Nummer 90. Donderdag 10 November 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. toi, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo/eu 8 cent per re^el, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. AaD de Etoile Beige wordt uit Charleroi ge schreven, dat de toestand in de Borinage veel verbeterd is, dat men van werkstaking niets meer verneemt, en dat de bestellingen van kolen, ijzer en glas drukker worden. In de week van 24 tot 30 October zijn 2772 wagonladingen kolen méér verzonden dan in dezelfde week van het vorige jaar. Het Journal de Mons bevestigt het bericht, wat het toeuemen der bestellingen betreft, maar voegt er bij, dat die toeneming voor een deel der werklieden het sein za' ziia om in de aan gevangen week opnieuw het werk te staken, indien aan hunnen eisch tot loonsverhooging niet wordt voldaan. Ook het werkliedenblad Le People koudigde tegen Zondagmiddag vergade ringen in verschillende dorpeu aan, waar over het al of niet hervatten der werkstaking beslist zou worden. Reeds hebben eenige vakbladen hiertegen hunne waarschuwende stem doen hooren. De Industrie!, van Bergen, heeft gewezen op de toeuemende concurrentie van de Fransche kolenmijnen, die sneller leveren en belangrijke reductie voor het vervoer per spoor bedongen hebbjn. De vorige werkstakingen in Belgie hebben, volgens genoemd blad, in dit opzicht reeds hare nadeelige wer king doen gevoelen. Het paleis van justitie te Brussel, welks bouw ruim 40 millioen franken heeft gekost en welks onderhoud telken jare aanmerkelijke som men vordert, is èn voor de financiën van dep. staat, èn voor die van de provincie en de hoofd stad een waar ongelukskii.d. Zijn onderhoud, de schoonmaak en verwarming kosten nu, volgens den jongsten post op ds begrooting jaarlijks 100,000 fr.; 23 audiëntiezalen en 250 lokalen voor bureelgebruik word<*n in beslag genomen 14 wachters en een gelijk getal vrouwen zorgen voor de reinheid der zalen aan steenkolen alleen werd over de 12,000 fr. gebruikt. Daarbij komt nog dat de verbeteringen geen einde nemen en dat de uitgaven voor de door bekwame handen uit te voeren artistieke versiering van dezen Vrij naar het Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 31 door LUCIFER. Hoofdstuk XIV. DE EERSTE ONTMOETING TUSSCHEN NINA EN RALPH. Ralph wierp zijn vader een brandenden blik toe. „Ik geloof geen woord van 't geen gij daar zegt," schreeuwde hij. „De tijding, die gij mijne lieveling gebracht hebt, heeft haar het hart gebroken. Gelooft gij dan dat ik niet weet hoezeer zij mij beminde Ik was alles wat zij op de gansche wereld be zat, haar eenige vriend. Stel u dat voor vader haar eeuige vriend! En gij hebt mij van haar gescheurd. Als zij van verdriet sterft, zijt gij haar moordenaar." Digby Borne sidderde onwillekeurig, als hij zich de vlucht der arme Lilly herinnerde en tot de overtuiging kwam, dat zij zich van kant gemaakt had. Zijne ontroering ontging zijnen zoon niet. „Arme Lilly", zeide Ralph met onwillekeurig bevende stem. „Voor eeuwig is alles tusschen ons uit; ik heb uw leveu verwoest, uwen goeden naam benomen en u tot eeoe verstootene gemaakt. Maar niet ik heb dit gedaan, maar gij, vader Haar bloed kome over uw hoofd. Als ik haar konde terugvinden en vrij was haar te huwen zou zij mij niet meer willen thans nu ik mij een leugenaar, een meineedige, een erbarmelijken lafaard getoond heb. Thans is werkelijk alles tusschen ons uit. Met het wrak, dat gij vau steenkolosus, welke 2^3 hectaren gronds inneemt het land nog tc doen staan. Ondanks de bestrijding van drn minister Rouvier heeft de kamer van afgevaardigden toch besloten een onderzoek in te stellen naar den handel in ridderorden cn het geven van betrek kingen. Hetgeen de minister er wel doorgehaald heeft, is dat het voorstel van Cuneo d'Ornani ter zijde is gesteld en een tegenvoorstel van den afgevaardigde Colfavru aangenomen is. Nu zal men vragen welk verschil in die twee voorstel len was gelegen, en dan kan men gerust ant woorden betrekkelijk geen verschil,'t is om zoo te zeggen lood om oud ijzer, het eene vooistel ging alleen wat verder dan het ander, liet groote verschil bestaat echter in de voorstellers: Cuneo d'Ornano is monarchist en Colfavru re publikein. Van den monarchist verwachtte men dat hij de waardigheid van den president der republiek zou aanranden, wanneer zijn voorstel aangenomen ware van den republikein daaren tegen is men overtuigd, dat zoowel de president a!s de republiek zelve in hel onderzoek der gansche quaestie Wilson gespaard zal worden. Een commissie van 22 leden heeft nu in last onderzoek te laten doen naar alle handelingen, die het bestuur raken en van dien aard zijn, dat zij afkeuring verdienen en verhinderd moeten worden. De opdracht is dus onbegrensd en dit geeft de Fransche pers over 't algemeen de overtuiging, dat het resultaat van het onderzoek gelijk nul zal zijn en dat de regeering bedankt zal worden voor de verschafte inlichtingen. In de zalen van het aartsbisschoppelijk paleis te Parijs is thans eene tentoonstelling ge opend van de geschenken, die uit het diocees van den aartsbisschop aan den pans gezonden worden ter gelegenheid van diens jubileum. Dui zenden voorwerpen vindt men daar bijeen, onder welke er zijn die uitmunten door fijnen smaak en schitteren van pracht. Van de gravin van Parijs is een beeld van Jeanne d'Arc inge komen. Groote ongelukken zijn door den storm op de kasten van het departement Somme veroor zaakt. mij gemaakt hebt, kunt gij doen wat gij wilt. Gij hadt mij het vooruitzicht kunnen openen iets te worden 't had in uwe macht gestaan mij haar trouw te laten blijven, maar gij dwongt mij dubbel slecht tc zijn. Ik hoop, dat gij over uw werk tevreden zult zijn". „Houd toch eens op met uwe onnoozele jongensachtige verwijten riep mr. Borne ruw uit. Gij hebt met het meisje afgedaan en staat op het punt een nieuw leven te beginnen. Ik heb uwe dwaasheden en misdaden grootmoedig vergeven. Als gij u nog eenmaal bedrinkt zooals vandaag laat ik u inrekenen. „Stel mij op de proef, ec gij zult u kunnen overtuigen dat ik het doe. Ik heb uit Londen voor u een kist vol met nieuwe kleederen en toilctbenoodigdheden medegebracht. Ik heb geene uitgaven gespaard om mijn zoon te laten optre den zooals het behoort, en waarachtig, als gij van avond door uwe dwaasheid en belachelijke vertwijfeling mij eenige schande aandoetzal ik mij daarover weten te wreken." „Gij behoeft niet bang te zijn dat ik u schande zal aandoen of onze gastvrouw op eenigerlei wijze zal beleedigen" zeide Ralph morrend. „Gij schijnt te gelooven dat buiten u niemand zich als een gentleman weet te gedragen." Onder zulke gesprekken brachten vader en zoon den tijd door gedurende het rijden naar Rookham. Daar aangekomen zetten zij zich aan tafel en gebruikten zwijgend het middagmaal. Na afloop begaf elk zich naar zijne kleedkamer om toilet te maken. Het koffer door Mr. Borne van Londen me degebracht, was op de kamer zijns zoons bezorgd. Raiph ontsloot het en nam er den rijden en eleganten inhoud uit. Hij trok een heel nieuw zwart pak aan en bemerkte dat het hem, {n weerwil zijner ver twijfeling zeer goed tUfad. Hij wachlte in zijne Talrijke visschersvaartuigen waren tijdens het noodweer op zee. Een tweetal schepen het een met negen, het ander met acht koppeu bemand, zijn met man en muis vergaan. Op andere vaartuigen werden de ODgelukkigen door den storm over boord geslagen. Dagelijks werden door de golven de slacht offers aan land gespoeld, zelfs op een dag 27 bij Hourdel en 22 te Crotoy, alle zeer verminkt. De toestand der achtergeblevenen teverschrik kelijk. Bij de instorting van een kerk te Balan gedurende de mis, zijn tal van gewonden, waar onder enkele doodelijk. Eene stoute ontsnapping heeft dezer dagen te Bor leaux plaats gehad. Een misdadiger zou terechtstaan en was in het paleis van justitie in eene der daartoe bestemde cellen opgesloten, in afwachting dat zijne zaak aan de orde zou komen. Hij wist, hoe weet men niet, het slot open te breken en kwam in de wachtkamer. De gendarme, die zich daar bevond, wilde hem te lijf, maar de man deed hem met een vervaar lijken stomp over den grond buitelen en maakte zich uit de voeten. Des avonds werd de politie bericht dat de vluchteling doodkalm in een restaurant zat te eten. Men schoot toe maar, de vogel was weder gevlogen. Galeote, de moordenaar van den bisschop van Madrid, is nu, na een onderzoek van wege de academie van geneeskunde, volslagen krankzin nig verklaard. Het wordt hoog tijd dat er strenge maatre gelen genomen worden tegen het houden van samenscholingen door hen, die geen werk heb ben. Ontegenzeggelijk is het zeer te betreuren, dat cr personen zijn, die geen werk kunnen be komen eu dus gedoemd zijn armoede te lijden, doch het gaat toch niet aan dat personen, die in zulk een betreurenswaardig geval verkeeren, ook anderen ia hunne werkzaamhedeu hinderen en dientengevolge aan de werkeloosheid nog grootere afmeting geven. Zeer terecht beklagen B—W— kamer totdat zijn vader kwam en onderwierp zich daarna morrend aan diens onderzoek. 't Is goed" sprak Digby Borne knikkend. „Als gij zoo goed weet te handelen als gij er uitziet, zal ik tevreden zijn. Vergeet het niet, al9 gij tegen mis9 Rokeby met een enkel woord over deze Lilly spreektis 't met u gedaan. Het rijtuig wacht. Kom Zij gingen naar beneden, stegen in het rijtuig. Te Rookhurst aangekomen gaven zij hunne kaartjes voor de weduwe af, en, daar lady Rokeby altijd voor mr. Borne 't huis was, werden de heeren onmiddellijk in het salon gelaten. Lady Rokeby en Luttrell stonden op om hen te ontvangen. Digby Borne stelde zijnen zoon voor en de weduwe des baronets ontving den jongen man zeer vriendelijk. Zij zag er dien avond buitengewoon goed uit en hare wangen gloeiden van onderdrukte opgewondheid. Ralph herinnerde zich haar reeds vóór haar huwelijk met sir Henry te hebben gezien en zijn gelaat verhelderde als bij het zien van een vriend. Met de nicht zijns vaders, mrs. Luttrell, was bij maar oppervlakkig bekend en zijn gelaat verried zijne verrassing haar in lady Rokeby's huis te vinden. „Ik ben de gezelschapsjuffrouw van mylady", verklaarde Luttrell. Mijn echtgenoot heeft my in groote armoede achtergelaten, Ralph, en reeds meer dan drie jaren ben ik bij lady Rokeby. Ik verzoek u mij niet als bloedverwante te beschou wen en tegen niemand hiervan iets te zeggen." Ralph beloofde haar dit gaarne. „Miss Rokeby is in het park gaan wandeleD," zeide zij, toen mrs. Borne's blikken onderzoe kend door de kamer gingen. „Ik zond haar in de frissche lucht, want tot mijne teleurstelling moet ik zeggen dat zij er niet te best uitziet. Mr. Ralph, als gij zoo goed wilt zij u naar de beukenlaan te begeven moet gij haar vinden. Ga zich de neringdoenden en bela9tingbetalenden in het We9tend te Londen over de samenscholingen en meetings, welke ds ontevredenen op de Tra falgar Square houden, daar deze bijeenkomsten hun groot nadeel in hunne zaken berokkenen. Een eigenaar van vier inrichtingen in den om trek van Trafalgar Square heeft op goede gron den kunnen verzekerendat duizenden in de laatste weken van Londen zijn weggebleven, alleen wegens de ongeregeldheden op straat. Nog meer wordt men voor strenge maatregelen tegen deze bijeenkomsten gestemd, wanneer er, evenals dezer dagen, personen optreden die de bijeen- gekomeneu tot geweld aansporen. Zekere Webb beval aan den optocht van den lord mayor op 9 dezer, met steenen uiteen te gooien. De man werd voor deze heusche raadgeving ook spoedig achter slot en grendel gezet. De prins van Wales is ernstig ongesteld. De doctoren hebben volstrekte rust voorge schreven. Vo'gens sen officieel rapport komen de hospitalen te Londen 80,000 pd. st. tekort voor de strikt noodige uitgaven. De depressie in den landbouw is hiervan grootendeels de oorzaak, want vele t|er hospitalen die hun kapitaal in landerijen belegdentrekken daarvan 40 pet. minder pacht. In Ierland begint het bij den dag zon derlinger toe te gaan. Db nationalisten hadden op verschillende plaatsen meetings aangekondigd ook in die districten, waar de meetings verboden zijn. Tot verandering zcuden de manifestanten allen te paard verschijnen, ook de sprekers zou den te paard zijn. Een zeldzaam gezicht zoo'n vergadering te paard. Een „maneschijnbende" van zestien man nen is onlangs bij Tralee 's nachts het huis binnengedrongen van een pachter en heeft deze twee kogeU in het been geschoten, om hem te straffen voor het feit, dat hij een dor9chmachine had geleend aan eene „geboycotte'' vrouw. De mannen waren, als gewoonlijk bij zulke expeditiën, gemaskerd en onherkenbaar vermomd, zoodat er geen kans is, dat men ooit ontdekken zal, wie het geweest zijn. u aan haar voorstellen en geleid haar naar huis. Ralph boog en ging door de geopende bal kondeur naar buiten en langzaam het park in. „Eene dusdanige ontmoeting is de beste," zeide lady Rokeby, den jongen man aanziende, 't Was mijn plan de jongelieden kennis te laten maken zonder dat zij door de aanwezigheid van derden in verlegenheid gebracht worden." „Ik had liever Ralph in 't oog gehouden," merkte mr. Borne ongerust op. „Hebt gij den brief aan de jonge dame gegeven „Ja, eu zij nam hem juist 200 op als ik ver wacht heb. 't Is echter niet geheel het meisje dat ik verwacht had, en 't is zeer gunstig voor onze plannen dat zij zoo aan haren vader hangt. Terwijl de beide plannenmakers zoo met elkander spraken, gir.g Ralph over het grasperk, door een kleine ijzeren deur het park in. De breede laan was gemakkelijk te vinden en Ralph doorliep een gedeelte er van, naar miss Rokeby uitziende. Reeds dacht hij er aan naar huis terug te keeren, zonder de jonge dame ge zien te hebben, toen hij in het duistere van een zijweg witte kleederen zag schemeren. Zonder dralen sloeg hij dat pad in, en bevond zich spoedig tegenover de draagster van het witte kleed, welke natuurlijk niemand anders was dan miss Rokeby. Zijne 9nelle schreden hoorende bleef zij staan en keerde zich om. Ook Ralph bleef 9taau, en geraakte onder den indruk van haren openen vragenden blik in groote verlegenheid. Zij had hare rouwkleederen afgelegd en zag er in haar wit kleed met rosé-sleep ongemeen liefelijk uit. Hare bruine oogen schitterden, maar hare wangen waren bleek, en uit hare trekken sprak een treurige ern9t. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1