Huiden berichten. Oostenrijk, Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. malen vruchteloos halt! te hebben geroepen, 9choot Kaufmanu, omrlat op Fransch gebied ach»er de booaien op hem werd aangelegd hetgeen de andere jager Lenhof, heeft gezien. Uit twee, ongeveer 5 meter van de grenzen verwijderde bloedsporen schijnt te blijken, dat Brignon zich daarheen heeft gesleept en een doos is blijven liggen. Bloedige of andere 9poren konden op Duitsch gebied door het booge gras niet wordeu waargenomen. Van de plaats waar Kaufmann stondkon hij wegens de struiken en dikke boomen niet hebben geschoten naar de plek waar de bloedsporen op Franschen grond zijr.Men moet derhalve veronderstellen, dat de schoten nog op Duiischen grond hebben getroffen. De Nordd. betreurt het ongelukkig geval en zegtdat men den uitslag van het onderzoek moet afwachten. Naar men verneemt zullen er ten ver volge op het diplomatiek overleg tusschen Berlijn en Parijs omtrent het gebeurde aan de Elzas- Lotharir.ger grens tusschen Duitschland en Frankrijk onderhandelingen worden geopend over een beteren modus vivendi voor het grensverkeer in dc Vog'zen. De jonge Schnabele is veroordeeld tot drie weken gevangenis en eene geldboete van 20 mark. Schnabele verklaarde hetgeen hij gedaan had zeer te betreuren. Het gerechtshof nam bet bestaan van verzachtende omstandigheden aac en bracht bij het bepalen der straf de door Schnabele ondergane voorloopige hechtenis >n rekening. De keizer heeft hem gratie ver leend, zoodat hij is ontslagen. Te Metz is een tuinman tot een maand gevangenisstraf en 20 mark boete veroordeeld omdat hij in slaat van dronkenschap „Leve Frankrijk 1" geroepen heeft. Om een dergelijk vergrijp werd in dezelfde zitting een ander werkman tot zes weken gevangenisstraf en 20 mark boete veroordeeld. Te Berlijn is weer een m^ord gepleegd welks daders nog onbekend zijn. Den nacht wacht van de Invalidtn- en Ackerstrasse, Braun, heeft men aan een boom op het Elisabeth-kerk- hof opgehangen gevonden blijkbaar door boos doeners vermoord. Men vermoedt dat de schuldigen dieven zijn, die in de „Ëlisabeth-kerk" wilden inbreken en door Braun overvallen werden. Een ander ge rucht spreekt van een wraakoefening tegen den nachtwachtdie in den laatsten tijd verscheidene dieven had opgepakt. Uit Pest wordt van een bijzonderen diefstal uit de kapel van het kasteel van Brunswijk melding gemaaki de lijkeu der twee kinderen van di-n graaf zijn uit de graven gestolen. Men veronderstelt dat de diefstal geschied is op last der gravin die van haar man gescheiden leeft. De Hongaarsche rijksdag is Donderdag door den keizer geopend. In de troonrede werd de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van spaarzaamheid en van vermeerdering der inkom sten zonder de natie te zwaar te belasten. Met alle buitenlandsche mogendheden zijn de betrek kingen goed en van vriendschappelijken aard doch diens ondanks is volmaking van het leger een eerste vereischte. De regeering doet het hare om den vrede bewaard te doen blijven en heeft gegronde hoop dat hij ook voor de toe komst verzekerd is. De Standard verneemt uit Genève dal de lla- liaansche regeering weigert bij te dragen ten be hoeve van het maken dor Simplon-tunnel, doch wel geneigd is de betrokken Italiaaosche plaat selijke besturen te machtigen een deel der kos ten op zich te nemen. Te Milaan hebben de metselaars, ten ge tale van 1200, het werk gestaakt. Hunne hou ding is zeer kalm tn gematigd zij eischen minder werkureu en betaling bij het uur. Voor alsnog schijnt geen hoop op eene schikking te bestaan, daar de bazen zich liever elke schade willen getroosten voor het niet tijdig nakomen van hunne verbintenissen dan de eischen van het werkvolk in te willigen. Een zonderling natuurverschijnsel heeft zich te Catanië voorgedaan. Het water van het meer Costrogioranni is eensklaps rood geworden een verpestende stank stijgt uit het water op en verpest den geheelen omtrek. De bevolking schrijft net verschijnsel toe aan den bliksem, die bij het laatste onweder, dat de vorige week woedde, tweemaal in het meer is geslagen. Volgens berichten uit Messina kwamen al daar sedert 9 September omstreeks 3000 geval len van cholera voor en bezweken er een dui zend personen aan die ziekte. de laatste da gen werden er in het etmaal gemiddeld 100 personen door aangetast en was het aantal over ledenen 40. ,,lk bevind mij iu het Ochridi-gebergte en vrt e9 u nieL Kom en val mij aan als gij kunt, ik ben sterker dan gijKemal Gij zqt gou verneur van het vilayet Monasiii alleen iu naam, maar ik ben de ware gouverneur. Gij regeert alleen te Monastirmaar ik ben landvoogd in het geheele vilayet. Gij perst den boeren hun geld af zonder moeite en gevaar, terwijl ik mijn geld verkrijg in het zweet mijns aanschijns. Gij, lafaard zijt erger roover dan ikwant uwe lafheid en veilheid besteelt en ondermijnt het Ottomanische rijkterwijl ik mij verrijk ten koste der ongeloovigen. (Geteekend) Beliil Balanza, opperhoofd der roovers, gouverneur van het vilayet Monastir en Prins der bergen." In Klein-Azie zijn de roovers Kurdcn of Circassiërs, in Westelijk Turkije in vier van de vijf gevallen Grieken of Bulgaren. In de aan Griekenland grenzende provinciën wordt de reo- verij sterk begunstigd door de gemakkelijkheid om in geval van vervolging over de grens te ontkomen, want tot een tractaat van uitlevering hebben het hier de betrokken regeeringen wegens onderlinge jaloezie nooit kunnen brengen. Ook bestaat in Griekenland en in Bulgarije een geest van sympathie voor deze rooverbenden, waaaaan de zucht om het Turksche bestuur in de oogen van Europa te benadeelen laDg niet vreemd is. Veel heeft tot het ontstaan en de ontwikke ling van het rooverwezen in Turkije bijgedragen de ondergangten gevolge van eindelooze af persingen van de klasse der adelijke grondbe zitters. Deze machtige beereu waagden zich soms wel aan lijdelijk verzet tegen den sultan maar hielden overigens orde en vrede in het land en beschermden den reiziger. Keizer Maximiliaan's brief aan kolonel Lopez waarvan onlangs het Mexicaansche blad Moni tor ecu photographi9chen afdruk gaf, is gedag- teekend 13 Mei 1867 vier dagen na de in neming van Queretaro en luidt aldus „Waarde kolonel Lopez. Wij verzoeken u, een diep stilzwijgen te bewaren over de zending naai generaal Escobedo, welke wij u opgedragen heb ben want als dit geheim door u of door hem verraden werd, zou ouze eer daardoor bezoedeld worden. Maximiliaan." Doordien Lopez het gehum niet verried, kreeg hij zelf dus den naam van verrader. Uit het rapport van generaal Escobedo blijkt overtuigend, dat keizer Maximiliaan zelf, door kolonel LopezdeD generaal had aangeboden afstand te doen van den troon en zich over te geven maar den volgenden dag van gevoelen veranderde eu de overgave weigerdewaarop Queretaro toen met kracht van wapenen werd genomen. Lopez had zich inmiddels aan de afspraak gehouden. Dat terugkomen van Maximiliaan op zijn besluit bezorgde hem waarschijnlijk de doodstraf. Een tornado, vergezeld vau vreeselijken regen, heeft Brownsville in Texas en Matamoras iu Mexico geteisterd. De Bio-Grande bereikte zulk een hoogte dat de aangrenzende streken werden overstroomd en talrijke huizeD en landerijen met den oogst wer den vernield, zoodat men de materieele schade op 200,000 pd. st. heeft geschat, dus niet minder dan bijna 2l/z millioen gulden. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 2 dezer, des middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacium" Programma AD LIBITUM. Volgens Levanlsche dagbladen gaal het Turk sche rijk onder twee plagen gebukt: toenemende duurte bij hongersnood af (een gevolg der ge- heerscht hebbende droogte) en roovers. De stoutmoedigheid dezer gewapende vagebonden schijnt alle perken te buiten te gaan. Sommige streken zijn bijzonder bezocht, en in Macedonië staat het district Monastir feitelijk Oüder de heerschappij van den zoogenaamden „Prins der bergen'' (Belinl Balanza), die deD gouverneur een brief durfde schrijven als volgt WAALWIJK, 1 October 1887. Naar wij vernemen zal er binnenkort te 's Grevelduin-Capelle een provinciale hard draverij gehouden worden. Eene tot dat einde in genoemde gemeente gehouden col lecte heeft opgebracht f 146.Verschillende prijzen zullen worden uitgeloofd en muziek zal het feest opluisteren. De commissie be staat uit de heeren W. Hagoort, J. Quirijns, D. van Campen, B. Middelkoop, Spruijt, Adr. van den Hoek en Brunt. Verleden Donderdag mocht de zeer eerw. heer v. d. Bogaerd het buitengewoon voorrecht genieten, van 50 jaar pastoor te zijn geweest van dezelfde parochie Elshout. Op dringend verzoek van den waardigen jubilaris werd het feest alleen kerkelijk ge vierd. Toch hadden al de gemeentenaren door het uitsteken der nationale vlag doen blijken van hunne belangstelling in het gouden jubilé van hunnen beminden herder. Z. M. de koping heeft op het adres van antwoord geantwoorddat hij steeds prijs stelt op de betuiging der gehechtheid van de kamer aan hem en het koninklijk huis. Ingekomen is een wetsontwerp tot verlenging van den termijn bedoeld bij art. 2 der wet op de koninklijke militaire acade mie. De heeren Ruland, Viruly en Kerkwijk hebben zitting genomen. Daarna werd vast gesteld de rooster van aftreding. Naar ons wordt medegedeeld zijn de resultaten van het sectieonderzoek van de wetsontwerpen tot verwildering der grondwet van zoodanigen aard, dat één algemeen eind verslag mag worden tegemoet gezien. De zaak zou alzoo spoedig in staat van wijzen worden gebracht, zonder dat op een antwoord van de regeering ware te wachten. Onwaar schijnlijk is het nietdat de openbare be handeling nog in de eerste heltt van October zal plaats hebben. Woensdagnacht is ingebroken in het hoofdbureau van den Noordbrabantsch Duit schen spoorweg te Gennep. Door het open schuiven van een der ramen aan 't kantoor der controle is men binnen gekomen. Van verschillende ambtenaren is iets ontvreemd, waaronder een die f 25 daarbij heeft verloren. Verscheidene kasten waren met geweld open gebroken. Men meent met eene bende dieven te doen te hebben, aangezien in denzelfden nacht een aanzienlijke hoeveelheid wijn is gestolen in het postkantoor. De daders is men niet op het spoor. Te Bergen op Zoom zijn eergisteren de muren en bovenbouw van den nieuwen gas- oven der vergroot wordende gasfabriek plot seling ingestort. Een der werklieden heeft zich niet kunnen reddenen werd door de neervallende brokken metselwerk getroffen zoodat de man naar het gasthuis moest ver voerd worden. Zijn toestand schijnt niet hopeloos te wezen. Een tweede werkman bekwam eenige lichte verwondingen. TeDrunen werd in de openbare raads vergadering van Donderdag de gemeente be grooting voor het dienstjaar 1888 door den raad vastgesteld in ontv. en uitgaaf op f 40265,385. In diezelfde vergadering werd als wethou der herbenoemd de heer A. P. van Loon. Twee kinderen van een te Londen woonachtig Hollander zijn Zondagmorgen le vend verbrand. De Heer Serné kapper bewoonde met zijn gezin bestaande uit zijne vrouw4 kjuderen en een bediendeeen huis in „the Strand" waarin te half een 's nachts een hevige brand uitbrak. De heer Serné, zijne vrouw en twee doch ters ontkwamen in hun nachtgewaad door een dakvenster doch zij waren buiten staat iets te vermelden over mogelijke andere bewoners De vader was zoo ziek dat hij naar het naast- bijzijnde hospitaal moest vervoerd worden. De moeder was eveneens ziek en de twee dochters zoo zenuwachtig, dat zij op de haar gestelde vragen geen antwoord konden geven. De bediende echter herinnerde zich de twee jongensmaar het was onmogelijk het huis weder binnen te gaan. De brand was zeer dreigend en werd met moeite bedwongen. Toen dit eindelijk gelukt was werd een on derzoek ingesteld en werden de verkoolde overblijfselen van de kleine jongens gevonden. Het eene lijk lag op den grond, het andere op een gedeelte der derde verdieping dat niet ingevallen was. Mijnheer de Redacteur. Verleen mij s.v.p. een plaatsje in uw veel gelezen blad voor het volgende Zooals gij in een uwer vorige nummers medegedeeld hadt, zou er bij gelegenheid van het 150jarig bestaan van de kolfbaan bij de kinderen van Ree een prijskamp gehouden worden. Deze feestelijkheid nu heeft verleden Maandag 26 September plaats gehad. Om 4 uur waren alle deelnemers in het feestlokaal, dat, dank zij de goede zorgen van mejuffrouw Antje van Ree, zeer smaakvol versierd was, tegenwoordig. Toen de uitroe pen van bewondering en verrassing, hun af geperst door de prachtvolle gedaanteveran dering welke de kolfbaan had ondergaan, eenigszins bedaard waren, begon daarop de wedstrijd, nadat eerst in een zoogezegd voor spel de mededingers in 2 partijen waren ver deeld, om rede de groote moeielijkheid met zooveel personen tegelijk te spelen. De eigen lijke prijskamp was zeer interessantiedereen, zelfs de vele toeschouwers voelden zich als het ware medegesleept met de kansen der spelers, en de overwinnaars der serien (on- derdeelen der partijen) werden met een enthousiasme begroeteen prijsbehaler der beroemdste wedstrijden overwaardig. Tus schen twee haakjes zij gezegd dat de krach ten der kolvers nu en dan gesterkt werden door worstenbroodjes. Tot laat in den avond werd moedig doorgekolfd, totdat eindelijk de officieele winnerslijst kon worden openbaar gemaakt. Deze is als volgt EERSTE PARTIJ. lste prijs Corn. Gragtmans, 2e pr. C. H. De Greeff, 3de pr. Jac. Gragtmans, 4de pr. J. W. van Loon, 5e pr. J. A. van Dooren Sr., 6e pr. Jos. J. Spoor, 7e pr. Corn, de Greeff, 8ste pr. M. van Loon, 9de pr. F. v. d. Brand, 10de pr. Willem de Greeff. TWEEDE PARTIJ. Ie psijs J. van Dooren-de Greeff, 2de pr. G. van Delft, 3e pr. L. Mombers, 4e pr. A. v. d. Lee, 5e pr. Th. Meles, 6e pr. A. Rub- bens, 7e pr. Aug. van Baal, 8e pr. Corn, van Loon. Na uitreiking der prijzen bleek dat er nog 4 overbleven, omdat zich 4 leden aangemeld hadden, die niet opgekomen waren of niet tot het einde konden blijven. Hier werd weder om gekolfd en de uitslag was le prijs Corn, de Greeff, 2e pr. Jos. J. Spoor, 3e pr. Th. Meles, 4e pr. Jac. Gragtmans. Vermoeid van het edele spel zetten zich de deelnemers neder aan de in de kolfbaan geplaatste tafels en werd het reeds vroeger besproken plan tot oprichting eener vaste kolfclub in bespreking gegeven. De uitslag der beraadslaging was, dat alle aanwezige heeren zich deden inschrijven als leden der op te richten kolfclub, en dat er een com missie van 3 leden gekozen werd tot het ontwerpen van een reglement, hetwelk zij op den 2n Zondag in October aan de toegetre den leden zal voorleggen, die dan hierover hun gevoelen zullen zeggen. Hiermede wordt dan eindelijk gevolg ge geven aan het zoo lang gekoesterde verlangen der oude bezoekers van de kolfbaan, die in eene kolfclub hun ideaal zagen, maar nooit dachten dat zij het tijdstip genaderd waren, waarop zij de noodige stappen tot oprichting konden doen. Laat ons den wensch uiten dat zij nog lang getuigen mogen zijn van den groei en bloei der Waalwijksche kolf club. Nadat de besprekingen tot oprichting van een vast gezelschap afgehandeld waren, ver- eenigden zich allen aan eenen welvoorzienen disch en lieten zich de keurig bereide spijzen goed smaken. Het maal werd nog gekruid door de kranige toosten en snedige toespra ken door de feestgenooten uitgesproken, zoo dat zij allen met leede oogen het tijdstip van scheiding zagen genaderd. Zelden is er in Waalwijk een feest gevierd waarop de goede toon en de vroolijkheid den ganschen avond door zoo ongedwongen hebben geheerschtik beschouw dan ook deze goede verstandhouding onder de leden van het jonge gezelschap als een voorteeken, dat de club eene roemvolle en ook aange name toekomst te gemoet gaat. Alvorens te sluiten acht ik mij verplicht een woord van hulde te brengen aan de feestcommissie, die door hare bemoeiingen voorzeker het grootste deel heeft aan het welslagen der feestelijkheden ook den heeren mededingers komt eene lofbetuiging voor hunne medewerking ten allen tijde der feest commissie geschonken. En nu, mijnheer de redacteur, ontvang mijnen hartelijken dank voor de welwillende opname dezer regels. Uw onderdanige dienaar, X Waalwijk, 28 September 1887. SPRANG. GEBOREN. Helena Cornelia, D. van Fredrika van Zeist. Johanna Maria D. van A. C. Goed hart en M. Nieuwenhuizen. Cornelis Bastiaan Z. van Janus van Vuuren en Maria Timmermans. Johanna Cornelia D. van Franciscus Glavi- mans en Antonetta Siliep. OVERLEDEN. Willemina Ramsteijn, 23 jaren. Frederik Tieman, 71 j. Hendrik Willem Bras penning, 4 maanden. GEHUWD. Cornelis Arnoldus Brouwers, 47 jaren, met Anna Maria Zwart, 41 jaren. Bastiaan Timmermans, 27 j., met Anna Maria van Ballegoijen, 25 jaren. WAALWIJK, 30 Sept. Bij flink en aanvoer van hoornvee waren de prijzen tamelijk vast en de handel vlug. Kalfkoeien golden f 110 a 237,50, Kalfvaarzen f85 a f160. Biggen f4 a 6.75 per stuk. Ter"botermarkt aangevoerd 817 KG.; van 1.19 k 1.31 per KG. verkocht. Eieren f 5.a 5.25 per 100 stuks Voor zwaar zoolleder, waarvan de voor raad in goede beleerde waar niet groot is, komt meer vraag en de prijzen zijn wel zoo vast als in de voorgaande dagen. Voor lichte soorten blijft ook goede vraag be staan maar die schijnt heter bevredigd te kunnen wordende aanbiedingen wegen daartegen ruim op. In schors is de handel zeer stil. De prijzen zijn iets flauwer. AMSTERDAM, 30 Sept. Bericht van de makelaars BROUWER ANCHER en DORDREGTER Huiden. In de afgeloopen week zijn af gedaan ex inschrijving 22 Sept. jl, No 923, 1674- buffelhuiden. No 946, 99 runderhuiden. No 959, 147 No 960, 61 No 972, 108 Inlandsche artikelen stiller. ROTTERDAM, 23 September. Bericht van de makelaars M. C. W. BREUKELMAN. VERKOOP BIJ INSCHRIJVING op Donderdag 6 October 1887, des namiddags ten 2 ure, len kantore van de Oost-Afri- kaansche compagnie. Ieder nummer afzonderlijk. Ligplaats pand „Twee Leeuwen." Per Dunbar Castle" van Afrika. No 448. 329 runder ca. ll/3 k dooreen. 449. 940 2-4 450. 715 4-6 No 451. 403 6-8 k 452. 66 u tt 8-10 453. 62 10-12 454. 49 45 st. 12-14 k. 4 st. 17-18 k. Enkele halve huiden, 28 pet. gaaf en le piqure, 64 pet. met 2e en 3e piqure, 8 pet met 4e piqure, en doorvreten, 3/s goede vleeschzijde, x/3 met gaten.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2