BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Italië. Bulgarije. Rusland. Amerika. X BINNENLAND. Handelsberichten. ling- 1354 buffel. 1090 Quagga. 2891 n Antiloop. 308 paarden. 623 div. vellen vand» Keymolen, de Brusselaar dien men vermoord waande, is gezonden wel uit Londen teruggeko men en door houderden menschen met uitbun dig gejuich begroet. De oude man is niet ver moord maar bestolen. Twee Engelschen, die zich als zeer rijk voordeden, en die hij raad pleegde omtrent de effecteo, welke hij in zijne brandkast had, hebben behendiglijk de stukken weten te stelen, zonder dat hij het bemerkte en hem daarna overgehaald met hen een reis naar Londen te doen. Daar lieten zij na een paar dagen Keymolen aan zijc lot over. Man doet ijverige uasporingen naar de dieven, die vermoedelijk tot eene internationale bende behooren. Een verdachte, Savio genoemd, is gevatmaar hij werd door Keymolen niet her kend. Er zijn op 't oogenblik twee quaesties, die de aandacht vaagen de prinsenquaestie en de twee de gewijzigde editie van de Schnaebelé-questie. De eertste quaestie is een gevolg van het manifest van den graaf van Parijs aan de monarchisten. Had men dit document onmiddellijk in den doofpot gestopt en er geen aandacht aan geschon ken, dan zou het stuk reeds lang vergeten zijn. Doch een gedeelte der pars en een'ge afge vaardigden hebben gemeend der Fransche re publiek een dienst te bewijzen, door aan de in structies, zooals de schrijver ze noemt, een groote beteekenis te hechten. Het gevolg hier van is, dat een aantal leden der kamer,waaron der io de eerste plaats de radicalen, voorne mens zijn de regeering te verzoeken het tweede artikel van de wet van 28 Juni 1886 toe te passen. Dit artikel geeft der regeering het recht het verblijf aan alle leden der familien, die over Frankrijk geregeerd hebben, te ontzeggen. Men acht de toepassing van het artikel nood zakelijk, daar het bewuste manifest het land in gevaar brengt. Deze eisch brengt het ministe rie zeer in 't nauw, en men spreekt roeeds van wijzigingen in het Jkabinet. De heer Lockroy zou heden een onderhoud met den minister-pre sident hebben. Wanneer de geruchten hierom trent dus verwezenlijkt worden, is dit een nieuw bewijs, dat k'eine oorzaken dikwijls groote ge volge» kunnen hebben. De tweede quaestie, Schnaebelé-zaak, laat het publiek tot dusver Dog koel. Evenals alle on- partijdigen, ziet men in Frankrijk over het al gemeen de daad van den jongen Schoaebelé als een kwajongensstreek aan. De regeering is dan ook voornemens zich niet met de zaak in te laten, daar de arrestatie op Duitsch grondgebied heeft plaats gehad. Het kereltje is nog steeds in hechtenis te Metzzijn moeder zal heeft ge bracht hem tegen borgstelling vrij te krijgen. Generaal Boulanger heeft door zijn toespraak tot de troepen te Saint-Galmier weder vele har ten gewonnen.. Hem is dier.tengevo ge een adres gezonden om hem te danken voor en geluk te wenschen met de vaderlandsche woorden, die hij tot de soldaten gericht heeft. Dit is door Pa- rijzenaars en bewoners der provincie ondertee kend. Het verklappen van het mobilisatieplao kan de minister van oorlog nog niet vergeten. Om dergelijke onbescheidenheden te voorkomen, heeft hij de concierges van het ministerie bevolen, niemand, die niet aan het ministerie bekend is, toe te loten, die niet voorzien is van een door den minister eigenhandig geteekende toegangskaart. Het panorama in den acclimatietuin, te Parijs, voorstellende de wereld vóór den zond vloed, is door brand vernield. Het doek was twintig meter lang en geschilderd door Castel- lani. Te Nizza is een Ciscassische prins gearresteerd beschuldigd van medeplichtigheid met Mevr. Na- zimoff, die onlangs werd vervolgd wegens diefstal uit de Louvremagazijnen te Parijs. Gisteren is te Michelstown het proces begon nen tegen het van opruiing tegen de politie be schuldigde parlementslid W. O'Brien. Voor alle zekerheid waren 100 militairen en 200 con stables naar de plaats gezonden. De politie wordt daar en in de de omstreken thans zoo al gemeen geboycot, dat zij alle proviand en le- vensbenoodigden uit Cork moet laten komen. Het onderzoek in zake den brand van den •chouwburg te Exeter is afgeloopen. De com missie verklaart dat de dooden het slachtoffer zijn van een ongelukkig toeval, maar de over heid en de architect woiden sterk gegispt, daar ïij, gelijk de verklaring luidt, in gebreke zijn ge bleven hunnen plicht te doen. Terwijl het stoomschip Elbe van de tRoyal Mail Company" in de Bristolbaai eenen proeftocht maakte met zijne nieuwe machine, sprong een der ketels, waardoor acht personen gedood werden. Onder de gedooden was ook de eerste machinist. In de „Lillie Bridge gronds". heeft het volk weer eens eigen rechter gespeeld. Een xevenduizendtai personen waren daar bijeengeko men om getuige te zijn van een aaogekoodig- den wedloop tusschen twee bekende hardloopers. Na een paar uur gewacht te hebben hoorde men dat de Wfdstrijd niet kon plaats hebben en dat de entrees piet zouden worden teruggegeven. Dit wekte groote ontevredenheid, die weldra ia allerlei baldadigheden vergoeding zocht. De ververschingslokalen werden eerst geplunderd en daarna in brand gestoken. De politie was niet bij machte iets te doen en eerst toen zij versterking bad gekregen, slaagde zij er in het volk uiteen te drijven en de orde te herstellen. Koning Humbert van Italië heeft, in antwoord op een telegram van geluk wensching, door hem den 209ten bij de herdenking der inbezitneming van Rome van den burgemeester van Rome ontvangen, dezen dit telegram gezonden „Ik dank de hoofdstad voor de gevoelens welke haar bezielen en heilig zijn aan mijn hart. Deze onsterfelijke gedenkdag geeft mij tevens de gelegenheid mijne toegenegenheid voor de bur gerij van Rome te betuigen en haar te verzekeren, dat ik de beste wenschen voor haar koester. In het nieuwe tijdperk dat op den 20sten Sept. 1870 is geopend vindt men hel spoor van Rome's oude grootheid. Dit zal blijken bij de aanstaande herdenking want dan zal Rome der wereld toonen dat zij door een regelmatige ont wikkeling op allerlei gebied een waardige en veilige gastvrijheid kar. aanbieden aan allen, die haar komen bezoekenen dal zij tevens de hoofdstad is van een waardig en krachtig volk." De Porte heeft eene nota verzonden aan het kabinet van St. Petersburg, betreffende het Bulgaarsche vraagstuk, lu dit stuk wordt ge zegd datmet het oog op de houding van zekere Europeesche kabinetten welke het aan nemen der Russische voorstellen weinig waar schijnlijk maakt de Porteten einde eene mis lukking te voorkomen zich verplicht acht eene nieuwe gedachtenwis9eling uit tc lokken opdat het gemeenschappelijk overleg leide tot eene zoodanige regeling als de goedkeuring vau alle mogendhedeu kan verwerven. Het dagblad Paris maakt een telegram uit Bucharest openbaar, volgens hetwelk de berichten uit Sofia hoogst ongunstig zijn. Er heerscht in Bulgarije volslagen regeeriugljosheid; prins Ferdinand i9 onmachtig zijn gezag te handhaven. In St. Petersburg is een pamflet verspreid waarin de volkomen reorganisatie van de nihi listen wordt medegedeeld. Er heeft een nieuwe verkiezing plaat9 gehad en tot aan den grooten dag zal er onder de getrouwen geen spion worden gevonden. Overal wordt krachtig lot verspreiding van het nihilisme gearbeid en in Siberië woekert het snel voort. In de torige maand alleen verlieten 45 bewa kers hun posten en ontsnapten 23 gevangenen. Het pamflet bevatte verder een aanmaning aan alien om zich gereed te houden. Uit San Francisco wordt een groot faillissement berichtnl. van den heer Drebach die door een mislukte graan-speculatie ten onderging. Zijn passief bedraagt niet minder dan 12 000.000 dollars (dertig millioen gulden). Do helft van dit bedrag is gedekt door een schuldvordering cp eeu rijken grondeigenaar, den heer Reed, die echter naar meG verwacht, die som niet geheel zal kunnen voldoen. Op den laatster) dag der feesten te Phila delphia hield president Cleveland eene openbare receptie gedurende welke hij duizenden perso nen de hand schudde. Eeue enthousiastisnhe vrouw gaf hem zelfs een flinken kus. Iu den laatsten tijd is veel geschreven over de gevangenneming van den ongelukkigen keizer Maximiliaau van Mexico en het gedrag van kolonel Lopezdie, naar men tot dusver algemeen geloofde te Queretaro den keizer en zijn leger verraderlijk aan de tegenpartij over leverde. Lopez heeft steeds krachtig zijn onschuld betuigd, maar, zonderling genoeg, nooit be proefd die te bewijzen. Voor eenigen tijd echter, alsof hij van eene gelofte ontslagen was heeft hij het getuigenis ingeroepen van generaal Esco- bedoden bevelhebber der republikeinsche tro« pen die Maximiliaau gevangen nam. Deie hreftin eer. onderhoud met een journalist Lopez onschuldig verklaard aan eenige verrader lijke handeliogen een stuk over het gel»arde gesshreven dat hij iu Juni 11. aan het minis terie van oorlog zond ter openbaarmaking in het Diario officialmaar dat tot dusverre niet openbaar gemaakt is. Het schijnt te biijkenuit eer. brief van Maximiliaau aan Loprzonlangs door de Moni tor openbaar gemaakten uit andere bewijzen dat de keizer indertijd zelf Lopez naar Escobe- do heeft gezonden om dezen op weinig eervolle voorwaarden zijn overgave aan te biedenen dat hijtoen die onderhandelingen mislukten besloten heeft tot eene overgave onder den schijn van verraad waarbij hij den blaam op Lopez liet rusten, met zelfzuchtige lafhartigheid zegt de New-Yorker Nation aan welk weekblad deze bijzonderheden zijn ontleend welke moeieüjk kan worden goedgemaakt door zijn moedig gedrag in zijn laatste levensdagen. Waalwijk24 September 1887. Tegen gisteren avond 61/, uur was eene raadsvergadering belegd tot behandeling der volgende zaken 1°. Installatie van bet lid van der Heijden. 2°. Aanbieding der gemeenterekening over 1887. 3°. Benoeming van 2 plaatsvervangende leden voor het stembureau 4°. Voordracht tot benoeming van een lid voor 't college van zetters. 5°. Voorstel tot heffing van schoolgeld op de teekenschool. Er waren echter maar vijf leden tegen woordig, namelijk de heeren Quirijns, Zijl- mans IloffmansMombers en Baijens zoodat de vergadering niet Kon doorgaan. Thans is de raad geconvoceerd tegen heden avond 71J2 ure. V- In de op 21 September alhier gehou den algemeene verhadering van de 14e afdee- ling der Noord-Brabantsche maatschappij van landbouwwerden achtereenvolgens aan de bekroonden in den wedstrijd voor paar den en vee de diploma's en prijzen uitge reikt voor paarden door den voorzitter voor stierendoor den secretaris der afdee- lingvoor kalfdragende koeiennamens dr. van Heijst door den secretaris van Waalwijk; voor dito vaarzen door den vice-voorzitter voor vette koeien door den burgemeester van Waalwijk, en voor l1/, jarige veulens door den voorzitter allen onder een harte lijk woord over landbouwveeteelt en wat daarmede in betrekking staat. De rekening over 1886 werd met bare bijlagen gesteld in handen eener commissie, die bij monde van den heer Middelkoop verslag uitbracht en adviseerde tot vaststel- Deze en de begrooting voor 1888 werden daarna met algemeene steramen vastgesteld. Ingevolge het bijzonder reglement treedt het bestuur om de drie jaren af, eertsmaal in 1884; de aftredeuden zijn weder verkiesbaar. Daar op uitnoodiging van den voorzit ten niemand zich aanmeldde om lid van het bestuur uit te makenwordt door den heer Ilagoort voorgesteld het tegenwoordige bestuur bij acclamatie te herbenoemen al de leden laten zich die herbenoeming welgevallen. Na sluiting der vergadering werd de vraag gedaan, of het niet wenschelijk ja noodzakelijk is daty de Langstraatsche ge meenten zich verstofaden om bij de hoogere regeering pogingen aan te wenden, o. a. ter verkrijging der overbrugging over de rivier, niet nabij Heusden maar als zijnde meer in liet algemeen belang, meer westwaarts, gelijk ook de commissie uit h.h. gedeputeer de staten en de waterstaat hebben geadviseerd. Algemeen was men van oordeel dat der gelijke samenwerking zeer gewenscht isen dat de voorzitter onzer afdeelingals daar toe de meest geschikte persoon, liet initiatief moest nemen. De voorzitter had hiertegen o. m. ernstige bezwaren en vooral ook omdat zijne gemeente niet aan den Maasmond grenzende is. De burgemeester van Waalwijk of Capelle zou hier het initiatief moeten nemen. De heer J. Cremers aanvaardde Donder dag het voorzitterschap der 2e kamer met eene politieke rede, waarin bij hoopte, dat allen ernstig zouden nagaan of het goede de grondwetswijzi gingen niet overtrof het minder wenschelijke. Besloten is de troonrede met eeen adres te beantwoorden. Ingekomen zijn: Grondwetsvoorstellen, Indische begrooting, verlenging batikoctrooi, verlenging der overeenkomst met de Nederl. Handelsmaat schappij. Het besuur der Maatschappij tot verple ging van krankzinnigen op het land heeft een overzicht gegeven omtrent de lotgevallen van het gesticht «Coudewater", en de uitkomsten der verplegiag aldaar gedurende bet 15 jarig bestaan van dit gesticht. Na een historisch overzicht der stichting en de omwenteling, welke de verpleging van krank zinnigen voor een twintigtal jaren onderging, en nadat een warm woord van hulde is gebracht aan Voorhelm Schneevoogt en Van den Bogaert, die het meest tot de overbrengirg der krank zinnigen uit het dichtbevolkte stadigesticht te 's-Bosch naar het platteland bijbrachten, werd door den mede-oprichter en tegenwoordigen di recteur dr. Pornpe een overzicht gegeven van het bestuur, van den geneeskundigen dienst en de organisatie van he» hulppersoneel. Het ge sticht werd geopend 1 December 1870. Verpleegd werden 2117 personen; daarvan overleden 606, herstel len 915, verbeterden 47 en verbeterden niet 549. Het grootste gedeelte van dit verslag is ver- gewijd aan het wetenschappelijk gedeelte, de oorzaken der krankzinnigheid en de beschrijving der verschillende vormen. De algemeene gezondheidstoestand der ver pleegden was gunsiig en men had met ge.ene epide mieën, zij het dan ook van lichten aard, te kampen. Voor zoover als de slotsom der waarnemin gen gedurende 15 jaren kan vastgesteld worden, moet de commissie het verblijf op het land, we gens den gunstigen invloed daarvan, voor krank zinnigen in hvt algemeen tan zeerste aanbevelen. Aan het verslag is een plattegrond teekening van het gesticht toegevoegd. De voorschriften waarbij het model voor muilkorven vastgesteld is, waarvan honden moe ten voorzien zijn in de gevallen vermeld in de wet van 5 Juni 1875, zijn bij Min. beschikking van 20 dezer nader aangevuld als volgt Een enkelvoudige stalen of koperen band omgeeft den hals van den hond. De uiteinden van den band worden met behulp vau een vast zittend of hangend slot zoo bevestigd, dat af nemen van den korf, zonder sleutel of zonder doorsnijding van den band, onmogelijk is. Aan weerszijden van het verticale middelvlak en evenwijdig daaraan zijn aan het nekgedeelte van den band twee sterke metalen draden vast geklonken, die voor het aangezicht van den hond loopen, den neu9 tusschen zich opnemen, naar beneden buigen en aan de keelzijde van den band opnieuw ziju vastgeklonken. Dc aldus af gesloten ruimte moet toelaten, dat het dier de onderkaak binnen den korf kan openen. Ie dwarse richting zijn, naar gelang van de grootte van den korf, meerdere metaaldraden aangebracht, wier uiteinden eveneens aan den band zijn vastgeklonken. Het aantal in dwarse richting loopende dra den en de dikte van alle draden, moeten even redig zijn aan de lengte van den muilkorf, ge meten van den voorrand van het nekgedeelte van den halsband, in rechte lijn tot aan het meest naar voren gelegen gedeelte der draden. Dat aantal eu die dikte moet minstens be dragen Aantal in Bij een korflengte dwarse richting Draaddikte van loopende draden. minder dan 15 cM. 3 2 mM. 15 tot 18 w 4 idem. 18 21 5 2.5 mM, 21 24 6 idem. 24 ff 27 7 3 mM. 28 en mi-er 8 idem. Het bestaande standaard-model vertegenwoor digt de gretis van het kleinste type dezer schaal. Bovendien moeten de in dwarse richting loo pende draden op zoodanigen onderlingen afstand geplaatst zijn dat zij beletten dat tanden naar buiten uitsteken. De metaaldraden der korven moeten verbon den worden door uitveilen der draden en op volgend soldeeren zoodanig dat er volstrekt geen scherpe, of uitstekeude punten aanwezig zijn. Zij moeten vervaardigd zijn van ijzerdraad. Het is geoorloofd de metaaldraden te bedek ken met een laagje zink, tin, nikkel, zilver, goud of ander voor bedekking geschikt metaal en den band om den hals en den metaaldraad boven den kop, maar niet de gedeelten \óór, om of onder der. neus en den bek met eene zachte- stof te bekleeden. Op de botermarkt te Kuilenburg zijn de kuoeiers weder geducht aan den gang geweest •n verleden week is een winkelier met 14 stuk jes bedrogen uitgekomen eoodat de politie zeer 9cherp is gaan opletten wie nog langer viezig heid in plaats van boter ter markt zou brengen. Dinsdagmorgen waren het een boer uit Mari- enwaerdt en eene boerin uit Schalkwijk die door de politie van de markt verwijderd zijn geworden omdat zij bedorven boterieder on geveer 10 stukjes, te koop aanboden. Uit Zwolle wordt gemeld Gisteren avond vertoonde zich alhier op de straat ei n als heer gekleed persoon die onder den invloed van sterken drank uitriep: //Ik her. sociaal-democraat." In een oogenblik was hij door een groot aantal jongens er. menschen omringd, die, terwijl hij naar het politiebureau werd overgebracht, de bekende anti-socialisti9che liederen aanhieven. Op het politiebureau gaf hij op te Arasterdam woonachtig, en op reis te zijn naar Hengelooten einde zich bij eenen fabrikant aldaar als monteur aan te melden. Te Venloo is aangehouden de heer A. V., en naar Roermond in gijzeling gebracht. Zooals bekend is, was hij onlangs veroordeeld tot eene boete van f 29,000, wegens frauduleuzen invoer van suiker. WAALWIJK, 21 Sept. Ter botermarkt aangevoerd 715 KG.van 1.20 k 1.48 per KG. verkocht. Eieren f4.a 5.per 100 stuks De looiersbeurs was goed bezocht. Voor goed zwaar zoolleder is genoegzame vraag, doch de prijzen laten te wenschen over. Licht zoolleder prijshoudend met goede koop lust. In huiden is de handel met veel aan bod ongeauimeerd. Voor schors is de stem ming flauw. De vele vreemde looimiddelen, welke de laatste jaren zoo overvloedig worden aangevoerd zij n daarvan grootendeels de oorzaak. ROTTERDAM, 23 September. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. Afloop der heden gehouden inschrijving verkocht: Nos. 396/404,406/408, 410/411, 418 420/421423/437 439/446. Opgehouden: Nos. 405 409, 412/417, 419, 422, 438 447. Uit de hand af gedaan 300 droge Buenos-Ayres koe en ossen c. 97b k. ex stoomboot. Op Donderdag 6 October a.s. komen bij inschrijving bij de Oost-Afrikaansche compagnie alhier c. 2828 Oost-Afrikaansche runder. 11 II 1/ H II V wichten. Directe aanvoer,

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2