DE KLEP. Spanje. Engeland. Puitschland. Zwitserland. Italië. BINNENLAND. V Gisteren is te Parijs het manifest van den graaf var. Parijs hier en daar op de muren ge plakt. De politie heeft het dadelijk afgescheurd en eenige aanplakkers aangehouden. De Correspond^ncia en Mundo melden, dat er te Mequinez (Marckko) onlusten zouden zijn uit gebroken. De officieele dépêches spreken niet van onlusten maar berichten dat er in de voornaamste steden van Marokko cene groots gisting bestaat. Een bataljon soldaten verliet Madrid om zich naar Algesiras te begeven en zich te Sevilla te vereenigen met eene brigade ter observatie. Er zijn daar reeds troepen aangekomen. Wegens de gezondheidstoestand van den sui- tan van Marokko hebben de consuls de Euro- ptesche ingezetenen aldaar dringend aangespoord, terstond naar hunne woningen terug te keeren. Hieruit wordt afge'eid dat bij den dood des sultans er onlusten uitbreken zullen. De correspondent der Standard te Madrid heeft een onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken, Moret, die verzekerde dat zoowel de Spaansche als de overigi regee- riogen wenschen samen te werken om het status quo in Marokko te handhaven maar met het oog op do ziekte vaG den sultan wiens dood elk oogenblik kan verwacht worden, en het sein zou kunnen worden voor burgeroorlog en re- geerloosheid hetgeen op zijne beurt verleidelijk zou zijn voor uiibeemsche inmengingmoest Spanje gereed staan de Spaansche belangen te verdedigen. Bij de behandeliug van het proces tegen den mayor van Dublin Sullivan voor den politie rechter verscheen, gelijk vooraf door het ste delijk bestuur besloten was Sullivan voor den rechter begeleid door de raadsleden met den zwaarddrager en den pedel, allen bekleed met de teeke:.en van hun ambt. De politie verzette zich tegen de pogingen van den zwaarddrager en den pedel om naast den mayor plaats te nemen en dwong hen na een langen strijd, het parket te verlaten en naar de openbare tribune te gaan. Deze levendige scène werd door het publiek met rumoer toegejuicht. O'Brien was niet verscheuen. De rechter beeft eene niet ontvankelijkheid uit gesproken wegens een technisch bezwaar door den advocaat der verdediging opgeworpen. De mayor verliet le gerechtszaal onder luide toe juichingen der menigte. De beschuldiging heeft hooger beroep aangeteekend. Iu Wales is een ernstig verschil ontstaan tusschen de Dowlais Iron Company en hare mijnwerkers, zoodat niet mindtr dan llmijuen het werk staakten. Ongeveer 4000 manneu en jongens loopen nu ledig. De mijneigenaren van South Walts hebben geweigerd de voorstellen der werklieden tot herziening van het contract in aanmerking te nemen. In de jongste zitting van den gemeente raad van Dublin werd iu vollen ernst het foor stel gedaan dat het gemeentebestuur zich voortaan niet meer zou vernederen om belastingen van de ingezetenen te heffen daar het geld toch maar werd gebruikt om de Dwangwet toe te passen. Verder werd besloten ter kennis te brengen van wien het aanging, dat de stad voortaan niet meer zorg zou dragen voor de verlichting van het gerechtshof, waar het proces van den we gens opruiing aangeklaagden lordmayor zal voorkomen. Het bestuur der Iersche nationale League in Groot-Brittannië maakt bekend dat der, 20en te Cardif eene nationale vergadering zal bijeen komen. Eene tot dusverre onbekende soort van sttaatrooverij werd onlangs te Londen in toe passing gebracht. Een kamenier reed in een huurrijtuig naar een huis in het Park Lane, een deftige en niet zeer stille buurt. Boven op dat rijtuig lag de bagage harer meesteres. Geduren de eenigen tijd reed een ander huurrijtuig naast het harezonder de aandacht te trekken en zonder dat de kamenier vermoedde dal de ba gage rustig vau het eene naar het andere rijtuig verhuisde. Gelukkig liet de dief een kolfer vallen waardoor de voerman zich omkeerde en zag wat er voorviel. Daarop maakte de dief zich onmiddellijk uil (Je voeten. Dit alles geschiedde des avonds te half elf mi het was door geen enkelen politieagent opgemerkt. De Noiddcutscho Allg. Ztg. spreekt met war me woorden over de ontmoeting tusschen den rijkskanselier en Crispi, als een nieuw bewijs van de vriendschap tus3cher. de vorsten en na- tiëa van Italië en Duitschland, en van hun bei der vredelievende bedoelingen. Uit Crispi's be zoek bleek de volkomen overeenstemming tus schen de beide staatslieden in hunne vastbera denheid, om vereer.igd met Oostenrijk, den Europe'.schen vrede te bewaren, eenen oorlog zoo mogelijk te verhinderen, en dien in geval van noodzakelijkheid gemeenschappelijk af te wenden. Aan de k. v. kooph. te Hamburg is door eene deputatie uit den handel en de scheepvaart het verzoek gericht, bij de regeering ten spoe digste aan te dringen, dat Spar.je het aan Duitsch land toegekende recht van de meest begunstigde natie in dien zin toepasse, dat of aan den in voer van den uit Duitschland afkomstigen, al daar gestookten of gezuiverdeu spiritus niet lan ger beperkingen iu den weg worden gelegd of dat de beperkingen van uit Hamburg ingevoerden spiritus op gelijke wijze aan allen builenland- scheD, iu zonderheid Zweedschen spiritus zal worden opgelegd. Groot opzien baart een hoofdartikel in de Norddeutsche Allgem. Zeittung, hetwelk on getwijfeld onmiddellijk van prins Bismarck af komstig is, eu waarin uitdrukkelijk wordt ver klaard, dat Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, en Italië overeengekomen zijn niet alleen een Europecscheu oorlog naar vermogen te verhin deren, maar ook zich, mocht het noodig zijn, gemeenschappelijk daartegen te verzetten. Ge lijk bekpnd is, waren er tot dusver zeer tegen strijdige berichten iu omloop, omtrent het ge meenschappelijk optreden iu geva' van oorlog. Te Stettin is eene groote werkstaking uitge broken onder de graacverschepeis, die hoogere vrachten eischen. De Germaoia vindt het zeer verklaarbaar, dat Crispi en Bismarck over de herstelling van de wereldlijke macht des pausen niet gesproken hebben, dewijl het niet raadzaam was, bij den geweldig gespannen toestand van Europa, Italië, door eenzijdigen aandrang van Duitschland of Oostenrijk ten aanzien van de. pauselijke quaes- tie, tot een bondgenootschap met Frankrijk of Rusland te bewegen. De Romeinsche quaeslic moet volgens de Germauia, zelfstandig door Ita lië, of bij eene toekomstige regeling van alle Europeesche aaugelegeübeden in orde gebracht worden. De heer Crispi heeft te Hannover ook eene samenkomst gehad met den heer von Bennigsen, die door prins Bismarck van de komst van den Italiaanschen minister onderricht was. De Nordd. Allg. Zeitung bevestigt dat in welonderrichte kringen te Madrid geloofd wordt, dat de sultau van Marokko reeds overleden is, doch zijn dood nog geheim gehouden wordt, uit vrees voor eeo opstand der Arabieren. Spaan sche bladen als de Imparcial en El Globo spre ken de verwachting uit, dat Spanie met beslist heid op zal treden, indien Frankrijk of eenige andere mogendheid, zich iu de Marokkannsche aangelegenheden mocht willen mengen. De Post welke met de regeeriag in nau we betrekking staat heeft een hoofdarti kel tegen het krediet van Rusland, dat woorde lijk aldus eindigt „Men late zich door niets bewegen om het plaalseu van Russische leeningen op de Duit- sche geldmarkt te bevorderen". Uit Zwitserland is bericht ontvangen, dat er Zondag nacht in St. Gallen pene geheime bij eenkomst van Duitscbe socialisten is geopeud, die Maandag en Dinsdag is voortgezet. Er wa ren 80 vertegenwoordigers der partij opgekomen. De vergadering verwierp de opportunistische politiek der socialistische leden van den rijks dag, die door hun coquettecren met audere par tijen het revolutionair karakter van het socialisme ia gevaar brachten. Volgens het financieel rap port is er sedert de vorige bijeeukomst 170,000 mark uit de kas der partij besteed ter bevorde ring tan partijbewegingen, enz. In het Suez-Kanaal moet tusschen Fransche en Italiaansche soldaten een incident hebban plaats gehad. De Fransche bemanning var. het stoomschip Columbo zou geroepen hebben „Weg met Italië! toen zij de Sin Gottardo passeerde. De beide loodsen (lezer vaartuigen hebben eene strenge boete beloopen, Men zegt zelfs dal de manschappen der epuipage van de Vittorio Etn- manueie, die aan wal waren gekomen, met eeuige Fransche soldaten zijn slaags zijn geweest. Koning Humbert zal naar Napels gaan om de troepen, die bestemd zijn voor Afrika, te insprcteeren. Men spreekt van een aanstaand huwelijk van den oudsten zoor» tan den hertog van Aosta en neef van koning Humbert, den nauwelijks 19- jarigeD prins Emanuele Filiberto, met de 16ja— rige dochter vau den graaf van Parijs, prinses Helène Louise. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 9 dezerzal door de harmonie „FEspcrance77 op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Marche militaire Van Hemert. 2. Maria Walzer Kiesler. 3. Die Zauberlanterne pot pourri Wagner. 4. Finale aus die Operette „Dornröschen7' ltossini. ling van voedingsmiddelen was een buitengewone prijs uitgeloofd van f 500 en een diploma voor gouden zilveren of bronzen medailles voor eene populaire verhandeling over de drie vol gende onderwerpen lo. De voedingswaarde van de meest gebruikelijke voedingsmiddelen in Nederland in verband met den gemiddelden koopprijs. 2o. Den invloed der bereidingswij zen van die voedingsmiddelen op de voedingswaar de. 3o. De eenvoudige kenmerken van deug delijkheid der meest voorkomeude voedingsmid delen. Zeer tot haar leedwezen heeft de hoofd-com- missie bericht ontvangen van de commissie, door baar uitgenoodigd tot het onderzoek der inge komen antwoorden dat aan geen dier geschrif ten de uitgeloofde prijs kon worden toegekend. De „Moniteur Industriel" meldt, dat de heer Pierre Grosfils van Verviers eene methode gevonden heeft volgens welke boter voor onbe- paalden tijd goed kan worden gehouden. Zijn middel bestaat uit 98 deeleu water, twee deelen melkzuur en 0.0002 salicyl-zuur. De toeberei ding van een kilogram boter met dit middel kost niet meer dan of 1 cent. Zij die het gebruiken willen zullen wel doen met den raad te volgen welken de heer Grosfils geeft en belanghebbenden in het bedoelde b'ad ge makkelijk zullen kunnen vinden. Zekere C. uit Wijlre moest op last van een koopman uit Aken eene koe naar Vaals brengen. Ouderweg zette het dier het op een loopen. De man, die het koord waaraan bij bet dier leiddeom zijn arm bad gedraaid werd geruimeu tijd voortgesleept en dientenge volge dusdanig verwoed dat hij eenige uren later overleed. De meelhandelaar F., te Horst (Lim burg) is sedert Z&terdag jl. verdwenen met al djn voorhanden geld 'djne vrouw en zes kin deren hulpbehoevend achterlatende. Thaus heeft de vrouw een brief ontvangen waarin F. meldt dat hij naar Amerika is vertrokken. Zekere Courad Feigb, eeo 28-jarig Üuitsch voermansknecht die nog niet lang in betrekking was bij den voerman Schreurs te Venloo, werd dezer dagen met een lading koffie gezonden naar Kaldenkirchen waarbij hem een aanzienlijk bedrag aan geld werd medegegeven tot betaling van de verschuldigde belasting. Te Kaldenkir chen aangekomenliet hij aan het kantoor paard en lading staan en ging met het geld op de vlucht. Daar het geblekeu is dat hij met de Duit- sche justitie nog iets te vereffenen heeft, meent men dat hij de wijk zal hebben genomen naar Nederland of België. Uil Deuticbem wordt gemeld Op de ijzergieterij van tie keeren De Both Raasfeld Co. ziju Zaterdagavond tegen 6 uur, 32 van de p. m. 200 werklieden onverwachts vertrokken omdat door de directie was be paald dat de werklieden 25% van het materi eel zouden betalen (een maatregel door de directie genomen ten einde de werklieden te leert n zoo zuinig mogelijk te zijn). Het bedrag zou evenwel den werkman ten goede komen daar die 25% worden gestort in-de kas van het ziekenfonds. Vreesde men aanvankelijk dat de werkstaking Maandag grooteren omvang zoude kiijgen dit heeft zich gelukkig niet bevestigd. Reeds tegen 8 uren dien morgen kwamen allen wederom beleefd verzoeken het werk te mogen hervatten. Het aardige boekwiokeltje van Plautijn op het 17de eeuwsche marktplein is door een bewoner van Oosterbeek aangekocht om in den tuin van zijne buitenplaats te prijken. Door eene onbekende oorzaak i3 de boer derij met schuur afgebrand van de wed. G. van tiemertte Neder-Asselt (Gelderl.) Hooi, stroo, rogge, een groot deel van den inboedelbene vens 1 kalf eit 1 geit werden door de vlammen verteerd. Alles was verzekerdechter niet boog. WAALWIJK, 8 October 1887. Naar wij vernemen is door ged. staten goedkeuring verleend aan de plannen voor den aanleg van kunstwegen in de gemeente Drunen, die eene verbinding zullen vormen met de Langstraat en het Land van Heusden en met het spoorwegstation Drunen-Elshout. Tot de aanbesteding zal alsnu weldra kunnen worden overgegaan. Een dezer wegen zal loopen door de Steeg langs de kerk te Drunen naar den klinkerweg te Elshouteen andere van den Wolfshoek naar den klinkerweg bij Frans de Wit. Door de hoofd-commissie der tentoonstel- Noordbrabantsche stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Sep'. 1887. Opbrengst personenvervoer f 3005.95 goederenvervoer 1365.61 postvervoer 166,68 Totaal f4538.24. De Klep is doodIn den jare achttien honderd zeven en tachtig op den len van Wijnmaand is door één machtigen penne- streek van onzen Edel Achtbaren Heer Bur gemeester Jonkheer Augustus van Grotenhuis de Klep ten grave gedoemd. Het is een merkwaardig besluit, een ingrijpende maat regel, een opzienbarend vonnis De Klep is een lijk Jaren, neen eeuwen heeft zij hare geruststellende of waarschuwende stem doen hooren, heeft ze gewaakt en gewekt beide en al hebt ge wellicht ooit zuchtend een wensch geslaakt, als haar drager, de klep perman, de wandelende klok in het holle van den nacht het uur uitgalmde op een wijze, die wel iets had van het oorverdoo- vend loeien der orkanen nooit hebt ge de Klep zelve het verwijt durven toeslinge ren, dat zij u de nachtrust ontroofde. Inte gendeel, haar klep, klap klap, klep deed u glimlachend en onbekommerd en zoetjes neervleien in de armen van Morpheus. Wat hebt ge dan misdaan eerwaardige Klep eerwaardig door jarenlange en veel vuldige diensten wat is hetdat men u zoo plotseling het zwijgen oplegt? Oud zijt gedat is waarzóó ouddat uwe geboor te verloren schijnt in het grijs verleden doch is ouderdom schande? Van wie zou, als ge een hoofd met haren hadtmet meer recht getuigd kunnen worden, dat „grijsheid 'slevens krone is?" En bruikbaar? Uw laatste klap klonk even krachtig en helder als weleer, uw laatste zuchtuw doodssnik was een luid klepperend protest tegen uw eerloos ontslag uit den openbaren dienst Maarmisschien past het ons in dit geval niet te vragen naar het onbekende naar de dingen dezer wereld die wij niet begrijpenals de man van het gezag en de macht decreteert: „ik wil het!" is het dan aan ons gewone stervelingen niet het hoofd te buigen op de borst en deemoedig te fluisteren „hij wil het zoo het zij- zoo De Klep is doodZij is vervangen door de Fluit. Wij hopen en vertrouwen het beste van haaral mogen we ons niet ontveinzen dat het geen gemakkelijke taak zal zijn voor den Fluiter of Fluitist om den tradi- tioneelen klepperman te vervangen. Er ligt ons voor we eindigen nog één wensch op het hart, waarmede alle welden- kenden in het algemeen en die van Waal wijk in het bijzonder .van harte zullen in stemmen moge als erkenning voor, als her innering aan het vele goede, der Klep ver schuldigd, haar zielloos overschot in vrede rusten op het beste plaatsje in de mooiste kamer van den Burgervader of van het raad huis, dan willen we elk jaar op den len October uit piëteit voor de overledene een krans hechten aan haar overblijfsel. Dan stemmen we in met den kreet„De Klep is dood." „Leve de Fluit Een voorstander van de Klep. Waalwijk, 7 Oct. 1887. Tilburg, 6 October 1887. M. d. R. Onder de velerlei zaken, die in onze nijvere stad nog al druk vervaardigd worden, be- hooren in den laatsten tijd ook „dagbladar tikelen". In allerlei kleur en vorm ziet men ze op vele plaatsen uitgestaldhoofdartikelen en replieken, ingezonden stukken, nieuwstijdin gen enz. Er wordt sedert kort op dit ge bied zelfs iets heel speciaals vervaardigd, 't welk den naam draagt van „brieven uit Tilburg." Van de artikelen, waarvan de grondstof uit „vrijhandel" of „beschermende rechten" bestaat, schijnt de markt wel eenigszins over voerd, en naar men zegt, is er hier ook nog veel „in magazijn". 't Zal misschien moeielijk vallen, den hee- len voorraad goed aan den man te bren gen, doch als men veel grondstoffen in zijn pakhuis heeft, dienen ze toch verwerkt, zeg ik maar; moet men later 't gefabriceerde „a tout prix" opruimen, ft la bonne heure Taai spul, al dè geschrijf over vrijhaaan- del en protectie, veinde dè nie, mevrouw? vroeg onlangs bij een souper een onzer nij- veren aan zijne rechter £<?/genoote. En „me vrouw" vond wel, dat haar buurman gelijk had. Het „speciaal artikel" waarvan ik hier boven sprak, blijkt niet in den smaak te vallen. Kleine foutjes vindt men nu en dan zelfs in „stukken" van prima qualiteit; maar, iemand die gewoon is, alles goed „op den keper" te bekijken, beweert dat in het hier bedoeld fabrikaat, de kleur te flets en niet echt is, dat het weefsel niet deugt en er meer „kunstwol" in verwerkt wordt, dan voor de degelijkheid van eenig artikel wensche- lijk kan zijn. Sommigen twijfelen er zelfs aan of het wel echt Tilburgsch fabrikaat is. Nu, is de vervaardiger geen Modderbur- ger, een „geleerde" is hij toch heel zeker dat staat bij mij zoo vast als de toren van de groote kerk. Tracht o. a. door middel van de Bredasche Courant van verleden Zon dag dien „sproeiwagen met gebonden han den" eens in het oog te krijgen, „wien de gemeenteraad verbiedt de stad met een be zoek te vereeren", en zeg mij dan eens of ge niet verbluft staat, over zooveel >letter- lievendheid I'S Lichtere waar zoo iets voor dagelijksch gebruik schijnt nog al gewild, al loopen er ook harde kleuren door. Fijne tintjes zijn zeldzaam en sommige producten niet vrij van min of meer schadelijke surrogaten. Zoo bv. rook het artikel, geëtaleerd in de N. Rottcrd. van 26 Sept. eenigszins galachtig; dat in de Tilburgsche van 29 Sept. zat vol s. t. r. o. o. p., terwijl dat in de Provinciale van 19 Sept. vervaardigd scheen door iemand, die aan ver loskunde heeft gedaan men spreekt er ten minste met hetzelfde gemak over baren en terwereld komen, als wij over onze baaien en flanellekes. Maar ik dwaal af, mijnheer de opsteller, en zou haast vergeten te zeggen, wat het eigenlijke doel van dit schrijven is. Ter zake nu. Ook ik ben van plan, (maar het blijft on der onder ons, hoorom courantenartikelen te gaan fabriceeren, indien gij althans mijn afnemer zoudt willen zijn. Ik wensch zoo maar heel stilletjes te beginnen, in een klein hokje met één arbeidertje. Als het zaakje opneemt kunnen we het uitbreiden en meer „volk" aanzetten, Mijn fabrieksmerk (bereids gedeponeerd) stelt voorhet borstbeeld van Tij] Uilen spiegel in een krans van vruchten en blade-

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2