Nummer 85. Zondag 23 October 1887. 10" Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. n Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Het burgerlijk of algemeen armbestuur van Waalwiik maakt bekend, dat de in de vorige week gehouden buitengewone collecte ten behoeve van den algemeenen arme heeft opgebracht de som van flfü. Het bestuur betuigt zijn dank aan allen, die bij die gelegenheid van hunne ^belangstelling in het lot van den armen natuurgenoot deden blijken. .Waalwijk, 21 October 1887. Het armbestuur voornoemd, J. A. VAN DOOREN. L. MOMBERS. F. W. VAN LIEMPT. Wij ineenen te kort te schieten aan de eischen der burgerlijke wellevendheid, indien wij niet, ook namens onzen uitgever, openlijk dank betuigen voor de lieve attenties, waar van wij, bij gelegenheid der laatste verkie zing in onze gemeentebet voorwerp zijn geweest. Men houde zich overtuigddat zij ons eene aansporing zullen zijn, om met onver- flauwden ijver den weg te volgen, die tot dusverre door ons is ingeslagen bet lezend publiek voor te lichten in zaken van alge meen belang en algemeen nuten, als 't mogelijk iser naar te strevendat onze lezers die zaken kunnen bezien met bun eigen oogen en beoordeolen met bun eigen verstand. Opnieuw is thans op ondubbel zinnige wijze gebleken, boe weinig ontwik keling en de hiermee gepaard gaande be schaving bet deel is, zelfs van hen, die bij zekere gelegenheden zich durven voorstellen als voorgangers en leiders van het volk. Wij hadden niet verwacht dat de heer P. C. Baijeus zich zou geleend hebben tot het drukken van de liefelijkheden gericht aan bet adres van onzen uitgever, die toch in geenendeele is opgetreden als caudidaat, eenvoudig als drukker van een manifest waarvan iederen dus ook bij, de verant woordelijkheid gerust op zich kan nemen. Vrij naar bet Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 28 door LUCIPER. Hoofdstuk XIII. HOE NINA DE VALSCHE STUKKEN OPNEEMT. Dit was het geheim der verstandhouding tu9- schen deze twee vrouwen uiterlijk zoo van elkander verschillend en toch zoo eensgezind in hare plannen. Mrs. Luttrell was Digby Borne's nichten even arm als gewetenloos, was zij zijne trouwste bondgeDOOte geweest bij al zijn schandelijke plannen. De drie verraders hadden gemeen schappelijke belangen. „Ik geloof dat ik maar zal opstaan", zeide lady Rokeby. „Ik brand van ongeduld om Nina dezen brief ter hand te stellen en te zien hoe zij hem opneemt. Gelooft gij dat zij reeds is opgestaan „Zij is reeds twee uur op", zeide Luttrell. Zij heeft het huis, den tuin en het park door gewandeld en met al de bedienden gesproken. Zij is van plan hare stelling als meesteres vau Rookhurst te doen gelden en de harten harer ondergeschikten te winnen, opdat dezen zich aan hare zijds schareu in geval gij het niet met haar zoudt kunnen vinden." Lady Rokeby fronste de wenkbrauwen. „\Iiss Nioa is nog niet meerderjarig, en, ofschoon zij bezitster is van Rookhurst, is 't nog de vraag of zij hier meesteres is of ik, hare persoonlijke hoedster, als de weduwe haars vaders. Durft de beer Baijens dit ook te zeggen van zijn producten Heeft bij er wel aan gedacht dat ieder gezond rnenschenkind daaruit proe ven moest, een kwalijk verholen afgunst een nijdige jalousie de métier Niettemin maken wij wel degelijk onderscheid tusschen drukker en schrijver. Wij verdenken hein niet bet laatste te zijnof beter gezegd bij schijnt ons daartoe te machteloos, niït mannelijk genoeg. Indien echter ook bier als waarheid kan gelden„le style c'est Vhomme"d. i. men kent den mensch geheel aan zijn stijl, dan zal het niet moeilijk zijn met den vinger den steller aan te wijzen van de stichtelijke lectuur, waarmede de brave pers deze week onze gemeente heeft overstelpt. Want de vos verliest wel zijn baar maar niet zijn streken. Heeft een samenloop van omstan digheden iemand uit de mindere klasse der samenlevinggebracht in een kring van fatsoenlijkedeftige lieden, ten spijt van al de moeite die hij zich geeft om zich te schikken naar de gebruiken der beschaafde wereld, zal zijn ware aard in onbewaakte oogenblikken te voorschijn komenzooals wij trouwens reeds meermalen zagen. Hang om de schoften van een varken een ministersrok of ander kleedniet zoodra hoort ge zijn onhebbelijk knorren, of ge roept uit: //dat is een zwijn!" Nadat van verschillende zijde moeite is aan gewend om de invrijheidstelling van Van der Smis sen, den wegens moord op zijn vrouw veroor deelden oud-afgevaardigde, te verkrijgen, zal io de volgende maand daartoe worden overgegaan. Hij zal na zijn ontslag uit de gevangenis Be'g'.ë ver.ateuen zich in het buitenland vestigen. Dupleix de Cadignan, die in bet proces betrok ken was, heeft reeds eenigeu lijd geleden, na Zij trok aan de schelkoord aan het hoofdeind van haar bed, waarop hare kamenisr verscheen. Lutrell begaf zich in hel boudoir van lady Rokeby, en deze stond op. Zij vernam dat Nina bereids op was en 2ich op hare kamer bevond toen zij aangekleed was begaf zij zich met de valsche brieven daarheen. Nina was alleen toen hare stiefmoeder, na aangeklopt te hebben, biunentrad. Zij begroette lady Rokeby vriendelijk lachende. Nina zag er dien morgen ongemeen liefelijk uit. Lady Rokeby kuste haar oogensehijnlijk har telijk streelde haar het hoofd en zeide „Wat ziet gij er frisch uitmijne liefste bijna schitterend. Ik geloof dat gij zeer leven dig van karakter zijtvol vuur en gloed. Is 't niet zoo? Gij herinnert mij aan uwen vader, Nina, 't Zal zeer aangenaam zijn u bij mij te hebben maar mijne smart over het gruwzame uiteinde mijns eclitgeuoots is zon grootdat ik tot nu toe niet sterk genoeg geweest ben om deu aanblik zijner dochter te verdragen. D meende dat gij nog meer op hem geleekt en in mijne eerste dioefheid zou ik die gelijkenis niet hebben kunnen verduren." Lady Rokeby zuchtte diep, ging op de blauw zijden ottomane zitten en trok Nina naast zich daarop. „Ik ben bij u gekomen om een lang vertrou welijk gesprek met u te hebben mijn kind begon de lady weder. „Tusschen ons moet slechts de hartelijkste verhoudiug bestaan." Uw arme goede vad°r wenschte, dat wij voor elkander alles in de wereld zouden zijn en om zijnent wil zoowel als ter wille van u ze've stel ik mij voor voor u eene trouwe eu goede moeder te zijn." „Ik dank u, mevrouw, antwoordde Nina ernstigmaar op een toon van oprechte dank baarheid „ik zal mij beijveren uwe goedheid het einde van zijn straftijd, de gevangenis verla ten en is het land uitgezet. Tegen den directeur er. twee opzichters der kolenmijn te Quareguon, waar eenige maan den geleden eene geweldige ontploffing plaat9 had, is eene strafvervolging wegens nalatigheid ingesteld. Alle drie zijn echter door de recht bank vrijgesproken. Te Brussel i9 eene groote oplichterij ge pleegd, door zekeren Charles Masson, sedert zes weken wonende Rue Royale 91, ?ich noemende directeur der „Compagnie manuiacturière d'hor- logerie". Hij had in alle buitenlandsche dag bladen agenten gevraagd, die eene zekere som als borgtocht moesten stellen. Binnen eenige weken had hij dientengevolge ruim 75.000 fr ontvangen. Toen de afzenders der brieven geen voldoend antwoord ontvingen, beklaagden zij zich door tusscheukomst der consuls van Duitsch- land, Zwitserland en Oostenrijk. Masson begaf zich toen naar Aken en bereidde alles voor tot zijne vlucht naar Amerika. Intusschcn ging het zenden van aangeteekende brieven voort, die door de politie te Brussel in beslag genomen werden. De oplichter is intusschen zoek. De langzaam heid tan het openbaar ministerie in het geven van voorschriften aan de politie is, zegt men, schuld dat de vogel gevlogen is. Het bericht dat de heer Mazeau, minister van justitie, voornemens was de portefeuille neer te leggen schijnt juist te zijn geweest. Men wilde zelf met zekerheid weten dat hij nog voor de wederbijeenkomst der ka mers zou aftreden. Doch de heer Mazeau 19 door den lieer Rouvier overreed om te blijven, zoodat het kabinet in de eerste dagec geen ver andering zal ondergaan. De minister van koophandel heeft een fee9t maai aangericht voor de leden van het hoofd- comitc der aanstaande wereldtentoonstelling waartoe ook een aantal andere autoriteiten ge- noodigd waren onder anderen de voorzitters der kamer van afgevaardigden, van den Parijschen gemeenteraad, van den gewestelijken raad der Seine, enz. Dc minister heeft bij die gelegen heid verklaard, dat de werkzaamheden goed vor- te verdienen en u eene dochter tc zijn." „Gij noemt mij geen moeder," hernam lady Rokeby." Het jonge meisje kleurde en hare schitterende oogen verduisterden plotseling. Hare roode lippen trilden als zij zachtjes zeide: „Vergeef mij, mijne lieve lady Rokebymaar men heeft slechts eenmaal eene moeder. Ik bemin mijne doode moeder nog evenzeer alsof zij nog leefde ofschoon ik haar slechts ken uit de beschrijvingen mijns vaders. Ik kan u haren naam niet geven en ik ge loof dat het ook i 1 't geheel niet passend zou zijn. Gij zijt veel te jong om door een geheel volwassen meisje zooals ik ben moeder ge noemd te worden. Vindt gij dat zelf niet „Mogelijk hebt gij gelijk. Doe zooals gij wilt, mijn kind. Uw geluk is enkel mijn streven. Ik kan voor u eene moeder zijn al geeft gij mij dien naam niet." „En ik ka:t ook eene dochter voor u zijn lieve lady Rokeby, zeide Nina. „Ik denk dat wij zullen zijn als een paar zusters. En ik wenschte u te zeggen dat ik hoop dat. gij u even goed hier ais gebiedster zult beschouwen, als toen mijn arme vader nog leefde, zoolang ik niet meerderjarig ben zal ik mij niet tegen uwe heer schappij verzetten zelfs al mocht ik dat. Zoo lang ik leef zal mijn huis ook het huis zijn van de weduwe mijus vaders.- .„Gij zijt zeer goed lief kind. Al deze zaken komen later wel te recht. Thans heb ik u eene laatste boodschap van uwen dierbaren vader over te brengen eeue boodschap die zooals ik haast zou mogen zeggen uit zijn graf komt. De stem uws vaders spreekt uit de andere we reld tot u, Ninaen ik weetdat gij er naar zult luisteren." Lady Rokeby haalde het pakje met de brie— Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. LJL- A 'J' deren, zoodat alles op den bepaalden tijd gereed zal zijn. Hij gaf verder te kennen, dat de Ita- liaansche gemachtigden (gemachtigden van de deelnemers buiten de officieele bemoeiing om want de Italiaan9che regeering onthoudt zich, zooaE men weet, van alle dtelDeming aau de tentoonstelling te Parijs) waren gekomen eu op getogen waren van bewondering over hetgeen zij gezien hebben. Hij, minister, heeft de overtui ging, dat zij weldra meer ruimte voor de Ita- liaa sche voortbreugselen zullen vragen. Het zelfde verlangen naar meer ruimte begint zich in Belgie en Engeland te openbaren. Dat voor beeld zal niet nalaten gunstig te werken op an dere volken. De belangstelling in de zaak-Caffarelneemt af; voor een Frauschman heeft zij reeds lang genoeg geduurd, men wacht nu weder op iets anders. De reden, dat men minder aan dacht begint te schenken aan de affaire Caffarel kan ook gelegen zijn in het feit, dat de gewezen generaal in lang zoo schuldig niet i9 als men beweerd heeft. Het is de vraag nog of de bur gerlijke rechter gegronde reden kan vinden htm te arresteeren, nadat hij uit de militaire gevan genis ontslagen i9. De Patrie deelt mede, dat tn9schen den heer Grevy en zijn schoonzoon, den heer Wilson, eene woordenwisseling heeft plaats geha 1, welke zeer levendig was en in de omgeving van het Elysée groot opzien baart. Ch. Laurent, directeur van „Paris," richt in het blad een verzoek tot den president der repu bliek. Daar de heer Wilson, de uitvinder der tegenwoordige staatkunde van corruptie, zegt hij, met u het Slysée bewoont, zoo verzoeken wij u de zaken io den wettigen toestand terug te brengen en te zorgen dat hij in zijn particulier huis gaat wonen. Dat verzoek wordt op dit oogen- blik alleen door ons geteekendmaar de geheele Fransche natie zou het onderteekenen, indien wij het haar voorlegden, zoodat het dan eene onaf wijsbare petitie zou worden. Generaal d'Andlau is niet gevonden, waar de politie meende dat hij was verscholen. Blijk baar «as zij weer op een valsch spoor geleid. De heer Goror. tenmiustb out ving bericht der beide agenten, die hiervoor naar Marvyes, in het departement Orne waren gezonden, dat hun nasporingen vruchteloos waren gebleven. ven voor den dag en legde het in de handen van Nina. „Gij ontvangt hier", voer lady Rokeby voort, haren zakdoek huichelachtig tegen de oogen drukkend, „den laatsten brief, dien uw arme vader mij geschreven heeft. Lees hem. Gij zult daaruit zien dat hij een voorgevoel had van zijn naderend einde dat hij een duister vermoeden niet van zich kon zetten. Deze brief werd in den nacht voor zijn tragischer) dood geschreven." Met bevende handen opende Nina den brief en la9 hem, evenals het naschrift op de laatste bladzijde, door Digby Borre's geoefende hand daarop gesteld. Zij stortte gedurende het lezen bittere tranen. „Het ingesloteue oh hebt gij dat niet gezien", zeide lady Rokeby, „dat i9 de brief, waarvan hij op de laatste zijde aan mij melding maakt. Gij ziel, deze is nog niet geopend. Hij is voor mij een gesloten geschrift, ofschoon ik wel eenig vermoeden kotster omtrent zijnen inhouddaar sir Henry mij deelgenoote heeft gemaakt van zijne geheimste wenschen betreffende uwe toekomst. Uw vader heeft mij verzocht, in geval hij in Indie kwam te sterven u dezen brief te over handigen een jaai na zi*n overlijden. Thans is de bepaalde tijd gekomen en ik geef hem u den laatste briefdien uw vader geschreven heeften die zijne laatste geheiligde wenschen inhoudt ten uwen opzichte. Ontvang hem als een aanhangsel van zijn testament als eene heilige tijding, die hare stem uit den hemel tot u hier beneden laat doordringen," Zij nam den verzegeldenn brief en legde hem in Nina's schoot Het jonge meisje ontving hem met de tee kenen der grootste opgewondenheid. Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1