Nummer 93. Zondag 20 November 1887. 10e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN, IJzer en Staal. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Afkondiging der nieuwe grondwet. lilt, WlAL Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post. door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. mil 11 Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarbo/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land°worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. Vau Baardwijk. Mej. J. D. van Baar Tilburg. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De waarn. directeur, BRAUCKMANN. opgemaaktalsmede dat deze publicatie op hetzelfde uur in iedere gemeente zal worden afgelezen van de puie of voor de deur van het huis der gemeente. Onze ministeis van justitie en van binnen— landsehe zaken zijn belast met de uitvoering van deze publicatie, welke in het Staatsblad zal worden geplaatst. Gegeven op het Loo, den 15 Nov. 1887. WILLEM. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter kennis der ingezetenen, dat de begroo ting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1888, ingevolge artikel 203 dei- gemeentewet den raad is aangeboden ter secre tarie gedurende 14 dagen voor een ieder ter le zing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afsclirilt verkrijgbaar is. Waalwijk, 16 November 1887. Burgemeester en wethouders voornoemd, AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk gelet op art. 264 der gemeentewet MAKEN BEKEND: dat het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag over 1887 door hoeren Gedeputeerde Sta ten van Noordbrabant bij besluit van 10 Novem ber jl. G. no. 122/59 is goedgekeurd en gedurende vijf maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Waalwijk, 17 November 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Staats-Courant bevat de volgende publicatie Wij Willem III, bij de gratie Gods, ko ning der NederlandenPrins van Oranje Nassau, groot-hertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Aan allen, die deze zullen zien of hooren lezen, sal ut! Gedurende den loop onzer regeering zijn vele belangrijke maatregelen genomen ten einde de bij de grondwet van 1848 gehul digde beginselen leven en werking te geven. Intusschen is bij de grondwet zelve voor zien dat hare herziening in den loop des tijds noodig zou kunnen worden. Na een nauwgezet onderzoek tot de over tuiging gekomen zijnde, dat eenige barer bepalingen voor de wetgeving en den gang der regeering belemmerend waren, hebben wij niet geaarzeld eene nadere herziening der hoogste staatswet te bevorderen en, dank zij de ijverige medewerking der staten— generaal, zijn thans elf wetten tot herziening der grondwet op de door haar voorgeschre ven wijze tot stand gekomen, welke in de nummers 183 tot 193 vau het Staatsblad van 1887 zijn opgenomen. Wij verklaren dat de in die wetten vast gestelde bepalingen met de onveranderd ge bleven hoofdstukken en artikelen der grond wet voortaan en wel van het oogenblik barer plechtige afkondiging, de grondwet van het koninkrijk der Nederlanden zullen uitmaken. En hebben wij goedgevonden en verstaan, gelijk wij goedvinden en verstaan bij deze, dat de wetten van 6 November 1887, (Staats blad uo 183 tot 193) op den 3Uu Novem ber 1887 des middags te twaalf ure in eene plechtige openbare zitting van den lioogen raad der Nederlanden en van ieder der ge rechtshoven en der arrondissementsrechtban ken door den griffier zullen worden voor gelezen en alzoo plechtig afgekondigd, van welke voorlezing procesverbaal zal worden Desnoods zou al het aanwezige goud op aarde kunnen verdwijneuzonder dat de stoffelijke welvaart van het menschdom ge stuit of zijne ontwikkeling gestoord werd maar denk het ijzer weg, en de geregelde gang van het uurwerk der maatschappelijke samenleving is verbroken: de volken zouden terugzinken in den chaos der oude bar- baarschheid. Eerst nadat de mensch het geheim had ontdekt om het ijzer te bewer ken was het hem mogelijk gewordende de geweldige krachten in de natuurden storm het water en het vuur te bedwin gen en ze dienstbaar te maken aau zijnen wil. Zonder dat taaie, smeedbare en duur zame metaal ware het liern nimmer gelukt, over de gausche oppervlakte der aarde een net van verkeersmiddelen te spannen wier snelheid alleenonze voorzaten zou hebben doen gelooven aan iets bovennatuur lijks zonder het ijzer ware het onmogelijk geweest het arbeidsvermogen van den mensch te verduizendvoudigenen aan rustelooze werktuigen op te dragenwat hem te een tonig en te zwaar is. Leg de schier einde- looze rij van deze naast elkander van de eenvoudigste ploegschaar of strijdbijl tot de meest samengestelde stoommachineen ge hebt een aanschouwelijke voorstelling van zijne beschavingsgeschiedenis een wisse maatstaf van zijn vooruitgang op intellectueel en stoffelijk gebied. Dit laatste gaat steeds samen. Voor ie der die in den mensch een hooger wezen ziet, dan //het dier" is het onbetwistbaar dat in het rijk der onwetendheid en der domheid zijn toestand beklagenswaardig is dikwijls niet veel beterdan die van het zooeven genoemde redelooze schepsel, en dat daarwaar hij het meeste en beste gebruik maakt van de goddelijke gave van denkver mogen hij ook het gelukkigste en liet wel varendste is. Een tastbaar bewijs voor deze bewering levert de ijzerindustrie. De gulden waarheiddat arbeid kapitaal is, dat zelfs dit laatste geen anderen oor sprong kent dan de eerstewordt door het ijzer mede op treffende wijze aangetoond. 100 KG. ijzererts heeft een waarde van nauwelijks *20 ets. 100 kg. ruw ijzer kost ruim 2 Gulden. ,f gietijzer ruim 5 gulden. r/ gesmeed ijzer bijna 6 gulden. plaatijzer circa 7 gulden. staal ongeveer 16 Gulden. staal verwerkt tot meslemmetten vertegenwoordigen een waarde van 1200 guldenen dezelfde hoeveelheid in horloge- veeren veranderd kost drie en een half mil- lioen gulden. Wauneer men nu bedenkt, dat 100 KG. goud ongeveer honderd nijf tig duizend gulden waard zijn dan komt men tot de uitkomst, dat de prijs van een hoe veelheid ijzer ruim twintig maal zoo groot kan zijnals die van dezelfde hoeveelheid goud waarvan alleen door kortzichtigen be weerd kan wordendat het de wereld be- heerscht. Iu waarheid is echter bet onooge- lijke ijzererts de oppermachtige gebieder maar tevens de bescheidene en gewillige dienaar van den werkzamendenkenden mensch. Is het nu wonderdat de ijzer- iudustrie de ontwikkeldsten en meest begaaf den van geest in haren dienst neemtzij die in het drukke volkeren verkeer, in den wereldhandel en in de nijverheid haren mach tigen invloed met den dag ziet aangroeien Terecht beweert de economist Neumann Spallartdat het arbeidsvermogen van een volk evenredig is met zijn ijzerverbruik, en een vertrouwbare statistiek stelt in Engeland per inwoner het aanwezige bewerkte ijzer op 165 KG. in Rnsland minder dan 5 KG. en in Indië op nauwelijks 1/2 KG. Deze wei nige dorre cijfers geven in hunne eenvoudige oprechtheid een trouwer beeld van den maat- schappelijken toestand in die laudendan menig uitgebreid werk over land- en volken kunde. Ter wille van zijne belangrijkheid zullen we in het kort iets mededeelen omtrent de beweiking van het ijzer. Het ruweon reine ijzererts, dat meer gelijkt op uitgebrande steenkolendan op metaaalwordt in de smeltovens gezuiverd en komt dan reeds gewoonlijk in staven van ongeveer een hal ven M. lengte onder den naam van ruw ijzer in den handel. Op nieuw aan de hitte van het vuur blootgesteld kan het door ver schillende processen worden omgewerkt tot gietijzertot smeedijzer en tot staaldie hoofdsoorten waartusschen een groot aantal overgangen liggen, welke verschillende ei genschappen hebben naar gelang de hoeveel heid koolstof, waarmede het scheikundig verbonden wordt. Hoe meer koolstof er in aanwezig ishoe brozer en gemakkelijker smeltbaar het wordten omgekeerd hoe minder koolstof het bevat, hoe taaier het is en hoe moeilijker vloeibaar te maken. In gietijzer is veelin smeedijzer weinig kool stof aanwezigterwijl het staalin dat op zicht daartusschen liggend, de nuttige ei genschappen van beide in zich vereenigt men kan het gieten en smeden en het laat zich in zijn gewonen toestand bewerken met beitelvijl en draaiboordoch door snelle afkoeling op een zekereu warmtegraad, kan het zoo gemaakt wordendat het on gevoelig blijft voor de vijl. (Wordt vervolgd.) de prefect van politie en de ooderchef der vei ligheidspolitie geknoeid kebbeu en dat Wilson hun medeplichtige is, zoodat een rechtsvervol ging als onvermijdelijk beschouwd kan worden. De rechterzijde der kamer heeft naar aanleiding van het bestaan dezer ernstige feiten besloten de regeering te interpelleeren, terwijl do uiterste linkerzijde is bijeengekomen, om de middelen te beramen, welke aan dit tijdperk van schandalen een einde kunnen maken. Slechts één maatregel wordt hiervoor geschikt geacht en deze is Grevy te dwingen onmiddellijk zijn ontslag te nemen. Het prestige van den president is door de han delingen van zijn schoonzoon zeer geschokt en men acht een krachtig optreden vau een energiek man zeer noodzakelijk om de achting voor den hoogsten post in den staat bij het volk te be wijzen. In dezen geest schrijven verscheiden republikeiusche organen, van de radicale tot de meest gematigde biaden. Te Havre zijn onlangs proeven genomen met eene electrische boot, welke door het Fransche departement van marine was besteld. De electrische motor, systeem Krebs, ontwik kelde 12 paardenkrachten met 280 omwente lingen per minuut. PARIJS, 17 November. De heer Bourgeois, directeur eencr afdecling bij het ministerie van binDenlandschc zaken, is lot prebct van politie benoemd, ter vervanging van Gragnon. L)e mi nister had Gragnon uitgenoodigd, zijn ontslag te vragen en heeft op dier.* weigering de bo vengenoemde beslissing geuomeu. PARIJS, 17 November. In den raiuisterraad heeft de minister van justitie medegedeeld, dat hij aan den voorzitter der kamer van afgevaar digden namens den procureur-geneiaal eene aan vraag om vervolging legen Wilson ging indienen. PARIJS, 17 November. De voorzitter der kamer van afgevaardigden heeft aaa de kamer raededeeliug g. daan van eene aanvraag tot ge rechtelijke vervolging van den heer Wilson. De kamer besloot die naar de afdeelingen te rerzonden, welke onmiddellijk bijeen zijn ge komen, waarna met 527 legen 3 stemmen be sloten werd tot de vervolging machtiging te verleeoen. In de couloirs heerscht groote op gewondenheid. Er openbaart, zich eene bewe ging ten gunste der v rvanging van deu presi dent der republiek. De minister van justitie Mazeau heelt officieel zijn ontslag ingediend en wordt tijdelijk door den heer Faillièrc9 vcr- V3r g< n. In de kamer heeft de minister van buiten- landsche zaken, in antwoord op eene interpel latie betreffende de onlusten onder de visschers te Osteiid-;, gezegd, dat hij bezwaarlijk begrijpen kan hoe de visschers in zulke ongunstige om standigheden verkeeren kunnen, ter. ijl de vis- scberij te Ostende bloeit. Er besiaat geene aan leiding om voor Mei van het volgende jaar het Hnagschc tractaat betreffende de zeevisscherij in de Noordzee op te zeggen, aangezien de En- gelsche regeering aan de kluchten van Belgische zijde recht heeft laten wedervaren, en de meest verzoeuemle gezindheid aan deli (Jag heeft ge legd. Het onderzoek wordt van beide zijden voor'gt-zet, en nadat dit afgeloopen zal wezen, zullen maatregelen beraamd worden om het traclaat te verbeteren. Men kan zich op ernstige gebeurtenissen in Frankrijk voorbereiden. Het wordt bevestigd dat Groote beweging veroorzaakt te Tnnger het bericht, dat Spanje het eiland Perrjil, ten Noord westen van Oeuta, zou hebben in bezit geno men teneinde er een vuurtoren op te richten. Volgens bericht uit Madrid Han de Daily News staat het vast, dat de spaansche regeering op het thans geannexeerde eiland Peregil, aan de kust vau Marokko, sterke verdedigingswer ken wil doen aanleggen, niet tegenstaande zij ver zekert, dat zij alleen voorue/neus is, er een vuurtoren te doen bouwen eC een seinstation op te richten. Aan de Standard wordt uit Madrid gemeld, ■lat de Marokkaansche regeering tegen de an nexatie van dat eiland protesteert. Tijdens het jongste bezoek van den Franschen gezant bij den sultan heeft de heer Fe.rraud verklaard, dat Frankrijk hel voorstel betreffende eene militaire commissie ter zake der Marokkaansche aange legenheden verwerpt. De sultan gaf hierop ten antwoord, dat Marokko alle verdere concessiën aan den builenlandschin handel zal weigeren en ook geen gedelegeerden naar een Europoesch congres zul afvaardigen, tenzij de groote mo gendheden vooraf overeenkomen om de consu laire en andere mislnuiken, die het gezag van dtn sultau ondermijnen, af te schaffen. De heer Feraud verklaarde dwirop, dat Frankrijk, Spanje en Portugal eene beperking ten opzichte der consuls weigeren.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1