Nummer 77. Zondag 25 September 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. De lederindustrie in Duitschland gedurende het 2e kwartaal van 1887. Uit de berichten van het Duitse he Handelsarchief. Het volgende kan dienen tot staving on zer bewering, dat de toestand der lederin dustrie slechter is in landenmet het be schermend stelsel gezegend dan in die waar vrijhandel heerschten met name in Nederland. BIELEFELDNu de onverwachte leven digheid die de overleder handel tegen het einde van het eerste kwartaal ondervond tengevolge der buitengewone militaire be hoefte bijzonder van oostenrijksche zijde, weder verdwenen is, is de oude slentergang weder in de plaats getredengroote ophoo ping van voorraad schijnt echter niet plaats te hebben. KASSEL In den handel in ruwe hui den en vellendie sinds jaren in ongun- stigen toestand verkeert, is dit jaar tot nu toe geen verandering gekomen. Voor de meeste artikelen zijn de prijzen nog meer teruggeloopen. ESCHWEGE. De lederorazet ondervond den nadeeligen invloed van den vorst, die in 'i begin des jaars aanhoudend heerschte en waarbij het verbruik van schoeisel maar zeer gering was. De vraag naar zooileder be perkt zich tot de engste grenzen en de voor raad der fabrikanten nam aanhoudend toe. Met de maand April werd de vraag leven diger, maar de prijzen werden er, tengevolge van den grooten voorraadniet beter op verkoopen konden slechts gesloten worden tegen «eer gedruktedeels verlies gevende prijzen. Voor schoeisel bleef de vraag tot medio April geringtoen deze omstreeks dien tijd toenam, kon de groote hoeveelheid opge hoopte voorraad slechts aan lage, met den kostprijs niet in verhouding staande prijzen worden opgeruimd. GöTTINGEN Bij den aanvang des jaars lag het looiersbedrijf en de lederomzet ta melijk stil. Einde Januari werden de zaken levendiger en bereikten haar hoogste punt einde April. Sedert namen zij aanhoudend af. De prijzen liepen namelijk van 610 mk. p. centenaar terug. De prijzen voor koeleder in Duitsche waar bleven onveran derd de voorkeur genoot licht en midden- straf. Grauw overleder van inlandsche huiden ging 5 mk. p. centenaar omlaag. In overeenstemming daarmede daalden de prijzen voor versche ossen- en koehuiden ins gelijks 3 a 5 pf., terwijl Amerikaansche huiden voor zoolleder tengevolge van de door de cholera beperkte slachtingen in en uitvoer uit La plata, 5 tot 8 pf. p. pfd. duurder werden. HAMBURG Voor huiden heerschte sinds geruimen tijd, lustelooze stemming, terug gaande prijzen en toenemend gebrek aan omzet. Ook in leder was de markt veronacht zaamd alleen best Valdivialeder genoot aan houdende vraag. BRESLAU voor leder is de omzet wel eenigszins toegenomen maar toch zijn de prijzen 58 pet. lager dan in hetzelfde kwartaal des vorigen jaars. EREURTBij de looierijen mangelde het aan vraag naar zware soorten, die slechts met geringe winst verkoopbaar zijn. Lichte qualiteiten daarentegen waren gezocht aan goede prijzen. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land "worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau va« Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De schoenfabrieken hadden tot nu toe goed werkvoor den herfst echter komen de bestellingen nog niet in gewenschteu om vang. TRIER De lederhandel .was gedurende liet tweede kwartaal dezes jaars lusteloos. De Franckforter Paaschmis had een weinig gunstig verloop, en de zoollederprijzen gin gen 35 Mk. p. centenaar terug, zonder dat de bijeengekomen voorraad geheel kon worden opgeruimd. Sedert was de handel buitengewoon stil en na de mis was zooileder alleen met verdere concessies ver koopbaar. Voor zoover van voorkeur bij de vraag sprake kan zijn, gold die zwaar, voor mi litair werk geschikt wildzoolleder, waarvoor aan zeer gedrukte prijzen iets meer vraag heerschte dan in de overige soorten. MÈTZ De lederfabrieken in Lotharir.- geu gaan steeds meer en meer terug. De schoenfabrieken bleven dit jaar ver beneden den omzet van 't vorige. SIEGEN Het door de aanhoudende droogte des vorigen winters veroorzaakte gering ver bruik hield aan en de prijzen bleven maar met moeite staande; ongunstig werkte ook op den lederhandel de omstandigheid dat de prijzen der ruwe huiden sedert den aanvang des jaars ongeveer 15 a 20 pet. gestegen zijn ten gevolge der mindere sl ichtingen in La plata. Men berekent het tekort op ongeveer 350.000 stuks en juist de beste waar ont brak, namelijk de gez. Buenos-Ayres ossen huiden. De oogst der eikenschors, die ten einde loopt, was door het dro^'e weder in Juni en Juli voortreffelijk; de prijzen waren iets hoo- ger dan verleden jaar, toen er ten laatste gebrek kwam. Een ander artikel, waarbij èn looiers èn schoenmakers en vooral de werklieden groot belang hebbenis het graan 't kan daar om zijn nut hebben de graanprijzen te ver gelijken, die in de beschermende landen Duitschland en Frankrijk met die, welke te Amsterdam en Londen worden betaald Den 13en dezer maand kostte de rogge te Amsterdam f102.wat volgens de Duitsche berekening overeeukomt mot 81 mk. 60 pf. de 1000 kilo. Denzelfden dag verkocht men de rogge te Berlijn voor 109^2 1000 kilo. Dat maakt een verschil van 28 mk. Laat ons hier bijvoegen dat de prijs van Amster dam betere qualiteiten betrof dan die van Berlijn. De tarwe stond genoteerd te Berlijn altijd den 13en dezer maand, 145 a 165 mk. voor inferieure qualiteitenen te Munchen voor de le qualiteiten 177 a 1821/2 mk. Integendeel werd de uitmuntende Ameri kaansche wintertarwe te Londen verkocht voor slechts 130 Mk. Te Marseille gold de goede tarwe 175 mk. Als men in Duitscliland de rechten van 6 mk. er door krijgt, zullen binnenkort in Duitschland de 1000 kilo slechte rogge te Berlijn 56 mk. meer kosten dan de goede te Amsterdam. Dat is zoo zeker als dat twee maal twee vier is. Hieruit ziet men dat het graan en dien tengevolge ook het brood, het voornaamste voedingsmiddel van den werkmanin de beschermde landen Frankrijk en Duitsch land veel duurder is dan in Engeland en Nederland, alles natuurlijk tengevolge van de hooge invoerrechten. Groote internationale Prijskamp van wetenschappen en nijverheid en internationale wereld-ten toonstelling te Brussel L888. m Zijn uitgesloten 8. De ontplofbare en in liet algemeen alle gevaarlijke stoffen. Lonten, vuurwerk stukkenlucifes en andere dergelijke voorwerpen kunnen niet aanvaard worden dan in staat van namaaksel en zonder bij voegsel van ontplofbare stoffen. 9. Worden niet aanvaard dan in sterke vazen ad hocen van kleine afmeting sterke dranken, spiritus, oliën, vluchtige olie, invretende stoffen en in het algemeen alles wat de andere voortbrengselen kan vernielen, veranderen of beschadigen of wat de be zoekers zou kunnen hinderen. 10. De deelnemers welke hinderlijke of ongezonde voortbrengselen zouden ten toonstellen, moeten zich ten alle tijden naar de bijzondere maatregelen schikken, welke hun zullen voorgeschreven worden. §11. Het uitvoerend corniteit behoudt het recht de tentoongestelde voorwerpen van welke herkomst ook, in te trekken indien zij door hunnen aard of door hun voorko men gevaarlijk, lastig, strijdig met de wel- voegelijkheid of met het doel van de ten toonstelling en den prijskamp schijnen te zijn. §12. De voorwerpen worden tentoon gesteld onder den naam der onderteekenaren van de aanvraag. Deze voorwaarde is ver plichtend. 13. Het staat den deelnemers vrij achter hunnen naam of hunne firma, den naam der medewerkers te voegen welke geholpen hebben om aan de voorwerpen hunne verdienste en waarde te geven. 14. Niet een voortbrengsel mag weg gehaald worden voor het einde van den prijskamp en der tentoonstelling, zonder eene schriftelijke en bijzondere machtiging van het uitvoerend comiteit. De voortbrengers hebben de vrijheid deel té nemen §15. Aan den Grooten Prijskamp af aan de tentoonstelling afzonderlijkof aan beide te gelijk. ARTIKEL V. Bescherming der uitvindingen eirma.'s Het staatsbestuur zal de noodige maatre gelen nemen om in Be'gie de uitvindingen ontvankelijk om g'breveteerd te worden de teekeningen en modellen voor de nijverheid alsook firma's te beschermen. ARTIKEL VI. Vervoer. 1. Het staatsbestuur heeft aan de maat schappij verzekerd a Het kosteloos vervoer op de spoor wegen van den staat, bij het gaan en het terugkeeren der voortbreng selen van Belgischen oorsprong, welke naar den grooten prijskamp en naar de wereld-tentoonstelling gezonden worden. Deze kosteloosheid strekt zich uit tot de grondstoffen welke moeten dienen tot vervaardiging gedurende den prijskamp alsook tot de ledige kisten en inpakkingsmiddelen welke gediend hebben tot het opzenden der voorwerpen b. De toepassing van tarief no. 10 voor de vreemde voortbrengselen op al de spoorwegen van den staat. (Dit tarief verschaft de kostelooze terugzending en de ontvangst der volle taks bij het opzenden) c. De inrichting van een bureel der posterijen en telegrafen, waarvan het lokaal door de maatschappij zal be zorgd worden. 2. Er worden stappen gedaan bij de regelmatige zeevaart lijnen om eene vermin dering te bekomen van bet vrachtloon, voor het vervoer langs zee in bestemming eener Belgische haven. 3. Deze vervoeringen zullen, desge- vallende het voordeel genieten van tarief 10 voor het vervoer op Belgische staatsspoor wegen van af de haven der ontscheping tot Brussel. 4. Pogingen worden insgelijks bij het staatsbestuur gedaan, om dezelfde voordee— len te bekomen voor de vervoeren, welke van de plaats van den grooten prijskamp naar de wereld-tentoonstelling van Parijs zullen gezonden worden. ARTIKEL VII. Invoer met voorloopige vrijstelling van inkomende rechten. De vreemde voortbrengselen, welke be stemd zijn om in den prijskamp of in de tentoonstelling te verschijnen, zullen geene inkomende rechten betalen op voorwaarde van terug uitgevoerd te worden, volgens de formaliteiten welke de minister van finan cien zal bepalen. ARTIKEL VIII. Bewaking. 1Eene bewaking wordt ingericht om de diefstallen, ontvreemdingen of beschadi ging der voorwerpen te voorkomen, zonder dat de raad van beheer deswegens eenige verantwoordelijkheid op zich neemt. 2. De commissarissen der deelnemende landen, alsook de gezamenlijke of afzonder lijke tentoonstellers mogen onder hunne verantwoordelijkheid, bijzondere wakers en opzieners nemen. 3. Deze agenten zullen door den raad van beheer aanvaard worden zij zullen voor zien zijn van een getuigschrift van eenzel vigheid, dat hun gelichtteekend portret be helst en bekleed is met den naamstempel van den voorzitter. (Zie Art. 28 en 29). 4. Zij moeten wel zichtbaar onder scheidende merken dragen en zullen voor de uitoefening van hunnen dienst de hulp mo gen inroepen van de agenten door den raad van beheer aangesteld alsook die der politie. ARTIKEL X. Desiderata. Al de in den vereischten vorm opgestelde Desiderata van de vreemde landen en van België worden aanvaard om aan den groo ten prijskamp deel te nemen. Het midden-coiniteit zal de desiderata rangschikken volgens den datum van hunne opzending naar den grooten prijskamp. De internationale jury zal, in de vijftien eerste dagen der maana Juni onder de de siderata, bij de tentoongestelde voorwerpen vertegenwoordigd, degene uitkiezen, welke dit comiteit voorstelt om deel te nemen aan den prijskamp. Deze desiderata zullen aan het uitvoe rend comiteit onderworpen worden, die zon der beroep zal beslissen aan welke ervan premiën toegekend zullen worden, alsook over de waarde dezer premiën. (Wordt vervolgd.) L- -JLAVS «se» Li. Jli-'l1- ÜJU'iL'-l ENZ.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1