BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. jScHETSEN UIT j^ARIJS. ping of Welken dienst ook betreft, eenige voorrechten of //Monopolie'' daarstellen ten voordeele van eenen contracteerende met de Maatschappij van den Grooten Prijskamp. 2. Al de tentoonstellersdeelnemers aan den Prijskampbediendeningenieurs, ondernemers, bouwmeestershotelhouders slijtersverkoopers, enz. enz., in een woord, elk persoon of elke maatschappij, die eene schriftelijke of mondelingsche verbintenis aangaat met de Maatschappij van den Groo ten Prijskampverklaart het tegenwoordig reglement te kennen en aan te nemen zonder er iets van uit te zonderen of voor te be houden. 3. Al de deelnemers en tentoonstellers zullen vervallen verklaard zijn van recht, indien zij hunne klachten niet per aanbevolen brief aan den Raad van Beheer gezonden hebbenten laatste binnen de acht dagen te rekenen van den dag waarop de feiten waarover zij klagen gebeurd zijn. 4-. Alle geschillenwaartoe het tegen woordig reglement aanleiding zal geven zullen in der minne geregeld worden zonder beroep door 3 scheidsmannenwaarvan er twee door beide partijen benoemd zijnof, bij gebrek aan henvan deze aanwijzing te doendoor den voorzitter der rechtbank van eersten aanleg, die insgelijks den derden scheidsman zal noemenin geval de twee andere het niet eens werden omtrent de keus ervan. De scheidskosten zullen door de verliezende partij betaald worden. 5. De toepassing van paragraaf 2 van artikel 11 van het tegenwoordig reglement zal in geen geval aanleiding geven tot be zwaren of vergoeding aan de tentoonstellers en ondernemers. Brussel, den 15 April 1887. De Voorzitter van den Raad van Beheer, Léon SOMZÉE. Gezien De Algemeene Commissaris ran het Staatsbe stuur Graaf. Ad. d'OULTREMONT. De Beheerders E. JAMAR. CH. MOURLON. De Commissarissen, L. MONNOYER. O. SYSTERMANS. Den 8en November, den tweeden Dingsdag der maand, komen volgens de constitutie de kamers weder ter nieuwe zitting bijeen. De opening zal zonder troonrede plaats hebben. Algemeen wordt in eene der eerste zittingen een politiek debat verwacht naar aanleiding van de wijziging in de samenstelling van het kabiriet. De Gazette maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk eene ontbinding der kamer waarschijnlijk zou zijn. Opnieuw zou namelijk het vraagstuk van den persoonlijken dienst aan de kamer ter beslissing worden voorgelegd, dit maal door de regeerirg zelve, die 'oij verwer ping tot ontbinding der kamer zou overgaan. Het voornemen der regeering om deze quaestie tot oplossing te brengen, zou alleen oorzaak zijn dat niet uit de parlementaire rechterzijde een minister van justitie gekozen is. lleeds in den aanvang der zitting, einde November of begin December, zou de regeeriDg deze quaestie tot beslissing willen brengen. Zal hij aftreden of niet is de vraag, die te Parijs eu in geheel Frankrijk de twee laatste dagen aan de orde is, wanneer de politieke toe stand van het land wordt besproken. De vrees dat er een presidents- en een ministeriëele crisis te geiijk zou uitbreken, is, ofschoon zij nog niet geheel is opgeheven, veel vermiuderd. Het on derzoek Daar den ridderordenhandel heeft de president toegestaan, doch wanneer het hem blijkt, dat de beweging op touw gezet is om hem iu zijn waardigheid van president der re publiek te krenken, iegt hij onmiddellijk het presidentschap neder. Met het oog hierop zijn door de commissie van onderzoek de volgende vier vragen ter beantwoording gesteld waarover Donderdag het rapport bij de kamer zal in komen. lo. Is het waar dat er handel is gedreven in ridderorden en openbare betrekkingen? 2o. Is het waar, dat uit het ministerie van oorlog geheime stukken zijn ontvreemd en open baar gemaakt? 3o. Is het waar, dat het ministerie der posterijen ten nadeele der schatkist ongcfran- keerde brieven en telegrammen verzond 4o. Is het waar, dat het ministerie van financiën ten onrechte registratiekosten terug betaalde Het doel is dus blijkbaar van verscheiden afgevaardigden en senatoren om, wanneer Grévy zelf den moed niet heeft zich van zijn schoon zoon te ontslaan, dat de kamer en de senaat hem den dienst zullen bewijzen het voor hen te doen. Sinds geruimen tijd wordt in Frankrijk dus schrijft men uit Parijs aan de Kölnische Zeitung zeer geklaagd over de onveiligheid ten plattelaude, waar landloopers, roovers, brand stichters en boeven van allerlei aard de schrik zijn der bewoners. Dat kwaad wordt steeds eiger, en het ontzag voor de politie, voor gen darmes eo veldwachters neemt voortdureud af. Vooral uit de departementen Neder-Pyreneeën, Calvados, Manche en Eure komen vele berich ten van smokkelarijen, brutale diefstallen, land- lnopers die alleen gebleven vrouwen op boerde rijen geld afzetten eD, als zij het niet krijgen, daar 's nachts het huis in brand steken enz. Zeer velen geven de schuld van dien treuri- gen toestand aan den tegonwoordigen regee- ringsvorm. De deide republiek wordt bij de landbouwende bevolking steeds minder geliefd, en men verwacht algemeen, dat de eerstvolgende verkiezingen van een groote verandering in de algemeene stemming des lands zullen getuigen. De regeering zal de leden van de dynamiet- club Glannagel, die op 't oogenbük te Londen zijo, niet vervolgen. Alleen wordt een waak zaam oog op hen gehouden. Wanneer zij geld uit Philadelphia of Chicago ontvangen zullen hebben, zullen zij de terugreis wel weder aan vaarden. Op de noordkust van Engeland heeft een verschrikkelijke storm gewoed. Verscheidene ongelukken hebben plaats gehad en Zondag avond was reeds de dood vaD 20 personen be kend. Het hof van appèl heef het vonnis beves tigd, waarbij O'Brien veroordeeld is tot drie maanden gevangenisstraf wegens het houden eener oproerige rede te Mitchelstown in de maand September. Na de uitspraak van dit vonnis in hooger beroep wilde O'Brien het gerechtsgebouw ver laten docli werd daarin door de politie verhin derd. Een allerheftigst toor.eel volgde nu. O'Brien's vrienden protesteerden en vorderden dat eerst een bevel van gevangenneming moest zijn uitgevaardigd. De ambtenaar van het open baar ministerie bestreed deze zienswijze, doch de voorzitter achtte haar juist. Nadat deze twist eenige tijd geduurd had werd eindelijk een bevel tot gevangeneming gereed gemaakt. Nu werd O'Brien onder hevig verzet door de politie gevat en onder militair geleide naar de gevangenis te Cork gebracht. Een bevel tot gevangenneming van den heer Cox, lid van het lagerhuis, is uitgevaar digd wegeus het bijwonen eener vergadering van de nationale Liga, welke vergadering door de regeeriDg verboden was. Officieel wordt gemeld, dat de rheumatisehe pijnen, gepaard met vermoeienis en matheid, zooals in den loop dezer ziekte gewooulijk voor komen, den keizer noopten den heeleu Zondag te bed te blijven. Daar de keizer toen verscheidene uren bij dag geslapen heeft, zoo werd de nacht rust er eeaigszins door gestoord. Ook Maandag heeft hij het bed niet verlaten. Yerscheidene stroomen in de Abruzzen zijn buiten hunne oevers getreden. De daardoor veroorzaakte schade is zeer groot. WAALWIJK, 2 November 1887. Openbare vergadering van den gemeente raad, op Woensdag 2 November nam. 7 uur. 1. Installatie van de nieuw gekozen leden. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een wethouder. 4<. twee ambtenaren van den burgerlijken stand. 5. Benoeming van twee leden voor de gascommissie. 6. Vaststelling der gemeente-, armen- en gasthuisrekeniDg over 1886. 7. Vaststelling van liet suppletoir kohier van den hoofd, omslag. 8. Reclames tegen den hoofd, omslag. Jjz- Maandag overleed plotseling te Bezooien cfeneer Chr. Kievits, eigenaar der van ouds gunstig bekende schoenfabriek onder de firma Gebrs. Kievits. De man was lijdende aan eene hartkwaal, zoodat een dergelijk uiteinde voorzien werd. 't Was de lieer Kievits, die in November 1885 't initiatief nam tot eene vergadering van schoenfabrikanten, waarin besloten werd, een adres te richten tot den minister van financiën, om dezen te verzoeken de com missie, benoemd tot het opsporen van maat regelen om meer regelmaat te brengen in de heffing der inkomende rechten, in aan raking te stellen met de Langstraatsche schoenfabrikanten; zooals men weet is aan dat adres gevolg gegeven en heeft bedoelde commissie in eene talrijk bezochte vergade ring met de betrokken fabrikanten gecon fereerd. Naar aanleiding van zijne bemoeiingen in deze belangrijke zaak werd de heer Kie vits destijds door een groot aantal industri- eelen candidaat gesteld voor de provincial» staten. Deze candidatuur vond aanvankelijk zeer veel bijval. Toen echter later een ander candidaat tegenover hem werd gesteld, liet hij zich bepraten om voor de hem toege dachte eer te bedanken. Ware dit niet het geval geweest, zeker zou hij toen zijn geko zen geworden en een waardig figuur gemaakt hebben neven de vele verlichte mannen, die zitting hebben in Noordbrabant's staten. Wat thans het lot zal zijn der door hem nagelaten schoenfabriek is nog onbekend. Algemeen wordt vermoed dat zij door een der erfgenamen, zij 't dan ook aanvankelijk op kleiner schaal, zal worden voortgezet. De commissaris van politie der 2e sectie te Amsterdam vestigt de aandacht op de praktijken van Cornelis Bakker, 43 jaar, lengte gewoon, haar donker, kleur rood, neus rood en dikuiterlijk gemeen, dragende verschillende kleeding, woonachtig in de ge meente Landsmeer en afkomstig van Broek in Waterlandachtereenvolgens gewoond hebbende te Enkhuizen en Purmerend. Aan verschillende handelaren en kooplieden in het binnen- en buitenland zijn door hem brieven gezonden, gelijk bij gevestigde koop lieden gebruikelijk is, en voorzien van een gedrukt zijschriftluidende „C. Jbz. Bak ker, handelaar in effecten, bezorgt gelden op hypotheek en op wissels ter incasso; te legramadres: Bakker Landsmeer." Dientenge volge worden door hem bestelde goederen meestal zonder eenig voorafgaand onderzoek afgezonden, welke hij spoedig te gelde maakt, geholpen door Jacob Visser, 39 jaren, herkomstig van Enk huizen, lang van gestalte met donker grijzend haar en dito knevel, te Amsterdam woonachtig op de Bickers- gracht No. 68. Van betaling der bedoelde goederen is in de meeste gevallen geen sprake. Beide personen werden te Amsterdam en te OVER VARKENSBEENHOUWERS, KRUIDENIERS EN NOG WAT, Zij, die beweren dat te Parijs de visch niet goed is, weten er niets van. Vooral tong en tarbot heb ik nooit beter gege ten dan in do fransche hoofstad, maar voor wat goeds moet men ook wat geld over hebben. Soms wel een beetje veel ookvooral op de vischdagen. Duizenden mogen er zijn die de kastijding des vleesches steeds achterwege laten, duizenden zijn er daarentegen, die de vastendagen streng in acht nemen en een merkbare duurte in de visch brengen. In de restauraties moge men des Vrijdags even goed als op een anderen dag en door iederen vleesch zien eten, het restau ratie publiek, althans dat in de wijken waar gewoolijk de vreem delingen vertoeven, bestaat er evenmin als elders uit de geze ten burgerij, hoewel men in den vreemde dit dikwerf denkt. Het gewone publiek in de koffiehuizen en restauraties wordt voor meer dan negen tiende gedeelten gevormd door de vlot tende bevolking, dat wil zeggen door het heirleger van vreem delingen, die voor korten of langen tijd te Parijs komen en door éénloopende heeren en dito dames. De gezeten par ij zenaar wordt door de vluchtige bezoekers zijner stad in den regel geheel anders beoordeeld, dan hij inderdaad beoordeeld moet worden, om de doodeenvoudige reden, dat zij ieder, dien zij op hun weg ontmoeten voor een parijzenaar houden en het straatpubliek als maatstaf nemen bij hun beoordeeling van de ganscne bevolkingeen maatstaf die geheel onjuist is. Wanneer zij een blik konden werpen in het familieleven zouden zij een gansch anderen indruk naar huis nemen. Zij zouden bijv. zien dat een huisvrouw haar huishouden even goed bezorgt als bij ons dat het voor een meisje te Parijs evenmin als hier hij ons ja zelfs daAr nog minder, voegzaam wordt geoordeeld 's middags, als het verkeer het drukste is, alleen over de boulevard of tegen den avond alleen over de straat te loopen dat de kerk geregeld en de schouwburg slechts hij uitzondering bezocht wordt en er vrij wat meer geld wordt gespaard dan verkwist. Bij een vluchtig bezoek, zooals vreem delingen in den regel brengen, ziet men wel de schors, maar niet ae kern en tusschen beide is een groot onderscheid. Ik sprak daar zooeven over het vasten. Opmerkelijk is het hoe streng de onthouding van vleeschgerechten, eieren, enz. op Goede Vrijdag te Parijs wordt in acht genomen, zelfs door hen, die in de vorige 364 dagen niet alleen aan geen vasten, maar zelfs aan geen kerk of kluis denken. Er zijn duizenden lieden, die hun Paschen niet houden, maar toch voor geen geld van de wereld op Goeden Vrijdag een snippertje biefstuk zouden eten. Bijna geen ouvrièrewier huur in den regel be taald wordt door een «goeden vriend," omdat de arme schep seltjes maar zelden het geheel jaar door geuoeg verdienen om alleen in haar onderhoud te voorzien, geen cocottewat meer zegt, geen zoogenaamde momentanée, wat zedelijk aangaat, de op de laagste sport der vrouwelijke wezens staande, maakt daarop een uitzondering. Zij allen vasten op dien dag even goed als hare meest godsdienstige zusteren. Goede Vrijdag wordt vooral voor de charcutiers als een feestdag beschouwd. Sluiten de beenhouwers eiken avond te gen 6 of 7 uur hun winkel, de charcutiers houden deu hunne steeds open tot 11 of 12 uur de goede menschen hebben dus nooit rust; nooit dan op Goede Vrijdag. Dien dag is hun winkel gesloten en trekken zij reeds 's morgens in versierde wagens de stad door en naar buiten om dan in de vrije na tuur eens voor een heel jaar pret te maken. Gij vraagt misschien waarom ik spreek van charcutiers en niet van varkensbeenhouwers Eenvoudig omdat ik die verta ling onjuist achteven onjuist als het zou zijn hij ons een kruidenier een kofïieverkooper te heeten; 't is waar, de man verkoopt koffie, maar bovendien nog honderd andere dingen meer. Welnu, een cliarcutier verkoopt varkensvleesch, goed, maar ook vette ganzenlever, sprot, sardienen, gemarineerde haring, ossentong, koud kalfsvleesch, rauwe en gekookte zuur kool, potjes mosterd kortom, te veel om te noemen en zeker veel te veel om hem met den naam van varkensheen- houwer te bestempelen. Hoe zulk een man er eigenlijk wel uitziet? Ja dat weet ik niet. Ik heb er nooit een gezien. Als men mij morgen kwam vertellen dat hij eigenlijk een heel ander mensch is, dan een gewoon mensch, zou ik moeten antwoorden «Best mogelijk ik kan er niets van zeggen." «De baas van 't spel krijgt men nooit te zien. Hij is voortdurend bezig met worst stoppen, vleesch braden, ham koken, geleien maken en andere fijne werken. Varkens slachten en afhakken, het grove werk, laat hij over aan zijne knechts, terwijl het bedienen in den winkel de taak is van zijn vrouw, bijgestaan door een of meer jongemeisjes, die altijd uitmunten door hagelwitte boezelaars en dito, tot den elleboog reikende losse o vermouwen. Zoo onmogelijk als de kruideniersbedienden in hun lange, bijna tot den grond afhangende grijs linnen kielen er uitzien, zoo rein en netjes komen deze meisjes voor den dag. Men heeft dikwijls gesproken over de parijsche bloemen meisjes. Ik voor mij heb nooit bevonden dat zij een keurkorps vormen en moet eerlijk bekennen veel meer op te hebben met de parijsche charcuiières. Ik heb daaronder veel meer lieve blozende en schalksche gezichtjes gevonden, dan onder de bouque- tières. Misschien was het voor 30 of 40 jaar andersik wil dat gaarne gelooven, want onder de bloemenvel-koopsters treft men tal van oude matronen aan, die er in haar tijd wel goed uitgezien kunnen hebben maar dat moet dan toch al heel lang geleden zijn. Het jongere geslacht levert gewoonlijk al een even scherpe tegenstelling op met de frissche en lieve kinderen der natuur, welke ze voor eenige sous den voorbij ganger aanbieden als de gerimpelde gezichten der aftandsche. Ik noemde daar zooeven kruideniersbedienden. Daardoor kom ik er van zelf toe om ook over den kruidenier en diens winkel te spreken. Hij zelf, die meestentijds in den winkel mede bedient, en zijn vrouw, die in het kantoortje zit waar men moet gaan betalen of payer a la caisse zooals de Franschman zegt, zijn zelden typen van elegance of goede smaak. Vooral de krui deniersvrouw is, meer dan eenige andere, wat men noemt een stijve burgerjuffrouw van liet soort dat men bij ons te lande voor een vijf en twintig jaar algemeen vond. Blijkbaar zijn ze slechte klanten van de nieuwigheidsmagazijnen. In hun winkels vindt men al heel wat, dat men bij hun confraters hier in ons land te vergeefs zou zoeken. Bij een eenvoudige beschouwing hunner uitstalling valt dat al dadelijk in het oog. In de eerste plaats vinden wij er alle soorten van wijnen en likeuren. De weduwe Cliquot en Wijnand Fockink zijn er beiden vertegenwoordigd. Het druivensap of wat daar voor doorgaat en de geestrijke dranken nemen er gewoonlijk een belangrijk deel der uitstalling inI een ander niet minder groot deel daarvan is ingeruimd aan allerlei vruchten op bran dewijn weer een ander aan alle denkbare confituren, die de Franschen uitstekend weten klaar te maken en waarvan zij groote liefhebbers zijn. Boter, zoutevisch en stokvisch vindt men ook bij alle kruideniers, evenals spuitwater en verduur zaamde levensmiddelen, terwijl velen hunner tevens aardappelen, groenten en vruchten vorkoopen. Van boterhammen koek, van een soort kleine koekjes, veel overeenkomst hebbende met de zoogenaamde allerhande en bonbons zijn ze steeds ruim voor zien en tegen Kerstmis, Nieuwjaar en Paschen zijn hun uit stalkasten bijna geheel gevuld met allerlei surprises. Dikwerf ook vindt men in een kruidenierswinkel een bureau de tabac en in dat geval zijn er ook altijd postzegels en briefkaarten verkrijgbaar. Tafelbier in flesschen moet men uitsluitend bij hen halen. Bij enkele kruideniers maar dat was, ik moet het beken nen, hij uitzondering heb ik wel eens versche visch aan de deur zien liggen. Nochtans, als men goede visch wil hebben moet men zulk een gelegenheid niet zoeken men ga dan naar de hallen, of nog liever naar Chevet, in het Palais Royal. Daar betaalt ge wel wat duurder maar gé krijgt er ook waar voor uw geld. Het is meermalen voorgekomen, dat men te Havre voor bijzondere gelegenheden de visch uit Parijs liet komen van Chevet.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2