BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. jBcHETSEN UIT ^ARIJS. Raad van Beheer toegelaten zijn in dit ge val van ambtswege en op de kosten van den overtreder, de onvoltooide inrichtingen te doen wegruimen. ARTIKEL XVIII. Versiering. 1. Prijskampen met premiën zullen in gericht worden a) Voor de voorgevels en de versieringen der compartimenten van de deelnemende landen. b) Voor de versiering der compartimen ten van de prijskampen. 2. Alle bijzondere versiering is ten laste van de deelnemerszij zal moeten goedge keurd worden door het Citvoerend Comiteit en het Algemeen Commissariaat van den Staat. 3. De plannen van vitrines, mpubels of meubelingenwaarvan de deelnemers der landen, welke niet officieel vertegenwoordigd zijn, zich willen bedienen, moeten insgelijks aan de goedkeuring van het Uitvoerend Comiteit onderworpen worden. 4. Elk voorwerp zal de aanwijzing dra gen van den verkoopprijseene korte om schrijving van het tentoongesteld voorwerp, het doel, de grondbeginselen waarop zijne vervaardiging berust, en zijne voordeelen, Deze aanwijzingen zullen gedrukt worden op een cartel van eenen door het Uitvoerend Comiteit aangenomen vorm. ARTIKEL XVIII. Algemeene diensten en stapeling in magazijn der ledige kisten. Het Uitvoerend Comiteit stelt zich vooj met al de officieel vertegenwoordigde landen bij zondere overeenkomsten te sluiten aangaande de bewaring en stapeling in magazijn. 1De wagens welke de voortbrengselen bevatten zullen in de omheiningvoor den Prijskamp en de Tentoonstelling voorbehou den gebracht worden. 2. Het aflossen zal gedaan worden do >r de bedienden van het Uitvoerend Comiteit, die zullen belast zijn met de werkingen der algemeene diensten te weten lo De ontvangst der vervoering. 2o Het op plaats zetten der wagons. 3o Het aflossen en bekennen der kisten. 4o Het plaatsen der kisten in de com partimenten zoo dicht mogelijk bij de ge huurde plaats van den deelnemer. 5o Het wegnemen der kisten en het in pakken. De ledige kisten zullen onmiddellijk naar de Belgische deelnemers terug gezonden wor den deze zullen ze weder moeten opzenden na het sluiten van de Prijskamp en de tentoonstelling. De ledige kisten van de vreemde deelnemers zullen in een pakhuis geplaatst en na de sluiting wedergegeven worden door de zorgen van den Raad van Beheer. Eene som van 3 fr. zal betaald worden per vierkanten meter voor het op slaan der kisten in een pakhuis met de ge ringste vergoeding van 2 fr. voor de kisten, welke geen vierkanten meter oppervlakte noodig hebben. De deelnemers, welke zich met het wegzetten van hunne ledige kisten zelf zouden belastenmoeten die onmiddel lijk na het uitpakken doen wegnemen en zich gedragen naar de voorschriften van den Raad van Beheer. De ondernemers van verhuring van vitrines spiegels meubels evenals de verkoopers, welke in den tuin gevestigd zijn, zullen van het wegbergen of kosteloos terugzenden van hunne ledige kisten niet genieten. De Raad van Beheer zal zich in niets met deze verpakkingen belasten. Go Het erkennen der kisten bij terugkeer. 7o Het herladen op wagons. 8o Het overgeven der wagons aan het Bestuur van den Staatsspoorweg. Wordt vervolgd.) Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad te Brussel heeft het verbond der radicalen en soci alisten een beslissende nederlaag geleden en heb ben de gematigde liberalen gezegevierd. In de voorsteden hebben de verschillende partijen zich in hare stellingen gehandhaafd. Te Schaerbeek moet herstemming plaats hebben tusschen de gematigde liberalen en de katholieken het is zeker dat de liberalen zullen overwiunen. Te Antwerpen is de meerderheid der liberalen aan zienlijk grooter dan bij de vorige verkiezing. Te Gent werden op de socialisten 800, op de libe ralen 5000 siemmmen uitgebracht. Te Luik, waar de liberalen tegen de verbonden socialisten en katholieken strijd voerden, zijn slechts drie liberale candidaten verkozen er. moet voor de overige plaatsen herstemming gehouden worden. Te Belgen (Henegouwen) hebben gedeeltelijk de katholieken, gedeeltelijk de liberalen gewonnen. In Luexraburg hebben de katholieken terrein ge wonnen. Nergens heeft tot dusver eenige onge regeldheid piaats gehad. L'Intransigeant heeft een brief open baar gemaakt, waarin gesproken wordt van een cheque op Wilsou of order, maar de heer Wil son loochent ten stelligste al hetgeen in dien brief beweerd wordt en zegt dat de handtee- kening op de cheque valsch is. Generaal Boulanger heeft zich. zonder ver zet aan de disciplinaire straf ondeiworpen. Op verzoek van den heer Wilson is Kreyt- mayer met de dara''9 Ratazzi en Limousin, in zijne tegenwoordigheid door den rechter van in structie Athalin verhoord. Na een langdurig verhoor, waarbij mevr. Ratazzi flauw viel, be kenden allen, dat zij deu heer Wlison ten on rechte hadden b -schuldige!. De dames Verklaar den, dat zij den r.aam van den heer Wilson slechts genoemd hadden om de oplossing te be moeilijken en Kreytmayer erkende, dat hij nim mer den brief had gezien, waarover bij in den lotrnnsigcant had gesshreven. Intusschen blijft graaf d'Andlau zoek. Het ver moeden wint veld, dat de generaal een schuil plaats heeft gevonden, maar alle nasporingen zijn tevergeefs gebleven, ofschoon de heer Go- ron alle gelegenheden heeft laten onderzoeken, welke de generaal placht te bezoeken. De he«r Tayler.de chef der politie, kan zelf de zaak niet leiden, daar hij bij de eerste drie arresta- tiëu een hevige koude heeft gevat en nu vrij ernstig ziek is. De anarchisten hebben eene vergadering georganiseerd in de Salie Favier, om verzet aan te teekeuen tegen het vonnis, dat te Chicago tegen de socialisten i9 uitgesproken. Bij het ver laten der zaal riep een groep van 25 anarchis ten Voorwaarts dynamietmanneu, naar Mont- martre en begeleidde Louise Michel tot aan eene herberg op den Bouletard Menilinontant. De herbergier weigerde die lieden te ontvangen; daarop werJen de stoelen en tafels gegrepen en naar hem geslingerd. Op de politie werd een pistoolschot gelost. De bende wierp zich vervol gens op de politie. De orde werd vervolgens hersteld. Drie personen werden in verzekerde bewaring gebracht. Een vreeselijke st^rro heeft Zaterdag te Marseille gewoed. De schepen konden de haven niet binnenkomen. De golven sloegen over de kaaimuren en zetten alles ondej water. Een dubbele terechtstelling heeft Zaterdag morgen te Aix plaats gehad. Tegama en Esposito, hoofden der bende, die te Marseille in het begin van dit jaar zooveel onrust heeft verwekt door de vele misdaden op den open baren weg, zijn te Aix onthoofd. De twee boosdoeners toonden groote verstokt heid en gaven blijk van een vreeselijk sang-froid. Zij rookten voor de terdoodbrenging rustig eenige sigaretten en dronken een glas wijn. Te Barcelona zijn 12 personen gearresteerd, die eene bedriegelijke beweging op de beurs op touw gezet hebben. Ook zijn verscheiden postambteuaren in hech tenis genomen, wier dienst aanleiding tot klach ten der bevolking gegeven heeft. De keizer van Marokko is in de volle be- teekeois des woords weder te paard geholpen. Z. M. heeft zich, in den zadel gezeten, voor zijn paleis aan het volk vertoond. Zijn gezondheid is echter van dien aard, dat hij zich nog niet naar de moskee heeft kunnen begeven. Een Spanjaard, Juan de Ëscautiza, kwam naar Engeland, vestigde zich te Brighton, gaf zich voor eec graaf uit en maakte groote schul den. Op zekeren dag vertrok de Spaansche graaf naar het vasteland, doch de zoons va:i twee schuldeischers, die den man blijkbaar niet ver trouwden, volgden hem en eischten hun geld. De graaf was zeer verontwaardigd, doch eindigde met hun ieder 200 pd. 9t.te geven, waar door de r.og overblijvende schuld onbelangrijk was. Twee maanden later ging de Spanjaard failliet, en nu eischt de „ontvanger in faillisse menten", de door hem betaalde bedragen terug. Natuurlijk aarzeldeu de betrokken firma's, waarop een gerechtelijk vonnis volgde. Niet alleen dus hebben die firma's zich voor niets moeite gege ven, maar zelfs hu"ne reiskosten mogen zij niet in reka.ning brengen en hunne gerechtskosten nog veel minder. Dat is inderdaad wel een hard geval. De Londensche werkeloozen, of die als zoo danig posecren want er zijn er onder die hunne werkeloosheid tot een soort van vak ma ken gaan voort zich in de straten der hoofd stad te roeren, tot eroote schade van de winke liers in de buurten, die ze met hunne demon- stratien begunstigen. Zaterdag kwam men weer bijeen op Trafalgar Spuare en ongeveer duizend personen namen aan die bijeenkomst deel. Er waren twee [zwarte vlaggen ontplooid. Een redenaar, naar men meent een der voornaamste socialisten, sprak de menigte toe. Hij trok te velde tegen de politie, den lord mayor en het dagblad de Standard, en ried der menigte aan bij eene volgende samen komst stokken mede te brengen, ten einde de politie te kunnen afweren. De lieden zijn vervolgens in optocht, verge zeld door eene groote politiemacht, door de City heen naar Stepney Green vertrokken, waar zij, tengevolge van den regen en de door de politie genomen maatregelen, snel uit elkaar zijn gegaan. Zondag zouden de kerken aan de beurt zijn gekomen. Weer kwam men, schoon in kleiner aantal, op Trafalgar Spuare bijeen, en na eene korte toespraak te hebben aangehoord, trokken de manifestanten naar de Westminster-abdij, met het doel daar den dienst te gaan bijwonen op andere wijze dan gewoonlijk door de kerk bezoekers geschiedt. De volkshoop werd weer gevolgd door eene sterke politiemacht te voet en tc paard, die, voor de kerk gekomen, de toegangen afzettö en aan de eersten van den troep te kennen gaf, dat de kerk reeds vol was Zonder wanordelijkheden ging men toen uiteen. De Britsche postambtenaren liggen bij de Ieren onder verdenking dat zij aan de leiders der revolutionnaire beweging gerichte brieven openmaken. Een Iersch advocaat ontving dezer dagen een aan hem gerichten brief, die de ken nelijke sporen droeg van geopend en weer dicht geplakt te zijn geweest. De werkzaamheden ten behoeve van het groote kanaal van Manchesterzullen weldra worden begonnen. Het kanaal begint bij de Enslham-sluizen op den linkeroever van de rao - ding der Mersey ongeveer halfweg tusschen Birkenhead eu Runcorn trekt dan de Mersey 131/)} raijl om tot aan laatstgenoemde plaats, en vervolgens de Mersey verlatende is de richting direct op Manchester. Tot het maken van dit kanaal moeten verplaatst worden 6.970.815 ku bieke yards rotsen en 37.457 720 aarde te za- men 44.423.535 kubieke yards waarvan onge veer V* weder kan worden verbruikt. Er zijn verder noodig 5 spoorlijnen tot eene lengte van 12Ug mijl (dubbelspoor) en 4 overbruggingen van het kanaal. Bovendien zullen nog 9 draai bruggen worden gemaakt. Dit kanaal zalna voltooiing, de grootste schepen tot Manchester en Salford brengen. Te Gribraitar zijn Zaterdag ongeveer 200 Ik zeide straks dat men waarlijk te Parijs niet duur eet, als men buitensluit wat overdreven is. Ik wil naar aanleiding daarvan nog waarschuwen tegen het vragen naar gember. Het is waar, dat men dit artikel moeielijk in een restauratie te Parijs zal vinden maar, in groote huizen is het toch te krijgen; ge moet echter niet vragen tegen welken prijs, want gember is in Frankrijk bijna geheel onbekend. Op een goeden dag bekroop mij te Parijs de lust naar een pot gember. Overal waar ik naar gember vroeg antwoordde men mij dit artikel niet te kennen. Na 3 dagen zoekens, na stellig 50 winkels, waar kruidenierswaren, verduurzaamde levens middelen, enz. werden verkocht, binnengetreden te zijn, kwam ik eindelijk ergens te recht waar men mij verwees naar een drogist. Hoewel ik het eenigermate vreemd vond om gember bij een drogist te gaan halen, volgde ik den mij gegeven raad. Bij den eersten aen besten drogist, dien ik vond, liep ik binnen, met de vraag: «Mijnheer, hebt u gember?" «Om u te dienen," was het antwoord, «welke verlangt u, in poeder of niet in poeder?" «Niet in poeder." En wat gaf de man mij toen gedroogde gember Eindelijk vond ik wat ik zocht, bij Chevet, in het Palais Boyal, maar tegen dertig franks de pot, waarvoor men bij ons hoogstens f 0.70 betaalt Zoo iets is waarlijk om u voor uw leven den lust naar gem ber te benemen. Trouwens in Frankrijk behoort dit artikel ook tot die buitendingsigheden, waarnaar men eigenlijk niet vragen moet. Het behoort tot die zaken welke wel te krijgen zijn, maar buiten het gewone kader tx'eden, en daarom ook bui tengewoon betaald moeten worden. Elke heilige heeft zijn feestdag, maar de meesten dier dagen faan bij ons tamelijk onopgemerkt voorbij. Is het waar dat e een zijn naamdag viert, de ander viert zijn verjaardag. Anders is het in Frankrijk. Niemand viert er de verjax-ing van zijn geboortedag. Al de Jannen bijv. worden den 24e" Juni al de Maria's den 15e" Augustus geluk gewenscht. Den vooravond van het feest van een Heilige wiens naam veel voor komt, vindt men te Parijs allerwege op straat bloemen te koop staangansch de stad is dan als net ware in één grooten bloemhof herschapen, want iemand op zijn naamdag gelukwen- schen, zonder hem daarbij een bloemruiker of een bloem in een pot aan te bieden, doet niemand. Zelfs moet elk ander geschenk van een bloemtuil vergezeld gaan. Om deze reden alleen reedstrekt, de naamdag van vele heiligen, vooral te Parijs en in andere groote fransche steden al dadelijk de algemeene aandacht. Toch is er geen enkele heilige van wiens naamdag in het katholieke Frankrijk zooveel werk gemaakt wordt als van dien van den heiligen Nicolaas in het protestantsche Nederland. De 6den December is daar een feest voor iedereen. Doch ouden noch jongen verliezen er in Fx-aukrijk bij. De uitdeeling van geschenken, het bereiden van aangename ver rassingen aan betrekkingen en vrienden, in 't kort, al waar mede men in Holland den ouden bisschop van Myra, gezeten op zijn gevleugeld paard en gevolgd door zijn zwarten knecht, belast, wordt in Fx-ankrijk opgedragen aan het kindeken Jezus, au petit Jésus. Deze neemt, om zich van de zooveel omvat tende taak, die hem eiken 25" December wordt opgelegd, te kwijten, evenals St. Nicolaas, zijn weg door de schoorsteen, maar houdt er geen knecht op na en bezoekt ook alleeu de kindex*en. Voor groote menschen wordt le petit Jésus niet als tusschenpex'soon gebruikt. Zijn de kex-stgeschenken aangekocht, dan moet men onmid- delijk weer op het pad voor de nieuwjaarsgeschenken, voor de zoogenaamde étrenncsHoewel Kerstmis niet voor de kleintjes alleen, maar ook voor de grooten is, komen de kleintjes toch in de eerste plaats in aanmerking. Bij de étrenncs echter is het juist omgekeerd. Hoewel daarbij de kinderen in geenen deele vergeten worden, krijgen dan Ixoofdzakelijk de ouderen hun deel. De Nieuwjaarsgeschenken zijn niet alleen algemeener, zij zijn ook aanzienlijker. Er zijn weinig Franschen, die den 1" Januari, hetzij als geschenk, hetzij als gift gift in den zin van fooi niet van den eenen of anderen kant bedacht worden. Ieder krijgt wat. De ambtenaren aau de ministeries, de beambten van alle groote inrichtingen, de bedienden der groote handelshuizen ontvangen, bijv., als étrennes een maand salaris. Kleinere handelshuizen geven nu wel niet zooveel, maar toch wordt elke bediende bedacht. Tal van magazijnen geven gedurende de geheele maand December aan iederen kooper een kleinigheid pour ses étrennes. Zooals ik zeg wordt slechts een kleinigheid gegevenmaar toch zijn daar soms aax-dige voorwex-pen bij. Zoo ontving ik eens in December een das koopende voor fr. 2,45 een keurigen scheux-kalender voor het volgende jaar met een allergeestigst geteekenden cromo op den koop toe een anderen keer, ook iets voor een paar franks koopende, voegde men er een chineesch verlakt flesschenbakje bij. Gij begrijpt, dat bij het uitreiken dezer étrennes reclame het eenige doel is. De varianten op het thema „reclame" zijn nimmer uitgeput. Voortdurend komen er nieuwe. Verbeeld u dat eenige jaren geleden, het was in den tijd van het zoogenaamde „groot ministerie", in een der Parijsche bladen van den eersten rang op de eerste bladzijde, onder het staatkundige en andere nieuws van den dag het volgende te lezen was «Het is opmerkelijk dat drie gx'oote mannen onzer dagen, wier namen aanhoudend op aller lippen zweven, alle drie Léon heeten Leo XIII (Léon), het hoofd der katholieke kerkLéon Gambetta, de voorzitter van den ministerraad, en Léon, kortaf, de koning van de Parijsche hoedenmakers." Maar ik dwaal af. Ik was over de nieuwjaarsgeschenken aan het praten en begin nu in eens over reclamen een on uitputtelijke bron om over te schrijven, maar waarbij men ongelukkig wel weet waarmede men begint, maar niet waarmede men eindigen moet. C'est comme les cheveux d'Eléonore S'il n'y en a plus il y en a encore 1 Dus keeren wij tot ons eigenlijke onderwerp tei'ug. De gelegenheid om aankoopen te doen voor Kerst- en Nieuw- jaai-sgescheuken wordt te Parijs jaarlijks nog vergemakkelijkt door tal van kraampjes, die van c'm 24" December tot in de eerste dagen van Januari op de boulevards worden opgericht. Groote kramen, zooals men op onze kermissen ziet, treft men er niet aan. Maar dat is ook niet noodig. De kooplieden, die uitstallen, wonen allen in de stadhet zijn kleine Parijsche fabrikanten, die eiken dag uit den voorraad dien zij te huis hebben, aanvullen wat zij den vorigen dag hebben verkocht. Vroeger zag men in die kx-aampjes soms veel nieuws en schoons tegenwoordig vindt men er evenwel niets bijzonders. Een uitzondering op dien regel maakt misschien een enkele Italiaan, dien gij in de lange rei zult ontmoeten en die de eenige is, die voortbrengselen van echte kunst te kóóp heeftaller hande ax*tikelen van koraalterra-cottagroepenmarmeren beeldjes, enz., maar alles vervaardigd met echt Italiaanschen kunstzin. Bijna ieder Italiaan toch is een ;kunstenaar in het een of ander vak. Zelfs een bedelaar is het in het zijne! De Nieuwjaarskramen, uitsluitend winkelkramen, zijn echter niet de eenige welke te Parijs worden opgeslagen. Zoowat het eheele jaar door vindt men op de bxiiten-boulevards, nu hier, an daar een reeks kramen en tenten van allerlei slag. Ver schillende arrondissementen stellen namelijk jaarlijks de ge legenheid open voor het inrichten van een soort kermxs welke van 14 dagen tot een maand duurt, en waarop, zooals ge denken kunt, steeds een zwerm van reizende troepen ver schijnt. Kijkspelletjes, somnambules, akrobaten en wat dies meer zij, vindt men er altijd bij de vleet; overal schiettentjes, en vooral draaiboi'den. Deze laatsten vormen steeds de meer- derheid. Men kan er voor 2 sous een vaasje of een schoteltje draai en dat is alles. Wel ziet men in die kraampjes altijd heel wat tamelijk mooie artikels dat wil zeggen voorwerpen waarvoor men in een winkel misschien 3 of 4 franks zou moe ten betalen, maar dit is enkel lokaas voor onnoozele halzen, die denken voor een paar sous zoo'n stuk te kunnen winnen. Bloote illusie Al die fraaiigheden zijn en blijven uitstal-stukkenanders niet. Vraagt gewanneer ge op zulk een gx-oot voorwerp recht hebtdan krijgt ge ten antwoordMijnheerdat zijn Erijzen voor u als ge 50 of 60 maal gedraaid, en gewonnen ebt". Begin er dus maar eens aanals ge lust hebt Toch vinden die draai-gelegenheden altijd liefhebbers. I)e Par ij zenaars schijnen er verzot op te wezen om, voor een paar sous prullen te winnen die niets waard zijn en waarmede zij letterlijk niets kunnen xxitvoex;en. Telkens komt ge op een fête geheele troepjes tegen die zakken en handen vol hebben van dergelijke zaken en er dol mede in hun schik zijn.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2