Duitschland. Italië. Bulgarije. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. trottoir aan den kant van Morley'a Hotel naar de Northumberland-Avenue, s,ag ik de menigte vóór mij plolseliug huilend uiteendraven. Een peloton bereden politieagenten stoof op haar in, en verscheiden lieden struikelden en vielen ter aarde. Een der ruiters kwam op mij atea of ik al wegliep, zoo hard ik kon hij haalde mij in, en ik werd door het paard omvergeworpen, gelukkig zonder mij te bezeeren. Ik had slechts tijd weer op de been te springen en eenen om nibus te ontwijken, die mij rakelings voorbijging. Ik nam de vlucht in het portaal van een win keltje nabij het Grand Hotel, en bleef daar ge- ruimen tijd de menigte gadeslaan. Zij nas tot enorme afmetingen aangegroeiden Trafalgar Square bood omtrent vier uur het schouwspel van eenen oceaan van menschen brulleud en golvend als de baren. De politie scheen het langzamerhand niet meer te kunnen volhouden, ofschoon de bereden politie voortging met hare charges, welks het vo.k met gejoel en gesis, ook met scheldwoorden en enkele steenworpen, begroette. Eensklaps zag ik dan ook een escadron Horse Guards uit Whitehall op het plein aankomen. In hun midden reed voorop een grijsaard in burgerkleedingdie gelijk ik later vernam een politierechter was bij de hand om desnoods de //riot act" voor te lezen eene voorlezing welke in Engeland altoos het bezigen der militaire macht moet voorafgaan bij oproer. Dit toonde mij den ernst van den stand van zaken. De garden te paard volgden het voorbeeld der bereden politie en veegden nu en dan het plein schoon, waarbij eenige arresta- tien en verwondingen voorkwamen. Omtrent kwart over vieren reden acht of tien wagens, beladen met sociaal-democraten, dwars over het plein, van Pall Mall naar de Theemskade. De manuen droegen strikjes en rosettenmee- rendeels groen, ier eere van Ierland, en enkele wagens vertoonden roode vlaggen. Enkele ^de- naars namen de gelegenheid waar om het volk toe te spreken, al staande op de rijtuigen, doch zeer weinigen konden het gesprokene verstaan. Juist toen teD der laatste wagens het Grand Hotel voorbij voer, galmde een der mannen daarop three cheers for O'Brien een verzoek waaraan de volksmenigte in den omtrek gewillig voldeed. Dit scheen der politie te mishagen en zij voerde eene charge uit naar mijnen kant, en wel met hare voor den dag gehaaldestaven. Alwederom werd ik uit mijnen schuilhoek gedreven. Het baatte niet, cf ik al uitriep dat ik journalist was dat maakte de zaak misschien eer ergeren ik kreeg eenen klap met een truncheon op mijnen rechterschouder, omdat ik mij niet vlug genoeg verwijderde. Van dat oogenblik af kon ik niets met schik meer gadeslaan. Bij de National Gallery aan gekomen, ontwaarde ik dat men ook de grena diers had doen aanrukken, en dat deze charges uitvoerden met de bajonet. Er was een alge meen sauve-qui-peut. Vrouwen en kinderen werden onder den voet geworpen, en de paniek was onbeschrijfelijk. Men vreesde een oproer in optima forma, en het gerucht ging, dat de geweren der grenadiers met scherp geladen waren. Eéne zaak was zeker, toen ik heenging: geen meeting had nog plaats gevonden, en de ver warring was zoo grootdat niemand in de duisternis uit den boel wijs worden kon. Omtrent het verslag van dr. Schmidt aan den keizer en de daaruit genomen besluiten verneemt men hei volgende In het bijzijn van professor Bergmanden zijnen eigeneu lijfarts Leutbold ontving de keizer hel mondelinge bericht van dr. Schmidt die verklaarde dat de artsen bij den kroonprins eenstemmig kanker hadden waargenomen, welke zich sedert bet voorjaar van den linker stem band naar den rechter uitgebreid en thans naar het scheen reeds de slijmvliezen in de keel aan- gestokeu had. Eene uitwendige operatie zou thans het geheele strottehoofd moeten omvatteu, waarna toch na eenige maanden weder even boosaardige aan woekeringen te verwachten zouden zijn. Bij terzijdestelling van de thans hoogst levensgevaarlijke strottehoofdsnede waren de art sen van meeDiug, dat de kroonprins nog wel een vol jaar voor de ergste gevolgen en het noodlottige uiteinde der kwaal gespaard zou blijven hoewel hij zich zou moe'en voorbereid houden' op een herhaald terugkeeren van het waterachtige gezwel, dat hem met verstikking zou bedreigen. Tot afwending van dit plotseling «revaar van verstikking moest er steeds een be kwaam chirurg aanwezig zijn, om terstond door middel van eene kleiue snede in de luchtpijpen het inbrengen van eene kunstmatige ademhalings buis hulp te schaffen. Gelijk dr. Schmidt er nog bijvoegde hoorde de kroonprins als een held, zonder eene spier in zijn gelaat te vertrekken, deze zelfde vlese lijke raededeeling aan, betuigde den artsen min zaam zijuen dank, trok zich vervolgens terug en veiklaarde, na een uur overleggens met zicb- zelven, dat hij van de strottehoofdsnede afzag. De keizei vernam diep geschokt het oericht van dr. Schmidt, en tianeu stortend zei'de hij ,/Het zal al'es naar den wil van mijnen aimen, lieven zoon geschieden." Bij gevolg blijft de operatie achterwege. Nu echter moet nog beslist worden, welke chirurg de hierboven vermelde gewichtige plaats bij den kroouprins vervullen zal. Na dit medische rapport aan den keizer ver gaderde het staatsministerie, en richtte tot de bij protocol daartoe uitgenoodigde artsen Berg- mann Gerhard Toboki, Schmidt en Wegener de vraag, of zij tegen de thans te San Remo getroffen schikking bezwaar hadden. Deze vraag werd met het oog op den huidigen staat van zaken, ontkennend beantwoord. De kroonprins blijft dan nu tot in het voor jaar in het zuiden. Voorloopig wordt de aan getaste plek zoo weinig mogelijk aangeraakt terwijl er een doelmatige leefregel en lichaams beweging worden voorgeschreven, ten einde de krachten en den overigen gezondheidstoestand van den lijder zoo lang mogelijk opgebeurd te houden. Tegenover de tot dusver ingekomen berichten wordt heden verzekerd, dat de kroonprinses noch in het voorjaar noch thans zich tegen eene operatie heeft aangekant. Iu alle Duitsche kerken zullen geregeld ge beden voor den edelen lijder uitgesproken worden. Ten slotte zij hier aangestiptdat de keizer wel is waar diep gekuakt scheer, door ouderdom en leed maar toch den ooggetuigen door de zakelijkste vragen en het scherpste oordeel het bewijs leverde van zijne onverzwakte helderheid van geest. Hij gaf den aanwezigen rytseu te verstaan, dat hij zich op het oogenblik weder lichamelijk volmaakt hersteld voelde. Het ltaliaansche ministerie van oorlog heeft aan eene Londensche firma de vervaardiging op gedragen van twee luchtballons, de een circa 200 en de ander circa 140 kubieke meter groot, en van 200 cylinders voor samengeperst gas. Een en ander moet aan het eiud dezer maand te Massowah worden afgeleverd, en zoo ziju sa mengesteld, dat zij op kameelen vervoeibaar zijn. Te Napels is tegelijkertijd eene inrichting tot stand gebracht voor de bereiding van de be- noodigde waterstof, opdat achtereenvolgens een zeker aantal cylinders met samengeperst gas naar Afrika kannen worden gezonden. Een afzonderlijke compagnie, uit de keur der militaire geuie samengesteld, ondet bevel van den kapitein Pecori, zal met den dienst van dit park worden betast. Verschillende vorsten geven den paus, bij gelegenheid van zijn 50jarig priesterschap, kost bare geschenken. De keizer van Duitschland o. a. zendt hem een met edelgesteenten versierd zak-uurwerk, ter waarde van f 10,000 keizerin Augusta eeti ver zameling misgewaden, welke f 15,000 gekost heeft koningin Carola van Saksen zendt een prachti- gen porseleinen bak, voor wijwater bestemd, maar nu gevuld met goud, vooreen bedrag van f 25,000 de koning van Italië en zijne gema lin geven een kostbaren beker enz. Door den gemeenteraad van Rome is thans officieel bekend gemaakt, dat de 100,000 lires, welke aanvankelijk waren bestemd voor een standbeeld van Depretis, in plaats daarvan zul len wordeL aangewend vooi de oprichting van van een asyl voor havelooze kinderen. Een steen in den gev-1 van het gebouw zal d<-zc gé- wijzigde aanwending vei melden. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft een nieuwe ridderorde ingesteld, ter herinnering aan zijn iutocht in het land. De ordeteekenen zijn van goud, zilver en brons. Zij zullen toegekmd worden aan de leden der verschillende deputatiën welke bij den vorst zijn geweest, de ministers, de afgevaardigden der volksvertegenwoordiging eu de burgemeesters der plaatsen, waar vorst Ferdinand bij zijn komst in Bulgarije is doorgereisd. Iu berichten uit Athene wordt melding ge maakt van een belangrijken diefstal van gouden en zilveren munten en andere oudheden uit de verzameling der hoogeschool te Athene. Het kostbaarste verlies is een antiek gouden beeldje, waarvan slechts één tweede exemplaar bestaat. Alle voorname museums in Europa zijn met het gebeurde in kenois gssteld. Blijkens bericht uit Chigago heeft de mayor aan de anarchisten toegestaan, hij de begrafenis hunner ter dood gebrachte partijgenooten een optocht te houden, mits er geen vaamtals ge dragen of toespraken gehouden zouden wordeD. In 35 open wagens is de stoet naar het kerk hof in de buitenstad overgebracht. Er hebben geen ongeregeldheden plaats gehad alleen heb ben sommigen dreigende uitroepingen gedaan. WAALWIJK, 16 November 1887. In de gisteren avond gehouden vergade ring van den gemeenteraad waren tegenwoor dig alle leden, behalve de hr. Timmermans. Voorzitter de burgemeester Jhr. vaa Gro tenhuis. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering werd door den voorzitter namens B. en W. aan den raad aangeboden de bigrooting voor 1888. De voorzitter deelde bierbij mede dat, terwijl in alle gewone behoeften is voorzien, ruim 1000 gulden minder in uitgaaf zijn gesteld en geen verbooging van belasting noodig is. De begrooting wordt tot onderzoek ge steld in handen eener commissie, waartoe gekozen worden de heeren Baijens, Zijlmans en Gragtmaus ieder met 6 stemmen. Verder is aan de orde de onteigening voor den Maasmond. B. en W stellen voor aan bet rijk af te staan de volgende per- ceelen 0.07.70 beet. hakhout Sectie A. 507. 0.04.20 kadeenhooil. 506. 1.34.40 hooiland. 505. 0.80.30 538. 1.80.70 water u 536. Een overboek, 0.15.50 heet. hooiland stel len B. en W. voor te behouden. Voor bet geheel biedt bet rijk 8090,33 en zonder den overboek 7782.85. De over boek kan later soms te pas komen als er soms een schutsluis wordt gebouwd en de gemeente soms tol zou willen heffenmen zou dan plaats hebben voor een tolhuisje; verder kan dat stuk grond dienen als los- of ligplaats, en moest men bet later koopen zou men het peperduur moeten betalen. Bedenkingen tegen den verkoop zijn niet ingebracht. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen besloten te verkoopen zonder overboek. De heer Hoffmans zou den grond afstaan altijd onder conditie dat, als voor April a. s. geen mandaat voor bet bedrag ontvangen ishet grasgewas van dat jaar ten voordeele komt der gemeente. De beer Quirijns zou dit wel willen doen, altijd als ;t bij de wet veroorloofd is zulk voorbehoud te maken. De beer Hoffmans vraagt tot hoelang de gemeente de belasting voor de af te stane gronden moet betalen. De beer Wijten denkt tot 1 Januari 1888. De voorzitter zal 't vragen. De heer Mombers vraagt boe bet zit met de onteigening van den grindweg van Be- zooien naar Drongelenwaaraan Waalwijk 2/s betaalt. Daar mag wel eens over worden gesproken, want bij beeft gehoord dat Be- zooien gaarne de helft zou hebben van de onteigeningssom. De secretaris zegt dat er nu alleen sprake is van gronden onder Waalwijk. De beer Quirijns meent geboord te hebben dat in Bezooien reeds mandaten zijn afge geven. De heer Baijens; dat kan zeer goed zijn dat zij dat zoo maar stillekes afdoen zonder iets te zeggen. De voorzitter zal informeereu. De voorzitter deelt mede dat bet ontwerp progressieve belasting gereed is en gedurende eene maand ter visie zal liggen voor de leden. Hij verzoekt hen er kennis van te nemen ten einde later hunne opmerkingen te kunnen maken. De voorzitter sluit de vergadering. De heer Mombers wil nog iets zeggen, maar te laat./" Verleden week zijn de burgemeesters van Waalwijk en Baardwijk naar den Haag en Utrecht geweest om de spoorweg- en Maasmond - aangelegenheden te bespreken voor zoover die onze streek en in 't bijzon der deze gemeenten aangaan. Naar wij ver nemen zal er nader met de direct betrokkene gemeenten geconfereerd worden ten einde een gemeenschappelijk optreden te verkrijgen. Bij kon. besluit is bènoemd tot ont vanger der rijks belastingen te Waalwijk c. a. P. T. Moors, thans te Gemert. De minister van justitie heeft ter ken nis gebracht van de tot aanhouding bevoegde ambtenaren dat de ontvangers der registra tie en domeinen door den minister van finan ciën doorloopend zijn gemachtigdom bij rechterlijke uitspraak opgelegde boeten en geschatte waarden van daarbij verbeurd ver klaarde voorwerpen in ontvangst te nemen op vertoon van het Algemeen Politieblad wanneer de daarin gesignaleerden bij hunne arrestatie alsnog tot betaling daarvan wen- schen over te gaan en het op die veroor deeling betrekking hebbend artikel ten kan tore van een anderen ontvanger is geboekt. Wanneer dus gesignaleerde personen bij hunne arrestatie alsnog tot betaling van de bij hun signalement opgegeven boeten of ge schatte waarden wenschen over te gaan is het voldoende dat het nummer van het Po litieblad waarin dat signalement voorkomt bij de betaling worde vertoond aan den ont vanger der registratie ter plaatse van aan houding of ter naastbijgelegen plaatse, welke die gelden zal in ontvangst nemen. Uit Vlijmen schrijft men aan de N. R. Ct. De berichten omtrent het ontworpen ka naal van 's Bosch naar Hedikhuizen hebben algemeene belangstelling gewekt onder de vele bezitters van buitengronden bier en in omliggende plaatsen. Voor die gronden is het van het grootste belang dat zij bevrijd blijven van het Dommelvvater en daarentegen met Maaswater kunnen worden geirrigeerd. Indien zij geheel droog bleven, zou hun toe stand niet beter wordenzoodat eerst dan het kanaal groote waarde verkrijgtindien het gepaard gaat met den aanleg van zoo danige werken waardoor de irrigatie met Maaswater mogelijk wordtdus inlating van dat water op een hoog punt en uitlating of uitmaling er van bij Hedikhuizen, waardoor een dubbel voordeel zou worden verkregen nl. dat de irrigatie geschiedt met goed vrucht baarheid aanbrengend water en de gronden weder te rechter tijd kunnen worden droog gelegd. Voor de uitgestrekte hooilanden aan deze zijde van 's Bosch gelegen is het be doelde kanaal wat voor den mensch eene levensquestie zou worden genoemd. Aangezien echter volstrekt nog geen ze kerheid bestaat omtrent het tot stand komen van zoodanig kanaal en er zelfs, indien daar toe een besluit ware genomennog jaren zouden moeten verloopen, eer volledige uitvoering aan dat besluit zal zijn ge geven en dus ook in de eerste jaren er nog niet op kan worden gerekend dat het Bos sche veld droog zal blijvenverheugt meu zich al in het denkeeld dat er misschien kans bestaat, om weldra voor goed met den vasten wal verbonden te worden. De spoor baan van Waalwijk tot Vlijmen is zoo goed als gereed en de stations te Drunen en Vlij men met bijgebouwen prijken reeds in al hunne heerlijkheidzoodat men haakt naar het oogenblik om er een kaartje te kunnen lichten. Het zou inderdaad voor velen eene uitkomst zijn als de spoorweg van Vlijmen tot Waalwijk in exploitatie kon komen, voor dat de groote wateren ons weer komen af sluiten van de overige deelen van het dier baar vaderland. Eere daarom aan de voort varende kamer van koophandel te Waalwijk, dat zij reeds eene poging bij de hoogere machten heeft aangewend om op de opening van dat gedeelte van den spoorweg aan te dringen. Het ware wel te wenschen, dat er een algemeene kreet opsteeg om te verkrij gen datnu alles zoover gevorderd is, ook het isolement werd opgeheven, maar men is eenmaal gewoon Gods water over Gods land te laten loopen, en dit heeft althans dit negatieve voordeeldat er dan geen landloopers ko men die bijna eene even groote plaag zijn als de sprinkhanen voor de oude Egyptena- ren waren. De Amerikaansche professor Arnold schrijft in een landbouwblad van Chicago over het verduurzamen van melk. Uit het spoedige bederven van melk, als zij in ge wone omstandigheden staan blijftwordt algemeen afgeleid dat het een pro duct is dat uit zichzelf aan bederf onderhe vig is. Niets is echter minder waar. Zij wordt bedorven door stoffen die geheel en al vreem zijn aan hare bestanddeelen. Zij wordt zuur door het opnemen van verzuurde kiemen uit de luchtclie de besmetting in korten tijd door de geheele hoeveelheid voe ren. Als de koeien kunnen gemolken wor den onder zulke omstandigheden dat de melk geene smetstoffen aan de lucht ontleent dan zal deze niet zuur worden tenzij eenige gis; ting ontstaat ten gevolge van een of ander voedsel dat de koe heeft gebruikt. Als de melk tot het kookpunt verhit wordt worden de gistingkiemen gedood en als zij dan volkomen van de lucht wordt afgesloten zal zij voor een onbeperkten tijd goed blij ven. Het eenige wat noodig is, is de melk te verwarmen en wanneer zij nog heet is af te sluiten juist als met sappige vruchten geschiedt. De aanraking met de lucht be derft de melk nietmits de lucht zuiver en vrij van besmetting zij. Zuivere lucht doet de melk eerder goed dan kwaad. Dit alles is reeds lang bekend geweest doch weinigen hebben het nog toegepast. Er is echter geen enkele reden waarom de heerlijke melk van Juni en de rijke melk van September en October niet voor winterge bruik zouden bewaard worden. Zij kan ge durende bijna onbeperkten tijd bewaard wordenen zal zelfs door het vervoer naar afgelegen streken niet lijden. Als een en ander meer algemeen bekend ware zouden groote steden veel meer van de melk kunnen genieten dan zij tot dus verre doen. De meervermekle firma L. Timmermans, Hemsterhuisstraat no. 177 te 's Hage heeft weder eene groote bestelling gedaan. De heer W. Bakker vervener te Valtermond had in het N. v. d. D. te koop gepresen teerd 200,000 spon- of baggerturven, waarop hij al spoedig aanvraag kreeg, met verzoek om monsters en prijsopgaaf. Het monster werd natuurlijk gezonden, zoomede de prijs opgaaf, franco levering in den Haag. De verkooper stelde echter de voorwaarde dat de helft der lading vooraf zou moeten wor den betaald, om zekerheid te hebben dat de koopers de lading niet afkeurden. Doch daar had de firma Timmermans geen ooren naaren de heer Bakker behield zijn turf. (D.) Een belangrijk proces is voor de recht- hank te Luik hangende. De advocaat Mr. Collinette Luik, heeft den baron X. de L. van Meer (L), in rechten aangesproken en een eisch van fr. 300,000 schadevergoeding tegen hem ingesteld, voor het nadeel dat het wild gedurende de drie laatste jaren aan de veldvruchten op Collinet's goederen in de Belgische grensgemeenten St. Pieters en 's Gravenoeren gelegen heeft toegebrachtin welke plaatsen de baron tevens houder van de jacht is. De eischer beroept zich op het feit, dat de baron zelfom zijn pachters voor de schade door het wild te vrijwaren, langs zijne landerijen eene van ijzerdraad gevlochten om-

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2