Nummer 89. Zondag 6 November 1887. 10e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. tl D BEKENDMAKING. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, TREURIG. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per posi door liet geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gelet op art. 11 van het koninkl k besluit van 9 November 1851 (Staatsblad no. 142.) Maken bekend dat op 30 November 1887, des voormiddags van 10 tot 12 ure, ten raadhuize aldaar eene ver gadering zal worden gehouden van kiesgerech tigden ter benoeming van TWEE Leden der ka mer van koophandel en fabrieken. De lijst der kiesbevoegden ligt van heden af ter secretarie ter inzage van belanghebbenden terwijl bezwaren daartegen, gedurende ACHT dagen te rekenen van den dag dezer aankondi ging, bij het gemeentebestuur van Waalwijk kunnen worden ingeleverd. Waalwijk 29 October 1887. Burgemeester en wethouders voornoemd, AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Fransche republiek trilt op 't oogen- blik op hare grondvesten, welke niet in alle deelen blijken uit even soliede materialen te bestaan de klassieke eenvoud en dege lijkheid en eerlijkheid van den republikein- schen regeeringsvorm schijnen zich in Frank rijk te verloochenen, en lioowel nog slechts sinds vijftien jaren een oog< nblik in het leven der volkeren opgetrokken uit de bouwvallen van een vermolmd en verweerd keizerrijk, schijnt ook hij thans reeds de kiem der ontbinding in zich om te dragen. O O Er zijn feiten gepleegd do >r de aanzien lijksten en hoogstgeplaa'sten in Frankrijk, waarvoor de naam misdaad nog te zwak klinkt, en indien een eventueel onderzoek allés publiek maakt en aan de kaak stelt, wat tot heden alleen gegist wordt waar te zijn, dan zijn de gevolgen daarvan voor Frankrijk niet te berekenen. Niettemin dringen de tegenstanders der republiek eiken dag met grootere kracht aan op eene volle dige enquête, en het is vooral Paul de Cas- sagnac, de vurige Bonapartist, de heftige, redenaar in de volksvertegenwoordiging, die met niet te miskennen talent het scherpe wapen der pen hanteert, om daarmede de republiek doodêlijk te treffen. Het volgende Vrij naar het Hoogduitsch van HER MINE FRANKENSTEIN, 30 door LUCIEER. Hoofdstuk XIV. DE EERSTE ONTMOETING TUSSCHEN NINA EN KA LP II. De uren van zijns vaders afwezigheid naar Londen, waren voor ltalph ondragelijk om de onzekerheid waarin hij verkeerde. Hij gevoelde zich g-drongen mei den eersten trein zijn vader stadwaarts na te ijlen, maar zijne zwakheid en lafheid beletten hem zijne zwaar gekrenkte jonge echtgenoote te hulp te komen. De vrees voor zijn vader was de grootste struikelblok op zijnen weg en de gedachte dat bij zich aan meineed had schuldig gemaakt, door zich, om te kun nen huwen voor meerderjarig uit te geven, eene handeling, meer uit jeugdige onbezonnen heid dan opzet voortgesproten stelde zich thai s als een onoverkomelijke hinderpaal tus- schen hem en de arme Lilly. Hij had misdaan en moest de gevolgen van zijn misstap dragen; maar 't stond bij hem vast dat hij zich al.e hoop op geluk moest ontzeggcD, om Lilly die straf te kunnen bespaten. Buiten zich zeiven van verdriet en vertwijfe ling, zette hij zijncu hoed op en vloog de straat op, daar hij naar frisschc lucht en beweging verlangde. Hij liep het dorp door zonder ie- is een staaltje van 's mans taktiek bij zijne aanvallen het is de korte inhoud van een artikel het Dilemma, dezer dagen verschenen in zijn blad l'Autorité (het Gezag) en toont o. i. duidelijk aan, hoe moeielijk het voor de Fransche regeering zal zijn zich op waar dige wijze uit zijn netelige positie te redden. //Wanhopige pogingen worden in 't werk gesteld, gelijk te verwachten was, om den loop der enquête te stuiten. De belang hebbenden gaven in de couloirs der kamer de vrees te kennen, dat zij zekere hoogge plaatste personen ia opspraak zou brengen en ongetwijfeld eene ministerieele crisis, zoo niet de aftreding van den president zou ten gevolge hebbeii. Wij hebben zelfs leden dei- rechterzijde gehoord hun getal is wel is waar zeer klein, die terugdeinsden voor de gevolgen, welke het onderzoek zou kun nen hebbenalsof wij afgevaardigden der oppositie, zonder ons te onteeren, het licht onder de korenmaat zouden kunnen houden en de schuldigen laten onf snappen, die door het publiek met den vinger worden aange wezen en voor wie hét met ongeduld een voorbeeldige straf wacht. Wij verwachten geenszins de ministerieele crisis, want het schijnt ons volstrekt onaannemelijk, dat liet kabinet zich zoozeer met deze zaak vereen zelvigen wil, waar liet eigenlijk .geheel bui ten staat en waarin het slechts zich in zooverre te mengen heeft als noodig is om te toonen, dat in de republiek niemand ver heven is boven de wet. Mocht het kabinet onvoorzichtig genoeg zijn en zich thans te weinig bekommeren om de plichten, die het zijn opgelegd, mocht het zelfs een onvoor zichtige reserve tegenover de gepleegde schandelijkheden in acht nemen,. dan zou het zich zeiven daardoor alleen reeds brand merken en het verwijt niet kunnen ontgaan, dat het pogingen heeft in 't werk gesteld om dieven en bedriegers te beschermen en dat het misschien zelf van die bende deel uit maakt. Er blijft nu over de kwestie van Grevy's ontslag. Ook deze willen wij even onder zoeken. Men heeft groot alarm gemaakt over zekere besprekingen tusschen den president, mand aan te zieu, en volgde eeuen land weg, aan de eene tijde begrensd door een prachtig park, aan de andere door bloeiende velcleD. Zoowel het park als de velden behoorden tot het goed Rookhurstmaar Ralph Borne werd hiervan eerst bewust, toen hij het groote grijze steenen huis in 't gezicht kreeg, dal op den heuvel stond en inet zijn omlijsting van het groen der bosschen eeu wezeulijk grootschen indruk maakte. Hij herkeude toeu de schoone plaats eu mompelde „Dat is het dus, waarvoor ik mijne ziel moet verkoopeu. Ongetwijfeld een heerlijke prijs en van hooge waarde. Waarachtig, de eigenares van (iit slot zal niet om een echtgenoot behoeven te bedeler., al ware zij zoo hatelijk als Meduza. Misschien heb ik mij geheel voor niets moede gemaakt. Ten slotte zal zij in 'i geheel niet geneigd ziju oenen doodarmen onbeduideuden jongen man te huwen, zoo als ik ben. Als zij mij weigert zal mijn vader mij moeten toestaan tot Lilly terug te keeren". D*ze gedachte schonk hem eeuigen troost, en hij wandelde steeds verder, onverschillig waar hij terecht zoude komen, totdat hij zich tot zijne groote verassing eensklaps in de straten van Canterbury bevond. Moede en dorstig van de lange waudeling trad bij een logement binnen, bestelde eene af zonderlijke kamer cn vroeg te drinken. Men bracht hem eene flesch brandewijn en water; onroiddelijk sloeg hij een vol glas van den vurigen drank naar binnen. Ralph was niet gewoon te drinken eu daar hij in ziju ver langen om vergetelheid van zijne smart te zoo den voorzitter van den ministerraad,- en de voorzitters der beide kamers. Men is zoover gegaan te verklaren, dat, indien de enquête geeischt wordt, de president der republiek zijn ontslag zou nemen. Dit laatste geloo- ven wij niet en kunnen het voorshands niet gelooven. Dit zou vanwege Grévy een ver foeilijk zwendelen zijnwaarvoor wij hem niet in staat achten. Geen onzer, toen de enquête gevraagd is onder den aandrang der publieke opinie heeft wij verklaren het luide daarmee bedoeld den president der republiek te treffen. Hoewel Mr. Grévy in den tijd van zijn voorzitterschap der kamer op niet zeer eervolle wijze gemengd is ge weest in de verdachte zaak der Guanos Dreyfus, waarvan het dosier op geheimzin nige wijze is verloren geraakt in het kabinet van zijn schoonzoon, heeft niemand tot heden de veronderstelling durven opperen, dat hij meegewerkt zou hebben aan het geschacher in eerekruizen en ridderorden, of dat hij zelfs bekend zou zijn geweest met de oneer lijke praktijken van zijn schoonzoon, ten opzichte van 's lands gelden en belangen. Mr. Grévy staat derhalve thans op zuiver terrein en men verlangt niets zoo zeer, dan zijn persoon en zijn naam geheel af te schei den van de financieele schandelijkheden, waarin hij, ongelukkig genoeg, door familie relaties betrokken is. Het kan iedereen gebeuren een schurk in zijn familie te heb ben, maar wij zijn niet onrechtvaardig ge noeg om daarvoor een onschuldige verant woordelijk te stellen. Men beklaagt Grévy; men veroordeelt hem niet, althans nu nog niet. Doch er moet gerechtigheid geschie den, spoedig en zonder aanzien des persoons, thans vooral, opdat ook niet op hem de verdenking valle, waaronder zijn schoonzoon gebukt gaat. Ter wille van zijn eer moet Grévy aandringen op het volle onderzoek en hoe smartelijk het hem moge vallen, hij kan als eerlijk man zich daaraan niet ont trekken. Wat zal hij zijn in de oogen van het volk, indien door zijn toedoen het onder zoek gestaakt wordt Dan wordt hij aan gewezen als de associé, de handlanger der ellendelingen, die het geduld van alle rccht- ken het eens glas na het andere ledigde, ver zonk hij eindelijk in een toestand van zware bewusteloosheidzijn hoofd zonk op tafel en hij viel in een diepen slaap. Toen hij daar zoo dronken lag bestond er een schrikkelijk gruot verschil tusschen hem en den jongen kunstenaar, wiens eerlijke oogen en liefdevolle ziel der arme Lilly haar dakkamertje ie Lon- deD tot een paradijs gemaakt hadden. Het eene uur verliep na het auaere. Een bediende keek meermalen de kamer in en ging dan weer lachend heen. 't Was reeds ver op de namiddag toen Ralph ontwaakte en tot zich /elf kwam. Groote schaamte maakte zich van h-in meester en zijn eerste gedachte was wat Lilly wel zou zeggen als zij hem ir, zulken toestand konde zien. Hij riep een bediende en bestelde sterke koffie en wat eten. Hij ver sterkte zich, betaalde zijne rekening en ging weer op weg naar Rookham. „Nu kan 't mij niet meer schelen wat er van mij wordt," zeide hij in zich zelve toen hij zoo langs den weg voortschreed. „Ik ben op weg naar den .afgrond en niets zal mij in mijnen val kunnen tegenhouden". Hij had de helft van den weg tusscheu Can terbury eu Rookham afgelegd, toeu een rijtuig hem kwam achterop gereden waarvoor hij moest uitwijken. Een oogenblik daarna bleef het stil staan. Digby Borne's hoofd verscheen aan liet portier en riep zacht„Zij't gij 't Ra!pb wat voert gij hier uit? stijg in, stijg in!" Rdph gehoorzaamde, steeg ia het rijtuig en de koet sier reed verder. „Waar zijt gij toch heCn geweest?" vroeg schapenen reeds te lang op de proef gesteld hebben, neen, dan wordt hij de aanvoerder der bende, dan zou men moeten aannemen, dat door hem 's rijks zegel is overgeleverd in de handen dergencn, die het gebruikten om zwendelarijen te stempelen als officieele daden ten bate van zich zei ven, dan wordt zijn gansche gezin meegesleept in den poel der schande. Een poging van hem om Wilson te dekken, ook hij is in zedelijken zin ge- vonnisd. Het dilemma is onmeedoogend één van twee moet gebeuren: Of wel het onderzoek zal plaats hebben volkomen vrij en onpartijdig, en dan zal men ontwaren, dat Frankrijk nog niet zoo rot is, als de vreemdeling wellicht gelooft. De schuldige of de schuldigen zullen gestraft worden, en daarmede is de zaak uit Of wel het onderzoek zal niet plaats heb ben ter oorzake van Grévy's ontslag. Dan zal de kwalijkriekende stroom van modder, wiens loop door niemand kan gestuit worden, hooger en hooger stijgen en de witte haren bespatten van een grijsaard, dip, wel is waar, onze politieke tegenstander is, maar voor wien wij eerbied koestereD en dien wij, uit liefde voor het vaderland, hopen altijd te zullen kunnen eerbiedigen." I» Belgie beginnen weer de werkstakingen. Te Flenu legden 584 en te Quaregnon 470 mijnwerkers.meer loon eischeurie, den arbeid neder. 't Laat zich nog niet zeggen of de beweging zich uitbreiden zal. In Belgie ia dezer dagen, op verzoek der I'.aliaarische politie, zekere Zunino Domenico in hechtenis genomen/die vier vonnissen te zijnen laste heeft Wegens verscheidene klrine en drie groote diefstallen door hem achtereenvolgens te Milaan, Straatsburg, Genua en Luxemburg ge pleegd. Zunino maakte dei l uit van eene die venbende, die hare vertakkingen had tot in Amerika en Afaika "u zich in landen van Europa aan groote diefstallen heeft schuldig gemaakt. Hij werd reeds lang,te vergeefs door de politie ge- de oudere Borne aan zijn zoon, die tegenover hem was gaan zitten. „Ik heb den dag in Canterbury doorgebracht" was Ralph's antwoord. „Wat hebt gij daar gedaan?" „Mij bedronken", antwoordde de zoon kortaf. Het gezicht des jongen mans bewees dat hij de waarheid sprak. Zijne wild rondblikkende oogen waren met bloed beloopeu en glazig en hij zag er uit alsof hij alle betamelijkheid van zich geworpen had. Digby Borne werd ongerust. Hij begon te vree zen dat zijn zoon dcor zijne eigenzinnigheid al zijne plannen zou verijdelen. „Gij vraagt, mij in 't geheel niet naar het meisje, Ralph" z ide de vader op zachteren toon dan gewoonlijk. „Ik heb haar gezien". „Dat vermoedde ik" was het antwoord „Ik heb u immers haar adres gegeven." „Ik zeide haar de waarheid", begou Digby weder eehigszins verward door de ongewone stemming zijns zoons. „Ik heb haar heel vriend schappelijk verklaard, dat haar huwelijk met n in 't geheel geen huwelijk was. Zij schikte zich bereidwillig in haren toestand. Natuurlijk weende zij wat maar zij begreep dat zij van minderen rang was dan gij en een huwelijk tusschen u beiden dus onmogelijk was. Zij was overtuigd dat alles tusschen u uit moest zijn en het 't beste was dat gij elkander niet meer zaagt. En werkelijk verliet zij om een verdere ontmoeting onmogelijk te maken hare woning, terwijl ik nog daar was." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1