Engeland. Italië. Turkije. BLNNENLaND. Dit is altijd het middel geweest wanneer men iets van de voornaamste personen van den' staat verlangde tot de inwilliging waarvan deze niet onmiddellijk bereid schenen te zijn. Enkele bladen hebben het ook thans niet aan eene vin gerwijzing in dien geest lateu ontbreken, en nog is het Parijsche publiek tot geene ongeregeld heden overgegaan zoodat hieruit afgeleid kan wordendat de heer Grevy bij het volk nog niet zoo heel slecht staat aangeschreven. Thans behoeven die enkele bladen het vuurtje niet meer aan te stoken, weldra zal aan hun verlangen voldaan zijn. De heer Grévy zal Donderdag een boodschap aan de presidenten der kamer en van den senaat doen toekomen het parlement van zijn besluit kennisgevendende. Er werden Zondag door de revolutionaire partij verscheidene vergaderingen te Parijs ge houden. In de Salie Favié waren een 3000 personen bijeen. Er werd eene motie voorge steld luidende «Noch eene dictatuurnoch een president schap. De parlementaire warboel maakt eene nieuwe revolutie voor de werklieden noodig even als in 1789.* Er werden hevige aanvallen tegen Jules Grevy, Jules Eerry en het parlement gericht. Na allerheftigste beraadslagingen waarbij op het maken eener revolutie werd aacgedrongan heeft de vergadering ten slotte eene motie aan genomen waarbij zij zich voor het oogenblik tegen eene revolutionaire beweging verklaart. In Grenelle (eene voorstad van Parijs) is eene vergadering in denzelfden zin gehouden. Vrouw Limouzin de beruchte uit het rid derorder-proces heeft met haren handlanger Lorentz in de nabijheid van Monlmartre een koffiehuis geopend. Nauwelijks was dit bekend, of een weinig vredelievende menigte hield stand voor het café. Tegen 7 uren werden de uit hangborden afgerukt en «Weg met vrouw Li mouzin Te water met du Pruisin!" geschreeuwd waarop de politie tusschenbeide kwammaar onmachtig was om de aanvallers terug te drij ven. Te 9 uur bestorraden bij de 2000 perso nen het café, dreigende en vloekende, terwijl de ruiten ingeworpen werden. Het verkeer was geheel gestremd. E'ndeliik gelukte het der politie de inrichting te sluiten maar de menigte in plaats van uiteeu te gaan, wachtte het vertrek van vrouw Limouzin af om haar een slechte reis le bezorgen. Zij bleef echter thuis eu bracht deo nacht, bij gemis van een bedop een stoel door. In het proces tengevolge van den brand in de Parijsche „Opéra-Comique" heeft het openbaar ministerie zijn requisitoir uitgesproken. Het concludeert tot het opleggen van straf (niet alleen eene boete) aan Carvalho den chef-ma chinist Varnout en den spuitgast André. De overige beschuldigden zoudeu er gemakkelijker afkomen. Volgens de Gaulois zou Léou Say willen dat de tentoonstelling van 1889 werd uitgesteld. Volgens Le Soleil worden de Norraandi- sche boeren verontrust door een bende brand stichters, die, na vooraf waarschuwingen te heb- beu gezonden dan in deze dan in gene ge meente boerderijen en schuren in vlammen doen opgaan. Io ééao gemeente (Saint Pierre du Val) is in drie weken tijds twintigmaal brand ge sticht. De politie schijnt machteloos. Eene jonge dame te Londen is dezer dagen om het leven gekomen door haar tournure. Zij was bezig zich te kleeden niet ver van den openhaard; toen zij bukte om iets op te rapt n, kwam haar vooruitstekende tournure in aanra king met het vuur, en in een oogenblik stond het meisje rondom in vlammen. Buiten zich- zelve van schriksnelde zij de deur uitop straat. Men bluschte haar daar spoedig maar zij was zoozeer verbrand dat zij binnen weinige dagen aan de bekomen wonden overleed, als een slachtoffer der mode. Dat dé> leren geen gemakkelijke heeren zijn, ook waar het andere zaken dan de bekende politieke en agrarische vraagstukken vau den dag betreftleert ods het volgende voorval. Zeker pachter John Cookc onlangs overleden had zijne pachthoeve en verdere bezittingen ter waarde van f24,000 bij testament aan zijn broeder Pa trick Cooke nagelalen. De neven en verdere verwanten van den overledene meenden dat on behoorlijke invloed op den erflater was uitgeoe fend en besloten kortweg zich zeiven recht te verschaffen. Daartoe belegerden zij de hoeve wierpen Patrick op straat en namen zalven bezit van huis en hof. idt moesteu zij echter voor- loopig met hechtenis boeten de rechter be paalde dat zij eerst dan onder borgtocht (in afwachting van de behaudeling hunner zaak door eeu hoogere rechtbank) zouden worden vrijgela ten wanneer zij aannamen den erfgenaam bin nen 48 uren weder in het volle bezit :.{juer er fenis te herstellen. Te Londen is het Zondag rustig afgeloopen van ongeregeldheden is althans uiets vernomen. En toch was er een meeting in Hydepark aan- gebondigd, terwijl ook de werklieden aangespoord waren om tegen drie uur in Trafalgar Square samen te komen. De vrijwillige politie-agenten werden in hunue respectieve wijken geïnspec teerd. Bij de beraadslaging over het adres van ant woord in de Italiaansche kamer van afgevaar digden, verklaarde de ministerpresident Crispi, dat Italië bevriend is met alle staten. Het ver langt het behoud van den vrede. Met dat doel blijft het trouw aau zijne bondgenootschappen. Italiëdat zich gevormd en ontwikkeld heeft onder de hoede der vrijheid, is uiet in staat te kort te doen aan dc vrijheid. De kamer nam daarna het adres van antwoord met eenparige stemmen aan. Tot de reis vaa koning Humbert naar San Remo en Berliju is vast besloten. Men vermoedt dat prins Von Bismarck naar Berlijn zal gaan om den kooicg van Italië te ontmoeten. De paus heeft Vrijdag jl. een geheim consistorie gehouden. Volgens hetgeeu de dag bladen daaromtrent mededeelen, ook de Uuivers, heeft Leo XIII gesproken van de vreugde die hem vervult, nu hij ziet hoezeer de souvereinen en de geloovigeu door geschenken en bedevaarten hem hulde üewijzen. Maar daarentegen baart Italië hem verdriet. Immers, het waardeert niet de liefde die hij voor het land gevoelt, niet wat hij er voor doet, niet zijne toenadering, die hel van de hand heeft gewezen. Vervolgens verklaarde de paus, dat Italië de kerk bedroeft door indiening van nieuwe wetten teu nadeele der kerk door het zaaien van verdeeldheid onder de geloovigen en de geeste lijken, door het zich toeëigencn van hetgeen er vau het geestelijk erfgoed in Italië is overge bleven, door de onlangs plaats gehad hebbende afschaffing van de tienden voor de geestelijkheid, enz. Ouder de geschenken, welke de paus ont vangt ter gelegenheid van zijn gouden priester- ferst, is ook een schilderij van Acnibale Caracci: Ecce Homo, welke bij het vertrek van paus Pius VII uit het Vaticaan gestolen werd door eeu Fransch soldaat. De bisschop van Dijon liPeft het stuk weten te verwerven en biedt het nu Z. H. aan. Er komen bijna dagelijks wagens vol geschenkun voor den paus, alle mogen vrij van rechten worden ingevoerd, volgens eeu beslissing der Italiaansche regeering. De paus moet er veel genoegen in hebben, zelf het uitpakken eu rangschikken vu» de geschenken te leiden. Men meldt uit Konstantinopel dat de berichten omtrent het concentreeren van Russische troepen aan de Oostenrijksche grenzen de Porte veront rusten cn de waarde verminderen van de vre- desbetuigingen van Kalnoky en andere staatslieden. Baron Hirsch zal dadelijk na zijne aankomst bij den sultan in audiëntie worden ontvangen. Baron Hirsch is geneigd de spoorwegconcessie in Kein-Azie tc aanvaarden, als aequivalent voor zijne aanspraken op de Porte. WAALWIJK, 30 November 1887. Openbare vergadering van den gemeente raad op Woensdag 30 dezer, namiddags 61/3 uur. 1. Ingekomen stukken; 2. vaststelling suppletoir kohier dvr be lasting op de honden 3. vaststelling gemeentebegrooting 1888 4. vaststelling 2e aanvullingskohier van den hoofdelijk en omslag. Zooals algemeen bekend iswas er sprake van dat eindelijk een tweede dokter zich hier zou komen vestigen. Naar wij vernemen zijn echter de onder handelingen afgesprongen en zal de bedoelde geneesheer naar Coudewater gaan. Nog zoo gek niet Heden middag ten 12 ure heeft in alle gemeenten des rijks de plechtige afkon diging plaats gehad der nieuwe grondwet. De indeeling der hoofdkiesdricten is thans als volgt voor 'sHertogenbosch. 's-BoschVucht, Den Dungen Berlikum Rosmalen, Nuland, BokstelEsch. Tilburg. TilburgOostenvijk Moer gestel Hilvarenbeek, Goorle, Alfen en Riel, Diesen Oost-, West- en Middelbeers. W a a 1 w ij k. Waalwijk Almkerk Dus- sen—Munster en Muilkerk, Waspik, Meeuwen 'Hil en Babilonienbroek Heesbeen Eeten en Genderen DrongelenHagoort Ganzooien en Doeveren, Bezooien, Baardwijk, DrunenNieuwkuik VlijmenEmpel en MeerwijkEngelen, Bokhoven, Hedikhuizen, HerptOud-Heusden Heusden Kapelle Vrijhoeven-Kapel Kromvoort Heivoort, UdenhoutBerkelHaaren. Breda. Breda, Rukfen en Vorenseinde, Hoeven, Etten en Leur PrinsenhageTer heiden. Oosterhout. Oosterhout Zundert Rijsbergen Ginneken en Bavel, Teteringen, Dongen, 's-Gravenmoer, Loon-op-Zand, Gilze en Rijen Chaam Baarle-Nassau. Zevenbergen. Zevenbergen Dintel- oord en Prinsland Oud- en Nieuw-Gastel Fijnaart, Heiningen, Willemstad, Klundert, StanddaarbuitenOudenboschHooge- en Lage-ZwaluweGeertruidenbergMade en Drimmelen, Raamsdonk. Het district Gorinchem, waarbij ook zijn ingedeeld Noord-Brabantsche gemeenten, be staat uit Gorinchem HerwijnenVuren, Neder- hemert, Wijk en Aalburg, Veen, Op- en Neer-Andel, Giessen, Rijswijk, Woudrichem, De Werken en Sleeuwijk, Werkendam, Schel- luinen, Arkel, Kedichem, Heukelom, Asperen, Hardinksveld, Giesen-Nieuwkerk, Giesendam, Molenaarsgraaf Hoogblokland Hoornaar, Noordeloos, Nieuwland. J^^Als lid der commissie voorde tweede algemeene bijeenkomst van Nederlandsche industrieelen, op Woensdag 7 December a.s., des namiddags ten l1/? ure, in het café Krasnapolsky te Amsterdam te houden, zal o.a. ook optreden de heer J. B. Timmer mans Wz., lid der kamer van koophandel alhier. Bij de heden alhier gehouden verkie zing van twee leden der kamer van koop handel en fabrieken is herkozen de lieer J. B. van der Heijden met 68 van de 69 uitge brachte stemmenherstemming tussclien de heeren C. G. van der Heijden en II. Witlox, die respectievelijk bekwamen 34 en 32 stem. Bij den zangwedstrijd te Utrecht is Noordbrabant weder met roem overladen uit het strijdperk getreden. Breda's Mannen koor behaalde Zaterdag in hare afdeeling met algemeene stemmen den eersten prijs, terwijl Zondag aan Souvenir des Monta- gnards van Tilburg de tweede prijs werd toegekend. Deze overwinning heeft te meer waarde als men weet, dat Euterpe van Am sterdam den eersten, Rotte's mannenkoor van Rotterdam den derden, Crescendo van Haarlem den vierden en Amicita van Am sterdam den vijfden prijs behaalden. De Montagnards werden dan ook hij hunne aankomst te Tilburg met alge meene geestdrift ontvangen. Schoenmakers opgepast Een schoenmaker te Kaatsheuvel koopt van een agent, Wilhelm Ortmann, te Am sterdam, eene partij leesten, die geleverd worden door R. Koehl, te Ottweiler. De kooper betaalt het bedrag der factuur aan genoemden agent, die op de quitantie ver meldt liet montant ontvangen te hebben voor rekening van den lieer R. Koehl, te Ottweiler, voor geleverde schoenleestende onderteekening luidtp. R. Koehl. W. Ortinan. Thans wordt de kooper door Koehl ge dreigd met gerechtelijke vervolging, indien hij liet bedrag der factuur niet aan hem zelve betaalt. Boven zijn factuur staat in het Duitsch gedrukt, dat men direct aan hem fabrikant behoort te betalen, indien het tegendeel niet speciaal is bepaald. We zullen hier niet onderzoeken of eu zoo ja, door wien hier oplichting gepleegd wordt't is ons voldoende het feit onder de aandacht onzer lezers te brengen. Wij vertrouwen dat andere bladen er meer be kendheid aan zullen geven. De factuur, quitantie, aanmaning tot be taling door mr. H. Pouw, advocaat en pro cureur te Amsterdam, zijn aan ons vertoond geworden. Gisteren namiddag is de beruchte vechtersbaas v. d. S. bijgenaamd „konijntje7' die in de afgeloopen week hij de bekende zoutsmokkelaarskwestie een agent van politie te Tilburg zoo deerlijk mishandelde, en daarna op de vlucht gingnabij Poppel gevangen genomen doch niet, dan na een verwoeden tegenstand. Men heeft hem nu zwaar ge loeid naar Breda uit logeeren gezonden het is te hopen dat die gevaarlijke deug niet voor langen tijd onschadelijk zal worden gemaakt. Uit de Langstraat wordt aan de N. tt.^Ct. geschreven Als de leden der Bossche kamer van koop handel, die tot het door haar genomen be sluit op 23 dezer hebben medegewerkt, de lezing van den heer Goeman Borgesius in den avond van den 25n dezer hebben bij gewoond, zullen zij voor zich zeiven de op merking hebben kunnen maken, dat zij op hetzelfde standpunt staan als die fabrikanten, die de leer in toepassing brengen van het „ben ik mijns broeders hoeder?" De Bossche kanier toch acht het niet noo dig, bij de regeering aan te dringen op het in exploitatie brengen van het spoorwegvak van Waalwijk naar Vlijmen, aangezien dit „voor den handel der stad van geen belang is", en zij vindt ook geen vrijheid om bij de regeering aan te dringen op de voltooiing van het gedeelte Vlijmen-'s Bosch, met het oog op de kortelings plaats gehad hebbende verwerping der plannen van de regeering. Die verwerping moge eene teleurstelling zijn geweest, het kan toch niet anders dan in het belang van handel eu nijverheid te 's Bosch wezen, dat de spoorbaan van 's Bosch tot Vlijmen zoo spoedig mogelijk worde voltooid; althans onderscheidene handel- en nering- drijvenden zijn het hierover eens, dat hoe langer de opening van dat baanvak wordt uitgesteld, zooveel te meer de handelscon- nectien uit de Langstraat zich verplaatsen naar Dordrecht en Rotterdam en voor 's Bosch vedoren gaan. Dit is zoo klaar als de dag, want het is thans zeer gemakkelijk, in die Hollandsche steden ter markt te gaan, en er zijn winkeliers in den Bosch, die dit reeds degelijk hebben ondervondenen die met verlangen uitzien naar de spoorverbinding met de Langstraatsche gemeenten. Dat de exploitatie van het baanvak Waal wijk-Vlijmen geen rechtstreeksch belangvoor den Bosch oplevert, moge waar zijn, maar is het de roeping van eene kamer van koop handel om zich alleen aan te trekken de belangen der plaats, waarin zij gevestigd is, of zou het ook in de bedoeling van den wet gever hebben gelegen, dat de kamers zich zouden aantrekken de belangen der omlig gende plaatsen, waarin geen kamers zijn ge vestigd Het laatste zou men zeggen, blijkt uit de bepalingen van artikel 2 alinea 1 van het K. B. van 9 Nov. 1851, waarin als de bestemming der kamers wordt aangegeven „Aan het algemeen bestuur en aan de pro vinciale en gemeentebesturen, binnen welker gebied zij gevestigd zijn, hetzij op daartoe haar te kennen gegeven verlangen, hetzij uit zich zelve, inlichtingen te geven, adviezen uit te brengen ot voorstellen te doen over onderwerpen, den handel of het fabriekswe zen betreffende." Deze adviezen of voorstellen behoeven dus niet beperkt te worden tot belangen uitslui tend betreffende de plaatsen waar de kamers gevestigd zijn, maar kunnen van meer alge- meenen aard wezenen de belangen der omliggende landstreek mogen zeker door eene kamer van koophandel behartigd worden. Te Baardwijk Drunen Nieuwkuik Vlijmen, Heusden, Elshout, Haarsteeg, Herpt, enz. wordt de exploitatie van het baanvak Waal wijkVlijmen met verlangen tegemoet gezien en niet minder de voltooiing van de geheele lijn naar 's Bosch, en het is een feit dat Bossche industrieelen plannen koesteren tot uitbreiding hunner zaken naar de Langstraat sche dorpen, zoodra maar de geheele lijn in exploitatie kan komen, zoodat deze zeker in het belang van velen te 's Bosch is. Geen wonder dusdat het besluit der Bossche kamer van koophandel groote bevreemding heeft verwekt. De plans en verdere stukken, noodig voor de onteigening van gronden voor den spoorweg Kromvoort—'s Bosch, zijn gereed en zullen reeds spoedig ter inzage van be langhebbenden in verschillende gemeenten worden nedergelegd, teneinde hunne bezwaren te kunnen inbrengen. l)e N. T. Ct. zegt Uit goede bron vernemen wij dat een der voornaamste industtieelen onzer stad aan hei Tilbursch Algemeen Verzekerinsfonds voor Werk lieden de aanzienlijke som van f 5U0 heeft ge schonken en wel speciaal ten behoeve van het aan die instelling te verbinden Oudeliedea-fonds. Het is ons tevens aangenaam te kunnen mel den dat het Verzekeriugsfonds vermoedelijk om streeks Januari e. k. iD werking zal treden. In plaats van den heer Leo Swagemakers, directeur der liederlafel Souvenir des Monta- gnards, die bedankt had als lid van hoofdbestuur van den Ned. Zangersbond is gekozen de heer J. C. van Veen uit Arbem. Te Tilburg is in besiag genomen een gul- dtn, beeltenis koning Willem III, jaartal 1865; het stuk is aau 's rijks munt onderzocht eu gebleken valscb te zijn hoewel den vorm heb bende eener echte muntsptcie. Vrijdag werd voor {liet kantongerecht te Tilburg de zaak behandeld tegen zekeren kalve- renkoopmau tegen wien door de maréchaussee aldaar proces-verbaal was opgemaakt, wegens bet op noodeloos pijnlijke wijze vervoeren van vee. De koopman transporteerde zijn kaliersn op de oude wijze. Naruenilijk door ze met de poolen bij elkaar gebonden op eene met stroo bedekte hondenkar te vervoeren. De man ver klaarde dat hij na zijne calange eene audere wijze had beproefd door de kalveren iu den wagen te lateu staan en het gevolg was dat één der twee kalveren dood was en het andere een oog uitgetrapt. Eene boete vau f 5 werd geëischt. Naar wij vernemen werden j.l. Zondag morgen te Tilburg in de nabijheid van het sta tion steernn op de rails van den spoorweg ge vonden waarschijnlijk door baldadige handen daar neergeworpen. Voor zoover wij weten heeft het onmiddeüjk ingesteld onderzoek van de po- iitie nog tot geen nadere ontdekking geleid. Men schrijft uit Tilburg In de eerste belft vaa dit jaar werd op vele fabrieken alhier als een gevolg van het onder zoek der enquête-commissie de schafttijd met een half uur verlengd. Een veertigtal fabrikan ten voerden dezen nieuwen maatregel in doch al spoedig zagen zij er geeD voordeel voor het werkvolk in en een nadeel voor zich zeiven. Nu de wintera.onden aangebroken ziju hebben zij den schafttijd weer op eeu uur teruggebracht, daar zij hierdoor eeu half uur minder met gas licht belioevcü te werken. Het werkvolk blijkt aan één uur schaften genoeg te hebben daar zij bij lang. r rusttijd lang voor den tijd op hun werk verschenen eu in de nabijheid der fabriek wachtieu totdat de bel luidde. D. v. N. Vrijdag is te Waspik op de werf vun den scheepsbouwmeester A. Ruytenberg de kiel ge legd voor het ijzeren paviljoenijakschip „De tijd zal 't leeren", groot 60 ton voor rekening van den heer As. Oerlemans te Vrijhoeven-Kapel. In eene Douderdtg te Amsterdam gehou den vergadering der commissie tot behartiging van de belaugen van Nederlandsche inzender» op do Parijsche wereldtentoonstelling iu 1889,

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2