Nummer 92. Donderdag 17 November 1887. 10e Jaargang. •«foM-ii'fofom. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, GEWAAGD SPEL, ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land"worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Zoodag nacht, te omstreeks twee uren, is er brand ontstaan in het gebouw van het depar tement van landbouw, in de rue de la Loi, te Brussel. De vlammen grepen met ontzettende snelheid om zich heen, en in den aanvang had het allen schijn dat ook het aangrenzende ge bouw, ia hetwelk het ministerie van financiën gevestigd is, alsmede dat der kamer van afge vaardigden zouden worden aangetast. Dc brand is aangekomen in het kabinet van den minister van landbouw zeiven, en werd ontdekt door ecne zijner dochters, mejuffrouw Marie de Moreau wier slaapkamer uitkwam op eene plaats welke de woning van den minister scheidde van het brandende gedeelte van het ge bouw. De minister en zijn gezin werden juist bijtijds gewekt om de vlucht te kunnen Demen. De brandweer wa9 spoedig ter plaatse en scheen met behulp van hare vier stoomspuiten reea9 vrij spoedig den brand meester te zullen worden, toen de watertoevoer plotseling sterk verminderde door het ongeieede geraken van een paar spuiten. Er werd daarop hulp ge vraagd van Schaarbeek en Anderlech maar voor deze was aangerukt en in werking kon komen, had het vuur zich reeds met groote hevigheid verspreid. Te vijf uren eindelijk was meB den brand meester. De minister de Moreau en de minister-president Beernaert, die vroeger minis ter van landbouw geweest is, en dus de inrich ting der bureaux nauwkeurig kende, hebben per soonlijk alles gedaan wat. zij konden, om dc brandweer den weg te wijzen en van de docu menten te redden wat le redden viel. Generaal Bonlanger was Zondagmiddag om twaalf uur vrij. De wijngaardeniers in de om streken van Glerrnoni wilden een manifestatie organiseeren en de generaal den eerewijn aan bieden, doch uit vrees voor ongeregeldheden is dit plan opgegeven. Om 8 uur 's avonds ver trok de generaal naar Parijs. Hij is aan het station van Charenton aangekomen en van daar naar het hotel du Louvre gereden. Geen in- Vrii naar het Hoogduitsch van HERMINE FRANKENSTEIN, 32 door LUCIFER. Hoofdstuk XP. LILY BORNE VINDT HULP IN DEN NOOD. Neen, tegen eiken prijs wiide zij naar Rook- ham gaan, om zich te vergewissen hoe de zaken stonden, eerst dan kou zij weten wat zij moest doen. Ja, zij wilde haren echtgenoot beschermen maar nimmer meer zijn geluk in den weg staan. Zij sidderde bij de gedachtedat bij haar werkelijk zou hebben kunnen verlaten, en alleen in de wereld stooten om den zwaren strijd tegen de armoede te strijden. En als om deze ver schrikkelijke beelden te ontvluchten stond zij op en verliet bet park. De straten, waardoor zij than9 wandelde, wa ren ledig en onder 't voortgaan kwam zij op de gedachte eene vriendin uit hare meisjesjaren op te zoeken eene wees, die met haren handen arbeid zich alleen door de wereld sloeg. Bij deze hoopte zij deelneming in hare smart en ook een onderkomen voor den nacht te vinden, want in hare thans eenzame woning wilde zij niet terugkeeren. Zij ging den tamelijk langen weg naar de woning dezer vriendin terug, klopte eenigszin9 schuchter aan en wachtte tot er geopend werd. Eene nijdige oude vrouw verscheen en vroeg op krijschenden toon cident kwam voor. De prefect van politie, Grag- non, leidde de maatregelen tot handhaving der orde. Generaal Thibaudin is ook reeds het slacht offer der jonste schandalen. Hij is als com mandant van de stad Parijs vervangen door ge neraal Gillon, toen gebleken is, dat hij in zeer intieme betrekking gestaan heeft tot madame Limousin. Gaffarel is door verscheidene journalisten geïnterviewd en aan allen heeft hij doen blijken dat hij hoop heeft op een voor hem gunstigen afloop vau het rechtsgeding. Hij zegt het werk tuig geweest te zijn van handige oplichters. Het meest heeft hem getroffen, dat hem het legioen van eer ontnomen is. Generaal Andlau i9 veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf, fr. 30000 boete en tien jaren verlies van burgeirechten Rattazzi tot drie maanden gevangenis en fr. 2000 boeteBayle tot vier maanden en Gourteuil tot twee maan den gevangenis. Saint Sauveur is vrijgesproken. Ofschoon de Parijsche wereldtentoonstel ling van 1889 door de Europeesche regeerit.gen vrij wel „geboycot is, geven de luchthartige franscben den moed niet op de Eifftltoren wordt al aanlig hoog, eu de geraamten der benoodig- de gebouwen maken belangrijke vorderingen. Om er den moed in te houden, heeft deze week in liet Louvre een schitterend banket plaits ge had, waar 1900 gasten aanzaten, allen behoo- rende tot de besten, die Frankrijk op het ge bied van landbouw, kunsten en wetenschappen, nijverheid en handel telt, en waarop de minis ter van koophandel met geestdrift over het wel slagen der grootsche onderneming sprak. Vooral uit Italië, België en Engeland wordt, ondanks de officieele niet-deelueming der Gouvernemen ten, veel belangstelling betoond, en de franscben zullen zeker bun uiterste best doen, om deze vreedzame „revanche" tot een gewenschten uit slag te brengen. Een telegram uit Parijs van Maandag zegt: In de couloirs der kamer heerscht eene groote agitatie. Er werd veel gesproken over de mo- gelijk.beid der aftreding van den heer Grévy. Het gerucht daarvan krijgt zekere vastheid. „Wie zoekt gij, miss „Och, kunt gij mij niet zeggen of miss Au brey nog hier woont", hernam Lilly zacht op angstig wachtenden toon. Dc oude vrouw keek haar onderzoekend aan en antwoordde toen „Ja, maar zij is nog Diet van haar werk tehuis gekomen. Als gij misschien later Op dezer, ooge.nblik kwam een slanke kleine gestalte om den hoek en naderde het huis. Lilly hoorde de schreden en eer de verstomde huis- waardin haren volzin voleindigen kon, was de jonge vrouw de aankomende te gemoel geijld, en riep /Susanna, zijt gij het?" De andere stiet een kreet van de blijdste ver rassing uit. „Lilly, bij alles wat wonderbaar is!" riep zij. „Ei, dat had ik toch niet kannen droomen u heden te zien." Zij zette een korfje, dat zij aan den arm had, op den grond, liet hare paraplu vallen, sloeg hare armen om Lilly's hals en kuste ze tallooze koeren. Toen de oude huiswaardin dit zag, trok zij zich terug en liet de beide vriendinnen alleen. Lilly was door deze hartelijke ontvangst zoo geroerd, dat zij niets anders kon doen dan hare vriendin sprakeloos de hand drukken. Toen deze begroeting was afgeloopeu nam Suzanna haar korfje van den grond op, greep hare paraplu en trok hare vriendin met zich in buis de trappen op naar de tweede verdieping en zonder te spre ken volgde Lilly haar langzaam, maar haar hart gevoelde zich verlicht bij de gedachte dat zij thans iemand gevonden bad, wie zij al baar leed kon toevertrouwen. Op de tweede verdie- Het was Zondag een woelige dag in Londen De socialisten hadden het voornemen te kennen gegeven op Trafalgar-Square meetings te hou den, evenals zij in de laatste weken zoo her haaldelijk gedaan hebben. Op aandrang der neringdoende bevolking uit den omtrek van Tra falgar-Square had de politie deze meeting ver boden eu was dus in grooten getale op de been om alle optochten eu demonstraties te voorko men. De socialisten kwamen ondanks het ver bod, toch bijeen, hetgeen natuurlijk een botsing tusschen de politie en de menigte tengevolge had. Herhaalde charges zijn door de politie ge maakt en ten slotte moest de hulp der gardes te paard en der iufanterie ingeroepen worden welke er in slaagden de menigte uit een te drij ven. Verscheidene personen zijn onder den voet geraakt, zoodat het aantal gewonden, dat in het hospitaal gebrachf is, zeer aanzienlijk is. Niet minder dan vijftig personen zijn gearresteerd, waaronder Cunningham, lid van het lagerhuis, en Burns, leider der socialisten. Voor een groot deel kan de bekende Pall Mall Ga*, van deze ongeregeldhedeu als de schuld aangemerkt worden, want dit blad heeft de domheid begaan, het volk aan te sporen zich r.iet aan de politie-maatregelen te storen en te manifesteeren wanneer het er lust in had. 't Is te wenschen dat genoemd blad wal voorzichtiger in 'r vervolg zal worden. In Ierland blijft de strijd voortduren. Telkens verneemt mer. van schermutselingen, waarbij een of meer dooden valleD. De zaak vau den lord-mayor van Dublin, den nationalist T. D. Sullivan, wegens openbaar making van het verslag eener verboden zitting der League voor den rechter gedaagd, die den burgemeester evenwel niet aandurfde, zal nu op nieuw voorkomen. De hoogere rechter heeft den Dublinschen rechter O'Donel, vermoedelijk een geesivei want, in elk geval een onderdanige die naar van den weerspannigen burgemeester op zijn vingers getikt, en het proces tegen Sullivan zal nu nogmaals voorkomeD. Een politiekorps, dat naar het eiland Shark (Ierland) was gegaan om achterstallige huurpenningen te ontvangen, is met steenen ontvangen. Een gevecht met de manifestanten ping gekomen haalde Suzanna eenen sleutel uit haren zak eu opende de deur eener kamer. Suzanna verzocht Lilly een oogenblik te wachten ontstak licht en riep toen Lilly toe haar in de kamer te volgen. Deze was klein en armoedig gemeubeld, maar voorbeeldig netjes. Een kleine tafel, eeuge stoe len, een groote en een kleine kast, een bed, een kookkachel dit was al bet huisraad, maar over de tafel lag een zuiver kleed, en om den kleinen spiegel evenals om twee goedkoope beelden hingen kransen vau droge bloemen. „Dat is mijne woning, Lilly ze is niet heel grootsch maar ik ben hier gelukkig eu tevreden en dat is toch de hoofdzaak, niet waar?" „Ja, dat is zoo", zuchtte Lilly, terwijl Suzanna hare overkleederen aflegde en Lilly verzocht hetzelfde te doen. „Ik hoop," giDg zij voort, „nu gij eenmaal hier zijt, niet zoo gauw weer weg zult loopen. Ge moet heel lang blijven en dan breng ik u weer naar huis" hoe sneed dat woord Lilly door 't hart als gij het moede zijt en mij niets meer weet te vertellen. Werktuigelijk legde Lilly hare bovenkleederen af, en als zij daarna hare vriendin in het eerlijke goedmoedige gelaat blikte, wist zij zelve niet reebt hoe zij het aan zou leggen om haar hare treurige geschiedenis te vertellen. Suzanna bespaarde haar echter voor hetoogen blik die moeite, daar jij met hare heldere stem eensklaps uitriep „Barmhartige hemel wat ziet gij er bleek uit Lilly. Gij moet moede zijn van het verre loopen. We zullen eens zien of we iets voor een avondmaal hebben. Ze ging naar eene kast ia een hoek en haalde daaruit brood en boter was onvermijdelijk. Do chef der politiemannen werd gewond. De agenten gingen er nu met de bajonnet op los. Een vrouw is gedood. Door de rechtbank van Kilrush (Ierland) zijn 15 jongelieden tot een maand gevangenisstraf veroordeeld wegens misdrijvenin de onder- drukkingswet aangeduid. Zij verlieten het ge rechtshof, schreeuwend: „Leve O'Brien," en zingende „God redde Ierland De Groote Jnbilee-Tentoonstelling te Man chester is Zondag met een feest-concert des namiddags te 4 uur gesloten, aan dit concert nam ook de bekende zangeres Trebelli deel. De tentoonstelling werd sedert bare opening in Mei door meer dan vier en een half millioen personen bezocht, o. a. den dag voor de sluiting per extra trein uit Londen door een aantal gezanten van vreemde mogendheden daartoe door het bestuur uitgenoodigd. Maandag werd een groot aantal personen wegens deelneming aan de ongeregeldheden op Zondagdoor den politie rechter tot 9traf ver oordeeld, sommigen tot kleine geldboeten, anderen tot gevangenis. De afgevaardigde Graham werd onder borgstelling vrijgelaten. Omtrent de ongeregeldheden te Londen ontleenen wij het volgende aan een particuliere correspondentie van de N. R. Ct. Ik ben zooeven van Chariog Cros9 terugge keerd waar de zaken eene dreigend aanzien kregen, toen ik verplicht werd mij te verwijde ren. Het was even na drieën, dat ik het plein betrad van den kant der Waterloo Place. Destijds reeds was het vrij dicht bezetvooral aan de zijde van het Strand; maar eene geduchte politie macht, te paard en te voet, hield het verkeer open, terwijl een tweeduizend konstabels een kordon hadden getrokken rondom de fonteinen zoodat niemand daar doordringen kon. Omni bussen en vigilantes reden over het plein als naar gewoonte, cn waren flink bezet, vooral de eerstevan welker dakplaatsen men misschieu een nog beter panorama genieten kon, dan uit de dicht bezette ramen en van de balkons der logementen en sociëteiten rondom. De bereden politie ging rond en voerde charges uit, waar de volksmassas wat meer samengepakt stonden Terwijl ik aan het oversteken was van het Beide plaatste zij op tafel en sprak „Kom, vertel mij nu eens wat, Lilly. Gij zijt zoo waar niet meer dezelfde uw huwelijk heeft u bedorven. Op 't volgend oogeLblik zou zij zich voor deze woorden de tong wel hebben willen afbijten, want Lilly barstte in een zenuwachtig geween uit en zonk van smart overstelpt op een stoel neder. Verschrikt snelde Suzanna op haar toe en sloot haar liefdevol in hare armen. „Liefste be9te Lilly, vergeef mij als ik u ver driet heb aangedaan, 't Was mijn plan niet, ze ker niet. Hoe kan ik weteu dat er iets met n verkeerd was", ri«-p zij, terwijl de arme Lilly steeds heviger snikte. Op Suzanna's praten bedaarde zij eindelijk langzamerhand en verhaalde baar de gansche geschiedenis van hoar echtelijk leven, van Ralph's grenzelooze toewijding, hunnen strijd, huune armoede en hun geluk, totdat die noodlottige brief gekomen was van Ralph's vader, die niets dan jammer en leed over hen gebracht had. Vervolgens vertelde zij van üigby Borne's be zoek en de vreeselijke onthulling die hij haar gedaan had en hoe zii den ganschen namiddag troosteloos en vertwijfeld had rondgedwaald, totdat zij besloten had naar haar te gaan en haar om raad, bescherming en bijstand te vragen. „Natuurlijk vindt gij by mij bescherming, Lilly," riep Suzanna, die nog steeds hare ont roering over Digby Borne niet meester kon wor; den. „O, die oude Borne, ik wilde dat ik hem eens hier hadde. Ik zou hem voor eenige weken een duchtige gedachtenis op zijn gezicht schrijven, den ouden schurk." Wodrt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1