Engeland. Duitsehland. Italië. Turkije. Amerika. BINNENLAND. ~TI L B U R gTa N I aT" De Britsche en Londensche overheden schij nen rast voornemens elke poging om, tegeu het verbod in, op Trafalgar Square te vergaderen, met de meeste kracht en beslistheid te keeren. Ambtelijk is bekend gemaakt dat de overheden in alle wijken der stad tot Zaterdag bereid zijn tot het aannemen van burgers als agenten in buitengewocen dienst en als zoodanig te beëe- digenmen zegt tot een cijfer vaa 20.000. Blijkens oflicieele mededeeliog bevat de te s Hage onderteekeude conventie tegen misbruik van sterken drank op visschersvaartuigen in de Noordzee de volgende hoofdbepaliagen Aile verkoop van sterken drank aan de bemanning Tan visschersiaartuigen op die zee is streng ver boden. Evenzoo alle ruilhandel met sterken drank. Verkoop van taba^, levensmiddelen, enz. aan de bemanuiogen mag alleen plaats hebben ingevolge patent, uitgereikt door de regeering, en onder strenge voorschriften. Ten einde allen heimelijke» drankverkoop te beletten, zullen de contracteerende mogendheden de noodige wetten helpen vaststelleu. De Times meldt uit VVeenen, dat Oosten rijk, Duitsehland en Italië de Fransch-Engelsche conventie betreffende het Suez-kanaal goedkeu ren, maar dat Rusland nog eeue twijfelachtige houding aanneemt. Hetzelfde blad heeft uit Durban bericht ontvangen, dat de gouverneur »an Natal aan Dinizoeloe eene boete van 50 stuks vee heeft opgelegd. Voorts dat de gouverneur der Kaap kolonie aan Natal en de Oranje-Vrijstraat eeue uitDoodiging heeft gezonden om ieder drie Be machtigden af te vaardigen naar eene confe rentie te Kaapstad, die in het begin van De cember zal plaats hebben. Volgens een bericht van de L'oyd uit Honkong, is het Engelsche stoomschip Wah Yenny op de Cantonrivier verbrand. Naar men vreest zijn er 400 passagiers om het leven ge komen. De Reichsaczeiger bevat aan het hoofd zijner mededcelingesi een keizerlijk rescriptwaarin de keizer zijnen warxsten dank uitspreekt voor de naar aanleiding der ziekte van des kroonprins aan den dag gelegde blijken van innige deelne ming. De zware beproeving welke den kroon prins en het keizerlijke huis is opgelegd heeft in alle deelee van Duitsehland en van het buitenland aanleiding gegeven tot de ondubbel- zinnigste betuigingen van gehechtheid en mede gevoel. De keizer is diep getroffen door deze algemeene teckeneD van liefde voor zijnen zoon, en heeft bevolen dit ter algemeene kennis te brengen. Woensdagochtend verklaarde de hoogleeraar Virchow in eene vergadering van geneesheeren ter bestrijding van de tegen hem openlijk ge richte aanvallen dat hij het strottenhoofd van den kroonprins nooit gezien heeft. Dr. Mac kenzie heeft nooit met hem daarover gehandeld hetzij schriftelijk of mondeling, en hij zelf heeft, toen hij zijne meenir.g te kennen heeft gegeven, zich enkel bepaald tot de verklaring.dat de hem voor een mikroskopisch onderzoek voorgelegde en door di. Mackenzie uitgenomen deeltjes van het gezwel van goedaardigen aard waren. Hij moet derhalve elke verantwoordelijkheid van zich af werpen die dr. Mackenzie op hem zou willen werpen. De socialistische afgevaardigde Hasenclever is thans voor ongeneeslijk krankzinnig verklaard. Te Oberreichbach en Unternainsdorfin Saksen lijden than3 200 menschen aan de trichinenziekie. Tot dusverre zijn er twintig lijders overleden, In bijna al de gevalleu werd de ziekte veroorzaakt door het gebruik van zoo genaamde „boeren-knakworst", rauwe worsten welke gerookt maar niet gekookt worden. BERLIJN 18 Nov. De keizer van Rusland is met zijne gemalin hier aangekomen. De kei zer reed met prins Wilhelm die de Russische uniform droegin een open riituig met vier paarden vooraan en de keizerin volgde met prinses Wilhelm in een gesloten rijtuig. Keizer Wilhelm had zioh naaar de Russische ambassade begeven om daar den „czar" te ont vangen. Eene talrijke volksmenigte was op dc been. Een aantal prinsen en ook graaf Moltke waren aan het spoorwegstation, toen de czar aankwam. De rijkskanselier neemt waarschijnlijk deel aan het gala-diner ten hove. Voor de Russische ambassade aangekomen inspecteerden de Russische keizer en prins Wil helm eerst de eere-corapagnie van het Alexan der-regiment terwijl de keizerin en de prii ses in het rijtuig bleven. De czar trad daarop het gebouw binnen door keizer Wilhelm op het hartelijkst begroet. Daarna verschenen ook de prinsen die aan het station geweest waren. De eere-compagnie defileerde nu voor het pa leis terwijl de beide keizers voor het venster stonden. Drie kwartier later ongeveer reed keizer Wilhelm die evenals de prinsen Russische uniform en zijne Russische orden droeg, naar het paleis terug door de talrijke volksmenigte levendig toegejuicht. Eenigcn tijd later bracht de czardie er uitstekend goed uitzag in ge zelschap van generaal Werderden keizer een tegen-bezoek. Groot opzien baart het thans onbetwist bare feit, dat heden namiddag prins Bismarck gedurende meer dan een uur in het hotel der Russische ambassade een onderhoud onder vier oogen met den czaar gehad heeft. Volgens officieuse berichten, welke reeds gis teren buiten'slands gezonden zijn, zou Duitseh land bereid zijn tot de vroegere viiendschappe- lijke verhouding met Rusland terug te keereu, alleen op voorwaarde dat de Russische minister van financiën Wischnigradsky ontslagen worde en er in de Russische politiek aan de dubbel zinnige betrekking tot Frankrijk een einde kome. De kamers zijn Woensdag door den koning geopend. In de troonrede wordt gezegd dat Italië sterk is door zijne weerbaarheid, waarin het vertrouwen kan stellen. Het heeft oorul- genooteo en is bevriend met alle mogeudhedeD. Het wint aan invloed bij de groote staten. Het behoeft niet meer te vreezen dat het een terug tred moet doeu. De regeering zal wetsontwer pen aaubieden lot reorganisatie van de ministe- riën, tot hervorming van het gemeentelijk en gewestelijk bestuur tot invoering van eeuheid in het strafwetboek en tot radicale hervorming van het gevangeniswezen, voorts ontwerpen hou dende maatregelen ter invoering van nieuwe be lastingen en het in eveuwicht breugen der be grooting. Al mijne wenschen al mijne pogingen eti die mijner regeeriug, zegt de koning verder, strekken tot behoud van den vrede, die noodzakelijk is voor het tot 9tand brengeu der hervormingen. Het vorige diens'jaar was bezwaard met eene vermeerdering van uitgaven ten behoeve van het leger en de mariue, doch zonder dat het fiuan- cieele evenwicht er door verbroken werd. In het nog loopende dienstjaar was opuieuw eene ver meerdering van u'tgaven voor het leger noodig, om de maatregelen voor de toekomst te verze keren. Indien de vrede bewaard blijft, zooals ik ten volle vertrouw, zullen voortaan geen bui tengewone uitgaven voor het leger meer op de begrooting voorkomen en zullen wij 's lands financien op eenen otiwrikbaren grondslag kun nen doen rusten. Door trouw te blijven aan de groote beginselen, waaraan Italië den vrede en zijn roem te danken heeft, en door veree- nigd te blijven op den weg der vrijheid, zullen wij aan Italië de sympathie der volken en de belooning der fortuin verzekeren. (Bijval.) Ter gelegenheid van de nationale tentoon stelling welke in de maand Mei a. s. te Bologna zal plaats hebben, zal aldaar, zooals wij onlangs reeds berichtten, ook een internationale muzikale tentoonstelling worden gehouden. Eerevoorzitter van die tentoonstelling is Giuseppo Verdi en de heer Arrigo Boito is werkelijk voorzitter. Het doel isop deze internationale tentoonstelling te vereenigen alles wat op muziek betrekking heeft: geschiedenis, instrumenten, manuscripten, conpositien enz. Naar hetgeen uit Konstantinopel aan de Daiiy News wordt berichtheeft de sultan an dermaal de Russische regeering uitgenoodigd, de verhuizing der Kaukasische Circassiërs naar Turksch grondgebied tegen te gaan waar deze roofzieke nomaden voortdurend twisten veroor zaken. De Russische regeering verklaarde, dat 400 Circa ssische gezinnen die reed9 op weg Daar de grenzen zijn in Turkije behoorden te worden toegelaten maar dat eene verdere land verhuizing zal worden belet. Een hevige brand heelt de stallen der Tram- way-Maatschappij te Brooklyn vernield. Honderd zeven en vijftig paarden zijn daar verbrand. De schade bedraagt f 500,000. WAALWIJK, 19 November 1887. Z. M. heeft aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te Waalwijk, J. H. Baggerman op grond van lichamelijke on geschiktheid eervol ontslag verleend uit 's rijks dienstbehoudens aanspraak op pen sioen, en benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Waalwijk, J. Vis, thans in gelijke betrekking te 's Gravezande. Gisteren heeft onze burgemeester met zi]r\ collega's van BaardwijkSprang en Ca- pelle geconfereerd over de Maasmond-aan gelegenheden. Tot een resultaat hebben de gehouden besprekingen niet geleid zoodat men over 14 dagen weêr za! bijeenkomen. Natuurlijk is 't niet af te keuren dat er eindelijk iets gedaan wordtbeter laat dan nooit. We vreezen echter dat de geschikte tijd voorbij is en dat onze gemeente later de wrange vruchten zal plukken van de ge pleegde nalatigheid. De dienstregeling van den extratrein der 3 klassen Utrecht-Bredain den nacht van Zondag 27 op Maandag 28 November na afloop van den Nationalen Zangwedstrijd te Utrechtis bepaald als volgt Utrecht (N. R. S.) V. 11.30 's avonds. Culemborg A. 11.25 Geldermalsen „12.2 's Hertogenbosch 12.29 Tilburg 12.55 Breda1.20 's nachts. Voor dezen extratreinten dienste van het publiek zijn geldig Gewone en Retour- kaarten der 3 klassen (ook speciaal), benevens abonnementskaarten. Zoo even ontvingen wij het bericht dat het kamerlid Van Wassenaar van Katwijk overleden is. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage meent nogmaals te moeten waarschuwen dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met L. Timmermans en H. F. J. Schoemacher beide wonende Hemsterhuisstraat 177 te 's- Gravenhagedie veeal schrijven op adver tentien, waarin iets te koop ot ter overneming wordt aangebodenook met Adrianus Al semgeestdie op gelijke wijze handelt en als adres opgeeft Hemsterhuisstraat 177, doch Zorgvlietstraat 167 woont. De hooge raad heeft vernietigd het arrest vau het gerechtshof te 'a Hertogenbosch, waar bij een gemeenteveldwachter te Best, met be vestiging vau een vonnis der lechtbank te 's Heitogenbosch, veroordeeld was tot 45 dageu gevangenistraf wegens het opzettelijk en weder rechtelijk van de vrijheid bsrooveu van een per soon, door gebruik te maken van de macht hem als veldwachter geschonken. Deze zaak is ver wezen naar het gerechtshof te Arnhem. Ook werd vernietigd het arrest van het ge rechtshof te Leeuwarden, waarbij in hooger be roep 14 dagen hechtenis is opgelegd aan den opzichter-machiuist van den stoomtramweg Hec- renveenJoure, wegens het als bestuurder van een extra-tram veroorzaken van zwaar licha melijk letsel. De raad heeft dezen requirant van alle rechtsvervolging ontslagen. Woensdag is te 's Gravenhage eene alge meene vergadering gehouden van den Zuid- Noord-Holl. katholieken kiezersbond, waarin een definitief bestuur is gekozen. Benoemd werd tot voorzitter van het b stuur mr. Bahlmann. lid der tweede kamertot ondervoorzitter T. B. C. ten Hagen, van 's Graveöbage, P. J. Raaijma- kers van Nieuweram9tel, Beukers, vau Schie dam, en Aug. Opdelaak, van Noordwijk, tot leden, de laatste als secretaris. De heer mr. C. J. A. Heydenrijck, lid van den raad var. state, werd bij acclamatie tot eere- voorzitter benoemd. Men meldt uit Breda Donderdag vierde Breda's oudste burgeres Anna Cornelia de CMonia, weduwe Bertrand Dubois, haar lOOster. geboortedag in bijzijn ha- rer 70jarige dochter, nog opgewekt en zonder lichaamsgebreken. Daar zij in bekrompen omstandigheden ver keert, was haar een feestdag bereid ten huize va:i rai'j. de wed. Beens, waar zij receptie hield eu waar haar ten 12 uur eene aubade werd gebracht door de muziek vereeniging Cecilia, ter wijl 's avonds de kon. ïriuziekvereenigiug Vlijt en Volharding en de stafmuziek der dd. Schui tetij haar serenades brachten, 's Morgeus werd ter barer intentie eene H. Mis gecelebreerd in de kerk barer parochie. De liefdadigheid doet ove rigens het hare om het oudje nog rustige da gen te verschaffen. Corn. Luijten. leidekker uit de gemeente Nuuen, was verleden Vrijdag werkzaam aan den torenspils te Kromvoort. Eensklaps gevoelde hij zich niet goed te pas de man verliet zijn werk en begaf zich naar eene stelling, welke aan een dakraam der torenspits gemaakt wa3. Daar ver loor de ongelukkige het bewustzijn en zakte in een. De pastoor W. Lammers haastte zich langs de opgestelde ladders naar de aanzienlijke hoogte Ie klimmen, om daarboven, alle gevaar over het hoofd ziende, den stervende nog bij lijds de laatste heilige sacramenten toe te dienen. Een oogenblik naderhand was de werkman een lijk. ('s H. Ct.) Te Lieshout ontstond door oobekemle oor zaak brand bij (ion landbouwer Th. Rooiakkers. In weinige ongenblikktn lag het huis benevens de schuur in asch. Het vee werd nog tijdig gered, doch de oogst is geheel vernield. Te Maashceze is de werkman Schmitz, uit Hansum, van eeu baggermachine in de Mtas aldaar gevallen en verdronken. Zijn lijk is tot nog toe niet opgehaald. Hij wa9 vader van 1 kinderen. Uit Vaals schrijft men Vrijdagavond keerden de 2 Gebrs. Ploumen van Mechelen (Willem) met hun voertuig van Aken terug waar zij aardappelen hadden ver kocht cu afgeleverd. Tusscheu Vaals en Vijlen werden zij door vijf kerels aangevallendis trachtten hun het geld afhandig te makeiEen der gebroeders trok echter zijn mes eu trad flink voor den dag waarop de dieven het ha- zepad kozen. Naar men nader verneemt, moeten hier bekende personen in het spel zijn, die tan de reis en den verkoop afwisten. De politie heeft een onderzoek ingesteld. lil. Of het aan onzen gemeenteraad zelve lag, dan wel aan de persvalt hier moeielijk uit te makenmaar het zal toch velen zijn op gevallen dat de verslagen van de op 3 No vember j.l. gehouden raadszitting in onze bladen belangrijker warendan bij vorige gelegenheden. Het gesproken woord werd wel niet zoo letterlijk weergegevenals in andere plaatsen gebruikelijk is maar dat is eigenlijk ook minder noodig. Constateeren wij eerst dat tien van de een- en-twintig gezworenen niet op hun post waren; doch al vormden dientengevolge de aanwe zige raadsluihet gewoonlijk weinig serieuse getal 11het in deze zitting verhandelde was toch nog zoo gek niet. De elf getrou wen doende wat des gemeenteraads is, be spraken op ernstige wijze o. a. verschillende zaken in verband met hetgeen in eene wel geordende gemeente het voorwerp dient te zijn van de aanhoudende zorg der regeering (om hier eens heel officieel te spreken) na melijk goede verlichting, goede wegen, goed drinkwater goede vroedvrouwen enz. enz. De heer Eras die nog al steun vond naar het schijnt, brak een lans voor den aanleg van trottoirs in de Gasthuisstraaten was zelfs genegen om daarvoor eene leening te sluitenindien de kosten uit de gewone middelen niet konden worden bestreden. Bravo mijnheer Eras gij hebt getoond toch niet quamd méme behoudend te zijn. Onge acht de aanmerkelijke verfraaiing die de stad ondergaat door het makeii van flink gepla veide trottoirs (men zie nu de Stations- en Poststraten maar eensvereischen de voet paden in de Gasthuisstraat vooral uit een oogpunt van veiligheid dringend verbetering. Thans zijn de paden niet alleen onbegaan baar maar zelfs onbestaanbaaralthans in objectieven zin. Voor vele woningen hier en daar liefst op twee derde van de geheele breedte van het voetpad vindt men er nog zoo'n smakeloozenwanstaltigen sta-in- den-weg in den vorm van een kippenloop met ijzeren traliewerk op andere punten ziet men heuvelen met omhoogstekende spitse keisteenen of wel dalen die, vooral bij nat wedermet zwarten modder zijn gevuld. Voorwaarzulk eene gesteltenis doet der grootste en bloeiendste stad van Noordbrabant geen eer aan en de respectieve eigenaren zouden dunkt mij, al erge dwarskijkers moe ten zijn zoo zij bovenomschreven onhebbe lijkheden niet gaarne wilden inruilen tegen een behoorlijk aangelegd trottoir. Ook vele andere wegen zijn wel is waar nog zeer gebrekkigmaar hier geldt het een der centra van een zeer druk verkeer. Be halve vele rijtuigen en vrachtwagens passeert de stoomtram er minstens twaalf maal per dag terwijl op sommige uren honderde men schen tegelijk er zich moeten bewegen. Niet alleen de bewoners der straatmaar het publiek heeft belang bij de voorgestelde ver betering en bovendienaan de noordzijde der spoorlijn is op dat gebiednog zoo weinig gedaan. Mogen dus onze vroede vaderen die ver betering niet ad Calendas Graecas uitstellen, maar met bekwamen spoed tot den aanleg besluiten. Zoo wel de heer Eras als de heer Claesen toonden zichin de hier besproken raads zitting ook mannen van verlichtingdoch laatstgenoemde heer was in die rol geluk kiger dan zijn collega. Op voorstel van den heer Claesen toch zal de Koestraat thans met gas worden verlichtterwijl de door den heer Eras aangevraagde drie of vier lantaarns voor den Hasseltschen weg niet werden toe gestaan. Die weigering is mij ronduit ge zegd erg tegengevallen ik had verwacht dat onze brave raadslieden ware 't alleen uit een zedelijkheidsoogpunt de verlichting ook daar noodzakelijk zouden hebben geacht. Doch ook met betrekking tot de veiligheid had volgens mijhet voorstel Eras aan genomen behooren te worden. Men denke maar eens aan de „schuiten" die in dat stadsgedeelte worden aangetroffen en welker bemanning niet van het beste allooi schijnt te zijn. Het noemen van zoo'n Tilburgsche vloot zal wellicht buitenaf menigen ongeloovi- gen glimlach verwekken maar de meesten onzer weten dat er een Hasseltscheeen Heikantsche en nog een paar schuiten varen en ook weten wij datde politie daar niets aan kan doen. Is dan de vraag naar lichtmeer licht zoo overbodig En trouwens wanneer ons stedelijk licht nu eens was zooals het behoort te zijn zouden dan b.v. in de Stationsstraat of aan de Spoorlaan niet twee lantaarns even veel dienst kunnen doen als nu drieen zou den in dit geval de kosten zoo enorm zijn, in verhouding tot haar nut De heer wethouder Kerstens zei en toen waren nog maar alleen de trottoirs besproken dat de financieele toestand niet beter zou worden. Als ZEd. dit zegtzal het ook wel zoo zijnde vraag echterof openbare vei ligheid en openbare zedelijkheid goede ver lichting en begaanbare wegen niet noodza kelijker zijn dan eene al te bekrompen zui nigheid zalhoop iktoch ook wel ooit bij ZEd. zijn opgekomen. Men denke er eens aan wat Tilburg wel aan het openbaar onderwijs zou moeten ten koste leggenindien het zijne fraterscholen niet had Welnu met een gedeelte slechts, van wat men dan jaar in, jaar uit coüte que coüte zou moeten opbrengen kan al heel veel goeds worden tot stand gebracht. De belasting betalenden zullen zoo'n groot be zwaar niet hebbeneen enkel penningske meer te offerenindien men slechts goede waar krijgt voor zijn geld en de dubbeltjes maar niet worden zoek gemaakt aan uitgaven van twijfelachtig nut. V oor heden stap ik van de gemeentezaken af, met een beleefd „vaarweltot weder zien aan ons achtbaar stadsbestuur. Een paar woordjes nogover iets anders. Het baart verwoudering dat in Tilburg 't welk zich zoo gaarne „de katholieke stad bij uitnemendheid" noemtnog geen spoor te vinden is van toebereidselen voor het

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2