Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. li-TS' pachters aanried aan hun veldtochtplan va9t te houden ten eiude langs dien weg afslag van schuld te verkrijgen. De regeering wil thans tegen beiden een gerechtelijk vervolging in stellen wegens hun voortdurend opruien tot het houden van meetings ondanks het verbod der e geering. In welingelichte kringen maakt men hieruit op, dat de regeering, wat het ook kosten moge, gezegde bijeenkomsten wil beletten. Tot heden toe evenwel worden er telkens en telkens weer groote bijeenkomsten en manifestation gehouden. Het gewichtigste politiek feit dat heden te vermelden is, is het bezoek van den Italiaan- schen minister-president Crispi aan den Duit- schen rijkskanselier te Friedrichsruhe. Thans is het bezoek een feit en vertoeft de Italiaansche minister op het lustslot van prin9 Bismarck. Thans is de vraagwal is de reden van dit bezoek De Duitsche pers beschouwt hef be zoek van den heer Crispi aan prins Bismacrk, onmiddelijk na dat van graaf Kalnoky, als het eerste openbare bewijs van een Duitsch-Oosten- rijksch-Italiaausch verbond. Voor den algemee- nen poliiieken toestand in Europa zou een der gelijk verbond van groot belang zijn, want ge lijk de Times uitvoerig betoogtbeschik ken ■Duitschland, Oosterrijk en Italië samen over een militaire macht, waartegen Rusland en Frankrijk tevergeefs zullen stormloopen. Naar aanleiding van het bezoek van Crispi aan Bismarck is thans bekend geworden dat het Oostenrijksch-Duitsch-Italiaansche verbond in het laatste voorjaar voor den tijd van vijf jaren verlengd is geworden. De Italiaansche minister-president Crispi is Maandagmorgen met zijn. uit vier personen bestaand gezelschap van Friedrichsruhe vertrok ken. De rijkskanseli-.r en zijn zoon begeleid den hem tot aan zijn salouwagen, Maandagmorgen te 9 uur is to Leipzig voor het rijksgerechtshof het proces tegen den anarchist Neve begonuen. Hij erkende thans, wat steeds door hem geloochend was, dat hij werkelijk Neve i9. Na de oproeping der getuigen en deskundigen werd door den procureur-generaal conclusie ge nomen, dat de zaak met gesloten deuren behau- deld zou worden. Het gerechtshof besliste dien overeenkomstig, daar de openbare behandeling ge vaar voor de publieke orde zou kunnen opleve ren. Hoe bevreesd zelfs doctoren en apothekers voor de in Sicilië heerschende cholera-epidemie zijn;- leert de opgave van eenige dezer naar el ders gevluchte heeren, en wier namen op beve! van den Italiaanschen minister van binnenland- sche zaken in de Italiaansche Siaat9-Courant geplaatst zijn. De lijst bevat de namen van 18 geneesheereu en 10 apothekers uit Catania, 4 geneeshtjeren eti 4 apothekers uit Aderno, 3 ge- neesheeren, 2 chirurgen en 4 apothekers uit Paterüo, 3 apothekers uit Biancavilla en uit Maletto en Francofonte ieder een geneesheer. Tegen al deze lafaards is een gerechtelijke aan klacht ingediend. De financieeie toestand vau Rusland wordt in den laatsten tijd veel besproken, vooral door personen en in kringen, die bij deze zaak veel belang hebben. Van Duitsche zijde is die toe stand niet zeer rooskleurig voorgesteld waarvan gevolg was, dat allerhande geruchten omtrent het sluiten van leeningen door Rusland in dc we reld zijn gekomen. Thans nog wordt door de Kreuzzeitung verzekerd, dat in November een leening van twee milliard te Parijs zal tot stand komen. Hierop antwoordt de Petersburger Bor- seuzeitung dat er geen nieuwe leening voor Rusland noodig is, daar het deficit kan worden gedekt door de laatste 4 pCts. binnenlandsche leeniug. Het blad voegt er vervolgens bij, dat de geruchten over de pogiDgen een leening te Parij9 te sluiten, alleen ten grondslag hebben, dat de rijksbank de in portefeuille zijnde waar den onder voordeeligo voorwaarden wilde belee- nen wat sommigen houden voor een bevestiging van hel gerucht in den vorm van een démenti. WAALWIJK, 5 October 1887- De uitslag der verkiezing van 4 gemeenteraads leden vinden onze lezers hier achter. Morgen Donderdag de van ouds zoo druk bezochte Bavomarkt. Onder verwijzing nair achterstaande adver- teutie maken wij belanghebbenden opmerkzaam, dat de tandarts Mr. van den Bergh, Vrijdag a.s. onze plaats bezoekt. Verleden Zondag onder de hoogmis zijn te Baardwijk drie woningen onder één dak af gebrand. De belendende gebouwen zijn gespaard gebleven. De huisjes, eigendom van den heer O-A.. Donkers en de inboedels waren verzekerd. ^^Door ged. staten zijn aan de betrokken gemeenten in onderhoud en beheer overgedragen de toegangswegen naar de spoorwegstations Oef feit (Beugen-kruispunt) Zwaluwe Waspik en Waalwijk. Naar wij vernemen, bestaat het plan, zoo mogelijk Maandag a. s., in de tweede kamer de openbare behandeling der grondwetsherziening aan te vangen. (Vad.) Te 's Bosch zal op Zondag 9 October van wege den Bosschen wielrijderskring een groote wedstrijd plaats hebben in 2 afdeelingen. Voor wegwedstrijd I: afstaud pl. m. 25 kilo meter (van Bosch via Dungen, St. Mich. Gestel, Schijndel en van daar terug), waaraan alleen Bossche clubleden mogen deelnemen zijn uit geloofd le prijs verguld zilveren medaille en kunstvoorwerp ter waarde van f 25 2e prijs zil veren medaille; 3e prijs: zilveren medaille. Voor wegwedstrijd II, open voor alle leden van den algem. Ned. W. bond langs denzelf- den weg, is uitgeloofd als eenige prijs eene gouden kampioensmedaille van Den Bosch. De hoofdcommissie der tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam is voornemens aanstaanden Zondag op het marktplein een volksfeestwaarop verschillende spelen zullen plaats hebben le geven. De handboütweverij van de firma J. A. Raymakers en Co., te Helmond wordt veran derd in eene stoomweverij, tot welk einde groote fabrieksgebouwen in aanbouw zijn. De stoom- bontweverij van de heeren Bogaeis Zonen al daar wordt belangrijk uitgebreid, en de daartoe noodige gebouwen worden binnenkort in gebruik gesteld. Eveneens nadert de nieuwe stoombont- weverij van de heeren Sanders en Swane te dier plaatse hare voltooiing, terwijl de nieuwe atoom- bontweverij van de heeren P. de Wit en Zoon reeds geheel in werking is. Te Tilburg heeft Vrijdagavond een felle brand het magazijn en de stalling van de we duwe Wijtens-Nuijuns in de asch gelegd. De belendende gebouweu werden met moeite behou den. Van den inhoud, bestaande uit lijnkoeken, meel, vaten zeep en koloniale waren, is weinig gered. Alles was verzekerd doch laag. Te Venlo is het huis van de dames Goos- sens 's nachts door een onbekende oorzaak bijna geheel afgebrand. Daar de dames afwezig waren kon men slechts weinig redden. Alles was verzekerd. Donderdag avond ontstond er brand in een gehucht op een half uur afstands van Moergestel, ten huize Van Britsen. Topn de brandspuit kwam lag alles reeds tegen den grond. De be woners waren reeds te bed en zijn met levens gevaar ongekleed gevlucht. Het huis was ver zekerd, doch de inboedel niet. Te Snijdersberggem. Geul, is zekere J. B. in een twist met zijne buren zoodanig ver wond dat men voor zijn leven vreest. De jus titie heeft een onderzoek ingesteld. Aan de memoriëu van toelichting der staatsbegrooting van 1888 wordt het vol gende ontleend Voor het projectielenmagazijnen in de stelling Arasterdam is eeu rijks terrein bestemd in een poldernabij het zijkanaal H. van het Noord zeekanaal. Over de oprichting wordt onderhan deld met het gemeentebestuur van Amsterdam. Het voornemen is het magazijn voor schietkatoen te plaatsen op 's rijks grond aau het Noordzee- kanaal nabij de inschietsplaats van vischtorpe- do'sook hierover wordt nog onderhandeld. Tot verbetering van het lot der machinisten van de zeemacht werden wederom eenige maat regelen genomenwaaronder de uitbreiding van het getal officieren machiaist tot een veertiental, met het doel om op de groote schepen een offi cier aan het hoofd van de machinekamer te stellen. De aanvulling van hel korps-officieren van gezondheid der zeemacht blijft langzaam vooruit gaan. Vreemdelingen worden niet meer als tij delijke officieren van gezondheid aangesteld, ter wijl de nog aanwezigen geleidelijk, na eindiging van hun 4jarig dienstverband uit den zeedienst worden ontslagen. Het plan bestaat een stooramisthoorn met ge bouw aan den «Hoek vau Holland" te plaatsen ten gerieve van de zeer belangrijke scheepvaart aldaar. Het stoomvaartuig ten dienste der hy'drogra- phie zal door de Koninklijke Maatschappij de Schelde te VlissiDgen voor f 61,000 worden ge bouwd, met inbegrip der levering van de noo dige uitrustingsgoederen. Bij de afdeeling hydrographie aan het depar tement van marine zal een eervol ontslagen lui tenant ter zee werkzaam worden gesteld ter vervanging van een luitenant ter zee tot het vaste korps behoorende, waardoor derhalve een officier, thans "bij het departement werkzaam, beschikbaar wordt voor den actieren dienst. Het voornemen bestaat een marine-ingenieur 2de klasse tot hoogleeraar aan de polytechnische school te benoemen. In 1888 zullen twee schroefstoombooten le klasse naar Oost-Indië uitgezonden worden. Men verwacht dat in 1888 de herziening in 250 schattings districten voor de taxatie der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen zal worden voltooid. In het Nederl. Handelmuseum te Amster dam is Dinsdag ochtend te tien uren weder eene tentoonstelling van verwarmingstoestellen geopend gelijk in het afgeloopen jaar. Deze bestaat uit 229 nummers, waaronder er zijn van de meest practische constructie en bijzonder netten vorm. Het aantal inzenders is ruim twintig. Wie het meest bijdroeg is de heer E. Smit Jzd., van Heerenveen wiens spaarkachels van nieuwe vinding reeds in 1886 de aandacht trokken. De tentoonstelling is tevens een wedstrijd waarbij uitgeloofd ziju eeu eerediploma met goudeu medaille ter waarde van f 50 en een diploma met zilveren med. voor de twee best gekeurde salonhaardeu of kachels niet boven f 150, een eeredipl. met zilv. med. en een dipl. met bronzen med. voor de twee best ge keurde huiskamerkachels niet boren f 60,een eerediploma, met gouden medaille t. w.vanfSO en eeu diploma met zilveren medaille voor de twee best gekeurde keukenkachels of fornuizen, niet boven f 120, eerediploma met zilveren medaille en een diploma met bronzen medaille voor de twee bestgekeurde keukenkachels, niet boven f 40. Bovendien kan de jury nog beschikken over een diploma met zilveren of bronzen medaille voor een inrichting tot verwarming van vestibu les met trapgat, eti voor een stel kolen- of turf bakken, niet boven f 16. Te CAPELLE zal op 18 October a.s., ten 1 ure, een harddraverij plaats hebben voor paarden, die nog nooit een prijs of premie ge wonnen hebben. UITSLAG der vei kiezing van 4 gemeente raadsleden te Waalwijk op Dinsdag 4 October 1887. (Wit briefje.) Uitgebracht 240 stemmen. Onwaarde 2 Volstrekte meerderheid 120 Jud. Timmermans Wz. 106 Aloys Verbunt. 127 u J. Le Blanc. 92 u H. Jansen. 90 tt Gekozen Aloys Verbunt. Herstemming tusschen J. Timmermans Wz. en J. le Blanc. Verder bekwamen Cb. Ficq 10 stemmen, A. H. van Schijn del 5, Timmermans van Turenhout en pas toor Rijke ieder 3, Jac. Gragtmans 2, D. Hackert, Jac. Zeckendorf, H. van Well, W. Coppens, W. Heijers, van Elden, predikant, J. Glaudemans, kapelaan, J. van Doorn, H. Witlox, O. van Tussenbroek en A. van Tilburg ieder 1 stem. (Geel briefje.) Uitgebracht 240 stemmen. Onwaarde 5 Volstrekte meerderheid 118 u Jud. Timmermans v. Turenhout 94 t, A. H. van Schijndel. 93 Oh. Ficq. 106 Jac. Gragtmans. 90 Herstemming tus6chen deze vier candidaten. Verder bekwamen Al. Verbunt 12 stemmen, H. Jansen 9, Jan Le Blanc 6, Dr. van Heijst en kapelaan J. Glaudemaus elk 5, J. Timmer mans Wz., 4 Jacq. Tabbers Adr. Demmers H. Jansen J. v. d. Dungen Jacq Zeckendorf, Corn, van der Heijden Cz., Ph. Timmermans, C. v. Meijdenberg, H. Verwiel, Hannes Buitenkamp Simon Heijmans, P. van Loon Gz., A. J. Verhoe ven, J. van Doorn, W. van den Broek, J. Hage- doorn en Th. Scheffers elk 1 stem. Q) jScHETSEN UIT J^ARIJS UIT HET PARIJSCHE LEVEN. In de groote wereld verkeerende behoeft men, om 3 maal honderdduizend franks per jaar te verteren, volstrekt geen kromme sprongen te maken; men heeft ze best noodig. Zonder eenig geld te verkwisten zal men er op het einde van het jaar toch niet veel van overhouden zelfs al speelt men niet in de club, waar bijna altijd grof gespeeld wordt, en al wedt men niet op de wedrennen. Mocht gij niettemin sommige posten op mijn budget wat hoog vinden opgegeven, dan antwoord ik u, dat gij niet moet ver geten hoe ontzaglijk veel in dien stand aan de maat- en den strijkstok blijft hangen, welk een tal van behoeften daar be staan, die andere menschen niet kennen, en vooral dat onder elk der genoemde posten heel wat uitgaven begrepen zijn, welke ik niet afzonderlijk noemde. Zoo zijn onder de kosten voor de tafel ook die voor partijen begrepen. Dat wil zeggen, niet alleen van diners, maar ook die van de nog veel duurdere soupers. Op een soirée toch is men gewoon een of meer beroemde kunstenaars, tooneel- spelers of speelsters, zangers of zangeressen zich te laten hooren; daaraan alleen zijt gij voor één enkelen avond spoedig eenige honderden, soms duizenden francs kwijt. Adeline Patti liet zich in der tijd te Parijs op bijzondere soirées niet hooren voor minder dan fr. 10,000.Aan een ster van die grootte be hoeft men dus met een inkomen niet grooter dan dat van onzen burggraaf niet eens te denken Uit het speldegeld voor mevrouw en het zakgeld voor mijn heer zullen tevens kerk en armen het hunne moeten ontvangen en zal het geheele hoofdstuk nweldadigheid" moeten bestreden worden, en, geloof mij, de Franschen doen machtig veel wél; zij geven veel onder honderderlei verschillende vormen. Boven dien moeten er de kostbare verrassingen uit betaald worden, welke mijnheer gewoon, om niet te zeggen verplicht, is me vrouw jaarlijks op haar naamdag te bereiden en die welke mevrouw jaarlijks voor mijnheers naamdag bestemt. Voorts hun beider geschenken aan hun dochtertje en last not least, die lange reeks van geschenken met Kerstmis, Nieuwjaar, Paschen, enz., welke de P'ransche gebruiken medebrengen, aan familie, vrienden en bekenden, tot zelfs aan het dienstpersoneel te doen. Die zoogenaamd vrijwillige, maar in het wezen ver plichte, onvermijdelijke belasting is niet de minst drukkende. In trouwe, ik geloof niet één enkele post overdreven te hebben. In geen geval is er mogelijkheid om, zonder ^van leefwijze te veranderen, zóóveel te bezuinigen om het mogelijk te maken fr. 75.000.per jaar te verwonen in plaats van fr. 35.000.— Q. E. D., of te wel: beh?een bewezen moet worden. Gelukkig kan men, zelfs te Parijs, ook met minder toe dan fr. 300.000.per jaar. 'tZou er anders met hen, die geen tiende daarvan of nog veel minder te verteren hebben, en de groote meerderheid uitmaken, al hitter ongelukkig uitzien. Hoe velen hebben nauwelijks fr. 3000.te verteren en komen er toch! »Nu", zult gij zeggen, «dat is ook nog heel aardig Bedenk echter dat wij te Parijs zijn en daar alles, althans bijna alles, veel duurder is, dan hij ons te lande. Ik moet hier nochtans dadelijk bijvoegen dat die hoogere uitgaven worden opgewogen door meerdere inkomsten. Is men er ge dwongen meer te verteren, men heeft er ook grootere verdien sten. Het evenwicht wordt niet verbroken en, alles te zamen genomen, wint men er bij, dat men meer en beter leeft en meer genot heeft van zijn geld, om nog niet te spreken van al de genietingen, welke Parijs verschaft, zonder dat zij u een enkele centiem kosten. Duurder is de huishuur, duurder zijn de levensmiddelen, vleesch naar evenredigheid van andere artikelen het minst, maar vooral kruidenierswaren (in de eerste plaats koffie en thee), groenten en vruchten, duurder is de worst, duurder zijn vuur en licht, duurder is het rooken. Kleeren, manufac turen en modeartikelen zijn daarentegen meestal goedkooper. Uitgaan kostals men er slag van heeft, bijna niets. Hebt gij er echter geen slag van, dan gaan er handen vol geld mede heen. En bovendien, tien tegen één, dat gij u in het eerste geval nog veel meer genot weet te verschaffen dan in het tweede. Bij ons te lande acht een kantoorbediende zich al vrij wel betaald met 1500 tot 2000 franks per jaar. Te Parijs verdient hij gemiddeld 2 of 300 frank per maand, dus van fr. 24 tot 3600 frank per jaar. Het minste salaris op een kantoor be draagt 150 frank per maand. De kantoorknecht, die de lokalen schoon houdt en de boodschappen doet, verdient dit gewoonlijk al. De voornaamste bedienden, waaronder de boekhouders en de kassiers in de eerste plaats worden veel duurder betaald. Hun salaris bedraagt gemiddeld van 4 tot 600 francs per maand. In huizen, waar veel geld wordt omgezet en de kassier dus dikwerf gevaar loopt zich te vergissen met wisselen of terug geven, heeft hij bovendien maandelijks nog een zekere som, 50, somwijlen 100 francs, om alle vergissingen te dekkenmaar elk abuis dat hij maakt komt dan ook voor zijn rekening. Het ruimst worden betaald de bedienden bij de bankiers, de kassiers, de commissionairs en in den groothandelhet karigBt die in groote nouveauté-huizen. Toch geven deze laatsten, boven kost en soms inwoning, nog 5 a 600 francs aan hun minste mannelijke bedienden, benevens een kleine percentage van wat zij verkoopen. Een goede bediende kan echter ook daar gemakkelijk 100 francs per maand verdienen, hetgeen, met den kost toch nog niet zoo verwerpelijk is. Bovendien, in de nouveauté-huizen, althans in de groote, zijn enkele uitmuntende betrekkingen te vinden betrekkingen welke 20, 30 duizend francs per jaar, dikwijls nog meer, opleveren. De grond daarvan ligt in de eigenaardige inrichting dier huizen. Magazijnen als de Bon Marché, het Louvre, de Printemps en dergelijken, waar niet alleen manufacturen en modeartikelen, maar evenzeer schoenen en laarzen, galanteriën, reukwerken, meubels en meubelstoffen, bedden en beddegoed en wat niet al meer, worden verkocht, bestaan, om zoo te zeggen, uit een aantal winkels, wel vereenigd onder één dak en één hoofd bestuur, maar waarvan niettemin elke afdeeling, elke rayon zooals men zegt, eeu eigen hoofd van rekening heeft en een chef, die tot op zekere hoogte voor den gang der zaken ver antwoordelijk is. Deze chef, de eerste bediende bijv. van de afdeeling zijden stoffen, van die der tapijten en meubelstoffen, der reukwerken of van welken anderen rayon ook, is uitsluitend belast met het doen van inkoopen voor zijn afdeeling. Op eigen verantwoor ding koopt hij niet alleen wat en van wien hem goeddunkt maar bepaalt hij ook den verkoopprijs. Elk jaar wordt hem voor zijn inkoopen een vast krediet toegestaanhetwelk hij niet mag overschrijden maar dit is ook het eenige wat hem bij zijn inkoopen bindt. Bij het bepalen van de verkoop prijzen is hem alleen voorgeschreven zorg te dragen voor een bruto - winst van zoo - of zooveel percent. Behalve een ruim vast salaris geniet deze premier een zekere percentage van het cijfer van den verkoop, welk percentage vooral aan zienlijk is over het bedrag dat die verkoop méér bedraagt dan het laatst voorgaande jaar. Met de bediening van het publiek bemoeit de chef de rayon zich zelden of ooit. Hij is bijna niet in den winkelhij heeft zijn handen gewoonlijk te vol met het inkoopenzelfs is hij daartoe dikwijls weken of maanden lang op reis. De premier van de groote magazijnen in de afdeeling tapijten gaat bijv. jaarlijks tot naar Turkije en Perziedie in de afdeeling cache- mire tot zelfs naar Indie om te koopen. In den Bon Marché en het Louvre worden die heeren geschat minstens 40 a 50 duizend francs per jaar te verdienen. De premier van de af deeling zijden stoffen verdient bijna even veel. Zoo winkelbediende te zijn is dus de moeite nog waard

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2