Nummer 81. Zondag 9 October 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND^ Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Iets over de deportatie van mis dadigers. II. Slot volgt. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiön 17 regels f 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Stbiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. straf aangemerkt veroor- en Frankrijk daarentegen heeft tot heden de deportatie-straf gehandhaafd. Reeds voor de groote revolutie werd zij nu en dan toege past, docli zij verkreeg eerst algemeene be kendheid onder de eerste republiek, welke tot handhaving van haar bestaan, hare te genstanders bij voorkeur naar de koloniën verbande. Wij spreken hier natuurlijk over de republiek na het schrikbewind. Staats lieden van beteekenis, zooals Boulav de la Meurthe, Talleyrand en Talot ijverden in die dagen zeer voor hare toepassing. In de Fransche wet werd deze als eene onteerende, waardoor de deelde zijne staatkundige en burgerlijke rechten verloorzijne erfgenamen konden onmiddellijk na het geslagen vonnis zonder overigen vorm van proces bezie nemen van zijne nalatenschap, tenzij de staat zelf daarop beslag legde. In het begin waren het meestal politiek-veroordcelden, die haar on dergingen, o. a. de laatste hoofden der Ja— cobijnenpartij Callot d'HerboisBillaud en Barière, doch later werd zij ook toegepast op hen, die op andere grove wijze zich ver grepen hadden aan de wet. De Code penal, het beroemde strafwetboek van Napoleon, rekende de deportatie na de doodstraf en den levenslangen dwangarbeid in de kerkers als de zwaarste. Onder de regeering van den eersten keizer echter en ook na de her stelling van het koningschap in Frankrijk tot 1848 bestond zij slechts op het papier, en het was het republikeinsche gouverne ment onder Louis Napoleon, dat haar feite lijk weer invoerde, en dat middel als het beste beschouwde, om zich veilig te dekken tegen de verwachte aanslagen van hare talrijke tegenstanders. De veroordeelden werden naar Algiers gevoerd en gedwongen de woeste staatsdomeinen te ontginnen en waren volkomen afgezonderd van de andere Vrij naar het Hoogduitsch van II ER MI NE FRANKENSTEIN, 25 door LUCIFER. Hoofdstuk XI. LADY ROKEBY'S DENKBEELD WORDT UITGEVOERD. Door deze ongewettigde handeling had hij zich een strik gespannen waarin hij nu gevan gen zat. Hij gevoelde zich hulpeloos in de handen zijns vaders hij ging aan de schrijftafel zitten en schreef met bevende hand en in tranen badende oogen een wilden onsamenhangenden brief aan zijne arme, jonge vrouw, waarin hij haar zeide dat huu huwelijk ongeldig was, dal zij niet zijse vrouw was en zij elkander niet zouden wederzien. Toen hij zijnen naam er onder gezet had ging hij met zijn hoofd op zijn armen liggen en weende luid. Koelbloedig las Digby Borne den brief, sprak zijne tevredenheid er over uit vouwde hem dicht eu stak hem in zijn brieventasch. „Ik za! hem haar zelf brengen'', sprak hij kalm. „Mijn rijtuig wacht oer.eden en ik ben gereed om naar Londen te reizen. Als ik nog tijdig te Canterburry aankom kan ik den voor middag sneltrein nog halen. Wacht mijne te rugkomst hier af. Ga in uwe kamer Ralph ed zit daar niet zoo klagelijk te kijken. Ik hoop u bij mijn terugkeer in een betere stem ming te vinden. Wat het meisje aangaatik wil rijkelijk voor Franschen, die zich daar vrijwillig hadden neergezet. Verstoken van alle staatkundige rechten moesten zij onder streng politietoe zicht tien jaren arbeiden, doch hem, die zich gedurende drie jaren onberispelijk gedroeg, kon een afzonderlijke plek gronds worden aangewezen, welke hij tot eigen bate mocht exploiteeren. Na een verderen proeftijd van drie jaren kon hij door goed gedrag vooi— loopig eigenaar daarvan worden, en na tien jarig verblijf, wanneer hij het voornemen had zich voorgoed in Afrika te vestigen, werd het politietoezicht opgeheven en verkreeg hij onbeperkt bezit dier landerijen. Het valt niet te ontkennen, dat bij deze regeling der deportatiestraf op talentvolle wijze het belang van den staat en van den veroordeelde sa mengevoegd was, en eerlijk toegepast voor beiden een zegen had kunnen worden. Jam mer genoeg verijdelden verschillende om standigheden deze volledige invoering en reeds in het jaar 1850 werd door de kamer der volksvertegenwoordiging eene nieuwe wet aangenomen, welke gelastte, dat misda digers, die eigenlijk de doodstraf verdiend hadden, voortaan zouden worden overgebracht buiten het vasteland der republiek naar het dal van Baithau op het eiland Tahuata een der Markiezeneilanden en daar on derworpen aan strenge tucht en zwaren veld arbeid, zonder liet minste uitzicht op lots verbetering. In 1852, het jaar waarin Louis Napoleon Bonaparte met verkrachting van zijn eed en met schennis der grondwet den keizerlijken troon overweldigde, zocht deze voor zijne tegenstanders bijna allen de edelste en meest ontwikkelde mannen van Frankrijk het beruchte Cayenne op, wel wetende, dat zij daar binnen korten tijd voor immer onschadelijk zouden zijn. Cayenne, de hoofdplaats van Fransch- Guyana, ligt op een eilandje in den mond der Cayenne-rivier op 5° noorderbreedte aan de noord-oostkust van Zuid-Amerika. In 1604 namen het de Frauschen voor het eerst baar zorgen. Gelukkig ben ik tegenwoordig in staat dit te doen. Ik zal haar ergens heen zenden waar zij u niet meer iu den weg zal treden." Zonder zijn zoon nog aan te zien nam hij zijn hoed en ging heen. Het geratel van het wegrijdend rijtuig, dat Digby Borne naar Canterburry brachtwekte Ralph eerst uit zijne verdooving. Het klonk hem als de doodklok van zijn geluk in de ooren. Hoofdstuk XII. DIGBY BORNE ZET ZIJN WERK VOORT. Toen uur op uur verliep, nadat Ralph Borne de armzalige dakkamer had verlaten welke hij zijn tehuis noemde werd de arme Lilly angstig en ongerust. Haar jonge echtgenoot had haar zoowel angst als schrik voor zijnen vader iugeboezemd, maar zij was eene moedige, ziel, en bad van ganscher harte dat Ralph de stoutmoedigheid mocht ge vonden hebben zijn huwelijk te bekennet), welke ook de gevolgen dier bekeutenis mochten zijn. Maar de avond viel en hij keerde niet weder, en er kwam geen tijdinggeen brief of geen telegram om haren angst te bedaren. Tot mid dernacht wachtte zij op hem, op eiken voetstap acht gevende die iu de straat weerklonk; toen ging lij aangekleed te bed liggen en troostte zich met de gedachte dat Ralph 's morgens zoude komen. De morgen brak aan maar Ralph verscheen niet. De arme Lilly was zoo gejaagddat zij geen ontbijt gereed mauktemaar slechts eeo stuk droog brood at terwijl zij aan het venster op Ralph zat te wachten. Zij praatte zich aan dat alles in orde was en Ralph's langere afwezigheid een bewijs dat iu bezit, verlieten het weder in 1654, waar na Engeland het bezette tot 1664, toen zij door de Indianen van daar verdreven werden. Acht jaren later vermeesterden de Hollan ders het, doch slechts voor korten tijd, want na een jaar namen de Franschen het opnieuw iu bezit, en deze behielden het sedert dien tijd, uitgezonderd van 1809 tot 1814, in welken tijd het aan Eugeland en Portugal behoorde. Cayenne heet te recht de droge guillotine welke zonder bloed te vergieten langzaam maar zeker hare slachtoffers doodt. De bran dende hitte van zijn klimaat, de vochtige bodem, die voortdurend een giftigen damp uitwasemt, en waarop niets weliger tiert dan schimmelplanten, zwammen en kwalijk rie kende reusachtige champignons, de myriaden muskieten, welke dag en nacht den meusch op vreeselijke wijze martelen door haar beten en steken, de moeraskoortsen, die elk niet zeer taai en krachtig gestel reeds in enkele dagen geheel en al uitputten dat alles vereenigt zich daar met den zwaren, bijna rusteioozen arbeid, den veroordeelde opgelegd, om hem spoedig te doen sterven. De groot ste misdadigers arbeiden in Cayenne, even als de veroordeelden op de galeien, met een zwaren kogel aan het been, en alle zijn ge dwongen een grond te bebouwen, die alleen door aanhoudend spitten, omwerken en be mesten een kleine hoeveelheid rijst, suiker lief, koffie, cacao en boomwol oplevert. Het minste vergrijp tegen de tucht wordt streng gestraft, hetzij door geeseling, hetzij door opsluiting in ketenen. Geen greintje mensch- lievendheid ligt bij de genoemde wet van 1850 ten grondslag, en treurig is het te moeten constateerendat het niet alleen, ook niet voornamelijk eigenlijk gezegde boe ven waren, die zicli voortsleepten in de moerassige streken van Cayenne, doch mee- rendeels kloeke mannen, die niets anders op hun geweten hadden, dan dat zij tegenstan ders waren van de heerschende regeering, hij zich met zijn vader verzoend had en dat hij mogelijk in zijn gezelschap lerugkeeren zoude. Deze gedachte bracht haar er toe haar ver ward haar en hare verkreukte kleeding in orde te brengen om er behoorlijk uit te zien. Toen het later werd maakte zich de over tuiging van haar meester, dat er iets geschied was, dat haar ongelukkig zoude maken. 't Lag niet in Ralph's aard haar in zulke onzekerheid te laten en zij was overtuigd, dat hem een ongeluk was wedervaren. „Misschien is hij vermoord geworden, cf heeft hij op het spoor een ongeluk gekregen," dacht zij terwijl zij van schrik hare oogen wijd open sperde. ,/Ik zal met den eersten trein naar Rookham gaan." Zij was van plan haren hoed op te zetten en heen te gaan,toen er beneden luide op de deur geklopt werd en onmiddellijk daarna het geluid gehoord werd van de trappen opkomende schre den. Maar het was Ralph's stap niet. Stijf ran angst bleef zij midden in de kamer staan. Er werd aan de deur geklopt zij vloog voor uit om te openen en was niet weinig verbaasd, een elegant gekleed heer voor zich te zien. wHoe is 't met mijn echtgenoot," vroeg zij onwillekeurig met bevende lippen. Mr. Borne want ckze was de vreemde heer, hield zijn hoed in de hand en sloot de deur achter zich dicht. Hij boog hoffeiijk voor het angsti-ie jonge schepsel en vroeg wZijt gij miss Lilly Lark De teere, kinderlijke gestalte richtte zich fier op en de bevende stem deed haar best om kalm te antwoorden «Neen, mijnheer, ik ben mrs. Ralph Borne. Vroeger heette ik Lilly Lark. Komt gij van den moed hadden hunne overtuiging te ver kondigen en te verdedigen, mannen, qui nomment un chat un ckat et Rollin un fripon. De keizer en de keizerin van Brazilië, reizende onder den naam van graaf en gravin d'AIcan- tara vertoeven met hun kleinzoon, don Predro te Brussel. Kor.ing Leopolddie te Baden- Baden den geboortedag der keizerin van Duitsch- land is gaan vieren en vervolgeus te MaiDZ de nieuwe haven-inrichtingen heeft bezichtigd, ont moette te Keulen het keizerlijk echtpaar en ie gezamenlijk met hen naar Brussel gereisd. De koningin der Belgen ontving haren gemaal en zijne gasten aan het station. Den 25sten October a. s. verwacht men de opening der Fransche kamers. Reeds dadelijk zal men stof hebben om de regeering te interpelleeren. Uit Tamatava (Ma dagascar) wordt namelijk van 21 September ge meld dat de verhouding tusschen den Franschen resident en de inlaudsche rtgeering zeer gespan nen was. De resident had met zijne vlag An- tananariva verlaten terwijl de Madagascarsche minister van buitenlandsche zaken in balling schap werd gezonden. De minister van marine heeft uit Mozam bique een telegram ontvangen meldende dat de betrekkingeu tusschen den resident-generaal en het gouvernement der Hovas hervat zijn. Volgens een telegram uit Parijs nemen de onderhandelingen tusschen Fraukrijk en Italië over het nieuw te sluiten handelslractaat een on- gunstigen loop. De eischen van Italie's gevolmachtigden wor den door die van Frankrijk te eenenmale on aannemelijk geacht. Daar het thans bestaande tractaat op 31 December eindig», zoo is er sprake van het plan om het voorloopig te verlengen. wege mijnen echtgenoot?" „Ik kom van wege Mr. Ralph Borne," her nam Digby Borne hoffelijk. „Ik breng u eenen brief vau hem maar vooraf moet ik eene ver klaring geveu. Mr. Ralph Borne is op 't oogen- blik in Kenten zal het overige van den zomer daar blijven." „Ik versta u nietmijnheersprak de arme Lilly. „Sta mij dan vóór alles toemij aan u voor te stellen miss Larkzeide de vreemde nog steeds hoffelijk. „Ik ben Digby Borne, Ralph's vader." De jonge vrouw was geheel van verrassing buiten zich zelveen zij werd plotseling zoo wit als sneeuw. Suel ging zij zitten en drakto een hand tegen haar hart. „Zijn vader!" mompelde zij. Een oogenblik bleef Lilly bewegingloos en verward zitten toen keerde de kleur op hare wangen terug en hare oogen begonnen te schit teren. Zij kon zich het bezoek van Digby Borne slechts op eéoe wijze voorstellen als een teeken van verzoening met zijn zoon. Omijnheerik verzoek u beleefd verschoo- Dingmaar ik was zoo verschrokken. Ik zit zou in angst over Ralph. Ik verwachtte hem reeds gisteren avond te huisen ik kon niet vermoeden dat gij onze armzalige woning zoudt willen bezoeken." Zij schoof eene stoel voer hem nader en leunde vertrouwelijk tegen de leuning. Hij zag er ongemeen elegant en voornaam bit en Lilly beschouwde verward, opgewonden en beschaamd hare eigene armzalige kleeding. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1