BUITENLAND. Frankrijk. Turkije. Duitschland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. inhoudende den naam van den belastingplich tige, de dagteekening der goedkeuring van het kohier, het oedrag van den aanslag, den tijd binnen welken de betaling moet geschieden, de dagen en uren waarop daartoe door den ont vanger zitdagen gehouden worden. Art. 4. Het primitief kohier wordt door bur gemeester en wethouders opgemaakt na afloop van den gewonen rerhuistijd in de gemeente, zijnde den 15en April van het jaar waarover de be lasting looptde aanvullingskohieren zoo dik wijls zulks uoodig blijkt. Art. B. De betaling der aanslagen, voorko mende in het primitief kohier, geschiedt dö eene helft binnen eene maand na de goedkeu ring van het kohier, en de andere helft voor het einde des jaars, waarover de belasting loopt. De betaling der aanslagen, voorkomende in aan vullingskohieren, geschiedt binnen eene maand na de goedkeuring der kohieren. Art. 6. Door den raad wordt geheele of ge deeltelijke ontheffing van den aanslag verleend aan belastingplichtigen, die het schriftelijk vragen, na te hebben opgehouden hun hoofdverblijf in de gemeente te hebben of er te verblijven, over eenkomstig art. 245 der gemeentewet, Die ontheffing kan de raad tevens verleenen aan belastingplichtigen, die, blijkens de vervol- gingsstukken tot het betalen van hun aanslag niet in staat zijn, alsmede voor aanslagen, die blijkbaar abusief mochten hebben plaats gehad. Hiervan wordt een staat opgemaakt en den ontvanger uitgereikt, die daardoor ontheven wordt van het verdere verhaal der op dezen staat vermelde aanslagen, of gedeelten van aan slagen. Art. 7. De aanslag is dadelijk en in eens vorderbaar in geval van inbeslagneming of uit winning van de roerende of onroerende goede- xen van de belastingschuldigen. Donderdag was voor Frankrijk een gewichti ge dug, omdat toen Grevy zou beslissen of bij al dan niet als president zou aftreden. Had iedereen verwacht door dea mioister-president de lang beloofde boodschap van den president waai in hij kennis zou geven aan het parlement, dat hij het staatstooneel vaarwel zeidete zul len hooren voorlezenzeer teleurgesteld was men toen men vernam dat Grévy zijn besluit gewijzigd had en geen gevolg aan zijn voorne men zou geven. De mededeeling verwekte groote sensatie en na verschillende voorstellen gehoord te hebben werd besloten de zitting tot 4 uur te schorsen, in de hoop dat de president dan tot andere ge dachten zou gekomen zijn. Toen dit op genoemd uur nog niet het geval waswerd de zitting opnieuw twee uren geschorsten toen kwam Rouvier, minister-president, met de mededeeling van Grévy dat hij geenszins voornemens was op zijn besluitom te blijven terug te komen en Vrijdag aan het parlement van de door hem genomen beslissing zou kennis geven. Deze mededeeling verwekte groote ontevredenheid doch er viel niets anders te doen dan tot Vrijdag uit een te gaan om de boodschap betreffende de plannen van den president af te wachten. Ic den senaat is het eveneens gegaan. De zitting werd geschorscht tot 8 uur en toen Rou vier hetzelfde had medegedeeld wat hij in de kamer heeft gezegd, werd de zitting ook tot Vrijdag verdaagd. Was er in de kamer eene groote opgewon denheid waar te nemen voor het gebouw was dit niet minder het geval. Een menigte had zich op de place de la Concorde en voor het hek van het paleis Bourbon geplaatstdie nu en dan dreigde 's lands vergaderzaal te over rompelen zoodat de republikeinsche garden van tijd tot tijd uitvallen moesten doenom het verloren terrein te herwinnen. Onder de menigte bevonden zich Paul De- roulède het hoofd der revanche partij, en Louise Michel. Eerstgenoemde maakte propaganda voor Grévy, alleen om te voorkomen dat de hoogste staatskost in handen van Ferry zal komen. Hij nam Clovis Hugues in den arm, dat deze Grévy zou steunen doch deze antwoordde dat Grévy het land een klap in 't aangezicht geeft en dat het eigenlijk de plicht der afgevaardigden zou zijn in optocht naar het Elysée te gaan met de vier candidaten waaronder zelfs Ferry aan het hoofd. Des avonds werd de beweging op straat nog •rooter. Circa vijfhonderd manifestanten gelukte het door de politieagenten heen te breken en tot het Elysée te naderen. Een escadron der republikeinsche garde dreef het volk terug, doch de manifestanten groeiden steeds aan, zoo dat de troep in galop kwam aanrennen, hetgeen groote ontsteltenis veroorzaakte. Verscheidene personen geraakten onder den voet. Een twin tigtal arrestatiën zijn geschied. Voor dat de nacht aanbrak waren ook Louise Michel en Deroulède ingerekend. Beiden hadden weinig succes met hunne maoifestatiën want ten slotte werden zij oog door de manifestanten bespot. Het gehalte der rutcoermakers en het betrek kelijk geriuge succes hunDei pogingen geeft ge gronde reden om te verwachten, dat ook verder de orde zal worden gehandhaafd. Na afloop van de senaatzittiugom half ne gen hebben de ministers zich naar het Elysée begeven om Grévy nogmaals van het gewicht der stemmingen in dc kamer gevallen op de hoogte te stellen. 't Is toen dat de president, na aan alle ministers afzonderlijk de opinie ge vraagd te hebben verklaarde aan het verlangen van de kamer en den senaat te zullen voldoen, aan dezen de verantwoordelijkheid van de ge volgen overlatende. Met deze mededeeling keer den de ministers vrij laat in den avond van hei Elysée terug. Zaterdag kau dus de bijeenkomst van het congres te Versailles verwacht worden. PARIJS, 2 December. De heer Grévy zegt in zijne boodschap het volgende Zoolang ik alleen te doen had met de moei lijkheden in den laatsten tijd ondervonden door aanvallen in de pers onthouding van man nen die de republiek aan mijne zijde riep, on mogelijkheid om een ministerie samen te stellen, zoolang heb ik gestreden en ben ik gebleven waar mijn plicht het eischte. Op het oogenblik, waarop de openbare meeniugna beter te zijn ingelichtmij de gegronde hoop liet eene re geering te kunneu vormen en de senaat en de kamer een herhaald besluit hebben genomen datin den vorm eener verdaging tot een be paald uur ten einde eene boodschap af te wach ten gelijk staat met eenen eisch aan den pre sident om zijn ambt neer te leggenzou het nog miju plicht en mijn recht zijn tegenstand te bieden. Evenwel onder de tegenwoordige omstandigheden zou een conflict tusschen de uitvoerende macht en het parlement gevolgen kunnen hebben die mij daarvan terughouden. Beleid en vaderlandsliefde gebieden mij te wijken. Ik laat aan hen die dit hebben veroorzaakt de verantwoordelijkheid voor zulk een precedent, en voor de gebeurtenissen die er uit kunnen volgen. Ik l*g dus zonder berouw maar niet zonder droefheid, de betrekking neder, tot wel ke ik twee malen geroepen werd zonder er om te vragen en in welke ik de overtuiging bezit mijnen plicht te hebben gedaan. Ik beroep mij op Frankrijk. Mijn land zal kunnen verklaren, dat mijn gouvernement ge durende negen jaren het den vrede, de orde en de vrijheid heeft verz-kerddat ik Frankrijk overal heb doen eerbiedigenwaar ik onver moeid werkzaam was voor zijn vooruitgang, en dat ik het land te midden van het gewapende Europa achterlaat in staat om zijne eer en zijn recht te verdedigen dat eindelijk binneu'slands mijn gouvernement de republiek heeft geleid op den verstandigen weg, die door de belangen en den wil des lands was aangewezen. Fra ikrijk zal zeggen, dat ik daarentegen werd onttrokken aan den post, waarop Fraukrijks vertrouwen mij had geplaatst. Die plaats verlatende, heb ik slechts één wensch, namelijk dat de republiek niet worde getroffen door de slagen, die tegen mij waren gerichten dat zij moge zegevieren over de gevareu, waaraan meu haar blootstelt. Ik leg ten bureele der kamer vau afgevaardig den mijn ontslag neder als president der republiek. de internationale toestand bsschouwd moet worden als zeer ernstig. In verband hiermede wordt melding gemaakt van het samentrekken van Russische troepen aan de Oostenrijksche grens. Volgens een telegram uit Berlijn aan ditzelfde blad, zou prins Ferdinand stellig voornemens zijn te abdikeeren, indien de mogendheden vol houden bij hunne weigering om hem te erken nen. Donderdagochtend is er in de stad Chor- ley, in Lancashire, een hevige stoot van aard beving waargenomen welke de huizen deed trillen. De bewoners vluchtten op straat. Aan de Times wordt uit Konstantinopel ge meld, dal de Porte thau9 gerustgesteld is om trent de gevolgen der jongste samenkomst van de keizers. Hare ambassadeurs ts Berlijn en te St. Petersburg hebben gerapporteerd, dat de samenkomst geen ander doel gehad heeft dan om enkele misverstanden tusschen beide regee ringen op te heffen. Beide ambassadeurs voe gen er bij, dat dan ook te verwachten 19 dat men de verstandhouding tusschen Rusland en Duitschland van vriendschappelijker aard zal zien worden. Uil Konstantinopel meldt men van toe nemende zeerooverijen in de golf var. Pi-rzie. De Turksche gouverneur in de provincie Hedjas heeft aan de Porte bericht da» een Engelsch oorlogschip verdachte bewegingen uitvoert nabij het eiland Reismajoemelde bevelhebber, daai- over geioterpelleerd, verklaarde zekere blinde kustklipptn op te zoeken maar toen de En- gelschen geland warensloegen zij tenten op nabij de bekende zoutgroeven, wesha've de gou verneur de Turksche regeering waarschuwde. Deze vraagt de Britsche regeeiing opheldering. Zondag 4 dezer, 's middags 12 ure, zal door de harmonie l'Espérance in de boven zaal bij N. A. Yan Riel worden uitgevoerd: 1. Errinnerung an Teplits, Marsch. Rodolphe. 2. Potpourri sur des motifs d'opéra's. Verdi. 3. Galop. Kiesler. In den senaat heeft Leroyer, nadat de boodschap was voorgelezen, aangekondigd, dat de kamar en de senaat morgen te 2 uur als nationale vergadering te Versailles bijeenkomen zullen. De boodschap werd onder eene doode- lijke stilte voorgelezen. De zitting is in kamer en senaat zouder ver der voorval opgeheven. De volgende zitting is op Dinsdag bepaald. Eene groote menigte welke zich verzameld had op de Place de la Concorde, heeft zich naar het stadhuis begeven om te verzoeken dat de gemeenteraad twee leden afvaardige, bm deel te nemen aan eene manifestatie tegen Ferry. De politie tracht voortdurend de tioepen uit een te doen gaan. Nadat de gemeenteraad heeft beraadslaagd, zal de stoet zich begeven naar het Palais Bourbon. Er zijn militaire voorzorgs maatregelen op groote schaal genomen. In ver scheiden kazernes zijn de troepen, van welke men niet zeker was, vervangen door garnizoenen uit de provincie. Het bulletin der geneesheeren te San Remo omtrent den toestand van den kroonprins luidde den 30 November aldus Het plaatselijk lijden van den ptins vertooat oogenblikkelijk geenerlei verschijnselen dat het kwaad om zich heen griipt. Bezwaren vau welken aard ook zijn niet voorhauden. De algemeene functien van het lichaam zijn voortduiecd zeer goed. De priDS doet bij gunstig weder dagelijks regelma tig eene wandeling of een rijroer. De Nordd. Allg. Zeitung zegt dat het berichtvolgens hetwelk Bismarck in eenen brief aan Schuwaloff om eene audiëntie bij den czaar heeft verzochten dat deze door Muravieff aan Bismarck heeft laten weten, det hij bereid is hem te ontvangen alleszins juist is. Het zal aan ieder die met derge'ijke omstandigheden bekend is, duidelijk zijn, dat de toedracht niel anders kon zijn. De rijkskanselier zou zich aan onbeleefdheid schuldig gemaakt hebben als hij had nagelaten den hoogen gast van keizer Wilhelm eene audiëntie te vragen. Hij was in de eervolle verplichting alzoo te handelen en bleef aan den czaar overgelaten, het verzoek toe te staan of te weigeren. De Standard zegt, dat Engeland's uitmuntende verhouding tot het drievoudig verbond zal bij dragen tot het behoud van den vrede. De Times, over ditzelfde ooderwerp sprekende, acht het niet waarschijnlijk, dat Salisbury in den bedoelden zin eenige formeele verbintenis zou onderteekeud hebden, maar wel, dat hij te Weenen en te Rome Verzekeringen heeft gege ven, welke de kabinetten aldaar volkomen moe ten bevredigen. Door een telegram uit Berlijn verneemt de Standard, volgens welingelichte personen aldaar, WAALWIJK, 3 December 1887. In de Woensdagavond gehouden open bare vergadering van den gemeenteraad is voorgelezen een besluit van ged. staten, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot afstand van weiland enz. aan het rijk een koninkl. besl. houdende goedkeuring der jaarwedden van burgemeesters en se cretarissen. De gewijzigde jaarwedden gaan in 1 Januari 1888. Vastgesteld werd het suppletoir kohier der hondenbelasting op een bedrag van f 14. Verder is behandeld de gemeentebegroo- ting voor 1888, reeds vroeger in ons blad opgenomen en nagenoeg onveranderd ge bleven. De keiweg in de Stationstraat zal ver breed worden en trottoirbanden gelegd van af de Loint bij de school tot aan den over weg aan weerszijde één rij boo meneen deskundige zal over de zaak gehoord wor den. In de Gr. straat zal aan de noordzijde, tus schen den heer Wijten en de Twee kolom men een model trottoir worden gelegd met hoornen er langs; ten minste als er van de Stationstraat geld overschiet. Dc keibestrating in de Groote straat zal worden bijgewerkt met nieuwe keien in het midden en oude langs den kant. Een nieuw riool zal worden gelegd van de markt naar de Loint. De boomen op de markt worden verwijderd en anderen in de plaats gesteld. De prijs van het gas wordt verminderd op 9 cent voor verlichting en 8 cent voor huishoudelijk gebruik of drijfkracht»! Verbruikers van meer dan 2000 M, per jaar krijgen 10 pet. reductie. Voor huishoudelijk gebruik of drijfkracht is alleen gas verkrijgbaar voor hen, die het ook gebruiken voor verlichting. Een post van f2600 is uitgetrokken voor aankoop van grond, en de f 1400, uitgetrok ken voor een nieuwe veldwachterswoning, is geschrapt. Het uitvoerig verslag geven wij in ons volgemj. nummer. Gisteren morgen werd op de zaal van „Musis* Sacrum" een vergadering gehouden door eenige gemeentebesturen uit de Lang straat en het Land van Heusden en Altena, benevens den president der K. van K. alhier, betrekkelijk de communicatie over den nieu wen Maasmond schutsluis aan de Waal- wijksche haven exploitatie van het ge deelte spoorweg WaalwijkVlijmen en het houwen van het resteerende gedeelte van den spoorweg Zwaluwe's Bosch. Het voorzitterschap werd waargenomen door den burgemeester van Waalwijk, die het eerst aan de orde stelde de communi catie over de nieuwe rivier. Na eenige discussie en nadat het voor stel geen algemeene instemming vond om ter hoogte van Ganzoijen een vaste brug te verzoeken, werd met algemeene stemmen een voorstel aangenomen van den burge meester vanJEeten om de hooge regeering te verzoeken .(eene vaste brug te bouwen daar waar die^het meest in 't belang der beide landstreken wordt geacht, zoover mo gelijk westwaarts van^Heusden, en in plaats van de geprojecteerde kabelpontveeren deze te vervangen door stoombootveeren. Wijders werd mede met algemeene .stem men besloten Andermaal aan te dringen op den bouw eener schutsluis aan de haven te Waalwijk zoomede op exploitatie van het afgewerkt gedeelte spoorweg WaalwijkVlijmen en het afwerken van het baanvak, Vlijmen den Bosch. Ten slotte werd eene commissie benoemd van zes leden, die de noodige adressen zal samenstellen en verder die stappen doen, die in 't belang der zaak zijn. Deze commissie bestaat uit de heeren burgemeesters van WaalwijkBaardwijk Capelle, Eeten en Tilburgden president der kamer van koophandel en de secretaris van Waalwijk als secretaris bij die commissie. Gisteren zijn aan het rijksmagazijn van militaire kleeding, uitrusting enz. te Amsterdam aanbesteed 72000 paren halve zolen 96000 achterlappen. Minste inschrijvers waren o. a. voor de halve zolen Van der Heijden Van Grins ven alhier, voor 6 perceelen, elk van 6000 paren a 42 cent; J. v. d. Bergh te Baardwijk, een perceel a 42 en één a 43 cent. Voor de overige perceelen de beide bo- vengenoemden, en Wessels tegen 45 cent. Te Ürunen heeft deze week een voor een tilbury gespannen paard dat behoorlijk stond vastgebonden, zich weten los te werken en is er toen van doorgegaan in zijne vaart wierp het eene kar ten onderste boven, waarop 3 per.-onen gezeten waren, die er gelukkig met den schrik afkwamen. Een eind verder wist het zich ge heel van het rijtuig los te maken, en liep toec zonder eenige verdere schade te veroorzaken nnar zijn stal te Waalwijk. Gisteren is hier een paard gevallen, ge spannen voor een met hooi geladen kar. Een der boomen kwam op het lichaam terecht, waar door een paar ribben gebroken zijn. Bij de Donderdag plaats gehad hebbende aanbesteding van het vergrooten van het be- s'.aaude liefdegesticht te Moergestel, was van de 24 inschrijvers de laagste Th. Gustenhoveu te Tilburg voor f 60,393. Woensdag 19 te Tilburg de difinitieve ver gadering vau aandeelhouders gehouden voor de oprichting van het »Tilburgsch algemeene verze kering- en ondersteuDing3fonde voor werklieden* 25 aandeelhouders waren aauwezig en de ont werpstatuten werden behoudens eenige verbete ringen goedgekeurd. Wanneer de koninklijke goedkeuring verkregen iszal het fonds onder directie van den heer Adr. H. Oomen met 1 Januari e. k. in werking treden. Staande de vergadering werd de heer J. F. Jansen burge meester tot eerelid en de heeren tlr. Deelen en Soer tot adviseurs benoemd terwijl wat het kapitaal der vennootschap betreft bepaald werd dat de vaste uitkeeriugssommen herverzekerd zouden worden bij de Verzekeringsmaatschappij te 's Gravenhage. TeveD9 werd voor kennisgeving aangenomen het bericht van den heer Armand Diepen, waar bij deze f 500 ten geschenke geeft voor het uit de winsten van genoemd foods te vormen oude- liedecfouds. De bijdragen door de werklieden te leveren, zijn verdeeld in 3 klassen, nl. die an 5, 10 en 15 ct. Eerstgenoeraden ontvaugen in geval vau ziekte f 1,50 per week en bij on bekwaamheid tot w.rken door persoonlijke on gelukken t 200 in gedeelten, of, wanneer zij het leven mochten verliezen, f200 in een9, te beta- leu aan de nagelaten betrekkingen. Voor hen, die 10 cent per week opbrengen bedragen die sommen f3 en f400, en voor hen die 15 cent per week bijdragen f4.50 en f600. Het fonds zal gevestigd worden in een der lokalen van he' raadhuis, terwijl onder inacht neming vau art. 51 Wetboek van koophandel de vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van 99 jaren, aanvangende op den dag waarop de koninklijke bewilliging zal zijn verkregen. Behalve de aandeelhouders der 150 aandeelen van f 100, waaruit het kapitaal bestaat, zullen bij de oprichting nog donateurs kunnen toe treden tegen betaliug eener jaarlyksche contri butie van f2.50. Te Tilburg is gearresteerd zekere Pb. van U., wonende bij J. V. Rozeudaal. beschuldigd van diefstal van geld bij zijn huisbaas. Hij be kende de daad en bracht teven9 eenige dief stallen aar. hel licht, die hij gezamenlijk met genoemden J. V. R. zou hebben gepleegd. De voorwerpen toen ontvreemd zijn bij R. gevoDtlen. Deze is daarop ook in verzekerde bewaring giet steld. De politie te 's Hoge waarschuwt dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van han delsbetrekkingen met Cornelis Bakkerbrieven

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2