Nummer 6. Donderdag 19 Januari 1888. lle Jaargang. Gemeenteraad van Waalwijk, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. i De Echo van het Zuiden, toi, tan luim i Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. ———■W—Immmmmmth—uumn ju Advertentiën 17 regels f 0,60 daarbo/eu 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentieu 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Maandag 16 Januari 1888 n/m 67a ure. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de hee- ren Quirijns en Timmermans, die hebben ken nis gegeven verhinderd te zijn. Voorzitter de burgemeester Van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde I. Ootwerp besluit tot af- en overschrijving op de begrooting van 1887. De overschrijving betreft de volgende posten der begrooting; Jaarwedde vaste arbeiders, overschreden met f229; Baggeren haven, overschreden met f274.32; Verpleging van arme en behoeftige zieken in het gasthuis overschreden met f 71. Verplégingskosten krankzinnigen te Vucht overschredpü met 160.96. Nadat de posten waren aangewezen, waaruit deze overschrijdingen konden gedekt worden, werd het ontwerp besluit goedgekeurd. II. Benoeming van een stembureau voor alle verkiezingen van 1888. Tot leden werden gekozen de heeren Baijeus met 6 en Ficq met 7 stemmen tot plaatsver vangende leden de heeren Gragtmans en Ver bant, tik met 7 stemmen. III. Plan tot uitbreiding der rails aan de westzijde der haven. De voorzitter „Voldoende aan het verlangen van den heer Verbuat, heb ik mij Maandag naar de haven begeven, daar het terrein opge nomen er. een schets laten maken, die ik hierbij overleg; de heeren kunnen zich dan overtuigen, de rails zouden dan ongeveer 75 M. verleogd worden." De heer Verbunt„Is dit plan van de maat schappij De voorzitter„neen, van Van Der Werff." De heer Verbunt„ik kan er mij wel mede vereenigen, mits er contrarails gelegd worden." De heer Hoffmans: „dit is conditie en ook dat de maatschappij de keibestrating tusschen de rails in orde houde." De heer Zijlmans „juist het aansluiten aan de Zuidzijde heeft groot bezwaaromdat zoo de heele breedte vau de haven wel in beslag zou kunnen worden genomen door wageii9, wat zeer hinderlijk zou zijn voor de karren." De voorzitter ,,'t is juist ons plan den heer Jansen te schrijven dat hij zorge dat de wagens steeds langs de haven komen te staan." De heer Hoffmans „dat zal bepaald geen last veroorzaken." De heer Verbunt: „er zal bepaald wel bezwaar zijn 't i9 onmogelijk dat het anders zij. Als 't goed wordt uitgevoerd kan 't wel maar 't is de vraag of 't goed gedaan zal worden." Het plan wordt daarna goedgekeurd. IV. Vaststelling der instructie voor den ge meente-ontvanger. De voorzitter „de instructie heeft ter visie gelegen. B. en W. weuschen er eer. kleine bij voeging aan te doennameiijk dat de kosten van aanslagbiljetten hoofdelyken omslag en hon denbelasting tn het opschrijven der honden koraeu ten laste van dpn gemeente-ontvanger." De heer Baijens„zou er ook niet bij moe ten het invorderen der gasquitanties en van het schoolgeld. Verder is er slechts één zitdag; dit is niet ruim dat kon men wel iets ruimer nemen b. v. Dinsdags van 10-12 of van 2-4 uur er bij. Ik stel voor de gasquitanties door den ont vanger te laten invorderen." De secretaris dit zou een afwijking zijn van alle andere fabrieken." De heer Baijeus„Dat weet ik niet, maar ik stel het voor." De heer van der Heijden „'t Ligt in den aard der zaak dat dit het werk is van den directeur; al ben ik zelf geen gasverbruiker weet ik toch zeer goed dat er dikwijls reclames val len, en hoe kan de ontvanger daarover oordee- lcn r" De heer Hoffman* „Ik ben het hierover ge heel een3 met den heer van der Heijden; 't zou moeilijk zijn voor den outvanger, maar ook voor den directeur; deze ontvangt de gelden, doet kleine uitgaven en rekent eens in de maand af met den ontvanger. Dit i9 een heel gemakkelijke controle." De heer Baijens „De vorige week heeft de directeur mij nog gezegd dat 't voor hem zoo moeilijk was omdat hij niemand had om ze te innen. Daarbij de ontvanger leekent de qui- tantiep; 't is niet meer dan billijk dat hij ont vangt wat hij teekent." De heer van der Heijden „De directeur is benoemd op die conditie; waarom hem nu dat werk ontnemen en het aau een ander opdragen." De heer Hoffmans „Zoolang de fabriek van de gemeente is, ben ik lid der commissie ge weest; nooit beeft de diiecteur daarover ge klaagd en als hij klachten had zou hij toch zeker hij ons komen." De heer Baijens ,,De persoon die het op haalt moet betaald worden; wie doet dat?" Het voorstel van den heer Baijens in slem ming gebracht wordt verworpen met algemeer.e stemmen behalve die van den voorsteller, eo vervolgens het voorstel van B. en W. goedge keurd. De heer Baijens „Komt het du niet in om vraag om meer kantooruren te stellen." De heer van de,r Heijden „Ik acht dit on- noodig. Ik geloof dat er weinig klachten komen dat er geen gelegenheid genoeg is om te betalen; steeds is het geld aangenomen, als men het kwam brengen." De voorzitter„Daarbij, de ontvanger moet de lui steeds helpen als hij te huis is." De heer Mombers: »Maar de heer Baijens bedoelt de mogelijkheid dat iemand benoemd wordt, die niet altijd te huis is." De heer Zijlmans: „Voor zoover ik gehoord heb, komen de menschen steeds betalen van 10-12 uur, zelden van »2-4 uurelke week 4 uur is gemakkelijk genoeg." De heer Baijens „ik stel voor om het kan toor ook open te stellen Dinsdag van 10-12 of van 2-4 uur. Na nog eene opmerking dat het aan B. en W. was den dag te bepalen, niet aan den raad werd het voorstel Baijens verworpen met 7 stemmen tegen 2 die van den heer Mombers en den voorsteller. V. Pensioen te verleenen aan den eervol ontslagen gemeente-ontvanger van Heijst. De voorzitter: „dit punt wensch ik te behan delen met gesloten deuren, 't Is een teer punt, en er zouden soms dingen kunnen gezegd wor den kwetsend voor een verdienstelijk ambtenaar." De heer van der Heijden „daar ben ik tegen 'i is een publieke zaak en 't geldt de finantien der gemeente. De beer van Heijst kan door publieke behandeling niet gecompromitteerd zijn, daarboven is hij verheven." De voorzitter „'t blijft een teer punt 't is een man van eer en soms zou er iets onaange naams kunnen gezegd worden." Nadat de raad zijn verlangen had te kennen gegeven om de zaak in 'r openbaar te behande len stelde de voorzitter voor een pensioen te verleenen van f 200. De heer van der Heijden „ik wensch eerst door den raad uitgemaakt te zien of er peusioen zal verleend worden ja of neen. 't Is een zeer verkieslijk ambtwaarvoor veel liefhebbers zijn en waarmede het salaris gemakkelijk wordt ver diend. Wil men pensioneeren men doe het dau iemand die 50 jaar lang trouw belasting heeft betaald zonder ooit iets van de gemeente te trekken.'' De voorzitter„de heer van Heijst is niet alleen ontvanger geweest maar langen tijd se cretaris in die betrekking heeft hij met voor- bijstaan van eigen zaken de gemeentebelangen behartigd." De heer van der Heijden„Ik geloof wel dat de heer van Heijst zijne betrekking steeds exact vervuld heeft, maar ik weet zeker dat hij zijn eigen zaken er nooit om heeft verwaarloosd." De heer Zijlmans„En toch is dit zeker waar. 25 jaar ongeveer heeft hij het secretaris schap waargenomen grootrndeels geheel alleen, zooder eenige hulp voor f300; zijn wijnzaak moet dus van het allerminste kaliber zijn ge weest, als hij er die 9om niet kon uithalen 't kan dus niet anders of zijn zaak moet er onder geleden hebben." De heer van der Heijden„Welke noodza kelijkheid was er voor hem om te blijveu daarbij, f 300 in dien tijd was meer dan nu f 600. Wat zijn wijüzaak aangaat, die heb ik beter gekend dan u; hij is nooit gedwongen ge weest secretaris te blijven, als hij op andere wijze meer kon verdienen, integendeel is 't een voorreclit een betrekking te mogen bekleeden als men dit verlangt." De heer ZijlmansVerdere discussies zijn onnoodig; 't beste i9 eenvoudig tot stemming over te gaan, anders komen er soms nog on aangename diügen voor een oud verdienstelijk ambtenaar." De heer Mombers „Ik wenschte dat dit ge schiedde met briefjes." De heer van der Heijden „Daar hebt ge 't nu alnu zit ge al verlegen om publiek te stemmen." De voorzitter„Met briefjes stemmen mag niet.„ Het voorstel om pensioen te verleenen wordt verworpen met 5 tegen 4 stemmen," Teg. n de leden van der Heijden, Hoffmans, Wijten, Mombers en Verbunt. VI. Benoeming van een gemeente-ontvanger. 4 sollicitanten, J. B. van der Heijden Cz., F. van den Brand, J. van Dooren Sr., Vincent Hoffmans. Voordracht van het dagelijksch bestuur: 1. J. B. van der Heijden Ozn. 2. F. van den Brand. Gekozen de heer J. B. van der Heijden met algemeone stemmen. VII. Het bepalen der 90ort boomen in de Stationsstraat en op de markt. De voorzitter „me dunkt in de Stationsstraat iepen- en op de markt lindenboomen." Aangenomen. De heer van der Heijden: „of 't waar is, daar voor kan ik niet instaan maar ik heb gehoord dat de boomen door den polder geplant maar de helft kosten van die der gemeente; bij de aanschaffing zou ik dus de ooncurrentie open stellen." De heer Zijlmans: „In de naburige gemeenten hebben zij ook veel minder gekost." De heer van der Heijden „Brokken te Be- zooien wil aan lager prijzen zwaarder boomen leveren." De voorzitter „'t best zal zijn te laten in schrijven." VIII. Progressief belastingstelsel. De voorzitter„het ontwerp heeft ter visie gelegen Ik stel voor een commissie te benoemen die het nog nader onderzoekt en in de volgende vergadering rapport zal uitbrengen." Du heer van der Heijden „ik ben voor een commissie; maar is 't dan ook gepermitteerd dat een raadslid buiten de commissie een ont werp opstelt en dit aan de commissie overlegt De voorzitter„Zeer zeker alle inlichtingen zullen welkom zijn." Bij de stemmirg kreeg niemand de meerder heid. Bij herstemming tusschen de heeren van der Heijden, Zijlmans, Mombers, Verbunt en Hoffmans, werden gekozende heer Zijlmans met 3, Mombers en 'Hoffmans elk met 2 stem men, laatstgenoemde na verzocht te hebben bui- tee aanmerking te blijven omdat hij als wet houder aan het ontwerp had medegewerkt. IX. Politieverordening. De voorzitter: „Op verzoek van den heer van der Heijden zal behandeld worden de vraag of de politie i.iet zou kunnen waarschuwen alvo rens te calangeeren als er personen na het slui tingsuur in een herberg of koffiehuis zijn. Dit gaat niet. Er zijn hier 51 tapperijen enz.; om billijk te zijn zouden wij dus 51 menschen moeten heb ben gereed staan, om in alle tegelijker tijd te te waarschuwen. De kastelein zelf behoort in 't belang zijner klanten te waarschuwen, 't Zou alleen zijn de politie bemoeilijken en lastig voor de kasteleins. Daarbij de politieverordening wordt hier niet straf gehandhaafdnatuurlijk worden er nu en dan proces-verbalen opgemaakt en staan die lui dau onder strenger toezicht maar keeren zij op den goeden weg terug dan hebben zij geen last meer. Willen zij goed dau ik ook. Als zij permissie vragen krijgen zij ze steeds. Maar zooals de heer van der Heijden voor stelt kan 't eenvoudig niet." De heer van der Heijden: „Ik zie niet ia dat die waarschuwing op alle 51 plaatsen te gelijk zou moeten gedaan worden. Nu komt de po litie ook niet in alle 51 tegelijk; ik verlang alleen dat, als zij ergens binnen komen ze waarschuwen alvorens te calangeeren. Wordt aan die waarschuwing geen gevolg ge geven dan is 't wat anders, 't Gebeurt ook dikwijls dat de klokken verschillen. Daarbij, de ambtenaren zijn ook menschen en kunnen voor liefde hebben voor den een of anderom nu alle schapen over een kam te scheren zou ik wenschen dat gewaarschuwd werd alvorens over te gaan tot verbaliseeren." De voorzitter„Als lid van den raaddie zelf bet traciement der politiebeambten mede hebt vastgesteld, vraag ik u in 't belang der politie zelve wie is de man, die onderscheid zou maken in politiezaken en die zich daartoe door giften of gaven zou hebben laten overhalen, zooals u te kennen geeft." De beer van der Heijden „de voorzitter gaat veel te ver; ik bedoel dat als een politiebeamb te ergens een boodschap komt doen, bij ook gevoelig is voor vriendelijke behandeling; ik k' n de politie veel te goed om niet te weten dat zij geen geld zal aannemenmaar dat er wel eens een borrel wordt aangenomen, dat geloof ik wel." De voorzitter„ik durf gerust zeggen mijn veldwachter Froklage niet. Met kermis heeft mee hem wel drauk gepresenteerd en ook geld maar hij heeft het geweigerd. Ik voor mij ge loof dat mijn politie billijk isdaarvoor sta ik borg." De heer van der Heijden: „met die borgtocht zult ge niet ver komen." De voorzitter „als gij mij bewijst dat een der politibeambten 't zij veldwachter of nacht wacht zijn plicht niet behoorlijk nakomt, of partijdig handelt, zeg het mij en ik zal zorgen dat er verandering komtattakeerl men myn politie, dan attaseert men mijdie het hoofd ben der politiehebt gij klachten, noem dan feiten maar spreek niet in 't wilde." De heer van der Heijden. Is 't nog niet onlangs gebeurd dat de politie om half twaalf gewaarschuwd heeft bij Verboeven aan den Hoek." De voorzitter„De politie maakt zeker on derscheid, maar als dit gebeurt, geschiedt het op mijn lastde een wordt strenger gesurveilleerd dan de ander, o. a. heb ik op 't oog de tap perij, of kroeg, ot koffiehuis, zooals men 't noe men wil hierover, naar aanleidiug waarvan ik veronderstel dat uw voorstel komt. 't Was half twaalf, du9 Die» meer te vroegvoor plaatsen waar ik weet dat de politie met opzet wordt geplaagd en getaquineord ben ik streng; zie ik dat men dit niet meer doet, dan worden ze weder onder de goede gerangschikt. Als 't een 5 minuten overtijd is, is de politie niet zoo onwillig, maar als 't een half uur overtijd i9 en '*t geldt menschen, die niet weten hoe zich te gedragen, dan word ik lastig. Wilt ge het slui tingsuur later stellen, mij wel, maar dan is 't toch spoedig weer 't zelfde, men heeft dit reeds eenmaal ondervonden." De heer van der Heijden „Vroeger werd er nooit op het sluitingsuur gelet." De voorzitter„Vroeger had men een veld wachter, die bij den eersten brand, dieD ik bij woonde, dronken verscheendie is dientenge volge ontslagen."

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1