BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Turkije. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. jScHETSEN UIT ^ARIJS. Van alle rijken van Europa, levert Frankrijk over het algemeen de meeste sensatie*ekkende berichten. Sedert een paar dagen is er weder een nieuw onderwerp te bespreken, het schandaal van den dag genoemd. Geheel onverwacht heeft generaal Caffarel zijn ontslag uit den dienst ge kregen. De Parijsche bladen en de correspondenties uit die stad aan de buitenlandsche zijn vol bij zonderheden over deze zaak. Hij zal er dan ook naar het zich laat aan zien, niet gemakkelijk afkomen. Het had reeds geruimen tijd de aandacht getrokken, dat de gene raal in geldverlegenheid was, ofschoon zijn vrouw hem 800,000 franks had medegebracht. Het slot ervan was, dat een onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek, dat hij door allerlei ongeoorloofde middelen in zijne uitspattingen voorzag. Hierin weid hij bijgestaan door een« zekere dame, Li- mouzir. genaamd, die een Duitschen baron Kreyt- mayer tot medehelper had. Dit agentschap ver leende zijne hulp bij de schandelijke contracten, welke het verleenen van decoration of het toe wijzen van leveringen ten doel hadden, en waar bij generaal Caffarel eene belangrijke ro! speelde. Weldra bleek dc medeplichtigheid van laatst genoemde op overtuigende wijze, want hij viel in een strik, welke hem gespannen werd. Aan een politieagent werd namelijk opgedragen de rol te spelen van eeu koopman uit de provincie, die verzot was op het krijgen van een orde- teeken, en verklaarde daarvoor 30,000 frs. over te hebben. Het bedoelde agentschap bracht hem in aanraking met generaal Caffarel, zoodat aan de schuld van dezen niet getwijfeld wordt. Onder de personen, die bij deze droevige zaak zijn betrokken, noemt men den generaal d'Ao- dlau, lid van den senaat. Deze heeft echter aan een redacteur vao de Voltaire eenige inlichtin gen verstrekt waaruit zijn onschuld zou blijken. Generaal Caffarel heeft Zaterdag jl. een eerste verhoor ondergaan. Ook mad.Limouzin is onder vraagd. Zij betuigde levendig hare onschuld en die var. generaal Caffarel, tegen wien naar zij beweerde eene verfoeielijke samenspanning zou bestaan. Daarentegen beschuldigde zij ten sterk ste generaal d'Andlau, den senator van wie wij boven gewaagden. Eene commissie uit generaals bestaande, zal belast worden met een onderzoek naar hetgeen aan generaal Caffarel wordt ten laste gelegd. Worden de beschuldigingen gegrond bevonden, dan zal hij voor een krijgsraad terechtstaan. Bij de behandeling dezer zaak zal ook wel aan het licht komen uf de Figaro aan Caffarel het mobilisatieplan ts danken heeft gehad. Volgens den Soleil is de heer Wilson, schoon zoon van Grevy, te Parijs ontboden om door den rechter van instructie in de zaak van generaal Caffarel gehoord te worden. De République Franqaise meldt dat de sena tor generaal d'Andlau door den rechter van in structie ondervraagd is. Men zegt dat hem eene gevangenneming dreigt. Tot de personen, die in de zaak Caffarel be trokken zijn, behooit ook de schoonzoon van den president der republiek, Wilson. Onder de papie ren, welke bij madame Limouzin zijn gevonden was ook een schrijven van den heer Wilson, ten gevolge waarvan de rechter van instructie het noodig oordeelde ook hem te hooren. Behalve de twee generaals worden iu deze zaak Dog twee prinsen genoemd. Volgens de Intransigeant zijn deze vorstelijke persouen de prins van Hanno ver, die dikwijls bij mad. Limouzin kwam en de hertog van Sevilia, die met de veelgenoemde dame ovtr eene leening onderhandelde. Vier ar restaties hebben gisteren opnieuw plaats gehad, waaronder twee vrouwen. Deze zaak schijnt velen achterdochtig gemaakt te hebben. De hooge raad van het legioen vaD eer heeft een onderzoek ingesteld naar de per- soneD, die in den laatsten tijd de orde van het legioen van eer ontvangen hebben door dezen is aan twintig personen verboden hel ordeteeken te dragen, daar zij het niet waardig zijn. Waar schijnlijk zijn hieronder wel eenige cliënten van madame Limouzin. Het conflict met Duitschland naar aaulei- ding van het doodschieten van een Fransch sol daat ,is uit den weg geruimd. De Duitsche gezant heeft zijne opwachting gemaakt bij den minister van buitenlandsche zaken en dezen 50,000 mark voor de weduwe van den overleden Franschen onderdaan overhandigd. De minister van binuenlandsche zaken heeft de prefecten bevolen geen vreemdelingen in hun dienst te nemen onder welken titel ook, die niet genaturaliseerd zijn. De overige ministers zullen dergelijke maatregelen nemen ten einde het indringen van spionnen zooveel mogelijk te voor komen. De Intransigeant ha-d eene inschrijving geopend voor de weduwe van den so'daat, die op de Fracsch-Duitsche grens is doodgeschoten. Toen het blad vernam, dat de Duitsche regeering 50,000 mark als schadeloostelling had'gegeven, werd de inschrijving gesloten en medegedeeld dat zij, die ingeschreten haddeD, hun geld konden te rug ontvangen. De Fransche schoenmaker Poillerat, vaD wien wij oulaogs berichtten, dat hij 40 inillioen had geërfd van een broeder in Amerika, is te vens socialist. Zijn geestverwanten willen thans zijne beginselen op de proef stellen en hebben eene meeting belegd, om uit te maken wat er met het gehate kapitaal zal geschieden. Poillerat zit er geducht mee in De Parijsche politie heeft eenen boosdoe ner ingerekend, bij wien eene naamlijst ie gevon den van alleen wonende weduwen en dames, denkelijk opgemaakt om bij die dames te gaan stelen. Te Pricsons (Haute-Marne) is eene vecht partij ODlstaan tusschen Frausche en Ilaliaansche spoorwegwerkers. Er werden revolverschoten ge lost en vier werklieden gekwetst. De militaire macht is tusschrnbeide gekomen en op last van het parket zijn 7 mijnwerkers gearresteerd. Eenige vrouwen hebbeu als gemachtigden van de werkstakers in de tabaksfabriek te Madrid eeu onderhoud gehad met deu burgerlykeu gou verneur van Madrid eQ deD heer CJamacho, voor zitter van de maatschappij, die pachter is van het tabaksmonopolie. Het gevolg hiervan was, dat de maatschappij de eischea der vrouwen tot wederinvoeriug vau het vroegere loon en de wijze van beialing heeft ingewilligd, en beloofd vol doening te geven omtrent de andere grieven. De werkstaking is hiermede geëindigd, en de vrouwen hebben nu vrij rustig ds fabriek, wel ke zij van binnen gebarricadeerd hadden, verla ten. Hoe het met den sultau van Marokko ge steld is, weet niemand met zekerheid te zeggen. Dit helst niet, dal er eene voortdurende ge- dachtenwisseling plaats heeft tusschen het kabi net te Madrid en de buitenlandsche mogend heden. De meeste mogendheden, die in 1881 deelgenomen hebben aau de conferentie van Ma drid, zijn voor een gezamenlijk optreden om deu bestaaudeo toestand te handharen. Frankrijk alleen wenscht, dat Spanje zijn politiek richt naar de politiek van Frankrijk. Intusschen komen er berichten uit Tanger dat de sultan beter woidt. De Daily News verneemt uit Madrid dat de zeveniienjarige Marokkaansche troonopvolger aan het hoold staat van eene belangrijke leger macht in de nabijheid van Mequinez. De meeste buitenlandsche gezanten te Tanger gelooven dat de sultan dood is, maar dat de grootvizier dit geheim houdtteneinde het den oudsten zoon des sultans gemakkelijker te maken dtn troon te beklimmen. De prins van Wales onthulde Donderdag een gedenkteeken voor de koniogin opgericht door de pachters der koninklijke goederen Balmoral, Abergeldie en Birkhall. Aanleiding tot dit ge denkteeken gaf het dezen zomer gevierde regee- rings-jubileum vau koningin Victoria. Bij de plechtigheidwelke een zeer intiem karakter droeg, waren tegenwoordig de koningin, keizerin Eugenie en prins en prinses Heinrich van Bat- tenberg. Het monument is het werk van den beeldhouwer Boehm. Bij een brand aan b~ord van de stoomboot Napleste Savannah ladende voor Liverpool, zijn 5600 balen katoen beschadigd gedeeltelijk door het vuur en gedeeltelijk door het water daar men genoodzaakt was het schip te doen zinken om de vlammen te blusschen. in Ierland, schijnen de openbare meetings, nadat de onderdrukkingswet is uitgevaardigd eer toe- dan af temen. Zondag werden er op verschillende p'aatsen opeubare bijeenkomsten gehouden en de politie schijut niet bij machte ze te beletten. Uit Engeland zulleu daarom troepen gezonden worden om de bataljons die in Ierland dieneD, te versterken. De lord-kauselier van Ierland, lord Ashbourne, heeft zijn ontslag genomen omdat de politie rechtbank te Dublin het proces tegen den lord mayor onwettig heeft verklaard. Lord Ashbourne had de vervolging aangeradenzoodat hij de intrekking van het geding als een persoonlijke nederlaag beschouwt. Nu de heerec Kalnoky eu Crispi te Frie- drichsruhe zijn geweest, wordt ook het bezoek van lord Salisbury aangekondigd. Werkelijk wordt dat uit Berlijn gemeld, met de bijvoeging, dat nu weldra het sluiten van een viervoudig Ëngelsch-Italiaausch-Oosti nrijksch-Uuitsch ver- boud kan worden verwacht. Het rijksgerechtshof heeft den socialist Neve veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf, wegens het plegen van voorbereidende hande lingen in strijd met de wet op de ontplofbare stoffen wegeus het verspreiden van verboden geschriften eu wegens meineed. Aan de ItaUaansche regeeriDg wordt de be doeling toegeschreven, om bij de mogendheden ten opzichte van Bulgarije krachtig het beginsel vau non-interventie aan te bevelen. Feitelijk wordt dat beginsel zeker door de mogendheden reeds gevolgd, maar onbewust en omdat men niet weet boe te interveniëeren. Iets anders echter wordt het natuurlijk, en wat vee! meer Bulgarije's eerzucht moet opwekken wanneer men gelijk Italië wil, becluit de Bulgaren zelfstandig hunne belangen te laten regelenzonder hen daarbij door hel wisselen van tot niets leidende nota's te veroutrusten. Het dagblad Roma spreekt van een waar schijnlijk bezoek vau keizer Frans Jozef aan koning Humbert. ROME, 11 October. Een ernstige tijding is hier in omloop. Er zou een gevecht hebben plaats gehad tusschen de voorhoede der Italianen en die der Abessiniers. De laatste had de overmacht en de Italianen moesten aftrekken. Het gouvernement bewaart het stilzwijgen. Dit geschiedtdaar de tijd ontbreekt om voor lo Januari eeu verdrag aan te gaan, waarbij de hangende tariefquaestien worden opgelost. Som migen beweren dat zoowel te Weenen als te Berlijn de ambitie wordt gemist, om met kloeke voortvarendheid te handelen. De belangheb benden, vooral in Oostenrijk en Hongarije, zijn niet zeer gunstig voor het doen van concessien aan Duitschland gezind. Volgens een opgaaf van de hooflen der lagere scholen te Weeacn, zijn er 2200 school kinderen, welken het noodige voedsel ontbreekt. Een groot deel leeft alleen van brood, dat de kinderen nog in onvoldoende hoeveelheid be komen. Wegens toenemende rooverijen, is-in som mige districten in Hongarije de staat van beleg afgekondigd. Te Sofia zijn de verkiezingen zonder buiten gewone voorvallen afgeloopen. De regeerir.gs- candidaten werden gekozen op Stambouloff werden 3000 stemmen uitgebracht. Ook in de provinciën is de uitslag over het algemeen ten gunste van het gouvernement. Te Plewna en in de omliggende landelijke gemeen ten Oreovitza en Kantlovuza hebben- echter bloedige botsingen plaats gehad. Uit Konstantinopel wordt aan de Standard geseind dat de ministerraad, na het Russische voorstel in zake Bulgarije te hebben onderzocht, besloten heeft den sultan te adviseeren het voor stel mede te deelen aau de gronte mogendheden, aan deze overlatende verder het initiatief te nemen. Het geiucht, volgens hetwelk tusschen Duitsch land en Oosten rijk-Hongarije voorloopig een handelsverdrag zal gesloten worden op den voet der meest begunstigde staten, wordt bevestigd. Het Journal de St. Pétersbourg zegt, naar aanleiding van het artikel der Norddeutsche Allg. Zeitung over Crispi, dat ongetwijfeld alle regeeringen zonder uitzondering en de meerder heid der volkeren den vrede willen; deze berust op de eerbiediging van aller echten, en is ge waarborgd in de volkenrechterlijke verdragen. Alles wat de strekking heeft als eene nadere verzekering des vredes te worden aangezien moet uitsluitend ten doel hebben de handhaving en, waar het geschonden is, het herstel van het publieke recht. WAALWIJK, 12 October 1887. Bij kon. besluit is W. J. Ph. van Oppenraay» te 's Hertogenbosch met ingang van 1 Nov. a.s., benoemd tot schoolopziener in het district Tilburg, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de rijks hoogere burger school te 's Hertogenbosch en als schoolopziener iu hel arr. Osch. Tot ontvanger der dir. bel. en accijnsen te Heusden c. a. is benoemd E. L. A. H. Ariens, thans to St. Oedeurode. Gisteren hadden de heer C. F. A. Hoff- mans en zijne echtgenoote Mej. Norbertha Moo- nen het zeldzame voorrecht hunne 55-jarige echtvereeniging te vieren omringd van hunne kinderen behuwd- en kleinkinderen. Talrijk waren de blijken van belangstelling bij deze gele genheid ondervonden door de jubilarissen, die zich nog mogen verheugen in eene goede ge zondheid en het volkomen bezit van al hunne lichaams- en geestvermogens. Bij de tweede kamer is ingekomen een ontwerp voor den zoutaccijns en eenige wijzigin gen in de wetboeken in verband met de nieuwe strafwetgeving. Hel algemeen debat over de gronwetsherzie- ning in tweede lezing is aangevangen. De heer Vermeulen bleef zijne bezwaren vol- UIT HET PARIJSCHE LEVEN. De volgende bediende de second, die in het magazijn aan het hoofd staat der afdeeling, waartoe hij behoort, die daar als chef de rayon optreedtals zoodanig den dienst der overige bedienden regelt en voor de behoorlijke bediening van het publiek zorgt, heeft evenzeer, behalve zijn traktement een zeker aantal percenten van de ontvangst in zijn afdeeling, inzonder heid van de vermeerdering van het verkoopcijfer, en verdient daarmede, hoewel niet zooveel als de premier, toch nog ettelijke duizende franks. Ook deze is nog een heel heer. Het overige personeel sopt echter niet vet van zijn verdien ste, moet bard werken en beloopt om een haverklap een boete, afwisselende van 25 centiem tot 5 franks, 's Morgens één enkele minuut te laa,t komen wordt beboet, de minste vergissing wordt beboet, de minste overtreding van de reglementen van het huis wordt beboet. Het is boete hier, en boete daar en boete overal. «Duurder zijn de levensmiddelen", schreef ik hierboven. Ik had er echter in één adem kunnen bijvoegen, «maar goedkooper zijn naar evenredigheid de restauraties." Dat klinkt vreemd, niet waar? Als de levensmiddelen duur zijn, ligt het voor de hand, zult gij zeggen, dat het eten in'een restauratie ook duurder moet zijn. Het eene acht gij een noodzakelijk gevolg van het andere. Ik stem toe, dat men dit oppervlakkig ook zou meenen, maar ik zal niettemin trachten u aan te toonen, dat, wat ik beweer, zich gemakkelijk laat verklaren.' Wanneer ik zeg dat de levensmiddelen duurder zijn dan bedoel ik daarmede hoofdzakelijk, zoo niet uitsluitend, den gewonen door -,en betaalden prijs in 't klein, geenszins den prijs ir of met die vermindering, welke bij wijze It verkregen. De restauratiehouders nu mten en vruchten on de markt in het ■nboeren, maar van cle aanbrengers ter ""an a u de vroegtevoor hun vleesch hebben als 's avonds telkens van 2 tot 300 pei'sonen komen eten, restauraties, waar het getal der bezoekers dagelijks ver over de 1000 bedraagt zijn zelfs niet zeldzaam, kunt gij zelf be grijpen, dat die inkoopen in het groot en die afzonderlijke tarieven bij den slager, een niet onaanzienlijke prijsverminde ring te weeg brengen. 't Is waarde restauratie moet verdienen maar als hij aan eiken klant maar eenige weinige centiemen zuiver verdient, maakt hij met zijn honderden klanten per dag toch nog goede zaken. Stellig niet alle restauraties zijn goedkoop. Dat iemand te Parijs eet voor 60 of 70 franks of meer, is geen zeldzaamheid; maar wat veroorzaakt die duurte In de eerste plaats de wijze van inrichting der restauratie zelve. Al wat ge er ziet is even kostbaar het tafelgoed is van het fijnste damast, het glaswerk van het fijnste kristal, de meubels zijn uiterst smaakvol, terwijl 's avonds eeu menigte luchters een zee van licht verspreiden. In de tweede plaats spruit die duurte voort uit het kiezen der gerechten, welke op een gegeven oogenblik uiterst schaarsch te krijgen zijn, of het drinken van zeer fijne wijnen. Iu elke groote restauratie viudt ge echte schildpadsoep maar elk bord kost van 3 tot 5 franc Als gij nu daarmede begint en gij gaat voort met asperges, als die een frank of 6 per bos kosten, of wel, ge verlangt druiven in den tijd dat ze met 20 franc per pond betaald worden, of perzikken, als ze 10 frank het stuk kosten, dan hebt ge het u zelf te wijten, dat ge duur uit zijten vooral als ge uw diner dan nog gaat besproeien met wijn, die genoteerd is voor 20 a 25 franc de flesch. Inde derde plaats zijn er menschen, die niet goed vinden wat niet peperduur is en vooral niet iu een restauratie willen eten waar Jan-en-alle-man komt. Bij voorkeur zoekeu sommigen de duurste uit, ook met het oog op het gezelschap, dat zij er dan mogen verwachten. Wil men echter al wat overdreven is buiten sluiten, dan kan men, vooral in huizen, waar men een vasten prijs betaalt, over het algemeen voor hetzelfde geld veel beter eten te Parijs dan bij ons, of wel daar een gelijke tatel goedkooper hebben. Sommigen beweren dat men te Parijs onmogelijk een behoor- lijde tafel kan vinden voor minder dan 5 of 6 francs waar voor gewoonlijk gegeven wordtsoep, een glas madera of port, een entremets, 3 vleeschgerechten met of zonder groenten, salade. 2 desserten, brood zooveel men wil en een flesch zeer uitzien als men niet voor minder behoorlijk terecht kon. In het Palais-Royal, onder anderen, zijn verschillende huizen, waar men zeer goed eet voor fr. 2.50. Ge krijgt daarvoor soep, 3 vleeschgerechten met of zonder groenten, een dessert, brood zooveel gij verkiest en een halve flesch wijn. Ik vraag u, waar vindt ge zulks bij ons, voor dat geld Er zijn zelfs restauraties waar soep, een vleeschgerecht, een groente, een dessert, brood naar verkiezing en een halve flesch wijn wordt gegeven voor fr. 1.15, sommigen geven op den koop toe nog zooveel spuitwater als gij verkiest. Betaalt ge 10 diners vooruit, waarvoor ge dan kaarten cachets ont vangt, dan is de prijs slechts fr. 1.10; maar deze soort reBtau-' raties zou ik minder durven aanbevelen. Daar wordt de kwa liteit der gerechten en van den wijn te dikwijls opgeofiëx-d aan den prijs. Toch worden zij dagelijks door honderden en dui zenden bezochtmeest door kleine renteniers, door kantoor bedienden, kleermakers en modisten door hen, in 't kort, die weinig te verteren hebben, maar altijd gaarne goed gekleed voor den dag willen of moeten komen. Men vindt er in den regel slechts «heeren en dames." Werk lieden komen er niet. Kantoorbedienden, die iets meer kunnen betalen, verkiezen gewoonlijk een restauratie waar uitsluitend open tafels. De prijs daarvan is fr. 2, soms fr. 2.10, meer nooit. Men vindt daar een echten burgerpot, niet in naam, maar inderdaad, goed klaar gemaakt, zonder vreemdsoortige en schier onmogelijke sausen. De spijskaart van al die open tafels is tamelijk hetzelfde soep, entremets, bouilli, groenten, gebraad salade een of twee desserten en brood van alles zooveel als men verkiesten een halve flesch wijn. Een paar groote kruiken met teerwater staan altijd voor de liefhebbers op tafel en de liefhebbers daarvoor ontbreken nooit Gewoonlijk heeft men de keus tusschen 2 soorten van soep, tus schen 2 groenten, waarvan ge u ook van beiden kunt laten be dienen en verschillende vleeschsoorten. Vreemdelingen, voor korten tijd te Parijs vertoevende, maken van deze open tafels zelden gebruik zij kennen ze gewoonlijk nieten bovendien als men voor korten tijd te Parijs is wil men wel al ware het alleen om eens te veranderen wat men noemt een «echt fransche tafel" hebben, en daarvoor moet men niet naar zulk een table d'höte gaan. Neen het is vooral aan die tafels dat men den echten Parijzenaar ontmoet. Dames echter aan wie het overigens ook in de restauraties geenszins ontbreekt, treft

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2