as Duitschland. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. X Door den minister van waterstaat handel en nijverheid is bepaalddat bij de stopplaats Kapelle—Nieuwe vaartvan den spoorweg ZwaluweWaalwijk een schuil plaats voor reizigers zal worden gemaakt. kW Een zeereis met brandende lading. De schroefstoomboot „Hawarden" is te Queecstown aangekomen met een lading katoen van Sa vannah. De kapitein deelde mede dat de lading in het voorruim in brand was geraakt en nu reeds eenige dagen brandde, waarom hij te Queenstown was binnengeloopen in plaats van zijn reis naar lleval voort te zetten. Men heeft nu beslotf.n de lading onder water te zetten teneinde het vuur te blusschen. Zulk eeu reisje, wanneer men weet dat onder zijn voeten de brandende massa steeds meer met verderf dreigt, is alles behalve aangenaam te noemen. Volgens de Post zal bij den rijksdag een som worden aangevraagd voor het invoeren van nieuwe geweren van klein kaliber (eventueel van 7Vs mM.) De Post verzekert dat de tegen woordige politieke totstand ah zeer gunstig te beschouwen is, om zondtr overhaasting geweren van klein kaliber voor de Duiiscke veldlegers te laten maken. De reeds voorhanden geweren van groot kaliber zouden voor het vestingleger wor den gebruikt. Rassische gienssoldntey. hebben zich in de nabijheid van het dorp Psawdriska schuldig gemaakt aan buitensporigheden. De Pruisische regeering deed haar btklag. Thans is de zaak in onderzoek. Het tekort op de Pruisische begrooting voor het volgern! dienstjaar wordt op 40 raillioen mark geraamd. Men zal dit d> ficit dekkeu door de meerdere opbrengst der spoorwegen en het aandeel van Pruisen in de verhoogde belasting op den brandewijn. Het personeel aan de Russische grenzen, dat voor de belasting der inkomende rechten waakt, zal met een vierde warden versterkt. Er hebben telkens grensoverschrijdingen van de zijde van Rusland plaats. De Reichsar.Zi'iger bevat een telegram van dr. Mackenzie uit San Remo, luidende De al- gemeene toestand van den kroonprins is voort durend voortreffelijk, doch de plaatselijke onge steldheid beeft e.en ongunstig karakter gekrtgen. Ofschoon dit Dog niet gevaarlijk is, heeft <lr. Mackenzie veriangd dat de specialiteiten Schroe- teruit Weenen en Krausc uit Berlijn, in consult zullen worden geroepen. Nadat de keizer van een en ander kennisge nomen had, heeft Z. M. prins Wilhelm last gi geven zich terstond naar San Remo te begeven, vergezeld van den bekendcu specialist in keel ziekten, dr. Moritz Schmidt, uit Frankfort a/M., met opdracht den keizer nadere inlichtingen te doen toekomen. Van den inhoud daarvan vullen de verder te nemen maatregelen afhankelijk zijp, alsook d.j beslissing over eene mogelijke nieuwe operatie. De Russische gezant heeft de komst van den czaar te Berlijn tegen half November officieel aangekondigd. Den dag, dat de czaar zal aan komen, weet hij zelf nog niet, doch wel is be kend dal bij van 's morgens 10 uur tot midder nacht aldaar zal vertoeven. Bij den brand van het circus Renz te Hamburg, zijn toch drie personeo verwond, n.l. de. kastelein, die de vlammen ontdekte, ver gt efsche pogingen tot blusschen deed, en latpr bewuste'ous door de brandweer gevonden werd, en twee brandweerlieden, die bij het blusschings- werk kwetsuien bekwamen. Van het gebouw, dat uit steen bestond, zijn alleen de groote stal en bet voorgedeelte gespaard gebleven. Voor enkele dagen is te Varna een persoon gearresteerd, verdacht een aanslag op bet leven van vorst Ferdinand gesmeed te hebben. Dit individu heet Frans Maktisch en uit het verhoor is gebleken dat hij op aanraden van Russische en Bulgaarsche emigranten te Konstautinopel naar Odessa is gegaan. Aldaar ontmoette hij Bulgaarsche emigranten, die hem met den pre sident *£D het Slavische comité in kennis brach ten. Nadat in den omtrek van Odessa de bom men beprotf.l waren, begaf Frans zich opweg. Hij heeft bekend dat zijn plan was een helsche machine in den omtrek van Sofia te depotteeren met het doel den vorst en de ministers in de lucht te doen springeu. Wanneer zijn moordaanslag gelukte, zou hij 100,000 f rancs omvangen. Maandag is de eerste locomotief het station Sofia binnei g'-kotnen. Een groote menigte was iu den omtrek van het station. Een banket van 400 couverts, gepr< sideerd door den vorst, heeft bij die ge'eger.luid plaats gehad. Te Chicago worden aanstalten gemaakt voor de op 11 d^-zer vastgestelde executie der ter dood veroordeelde anarchisten. Zij zullen in twee grot pen gehangen woiden eerst vier en dan drie, daar de galg niet groot genoeg is om aan ailrn tegelijk de executie te voltrekken, Onge veer 1500 man troepen met eene batterij artil lerie zullen in de arsenalen worden opgesteld om, zoo noodig, de. 1100 man sterke politie van Chicago in hel handhaven van de orde behulp zaam te ziin Een telegram uit Chicago van 6 dezer meldt het volgende Bij een ond< rzoek, dat er heden heeft plaats gehad in de cclleu in welke zich de ter dood veroordeelde anarchisten bevindeD, heeft men in de cel van Lingg zes geladen bommen gevonden, vei borgen onder dagbladen. Het nieuws van deze ontdekking gaat als een loopend vuur door de stad en brengt een geheelen ommekeer te weeg in de stemming van ben, die tot. nu toe ijverden voor het verleenen van amnestie aan de anarchisten. Er worden scherpere maatregelen van voorzorg genomen ten aanzien van liet ont vangen van bezoeker, dagbladen of geschenken door de veroordeelden. WAALWIJK, 9 November 1887. Het buitenverblijf „Plant lust/y alhier, door notaris Rant namens de erfgenamen van Dr. J. B. de Haan in publieke veiling gebracht, is bij toeslag gisteren avond aangekocht door den beer Jac. Gragtmans, voor f 16100 Naar wij vernemen zal deze op het ter rein een flinke looierij bouwen, wat naar onze opvatting wel pleit voor den goeden gang van dien tak van industrie in onze gemeente. Zaterdag heeft dé eerste kamer de ver schillende ontwerpen Jot wijziging der grond wet met groote meerderheid aangenomen. Zondag heeft Z. M. de koning dezelve bekrachtigd. De afkondiging zal geschieden einde November of begin December. De leden van de Tweede kamer der Staten-Generaal zijn tot hervatting van de werkzaamheden bijeengeroepen tegen Maan dag 14 November. In een hotel te 's-Hage zijn drie vreem delingen aangehouden (2 mannen en vrouw) die onder den naam van C. Maréchal in de Havtenstraat een kantoor hadden gehuurd en voorgaven handel te drijven in caoutchouc- guttaenz. op Madagascar. Door 't plaatsen van advertentien in buitenlandsche bladen trachtten ze met personen in aanraking te komendie tegen uitzicht op hoog hono rarium met een „taak van vertrouwen" in hunne zaak zouden belast worden. Reeds wer den bij de oplichters gevonden kant en klaar gemaakte gesloten aangeteekende brieven waarin zich voor duizenden waarde zou be vinden en welke natuurlijk zouden moeten dienen om op 't gegeven oogenblik verruild te worden voor de echte aangeteekende brievendie de slachtoffers in hun tegen woordigheid zouden zenden aan de door hen opgegeven bank. Intusschen verzoekt de justitie te 's-Hage zeer belangstellend inlichtingen te ontvan gen van allendie daartoe in staat zijn. Verder worden nog steeds opsporingen gedaan. Zondag werd bij nader onderzoek in de kamer van het hotel, waar een der mannen gelogeerd hadnog eene ontdek king gedaan die niet zonder gewicht moet zijn. Men vond namelijk onder de matras van het bed verborgen eenen brief met waarde. Een der drie aangehoudenen, d'e den vol genden dag naar Rotterdam werd gebracht om aldaar ter herkenning in tegenwoor digheid van verschillende personen te ver schijnen is Zaterdag in het huis van bewa ring te 's Hage teruggekeerd zonder te zijn herkend voor een der personen, die vroeger te Rotterdam op de bekende wijze oplichting zouden hebben gepleegd. Gisteren zijn in het huis van bewaring van het drietal photographieën genomen welke naar Engeland zullen worden gezonden, wijl vermoedelijk daar te lande slachtoffers van de aangehoudenen te vinden zijn. Aan hen die voor het waarborgfonds der tentoonstelling te Amsterdam getee- kend hadden is door het bestuur eene cir culaire gezonden, berichtende dat behalve de reeds gestorte 50 pCt., nog 45 pCt. zal noo dig zijn. Aan den gemeenteraad van Tilburg is ingekomen eene concessie-aanvrage van de heeren W. Bottenberg directeur der water leiding te Oud-BeierlandF. A. De Jongh architect en L. A. van Schie werktuigkun dig ingenieur, beiden te Schiedam, om voor hunne rekening zonder eenige verplichtin gen aan de gem. op te leggen daar te stellen en te exploiteeren eene waterleiding voor den termijn van 50 jarenonder indiening van plannen en bijlagen welke stukken voor de leden ter visie werden gelegd om in eene volgende vergadering behandeld te worden. Door de maréchaussées te Eindhoven is zekere H. Luiben te Stratum, aangehou den en gevankeliik naar Breda vervoerd. Hij wordt verdacht van onzedelijke handelingen te Willemstad gepleegd den 18 October 1.1. Ook zekere H. Kampers te Eindhoven wordt vervolgd wegens onzedelijke handelin gen. Hij is echter voortvluchtig. De oppasser der K. M. Academie, die Zondag jl. te Breda een veld-artillerist zoo deerlijk heeft toegetakeld is onder geleide naar 's-Bosch getiansporterd om daar voor den krijgsraad terecht te staan. Brutaler diefstaldan te Roermond door den schoenmaker H. B. is gepleegd zal wel zelden zijn voorgekomen. Nadat hij zich in eene herberg had opgehouden, verborg hij zich op het sluitingsuur aldaar in den kelder, tot de bewoners ter ruste wa ren om zich daarna naar het slaapvertrek te begeven, van het bed van den kastelein diens broeken daaruit de sleutels van de gelagkamer en van eene kast weg te nemen, ten einde zich op deze wijze een horloge gouden ring en ongeveer ƒ30 toe te eigenen. Daarna bracht hij de sleutels weer in de broek van den slapenden kastelein terug, en verwijderde zich. Hij is echter spoedig op gespoord nog in het bezit van het horloge en eenig geld, Hij bevindt zich achter slot. Door de maréchaussee te Beek (Lim burg) is aangehouden en gevankelijk naar Maastricht overgebracht zekere F. P. van Stein wegens poging tot moord. Hij had in den nacht te voren op zekeren J. aldaar twee revolverschoten gelost. De landbouwerszoon L. de Feijter, die Dinsdag te Ter Neuzen werd gearresteerd tot het ondergaan eener gevangenisstraf van 6 maanden wegens oplichtingen bij zijne overbrenging naar de cellulaire gevangenis te Goesbij 's Heer Arendskerke uit den trein sprong, onderwijl die in volle vaart was, heeft alstoen de vlucht genomen naar Hans- weert en na ook aldaar iemand voor een zeker bedrag te hebben beetgenomen den volgenden dag de reis per stoomboot ver volgd naar Walsoordenvervolgens zou hij nachtverblijf in de schuur bij zijne ouders te Ter Neuzen hebben gezocht en in den vroe gen morgen via Sluiskil pér spoor naar Bel- gie zijne vlucht hebben vervolgd. Hoe hij te Hansweertdaags na zijne ontvluchtingzoo ongemerkt heeft kunnen passeeren is onbegrijpelijk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. hebben de Belgische rijksambtenaren in de nabijheid van Gimmenich (grensgemeente nabij Vaals) eene belangrijke aanhaling ge daan. Niet minder dan 223 schapen die frauduleus uit Limburg over de grenzen wer den geleid, werden door hen in beslag ge nomen. De geleiders namen de vlucht. Naar men verneemtzouden de schapen toebehoo- ren aan eenige kooplieden nabij Sittard. Onder beschuldiging van bedriegelijke bankbreuk is door de politie te Maastricht gearresteerd een zekere C. D., woonachtig te Luikwiens uitlevering door de Belgische regeering is aangevraagd. In afwachting van zijne uitlevering is hij naar het huis van bur gerlijke en militaire verzekering overgebracht. Door den commissaris der rijkspolitie te Leeuwarden is aan de boterwaag aldaar een onderzoek ingesteld naar bedriegelijke jScHETSEN UIT j3 ARIJS Trouwens Chevet staat niet alleen in Parijs, maar in geheel Frankrijk, ja, ik zou haast zeggen iu geheel Europa, hekend als de groote man bij uitnemendheid voor alle fijue eetwaren. Al wat ge bij hem vindt is van prima kwaliteit, en wat ge nergens vindt, vindt ge bij hem, maar ge moet niet vragen wat het kost. Asperges en aardbeziën, bijv., heeft hij het geheele jaar door. Maar als hij weet dat een artikel volstrekt nergens anders te krijgen is dat hij de eenige is, die het heeft, weegt hij het als het ware tegen' goud op. Een enkel staaltje hiervan. Verleden jaar op een tijdstip dat nog nergens in gansch Parijs perzikken te vinden waren had Chevet er 6 in Zijn winkelkast liggen. De markies de Alta Villa, een schatrijke Spanjaard, die dien dag juist een gastmaal gaf, kwam er met zijn vrouw langs en zag ze liggen. Perzikken O dat vond de markiezin heerlijk Die moest ze hebben Zij trad dus met haar echtgenoot den winkel binnen en vroeg wat ze kostten? «Drie honderd frankvijftig frank per stuk, mevrouw" zeide Chevet. De markies moest erkennen dat ze mooi waren maar vond den prijs erg hoog. «Ja, goedkoop zijn ze niet," hernam Chevet, die den mar kies kende en voor diens feest reeds bestellingen had ontvan gen «maar gij zult ze ook nog nergens vinden dan bij mij. Het. zijn de eerste." Mevrouw de markiezin bleek er nogal zin in te hebben. «Dat is waar," merkte zij op, «algemeen zijn ze nog niet, en deze zijn mooi van stuk; maar er zal misschien niet veel smaak aan zijn." «O, mevrouw", viel Chevet daarop in, «voor den geurigen fijnen smaak durf ik instaan, of liever, daarover kunt u zelf oordeelen." Dit zeggende neemt hij een der kostbare vruchten op, en voor dat de markies of markiezin de tijd hadden om iets te zeggen, had hij een mes genomen, de perzik open gesneden en bood hij er elk de helft van aan met de woorden «proeft u maar eens." «Maar mijnheer Chevet, wat hebt gij nu gedaan? Gij maakt ons inderdaad verlegen," roept de markiezin uit." «Och, mevrouw, .bekommer u niet over die enkele perzik, ik heb er immers meer, en op één zie ik niet,'1 is het lakonieke antwoord, terwijl hij er bijvoegt: De vijf die overblijven moe ten toch evengoed drie honderd frank opbrengen en als u ze niet neemt en er komt straks een andere liefhebber, snij ik zin sloot spoedig den koop misschien wel uit vrees dat Che vet zelfs naar anders nog een tweede zou laten proeven waardoor ze er 's avonds nog een minder voor haar geld op tafel zou hebben. En tot haar gasten behoorde de ex- koningin van Spanje Isabella II, van wier huis haar man Grootmeester is. De tafel der vorstin is beroemd. Men herrinnert zich nog het proces dat haar eerste kok haar op een goeden dag heeft aangedaan en dat hij ook gewonnen heeft. De man had de tafel aange nomen voor twaalf duizend frank per maand, maar ondervond na eenige maanden moeielijkheden om zijn geld te krijgen. Voor twaalf duizend frank per maand kan iets behoorlijks ge leverd worden en het is dus begrijpelijk dat de markiezin de Alta Villa geen kosten wilde sparen om aan de meesteres van haar echtgenoot ook iets voor te zetten, dat in dat seizoen nog niet op de koninklijke tafel verschenen was. tWas een tipje van de vrouwelijke ij delheidwelke te voorschijn kwam. Een ijdelheid, waarop wij mannen altijd losgaan en welke wij echter, als wij de hand in den boezem willen steken, als wij eerlijk willen zijn, moeten erkennen dat ons nooit onaangenaam aandoet. Integendeel Maar, wij, heeren der schepping, leden van het sterkere ge slacht, mogen dit iminers niet aan liet zwakkere laten blijken!! Die vergelijking van het sterkere bij het zwakkere geslacht doet onwillekeurig de vraag bij mij oprijzen, waarom men wel spreekt van het schoone geslachtom de vrouw aan te duiden, zonder dat daarover een andere uitdrukking staat vooi den man? Waarschijnlijk omdat tegenover schoonniets anders staat dan leelijken dat wij mannen, die het meest schrijven ons zelf niet IcelijJc willen noemen alweer dezelfde ijdelheid, welke wij de vrouwen verwijten en de vrouwen te beleefd zijn om ons leelijk te noemen uit vrees dat wij dan boos worden en haar aan haar lot overlaten. Ja, dames, baas zouden wij dan kunnen worden maar voor een oogenblik, maar u aan uw lot overlaten, nooit! Dan moesten wij geen mannen zijn Doch ik bespeur dat ik tamelijk aan het afdwalen ben van mijn onderwerp. Het eenige wat mij overblijft is er een punt bij te zetten. Voor een paar pei'zikken zóóveel geld uit te geven als ik straks verhaalde is verschrikkelijk, zegt gij misschien, en gij zult er wellicht een bewijs uit willen putten, dat de Parijzenaar de waarde van het geld niet kent. Gij zoudt u daarin schromelijk vergissen. De Franschman de Parij zenaar niet Tuto-ezond l(^ *S over het algemeen spaarzaam, méér dan rriën in het b 'Tn^ai1^ gewoonlijk denkt. Er zijn heel wat werklieden Ult(Meine neringdoenden, dié een aardig kapitaaltje voor den i Aao hebben op zijde gelegd. Intusschen werken zij Vau 1 vend Een metselaars- of tmmermens-gezel, een kantoorlooper of een groenteventer, die een duizend frank of 10 of 15 bezit is vol strekt geen zeldzaamheid. In de handen der kleine burgerij is een groot gedeelte van Frankrijks schuldenlast. Wij, bij ons te land, hebben altijd den mond vol over onzen nationalen rijkdom. Ik geef toe, dat bij ons een zekere wel gedaanheid heerscht en zelfs veel gevonden wordt. Maar ik verzeker u dat Frankrijk een niet minder rijk land is en de Franschen evengoed geld, en veel geld ook, hébben. Als men de moeite neemt om in Frankrijk eens goed rond te zien zal men dit spoedig ontdekken. Maar, wie neemt die moeite Men gaat voor een dag of 8 of 14 naar Parijs wandelt er langs de boulevards, gaat naar den schouwburg, bezoekt een paar musea en eenige kei-ken, en daarna stoomt men, evenals men gekomen is, regelrecht naar huis. Voor verreweg het meerendeel der vreemdelingen bestaat Frankrijk eenig en alleen uit Parijs, en de meesten achten een vluchtig bezoek aan Parijs voldoende om een ooi-deel te vellen over geheel Frankrijk eu al de Franschen. Hebben zij Parijs een keer of 3, 4 bezocht o, dan meenen zij de geheele stad te kennen. En toch zelfs zij die er 20 of 25 maal geweest zijn moesten eens weten hoe weinig zij er nog slechts van kennen en hoe oppervlakkig hun oordeel over den Parij zenaar is. Trouwens met dezen laatste komen de vreemdelingen ook schier niet in aanraking; zij krijgen er zelfs heel wat minder te zien, dan zij denken, Zooals ik reeds vroeger opmerkte de gezeten man, de kern der bevolking, behoort volstrekt niet tot het boulevard het koffiehuisof het schouwburgpubliek. Hij bezoekt die plaatsen natuurlijk ookdoch levert niet het tiende gedeelte van het getal dat men er gewoonlijk ziet. Vooral niet van hen die men 's avonds laat bij den weg of in de koffiehuizen vindt. Over het algemeen staat de Parijzenaar vroeg op en gaat hij vroeg naar bed. Als bewijs daarvan kan dienen het vroege openings- en sluitingsuur der kantoren, de grootste niet uitgezonderd of liever deze in de eerste plaats. 'bMorgens 8 uur 's winters mag het half 9 zijn, maar later nooit kunt ge op alle kantoren terecht. Het gewone slui tingsklokje is 's avonds 6 uur. Veel kantoren sluiten reeds om 5 uur, en slechts enkele blijven nog tot 7 uur open. De Parij sche huisvader, die over dag zijn bezigheid heeft, slijt, voor verreweg het grootste gedeelte, den avond in den huiselijken kring. Gaat hij al eens naar een koffiehuis, dan is het naar een, dat in zijn wijk gelegen is hij komt daar op zijn pantoffels en neemt dan niet zelden moeder de vrouw mede om samen onder het genot van een glas bier een kaartje te leggen of een dominetje te spelen. Onder de kleine burgerij en de werklieden is dit veel gebruikelijk. De oorzaak daarvan is goeddeels te zoeken in hunne enge woningen, welke dikwerf bestaan uit één enkele kamer van niet meer dan een vierkanten meter of drie in oppervlakte. Bij den gegoeden burgerstand, bij hen, die ruimer behuisd zijn en eenig comfort bezitten.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2