Nu miner 80. Donderdag 6 October 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen BEKENDMAKING. GEWAAGD SPEL. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Waalwijk. De Echo van het Zuiden, •- aast*-*- Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per pos; door liet- geheele rijk f 1,15. brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden «an den Uitgever. Burgemeester en wethouders van Waalwijk brengen ter kennis der ingezetenen dat de ver gaderingen van hun college, in plaats van op Dinsdag, voortaan zullen worden gehouden op Zaterdag van iedere week, des voormiddags om 10'/a uur. Ingezetenen, die dit college wenschen te spre ken, kunnen zich alsdan ten raadhuize der ge meente vervoegenop welken tijd hun de gele genheid daartoe zal worden verschaft. Waalwijk, 1 October 1887. Burgemeester en wethouders voornoemd, AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. In de //Provinciale Noordbrabantsche Courant" van verleden Zondag vinden wij onder de rubriek //Ingezonden stukken" een allerliefst artikeltje aan ons adres, ondertee- kend door de Eindhavensehe Looiersveree- niging. Zooals iedereen duidelijk zien kan is, de steller daarvan niet boosniet kwaadaardig niet woedendnog veel minder hatelijk; hij heeft zijn pen niet in gal gedoopt, o neen! 't is alles louter suiker en honig. In ons nummer van 11 September j.l. verklaarden wij van het proza der Eindlio- vensche niet meer notitie te zullen nemen, dan het werkelijk blijkt te verdienen. Daar liet belang der lederindustrie naar onze mee ning in geenen deele kan bevorderd worden door 't beantwoorden van dusdanige uitin gen van door hartstocht verblinde en door gekwetste eigenliefde tot zinneloosheid op gewonden hersenen, zullen wij ons tot enkele opmerkingen bepalen. Vooreerst releveeren wij dat al de lieftal ligheden die met zoo kwistige hand over ons worden uitgestortin 't minst geen afbreuk doen aan t geen wij schreven over de Waalwijksche en over de Eindhovensche lederiudustrie en dat wij resumeerden in No. 72 van ons blad. - y.ï-rtc-. .zksmt»aos- Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Vrij naar het Hoogduitsch van IiERMINE FRANKENSTEIN, 2-1 d o o r LUCIFER. Hoofdstuk XI. LADY ROKEBY'S DENKBEELD WORDT UITGEVOERD. De vcrvalscher begon den brief met een var klaring zijner toedere vaderliefde voor Nina, en en uitte het vermoeden aan den rand der eeu wigheid te 9taan en daarom eetiige laatste regeb aan Nina te schrijven welke zij als een aan hangsel van zijn uiterste wilsbeschikking moest beschouwen. De brief zeide verder dat sir Henry zijue echtgenoote aanbad maar dat hij, daar zij nog jong was niet verlangde da! zij haar gansche leven om hem bleef treuren. Hij wensohte dat zij hertrouwde opnieuw levensvreugd vond en een ander even gelukkig maakte als zij hem gedaan had. Hij verzocht dat zijne dochter lady Rokeby deze boodschap overbracht als een laatste op dracht aan zijne gemalin die hij aaobeden had. En nu kwam de hoofdzaak in den valschen brief. Als of hij uit sir Henry's pen en hart gevloeid was, z.:ide de brief verder dat de vader bekommerd was over de toekomst zijner dochter. Zij was jongeene rijke erfgenameen kon gemakkelijk het offer worden van een of anderen gelukzoeker. Voor dit lot wilde hij haar tegen eiken prijs bewaren. «Ik geioofdat ik geen rust in mijn graf zoude kunnen viuden als mijne zoele kleine Nina eenen man moest huwen, die haar slechts In den loop van het debat zagen wij ons verplicht der Eindhovensche vereeniging har de waarheden I e zeggen aangaande de looierij barer leden. We deden dit echter niet dan schoorvoetendwetende dat la vérité blessemaar wij verbeeldden ons te doen te hebben met fatsoenlijke luidie binnen de palen der we'lvoegelijkheid weten te blijven, 't Schijnt echter dat de bewoners der heide streken (wij bedoelen alleen de bij deze zaak betrokkene) in weerwil van alle onderwijs, en ten spijt van spoorwegen en telegrafen nog zoo achterlijk zijn, dat zij zich zelfs bij een publiek debat niet goed weten te houden. Zoodra wij bemerkten dat er met hen niet te redeneeren viel en dat een kalme en ge regelde discussie met hen op den duur niet mogelijk was, hebben wij er in ons blad een eind aan gemaakt, te meer daar wij hun reeds plaatsruimte genoeg hadden afgestaan. De uitkomst heeft bewezen dat onze ziens wijze juist wasen dat wij ons in onze tegenstanders niet vergist hebben. De heele quaestie is door hen op per soonlijk terrein overgebracht. Een paar staaltjes van de wijze van de- batteeren dier lieeren uit de heide willen wij nog even aanhalen In de //Provinciale" van 8 September zeggen zijdat wij hen niet zullen weer houden hun gevoelen te zeggen en onze ten verderve leidende politiek te weerleggen. Nu wij ons zeer gevoelig hebben verklaard voor die eermaar tevens dat wij ten hun nen opzichte niet dezelfde gedragslijn zullen volgen nuja nu, nemen zij voor goed afscheid van ons. In 't zelfde stuk zeggen zijniet alleen dat de Waalwijksche looiers ons hebben bestredenmaar zelfs dat zij ons een kaak slag hebben gegeven. Na onze terechtwijzing heet het weder, dat het hier in Waalwijk in niemands brein is nam om haren rijkdom", zoo stond in den brief. //Als ik hier mocht komen te sterven heb ik eene laatste bede aan u mijn kind, en ik weet dat de laatste wensch u\V9 vaders u heilig zal zijn. Sterf ik niet dan zal deze brief nooit in uwe handen komen. Ik zal hem aan Victoria zenden, die hem u iu geval van mijü overlijden zal ter hand stellen. Ik weet niet hoe dit vermoeden mij zoo over meestert maar ik heb een gevoel dat mijn dood nabij is. Ik zal u in dit leven niet wederzien mijn kind mijne armekleine Nina maar wanneer gij mijne laatste bede vervult, zal ik het in den hemel weten. Zie hier wat ik u verzoek Reeds geruimen tijd voed ik een groote belangstelling voor het karakter en de loopbaan van eeu jongmensch dia thans te Oxford is. Hij bezit groote ta lenten hij is edel en voornaam vaD karakter en van uitstekende grondbeginselen. Hij heet Ralph Borne. Hij stamt af van een oude goede familie maar is niet rijk. Op de gansche wereld is er geen enkel man wien ik u zoo gaarne zou geven als aan Ralph Borne. Hij zal wel eens naar Rookhurst komen als u droefheid over mij eenigszin9 is verminderd behandel hem vriendelijk om mijnent wille. Vraagt hij u ten huwelijk stem dan toe.. Ik zal rustig in mijn graf slapjn als gij zijne gade zijt. Mijn kind uws vaders 9tera spreekt tot u uit het grafuws vaders arm is naar u uitgestrekt om u in uwe troo9telooze verlatenheid te helpen. Ik beveel u niets maar bid u uit liefde tot mij Ralph Borne te huwen als hij u komt vragen en, als gij deze mijne laatste bede inwilligt, zult gij gelukkig zijn." De brief bevatte nog eene bladzijde vau onge veer denzelfden inhoud hij eindigde met eenige teedere woorden en den naam vau sir Henry Rokeby. opgekomen de //Echo van het Zuiden" tegen te spreken. Hebben de heidebewoners nooit gehoord van kwajongens-politiek? En met zulke armzaligheden tracht men het publiek zand in de oogen te strooien in eene courantwelker lezers voor 't grootste gedeelte niet op de hoogte van de eigenlijke quaestie kunnen zijn. O Sancta simplicitas Misschien hoopt de Eindhovensche looiers- vereeniging wel, dat op deze wijze aan haar het spreekwoord zal vervuld worden „In 't land der blinden is éénoog koning Wat nu meer bijzonder onzen uitgever redacteur aangaatop wien hoofdzakelijk de pijlen der Eindhovensche zijn afgeschoten die is er zóó aan gewoon bij den strijd voor vooruitgang en ontwikkeling met vuil te worden geworpen door lui van betzelfde allooi als de penuevoerders der heidebewoners schij nen te zijn, dat hij voor zich daarop in 't geheel geen acht slaat. Een medelijdend schouder op halen is zijn eenig antwoord aan zulke mod deraars. Hij laat hen, zonder er zich in 't minst aan te storen in hunne machtelooze razernij hun venijn uitspuwen, terwijl hij het voorrecht om de uitwerpselen van hun nen kranken geest op te nemengaarne gunt aan bladen die vulsel noodig hebbpn om dagelijks hunne kolommen vol te stoppen. I)e Duitscbe regeering heeft uit eigen bewe gingnog vóór dat zij kennis had genomen van het door db FraDsche regeermg ingesteld onder zoek eu zonder den uitslag der gerechtelijke vervolging af te wachten besloten aan de we duwe van Brignon die bij het bekende voor val aan de Fransch-Duitsche grenzen gedood werd eene geldclijka schadeloosstelling te ver- z,Ik geloof dat het zoo goed zal zijn zeide Digby Borne zegevierend. „Ik had sterker kunnen aandringen haar onder bedreiging met mijn vloek kunnen bevelen Ralph tot mau te nemen maar dit zou niet in sir Henry's aard gelegen hebben en zij zou achterdocht hebben kunnen opvatten dat de brief valsch was. Zooab hij thans is zou sir Henry zelf den brief niet kunnen verloochenen, Ik ben met zooveel voor zichtigheid en teederheid te werk gegaan dat de uitslag niet twijfelachtig is. „Het handschrift is gereed Hij adresseerde den brief aan miss Nina Rokeby verzegelde hem met het goudlak en sir Henry's cachet. Vervolgens 9tak hij den verzegelden brief in een groote envelloppe dezelfde waarin de laatste brief van den baronet aan zijn vrouw gezeten had. Deze laatste besloeg slechts drie bladzijden en bevatte niets wat in tegenspraak zou kunnen geweest zijn met het valsche geschrift. Op de vierde ledige bladzijde van sir Henrij's echten briefmaakte hij een valsch naschrift waarin hij lady Rokeby verzocht dat ingesloten (onechte) stuk aan Nina te geveu ingeval hij ïq Indie kwam te 9terveu maar eerst, wanneer zij voor goed de 9chool zoude hebben verlaten, en zij de droefheid over haren vader eenigszins te boven was gekomen. Digby Borne maakte van dezen dubbelen brief een dik pakje en adresseerde dit aan lady Rokeby. Toen raapte hij alle papierstrooken bij elkaar en ruimde alle sporen van zijn nachtelijken arbeid op. Hij draaide de lichten uit, trok de gordijnen wegopende de ramen om de welriekende mor genlucht te laten binnenstioomen ging op de canapé liggen en viel weldra in slaap. Omstreeks acht uur werd hij gewekt door den bediende die het outoijt braeht. Geeuwend stond hij opopende de deur en zond toen in weerwil van het vroege uur, een leenen, Hiervan is door den graaf Von Münster mededeeling gedaan aan den heer Fiourens minister van buitenlandsche zaken. Tusschen Dieppe en Rouaan zijn 3 werk lieden op den spoorweg door een sneltrein overredentusschen Marmande en Acgoulème reden twee zanatreinen tegen elkander aan waarbij 4 personen omgekomen en 8 gekwetst ziju. De burgemeester van St. Petersburg heeft een bezoek gebracht aan het stadhuis te Parijs. Bij deze gelegenheid werden er over en weer hartelijke totspraken gehouden welke getuigden van de onderlinge vriendschap van het Fransche en het Russische volk. Volgens eene dépêche uit Madrid loopen er geruchten dat de orde op verschillende punten in Spanje verstoord is, en dat de regeering door tastende maatregelen in de hoofdstad neemt. Door een hevigen storm werd in de pro vincie Guipuzcoa groote verwoesting aangericht en aan den oogst veel schade toegebracht. Te Madrid loopt 9edert een paar oagen het gerucht, dat de sultan van Marokko gevaar lijk ziek is. Spanje's vertegenwoordiger te Tan- ger, die met verlof te Madrid was, moet dien tengevolge vaD zijne regeering last ontvangen hebben, onverwijld naar zijn post terug te kee- ren. Spanje, Italië en Frankrijk slaan elkander met naijverige oogen in Marokko gade. Elk dier mogendheden zoekt aldaar sinds lang een over wegenden invloed te krijgen. Indien de sultan komt te overlijden, kan de naijver er allicht verwikkelingen doen ontstaan. De troonopvol ger in Marokko is pas negentien jaar ond. Obrien en Sullivan, de mayor van Dublin, bezochten Luggacurran, waar laatstelijk pachters van hunne hoeven gezet zijn. Op eene zonder voorkennis van de overheid gehoudene meeting hield Obrien eene heftige rede, waarin hij de bode naar Rookhurst, met de opdracht het pakje dat hem gegeven wasaan mrs Luttrellde gezelschapsjuffrouw van lady Rokeby, te over handigen. „Luttrell zal reeds op hem wachten," dacht Digby Borns. „Zij zal hem het pakje aan de poort van het park afnemen en het aan Vic toria brengen. Dat is dus afgedaan." Hij riep zijn zoon om te komen ontbijten. Ralph kwam in zijn geheel uiterlijk de sporen van een slapeloos doorgebrachten nacht verra dende. De beide mannen gebruikten stilzwijgend het ontbijt. Toen dit wa3 afgeloopen en alles was opgeruimd wilde Ralph zich verwijderen maar zijn vadtr beval hem te blijven. „Ik verlang dat gij een brief schrijft aan dat meisje te Brampton" zeide Digby Borne op dien loon die steeds zijn zoon onbeperkte gehoor zaamheid afdwong. Zeg haar dat alles uit ia tusschen u beiden dat zij uw vrouw niet is dat gij haar niet meer zult wederzien." „Ik kan nietik kan nietIk moet haar wederzien 1 „Ik moet haar op verzachtende wijze deze boodschap brengen." „Doe zooals ik u zeg. Daar op mijne tafel vindt gij 9chrijfbenoodigdheden. Sehrijf den brief zooals ik u bevolen heb ofbij den he mel ik laat u op staanden voet gevangen nemen." Ralph brak in een klagend gesnik uit en keerde zich om om zijn zwakheid niet te laten zien. Hij was maar een kindeen armzwak laf kind bevreesd voor zijn vader, niet in staat om zich zelve en Lilly te onderhouden en wer kelijk had hij slecht9 door een valsche opgaaf vrijheid verkregen om te trouwen door te zwe ren dat hij meerderjarig en zijn eigen meester was. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1