Nummer 86. Donderdag 27 October 1887. 10e Jaargang. rr Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden,/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Groote internationale Prijskamp van wetenschappen en nijverheid en internationale wereld-ten toonstelling te Brussel Vervolg. in 1888. 3. TAKSE. Er zal een verplichte takse van dienst ontvangen worden beloopende tot a. fr. 1,50 per 100 k. voor de opzen dingen van niet meer dan 1500 k. meteen minimam van ontvangst van 2 fr. b. Indien het gewicht der opzending meer dan 1500 k. bedraagt zal er voor de hoe veelheid boven dat gewicht 1 fr. per 100 k. ontvangen worden. c. 6 fr. per stuk voor de koetsen met twee of vier wielen, dc karren, de rijtuigen de transportwagens en de opgetuigde om nibussen. 10 Er. per stuk voor de kanonnen, stoom machines en opgetuigde dorschmachines. d. Voor de behandeling van voorwerpen zooals blokken, marmer, stcenen, ijzer, enz. welke afzonderlijk meer dan 3000 k. wegen, en voor die waarvan de afmetingen grooter zijn dan de oppervlakte van een gewonen wagen, zooals lang hout, ijzeren staven, balkjes enz., rollend materieel (stoommachi nes rijtuigen van spoorwegen en tramways wagens) alsook voor de vaartuigen welk- danige groote stukken, en breekbare stukken zal er een takse betaald worden te bepalen bij gemeen overleg, en de raad van beheer kan bovendien eischen dat 'e behandeling er van gebeure door de zorgen van de ten- toons tellers of met hunne medewerking. 4. TREKKING. a. De voortbrengselen in het algemeen zullen onderworpen zijn aan eene bijkomende takse van 1 fr. per ton en per opzending bij het gaan en bij het terugkeeren voor kosten van trekking binnen de omheining van den prijskamp en de tentoonstelling, hetzij het vervoer geschiede per spoorweg of per rolwagens. o) De ontvangst zal geschieden per on- verdeelbare breuken van 100 k. met een minimum van 1 frank. 5. Wijze van betaling van de prijzen, voor de diensten, de trekking in de omheining van den Prijskamp en van de Tentoonstelling en voor het in magazijn plaatsen van de le dige kisten en inpakmiddelen. a) De prijzen van behandelingvan trek king in de omheining van den Prijskamp en de Tentoonstelling en voor het in ma gazijn plaatsen van ledige kisten en inpak middelen zullen per vervoer berekend worden. b) De Raad van Beheer zal al de maat regelen nemen om de kisten eu hunnen jnhoud voor alle schade te behoeden, zonder, in elk gevalverantwoordelijk te zijn voor de brandrampen ongevallen, schade, breuk, diefstallen ontbrekingontvreemdingen verliezen of nadeel wat ook de oorzaak ot de belangrijkheid er van weze. ARTTKEL XIX. Uitpakken en weder inpakken. 1De deelnemers zullen het uitpakken, het plaatsende uitstallinghet weder in pakken van hunne voortbrengselen en het herstellen van de ledige kisten enz. op hunne kosten moeten doen. 2. Het weder inpakken zal geschieden volgens regeling van het Uitvoerend Comi- teit en moeten geëindigd zijn voor den 15 November 1888. 3. De uiteenneming der machines zal op zulke wijze moeten geschieden dat het wegnemen ervan kan gedaan worden voor den 15 December volgend. 4. Na die datums zullen met volle recht en zonder verwittiging de oningepakte en niet afgebrókene voorwerpen van ambtswege weggenomen en in een pakhuis geplaatst wordenop kosten en eigen gevaar van de deelnemers. 5. De voorwerpen welke niet afgehaald zijn voor den len Eebruari 1889 zullen openbaar verkocht worden en het Uitvoerend Comiteit heett het recht over de opbrengst van de verkooping te beschikken als ver goeding voor de kosten van inpakking, be waking enz. behoudens vervolging tegen den teutoousteller in geval de opbrengst der verkooping niet voldoende is. 6. De voorwerpen bestemd voor de tentoonstelling van Parijskunnen in ma gazijn geplaatst worden op kosten en eigen gevaar van de deelnemersen op hunne aanvraag: zij zullen hiervoor eene vergoeding betalen welke later zal bepaald worden. ARTIKEL XX. Vertegeniooordiging 1. De Raad van Beheer zal een bij zonderen dienst inrichten voor de vertegen woordiging der deelnemers. Niettemin zal elke deelnemer zijn vertegenwoordiger mogen kiezendie in elk gevaldoor het Uitvoerend komiteit moet aangenomen wor den. De aangenomen vertegenwoordigers moeten zich van eene kaart van algemeenen omloop voorziengenoemd kaart van verte genwoordiger waarvan de prijs het dubbel zal zijn van dien der kaarten van de ten- toonstellers. 2. De deelnemers welke hunne verte genwoordiging toevertrouwen aan bijzondere bedienden van den Raad van Beheer, zullen aan dezen een frank daags betalen binnen den geheelen duur van den Prijskamp of van de Tentoonstelling (zie art. XVIII en XIX). ARTIKEL XXI. Verzekeringen. Zonder bijzondere toelating van de Naam- looze Maatschappij van den Grooten Prijs kamp zijn al de deelnemers, zonder onder scheid verplicht op hunne kosten en eigen gevaar hunne voorwerpen, welke zich in de lokalen van de tentoonstelling en van den prijskamp bevinden, tegen gevaar van brand, en al de menschen door hen in de boven gemelde lokalen gebruikt, tegen gevaar van ongeval te doen verzekeren. De Naamlooze Maatschappij van den Grooten Prijskamp behoudt het recht, in elk gevalde verzekeringsmaatschappijen te kiezen tot dewelke de tentoonstellers zich te dien einde moeten wenden. Bij gebreke van zich naar deze maatre gelen te gedragendoen de deelnemers afstand van alle rechtenvan welken aard zij ook wezenwegens de ongevallen en schade welke zou kunnen voorkomen aan de voorwerpen door hen ingebracht of aan de personen in hunnen dienst in de lokalen van den prijskamp en der tentoonstelling. .De deelnemers zijn verantwoordelijk zoowel tegenover de Naamlooze Maatschappij van den Grooten Prijskamp als tegenover de an dere deelnemers of derde personen, voor alle schade veroorzaakt door hunne tentoonge stelde voortbrengselen in den prijskamp en door de personen in hunnen dienst. ARTIKEL XXII. Officieele catalogussen. 1. Er zal, door de zorgen van het uit voerend Comiteit, een officieele algemeene ca talogus in de Eransche taal uitgegeven worden. De noodige inlichtingen voor het opstellen van dezen catalogus zullen moeten geleverd worden door de deelnemers en de tentoon stellers onder hunne verantwoordelijkheid voor den eersten Januari 1888. De namen en woonplaatsen van de deel nemers zullen aan het Uitvoerend Comiteit overhandigd worden door de commissariaten en de commissarissen naarmate van inkomst der bijtredingen. 2. De officieele catalogus is de eenige gids waarvan de verkooping in de omheining van den prijskamp en der tentoonstelling zal toegelaten worden. De deelnemers mogen er de prijzen aanduiden van de voorwerpen, welke zich in den prijskamp of in de ten toonstelling bevinden, eene korte beschrijving van die voorwerpen hun doel, de princiepen volgens dewelke zij gemaakt zijn en de voordeelen welke zij aanbieden. 3. Elke deelnemer heeft recht voor eiken prijskamp waaraan hij deel neemtop 3 drukregelsmits eene betaling van fr. 0,50 den regel. 4. Ieder bijgevoegde regel zal betaald worden naar volgend tarief Eerste regel fr. 1,00 Tweede 2,00 Derde n 3,00 Vierde n 4,00 Vijfde 5,00 5. Iedere der volgende regels zal 5 fr. kosten. 6. Iedere regel bevat gemiddeld 35 letters cijfers of tusschenruimten; elk schei dingsstreepje telt voor 6 letters. Alle onvolledige regel telt voor eenen geheele. 7. De Raad van Beheer verwerpt alle verantwoordelijkheidwat betreft den tekst door de deelnemers overhandigd. 8. Hij behoudt echter het recht er het opstel van te veranderen, na bericht daarvan gegeven te hebben aan den belanghebbende. 9. Het gebrek van antwoord van wege dezen laatstebinnen de 8 dagen van den postdatumbewijst de toetreding aan de voorgestelde wijziging. In geval van on- eenigheidvan aard om het uitgeven van den catalogus te vertragen, zal de Raad van Beheer eenvoudig den eersten tekst mogen inlasschen. 10. De commissariaten van de officieel vertegenwoordigde landen hebben het recht, een bijzonderen catalogus uit te geven van hunne nationale sectie in de Internationale en Wereld-Tentoonstelling en van hem in hunne Nationale afdeelingen te verkoopen. ARTIKEL XXIII. Publiciteit. 1. De Raad van Beheer behoudt voor zichop eene stellige wijze alle soort van publiciteit in het binnenst van den prijskamp en de tentoonstelling. 2. Alle gedrukte of andere stukken, bestemd om uitgedeeld of aangeplakt te worden in het binnenst van den prijskamp, moeten vooraf aan de goedkeuring van den Raad van Beheer onderworpen worden, die, alleener het uitdeelen of aanplakken van raag toelaten. 3. De toelating aldus toegestaankan te alléh tijde ingetrokken worden. 4. Men mag op de voorwerpen of in de vitrines geen berichten, briefjes of plakkaar ten plakken andere dan die welke door het Artikel XVII paragraaf 4 voorzien zijn, zonder de toelating van den Raad van Be heer of van de commissarissen" der officieel vertegenwoordigde landen. 5. Het nijverheidsorgaan Moniteur offi cie l de VExposition is de eenige publicatie, bijzonder handelend over den prijskamp en de tentoonstelling, waarvan de uitdeeling en de verkoop toegelaten zijn in het binnenst van den Prijskamp en van de TentoonsteNing. jScHETSEN UIT J^ARIJS. Het gaat op zulk een kermis recht vrolijk toe en toch niettegenstaande niets wat naar een drankwet zweemt in Frank rijk .bekend is dronken lui ziet men er slechts bij hooge, zeer hooge uitzondering. Naar aanleiding van eenige artikels, die ik eens in een kraampje zag, bracht ik op een goeden dag een bezoek aan de werkplaatsen enz. enz. Choumara is een wienboer, als ik hem zoo eens noemen mag, die fabrikant is geworden. Hij maakt niet precies wat men den naam van surprises kan geven, maar allerhande voorwer pen met surprises of andere aardigheden of dwaasheden een genre waarvan hij de uitvinder is en dat zooveel opgang heeft gemaakt, dat hij al meer dan een dozijn navolgers heeft ge kregen, die allen goede zaken maken evenals hij zelf trou wens al seder jaren doet. Zijn klanten vindt hij onder de jongelieden cn hen die, hoe oud ze ook worden, toch altijd nog groote kinderen blijven. En dat zijn er heel wat; vooral in Frankrijk, en met name te: Parijs. Niets is merkwaardiger dan een bezoek aan Choumara's ma- j gazijn. Als ge op een stoel gaat zitten hoort ge eensklaps een j j knal, alsof een pistool afging ge schrikt op en valt neêr op j een stoel die er naast staat, maar te gelijkertijd wordt ge ont- j haald op de melodie van het in de mode zijnde straatdeuntje,: opent ge een pianino, nauwelijks begint gij er op te spelen of ge ziet een pop voor u opdoemen een orkestmeester, die pre- cies de maat slaat van het stuk dat gij speelt. Het ontbreekt j er nog maar aan, dat die pop het portret is van den toonzet-! ter, maar de Hr. Choumara, wiens geest onuitputtelijk is en die altijd wat nieuws weet te maken, zal het. misschien als hij tijd van leven heeft ten minste ook misschien nog wel eens j zoo ver brengen. Vlijt ge u neêr op een sofa, dan is de verassing welke u wacht, verschillend, onze fabrikant heeft er voor dames en j voor heeren. Bij de eerste springt dadelijk een spiegel te voorschijn de fabrikant kent zijn wereld op zijn duimpje; hij weet dat voor een vrouw niets dierbaarder is dan een spiegel, omdat zij steeds zoekt of aan haar natuurlijk schoon nog door kunst iets is toe te voegen omdat zij zich elk oogenblik be spieden wil, om te weten in welke houding haar bekoorlijkhe den die gij, dames, allen hebt,het meest tot haar recht komen. Andere sopha's voor heeren bestemd, brengen dadelijk als ge er op gaat zitten een lessenaartje te voorschijn'om een boek op te leggen, of wel een rooktafeltje. In elk. geval, geen voorwerp kunt gij aanraken zonder op een of andere wijze verrast te worden, en hoewel muziek en poppetjes daarbij de hoofdzaak spelen, is de vindingrijkheid aer heeren Choumara ook daarin onuitputtelijk. Ik spreek nu niet eens van glazen en karaffen, welke een deuntje spelen zoodra men ze opneemt. Dit is al oud nieuws» Choumara houdt niet van navolgenhij geeft u bijna uitslui tend iets nieuws te zien. Aan het einde van mijn bezoek aim zijn magazijn haalde de man een pakje cigaretten uit den zak en bood mij dit aan met de vraag »kan ik u dienen Liefhebber van rooken als ik ben, was mijn antwoord »met genoegen" en te gelijkertijd wilde ik een cigarette uit het pakje nemen. Nauwelijks had ik het aangeraakt of ik krijg een fijn straaltje eau de cologne in het gezicht. Onder in het pakje was een daarmede gevulde gutta-percha j bal, terwijl een dun buisje naar het boveneinde voerde bij de minste drukking op de bal spoot het reukwater omhoog. 1 Nieuws- m, MM, luni ItiBg11'ff"1

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1