.Gemeenteraad van Waalwijk, Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. uTtvo"erÏ ngTe "n" BINNENLAND. Zocht, tot het haar nu eindelijk gelukte hem op 't spoor te komen, terwijl hij zich juist gereed maakte de vlucht naar Amerika te nemen. BERGEN, 4 Nov. Het werk is geheel hervat in de mijnen aux Produits. Alleen te Quaregnon en te Paturages volharden nog een 420 mijn arbeiders in de werkstaking. Donderdag is. in de kamer de beraadslaging aangevangen over het ontwerp betreffende de conversie der 41/» pet. rente. De heer Allain- Targé keurde het eerste gedeelte der voordracht goed, maar verwierp het tweede gedeelte. Hij stelde voor, het eerste artikel aan de commissie teiug te zenden. De heer Ribot kwam tot de conclusie het ontwerp der regeering aan te nemen. De heer Amagat bestreed het, als zijnde na- deelig en op grond dat hij er niets anders in kon zien dan eene vermomde leening. De heer Rouvier protesteerde tegen die op vatting en gaf aan de kamer den raad, toe te stemmen in eene conversie van 4*/2 percents schuld in 3 percent?omdat het nadeelig zou uitkomen, een bedrag van 37 millioen a 4 pet. te creëeren. Hij drong dus aan op aanneming van het ontwerp. De heer Floquet vroeg vervolgens, of de kamer het debat over de conversie zou willen schorsen, om het rapport van den heer Salis over de enquête te hooren voorlezen. De kamer gaf hierop een weigerend antwoord. Nadat de heer Dedonville het ontwerp had bestreden, werd er besloten over te gaan tot de behandeling der artikelen. Daarop volgde een vrij verward debat tusschen de heeren Rouvier en Soubeyran. Na verwer ping (met 244 tegen 173 stemmen) van een amendement-Pichon werd art. 1 aangenomen vervolgens ook de artt. 2 tot 11. Bij art. 12 vroeg de heer Rouvier slechts fr. 1,500,090 voor de gezamenlijke kosten. Ten slotte werd het conversieplan aangenomen met 276 tegen 161 stemmen. Daarop wordt met 314 tegen 233 stemmen besloten, het rapport van den heer Salis aan te hooren. De conclusie van dit isbenoeming eener commissie van 23 leden tot onderzoek van de zaak Wilson. De discussie hierover is bepaald op aanstaan den Zaterdag. Een telegram uit Tamatave, d.d. 29 Oct. aan de Times, meldt dat de eerste minister van Madagascar in de quaestie der „exequaturs" eene diplomatieke overwinning heeft behaald, daar de Fransche resident in afwachting van nieuwe insiructien toegegeven heeft. Alles is er nu rustig. Volgens berichten uit Tanger blijft de sultan van Marocco nog steeds zeer zwak. Verscheidene vrouwen en bedienden in het paleis te Mequinez moeten ook door typhus zijn aangetast. Onderscheidene hooge ambtenaren en een broeder van dea sultan zijn, naar men verzekert, in hechtenis genomen wegens samenzwering. Sinds Zaterdagnacht heeft het in Engeland vreeselijk gestormd en vooral de orkaan van Maandagnacht bracht veel schade. Dien nacht werden langs de gansche kust de stormlichten ontstoken, en om twee uur Dins dagochtend barstte plotseling een woedende orkaan los over Queenstown en Guernsey. Om acht uur 's morgens was het centrum van den storm boven St. George's kanaal en woei er een hevige wind over het geheele land. Tusschen Holyhead en Chester werd een ge deelte van den spoorwegdijk door het water weggespoeld. De havenwerken te Liverpool kre gen belangrijke schade. Te Cardiff leden niet minder dan acht schepen schipbreuk, en uit alle doelen van het land, en vooral van de kuststre ken, komen berichten van ongelukken. De Iersche afgevaardigden O'Brien en Man- deville zijn naar de gevangenis te Cork onder sterke polit ie-geleide overgebracht. O'Brien verklaarde den directeur der gevangenis liever te willen sterven dan het gewone gevaugenispak aan te trekken en het werk te verrichten, dat gewone gevangenen wordt opgedragen. Dö directeur heeft instructies aan de commissie van toezicht op de gevangenissec gevraagd. DUBLIN, 4 Nov. De regeering heeft besloten eer.e vervolging in te stellen tegen alle personen die hebben deelgenomen aan de onwettige nach telijke bijeenkomst te Woodford, in welke de proclamatie van den onderkoning verbrand is. Onder de aanwezigen bevonden zich de parle mentsleden Rowlands, Gill en Shecky, en Denehy, de secretaris van den lord mayor van Dublin. De Duitsche rijksdag is tegen 24 November bijeengeroepen. Keizer Wilhelm schijnt over het geheel schoon langzaam, in beterschap toe te nemen. Het ontwerp van een nieuw burgerlijk wetboek voor het geheele Duitsche rijk, waaraan jaren lang gewerkt werd door een commmissie van rechtsgeleerden is nu, volgens de Nordd. Allg., voltooid, maar het vereischt nog herzie ning op sommige punten. Het van steen gebouwde circus Renz, te Hamburg, is Woensdag afgebrand. Des voormiddags omstreeks half 12 zag men dikke rookwolken uit het gebouw opstijgen en terwijl de brandweer kwam aanrukken stond het van binnen reeds in vlam. De brandweer drong zoover mogelijk het gebouw in en vond den eoncierge Hohm, die reeds twintig jaar bij Renz in dienst is geweest, in den circus bewusteloos op den grond liggen. Hij werd dadelijk naar de naaste politiewacht gebracht en was bij de afzeDdiag van dit bericht nog niet genoeg bij gekomen om iets te kunnen zeggen. Voor zoover men kon nagaan, moest de brand bij hem in de stookplaats zijn ontstaan, had hij aanvankelijk getracht de vlam te blusschen en was hij toen door den rook bedwelmd. De groote stal en het voorhuis zijn behouden gebleven. Twee brand weerlieden hebben onder het nedervallen van brandende balken kneuzingen bekomen, doch gelukkig niet van dien aard dat er gevaar voor hun leven bestaat. Ten 3 ure was er van den circus slechts een rookende puinhoop overgeble ven. Er bestond juist een plan om den circus in het voorjaar eene geheele verbouwing te doen ondergaan. Dit plan moest evenwel nog worden gewijzigd, omdat de openbare autoriteit meer uilgangen en in plaats van gaslicht eene elec- triscbe verlichting eischte. Wanneer aan die voorwaarden werd voldaan, zou de concessie van den heer Renz voor den tijd van tien jaren worden verlengd. Het gebouw wa9 voor 182000 Mark verzekerd. WAALWIJK. Zondag 6 dezer, 's middags 12 ure, zal door de harmonie l'Espérance in de boven zaal bij N. A. Van Riel worden uitgevoerd: PROGRAMMA AD LIBIT PM. Denzelfden dag, 's avonds 7 ure precies, EERSTE WINTER-CONCERT door bovengenoemde har monie, met medewerking van den Hollandschen karakterkomiek, den heer DE HAAS. WAALWIJK, 5 November 1887. Het navolgende adres is door de kamtr van koophandel, alhier, aan de hooge regee ring ingediend, terwijl afschriften daarvan zijn verzonden aan al de gemeentebesturen in de Langstraat en aan liet gemeentebestuur en de kamer van koophandel te 's Bosch, met uitnoodiging bet adres op de meest doeltreffende wijze te steunen. De kamer doet ook de noodige stappen bij den heer commissaris-generaal der maat schappij ter exploitatie van staatsspoorwegen. Aan Zijne Excellentie den Heer Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te 's Gravenhage. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, in ervaring gekomen zij ad e dat het baanvak WaalwijkVlijmen van de ge decreteerde spoorweglijn Zwaluwe's Herto genbosch zijn voltooiing nadert, neemt de vrijheid uwe excellentie beleefd maar drin gend te verzoeken ook dat gedeelte der lijn in exploitatie te brengen en het nog restee- rende gedeelte van den spoorweg Vlijmen 's Hertogenbosch spoedig te doen bouwen. Wij vallen in herhaling, excellentie, wan neer wij zeggen, dat de bewoners der nijvere Langstraat sedert jaren reikhalzend hebben uitgezien naar de verbinding met het alge meen spoorwegnet en meer speciaal met 's Hertogenbosch, de hoofdplaats van Noord brabant; doch duidt het ons ten goede, excellentie, dat wij andermaal van deze ge legenheid gebruik maken om op deze om standigheid te wijzen en zulks uit aanmerking van de groote handels- en nijverheidsbelangen daarbij betrokken. De kamer koestert mitsdien het volste vertrouwen dat haar bovenomschreven verzoek door uwe excellentie in gunstige overweging zal worden genomen. Waalwijk, 4 November 1887. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, De voorzitter, get. Timmermans. De secretaris, Y get. Van Liempt. /ADe minister van waterstaat heeft afwijzend oeschikt op het verzoekschrift van J. J. van Tienhoven v. d. Bogaard en anderen, om over den Nieuwen Maasmond, ter vervan ging van het pontveer (Keizersveer) bij Haams donk, eene vaste brug te leggen. De minister heeft intusschen toegezegd, dat genoemd veer zal worden veranderd in een stoombooten- veer, wat zeker aldaar ten goede zal komen. Die heeren zijn ons dus weder voor ge weest/ want al hebben zij niet gekregen wat zij vragen, zij zijn er toch heel wat beter op geworden. In onze gemeente schijnt men echter geen tijd te hebben om zich met zulke kleinig heden te bemoeiendaar zijn wel andere zaken, waarop men zijn aandacht moet ge vestigd fïouden. Wat geeft het voor Waalwijk, zijn bloeienden handel en zijne van ouds druk bezochte markten, of het over de nieuwe rivier met het land van Heusden en Altena in verbinding zal komen door middel eener brugeen stoombootveer of een pont- veer? 't Is zeker onverschillig voor onze plaats of er eene brug komt vlak bij Heus den of wel meer in onze nabijheid, niet waar Uit de houding van ons gemeente bestuur zou men ten minste moeten opma ken, dat het er zoo over denkt. Niet het minste wordt er gedaan om te trachten dat gene te verkrijgen, wat een levensquaestie voor onze gemeente mag genoemd worden. In de op 21 Sept. alhier gehouden ver gadering der XIV afdeeling der maatschappij van landbouw is dit punt nog ter sprake gebracht. Door den voorzitter is toen ge zegd dat het aan den burgemeester van Waalwijk (of Capelle) was het initiatief te nemen om samenwerking te verkrijgen, ten einde pogingen aan te wenden om de zaak der overbrugging tot een gewenscht einde te brengen. Dit is reeds zes weken geleden, en heeft de burgemeester reeds iets in dien geest gedaan Wij veroorloven ons dit ten zeerste te betwijfelen. In 'i welbegrepen belang onzer gemeente protesteeren wij tegen dusdanige werkeloos heid van hen, wier plicht het is onze be langen te behartigen, en sporen onze me- deingezetenen aan zeiven zich de zaak met alle kracht aan te trekken, indien er niet spoedig gedaan wordt wat al sedert lang had behooren te geschieden. 't Is niet genoeg een ambt te bekleeden, men moet het ook naar behooren weten te vervullen. Donderdagavond zou de trein ten 6.40 uit Lage Zwaluwe naar hier vertrekken toen de machinist eerst op het laatste oogenblik, gereed staande om te vertrekken, bemerkte dal al zijn stoom was vervlogen door het springen van een vlampijp. Onmiddelijk trok hij aan 't werk om die vlampijp te stopper, en dacht binnen het halfuur te kunnen vertrekkendoch het gelakte hem eerst na 50 min. inspanning en dan nog op ge vaar af onder weg te zullen blijven staan. Op eigen verantwoording vertrok de machinist echter (wat hij niet had mogen doeD) en bracht het tot Waspik. Zoodra was dit den stationschef alhier niet bekend, of hij liet onmiddellijk de reseivema- chine en an Ier malerieel aanrukken om de rti- zigers, die met tr. 408 ten 8 uur van hier moes ten vertrekken geen teleurstelling te bezorgen. Alles was dan ook op tijd g< reed. De opzichter-machinist, die met den trein van hier meeging, vernam te Waspik, waar de trein 407 van Lage Zwaluwe inmiddels opgewacht werd de oorzaak van het defect aan de ma chineen gelastte onmiddellijk goeu voet verder er mede te rijden. De laatste trein werd dus te Waspik afgewacht en de reizigers van den voorgaanden trein kwamen dus eerst tegelijk met den laatsten hier aan. De laatste trein ondervond door het combinee ren van die twee treinen te Waspik 20 minuten vertraging. De Heusdenscke wagen was op de reizigers vau tr. 407 tot den laatsten trein blijf en wachten en deed nog een vrij goede vangstnl. 5 reizigers voor Drunen en 1 voor Vlijmen. In plaats van de weekmarkt op Vrijdag 11 November 1887 zal te Waalwijk op Don derdag 10 November a.s. jaarmarkt gehouden worden. Dientengevolge zal de lokaaltrein No 411 vertrek Geertruideuberg7.l3, aankomst Waalwijk- Bezooien 7.51 's morgens) op Vrijdag 11 Nov. nietdoch op Donderdag 10 November wel loopen. Verleden Donderdag is het nieuwe liefde gesticht, te Druuen, door de eerwaarde zusters betrokken. Bij die gelegenheid hadden de in gezetenen door bet uitsteken der vlaggen van van hunne ingenomenheid doen blijken. Na eene plechtige II. Mis, waaronder de ZEerw. heer pastoor eene op de omstandigheden passende toespraak hield, werden de zusters onder klokgelui het nieuwe gebouw binnenge leid door den ZeerEerw. heer pastoor, vergezeld van andere heereD geestelijken, genoodigden en belar.gstelleuden. Aanstaanden Maandag zulleD de scholen ge opend worden naar men ons mededeelt zijn er reeds 170 kinderen aaugegeven. Het schoone, uiterst doelmatig ingerichte ge bouw is een waardige tegenhanger voor de prachtige kerk, en strekt evenals deze tot sie raad der gemeente. Aan eiken op de tentoonstelling van voe dingsmiddelen bekroonden inzender zal bij het diploma, eene officieele bronzen medaille worden toegezonden. Wie zilver of goud kreeg, kan hel exemplaar dan doen verzilveren of vergulden, natuurlijk voor zijne rekening. De medaille zal aan de eene zijde voorstellen eene nimf, met de attributen van landbouw, veeteelt, tuinbouw, nijverheid enz., terwijlaan haar voet, een paar visschen in het water zijn te zien de andere zijde draagt het opschrift: „Tentoonstelling van voedingsmiddelen. Amster dam 1887". Het zal nog wel een paar maanden duren eer de stempel gereed is. Intusschen zijn nu reeds kosteloos afbeeldingen er van te bekomen bij de firma Jan Kotting Co., te Amsterdam. Het maken der clichés werd aan de firma N. Tetterode opgedragen. Met de teekening van bet diploma is mea gereed. Zij wordt nu op zink overgebracht. Naar wij uit goede bron vernemen, zal 26 December dezes jaars een bedevaart naar Rome vertrekken wnarvan het getal pelgrims een dertigtal zal bedragen. Het doel waarom nog dit jaar een bedevaart naar de eeuwige stad zal plaats hebben, is, dat verschillende personen den weDsch te kennen gaven te Rome te willen zijn op den dag zelf van het priesterjubileum van Z. H. paus Leo XIII en der opening der Vatikaansche tentoonstelling. Dat deze gelegen heid in meer dan een opzicht aanlokkelijk is valt niet te betwijfelen, te meer daar een oud student der propaganda te Rome, de weleerw. heer Waelbers, pastoor te Schulder, bij Valken burg, die gedurende zes jaren te Rome verbleef, voor zijne theologische studie» als cicerone de bedevaart Daar Rome zal vergezellen. Een vijftiental plaatsen zijn nog beschikbaar voor hen, die aan deze caravaan wenschen deel te nemen. De weleerw. heer pastoor Waelbers is volgaarne bereid de noodige inlichtingen aan belangheb benden te verstrekken. Dinsdag werd te Deventer voor het publiek ter bezichtiging gesteld een tapijtvervaardigd aan ds Kon. Deventer tapijtfabriek, bestemd voor den paus ten gebruike in zijne huiskapel. Het is een geschenk van een ingezetene uit Den Haag bij gelegenheid van 's pausen 50 jarig jubileum. In liet midden is het wapenschild der familie Pecci met eenige insignes der pauselijke waar digheid. Het ligt in een veld van ranken en bloemec, zooals de Oostersche volken dit schil deren. Het geheel is omriogd door een licht goudgeel veld, bezaaid met sterren, die 't licht der wereld voorstellen. Een galon omsluit het geheel van gekleurde Gothische vormen. Bij het spoorwegongeluk van Zaterdag jl. te llozendaal zaten ook de Spaansche kooplieden, die in de laatste dagen vee in Friesland op kochten, in den van Leeuwarden komenden vee- trein die tevens hun gekocht vee meevoerde. Volgens te Akkrum ontvangen bericht zijn zij er goed afgekomen, evenals hun transport. Te Aubel (grensgemeente op 2 uur afstands van Gulpen) heeft een ontaarde zoon 11. Zondag zijne moeder, wed. Drouvs, gruwelijk mishandeld. De kreten van het slachtoffer werden door een harer huurlieden gehoorddie de politie ging waarschuwen. De toestand der arme vrouw is hopeloos. De dader pas 22 jaren oud, heeft de vlucht genomen en is tot heden nog niet gevonden. In de omtsreken van Eindhoven schijnen niettegenstaande de groote waakzaamheid der po litie de baldadigheden door het inwerpen van ruiten nog steeds voort te duren. Zondag avond werden bij verschillende ingezetenen te Woensel de ruiten ingeworpen. Maandagavond geschiedde hetzelfde in het naburige Stratum zon der dat het mocht gelukken een der daders op heeterdaad te betrappen. Maandagavond heeft voor eene herberg te Breda in de Mauritsstraat eene bloedige worste ling plaats gehad tusschen een paar oppassers der kon. militaire Academie en een stukrijder; laatstgenoemde, door sabelslagen ernstig gewond, werd bewusteloos naar het militair hospitaal weggebracht. De daders zijn in hechtenis genomen. Uit den trein gesprongen Dinsdag is uit den treindie te 2.14 uit Middelburg vertrekt tusschen Sloedam en sta tion 's Heer Arendskerke gespiongen Levinus de Feyteroud 25 jaar, landbouwerszoon te Terneuzen terwijl hij tot het ondergaan eener gevangenisstraf van zes maaoden hem door de arroudissemeuts-rechtharik te Middelburg ter zake van oplichting opgelegd, naar de cellulaire gevangenis te Goes werd overgebracht door de rijksveldwacht te Vlissingen. Waarschijnlijk heeft hij zich naar Antwerpen begeven. CAPELLE, 2 Nov. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren omtrent 150 stuks vee aangevoerd benevens eenige schapen. Of schoon er nogal marktbezoekers waren, was de handel flauw daar geen hooge prijzen werden geboden. Alhier is een begin gemaakt voor de daarstelling van den telefoon. Reeds zijn eenige palen geplant. OPENBARE VERGADERING op "Woensdag 2 November, 's av. 7 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorigo worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde I. Installatie vas de nieuw gekozen leden. De heeien Aloys Verbuat, C. R. M. Ficq en Jacques Gragtmans worden door den secretaris binnengeleid; zij en de heer Jud. Timmerman» Wz. leggen in handen van den voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af. Ds voorzitter wenscht hun geluk met het iidmaatschap van den raad en vertrouwt dat zij de daaraan ver bonden plichten met de meeste nauwgezetheid zullen vervullen. Hierna nemen zij zitting. II. Ingekomen stukken. Mededeeling dat de heer F. A. Baijens in be noemd tot lid van het collegie van zetters in plaats van Dr. de Haan. III. Benoeming van een wethouder. De heer Th. Hoffman» bekwam 6 stemmen

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2