Nummer 99. Donderdag 15 December 1887. 10e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. RIJKSPOSTSPAARBANK, BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: ANTOON TIELEN Waalwijk. „Een nuttig werktuig". De Echo van het Zuiden, m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 m aan den 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden uan den Uitgever. Advertentiën 17 regels ƒ0,60 daarbo /cu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De voorzitter van den'gemeenteraad van Waal wijk Gelet op art. 7 der thans geldende^ kies wet Noodigt bij deze de mannelijke'! nwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij in eene andere gemeen te zijn aangeslagen over liet laatst verloopen dienstjaar ter zake van hunne woning in de per- soneele belasting naar een hoogere huurwaarde dan diewelke volgens art. '1 litt. a en der wet van '24 April 1843 aanspraak geeft op verminde ring tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagenof in de grondbelasting in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van minstens f10.daarvan voor 21 December a. s. te doen blijken door overlegging der voor vol daan geteekende aanslagbiljetten. Nog worden uitgenoodigd zij, die, hetzij hoof den van gezinnen oi alleen wonende personen zijnde van den inwonenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd ge deelte van een woonhuis, waarvan ae huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op f56, is gesteld en gedurende 9 maanden zijnde van 21 Maart tot 21 December 1887 een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waar naar geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt maar waarvan dejaarlijksche huurwaarde, ongestoffeerd, in verhouding tot de belastbare huurwaarde van het woonhuis of afge zonderd gedeelte van het woonhuis geschat op het, volgens art. 1 a en b van bovengenoemde wet bedoelde bedrag van den vollen aanslag be reikt aangifte te doen door inzending aan het ge meente-bestuur van eene verklaring model c van den 7n December af ter secretarie ver krijgbaar, en hen, die aangeslagen zijn in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen door inzending van eene verklaring model B mede ter secretarie verkrijgbaar. Waalwijk, 4 December 18S7. De voorzitter voornoemd, HOFFMANS l.v; Oproeping tot inschrijving. Burg. en wethouders van Waalwijk, gelet op art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad no. 72), betreffende de inschrijving voor de nationale militie, brengen ter kennis van de be langhebbenden: dat alle mannelijke ingezetenen die op den 1 Januari van het jaar 1888 hun 19e jaar zijn ingetredennamelijk die geboren zijn 'in het 'jaar 1869, onverschillig of zij redenen van vrijstelling hebben of niet, verplicht zijn zich in de maand Januari 1888 voor de militie te doen inschrijven dat voor ingezetene wordt gehouden: lo. hijwiens vader, of, is deze overleden wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2o, hijdie geen ouders of voogd hebbende fedurende de laatste achttien maanden, den 1 anuari 1888 voorafgaande, in Nederland verblijf hield 3o. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt; dat voor ingezeten niet wordt gehouden de vreemdeling behoorende tot een staat, waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkcerigheid is aangenomen terwijl daarentegen hijdie eerst na het intreden van zijn 19e, doch voor het volbrengen van zijn 20ste jaar, ingezeten wordt, verplicht iszich zoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven dat voor de militie niet wordt ingeschreven: lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Nederlander isen 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten dat de inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeentewaai de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overledende voogd wooni '2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeftof door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeen te waar hij woont 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die Ier zake van 'slands dienst in een vieemd land woont, in de gemeen tewaar zijn vader of voogd het laatst in Neder land gewoond heeft. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis is de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Met waarschuwing, dat diegenen, welke zich op den 31 Januari 1888 niet hebben aangegeven overeenkomstig de wet zullen worden gestraft. Waalwijk, 9 December 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. (-O-O—) Bij feestdagen, als de wederom ophanden zijnde (Kerstmis en Nieuwjaarsdag), worden gelijk de ervaring leerde door schoolcommissies, in- dustrieelen en anderen (colleges, dan wel parti culieren), vaak geldelijke belooningen of cadeaux in den vorm van spaarbankboekjes uitgereikt. Het kan zijn nut hebben, de aandacht der personen of lichamen, die op dergelijke wijze belooningen wenschen toetekennen of geschenken willen aan bieden te vestigen op de bestaande gelegenheid om, binnen zeker tijdsverloop, de terugvordering van ingelegde sommen te beletten. Dit kan ge schieden door in de zoogenaamde „Verklaring* (een gedrukt formulier, hetwelk, bij de toetreding als inlegger, moet worden geteekend) een voor waardelijk beding, ten aanzien der terugbetaling, te doen opnemen. Zoo kan o.a. de terugbetaling aan de inleggers (dat zijn zij te wier namen de boekjes luiden) afhankelijk worden gesteld van de toestemming van hen, die de boekjes hebben genomen, of kan daarvoor een of ander tijdstip, eene of andere ge legenheid als bijv. meerderjarigheid, huwelijk enz., worden aangenomen. Is bij den inleg ten behoeve en ten name van derdengeene dergelijke restrictie gemaakt, en verkrijgt dus de bevoordeelde de dadelijke be schikking over de ingelegde gelden, dan gelijk reeds niet zelden bleek worden deze dikwijls zeer spoedighetzij geheel, hetzij grootendeels teruggevorderd. Zij echter, die den hierbedoelden vorm om be looningen toetekennen, weldadigheid uitteoefenen of geschenken te geven, te baat nemen, doen dit klaarblijkelijk met het doel, om bij de belang hebbenden den lust tot sparen optewekken. Im mers, ware dit niet het geval, dan zou de weg der Rijkspostspaarbank wel niet worden gekozen. Doch, handelende op eene andere dan ae, hier boven aangeprezen wijze, wordt, in talrijke ge vallen, dat goede doel gemist, blijft het heilzaam streven der gevers veeltijds zonder gevolg. Het kan daarom dienstig zijn, den, bij deze gegeven wenk, onder de aandacht van het alge meen te brengen. Bij den heer J. G. de Fraiture leerlooier te Rijen (Noord-Brabant) zag ik die pomp voor het eerst in werking; veel anderen met mij hadden de gelegenheid om ons van de degelijkheid van het het stelsel te overtuigen. Ze werkt gemakkelijk, een jongen van 15 jaar kan ze bedienen en verplaatsen, ze geeft 7000 liter water per uur. Zij wordt zonder eenig toestel op den bo dem naast de knip geplaatst, is voorzien van rnime metalen kleppen, waar dikke stoff°n doorheen gaan; dus geene verstopping van run geen last van bevriezen omdat ze naar willekeur kan opgepompt of afgelaten worden. Dezelfdt pomp zou voor water en bediening der runkuipen kunnen gebruikt worden. Een zulkdanige pomp kan de heele looierij van water voorzienomdat ze zoo gemak kelijk verplaatsbaar is. In een woord het is „eene vernuftige vin ding" die aan alle vereischten van onzen tijd voldoet en alle aanbeveling waardig is; dat ieder belanghebbende zich overtuige en door besparing van werkloon er zijn voordeel mee doe. Fen man van het vak. Ingezonden. Onder een der voornaamste werktuigen, waarvan in de looierij dagelijks gebruik moet worden gemaakt, behoort vooral de pomp-, bij eenigszins nauwkeuriger overzicht daarom trent staat men verbaasd, dat in zulk groot aantal onzer looierijen het pompwerk nog zoo primitief mogelijk is d. w. z. uiterst gebrekkig en sukkelachtig. Het werk vordert niet, dus nadcelig met zulk tuig te blijven voortwerken. Het groote bezwaar tot den laatsten tijd was echter juist om een beter geschikt werk tuig te bekomen. Wel is waar hebben eenige voorname looiers (baanbrekers) zich van nieuwe stelsels voorzien, die in 't begin schenen te voldoen doch later tot teleur stelling leidden wegens te ingewikkelde sa menstelling, veel slijtage en andere gebre ken. Een hoogst nuttig werktuig, dat reeds sinds eenige jaren in buitenlandsche looie rijen bijna algemeen in toepassing isis de Gebreveteerde pomp „La Gloutonne"zooals de beuaming zegteen echte veelvraat of slokop,welke eindelijk haar weg ook naar onze Nederlandsche looierijen heeft ge nomen (onze octrooien— of brevetten wet heeft, die zaak waarschijnlijk een tijd lang teruggehouden.) Wegens doelmatigheid en soliditeit wer den met die pomp de l8te prijzen behaald op alle concoursen 1876 1887 (Bel- gie Frankrijk) enz. De gebeurtenis, die sedert Zaterdag te Parijs alles op den achtergrond dringt, zelfs de minis- terieele crisis, is de moordaanslag op Jules Ferry. Tot zoover zijn de tegenstanders van Ferry er in geslaagd den haat tegen hem op te wekken, dat een nietswaardige het zich als een plicht rekende, dat hij de maatschappij van zulk een monster verloste. Wanneer men den moordenaar vroeg welk kwaad hij kende, dat door Ferry, zoolang hij minister was, i9 aangericht, zou hij ongetwijfeld met den mond vol tanden staan. Doch hij is een vlijtig lezer van de radicale en onverzoenlijke bladen geweest en deze hebben Ferry, uit vrees dat op hem de keuze voor pre sident zou vallen, zoo zwart in de oogen van het publiek gemaakt, dat velen der verblinde lezers zich niet konden loorstellen, dat zulk een man in het land geduld werd. Wie voor een groot deel schuld heeft aan de poging tot moord op Ferry gepleegd, is du9 niet moeielijk uit te maken. De aanslag is geschied in het gebouw der kamer vau afgevaardigden. Zaterdagmiddag ver voegde zich een persoon, Aubertin genaamd, bij een portier vau het paleis Bourbon en verzocht een kaartje den heer Ferry te overhandigen, waarop de naam van den hoofdredacteur van de S o 1 e i 1 gedrukt stond, en waarop verder met potlood geschreven was„Ik moet den heer Ferry spreken." De portier ried echter Ferry aan niet te komen, omdat de man er verdacht uitzag, doch deze stoorde zich aau deze waarschuwing niet en had nauwelijks een brochure van den moordenaar aangepakt, toen deze een revolver uit een doek haalde en drie 9choten op Ferry loste. Een der schoten miste, do twee overige troffen hem in de borst, doch kwetsten hem niet levensgevaarlijk. De moordenaar werd gegrepen evenals een medeplichtige, die een revolver onder het vluchten wilde afschieten. Een groote sensatie had dit ongeval tengevolge. Aan den gewonde werd geneeskundige hulp ver leend, waarna hij naar zijo huis vervoerd werd. Verscheideue staatslieden, waaronder de president der republiek, hebben des avonds hun naam in een register ten huize van Ferry doen inschrijven als bewijs vau belang9te'ling. Ook zijn uit alle oorden des lands e.i zelfs uit Tunis telegrammen van leedwezen ontvangen. Het eerste gevolg van den aanslag zal een duel zijn. E;ii redacteur van de Radical en zijn ambtgenoot van de Lantern e, die iu de ka mer waren, geraakten over het geval in zoo hef tige woordenwisseling, dat een duel onvermijdelijk werd. De moordenaar heeft verklaard dat vier vrien den zich verbonden hadden Ferry te vermoorden en dat hij door het lot was aangewezen de daad te volvoeren. Hij i9 trotsch op hetgeen hij ge daan heeft er. is in de veronderstelling dat hij Ferry gedood heeft. De man is welgemoed en hij eet, drinkt en slaapt naar behooren. Later zal dit wellicht wel anders worden. Men is op het spoor gekomen van een aantal nieuwe schandalen ten laste van Wilson. Dat deze handel gedreven heeft in de ridderorde van het Legioen van eer, wiel men, naar zoover men tot nu toe heeft kannen nagaan, bepaalde zich dat tot eenige bijzondere gevallen. Doch te oordeelen naar hetgeen ♦hans gemeld wordt, hesft hij dien handel op reusachtige schaal gedreven. Toen de eerste onthullingen van zijne practijken gedaan werden, heeft hij zich gehaast de vele brieven, die hem te dien aanzien compromitteer den, door krocht van geld of door andere mid delen meester te worden. Dit moot hem voor een goed deel gelukt zijn, maar niet met alle brieven en overgeblevene nu zijn het, die men ontdekt heeft en die reeds ia handen van het gerecht zijn. De handel was van dien aard, dat het ridderlint niet bij kleine stukjes, maar als het ware bij de el verkocht is. Als zeker werd gemeld dat de raadkamer Dinsdag (gisteren) eene beslissing ia de zaak van Wilson zou nemen. Door de nieuwe ont dekking zal die beslissing nu nog wel wat op zich laten wachten, daar een nieuw onderzoek noodig zal zijn. Dit alles wordt medegedeeld door het Petit Journal. Sedert eenige dagen zijn de muren van Parijs beplakt met bloedroode biljetten van den commune generaal Eudes en het gemeenteraadslid Valiant, waarin zij, uit naam van de revolutio naire comités, der bevolking van Parijs dank zeggen voor hare houding bij de verkiezing van den president der republiek. Door die houding, verklaren zij, »is het gelukt Ferry te verslaan en i9 de republiek behoed voor de slachting der staatsgrepen." De heer Fallicres heeft zich Zaterdagmorgen naar het Elysée begeven, om den president der republiek te verklaren dat hij in de onmoge lijkheid zijnde om een ministerie de concentra tion républicaine te vormen, zijne taak om een kabinet samen te stellen nederlegt. Daarna heeft Tirard de taak op zich genomen en Maandag avond heeft de president der re publiek de besluiten geteekend, waarbij benoemd worden tot minister-president en van financiën Tirard, tot minister van buitenlandsche zaken Flourens, van justitie Fallièies, van binnenland- sclie zaken Sarrien, van onderwijs en eeredienst Faye, van marine Mahy, van openbare werken Louvet, van koophandel Dautresme, van land bouw Viette, van oorlog de generaal Logerot, commandant van het 8e legerkorps te Bourges. De conferentie tot beslechting der Marok- kuansche qaaestie zal nog niet zoo spoedig bijeen zijn. Frankrijk wil wel aan de beraadslaging deelnemen doch onder voorwaarde, dat niet de binnenlandsche toestand behandeld wordt, maar alleen maatregelen worden vastgesteld lot be scherming der vreemdelingen en inlanders, wan neer zij de bescherming der consuls inroepen. Spanje zou ook tegelijk de binnenlandsche aan gelegenheden willen behandeld zien, zoodat het bijeenkomen der conferentie nog ver ia 't ver schiet is. De Times meldt uit Kon9tantinopeldat de Porte zich bij de Fransche regeering beklaagd heeft over handelingen der Tunesische grens- af bakeningscommi9sie welke gebied van Tripoli in den omtrek der grens tracht te benaderen. De overheid van Tripoli heeft daarentegen ge protesteerd te Konstantinopelen de Porie vraagt een plaatselijk onderzoek. Op de Australische kustniet ver van Melbourneis or»lang9 het stoomschip Cheviot verbrijzeld op de rotsen. De schroef was ge broken en het schip werdwat men ook er

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 1