeft de gele genheid aan het welwater, zoodra de put ten volle in 't welzand staatvan alle zijden toe te stroomcü en de ondervinding van meer dan 25 jaren heeft doen zien, dat mos en eikenhout behoorlijk onder water blijven bestaan en dat die zoude men denken .losse steenen, behoor lijk op hun plaat9 blijven liggen. 2. Üp drie meter afstand van elk dezer zes nieuwe putten met een straal uit het centrum van den middelput over het centrum van elk der zes puttenvan 104 meter zal men thans een cirkel trekken buiten en om deze zes nieuwe putten; en buiten dezen cirkel eeu kanaal of eene gracht graven ter breedte van 40 meter zoodat de straal van den buitcu cirkel zal wor den 144 meier. Dit kar.aal of deze gracht met taluds van 1 op 1 zal wordi n gelegd tot circa 1/8 meter in 't welzand. Alzoo hebben de zes nieuwe putten en ook de zes oude of bestaande putten een voorraad water dat hun zeer gemakkelijk aanvoert door de.u korten afstand ondergrondswelke onuit puttelijk zal wezen. Een voorbeeld tot opheldering zal deze zaak zeer Vereenvoudigen Wanneer men in de Vucht- sche heide nabij de Lunetten 1 2 en 3 die het kamp uilmaken en aan de voorzijde door grachten omringd zijn putten bouwt iu de on middellijke nabijheid dier grachten, dan zal men zien -dat die putten onmogelijk zijn lens of droog ie krijgen doch wanneer men in die zelfde heide op verren afstand van die grachten een put bouwt, dan zal in den zomer bij lagen wa terstand die gemakkelijk en zeer spoedig zijn lens of droog te krijgen. De grond komende uit dit kanaal of gracht zal weder daar buiten worded opgeworpen en dienen tot dijk of borstwering van den ócnen meter dat alles te laag is aangelegd tegen een eventueele doorbraak in den Maasdijk. Het technische gedeelte afgehandeld zijnde zoo komt nu het financiëele gedeelte aan de beurt. Door verloop van tijd en vooraleer de wa terleiding geheel zal voltooid wezen zullen de vijf ton gouds ten volle besteed zijn dat een rentelast aan de stad zal veroorzaken van 20000 gulden berekend tegen 4% 's jaars. Hierbij komt nog het amortis-ering's bedrag ad 2% 's jaars tot eene som van 10.000 gulden: en wanecer men nu voor tractementen van di recteur en klerk, machinist cn stoker en verder personeel met het kolenverbruik er. de repara tie eene gelijke som van 10.000 gulden «chat, dan moet er jaarlijksvoor de aansluitingen ontvangen worden de som van 40.000 gulden. De verdere berekening en het te kort wordt alhier aan den lezer zeiven overgelaten, die thans zal gaan inzien (Ut de waterleiding eene kapitale verhooging van den hoofdelijken omslag zal aau- brengen, Menigeen zal dan de vraag stellen was die waterleiding dan zoo noodzakelijk Bij nabzing van het exemplaar no 135 aan 't hoofd dezts vermeld, handelende over de Dom mel zit t men welke de middelen zijn om den bodera der stad die ziek en kwijnend is, weder op te beuren en te genezen. Te midden der tnarkt ligt een put, die alom bekend was om het heerlijk drinkwaterxen oordeelde dat die put dieper moe9t liggen en men be»loot een kleinere put te bouwen in dUn grooten putdoch daar deze nieuwe pul weinig zwaarte gewicht had zoo moest men zeer veel groD(l uitg'aven om die te laten zakken, en op 't onverwachts zakte ook de groote of oude put en bekwam dwarsscheuren, zoodat het boven gronds zakwater, alvorens naar de wel te trekken en door het driftzand zijne natuurlijke filtreering te ondergaanter zijde te vroeg in den put kwam en voor altijd het putwater bedierf. Wanneer men een ijzeren trommel, doch zonder ronde gaatjesin den put had laten zakken, en op de vroeger algemeen gebruikelijke wijze had uitgedieptdan wa9 die uitdieping of dieper making gewis goed gelukt. Even zoo of liever gezegd even slecht is men gevaren met nog andere publieke pompen en (ie oorzaak werd algemeen gezocht in het lang bestaan der stad en de te langen tijd opeenhoo- ping van inwonersdie den giond bedorven hebben als ook in het gas dat er het noodige heeft bijgebracht. Wanneer het bestuur der stad halsstarrig zal volhouden de Dommelvaart door de stad te laten bestaan en er niet toe zal besluiten eene schut sluis te bouwen, daar, alwaar zij dezer dagen de Guillotine sluizen heeft weggebroken en na voltcoiiog van den Maasmond geen hooger peil op de Dieze zai zien dan 2,20 meter -f- AP. dan zal men en 's zomers en 's winters voort durend stinkend water in de stads binnen Dieze blijven houden. Dc sluiting der watervrijmaking zal overbodig zijn tenzij bij Wester- en Zuidwester- stormen, die echter niet eiken winter plaat9 hebben; doch de reiniging of afwassching van den bodem door een hoogwaterstand van 4,50 meter -f- AP. zal dan ook niet meer geschieden maar zal dusdanig worden doortrokken van alle uiine en faecalien der beslaan le beerputten; daar het eene algemecne bekendheid isdat een gemetselde beerput niet bestand is en het vloeibare in den grond laat zakken dat ten slotte geen enkele goede weiwaterput zal overblijven en men zal gedwongen worden bij de waterleiding aan te sluiten. Alsdan zal de waterleiding eerst hare goede rekening maken. De schrijver van de Brochures. en AMSTERDAM, 15 September 1887. Damstraat No 36. <0T CAFÉ EN LOGEMENT. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Het GEMEENTEBESTUUR van Waalwijk zal op Woensdag 21 September 1887, des voormiddags om 1072 uur, ter plaatse in het openbaar liggende aan de Haven en de Gasfabriek. ZEGT HET VOORT. te Waalwijk, zal ter heroerge van H. J. VAN CAEM, te Sprang BIJ VEILING op Dinsdag 27 September 1887 BIJ AFSLAG op Dinsdag 11 October 1887, telkens des avonds 7 uur, te Sprangsectie B. nos 819 en 9 7 3, samen groot 14' aren 40 centiaren. Toebehoorende aan LA GRENS VOS te Sprang. Het Bestuur van liet Waterschap den Binnenpolder van Waalwijk maakt be kend dat het schoonmaken en uitdiepen van den Waterloop „DE LOINT'' over de geheele lengte der gemeente een aanvang zal nemen Zij die voornemens zijn aan genoemden waterloop verbeteringen of andere werken uit te voeren, worden uitgenoodigd zich dieu tijd ten nutte te maken. "Wijders, dat door het bestuur, te beginnen op Maandag 3 Octoberde schouw zal worden gevoerd over de waterleidingen sluizen en duikers binnen het Waterschap gelegen. Waalwijk, 13 September 1887. Het Bestuur voornoemd voorzitter

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 3