A Duitschland. Italië. Bulgarije. Oostenrijk. BINNENLAND. Sc S~ tegen deedmet geweld naar de kust gedreven, en m tweeën geslagen. De noodseinen werden van de kust opgemerkt, maar de pogingen om met de reddingsboot het wrak te bereiken bleven vruchteloos. Eindelijk gelukte het door reddinglijnen welke men van de kust afschooteen gemeenschap mei het ver nielde schip te verkrijgen en daar langs kwa men de daar aanwezigen aan land. Het bleek toen dat er 36 menschen veron gelukt waren. Van de 60 personen passagiers en bemanningwaren nog slechts 24 over. gematigdheid terwijl de keizer vertrouwen heeft in de handhaving des vreües, mits Rusland re delijk zij. De vrees voor het uitbreken van een oorlog is weder wat minder geworden nu het geblekeu is, dat het geschreeuw over de troepen-bewe gingen in Rusland grooter is dan de werkelijk heid. De Duitsche pers heeft in hoofdzaak haar best gedaan om de oorlogs-toeruslingen .au Rus land overdreven voor te stellen en daartoe had zij wellicht hare reden. Men wist dat binnen kort aan den rijksdag een wijziging van den militairen dienstplicht jzou voorgesteld worden en daar Bismarck zeer goed weetdat al zijne militaire voorstellen de meeste kans van slagen hebben wanneer aan den politieker? horizon zich donkere wolken vertoonen is het niet onmoge lijk dat hij Ie voornaamste Duitsche organen heeft doen icspireeren de verhoudingen tusschen de kabinetten te WeeDen eu te Petersburg als zeer gespannen voor te stellen. Al mogen r.u eukele staatslieden de taktiek van Bismarck doorgronden velen «erkeeren toch langen tijd onder den indruk der oorlogsgeruchten eu laten zich spoediger overhalen de wijzigingen in de militaire wet goed te keuren. Het wetsontwerp tot wijziging van den mili tairen dienstplicht in Duitschland bepaalt in hoofdzaak dat de landweer alsmede de land storm voortaan uit eerste en tweede klasse be staan. Voor de eerste klasse der landweer is de dienstplicht evenala tot dusver op vijf jaren be paald. De dienstplicht van de tweede klasse waarbij noch oefening noch inspectie plaats hebben en ook de vrijheid om het land te verlaten niet beperkt wordtduurt tot einde Maart van den volbrachten S0-j*rigen leeftijd. De eerste klaBse van den landstorm bestaat uit personen dio niet gediend hebbeu tot aan den 30 jarigen ouderdom; de tweede, welke slechts werkend obtreedtwanneer het den strijd voor het be staan van het vaderland geldtis samengesteld uit alle voor den dienst geschikte mannen die 59 tot 45 jaren oud zijn en reeds in militairen dieust zijn geweest. De landstorm houdt geen oefeningen en wordt ook niet voor de inspectie opgeroepen. Dezer dagen is brand ontstaan in den trein van Rome naar Napels. Aan 't station te Teano werd men het gevaar gewaar, doordat de vlam men uit den postwagen sloegen. Zeshonderd postpakketten meest alle uit het buitenland af komstig, werden vernield. Te Bisignano (Calabrië) moeten weder twee lichte schokken van aardbeving gevoeld zijn. De jongste aardbevingen te Calnbrie hebben treurige verwoestingen aangericht. Men spreekt van ougeveer 3000 woningen die tusschen Rog- gianon Gravina en Bisignano ingestort zouden zijn en van een groot aantal dooden en ge kwetsten. De minister van financien heeft voor- loopig de aldus geteisterde plaatsen vrijgtsle'd vau betasting; de koning zoud voor de hulp behoevenden 20.000 het gemeentebestuur van Rome 10.000en de paus 3000 lire. Iu het Vaticaan heerscht thans eene ver bazende bedrijvigheid. De jubileums-tentoon stelling geeft er aan iedereen de handen vol want breeder dan ooit vloeit de stroom der ge- scheuken het rangschikken der tallooze voor werpen kost geweldig veel arbeid eu hoofdbre kens en de paus wil tot ia de kleinste bijzon- heden van alles op de hoogte worden gehouden. Daarbij staat het niet stil met de aankomst van gezelschappen pelgrims, en dus met receptien en ander ceremonieel. Dinsdag was de beurt aan deti hertog van Alenrpn die de geschenken kwam overbrengen van de familie Orleans te weten van den graaf van Parijs een schrijfbureau van rozehout en palissander met kostbare iuleggels vau de gravin van Parijs een zilveren beeld van Jeanne d'Arc; van den hertog van Chartres eene zilveren met gouden arabesken ingelegde tafelschel vat; den prins van Joinville en zijuen zoon den hertog van Pcnthièvre eenen herderlijken ring met grooten saffier en brillanten en van de hertogen van Nemours eu Aleucoc een herderlijk kruis van óiamanteu en smaragden. Uit Weenen wordt gemeld dat het kabinet de verzekering heeft ontvangen dat indien Oosteu- rijk-Hongarije eene nota tot Rusland mochten richtend ze door Duitschland en Italië zou worden ondersteund. Kalnoky echter wil tot dien maatregel niet overgaan omdat daardoor de crisis slechts verscherpt zou worden, Kal noky handelt met groote voorzichtigheid en De positie van vorst Ferdinand van Bulgarije wordt minder vast. Men verwacht niet meer of niet minder dan zijn spoedige aftreding. De oppositiepartij is drukker aan 't werk dan ooit en de berichtendat Oostenrijk zich niet zoo ernstig zal verzetten tegen de troepenbewegiogen in Rusland maakt genoemds partij nog werk zamerdaar men onderstelt dat de Oostenrijk- Hongaarsche regeering den vorst yaa Bulgarije aaa zijn lot zal overlaten. WAALWIJK, 14 December 1887. De liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien zal aanstaanden Zon dag een concert geven op „Musis Sacrum" te Dongen. Onder meer zal zij zingen de ,.Pius-Cantate" en „Albrecht Beiling". Wij mogen gerust zeggen dat de leden van Dongen's Musis een heerlijk kunstgenot wacht, want Oefening en Vermaak zingt beide bovenaangehaalde stukken onverbeterlijk; nog kort geleden hadden wij het voorrecht ze hier te hooren. .'A De Baardwijksche rederijkerskamer „Eensgezindheid" zal aanstaanden Maandag 19 dezer haar eerste wintervoorstelling geven in de zaal van Mej. de wed. N. L. Dekkers. Opgevoerd zullen worden„Baboe Rita" en „Barbier Brugwachtertwee stukken, die veel beloven. Het feestconcert der liedertafel Sou venir des Montagnards" te Tilburg op Zon- dag jl. gegeven, naar aanleiding der roem rijke overwinning te Utrecht, en de schit terende ovatie in den vorm van een fakkel tocht en eene serenade ter eere van den directeur, den heer Leo Swagemakers, op Maandag daaraanvolgend, hebben een bui tengewoon succes gehad. Het concert werd door een talrijk en uit gelezen publiek bijgewoond, en bij den fak keltocht, samengesteld uit alle musicale ver- eenigingen van Tilburgwaren Maandag avond duizende menschen op de been. Al les liep in de beste orde af. Verleden week had door H. H. Broek man, hoofdingenieur, en jhr. Zandberg, sectie ingenieur bij den aanleg van staatsspoor wegen de opname plaats van het thans in gereedheid zijnde baanvakDrunen—Vlijmen, alsook van de in gereedheid zijnde stations gebouwen en aanhoorige getimmerten van de wachthuizenenz. Men blijft de hoop koesteren dat er van regeeringswege voor exploitatie in aanslui ting met het gedeelte Waalwijk—Zwaluwe zal gezorgd worden te meerdaar het wederom voor de deur staat dat deze geheele streek weid ra door het water van alle commu nicatie zal zijn afgesloten. Moge er gezorgd worden, dat de enorme kapitalen, aan de wer ken besteed, niet langer vruchteloos blijven en de last door aanleg vooral op de schouders der landbouwers gelegdniet langer een noode- looze last blijke! In leverantiehooi ging in de Langstraat gedurende de afgeloopen week weder zeer weinig om enkele partijtjes werden afgele verd die van f 17,50 toi f 18,50 per loOO Va KG. konden gelden. Voor den laatsten prijs kwam echter uitsluitend de beste qua- liteiï in aanmerking. Stroo van rogge f 9,5ü 10,van haver 7,50 8,De voor raad van roggestroó is dit jaar bijzonder groot, waardoor de veehouders bij schaarschte van voederhooi, niet weinig uit de vergelegenheid gered worden, want in de snijmachine, fijn gesneden, verschaft het met pulp, knollegroen of meel vermengd een goed voeder. Nopens de viering van het pauselijk jubelfeest te Breda lezen wij in de N. 'Br. en O. Ct. o. a. Morgen (Zondag) wordt in onze R. K. kerken vanwege het feestcomité de hulp der geloovigen ingeroepen om het comité in staat te stellen op 1 Januari a. s. al de armen dezer gemeente feest te doen vie ren opdat op dien dag ook de met geen aardsche goederen gezegenden zich opge wekt zullen kunnen gevoelen aan het feest deel te nemen. Om al de armen iets te kunnen schenken is veel noodigzoodat eene ruime bijdrage naar ieders gegoedheid zeker mag gewenscht worden. De heeren J. A. J. W. van Hal en F. H. Smits van Waesberghedie tevens lid zijn van het burgerlijk armbestuurhebben met de pa rochiale annbesturen de taak op zich geno men voor dat doel werkzaam te zijn, waarvoor binnen eenige dagen inteekenlijsten bij de katholieken zullen circuleeren terwijl giften ook dadelijk in dank zullen geaccepteerd worden. Ook zal worden verzochtniet al leen op 1 Januari in het bijzonder voor Z. H. te bidden maar ook door uiterlijke tee kenen als door vlaggen illuminatie enz. van belangstelling te doen blijken. Door Z. D. H. Mgr. P. Leyten zal op den feestdagdes morgens ten half elf urein zijne kathedraal, eene pontificale H. Mis op gedragen worden, terwijl door het zangkoor, versterkt door bereidwillige medewerking van „Breda's Mannenkoor," onder begeleiding van het muziekkorps der d.d. schutterijde 3e Mis van Verhulst zal ten gehoore gebracht worden. Des avonds ten zes ure wanneer door Breda's kerkvoogd een lof zal worden gecelebreerd zullen door het zangkoor en „Breda's Mannenkoor" eenige schoone num mers en het Te Deum van Verhulst worden uitgevoerd. Het plan bestaat Z. D. H. Mgr. Leyten als vertegenwoordiger van het hooge kerke lijke gezag alhierop bedoelden dag eene aubade en serenades aan te biedendoch hieromtrent is nog niets bepaald vastgesteld. Op verschillende avondendus niet op l Januari, zal door den „Katholieken kring," den „St. Jozefskring" en „Breda's Jongeling schap» 's pausen jubilé feestelijk worden her dachtterwijl ongetwijfeld, niettegenstaande de drukte van den Nieuwjaarsdag, onze ka tholieke stadgenooten het feest op luisterrijke en waardige wijze zullen vieren. Men verzekertdat de minister van justitiemr. W. M. baron Du Tour van Bellinchave het voornemen zou hebben bin nen een niet te lang tijdsverloopalthans kort voor of na de opening der nieuwe ka mers, ontslag uit zijne betrekking aan te vragen. De Avondpost spreekt dit gerucht beslist tegen. Naar men verneemtwordt thans aan het ministerie van financiën de laatste hand gelegd aan een voorstel tot herziening der bestaande pensioenwetgeving, in verband met de voorziening in het lot der weduwen en weezen van de burgerlijke ambtenaren. Men meldt ons uit Grave De Maas is iu de laatste 2 maal 24 uren Qi 5CHETSEN UIT ^ARIJS. ST. MEDARDUS en ROZENKONINGINNEN. „Zoolang mij heugt, mijnheer" hernam het goed mensch, ,,en het is nu al dertig jaar dat ik wasch en strijk voor de men schen zijn de waschmeisjes tot geen werkstaking overgegaan. Voor een maand of wat geleden is er wel sprake van geweest, maar we hebben de zaak geschikt. De werkstersin de wasch- huizen verdienden toen drie en een halven frank daags. Zij verlangden echter eensklaps een frank meer, benevens koffie en wijnen dreigden ons met den arbeid te stoken. Van weerskanten heeft men echter een beetje toegegeven en men is het eens geworden, voor vier frank daags en koffie. Maar zooals ik zeg dat is al eenige maanden geleden". «Nu madame, dan is het goed, als gij mij nu maar niet lan ger vergeet." „Neen mijnheer, dat beloof ik u. Maar, ziet u, verleden week hadden wij feest in de familie een nichtje van mij was de Kozenkoningin te Enghien en is toeu tevens getrouwd. Ik ben daarheen geweest en ik heb daardoor al mijn zaken in 't honderd laten loopen". Ik was dus dood eenvoudig het slachtoffer geworden van een trouwende^Itoeière. VRIJHEID GELLJKHEID, BROEDERSCHAP De woorden LibertéEgalitéFraternité staan in Frankrijk als devies van de Republiek op alle openbare gebouwen te ie- zen. Zij zijn soms gebeiteld in doch meestentijds geschilderd op alle paleizen en museascholen kazernes en godshuizen. Denk evenwel volstrekt niet op Franschen bodem zoo bijzonder veel meer vrijheid gelijkheid en broederschap te zullen aan treffen dan ergens elders. Bij al de vrijheid welke de Franschen deelachtig zijn missen zij bijv. nog steeds het recht van vereenigingmet uitzondering alléén tijdens de zoogenaamde verkiezingsperiodedat wil zeg gen gedurende het tijdvak van twintig dagen dat aan een verkiezing vooraf gaat. En de persvrijheid laat er ook nog heel wat te wenschen overVervolging en inbeslagneming van dagbladen komen telkens voor. Gij moogt zelfs niet eens een staatkundig dag- of weekblad uitgeven zonder daartoe vooraf toestemming te hebben verkregen en zonder een vrij aanzienlijken geldelijken borgtocht te hebben gesteld. Wat vrijheid aangaat staat Frankrijk nog volstrekt niet aan de spits der moderne staten en ik twijfel zeer of het in dit opzicht wel spoedig op één lijn zal komen met ons land. Met de gelijkheid gaat het iets beter. Het is in sommige opzichten althansdaarmede reeds verder gegaan dan de mees ten zijner buren zonder dat het daarom nochtans in alles tot een konsekwente toepassing er van is gekomen. Algemeen stemrecht verschaft den Franschman gelijkheid bij de stembus algemeene dienstplichtgelijkheid voor het legeren iedere betrekkingonverschillig welkeis voor eiken Franschman bereikbaar. Maar in Republiek mag geen plaats zijn voor adel en geen plaats voor ordeteekenen. Een Zwitsersche adel bestaat niet en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben er even min een terwijl in geen dezer beide republieken ooit een rid derorde is ingesteld geworden tot belooniug van meer of min gewichtige den lande bewezen diensten. Niettemin beter gezegd daarom te meer, zijn beide repu blieken van den echten stempel. In Frankrijk zijn nochtans noch de adelijke titelsnoch de ridderorden afgeschaft. Persoonlijk neb ik niets tegen den adel of tegen een orde- teekennog minder tegen een edelman of een ridder. Een adelijke titel heeft in onze maatschappij nog altijd een zekere waarde, zelfs soms heel wat waarde, en dat niettegenstaande al wat velen, die het maar niet kunnen verkroppen zelf geen baron of graaf, niet eens van of de met een kleine v of d voor hun naam te mogen plaatsen, daartegen ook gelieven in te brengen. En wat het lintje aangaat, dat breekt niet alleen in een knoopsgat op gelukkige wijze de eentonigheid van een zwarten rok, maar het staat ook deftig, het «kleedt", en in sommige gevallen geeft het bovendien nog een zeker jaarlijksch inkomen. Brieven van adeldom, zij het ook zonder eenigen den min sten titel, en benoemingen tot ridder van deze of gene orde zij het ook maar een van Monaco of van een dergelijk minia tuur staatje, zijn en blijven hoogst belangrijke stukken, welke altijd nog heel wat lieden de oogen uitsteken. Maar niet te min hebben zij in een republiek niet meer recht van bestaan, dan er een schepter en een troon zouden hebben. In Frankrijk hebben enkelen dit reeds ingezien en is al eens op een middel gezonnen om ook in deze het woord gelijkheid te doen ophouden een ijdelen klank te zijn. Dit middel is echter nog niet gevonden, en ik betwijfel zeer of het gemak kelijk te vinden zal wezen. Niet alleen zou de geheele adel stand hemel en aarde bewegen zoodra men de hand ging slaan aan zijn titels en praedikaten, maar zelfs een groot deel der burgerij zou zich daartegen verzetten. Dit moge vreemd klinken, toch is het een waarheid. Tal van franschen, vooral ten plattelande, wijzen met trotsch op de kasteelen in hun nabuurschap en op de weidsche titels van de aloude bezitters dier burchten. De Larochefoucaulds, de Tail- leyrands, Puérigords en anderen zijn families, aan wier praedi- katen en blazoenen zij niet zouden gedoogeu dat met hand of vinger werd geraakt. Zij zijn bijna even her op de overleverin gen dier geslachten, als zij die er toe behooren zelf er op zijn. Vrij wel is men het er over eens dat een wet tot afschaffing der adelijke titels onmogelijk te verkrijgen is. Daarom zijn enkele reeds een anderen weg gaan zoeken om zooveel moge lijk hetzelfde doel te bereiken, dat wil zeggen, de gelijkheid onder de burgers vau den staat te bevorderen. En welk middel denkt gij nu wel dat daartoe is voorgesteld geworden? Doodeenvoudig om iedereen het recht te geven zich baron of graaf, of wat dan ook te noemen. Om eiken Franschman dit recht te verleenen zou het voldoende wezen over te gaan tot intrekking der wet, waarbij op straffe van vrij aanzienlijke boete verboden is, adelijke titels te voeren, waarop men geen recht heeft. De gedachte is misschien zoo kwaad nog niet. De ijdelheid der Franschen is groot genoeg om te mogen veronderstellen dat spoedig na die intrekking bijna elke Franschman, die een beetje eerbied voor zich zelf heeftzich minst genomen baron of graaf zou laten noemen waardoor de gelijkheid dan da delijk grootelijks zou bevorderd worden. Yan opheffing van het Legioen van Eer is nog hoegenaamd geen sprake geweest. Dit is opmerkelijk genoeg en de vraag ligt voor de hand of ook hierin de menschelijke ijdelheid niet een rol speelt. Voor ieder die niet wel en deugdelijk tot den adelstand be hoort is die tegewoordig in Frankrijk onbereikbaar. Onder het keizerrijk bestond er voor velen altijd kans er t'avond of morgen in te zullen worden, opgenomen maar onder den re- publikeinschen regeeringsvorm is daar natuurlijk geen sprake van. De niet bevoorrechten treuren als zij die geene hope hebben en verlangen niets liever dan dat op de een of andere wijze verandering in dezen stand van zake komen. Met het Legioen van Eer is hetdaarentegen gansch an ders gesteld. Dat kan met een beetjenu jawij zijn onder ons laat ik het maar zeggen met een beetje hulp mor gen krijgen die het vandaag nog niet heeften weinigen zijn er die niet heimelijk hopen het eenmaal nog zoover te brengen, dat zij er hun knoopsgat mede kunnen versieren. Ieder wacht zich dus de opheffing er van voor te stellen of zelfs maar aan te raden. Niemand gaat goedsmoeds zijn eigen glazen ingooien. Tot dusver over de Gelijkheid. «En de Broederschap vraagt ge. Och lieve Hemel Als ge mij daaraan niet herinnerd had zou ik haar maar stilletjes vergeten hebben. De Broederschap is in Frankrijk meer nog dan in eenig ander land weggelegd voor de toekomst. Althans tot dus verre is zij er nog met een lantaarntje te zoeken want voor het tegenwoordige bespeurt men er zoo goed als niets van. Eerder is het tegendeel waar. Nergens bestaat zooveel partij schap als in Frankrijk, waar men heel wat moeite zou hebben, geloof ik om honderd personen te vinden die het in de po litiek volmaakt met elkander eens zijn. Ieder wil zijn eigen weg uit eu bestrijdt met al de kracht welke in hem is allen die niet in alles met hem willen medegaan. En geloof mij dat in dien strijd maar heel weinig broeder lijks te vinden is.

Echo van het Zuiden | 1887 | | pagina 2