Spanje. Rusland. Duitsohland. BUITENLAND. Frankrijk. Italië. BINNENLAND. Bulgarije. STAAT VAN BRIEVEN „In afwachting van de hier voorgespiegelde voordeelen is het eene weinig verkwikkelijke proefnemingwaaraan de heer Diepen de maatschappij wil onderwerpen. De hoeveel heid graan, voor het verbruik van een gezin van slechts vier personen benoodiglkan gemiddeld op 10 hectoliters 'sjaars geschat worden. Toepassing van het aanbevolen stelsel zou dus elk zoodanig gezin reeds da delijk met eene jaarlijksche vermeerdering van uitgaven van t 24 belasten; talrijker gezinnen naar evenredigheid zwaarder. En dit geheel onafhankelijk van het draagvermogen. De minder gegoeden zouden, zoo zij evenveel brood gebruikten, juist hetzelfde te betalen hebben als hunne vermogende medeburgers. Daar het dageliiksch brood voor den arme een vele malen grooter gedeelte zijner uit gaven vertegenwoordigt dan voor den rijke zou dit invoerrecht werken als eene progres sieve belasting in omgekeerden zin: het per centage zou met groote sprongen klimmen naarmate de draagkracht afnam. De heer Diepen gevoelt hiervan wel iets maar maakt er zich zeer gemakkelijk af. Hij ziet in de stijging van den broodprijs slechts eene luttele vermeerdering der uitgaven van den verbruiker; is deze daartoe ongezind, zoo is dit een ijveren voor slechtbegrepen eigen belang waarbij geheel vergeten wordtdat ook hij zelf op de eene of andere wijze voort brenger is. Eene verhooging der kosten van levensonderhoud van een klein gezin met f24 'sjaars is echter volstrekt niet zoo gering, dat daartoe lichtvaardig mag worden over gegaan. Een dergelijke ingrijpende maatregel ware onverantwoordelijk, zoolang niet op vol komen onaantastbare gronden vaststond, dat het hier voor den mingegoede slechts een voorschot gold, waarvan de vergoeding niet kon uitblijven. Dit wordt door den heer Diepen wel beweerd, doch niet bewezen. In- tusschen staat en valt zijn gansche stelsel met deze bewering. Blijkt zij onjuist, zoo mag nu reeds worden vastgesteld, dat de beschermende invoerrechten op granen, die den grondslag van het stelsel uitmaken, tot de onbillijkste belastingen moeten worden gerekend die ooit in het menschelijk brein zijn opgekomen". Hoen francs bedragen, met de exploitatie er onder begrepen. Blijkens mededeeling van den heer Ti- rard in den ministerraad hebben de belastin gen in December 8,800,000 francs boven de raming opgebracht, en 4,539,000 francs meer dan in diezelfde maand van 1886. Blijkens berichten uit Madrid zal het voor genomen vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika van indrukwekkenden aard worden. De Spaansche regeering zal tot 1892 ieder jaar 240,000 gulden afzonderen tot bestrijding der kosten. Daarbij komen de openbare inschrijvingen. De staatslieden Canovas Casteier en Moretslaan aan het hoofd van de voorbereiding tot het feest. door de autoriteiten van Burgas belet werd. In de schermutselingen vonden vier oproer lingen en acht Bulgaren, waaronder een of ficier, den dood. Verzonden gedurende de le helft der maand Decemb. 1887. geadresseerd aan onbekenden. Van VVaalwijk. 1. W. Werkhoven 's Gravenhage. 2. A. de Rooi u Van Bezooien. 3. T. Vermeer Rotterdam. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomën worden. De directeur, VIS. Er zijn gekozen republikeinsche en 21 anti-republikeinsche senatoren. In zes de partementen moet er eene herstemming plaats hebben. Over het geheel hebben de republikeinen twee zetels verloren. Tot nu toe hebben zich 9000 Franschen aangemeld als exposanten op de wereldten toonstelling van 1889. De termijn van aan vrage tot deelneming is gesteld tot 1 Febr. a. s. Men kan.te oordeelen naar den gang van zaken bij vroegere tentoonstellingen verwachten dat de meeste aanvragen gedu rende deze maand zullen inkomen. Op de tentoonstelling van 1867 was het aantal Fransche exposanten 15,969op die die van 1878 25,872. Dit laatste cijfer kan echter volgens een der bladen niet tot maat staf dienen, daar het hoofdbestuur der ten toonstelling van 1878 het aantal exposanten kunstmatig vermeerderd heeft. In 1867 telde de tentoonstelling 36,963 vreemde exposanten in 1878 was het cijfer gedaald tot 26,963. Hierbij valt echter op te merken, dat in laatstgenoemd jaar Duitsch- land, Turkije en Brazilië zich van deelneming onthouden hebben. Zwitserland heeft besloten tot officieele deelneming aan de tentoonstelling in 1889, en daarvoor eene subsidie verleend van 425,000 franken. Mogen al de groote Europeesche staten achterwege blijven met officieelen steun er is geen twijfel aan 't welslagen der tentoon stelling daar van uit alle oorden der wereld, vooral uit Noord- en Zuid-Amerika de krachtigste medewerking is toegezegd. Intusschen wordt op 't Champ de Mars hard gewerkt. De fundeeringen voor 't hoofdgebouw en van de machinezaal zijn voltooid. Volgens het plan voor een onderaard- schen spoorweg te Parijs dat nu bij den ge meenteraad dier stad is ingekomenzal die spoorweg bestaanuit drie lijnen en wel éen van 3.5 Km. tusschen de Place de la Concorde en het Bois de Boulogne; éen.van 5 Km. in de richting van de groote Boule vards tusschen de Place de la Bastille en de Place de la Concorde en een van 7,5 Km. in de richting van de rue de Rivoli tusschen le tour de Vincennes en de Place de la Con corde. De kosten zulllen ongeveer 78 mil- Keizer Wilhelm is een weinig verkouden, slaapt daardoor des nachts niet zoo goed als gewoonlijk en moet zich derhalve in acht nemen. Van verschillende zijden wordt beves- tigd dat wel is waar de reservisten van de Russische gardekorpsen eerder met verlof zijn gegaan hetgeen door de Rnssische mi litaire attachés aan de buitenlandsche regee ringen werd medegedeeld, doch dat gelijker tijd de vertegenwoordigers van Rusland heb ben kennis gegeten, dat ingevolge vroeger genomen beschikkingen nog twee Russische divisien infanterie verplaatst worden naar Ruslands westelijke grens. Ondanks de ver betering in de diplomatieke betrekkingen blijft voor het overige de militaire toestand even gespannen. Zoo onrustbarend de berichten over den algemeenen toestand in het Oosten in het laatst van het vorige jaar warenzoo rooskleurig zijn ze thans. Zoowel Russische als Oostenrijksche en Duitsche bladen doen bun best alles op te sommenwaaruit kan opgemaakt worden dat de verhouding tus schen de drie rijken vriendschappelijker is geworden. De Oostenrijksche Militair-Zeit., een orgaan dat tot de regeering in betrek king staathield den vrede afhankelijk van hetgeen Rusland zou doen bij de aanstaande afdanking der dienstplichtigen,die hun gewonen tijd hadden uitgediend. Volgde Rusland ook nu den gewonen regeldan moest dit be schouwd worden als een bewijs, dat de czaar werkelijk den vrede wilde maar hield hij tegen gewoonte de oudgedienden onder de wapenen dan moest men daaruit opmaken, dat Rusland zich inderdaad tot een oorlog uitrustte en werd Oostenrijk natuurlijk ge dwongen hetzelfde te doen. Welnu, de czaar wilde vredehij heeft de oudste lichting der garde reeds 30 December naar huis gezon den ofschoon dit gewoonlijk eerst in Maart geschiedt. Hoe men echter ook op lichtpunten wijst, de Bulgaarsche quaestie is en blijft het groote vraagstuk. Zoolang deze quaestie niet op gelost is, blijft de toestand onzeker. Dit laat het te Brussel verschijnende blad le Nord dat met de Russische regeering rela tion heeftook duidelijk blijken. Eerst dan, zegt het blad wanneer Ferdinand Bulgarije verlaten heeft en de zaken geregeld zijn over eenkomstig het tractaat vau Berlijn zal de weg tot een internationcle ontwapening ge opend zijn. Den dag van die internationale ontwapening achten wij echter nog zoover in 't verschiet, wanneer men weet dat in Europa van het noorden tot het zuiden van niets anders sprake is dan van legerhervormingen en uitbreidingen. De Vaticaansche tentoonstelling in de uit sluitend daarvoor gebouwde zaal, is Vrijdag te Rome geopend. De zaal is vierkant, een der zijden is versierd met den troon van den paus met rood fluweel en goud bekleed. De paus heeft om half een in gezelschap van alle kardinalen de tentoonstelling bezocht. Hij was in 't wit gekleed en droeg een groot kruis op de borst. De paus heeft de geheele tentoonstelling bezichtigd, behalve de hooger gelegen verdiepingen waar de inzendingen uit Nederland, België enz. zijn geplaatst. De kostbaarste voorwerpen komen uit Frankrijk, Italië Oostenrijk en Spanje. Om drie uur heeft de paus de tentoonstelling verlaten. De feestvreugde ten Vaticane is door een tweetal plotselinge sterfgevallen eenigszins verstoord. Een der voornaamste geestelijke gasten stierf aan eene beroerte, en de bekende pauselijke generaal, baron Kanzier, is, na een kortstondige ziekte, overleden, in den ouderdom van 65 jaren. Hij was geboren in 1822. In I860 streed hij in de Marken tegen de Italiaansche krijgsmacht onder Cialdini. Hij werd wegens de toen betoonde dapper heid bevorderd tot generaal. Voor eenige dagen hield hij nog aan het hoofd der oud-hoofdofficieren van het pause lijk leger eene toespraak tot Leo XIII ter ge legenheid van diens jubileum. Aan de Daily News wordt uit St. Peters burg gemeld, dat den 21en dezer alle Rus sische hoogescholen heropend worden. De professoren zoowel a!s de studenten verwach ten opnieuw ongeregeldheden. De regeering heeft besloten den minister van onderwijs Delianoff zijn ontslag te geven, doch eerst na de viering van diens vijftigjarig ambtfeest. De Russische rijksraad is gereed geko men met de behandeling der staatsbegrooting, welke aan 's keizers goedkeuring onderworpen zal worden. De begrooting sluit met een over schot van vier-en-twintig millioen roebels welke aangewend zullen worden tot het aan leggen van nieuwe spoorwegen en havenwer ken. In financieele kringen wordt deze gun stige raming voor verdacht gehouden. Er wordt te St.-Petersburg weer een ni hilistenproces behandeld. Het betreft een tij dig verijdelden aanslag op het leven van den czar, beraamd in den omtrek van Novots- jerkask. De voornaamste beschuldigde is een 23- jarig kozakkenofficier^ Vitalis Tschernoff, de zoon van een landeigenaar in den omtrek van Novotsjerkask. Hij had op het landgoed van zijn vader helsche machines verborgen, en de ontdekking daarvan deed het complot uitkomen. Met hem staan nog 7 anderen terechtde 23jange Akhim Sikida, griffier bij de recht bank te Taganrog, met zijn vrouw; een 25- jarig jonkman, Petroffski; een doctores, een student, een Israëliet, Orchus genaamd, en een 18-jarig meisje. De verhandelingen hebben plaats met ge sloten deuren. Naar aanleiding van het ontslag der oudste lichting van het garde-corps zegt de Duitsche St. Peterburger Zeitungdat de ca valeristen en artilleristen reeds met groot verlof vertrokken zijn, terwijl het ontslag der infanteristen weldra zal volgen. Het blad begroet dit vroegtijdig ontslag als een vredes- teeken. Te Burgas in Oost-Rumelie heeft een op stootje plaats gehad tengevolge van het ont schepen van een honderdtal opstandelingen, welke uit Konstantinopel kwamen, hetgeen WAALWIJK, 11 Januari 1888. Zondag avond 1. 1. had in de zaal van Musis Sacrum het 2de winterconcert plaats onzer liedertafel. Het publiek was talrijk opgekomen een uitgelezen publiek dat met onverdeelde aandacht de geheele uitvoering volgde. Geen wonder waarlijk Goed zingen is der liedertafeldank hare uitmuntende leiding en rustelooze studie zoo eigen gewor den dat deze lofspraak veilig vooreerst kan achterblijven maar een ongekunstelde voor dracht een zuiverheid van intonatie, een vast heid van maat, een volheid van klank, zooals we dezen avond te genieten kregenver dient wel een afzonderlijk woord van wiar- deering en dank. Dit zij in de eerste plaats gebracht aan de heeren solisten. Het komt ons vooren de geestdrift van het publiek sterkte onze meening, dat de baryton van Waalwijk nooit in die mate geschitterd heeft, als ditmaal. Het was duidelijk, dat ook zijn ziel opging in de heerlijke compositie van R. Hol„Leidens ontzet". Zulk een ver tolking brengt^ een benijdenswaardige stem zonder meer niet te weeg hier is begrepen en gevoeld hier- heeft de muziek ook het hart ontvlamd van dezen zeldzamen zanger. De heer S.' de bassolist bewees eens te meer een geboren zanger te zijn; hij zingt zoo natuurlijk en gemakkelijk als de vogel in vrijheid zijn „Aria aus die Jahreszeiten" van Haydn was aangrijpend schoon. De tenoren de heeren C. de C. en L. H. brach ten meer dan eens het publiek in verrukking. Het is genoegzaam bekend, dat de eers?e over een buitengewoon lief geluid beschikt maar wie verwachtte van den laatste nog zooveel kracht en helderheid in de hoogere tonen als waarvan hij in „Lucia de Lam mermoor" het bewijs-gaf? »Last not least" vermelden we nog afzonderlijk de uitvoering van „Rembrand" van Verhulst: zij was den koning der Hollandsche schilders en den nestor van Neerlands groote componisten volkomen waardig. De directeur F. de C. dirigeerde, en de heer v. H. uit Baardwijk begeleidde en steunde de zangers door zijn onverbeterlijk pianospel. X De koninklijke doelen „Recht door Zee" alhier heeft in zijne buitengewone ver gadering van Maandag 9 Januari j.l. tot president gekozen den heer Jos. van Ree. Zoo ooit dan mag men hier gerust zeggen dat de rechte man gekozen isde heer van Ree toch heeft reeds gedurende drie jaren, dat hij als vice-president aan het hoofd van dit bloeiend gezelschap stond, doorslaande bewijzen gegeven die eer ten volle waardig te zijn. Wij wenschen en den benoemde en het gezelschap geluk met de gedane keuze. Gisteren tegen licht en donker schrok een voor een kar gespannen paard, door het losraken der zoogenaamde madam die hem tegen de pooten sloeg. Het vurige dier, hierdoor angstig geworden, vloog reeds in dolle vaart vooruittoen de geleider met bewonderenswaardige vlugheid en koelbloedigheid van de kar sprong en het hem gelukte het beest bij den kep te grijpen en tot staan te brengenwaardoor wellicht ongelukken zijn voorkomen. Van goed ingelichte zijdezegt de Zutph. Ct. verzoekt men ons nogmaals te waarschuwen tegen de zoogenaamde Loten- banken van fjrün en anderen. Nog niet lang geleden zijn in onze naaste omgeving enkelen weer het slachtoffer geworden van deze bedriegelijke handelingen en het schijnt dat er thans eene nieuwe campagne door de agenten dezer „banken" zal begonnen worden. Hel publiek zij dus op zijne hoede. Meer dan eens is het reeds voorgerekend, hoede op maandelijksche afbetaling aangeboden lo ten voor het dubbele der waarde verkocht worden en het publiek bedrogen wordt door voorspiegeling van allerlei schoone kansen. Omtrent de bedelarij te Vlijmen wordt het volgende gemeld „Als het niet zoo treurig was, dat in eene gemeente als Vlijmen dergelijke toestanden voorkomen zou het bepaald grappig wezen, want, de Vrijdagsche bedeloptochten geven aanleiding tot lachwekkende tooneeltjes. De verschillende groepenouden van dagen moeders van gezinnen, jonggehuwden en ook jonge meisjes weten precies bij wie zij gaan moeten. De huizen, waar het best en zon der aanzien des persoons gegeven wordt kunnen op het bezoek van 60 tot 80 perso nen rekenen wier stemming afwisselt naar gelang van de gift die zij ontvangen, en dat zij heel wat oploopen kan daaruit blijken, dat een paar van die armen verleden week aanboden een rijksdaalder te wisselenen het werkelijk ook deden, aan een huis waar men voorgaf geen klein geld te hebben. Ze zijn meest allen voorzien van het noodige klein geld om terug te gevenen dat doen ze dan ook zonder de minste hebzucht, zoodat ze gaarne 9 cent voor een dubbeltje geven aan hnizen waar ze gewoon zijn éen cent te ontvangen. Met bijzonderen takt weten zij zich te schikken naar de omstandigheden en het ge mak van hun weldoeners. Nu deze week het Driekoningenfeest op Vrijdag valt, hebben ze den bedeldag gesteld op Donderdag en niet op Zaterdag, wat zoowel in het belang van hen zelf als van de gevers isdeze kaatsten toch hebben niet gaarne zoo'n ge loop aan huis op Zaterdag en de armen kun nen nu op den feestdag genieten van de goede gaven die daags te voren zijn opgehaald. Dat alles schijnt nu wel zeer grappig, maar 't is allertreurigst dat het geduld moet worden, daar elk jaar de onbeschaamdheid grooter wordt en de demoralisatie onder de mindere klassen moet toenemen." Tilburg. Gisteren was het geheele plein op de Veldhoven in feestdosch ter eere van den heer van Roessel-Swagemakers en diens echtgenoote, die het voorrecht hadden, om ringd van hunne kinderen en kleinkinderen en van eene talrijke vriendenschaar, hunne gouden bruiloft te vieren. Door de N. K. Harmonie werd den jubilarissen eene luister rijke serenade gebracht. Kaatsheuvel. 10 Januari. Straatroof komt in deze streken gelukkig hoogst zeldzaam voor, maar behoort er al weer niet tot de onmogelijkheden. Dit bleek hier verleden Zaterdagavond. De oudste zoon van den melkboer Bossers, een jongen van ongeveer vijftien jaar, bracht ouder gewoonte zijne waar bij zijne klanten en ontving aan de meeste huizen betaling voor de melk, die hij in den loop der week had bezorgd. Het ontvangen geld droeg hij in een linnen sloofje, dat hij met banden om het lijf had vastgeprikt. Eene som van on geveer zeven gulden had den weg naar ge noemde linnen verblijfplaats genomen, toen een kerel, die hem ongemerkt had gevolgd, plotseling met de eene hand de linnen sloof greep, met de andere de banden doorsneed en met^ den buit 't hazenpad koos. Dit ge beurde 's avonds om zes uur vóór de geopende deur eener in eene volkrijke buurt gelegen woning. De roover, die zijn hoofd met eene jas omhuld had, werd niet gekend, en hoewel onmiddellijk achtervolgd, niet ingehaald. De politie beijvert zich den booswicht te ontdek ken, maar to.t heden zijn hare pogingen nog niet geslaagd. Sedert Nieuwjaar zijn hier twee en twintig kinderen gestorven. De mazelen blijven dagelijks hare offers eischen. Naar alle waar schijnlijkheid zullen de scholen eerstdaags worden gesloten. Zoo zorgeloos en lucht hartig vele ouders waren bij het uitbreken dezer epidemie, zoo oplettend en waakzaam zijn zij thans voor hun kroost. Zij schijnen nu volkomen te beseffen, dat de maatregelen van hooger hand genomen om den voortgang der besmetting te stuiten, toch nog zoo heel dwaas niet zijn en nog een ander doel heb ben dan alleen de huizen met een afschrik wekkend plakkaat te merken. ^Bezooien. De twee hier bestaande tooneel- vereenigingen „Oefening kweekt kennis" en „Vondel" gaven dezer dagen hare eerste wintervoorstelling. De eerste verleden Vrijdag bij mej. de wed. J. Dekkers, de laatste bij den heer W. Brokken, verleden Zondag. Beide uitvoeringen liepen zeer goed van stapel en voldeden uitmuntend aan de toehoorders,

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2