BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk, Italië. Rusland. BINNENLAND. 6. Het officieel plan van den Prijskamp en de Tentoonstelling zal mogen uitgedeeld of verkocht worden binnen de Tentoonstel ling. Wordt vervolgd.) De herstemmingen voor den gemeenteraad zijn in België Zondag ook ten gunste der gema tigd liberalen uitgevallen. Te'Brussel waren twee gematigd-liberalen iu herstemming tegen twee radicaleneerstgenoemden behaalden de over winning. De strijd was zeer warm. Van de 7666 geldige stemmen behaalden de gekozenen 3895 en 3857 stemmen terwijl de verslagenen 3815 en 3546 stemmen op zich vereeniga heb ben. Het hoofd der radicale partijJanssoo heeft naar aanleiding van dezen uitslag zijn ontslag als gemeenteraadslid genomen. De Nordd. Allgemeins Ztitung, sprekende over de agitatie van Belgische en Fransche bla den tegen do invoering van Krupp-kanonnen in België, zegt: Wij verkeeren zeker niet in dwaling als wij aannemen, dat de dezer dagen op nieuw in België opzettelijk gekweekte vijandschap tegen het Kruppsche geschutaamenhangt met het streven van zekere liedeu die Duistchland aanklagen als den vijand van België en die ge woon zijn voor te geven dat België van Duitsch- land eene schending zijner onzijdigheid te duch ten heeft. BRUSSEL, 25 October. De Moniteur bevat drie koninklijke besluiten waar bij lo. Het ontslagaangevraagd door den heer Thonissen minister van binnenlandsche zaken wordt aangenomen 2o. de heer De Volderthans minister van justitiebenoemd wordt tot minister van binnenlandsche zaken 3o. de heer Jules Lejeuueadvocaat aan het hof van cassatiebenoemd wordt tot minister van justitie. Een ware veldtocht is door sommige Fransche bladen geopend tegen den afgevaardigde Wilson, den bekenden schoonzoon vau den president der republiek die bij zijn schoonvader op het Elysée inwonende diens positie en dat verblijf misbruikt tot allerlei kleine knoeierijen en soms zeer ignobele geldmakerijen. Zoo heeft het dagblad Paris openbaarheid gegeveu aan een paar circulaires, waaruit blijkt, dat Monsieur le gendre er in geslaagd is dooi de administratie der tentoonstelling vsc 1889 voor elke onderprefectuur een abonnement te doen nemen op de Moniteur de l'Exposiiion de 1889, tot een gezamentiijk bedrag van ten min ste 15 000 frs., ingaande 1 Juni dezes jaars. Dit blad heet te worden uitgegeven door een zeker aantal industrieelen en kooplieden waar onder verseheidene vrienden van den heer Wil son. De door dezen ondergetekende circulaire van aanbeveling was kwistig verspreidvoorzien van den stempel des presidents eu dus vrij van port. De Paris noemt voorts ook de namen van vijf belastingambtenaren die voor nun beurt bevorderd warenomdat zij de drukkerij van Wilson hadden begustigd en maakt verder een brief van Wilson openbaarwaarin hij de amb tenaren van het departement van financiën om bestellingen van drukwerk vroeg. Ook De Cassagnac verheft met niet weinig kracht zijn stem tegen WiLon: De Fransche gerant te Berliinde heer Herbetteheeft per telegraaf aan minister Flou- rens gemeld dat hij bij zijn terugkeerdoor de Duitsche staatslieden even welwillend als sympathiek is ontvangen en dat hij moeilijk heden tusschen beide landen beschouwt als voor langen tijd op zijde gezet. Graaf Herbert von Bismarck meldt Herbette heeft hem de verzekering gegeven dat Duitschland besloten heeft alles in het werk te stellen om de gevoe ligheid der Franschen te ontzien. De minister van oorlog heeft den minis terraad medegedeeld dat de kosten der mobi lisatie van het zeventiende legercorps twee mil- lioen beneden de raming zijn gebleven. De acte van beschuldiging in de zaak van den brand der Opéra-oomique is bekend gewor den. Aan de zeven beschuldigden wordt on achtzaamheid, nalatigheid, niet toepassing van de reglementaire bepalingen eDZ. ten laste ge legd en daardoor den dood veroorzaakt te heb ben van zoovele menschec. Den heer Carvalho, den directeurwordt onder anderen ten laste gelegd dat niemand in het bijzonder door hem belast was met de zorg om bij het ontstaan van brand het ijzeren scherm te laten zakken. In overoude tijden bouwde men aan de boorden van den Euphraat een hoogen toren, hetgeen znlk eene spraakverwarring deed ont staan, dat er overal twist en tweedracht ont stond, en dat de geheele samenleving uit alkan der viel. Thans is alles veranderd. Aan de boorden van de Seine bestaat er eene groote spraakver warring met twist en tweedracht, en dit oogen- blik is dus gekozen als de ware tijd, om eenen hoogen toren te bouwen, waarvan ook de top tot de hemelen reiken zal, zooals er geschreven staat in het eerste van de boeken van Mozes. Wij zijn thans in het eerste tijdperk van dien gedenkwaardigen bouw van het drie honderd meter hooge gedenkteeken der derde republiek, dat misschien zal moeten werken als een homen- patisch middel tegen de spraakverwarring, maar dat overigens van zeer twijfelachtige nnttigheid zal zijn. Op het veld van Mars is het belang wekkend thans den bouw daarvan te gaan zien, die reeds dertig meter hoog zich verheft. Zoo als vermoedelijk reeds vrij algemeen bekend zal zijn, bestaat de toren uit een geraamte van ge slagen ijzer, dat spits omhoog gaat en dat steunt op vier voeten, die op den beganen grond de hoekpunten zijn van een vierkant, welks zijden honderd meter lang zijn. Het geraamte bestaat uit vier geslagen ijzereD staanders, die volgens eene kromme lijn schuin omhoog gaan en hoe langer zoo meer tot elkaar naderen, totdat zij op twee derden der hoogte als het ware een geheel vormeD. Op verschillende hoogten zijn rij verbonden door vloeren of verdiepingen, die bereikbaar zul len zijn door ascenseurs om voor het publiek het beklimmen mogelijk te maken. Ieder van die vier staanders op zichzelven genomen bestaat niet uit eenen koker van plaat ijzer, maar is geheel doorzichtig, en samenge steld uit vier balken, die twee aan twee te za- men zijn gekoppeld door ijzeren kruisen. Men is met den bouw than3 nog niet gevor derd tot de eerste verdieping zoodat men thans op het veld van Mars het eigenaardige schouw spel heeft van vier reusachtige ijzeren geraamten, die ongeveer dertig meter hoog iu schuine rich ting tot elkaar hellende, zich uit den grond, ver heffen. Wat er op het veld van Mars aai) den bouw wordt gedaan, is niets anders dan het aan elkander vastklinken en vastschroeven der on derdeden, die kant en klaar uit de werkplaats van den fabrikant komen. Men is thans bezig tusschen de vier pooten, welke dezen modernen viervoeter moeten dragen, houten stellingen op te zetten, waarop men de eerste dwarsverbindingen zal opstellen. Het is mogelijk, dat als alle stellingen ver dwenen zullen zijn, de geheele constructie een kenmerk van de groote lichtheid zal hebben, die men echter voor een goed deel bederven zal door het aanbrengen van allerlei gegoten yzeren versieringen, welke den warec aard der construc tie verbergen en vervalschen zullen en het ge heel niet mooier zullen maken. Op het overige gedeelte van het veld van Mars is men tegenwoordig druk bezig met de ijzeren loodsen op te zetten voor de eigenlijke tentoon stelling die volmaakt zal gelijken op alle vol gende tentoonstellingen. Dat men in het voorjaar van 1839 met dit ailes gereed zal komen is niet twijfelachtig. Men heeft thans nog ander half jaar tyd en daarin kan heel wat gedaan worden. De geheele tentoonstelling is in de opvatting van vele lieden echter slechts bijwerk geworden bij den toren van drie honderd meter, la Tour-Eiffelzooals hij tot nu toe heet, naar den naam van den ontwerper en den fabrikant, die voor zeven millioen frank de zaak heeft aangenomen met inbegrip van de anderhalf millioen subsidiedie de staat daarvoor heeft toegestaan. (N. R. Ct.) PARIJS 25 October. Heden bij de wederbij- eenkomst der kamers, is de zitting van den se naat zonder eenig incident geëindigd. De zitting heeft slechts kort geduurd en de senaat heeft besloten Donderdag weer bijeen te komen. In de kamer vau afgevaardigden zijn erschil- lende wetsontwerpen door de ministers ingediend De minister-president Rouvier bestreed een voor stel van den heer Canéo d'Ornano, strekkende om eene commissie van 22 leden te benoemen tot ouderzoek der schandalen betreffende de za ken van het ministerie van oorlog en van den heer Wilson. Hst voorstel is evenwel met 378 stemmen tegen 155 urgent verklaard. De kamer heeft het voorstel van Raspail be treffende het pensioen der gekwetsten Yan 1848 het eerst aan de orde gesteld. Onmiddellijk daarop zal het ontwerp betreffende de bezoldi ging der onderwijzers volgen, niettegenstaande Spulier verklaarde dat dit ontwerp wel wachten kon. Vervolgens komen aan de ordede be- taadalagiDg over hel al dan niet in overweging nemen van het voorstel omtrent de opheffing der octrooien, en de hervorming van de criraineele rechtsvervolging. Donderdag zullen de afdeelin- gen bijeenkomen om eene commissie van onder zoek te benoemen ter zake van handel in orde- teekens. De manifestanten te Londen hebben woord gehouden. Zij hadden vooraf aangekondigd, dat niets hen weerhouden zou kunnen Zondag een openbare meeting te houden en hadden het hoofd der politie verantwoordelijk gesteld voor de ge volgen, ingeval de menigte met geweld uiteen gedreven werd. Ofschoon dergelijke groote woorden in den laatsten tijd meer gebruikt zijn ook werden dergelijke uitdrukkingen door de deputatie der werkeloozen op de audiëntie bij Jen onderstaats-secretaris van het ministerie van binnenlandsche zaken gebezigd kon sir Charles Warren, hoofd der politie, naar het schijnt deze woorden niet onopgemerkt voorbij laten gaan en heeft de meeting ZoBdagmiddag in Trafalgar- square toegelaten. Minstens 15000 menscheu waren bijeen en op verschillende punten hadden zich sprekers opgesteld, doch of van de toespra ken veel verstaan isvalt te betwijfelen. De politie te voet en te paard handhaafde de orde, en voor zoovar men weet, zijn geen ongeregeld heden voorgekomen. Het gedrang echter was hevig, zoodot menigeen zijn nieuwsgierigheid heeft moeten betalen met een paar blauwe plekken. Do Lrd mayor heeft een openbare inschrijving geopend, evenals twee jaren geleden gebeurd is. Ofschoon deze maatregel van de beste bedoe lingen getuigt, worden door geen enkel econo mist, tot welke partij bij ook behoort, ernstige resultaten van dien maatregel verwacht. Inte gendeel worden hierdoor nog meer ontevredenen dan gelukkigen gekweekt. Men verzekert dat de Engelsche rsgeering, met het oog op de mogelijke ongeregeldheden te Gibraltar, brvel gegeven heeft een Iersch regi ment inteschepen. Men zal echtvr alle soldaten als gevangenen aan boord moeten brengen, daar niemand uit vrije beweging zal gaan. Aan de Daily News wordt uit Kocstan- tiuopel gemeld dat twee Tmksche beambten op Rhodus den kapitein van een Engelsch jacht en den Britschen consul hebben beleedigd. De tusschenkomst van laatstgenoemden was inge roepen ten beboeve eener tot het Christemdom bekeerde Turkscbe vrouw, welke door de Turksche overheid om die reden in de gevangenis was gezet, maar weder losgelaten was op het protest der buitenland8che consuls. De Britsche consul seinde naar Cephalonia verzoekende dat er een oorlogschip zou worden gezonden. Zoodra de sultan het geval vernam, gelastte bij de arrestatie der twee schuldige be ambten, terwijl hij tevens een Turkschen generaal naar Rhodus zond, die het proces zal bebben te leiden. De Times verneemt uit Konstantinopel dat naar aanleiding van eene wederrechtelijke sluiting van eenen Engelschen grossierswinke!, door de politie aldaar, de Engelsche consul eene bijeen komst der buitenlandsche consuls belegd heeft, aan welke ook de Nederlandsche consul heeft deelgenomen. De vergadering stelde een protest bij de Porte op, waarin verzocht wordt dat der gelijke rechtsschendingen voortaan worden voor komen. Het rapport over de in Pruisen ingestelde en quête nopens den arbeid op Zon- en feestdagen, is verschenen 39,269 werkgevers en 30,651 werklieden zijn gehoord, terwijl 298 kamers van koophandel eu fabrieken 554 gilden, 424 vak verenigingen 244 besturen van ziekenfondsen, 139 verenigingen van werkgevers en 172 andere arbeiders-genootschappen rapporten hebben in gediend. Van zes arrondissementen ontbreken de volledige opgaven maar van de 30 overige regeerings-districten zijn zeer belangrijke tabellen medegedeeld. Het onderzoek heeft geloopen over 500156 werkplaatsen met 1582591 werklieden; bij 289,939 van deze inrichtingen kwam Zon- dagswerk voor, bij 211,217 Diet; 668,027 arbei ders baddden geen Zondagsrust, 919,564 wel. Aan de Standard wordt uit Genève geseind, dat de bondsraad is ingelicht dal buitenlaudscbe anarchisten Zwitserland tot de hoofdbasis hunner operatien willen maken, eu daarom besioten heeft de surveillance te doen geschieden door eene eigen op te richten bondspolitie, daar de kan tonnale politie onvoldoende bleek. Van de 52 millioen fl., die voor de verande ring van wapens bij het Oosteiirijksch-Hongaar- 8che lrger waren toegestaan zijn reeds 80 mil lioen besteed. Mobammedaansche veehoeders te Scutari schoten zonder de minste aanleiding, op twee Oostenrijksche priesters; een dezer werd gedood, de tweede ontkwam door de vlucht. De Oosten rijksche consul heeft strenge straf geëischt. Groot opzien is te Parma gewekt door de in hechtenisneming van een aanzienlijk burger dier stad, die den vaderlijken naam Papa draagt maar zoo weinig vaderlijk gezorgd heeft voor een hem toevertrouwd fonds ten behoeve der choleralijders in de steden van Sicilië, dat er vaD de bijeengebrachte 80000 lire slechts 700 over bleven. Te Alexar.drie is voor eenige dagen eene groote inrichting geopendde eerste van dien aBrd in Italië, voor de bewerking van goud en koper van de goudvelden in Zuid-Amerika. De fabriek is opgericht geworden door Giuseppo Torre de ontdekker van die goudvelden die daarna door zijn verbazende energie de noodige gemeenschaps-middelen voor 't vervoer uit het binnenland wist te scheppen eu die thans door de oprichting dezer fabriek uitvoering heeft ge geven aan zijn wensch om zijn vaderland met (lezen handel en industrie te verrijken die tot nu toe hel eigendom was van Engeland, Frank rijk en Duitschland. Eén moord uit jaloezie of wraak is in Italië volstrekt niets ongewoons, evenmin als een vi- trioclaabslag in Fraukrijk. Dat zulke liefdestreur spelen echter het karakter van een kleinen veldslag aannemen behoort gelukkig tot de zeldzaamheden. Dezer dagen kwam zulks voor in het stadje Canosa bij Barletta. Een jeugdige ,/üignore", Sameli genaamd, zoon van een schat rijk legerleverancier, was in het huwelijk getreden met een gravin uit Rome. Van de huwelijksreis teruggekeerd, wilde het joDge paar de woning binueustappen, en wel begeleid door de zuster van den jeugdigen huisheer, toen er kort achter elkander drie scheten vielen. De beide paarden en de koetsier stortten levenloos neder. Toen trof een kogel het portier en het kapsel der jonge vrouw en werd voorts Sameli aan zijn linker- en zij i zuster aan haar rechterarm ge wond. Intusscheu vermande zich nu ook de aangevallene, greep zijn revolver en schoot op de aanvallers, waarvan er vier achter elkander ge wond weiden een zelfs doodclijk. Eerst toen er zooveel bloed gestort was, kwam er hulp opdagen en werden de aanvallers verder onscha delijk gemaakt. H9t onderzoek dped uitkomen dat men met geen roovers te doen had doch met den broeder en de vrienden van een jong meisje uit Canoss waarmede Sameli vtrkeerd had en dat bij geweigerd had te huwen. De broeder van het meisje was het, die de //Ven detta" met zijn leven boette. Het Journal noemt dj nieuwe Bulgaarsche Sobranja slechts de schaduw eener volksverte genwoordiging ontstaan uit bedrog en geweld en niet in staat iets duurzaams in het leven te roepen. Het Bulgaarsche vraagstuk is dus nog in geenerlei opzicht gevorderd. Het blad noemt ten slotte de mededeeling der bladen over den stand der onderhandelingen onjuist. Vijf officieren van de politie te Moskou zijn tot deportatie naar Siberie, zes anderen tot gevangenschap veroordeeldwegens medeplich tigheid met bekende dieven en andrre misdadi gers. Tot de veroordeelden behoort o. a. kolo nel Mourvajeff, vroeger chef van het lokaal de partement der geheime politie en zijn assistent de majoor Nicolos. Het was een diefzekere Sokoloff, die in een brief aan den czaar de schuldigen verried. WAALWIJK, 26 October 1887. In de Maandagavond gehouden open bare vergadering van den gemeenteraad is de heer C. G. van der Heijdenna in han den van den voorzitter de bij de wet voor geschreven eeden te hebben afgelegdtoe gelaten als lid en heeft als zoodanig zitting genomen. Verder zijn onderzocht en goedgekeurd de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden Al. Verbunt, Jud. Timmermans Wz. Ch. R. M. Ficq en Jacq. Gragtmans. De heer Th. Hoffmans heeft zijn ontslag genomen als wethouder. De brigadier Rijke van de maréchaus- sée alhier is benoemd tot commandant der brigade te Uden. Verleden Zondag was de dag, bestemd voor een concert dat het met roem bekende muziekgezelschap „Euphonia" van Kaatsheu vel op Musis Sacrum zou geven. Met den tram aangekomen hield het vroolijke marschen spelend zijn intocht in de gemeente, om stuwd door een juichende menigte. De groote zaal van Musis was goed gevuld. Het talrijke daar aanwezige publiek was op getogen over de uitvoering der verschillende nummers en gaf ruimschoots zijne tevreden heid en ingenomenheid te kennen door da verende toejuichingen. De heer V. Hoffmans was zeker de tolk van allen, die het genoegen hadden de uit voering bij te wonentoen hij de leden van Euphonia dankte voor het heerlijk genot door hen geschonken. Van vele huizen in onze gemeente ziet men heden vroolijk de driekleur wapperen. Dit geschiedt ter eere van twee echtparen die voor 50 jaren in 't huwelijksbootje stap ten en dus heden hun gouden bruiloft vie ren namelijk de heer Peter Adrianus van der Lee met Mejuff. Jeannette Wilhelmine Piron en Leonardus van Breugel- met Petronella Obbers. Door de goede zorgen der buren zijn voor de woningen van beide jubelparen eerebo- gen opgericht. Op de verdere feestviering komen wij na der terug. Ook Capelle had gisteren het voorrecht een gouden echtpaar in zijn midden te be zitten. Daar herdachten de heer Johannis Verheijden en Mej. Ardina Jacomina Valkenburg, hunne vijftigjarige echtvereeniging omringd van hunne kinderen behuwd- en kleinkinde ren, talrijke familiebetrekkingen en vrienden. Onze hartelijke gelukwenschen aan de ver schillende jubilarissen. Bij koninkl. besluit is benoemd tot directeur der registratie en domeinen voor de provincie Limburg en dat gedeelte der provincie Noordbrabant, waarover zich uit strekt de kring van de kantoren der registra tie en domeinen te Boksmeer, Eindhoven, Grave, Helmond, 's Hertogenbosch, St. Oe- denrode, Oorschot, Oss, Tilburg en Waalwijk, standplaats Maastricht, W. L. Stroom, thans inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in de divisie van inspectie Arnhem. De raad der gemeente Cromvoort heefl besloten den klinkerweg van den provincialen weg Helvoort-Nieuwkuik van af de kom aldaar door eeue keibestratiüg te verbeteren. Reeds dit jaar zal een gedeelte worden uitgevoerd terwijl met de uitkomende geschikte steenen het overige ge deelte van den weg zal worden hersteld. Het bestuur van het waterschap van d« rivier de Dommat c. a. heeft zich tot den mi nister van waterstaat en tot de staten dezer pro vincie gewend met verzoek te willen toestaaD dat het bouwen eener ontlastsluis alhier voor-*

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2