Nummer 88. Donderdag 3 November 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, DE KNOOPSGATENMACHINE. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Het is overbekend welken grooten invloed de invoering der naaimachine op de schoen- fabricatie^uitgeoefend heeft en hoe de fabri kanten dezer machines meer en meer op hare verbetering bedacht waren, om haar steeds grootere bruikbaarheid te verleenen. Werd de bruikbaarheid en geschiktheid der naaimachines bij haar ontstaan voor de schoenfabrikatie zeer in twijfel getrokken, zoo is het des te meer te verwonderen, welke groote plaats zij in dien tak van nij verheid veroverd heeft en in welken bedui denden omvang zij thans in gebruik komt; want er is bijna geene afdeeling bij de schoenfabrikatie meer, waarbij niet de naai machine den handenarbeid vervangen moet en ook kan. Een onderdeel der schachtenfabiikatie en daarbij eene der moeielijkste, werd echter tot heden bijna uitsluitend aan handenarbeid overgelaten namelijk het omnaaien der knoopsgaten. waarvan wij hier afbeelding geven, is speci aal en uitsluitend voor het vervaardigen van knoopsgaten. Zij vormt een geknoopten steek, die dezelfde sterkte bezit, als de met de handen vervaardigded. w. z. die zich niet zelve loswerkt, wanneer de eene of andere plaats van het knoopsgat versleten is. De geleiding der stof is eene zelfwer kende. De stof wordt door een klemmer vastgehouden die door een bijzonder me chanisme der machine wordt voortbewogen om eerst de eene zijde van het knoopsgat daarna het ronde gedeelte en ten laatste de andere zijde te naaien. Het paskoord wordt medegeleid en legt zich gelijkmatig om het knoopsgat. De knoopsgaten kunnen in elke grootte, tot 2 centimeter lengte toe, ver vaardigd worden. In schoonheid en gelijk matigheid van den steek wordt die van handenarbeid overtroffen, nog meer in nauw keurigheid, aangezien de machine het knoops gat geheel zelfwerkend vervaardigt; de be werker behoeft slechts het gat uit te stampen, stof in den klemmer te leggen en na Sedert de uitvinding der naaimachine is er herhaaldelijk naar gestreefd om knoops gaten machinaal te vervaardigen en vele apparaten en machines werden voor dit doel geconstrueerd en in den handel gebracht. Of deze nu in staat waren aan de ver- eischten te voldoen, die de schoenmaker in dit opzicht stellen moet, daar het hem niet zoozeer op schoonheid van den steek, dan wel in het bijzonder op de sterkte er van aankomt, willen wij hier onbeantwoord laten, maar reeds lang hebben wij opgemerkt, dat fabrikanten van fijn lederwerk moeielijk konden besluiten zich van eene machine tot het maken van knoopsgaten te bedienen, doch veel meer de voorkeur gaven om de- zelven evenals vroeger met de hand te doen vervaardigen. Wanneer wij het nu ook in het geheel niet als onze roeping kunnen beschouwen voor het eene of andere machinesysteem in te staan of reclame te maken, zoo houden wij het toch altijd voor onzen plicht onze lezers met al wat er voor nieuws in het vak voorkomt op de hoogte te houden. Wij zijn nu ook heden in de gelegenheid met iets nieuws aan te komen en wel met eene machine, die zich voor het voornoemde doel eigent. Het is de nieuwe knoopsgat machine met knoopsteek, die de Singer Ma nufacturing Company te New-York vervaar digt en in den hande1 brengt. De nieuwe Singer knoopsgatnaaimachine, ver vaardiging van het knoops gat de stof er weder uit te nemen om met een vol gend knoopsgat te beginnen. Wij hebben herhaaldelijk de gelegenheid gehad, deze bijzonder merkwaardige ma chine in werking te zien. Wij hebben ons dus per soonlijk kunnen overtuigen, op welke verrassende en uitstekende wijze deze ma chine aan haar doel beant woordt en kunnen ze onzen lezers dus ten zeerste aan bevelen. Voor de buitengewone doelmatigheid der Nieuwe Singer knoopsgat machine spreekt nog het volgende zij werkt met eene snelheid van 800 a 1000 steken in de minuut. Het naaien der knoopsgaten vordert zoodoen de een niet noem ens waardigen tijd, het pro ductie vermogen hangt dus meer of minder van den werkman af; bij eene flinke oefe ning kunnen 45 tot 65 knoopsgaten per uur vervaardigd worden. Uit de voor ons liggende getuigschriften zien wij, dat de nieuwe Singer knoopsgat machine reeds in Engeland en Amerika haar veld veroverd heeft en ook in Nederland, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Zwit serland wordt zij veel gebruikt bij zaken, waar het vooral op net en solied werk aan komt. Voornamelijk in Weenen is deze machine bij de eerste firma's in gebruik. De prijs bedraagt ƒ225 zonder en ƒ260 met snijapparaat en moet derhalve in ver houding tot de doelmatigheid en het nut der machine, billijk genoemd worden. Deze knoopsgatmachine is daarom ook volstrekt niet alleen voor groote industrieele inrichtingen bestemd, maar kan bepaald ook in kleine werkplaatsen met bijzonder nut gebruikt worden, mits de patroons er niet tegen op zienook voor andere bazen op deze machine te werker.. Deze machine is o. a. in gebruik bij den heer J. van Bladel, te Waalwijk, en op de machinale schoenfabriek van den heer Van den Berghte 's Bosch. Advertentiën 17 regels 0,60 daarbo/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Groote internationale Prijskamp van wetenschappen en nijverheid en internationale wereld-ten toonstelling te Brussel Vervolg. in 1888. ARTIKEL XXIV. Afteekeningen, 1De tentoongestelde voorwerpen zullen niet mogen afgeteekend worden dan met de toelating van den deelnemer. 2. Het Uitvoerend Cemiteit behoudt uitsluitend het recht het afteekenen van ge zichten van samenhang of van groepen van tentoongestelde voorwerpen toe te laten. De tentoonstellers en deelnemers aan den Prijs kamp mogen zich daartegen niet verzetten. ARTIREL XXV. Bijzondere kosten. 1. De tentoonstellers of de persoonlijke deelnemers of verzamelde deelnemers aan den prijskamp en aan de tentoonstelling zullen al de bijzondere kosten te hunnen laste hebben zooals inrichten, onderhouden en reinhouden der voortbrengselen grond legging opmaken en afbrekenbeweeg kracht stoom watergasverzekering plantingen en bijzondere aardwerken, tol rechten of acciesen voor de voorwerpen welke aan het verbruik geleverd wordenenz. 2. De planken vloeren en de plavei- selen mogen niet veranderdverplaatst of voor de noodwendigheid van de inrichtingen versterkt worden dan in overeenkomst met het Uitvoerend Comiteit en op kosten van de deelnemers. 3. De tentoonstellers zijn verantwoor delijk voor de schadewelke hunne inste lingen zouden toebrengen aan de vloeren beschottenenz., waarvan zij gebruik zul len maken. ARTIKEL XXVI. Ongevallen enz. De raad van beheer kan, in geen geval, verantwoordelijk gesteld worden voor de schade welke er voor de deelnemers zou ont staan door ongevallen, brandverwoesting ontvreemding of welke schade ook. ARTIKEL XXVII. Bijzondere prijskampencongressen voordracht-en en feesten. 1. De raad van beheer kan in over eenkomst met het Staatsbestuur geduiende den Prijskamp en de tentoonstelling het in richten van bijzondere en tijdelijke prijskam pen toelaten van voorttelende dieren (paar den, runderen, zwijnen en hondenrassen en dieren van het neerhof,) van landbouwvoort- brengselen (voedingsmiddelen of niet tuin- bouwvoortbrengselen (bloemen ooftkunde groenselteelt), van de broodbakkerijkook kunst enz. Congressen en voordrachten van groote feesten, electrische en toover- verlichtingprijskamp van zang en muziek, concerten historische stoetenprijskampen van gymnastiek, luchtreizen, velocipedes, van bals, krijgsfeesten, volksspelen, prijskampen van paardenwedrennen ridderspelen enz., enz. 2. De raad van beheer zaldesgeval- lende al de ontwerpen welke de aantrekke lijkheid en den luister van den prijskamp en de Tentoonstelling zouden vermeerderen nazien en beschermen. Hij zal zelfs gelde lijke hulp verleenen. Hij behoudt het recht oppermachtig te beslissen in deze zaak. ARTIKEL XXVIII. Recht van verkoop. 1Het recht van verkoop mag door de Maatschappij toegestaan wor den aan de personen welke zulks aanvragen 'zie art. XXX 5 2. De personen aan wie het recht van verkoopen toegestaan iszijn verplicht bij zondere rekeningsboeken te houdenwelke moeten geviseerd worden door het uitvoerend comiteit. 3. Het uitvoerend comiteit behoudt het rechtin geval overtredingaan den verkooper eene boete toe te passen gelijk aan het driedubbel der waarde van de te ontvangene rechtenbuiten rechterlijke ach tervolging, als het noodig is, en bij herval ling zal het uitvoerend comiteit hem het recht van verkoopen kunnen ontnemen, zon der hem geheel of gedeeltelijk het reeds be taalde patent terug te geven. In dit geval zal de verkooper hoegenaamd niets te vragen hebben. 4. Een bijzonder reglement zal de voorwaarden bepalen aan welke het recht van verkoop van levensbehoeften of dranken zal onderworpen zijn. ARTIKEL XXIX. Bijzondere schikkingen. Bijzondere schikkingen zullen den dienst der vergunningen regelen voor Restauratiën drankhuizen winkels van tabak en eetwaren, gemakken en pisbakken, baden kapsel-salons kleerkamersverhu ring van stoelen, voertuigen-ondernemingen, vervoer en omloop enz. ARTIKEL XXX. Verdere reglementen. 1. Verdere reglementen zullen vast^ stellen lo Den dienst der ingangen 2o Den dienst van toezicht; 3o Den toldienst 4o De algemeene diensten 5o Het recht van verkoop 6o Den dienst van vertegenwoordiging 7o De wijze van inrichting en werkzaan- heid der Jury; 8o Verschillenden dienstenevenals de voorwaardenbetreffende de inrichting en den gang der machines. 2. De bijzondere en tijdelijke prijskam pen de congressende voordrachten en de feesten zullen insgelijks het voorwerp uit maken van reglementen of verdere overeen komsten. ARTIKEL XXXI. Bijtreding aan de reglementen. 1. De Belgen en de vreemdelingen, aangezien zij door het teekenen van hun bewijs van toetreding de hoedanigheid van deeluemer aan den Prijskamp of die van Tentoonstelier bekomen hebbenverklaren de schikkingen van dit algemeen reglement aan te nemenzooals die van de bijzondere reglementen en de ordemaatregelen welke verder zouden genomen worden. 2. Elke maatregel, voorgesteld door den Raad van Beheer en goedgekeurd door het Uitvoerend Comiteit, maakt deel van het algemeen reglement. ARTIKEL XXXII. Adres voor de mededeelingen. Alle mededeeling betreffende den Prijs kamp of de Tentoonstelling moet, per ge- frankeerden briefgezonden worden aan het Uitvoerend Comiteit van den Grooten In ternationalen Prijskamp van Wetenschappen en Nijverheid Paleizenstraat, 22, te Brussel. ARTIKEL XXXIII. Algemeene bepalingen. 1. Zonder stellige en schriftelijke tegen overgestelde bepalingen goedgekeurd door den Raad van Beheer, zal er geene enkele zaak van huur vergunningverpachting - enz., aan welk voorwerp het zich verbinde, hetzij het eene onderneming, eene verkoo- S3W0MC ■"JPSHSHS" S(dS)&

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1