Nummer 98. Zondag 11 December 1881. 10e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. e nieuwe Kiezers. ANTOON TIELEN NATIONALE MILITIE. Engeland. BUITENLAND. Belgie. Duitschland. Frankrijk. "UITGEVER: Waalwijk. et Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo /en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De voorzitter van den gemeenteraad van Waal wijk Gelet op art. 7 der thans geldende kies wet Noodigt bij deze de mannelijke inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij in eene andere gemeen te zijn aangeslagen over het laatst verloopen dienstjaar ter zake van hunne woning in de per- soneele belasting naar een hoogere huurwaarde dan die, welke volgens art. 1 litt. a en der wet van 24 April 1843 aanspraak geei't op verminde ring tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagenof in de grondbelasting in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van minstens f 10.daarvan voor 21 December a. s. te doen blijken door overlegging der voor vol daan geteekende aanslagbiljetten. Nog worden uitgenoodigd zij, die, hetzij hoof den van gezinnen ol alleen wonende personen zijnde van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd ge deelte van een woonhuis, waarvan de huurwaarde voor de personcele belasting ten minste op f56, is gestelcf en gedurende 9 maanden zijnde van 21 Maart tot 21 December '1887 een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waar naar geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt maar waarvan de jaarlij ksche huurwaarde, ongestoffeerd in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afge zonderd gedeelte van het woonhuis geschat op het, volgens art. 1 a en b van bovengenoemde wet bedoelde bedrag van den vollen aanslag be reikt, aangifte te doen door inzending aan het ge meente-bestuur van eene verklaring model c van den 7n December af ter seci'etarie ver krijgbaaren hen die aangeslagen zijn in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen door inzending, van eene verklaring model B mede ter secretarie verkrijgbaar. "Waalwijk, 4 December 1887. De voorzitter voornoemd, HOFFMANS l.v; is de vaderofis deze overleden de moeder of, zijn beiden overleden, de voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Met waarschuwing, dat diegenen, welke zich op den 31 Januari 1888 niet hebben aangegeven overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijk, 9 December 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Oproeping tot inschrijving. Burg. en wethouders van Waalwijk, gelet op art. 19 der wet van '19 Augustus 1861 ^Staats blad no. 72), betreffende de inschrijving voor de nationale militie, brengen ter kennis van de be langhebbenden: dat alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januari van het jaar '1888 hun 19e jaar zijn ingetredennamelijk die geboren zijn in het jaar 1869, onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of niet, verplicht zijn zich in de maand Januari 1888 voor de militie te doen inschrijven dat voor ingezetene wordt gehouden lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moederof, zijn beiden overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 185Ü (Staatsblad no. 44) 2o, hijdie geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden, den 1 Januari 1888 voorafgaande, in Nederland verblijl hield 3o. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt; dat voor ingezeten niet wordt gehouden de vreemdeling behoorende tot een staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen terwijl daarentegen hijdie eerst na het intreden van zijn 19e, doch voor het volbrengen van zijn 20ste jaar, ingezeten wordt, verplicht iszich zoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven dat voor de militie niet wordt ingeschreven: lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Nederlander isen 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten dat de inschrijving geschiedt lo. van een ongehuwde in de gemeentewaai de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd wooni; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeftof door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeen te waar hij woont; 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 'slands dienst in een vieemd land woont, in de gemeen te waar zijn vader of voogd het laatst in Neder land gewoond heeft. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis Naar aanleiding van de hierboven geplaat ste bekendmakingzullen wij even duidelijk maken, wie na 't in werking treden der nieuwe kiesregeling kiezer wezen zal. Zooals men weet, moest men, om kiezer te zijn, tot dusver wezen: Nederlander, man nelijk en meerderjarig. Dit is nog zoo. Voorts moest men in de directe belasting een som betalen van minstens 20 tot hoogstens lOü gulden per jaar. Dit verschilde naar de plaats waar men woonde. Thans is dit laatste anders geworden. Wanneer men aan de eerstgestelde eischen voldoet, d. i. meerderjarig, mannelijk Neder lander is, zijn er voor het overige drie ver schillende maatstavenvolgens welke men beoordeeld kan worden om kiezer te zijn. En die drie maatstaven zijn voor 't geheele rijk gelijk. Men is kiezer, wanneer men in de perso neele belasting is aangeslagennaar eene huurwaarde, die geen reden geeft tot vermin dering van den aanslag. Men weet namelijk, dat wanneer de huurwaarde van het huis, dat wij bewonen, zéér gering is, de aanslag voor het personeel slechts voor 3/s of Vs wordt toegepast. Wie de vermindering geniet blijft uitge sloten van het kiesrecht. In 't algemeen dus wordt men op grond dezer bepaling kiezer, wanneer de jaarlijksche huurwaarde der woningen of woonhuizen, die men bewoont, hooger is dan: f 24 in gemeenten welker kom eene bevol king heeft van beneden de 3u00 zielen. f 28 in gemeenten welker kom eene bevol king heeft van 3000 tot beneden 5000 zielen, f 33 in gem. van 5000 tot ben. 8000 z. f 38 f 44 f 49 i 55 f 70 8000 12000 17000 12000 17000 24000 24000 36000 36000 48000 t' 100 48000 en daarboven. In Waalwijk moet men dus eene woning bewonen, waarvan de geschatte huurwaarde hooger is dan f28. Maar het kan gebeuren dat men door ver schillende omstandigheden nog niet zoo'n ruime woning bewoont. Een alleenloopend jonkman, bij voorbeeld, die bij vreemden in den kost is. Welnu, zegt de wetgever, vol doet gij aan dien eenen maatstaf niet, dan hebben wij nog een anderen. Betaalt ge misschien ook f 10.— grondbe lasting Ge bezit misschien al bewoont ge het zelf niet een huisje, of wel een lapje grond, wat het ook zij, als er maar ten minste f 10 per jaar grondbelasting voor worde betaald, dan vragen wij naar al het andere niet en maken u kiezer. Ook dat nietzegt ge. Welnu, dan nog een andere vraag Woont gij misschien bij iemand in, die zelf een groot huis bewoont, een huis bijvoorbeeld, waarvan de onzuivere huurwaarde hier in Waalwijk minstens f56 bedraagt Zoo ja, dan is uw hospes kie zer dat weet ge. Maar als gij van dat huis nu ongeveer de helft bewoont, dan is het eigenlijk net zoo goed, alsof uw hospes en gij ieder een woning bewoont, van 28 gulden onzuivere huurwaarde. Welnu als zoodanig zullen wij het dan maar beschouwen, en wij maken niet alleen uw hospes, maar ook u kiezer. Aldus de wetgever! Zooals men ziet is de maat volgemeten en de gelegenheid om kiezer te worden groot. Maar waarom toch nog altijd zooveel be perkingen en waarom altijd de kiesbevoegd heid afhankelijk gemaakt van voorwaarden die zekere weigesteldheid verraden vraagt wellicht deze of gene. Ja, lezer, dat is en blijft een geschilpunt tusschen vóór- en tegenstanders van algemeen stemrecht. Wat eerstgenoemden bedoelen, weet ge algemeen stemrecht zegt zoo duidelijk mogelijk wat het beteekent. De tegenstanders hebben daarentegen de volgende bedenkingen Wanneer alle meer derjarige Nederlanders kiezers worden, dan zullen er een massa personen met een stem biljet rondloopen, die niet vrij in hunne keuze zijn. Deze heeft den een of ander, onder wiens invloed hij staat en van wien hij af hangt. Die afhankelijkheid zou wel eens aanleiding kunnen zijn, dat hij niet zal durven stemmen zooals hij zelf liefst zou willen maar dat hij den naam zal invullen, dien men hem voorschrijft. Daar is wel iets van aan. Er mogen er honderden zijn in eene on dergeschikte betrekking, die toch hun opinie weten te handhaven, er zijn er duizenden die dit niet kunnen en die zich, in verkiezings aangelegenheden, aan den wil van hun last gever zouden onderwerpen. Deze kreeg dan, door al zijn invloed, een macht die hem niet zou toekomen en die gevaarlijk worden kan. Dat is de voornaamste bedenking van de tegenstanders van algemeen stemrecht. Om daaraan nu tegemoet te komen stelt de wetgever eenige voorwaardendie wij hierboven hebben genoemd. Waarom die voorwaarden allen in een zekere mate van welgesteldheid bestaan, vindt zijn grond hierin, dat men moeielijk aan iemands neus kan zien, of hij onafhankelijk genoeg van karakter is om, ondanks zijne maatschappelijke afhanke lijkheid van sommige lieden, toch naar eigen inzicht te stemmen. Als men dat maar kon, dan was dat zaakje gezond en zouden vóór- en tegenstanders het spoedig eens zijn, daar beiden erkennen, dat een kiezer, die niet durft te kiezen zooals hij meent dat het moet, maar anderen naar de oogen ziet, eigenlijk geen kiezer behoort te wezen. Maar nu dit niet kan, moet men er iets op vinden en daarom gaat men uit van den stelregel, dat iemand, die iets bezit of door zijne verdiensten een zekere welvaart geniet, althans eenige kans van onafhankelijkheid biedt. In hoeverre men dit met de hierboven genoemde maatstaven nu juist zal hebben bepaald, zal de toekomst moeten leeren. Onze lezers kunnen nu alvast bij zich zeiven be palen of zij in 1888 kiezer zullen worden of niet. zich ontvangen dien hij opdroeg een ministerie samen te stellen. Goblet heeft de opdracht aanvaard. Men gelooft dat hij slagen zal. Hij zal de medewerking van generaal Bou- langer inroepen. In verband met de troepenbewegingen in Oos'elijk Europa wordt uit Parijs bekend dat de minister van oorlog Ferron gedurende zijn ministerschap de Fransche troepen op de ooste- oostelijke grenzen met 20,000 man versterkt heeft. De heer Grévy scheen eiken dag, gedurende zijn presidentschap nota te houden van de ge beurtenissen waarvan hij getuige en dikwijls de bewerker was. Deze aanteekeningen zullen waarschijnlijk geredigeerd door zijn secretaris Fourncretin een deel uitgegeven worden on der den titel,/Herinneriogeu van een presi dent." De Paris maakt een telegram uit Kaïro ope.ibaar, volgens hetwelk de Italianeu eene nieuwe nederlaag zouden hebben geleden bjj Massowah. Het expeditie-corps voor een groot deel samengesteld uit inboorlingen zou in een gevecht op de 1 lucht gedieven zijn. Parijsche bladen stellen voor om het lijk van den te Maagdenburg overleden en begraven. Carnot den grootvaderr van deu nieuwen pre sident en tever.8 dat van Marceau uit Coblenz naar Parijs over te brengen, bij gelegenheid van het eeuwfeest der groote revolutie in 1889. Marceau was een der grootste generaals der eerste republiek, die in 1796 aan den Rijn tegen de Oostenrijkers streed en 20 Sept. bij Alten- kircheu sneuvelde. Hij ligt echter niet te Coblenz doch te Neuwied begraveu. Te Coblenz is alleen een monument voor hem opgericht. Paul Déroulède heeft voor goed zijn ont slag ingediend als eere-voorzitter vau de Ligue des Patriotes. De pogingen om een ministerie van de concentration républicaine samen te stellen zijn niet gelukt, omdat, llibot en de Ferryïsten zich terugtrokkeu uil het nieuwe ministerie. Zaterdagnacht vond een spoorwegwachter op de rails in de nabijheid van ds Belgische grens gemeente Flerou het lijk van zekeren Nicolaaas Claessc-n oud 37 jaren. De liukerarm was van he,t lichaam gescheiden. Men veronderstelt, dat C. door den laatsten trein die teu 10 uur uil Flerou naar Herve vertrektis overreden. Ge noemde C. werd tegen den avond in >le nabij heid van den spoorweg gezien terwijl hij in kennelijkeu staat van dronkenschap verkeerde. llij laat eene weduwe met 4 nog jeugdige ki. deren achter LONDEN, 9 Dec. De radicalen te Londen zijn van plan aan Alfred Linnel', den ongeluk kige, die op Trafulgar Square werd overredeo, eeu plechtige begrafenis Ie geven en wel Zondng, opdat de werklieden daarbij tegenwoordig kunnen zijn. De stoet zal van Trafalgar Square uitgaan. Al de liberale afgevaardigden der hoofdstad zullen worden uitgenoodigd en men zal den bis schop van Londen vrageu den dienst te doen op het graf. Een-en-vijftig geestelijken van Bristol heb ben aau Salisbury, Balfour, Gladstone en aan de afgevaardigden dier stad in het lagerhuis een adres gezonden, waarin zij opkomen tegen het optreden van de Eugelsche regeering in Ierland. De gemeenteraad van Dublin, voor drie kwart uit Parnellistcn samengesteld, is natuurlijk niet ingenomen met de opsluiting van de lord- mayor in de gevangenis. Thomas Sexton, de uieuw benoemde lordmayor voor het volgeoa ambtsjaar, stelde in de zitiiig van gisteren voor dat de raad bij wijze van protest tegeu die han deling der regeering, zou woiden verdaagd. Te vens kondigde hij aau dat hij in eene buitenge wone zitting, uader op te roepen, zou voorstellen om aan den heer Sullivan bet eere-burgerschap Van dc stad te verleenen. Daarop ging de raad overeenkomstig het voor stel van Sexton, uiteen. Woensdag heeft president Carnot Goblet bij De commissie, uit den Duitschen rijksdag be noemd tot onderzoek der voordracht tot rer- hooging der graanrechten, heeft in eerste lezing zich daartegen verklaard, welk besluit ceuig op zien heeft gewekt. Het is echter nog niet defi nitief, en in elk geval ook uiet bindend voor dep rijksdag.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1