Nummer 78. Donderdag 29 September 1887. 10e Jaargang. r EN D rrL Toegewijd aan Handel, Sndustrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. 11L ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk, UITGEVER: Waalwijk. De lederindustrie in Duitschland gedurende het 2e kwartaal van 1887. De Echo van het Zuiden, m DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenyi,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Puitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De commissie voor de teekenschool van Waal wijk maakt bekenddat de teekencursus over 1887/88 een aanvang zal nemen op Maandag 10 October 1887dat zij die tot de lessen wenschen toegelaten te worden, zich voorden 6 OCTOBER a. s., kunnen aanmelden ter secretarie alhier, en bij den directeur der teekenschool den heer Th. A. van Delft. Waalwijk28 Sept. 1887. De commissie voornoemd, JUD. TIMMERMANS Wz. Secretaris. SHT* {Schoolgeld voor den gcheelen cursus f2.— voor inwoners en f5.— voor vreem delingen. {Uit de berichten van het Duitsche Handelsarchief. II. KARLSRUHE: De looierij had gedurende het afgeloopen halfjaar maar geringen omzet bij gedrukte prijzen; een beduidend gedeelte van het gefabriceerde heeft men in magazijn moeten houden. NEUMUNSTER: In de lederfabrieken beeft men zonder onderbreking kunnen door werken ook vond men genoegzamen afzet, maar toch gedeeltelijk aan gedrukte prijzen, daar de koersen van de grondstoffen geste gen zijn, terwijl in vele gevallen voor de gefabriceerde waar nauwelijks de oude prij zen te krijgen wren. KIRN De vraag naar Kirner lederfa brikaten is even levendig gebleven de prijs der ruwe waar is echter, tengevolge der be hoefte voor Amerika zoodanig gestegen, dat op R oogenblik van verdienste geeD sprake kan zijn; zooals gewoonlijkj om dezen tijd des jaars wordt er ook thans veel leder af gezet naar Engeland en alle andere landen uitgenomen Turkije, waarheen de omzet verminderd -is. STRAATSBURG. In den lederhandel was het gedurende de eerste helft van dit jaar recht levendig en vooral zware soorten zoolleder genóten een voortdurend goeden omzet, terwijl de handel in midden en lich tere ledersoorten, welker prijzen tengevolge van beduidenden voorraad terugliepen, slap bleef. Koeleder was aan goede prijzen be geerd. De kalfsleder fabriek en in Barr moesten in navolging van het buitenland met vermin dering der prijzen genoegen nemen, die echter niet als buiten verhouding zijn aan te merken met uitzondering van de lichtere soorten voor Italiaausch verbruik, tengevolge van het staken van den uitvoer derwaarts. In R algemeen echter ging de handel in kalfsleder ook vlotde productie is toege nomen, zonder dat de voorraad zich op hoopt. De eikenschors is dit voorjaar onder on gunstige omstandigheden gewonnen, en gold 20n/o meer dan 's jaars te voren. LEIPZIGDe lederhandel gedurende de Paaschmis had, tengevolge van den aan voer van slecht gedroogde waar, geen bij zonder gunstig verloop. Goede waar vond gemakkelijk aan oude prijzen omzet. KEULEN. De invoerhandel in wildhui- den heeft verleden jaar een zeer onverwacht verloop genomen. Nadat alle aanwijzingen op sterke slachtingen in La Plata gedoeld hadden, werd tengevolge van het uitbreken der cholera, door Brazilië de invoer van gedroogd vleesch uit de La Plata staten plotseling verboden. Zeer spoedig moesten de slachtingen zoo goed als geheel gestaakt worden. Het weinige dat dientengevolge ge produceerd werd, bracht zeer hooge prijzen opdeze konden zich echter niet staande houden, toen men tegen den herfst (Mei Juni) gedwongen was opnieuw, zelfs onder ongunstige omstandigheden, aan R slachten te gaan, omdat er geen voeder genoeg meer was. Daardoor is de productie nagenoeg gelijk aan die van R vorig jaar; de prijzen zijn toch nog niet merkelijk gedaald. Nog steeds heeft de lederindustrie met niet loonende prijzen te kampen, daar hui den en arbeidsloon duur zijn, terwijl leder in vergelijking laag in prijs is. MUNCHEN. De gedurende het eerste kwartaal geheerscht hebbende kalmte in den lederhadel duurde in het 2e nog voort vooral leed daaronder het zwaar zoolleder en leder voor machineriemen. Licht leder daarentegen werd meer gevraagd. Kalfsleder vuor schoenwerk trok in lichte waar minder de de aandacht daar verschei dene andere ledersoorten en stuffen gebruikt worden. Ruwe huiden ondergingen geen wezen lijke verandering; in zware huiden begon de voorraad zich op te lioopen. Ruwe kalfsvellen gaan steeds in prijs te- rug,. de kooplust voor deze artikelen is zeer gering. MAINZ. De fabrikanten van gekleurd leder hebben gedurende het afgeloojïen kwar taal wel volop gewerktook is de produc tie niet minder dan verleden jaar, maar de omzet ging slepend en de hooge rechten van het buitenland bemoeilijkten den uitvoer derwaarls. Wanneer de onbewerkte huiden, die einde des vorigen jaars buifen verhou ding hoog in prijs waren daaldenvolgde het leder onmiddelijk dat voorbeeld, zoodat van billijke verdiensten geen sprake is. Behalve de beduidende lak- en kidleder- fabricage wordt aan die van gewast kalfs leder meer en meer aandacht gewijd. Deze tak hoorde vroeger hoofdzakelijk in Frank rijk te huis, maar reeds thans doen de Duilschers den franschen hierin groote con currentie aan. COTBUSS. De leder- en huidenhandel was over R algemeen lusteloos en slepend. De prijzen der ruwe schapenvellen gingen 6 a 1U mk. omhoog, terwijl bereide waar niet beter in prijs werd. Kalfsvellen en runderhuiden daalden iets. HANNOVER Den laatsten tijd heeft zich van hier uit een niet onbeduidende handel in schoenwaren ontwikkeld naar de Donau-vorstendommen. BROMBERG. De omzet gedurende het laatste kwartaal was grooter dan gedurendo het eerste, maar dit bleef zonder invloed op de prijzen. De Etoile Beige meldt, dat naar met zekerheid gezegd wordt de regeering besloten heeft een wetsontwerp tot invoering van den persoonlijken dienstplicht in te dienen en het aantal regimen ten artillerie met twee te vermeerderen. Een nieaw incident lusschen Frankrijk en Duitschland heeft zich voorgedaan hetgeen wanneer de zaak z»ch heeft toegedragen gelijk gemeld wordtvan ernstiger aard is dan de Schnaebelé-quaestie. De Temps behelst namelijk een telegram uit Epinal waarin gemeld wordt dat een te Lu- néville in garnizoeu liggend luitenant der cavalerie genoodigd was om te Raon-sur-Plaine dee! te nemen aan eene jachipartij. Hij kwam daar ter plaatse met zijn pikeur en ging aan den zoom der grens, lotn op het oogenblik dat de jacht zou beginnen op Duitsch grondgebied drie schoten uit vuurwapens gelost werden. De pikeur viel dood neder en de luitenant is zwaar aau de dij gekwetst. Niemand was gezien. Er werden per telegraaf geneesheeren ontboden, die verklaarden dat de wonden veroorzaakt waren door oorlogswapens. Er is een rechterlijk on derzoek ingesteld. Daaruit is voorshands ge bleken dat twee schoten gelost werden door Duitsche boschwachtersdie de ronde deden teg i) stroopers. Zij beweerden dat zij meeuden wilddieven op Dui'.schen bodem voor zich le zien, die aan hunne aanmaning om zich te verwijderen niel gehoorzaamden. De jagers verzekerengeene sommatie te hebben gehoord terwijl de soldaat die geschoten heeft, door tie hoornen voor hen verborgen was. Graaf Miinsler is door den minister van bui- tenlandsche zakeu ontvanges die hem het resultaat van hvt onderzoek heeft medegedeeld hetwelk van Fransche zijde naar het voorval aan de grenzeu is ingesteld. Volgens het Journal des Débats houdt de minister van financiën zich bezig met het denk beeld ecner conversie van de oude 4Vs percents schuld te:i einde de noodige middelen te hebben om aan de buitengewone uilgaven op de be grooting van 1888 het hoofd te bieden. Op het eiland Corsica moet ds cholera zijn uilgebroken. In de laatste dagen zijn tr 40 gevallen, waarvan 11 met doodelijkcn afloop, geconstateerd. Te Ch&teau-Thierry (Fransche ged. Ai9ne) is een spoortrein aangekomen waarvan een waggon in volle vlam stond. Twee dragon Iers en 7 paarden die zich daarin bevonden waren natuurlijk om het leven gekomen.. De reizigers in den trein hadden wel den brand bemerkt maar zij kooden niet waarschuwen omdat de alarm-schel niet werkte. Voorts was de trein niet van een VVestinghouse rem voorzien. Er is een onderzoek iugesteld. Er zal van Félix Pyatden bekenden com munard eerstdaags een werk Verschijnen ge titeld L'Angleterre el la France. Ziehier hoe de schrijver, volgens eer. blad dat eenige mede- deeling.'ii ontvangen heeft omtrent den inhoud, de tegenstelling tusschen Parijs en Londen be schrijft. Te Parijs houdt de koetsier rechts, te Londen links. De eerste zit voorop de laatste achterop. Parijs is ineengedrongen, Londen wijd uiteen. Parijs groeit aan door opslorpiog, Londen door uitzetting. Parijs is gebouwd met gehouwen steen Londen met baksteen. Parijs heeft hooge buizen en nauwe straten Londen lage huizen en breede. straten. Parijs heeft jalouziën van buiten Londen van binnen. Parijs is collecti vistisch de huizen zijn cr kazernen Londen is individualistisch elke familie heeft er een huis op zich zelve. Parijs heeft zijn portier, Londen zijn sleutel. Parijs heeft hondefd sausen en geen godsdienst, Londen, gelijk Voltaire gezegd heeft, één saus en honderd godsdiensten. Parijs bedient zich van eene vork met vier tanden Londen van eene vork met drie tanden. Parijs is vroolijk, Londen naargeestig, Parijs slentert rono, Londen draaft. Parijs heeft te veel soldaten, Londen te weinig. Te Parijs draagt de soldaat een blauw jasje en eene roode broek te Londen een rood jasje en eerie blau e broek. Te Parijs zegent de priester het huwelijk iu te Londen trouwt de priester zich zelf. Te Parijs worden de jonge meisjes scherp in het oog gehouden, te Londen zijn zij'vrij. Te Parijs zijn de gehuwde vrouwen vrij te Londen houden zij op het te zijn. Het gepeupel te Parijs schopt als het vecht, te Londen dient het vuistslagen toe. De proletariër te Parijs noemt de bank van leening: „mijne tante", die te Londen zegt //mijn oom". De werkman te Londen zegt, gelijk de koningin „Gfod en mijn rechtRule Britannia" die te Parijs zegtais de republiek //Vrijheid gelijkheid en broeder schap." Uit Madrid wordt geseind dat de koningin regentes plotseling uit San Sebastian met een expres trein naar Pampeluna vertrokken is. Dit onverwachte vertrek wordt toegeschreven aan vrees voor onlusten in zekere deelen van het land. Zoodra de kouingin te Madrid terugkomt, wordt eene ministeiieele crisis onvermijdelijk geacht. De uitslag van het proces tegen O'Brien en Maudeville te Mitchelstown is, dat eerstgenoemde tot drie en de laatste twee maanden gevangenis straf is veroordeeld. Beiden hebbec tegen dit vonnis appèl aangeteekend en zijn tegen borg stelling in vrijheid gesteld. O'Brien heeft zich zelf verdedigd. Zaterdag avond had er te Fernoy, graafschap Cork eene ernstige botsing plaats tusschen de politie en eenen volkshoop, die luisterde naar eene toespraak van dec afgeraardigde Tanner. De politie dreef de menigte uiteen waarbij er 40 personen gekwetst werden terwijl er ook verscheidene agenten door steenworpen werden gewond. Over en weer geeft men elkander de schuld van aanvallenderwijze te hebben gehan deld, Op de Beiersche begrooting komt dit jaar iets nieuws voor, namelijk onder de posten van uit gaven een som van 5000 mark, om die personen schadeloos tc stellen die door de rechtbanken onrechtvaardig veroordeeld zijn. Deze post is op do begrooting uitgetrokken overeenkomstig den wensch in de vergadering van den bondsraad den I7den Maart jl. uitgesproken. Beieren brengt deze nieuwigheid het eerst in praktijk. —rr liet voorgekomen ongeval op de Pjuisisch- Fransche grens wordt te Berlijn zoo kalm mo gelijk opgenomen. Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat indien de schuld aan de. Duitsche hoschbeambten ligtdeze langs gerechtelijken weg gestraft zullen worden, zijnde trouwens het geheele geval niet van staatkundigenmaar van strafrechtelijken aard gelijk uit alle tot dusver ingekomen stukkeu blijkt. Te Falkenberg (Pruisisch Silezie) is dezer dagen een man gevangen genomen wegens moord op zijn eerste vrouw negen jaren geleden door hem gepleegd. Die vrouw was plotseling spoor loos vhrdwencn en haar man had spoedig een tweede huwelijk gesloten. Thans werd het stof felijk overschot der verdwenen vrouw in een kelder van het huis gevonden. De moord kwam uit, doordien de tegenwoor dige vrouw van den moorden,»nr bij een feest eer. zijden kleed droeg dat het eigendom der eerste vrouw was geweest en waarin deze, vol gens het beweren van den man, was weggeloopeo. De Hongaarsche afgevaardigde Berthodeiski heeft zich het leven benomeu door een kogel door het hoofd te jagen. Naast zijn lijk vond men een briefjewaarop de volgende woorden toorkomen /,De dood is het eenige antwoord dat ik geven kan op de beschuldigingen waaraan ik aan blootgesteld ben." Van den Hongaarschen minister van justitie Fabinyi wordt vertelddat hij er van houdt incognito inspectie-reisjes te maken. Onlangs bezocht hij het gerechtshof van een stad in Opper-Hongarije. Hij werd daar door een klerk met een barsch //Wat wilt ge?" ontvangen. „Ik zoek den kantonrechter". „Die is er niet." «Maar hij moest er op dit uur toch zijn". z/VVat gaat u dat aan?"„Nu wel een beetje*. //Wie is mijnheer dan?" „De miuislet van justitie." Tableau.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1