Nummer 82. Donderdag 13 October 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. Collecte ten behoeve van den algemeenen arme. Groote internationale Prijskamp van wetenschappen en nijverheid en internationale wereld-ten toonstelling te Brussel in 1888. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Het burgerlijk of algemeen armbestuur van Waalwijk Maakt bekend dat DONDERDAG 13 DEZERaan de huizen der ingezeteneneene collecte ten behoeve van den algemeenen arme zal worden gehouden. Als gevolg van de toenemende armoede en de buitengewone bedeelingendie in dit voorjaar noodzakelijk waren ter oorzake van geheerscht hebbende ziekten onder de behoeftigen ziin de armenfondsen uitgeputen behooren onvermijde lijk middelen te worden aangewend tot stiiving der kas. Het armbestuur heeft mitsdien, met liet oog op den naderenden winter en de talrijke aanvragen om onderstandgemeend een beroep te mogen doen op de bekenae liefdadigheid vanWaalwijks ingezetenen, en vertrouwt door milde bijdragen in staat te worden gesteld de arme natuurgenoo- ten verder te kunnen ondersteunen. Het bestuur betuigt wijders zijn welgemeenden dank aan allen, die bij vorige collecten bijdragen deden. Waalwijk 12 October 1887. Het Armbestuuur voorn., J. A. VAN DOOREN, L. MOMBERS, F. W. VAN LIEMPT. Vervolg. ARTIKEL XI. Belooningen. 1. Er zullen belooningen ter beschik king van de internationale jury gesteld wor den voor al de nijverheidsvakken in het programma aangeduid. 2. De keuze der jury zal zich moe ten vestigen op de deelnemende voorwerpen, welke de oplossing der desiderata het meest nabijkomen. Vrij naar het Hoogduitsch van HER MINE FRANKENSTEIN, 26 door LUCIFER. Hoofdstuk XII. DIG BY BORNE ZET ZIJN WERK VOORT. „Ik begrijp waarom Ralph in Kent gebleven is", sprak zij vroolijk, en ik vermoed dal gij zoo goed zijt geweest mij te komen halen. Ik vrees dat ik nauwelijks geschikt zal zijn met u mede te gaan, mr. Borne. Wij zijn zoo arm, zoo schrikkelijk arm geweest. Maar ik zal mij dadelijk gereed maken. O, ik ben u zoo dankbaar voor uwe goedheid jegens ons, mijn heer. De arme Ralph vreesde uwen toorn meer dan al het andere. Ik weet dat ik voor uwen zoon geen passende partij was, maar ik bemin hem zoo innig", en haar liefelijk gezichtje kleurde schuchter, „ik zal voor hem een brave gade zijn, heer, en voor u eene goede dochter." „Houd op", gebood mr. Borne op ijzig kouden toon. „Gij verkeert in eene zeldzame dwaliug, miss Larke. Ik ben niet gekomen om u naar Kent te brengen. Gij zult Ralph Borne nimmer wederzien „Mijnheer A Is mij ernst, mejuffrouw, Van ganscher harte heb ik medelijden met n ja, dit is zoo. Beter ware het voor u, dat gij Ralph nooit ge- zieD haiit, Gij houdt u voor zijne vrouw en gij zijt liet niet." „Beu ik Biet zijne vrouw? O mijnheer, gij weet bet dus niet? Wij ziju in de Mariakerk^ie Newington getrouwd. Ons huwelijk is daar in Advertcntiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. jgJJS'g!!!"1 U'JJ"'J L' ■■L'J.mijjtnmaBiMiwij'i mm—mm 3. In elk geval, als men zou erken nen dat geen enkel der voorwerpen van een bijzonderen prijskamp de oplossing genoeg zaam nabijkomt om den prijs te verdienen mag de jury op het advies van het uitvoe rend comiteit, dien prijs besteden aan andere prijskampen of zelfs aan bijzondere voorwer pen welke getuigen van een bijzonderen vooruitgang, voorzien of niet voorzien in het programma. 4. De belooningen voor den prijskamp bestaan uit 1°. Prijs van vooruitgang. 5. Er zullen premiën in geld, medail les, diploma's enz. toegekend worden voor eene waarde van 500.000 frank. 6. De som, bestemd voor de geld- premiën, zal in evenredigheid zijn met het getal der vierkante meters oppervlakte aan de tentoonsrellers verhuurd door den raad van beheer. Deze som kan het bedrag van 500,000 fr. bereiken, berekend aan fr. 2,50 den vierkanten meter van de nuttige ver huurde oppervlakte. 7Bij elke premie zal een diploma ge voegd worden. 2o. Pereprijs, Gouden medaille met diploma. 3o. Prijs van uitmuntendheid. Zilveren medaille met diploma. 4-o. Perste prijs. Diploma (als dit der gouden medaille) en eene vergulde medaille. 5o. Tweede prijs. Diploma (als dit der zilveren medaille) met verzilverde medaille. 6o. Derde prijs. Diploma (als dit der bronzen medaille) met bronzen medaille. 7o. Diploma voor aanmoediging. 8. Voor de internationale wereld-ten toonstelling. hel kerkregister ingeschreven en Ralph heeft ecu h u w e I ij k s b e w ij s „Eu toch zijt gij zijne vrouw niet", zeide de raecdoogenlooze bezoeker, de jonge vrouw ir.et doordringende oogen aanziend. Mijn zoon ver schafte zich dc toestemming voor dat huwelijk slechts door te zweren dat gij beiden meerder jarig vvaart en dientengevolge volgens de wet uw eigen meester, liij heeft dus eene onwaarheid bezworen en dat is meineed. Een huwelijk tusschen minderjarigen zonder toestemming der ouders is ongeldig, en ik heb mijn toestemming niet gegeven. Uw huwelijk is onwettig is in 't geheel geen huwelijk. Gij en Ralph zijt beiden zoo vrij, alsof deze kleine geschiedenis niet was voorgevallen." „O hemel", riep de jonge vrouw, van ver twijfeling op een stoel neervallend. „Niet ge huwd niet zijn vrouw?" //Gij zijt zijne cchtgenoote niet", verklaarde Digby Borne zonder verschooning. „Ik kan niet begrijpen door welke middelen gij mijn zoon tot deze verbintenis met u hebt weten over te halen. Maar in alle geval is hij eveneens te berispen. Hij is van goede geboorte en van etn voorname familie. Gij zijt geen van beideD. Een huwelijk tusschen u is iets zeer onpassends Ik veilang in 't geheel niet naar een verbin tenis mijns zoons met de familie van een kramer. Ik spreek zoo oprecht, omdat elk gevoel van medelijden bij de behandeling dezer aangelegen heid misplaatst zou zijn. Gij behoort tot ééne klasse van mer.schen, wij tol eene andere. Ik erken gaarne dat gij eerzucht bezit, om u ir. de wereld te verheffen, maar dit mag niet ten mijnen koste geschieden." „Eerzucht", herhaalde de arme Lilly, de hand aan het hoofd brengend. „Ik dacht er in het geheel niet aan mij in de wereld te verheffen, toen ik met Ralph huwde. Ik beminde hem Er zal aan eiken deelnemer een diploma en eene herinnericgsmedaille gegeven worden. ARTIKEL XII. Aanvragen tot aanneming. 1. De aanvragen tot aanneming, voor dewelke er formules gedrukt zijn door de zorgen van het uitvoerend comiteit of door die der commissariaten der landen, welke officieel vertegenwoordigd zijn, moeten vracht vrij en geteekend gezonden worden, ten laatste voor den eersten Juli 1887 voor België en den eersten October voor de vreemde landen a) Aan de commissarissen der landen welke officieel in den prijskamp vertegen woordigd zijn of bAan het uitvoerend comiteit van den grooten internationalen prijskamp van we tenschappen en nijverheid, 22 Paleizen- straat, te Brussel. 2. Voor de voortbrengers welke zich tot dit comiteit wenden, zal de raad van beheer over hunne aanvragen beslissen, en de voortbrengers mogen hunne voortbreng selen niet opsturen vooraleer hunne vraag aanvaard en hun een bewijs van deelne ming gegeven geworden is. ARTIKEL XIII. Ingangdienst voor de opening van den grooten prijskamp De ruimte van de tentoonstelling en hare aanhoorigheden is streng verboden aan een ieder, die niet voorzien is van eene dienst- kaart of eene toelating van omloop, welke afgeleverd worden door tusschenkoinst van het algemeen staatscommissariaat of door den voorzitter van liet uitvoerend comiteit. Die kaarten, overhandigd aan eiken deel nemer of vertegenwoordiger van eene sociale firma, zijn volstrekt persoonlijk, zijn voor zien van het bijzondere zegel van liet al gemeen commissariaat en van bet handtee- ken van den voorzitter van de maatschappij; en li ij mij. Eu wij wilden sarr.en werken en wij waion zou gelukkig. O, ik ben wel degelijk mei hem getrouwd Zeg niet dat het niet waar is. Ik ben zijne vrouw, ik ben werkelijk zijne vrouw „En ik herhaal u dal hit niet zoo is", sprak mr. Bornc hardvochtig. Nooit zal de wet zulk een huwelijk erkennen. En als gij er hij blijft u vast te klampen aan den prijs, dien gij meerit verworven te hebben, zal ik Rilph Int en aan houden wegens raeiucd en hem in de gevange nis laten werper." Lilly sliet een kreet van onlzetiing uit. Hare oogen openden zich wijd, krampachtig ging hare iiorst op en neder ouder den storm, die in hare jonge ziel woedde. „Ralph heeft de onvermijdelijke noodzakelijk heid in dit geval ingezien, en van vrees voor zijne rigenc zekerheid vervuld, heeft hij u op gegeven", voer Lilly's vervolger voort. „Hij zal u nooit wederzien, en werscht, wanneer gij r.og iels \oor hem en zijne veiligheid over hebt, dat gij ook van hem zult afzien en lot uwe vroegere kringen terugkeeren." „Ik zal hem nooit verlaten", schreeuwde Lilly, „nooit, nimmer Niet voordat zijn eigen mond het mij beveelt. Gij zijt gruwzaam, maar gij kunt mij niet misleiden. Ik ben zijne Vrouw en nooit zal ik van hem afzien." „Lees dat", zeide mr. Borne, en haalde den brief voor den dag, dien zijn zoon geschreven had. Ik veronderstel dat gij zijn schrift wel zult herkennen." Hij gaf haar den dichtgevouwen brief. Zij greep hem haastig, doorliep hem vluchtig cn haar gezicht werd zoo bleek als marmer. Dat schrift kende zij maar al te goed. En in dezen brief bevestigde Ralph de woorden zijns vaders, en nam voor eeuwig afscheid van haar. De over- tuiging van de werkelijkheid drukte loodzwaar zij behelzen naam, voornamen, bediening, woonplaats en handteeken van den drager en moeten vertoond worden op elke vraag van de dienstagenten. De dienstkaarten van het algemeen com missariaat zijn in blauwe kleur, die van het uitvoerend comiteit in gele kleurdie van de klasbureelen zijn in groene kleurhare kleur verandert alle maanden. Enkel de kaarten van het algemeen com missariaat en die der klasbureelen en afge vaardigden worden kosteloos overhandigd. Eene afgestane of geleende kaart sleept met zich het verval van den drager mede, onder voorbehoud van rechterlijke vervol ging, behoudens te bewijzen dat te goeder trouw gehandeld werd. Het uitvoerend comiteit mag het portret eischen, dat bestemd is voor de ingangs— kaart van den titeldrager. De kaarten van den algemeenen dienst van de werklieden, bedienden en onderne mers, behoorlijk gekend, zijn geldig voor eene maand, en worden afgeleverd tegen betaling eener som van 3 frank. De aanvragen tot het bekomen van kaar ten welke voor den 15en van iedere maand gedaan worden, maakt de betaling van de geheele maand eischbaar. Na den 15en wordt de prijs verminderd tot fr. 1.50 Bij gebrek aan kaarten voor de werk lieden van de algemeene diensten kunnen deze kaarten vervangen worden door een inkomgeld van 10 centim. ARTIKEL XIV. Prijzen der plaatsen. De deelnemers hebben te betalen als huur eene som geëvenredigd naar de plaats, welke door hunne inrichtingen bezet wordt. Deze prijzen worden berekend naar de vol gende tarieven. Wordt vervolgd. op hare jonge ziel. „Ik ziegij begint mij te gelooveu", zeide mr. Borne, wien hare door onlzetiing verwilderde oo-ien min of meer begonnen te hinderen. „Be grijpt gij eindelijk dat gij zijne rechtmatige vrouw niet zijt „Wat ben ik dan?" fluisterden hare bleeke lippen. „Zie mij niet zoo ontsteld aan, miss Lark. Waarlijk gij maakt mij angstig. Neem deze zaak niet zoo zwaar op. 't Is natuurlijk een zware teleurstelling voor u, dit stem ik toe maar 't za! u niet zooveel kwaad doen als wanneer gij tot andere kringen bchoordet. 'i Is eenvoudig eene gebeurtenis, die de wereld spoedig zal ver geten. Gij kunt uwen meisjesnaam en uwe vroegere betrekking weer aannemen en eenen man van uwen stand liuwen, en eens zult gij zelf om dit geheele avontuur lachen." „Lachen! o Hemel!" De arme Lilly kromp op haren stoel ineen en in haar smal, bleek gezichtje teekende zich eene zoo grenzelooze vertwijfeling, dat Digby Borne schrik begon te krijgen. „Ge neemt de zaak te zwaar op, miss Lark," zeide hij. „Ik zal voor u zorgen. Ralph mag u niet wederzien en gij moet mij beloven hem niet lastig te zullen vallen. Gij moogt hem niet naar Kent volgen. Komt gij hem ooit op straat of waar dan ook legen, gij moogt hem niet aan spreken.^ Begrijpt gij? Als gij het wel doet, moet hij gevangenisstraf ondergaan voor uw beider misdrijf.' „O hemel, hel medelijden met mij," snikte de arme, verstootene jonge vrouw. „Ik zulum zien en niet met hem mogen spreken, lu-rn ont moeten en moeten yporbqgaan sis een vreemde, hem, dien ik meer lief he" ''an mfiu leven." i.A jU;r„ •—rvolgch

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1