Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Turkije. BINNENLAND. Aan de orde 1. Ontwerp besluit) tot af- en overschrij ving op de begrooting van 1887. 2. Benoeming van een stembureau voor al de verkiezingen van 1888. 3. Plan tot uitbreiding der rails aan de westzijde der haven. 4. Vaststelling der instructie voor den gemeente-ontvanger. 5. Pensioen te verleenen aan den eervol ontslagen gemeente-ontvanger van Heijst. 6. Benoeming van een gemeente-ont vanger. 7. Het bepalen van de soort boomen in de Stationstraat en op de markt. 8. Progressief belastingstelsel. 9. Politie verordening. 10. Belediging gemeente-ontvanger. Voor de vacante betrekking van gem.- ontvanger hebben zich opgedaan 4 sollicitan ten, wier namen wij hier, alfabetisch gesteld, laten volgen F. van den Brand. J. van Dooren Sr. J. B. van der Heijden Cz. V. Hoftmans. Verleden Zondag is ten huize van den heer A. C. Zijlmans een bijeenkomst gehou den door geaffiliëerden der kiesvereeniging Noordbrabant in deze streek. Van buiten waren slechts tegenwoordig de heeren A. Verhoeven, Kliebis en van der Ven uit Heus- denM. Mommersteeg uit Vlijmen, en N. Vermeulen uit Waspik. Men spreekt thans van eene vergadering op 2 Februari a.s. te Nieuwkuik te houden. Als candicaat door Noordbrabant in het kies district Waalwijk te stellen wordt genoemd een Bosch advocaat. Van andere zijde hoort men nog niets. Eergister avond liepen door de ge meente Waalwijk twee groote manspersonen in kennelijken staat, die hier en daar wanorde stichtten; in bewaring gebrachtbleken zij twee linnenkooplieden te zijndie zoo als met die soort lui meermalen het geval is slechte waar voor veel geld aan den man wisten te brengen. Dien dag hadden zij zeker een goede vangst gedaan en daarom een groot gedeelte der winst aan Bachus geofferd. Na hunnen roes uitgeslapen te hebben zijn ze vertrokken per spoorweg gelegenheid. Bei den zijn te Breda woonachtig en Nederlan ders van geboorte. Bij kon. besluit is in hooger beroep gehandhaafd het besluit van Gedep. Staten van Noordbrabant, strekkende tot niet goed keuring van het door den gemeenteraad van Schijndel aangewezen terrein voor den bouw eener nieuwe school op het gehucht Weibosch. Naar wij vernemen, heeft mr. E. F* baron van Rijckevorsel van Kessel aan den koning eervol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking van substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te 's Bosch. De justitie uit Breda heeft een onder zoek ingesteld bij een familie te Tilburg naar aanleiding van gepleegden meineed bij de aangifte der memorie van successie van een overleden broeder. Thans is rechtsingang verleend tegen drie broeders aldaar en eene zuster, die te Hilvarenbeek woont. Smokkelarij. De zoutsmokkelarij bloeit thans weliger dan ooit in de omstreken van Breda. Een bende van niet minder dan 80 kerels, meest van 't Heike met een ledigen zak over de schouders, trok deze week naar de Belgische grens, van waar zij in het holle van den nacht langs een anderen weg met zwaren buit huiswaarts keerde. Uit een enkele bergplaats te Meersel kwam in ééne maand 16,000 kilo gram zout over de grenzen. Na eene scherpe surveillance van eenige dagen is het aan de politie te Dordrecht mogen gelukken, de hand te leggen op eenen heer en eene dame, die aldaar kamers had den gehuurd en verdacht worden zich in Duitschland te hebben schuldig gemaakt aan ontvreemding of diefstal van eenige duizenden marken. is 't vertrouwen in de veiligheid van geld en goed door eenen brutalen diefstal en een paar pogingen daartoe aanmerkelijk geschokt. In den nacht tusschen Woensdag en Don derdag n.l. is ingebroken bij den bakker Lensveld, wonende aan 't einde der Hoofd straat alhier. De dief heeft zich door 't var kenshok toegang weten te verschaffen tot de woning van L. en uit eene kast 380 gulden, bestemd voor den graanleverancier, en een paar gouden oorbellen gestolen. Des morgens zag de bakker, dat zijne varkens het hok hadden verlaten en op de binnenplaats rond liepen. Dit voor hem bevreemdend verschijnsel gaf hem aanleiding 't varkenshok in oogen- schouw te nemen, waaraan hij duidelijke spo ren van inbraak meende op te merken. Een daarna ingesteld onderzoek in zijn woonhuis leidde hem tot de treurige ontdekking van den diefstal. De politie, van dit voorval onderricht, stelt ijverige pogingen in 't werk den dader of dè daders op 'l spoor te komen. Volgens een gedetailleerde opgaaf zijn ver mist 2 bankbilletten van 60. 1 40. 1 muntbillet 10. 18 Rijksdaalders. 34 guldens. 15 gulden kleingeld. Een gouden halsslot. Een ketting met fijne schalmen. Een ring. Een gouden kruis, waarin een blauw steentje of glaasje, waarin een kruisje. Een paar gouden oorknoppen, van onderen pareltjes. Pogingen tot diefstal zijn, naar men zegt, verijdeld op de Vaartkant, waar een verdacht persoon, die een huis was binnengeslopen, ge lukkig werd ontdekt ende deur uitge jaagd. Nog doet 't gerucht de ronde, dat bij een winkelier in de Hoofdstraat alhier winkel waren zijn ontvreemd. 't Is te hopen, dat de politie spoedig de hand moge leggen op deze gevaarlijke „lang- vingers." Baardwijk, 13 Januari. De oudste van de ingezetenen onzer gemeente, de weduwe H. Verhoeven, van wie de Echo van het Zuiden van 1 Januari jl. sprak, is gisteren na eene ongesteldheid van een paar dagen overleden, in den ouderdom van ruim 90 jaren. Capclle. De ontvangst van het kaai- en havengeld in de gemeente Capelle is voor 1888 verpacht voor f 315.00, pachter Joh. van Alphen, broodbakker te Capelle. Volgens een gisteren avond ontvangen telegram heeft de gemeente het proces, sinds ruitn drie jaren door haar gevoerd tegen de Noordbrabantsche stoomtramweg-maatschap pij, gewonnen. Jaarlijks tot na het verstrijken van den termijn, in het destijds gemaakt contract bepaald, zal de maatschappij dus aan de gemeente f 250 te betalen hebben. Waspik, 11 Jan. Als president der ver- eeniging „Volksvlijt en Volksvermaak" onder de zinspreuk „Virtus Nobilitat Artem", zond dr. Freerichs alhier, op den dag van 'spau sen jubilé, per telegram een gelukwensch aan Z. H., en mocht de voldoening smaken har telijke dankzegging, met den pauselijken zegen voor al de leden der vereeniging terug te ontvangen. 's Gravemoer11 Jan. Gisteren avond had alhier eene Nutslezing plaats. Als spreker trad op de heer Pilaar uit Middelburgter wijl nog andere leden van 't Nut eenige bijdragen leverden. Ernst en luim werden beurtelings afgewis seld. Het was blijkbaardat een en ander zeer in den smaak viel en zeer voldaan ver liet men dan ook de zaal. Dongen12 Jan. In het jaar 1887 werd op het postkantoor alhier door de verschil lende inleggers voor de rijkspostspaarbank ingebracht de som van f 10,760,66, wel een bewijs dat deze nuttige instelling voor het platteland in een groote behoefte voorziet. De kamer heeft met 265 tegen 197 stem men het voorstel-Basly verworpen. Vigneau, de rechter van instructie in de zaak Wilsonis uit zijn ambt ontzet en voor den hoogen raad der magistratuur ge daagd op grond dat hij te werk is gegaan op eene wijze, welke in strijd is met de wet en de waardigheid der rechterlijke macht. Parijs heeft eene bevolking van onge veer 2,400,000 zielen. Er wordt door den Parijzenaar vrij wat brood gegetenstel 500 gram per dagdat zal niet ver van de waar heid zijn. Dat maakt dus 1,200,000 Kg. brood per dag. Nu ja wat zou dat 't Is gauw gezegd een millioen kilogram en nog watmaar 't is heel wat moeielijker zich daarvan eene juiste voorstelling te maken. Een beroemd Parijsch ingenieur deed een gelukkige greeptoen hij beproefde om de zaak aan een zijner vrienden in meer tast baren vorm uit te leggen. Verbeeld uzegt hijdat al het brood wat door Parijs verslonden wordtde stad regelmatig binnen kwam schuiven als een doorloopend broodzoowat wegende 1 ki logram per strekkenden metermen behoeft dan geen heksenmeester in 't rekenen te zijn om te kunnen vinden dat zulk een brood zonder ophouden dag en nacht door binnen Parijs moest komen met een snelheid van 50 kilometers per uurdat wil zeggen met een gang als een sneltrein. Het plan om van het jubilé-geschenk der Engelsche vrouwen aan koningin Victoria f 120,000 te besteden voor een ruiterstand beeld van prins Albert te Windsor en f 840,000 om aan de armen ziekenoppasseressen te verschaffenzal nu worden verwezenlijkt. Maar deze laatste som is niet veelomdat men behalve Londen ook Edinburg en Du blin wil bedenken. Behalve te Londen worden te Man chester, Liverpool, Chester en in andere plaatsen demonstraties voorbereid ter eere van de Iersche afgevaardigdenzoodra zij uit de gevangenis komen. Een dikke nevel heeft bijna de gansche week boven het Kanaal gehangen en de scheepvaart schier belet. De postcommuni- catie met het vasteland, met name Vlissingen, heeft daardoor veel geleden. Bij Stornoway (Schotland) kwam het tusschen de politie en een duizendtal boeren tot een botsing. De boeren wilden een pacht hoeve vernielen en de politie wilde dat ver hinderen. Vele boeren werden gewond, 11 gearresteerd. Een socialistdie het onlangs bij een opstootje op Trafalgar-square met de politie te kwaad kreegen verscheidene weken daarna in een hospitaal stierf, werd dezer dagen in een der buitenbuurten van Zuid-Oost Londen begraven. Een ongeregelde optocht, wel een mijl langvolgde den open lijkwa gen die een bord met opschrift„gedood op Trafalgar-square" vertoonde. Daar de beheerders der begraafplaats uit voorzichtig heid of om kosten uit te sp'arenaan de politie den toegang hadden verbodengreep op het kerkhof een groot tooneel van wan orde plaatsoproerige toespraken werden gehouden en de graven werden vertrapt. De Times meldtdat levendige onder handelingen gevoerd worden tusschen Berlijn, Weenen en St. Petersburg ter vezekering van het behoud des vredes. De Turksche ambas sadeur heeft aan de mogendheden doen we ten dat zij zullen worden uitgenoodigd tot het bijwonen eener conferentie met het doel om het tractaat van Berlijn tot een voorwerp van onderzoek te makenniet om het te wijzigenmaar wel om de beteekenis van enkele zijner bepalingen vast te stellen. Hij voegde er bijdat prins Ferdinand zal wor den aan het verstand gebrachtdat hij Bul garije moet verlaten. De Standard verneemt uit Berlijn, dat de geruchten omtrent onderhandelingen tus schen de mogendhedendoor Rusland uit gestrooid niets dan proefbalonnen zijn. Wat in elk geval zeker ishet is dat Rus land geen mandaat zal ontvangen om in Bulgarije tusschenbeide te komen. De Standard verneemt uit Shaughai dat er bij een oproer tegen de christenen in de provincie Foekyen twintig christenkerken ver woest en talrijke bekeerlingen omgebracht werden. Naar de Times uit Weenen verneemt, hebben de Russische gezanten bij de buiten- landsche hoven last gekregen te verklaren dat de czar eene vreedzame oplossing wenscht van de Bulgaarsche questie. In wel ingelichte kringen gelooft men dat de Rus sische regeering eerlang aan de groote mo gendheden nieuwe voorstellen betreffende Bul garije zal doen. De Duitsche rijksdag komt de volgende week weer bijeen. Waarschijnlijk zullen de heeren afgevaardigden op hun plaats vinden een verzoek om 50 millioen M. toe te staan wegens onkosten op de nieuwe legeruit- breiding. 't Is opmerkelijkdat, nadat eenige da gen de wind uit den vredehoek gewaaid heeft, deze onverwacht weder is omgedraaid. Uit Weenen wordt geseind dat men aldaar alles behalve gerust is over den politieken toestand. Rusland gaat steeds voort met het verplaatsen der troepen en nieuwe regi menten infanterie worden naar de grens ge zonden. Dat dit bericht letterlijk waar is gelooven wij niet, doch er zal wel weder iets voorgevallen zijn dat den correspondent aanleiding geeft de toekomst zoo pessimistisch te bezien. Ook verdient niet uit het oog verloren te worden hetgeen de bekende Kreuzzeitungdat wel geen officieus blad is, maar toch in nauwe betrekking staat tot de Pruisische hofkringen zegt. Dit blad blijft waarschuwen tegen een te optimistische op vatting van den algemeenen politieken toe stand. Er bestaat daartoe volstrekt geen re den. Ook wordt er elders op gewezen dat de verklaring der Russische militaire attaché's niet alleen te Weenen, maar ook andere ho ven afgelegd, dat de oudste lichting der garde naar huis gezonden is, geen bewijs is van een vredelievendheid van den czaar, wanner de Russische regeering ter voltooing van het dislocatie-plan nog ettelijke regimenten in fanterie uit het binnenland des rijks naar de westelijke grenzen verplaatst. Derhalve wel een lichting naar huis gezonden maar aan den anderen kant de lont nog wat dich ter aan het kruid gebracht. Dezer dagen heeft boven Napels een he vige storm gewoed. Vele straten der stad werden overstroomd en verscheidene huizen leden groote schade. Eene bootwelke zich buiten den golf van Napels bevondwerd omvergeworpen en vier der opvarenden kwamen in de gol ven om. De sigarenmaaksters in de rijkstabaks fabriek te Rome hadden op aanstoken van de een of andere Carmencita het werk ge staakt. Het is der regeering echter gelukt de rebellen tot hervatting van den arbeid over te halen. Een Fransch blad meldtdat er tot nog toe 60.000 pelgrims naar Rome getogen zijn, waaronder 35,000 uit Italië, 5000 uit Frankrijk4000 uit Duitschland en 2000 uit Spanjebij hen sloten zich 52 kardinaals en 560 bisschoppen aan. De gezamenlijke waarde der geschenken die den H. Vader op zijn feest werden vereerdwordt op 60 millioen francs geschat; aan contant geld was daarbij een bedrag van 14 millioen. Z H. de paus heeft Dinsdag de Ne- derl. en Belgische afdeelingen der tentoon stelling met een bezoek vereerd. Alle te Rome aanwezige Nederlanders waren bij deze plech tigheid tegenwoordig. Luidens dépêches uit Sofia is aldaar een komplot ontdekt tegen prins Ferdinand. De overheid legde beslag op duizende proclama ties welke de bevolking aanspoorden tot opstand tegen de Bulgaarsche regeering, ter wijl daarin Rusland bestempeld werd als Bul- garije's eenige trouwe vriend. Naaf de Daily-News uit Konstantinopel verneemt, melden Oost-Rumelische dépêches dat er verscheiden Russische officieren ge arresteerd zijndie bezig waren onder de boeren geld uit te deelen en hen op te hitsen tegen de Bulgaarsche regeering. Uit Sofia verneemt de Times dat de Bul garen op het lijk van den gesneuvelden aanvoerder der muiters te Burgas belangrijke documenten hebben gevonden, waaronder een brief van den Russischen diplomatieken agent te Bucharest. Te Sofia is een krijgsraad gehouden, die door alle hoofdofficieren werd bijgewoond en waarin besloten werd de noo- dige maatregelen te nemen voor de verdedi ging van Bulgarije, maar in geen geval voor eenen aanvallenden oorlog. Uit Konstantinopel wordt aan de Times geseind dat de Turksche gezant te Berlijn gerapporteerd heeft dat er vermoedelijk een Europeesch congres zal bijeenkomen voor de herziening van het tractaat van Berlijn waar dit verduidelijking behoeft. In goed inge lichte kringen gelooft men dat prins Ferdinand zal aftreden zoodra het hem blijkt dat de groote mogendheden eensgezind zijn. Duitschland heeft aan de Porte ver klaard dat het eene bezetting van Oost-Ru- meliê door de Turken alleen zou kunnen ge doogen onder buitengewone omstandigheden en onder eerbiediging van het Berlijnsche tractaat. Ook de Oostenrijksche regeering verklaarde niet te kunnen toestaan dat er gewelddadige veranderingen plaats hebben in den toestand van Bulgarije. WAALWIJK, 14 Januari 1888. Openbare vergadering van den gemeente- teraad op Maandag 16 Jan. 's namiddags 6V2 uur. Kaatsheuvel, 13 Januari. In zijne verga dering van den lüen Januari jl. besloot de gemeenteraad den heer Jaspers op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als ge meente-geneesheer en sollicitanten op te roe pen naar de te vaceeren betrekking tegen een salaris van 1200 gulden per jaar. De te be noemen gemeente- geneesheer zal derhalve jaarlijks 325 gulden meer uit de gemeentekas ontvangen, dan de heer Jaspers eenige tien tallen van jaren heeft genoten. In mijn vorig bericht meldde ik u, dat verleden Zaterdagavond alhier een geval van straatroof was voorgekomen. De leuke berichtgever uit de Langstraat aan een Til- burgsch blaadje, die evenals Homerus nu en dan schijnt te dutten, stelt den zoon van den melkboer Bossers voor als een bediende, die met een hoop centen in zijn sloofje voor de geopende deur eener woning geduldig staat te wachten van Zaterdag tot Zondag avond ongeveer half acht, ten einde aan een individu, wiens begrippen van 't >mijn en dijnte wenschen overlaten, gelegenheid te geven zich over 't linnen sloofje en deszelfs inhoud te ontfermen. Uitstekend gevonden om eventueel als verzachtende omstandigheid te dienen Sedert die aanranding op straat Lagc-Zwaluwe9 Jan. Heden avond, omstreeks half zes brak er brand uit in de vlasschuur van J. Marcus. Spoedig deelde het vuur zich mede aan de schuur daaraan grenzendedie mede eene prooi der vlam men werd. Twee koeien kwamen in de eerste schuur omuit de laatste heeft men ze kunnen redden. Hoewel het gevaar zich dreigend liet aan zien voor de belendende gebouwen de open bare school en de protestansche kerkis men er in geslaagd die allen te behouden. Oorzaak onbekendnaar men verneemt is het een en ander tegen brandschade verzekerd. Made8 Jan. Heden avond ruim ÏO1/^ urenwerden als naar gewoontedoor den gemeente-veldwachter Den Drijverbijge staan door den rijks-veld wachter Timmermans en den gemeente veldwachter van Drimme- len, Van Breugelde koffiehuizen gesloten. Buiten gekomen werden de politie-dienaren door eenige personen beleedigd en met steenen geworpen waarop door T. werd ge sommeerd en door hem en zijn collega's eenige revolverschoten gelost werden, echter zonder iemand te treffen. Twee daders nam men in arrest. 1 25.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2