BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Italië. Turkije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. De heer ran der Heijden„Ik zou willen dat alle menschen gelijkelijk behandeld werden, en daarom overal eerst laten waarschuwen. Ik durf hier maar zoo niet alles zeggen, om dat maar dadelijk gevraagd wordt naar bewij zen en getuigen. Maar, zooals mij gezegd is is er nog onlangs een bekeuring gomaakt, die niet is doorgegaan." De voorzitter: daarvan is mij niets bekend; misschien te gelijk met de marechausseedan komt het niet in mijn handen.» De heer van der Heijden „hoe is 't bij mijn zuster gegaan; daar heeft de politie de deur opengetrapt, zich verschuilende achter een artikel der drankwet." Ten slotte wordt het voorstel van den heer van der Heijden verworpen met 7 stemmen te gen 2, die van den heer Verbunt en van den voorsteller. Op voorstel van den voorzitter worden goed gekeurd eenige wijzigingen in de politieverorde ningen als 1. De kom der gemeente uit te breiden tot de Stationsstraat, tot aan de spoorlijn. Niemand was hier tegen. De heer van der Heijden „met genoegen zie ik dat de kom der gemeente zoover is uitgebreid; er staat echter een gebouwtje dat die nieuwe kom in 't geheel niet tot sieraad strekt'l was wel wenscbelijk dat dit werd opgeruimd." De voorzitter: »u bedoelt dat gebouwtje van den heer Baijens. Deze heeft daarmede groote plan nen, die het zullen maken tot een sieraad der nieuwe kom." 2. Strafbaar te stellen in de straat het oni-oodig roepen en tieren, vooral met het oog op het naroepen van vreemdelingenwaarop ook nog wordi gewezen door den heer Verbunt, alsmede pogingen om paarden te doen schrikkeu. 3. Het vertconen van verkregen schriftelijke toestemming verplichtend te stellen op aanvraag der politie. 4. Art. 16 2e gedeelte is niet strafbaar ge steld. Thans is er een strat bedreigd van f 10 maximum. 5. Art. 87 punt 30 en 31 weg te laten het woord openbare, zoodat het daarin verbodene, (om geld spelen of het bedrijf van lied jeszanger enz. uitoefenen] ook thans niet meer mag geschieden in dammen, die particuler eigen dom zijn. 6. Het klimmen in lantaarns strafbaar te stellen met f 3. 7. Te bepalen dat onder dammen enz. worden verstaan alle niet afgesloten, zoogenaamde dam men enz. De heer van der Heijden vraagt of het vol doende is dat de raad maar verordeniugen maakt, die inbreuk maken op de rechten der eigenaars. Hij vindt dat heel prachtig maar gelooft niet dat het steek houdt." De voorzitter heeft zich daarvan vooraf ver gewist. 8. Het strooien van zand bij gladheid moet geschieden ten genoege der politie, niet een handjevol, zooals de voorzitter zpgt. De heer van der Heijden is hier bepaald te gen; de eigenaars aan de zuidzijde der straat hebben ten behoeve der gemeente afstand ge daan van de trottoirsdaarbij kan hij het niet verkroppen dat men een slechten weg laat lig gen en als hij niet moet, zal hij liever zand laten breLgcn naar dien weg dan op de trottoirs." De voorzitter: „Voor dieö weg zal gezorgd worden." 9*. Te verbieden in winkelramen of andere te gaan zitten of op hekken te gaan hangen. 10. Op de botermijn mag geene andere dar. natuurboter gebracht wordeD. Eeu bordje waar op dit vermeld staat, zal worden aangebracht. 11. De bepaling wat tapperijen zijn te om schrijven als volgt onder tapperijen verstaat men alle hnizen, localen tuinen en terreinen waar dranken worden geschonken of verkocht of gelagen van welken aard ook worden gezet.» De heer Verbuut wijst op de wenschelijk- heid dat gebouwen, die aan den paralelweg zou den worden opgericht, niet alleen op dezelfde rooilijn maar ook op dezelfde hoogte komen te staan. Verder oordeelt hij het raadzaam het heele politiereglement te herzien, omdat waar schijnlijk vele der jongere leden niet op de hoogte zijn. De voorzitter antwoordt dat het binnenkort geheei zal worden gewijzigd. Ingekomen is een verzoek van A. J. Verhoeven, om een stukje grond van 25 M2 onderhands van de gemeente aan te koopen't geldt den grond, waarop in den zomer de veldtent staat. De heer van der Heijden zou 't publiek ver- koopen als men het van de haud wil doen. Gesteld in handen van B. en W., daar deze nog geen gelegenheid hebben gehad «:r over te beraadslagen. 't Zelfde geschiedt met een verzoek van het lid Ficq, om een ziukput te laten maken langs het troittoir tusschen de huizen van de heeren Eano en Ackerxans, waar het water steeds blijft staan in de rioleering aan de overzijde is daarvoor een hulpstuk tot aansluiting aange bracht, dat de heer Ficq goed weet liggen. X. Beëediging van deu gemeente-ontvanger. De heer J. B van der Heijden wordt door den secretaris in de raadzaal geleid en verklaart op de vraag van den voorzitter de benoeming aan te r.emeu. Vervolgens legt hij in handen des voorzitters de voorgeschreven eeden af. De voorzitter wenscht hem geluk en uit den wensch, dat hij de voetstappen zal volgen van zijn voor ganger, den hetr van Heijsl, die steeds met zoo veel zorg en activiteit de gemeentebelangen heeft behartigd. De heer van der Heijden bedankt den voor zitter voor zijne goede wenscben en den raad voor de benoeming. Hij zal steeds al zijne krachten aanwenden om de betrekking naar eisch te vervullen. Algeraeene felicitatie. Nadat nog wegens vertrek uit de gemeente, teruggaaf van betaalden aanslag in den hoofde- lijkeri omslag was verleend aan Baggerman worden de deuren gesloten. Den 29en dezer maand zal te Brussel een Vlaamsche landdag worden gehoudentot bijwoning waarvan alle Vlamingenonver schillig van welke staatkundige kleur, worden uitgenoodigdmet het doel om door het Vlaamsche land een verzoekschrift aan de kamer te doen richten, inhoudende dat nog in deze zitting het wetsontwerp worde afge daan, indertijd ingediend door den heer Co- remans (clericaal afgevaardigde van Ant werpen) en Devigne (liberaal afgevaardigde van Gent), waarbij de wet van 1873, omtrent het gebruik van het Vlaamsch in het straf procesaangevuld en uitgebreid wordt. De uitnoodiging tot het bijwonen van dezen landdag gaat uit van de heeren dr. Kops en Gofinbeiden leden van den Brusselschen gemeenteraad. De eerste belangrijke zaakwaarover de onlangs opgetreden Fransche regeering hare opinie in de kamer had uit te spreken is de quaestiedoor den afgevaardigde De la Marzelle opgeworpen en waarover destijds veel gesproken is. Deze heeft namelijk de regeering geinterpellerd over de houding van den Parijschen gemeenteraad bij de jongste presidentieele crisis. In een onder het presidentschap van Car- not gehouden ministerraad is besloten, als de besliste opinie van het kabinet mede te dee lendat het gedrag van den gemeenteraad onwettig is geweest. De minister van binnenlandsche zaken heeft geantwoorddat de regeering de wet door gekozen lichamen zal doen eerbiedigen. Hij zal een wetsontwerp indienen waarbij aan den gemeenteraad de verplichting wordt opgelegd, den prefect der Seine in het raad huis huisvesting te verleenen. Na deze beraadslaging werd het voorstel om eenvoudig over te gaan tot de orde van der dag, verworpen met 429 tegen 132 stem/uien evenals verschillende andere voorstellen. Een van den heer Delaporteinhoudende dat de kamer het door den minister toegezegde wetsontwerp afwacht en mtusschen vertrou wen stelt in het kabinet, werd met 342 tegen 105 stemmen aangenomen, waarna de zitting werd opgeheven. Meer dan deze zaak trekt een bericht van de Figaro de aandachtdat op den gerucht makenden ridderordenhandel betrekking heeft. Het blad deelt namelijk mede dat een per soon die tot de onverzoenlijke pers in be trekking staattegen een belooning van 50,000 francs aan een koopman een ridder orde bezorgd heeft, zonder dat deze er vol doende aanspraak op kon maken, 'tls te begrijpen dat men druk aan 't visschen is naar den naam van dezen persoon en nu wordt algemeen Clémeceau het hoofd der radicalenvoor dezen politieken persoon ge houden. Zoo deze veronderstelling gegrond bleek te zijnzouden de gevolgen niet te overzien zijn. Ook Rochefort wordt genoemd. De onderhandelingen tusschen Italië en Frankrijk over de hernieuwing van het han delsverdrag loopen niet vlug van stapel. De vraag is of zij wel tot een goed einde zullen gebracht worden. Bismarck is weder het „béte noire." Hij wordt beschuldigd Crispi opgestookt te hebben Frankrijk onaanneem bare voorstellen te doen, met het doel Italië met Frankrijk in onmin te brengen. De Duitsche rijkskanselier schijnt een breeden rug te hebbenwaarop veel geladen kan worden. Een der vermaarde kasteelen van den ouden Franschen adeldat van Gontaut-Bi- ron te Mirande, in het departement Gers, is eene prooi der vlammen geworden met al zijne archieven schilderijen familie portret ten keurige behangsels en verdere kunst schatten. Alleen het marmeren borstbeeld van den maarschalk Biron is behouden ge bleven. Het kasteel was schilderachtig gelegen en bevatte o. a. al de portretten der Montmo rency's en Bauffremont's. Vóór den oorlog van 1870 bevonden deze zich te Courtelain, in het departement Euredoch in dat jaar werden zijuit vrees voor de nadering der Duitschersovergebracht naar Mirande. Onder de portretten der Montmorency's vindt men doeken van bijna alle vermaarde Fran sche schilders uit de 16e, 17e en 18e eeuw. De Heer Stanislas de Gontaut, lid van den gewestelijken raad van Gers, was het eenige lid zijner familie dat thans het kasteel be woonde. In de laatsts dagen had hij eenige ongeteekende brieven ontvangen, waarin hem werd aangezegd dat zijn kasteel met dyna miet in aanraking zou komen. Om elf uur 's avonds vóór den brand deed hijgedach tig aan deze bedreiging, alvorens zich te bed te begeven de ronde in het kasteel. Hij be merkte toen niets hoegenaamd, en te éen uur 's nachts werd hij gewekt door de kreten van „brand Zeer spoedig daarna stond het geheele kasteel in vlammen. Men zegt, dat het op vier verschillende plaatsen in brand werd gestoken. Men verzekertdat een nieuw bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd tegen O'Brien, omdat hij deelgenomen heeft aan een meeting te Woodford, welke verboden was. O'Brien zou gearresteerd worden, zoodra hij uit de gevangenis kwam. In de arm en-wij ken van Londen zullen zich binnenkort een groot aantal Russische Israëlieten vestigen, daar gevreesd wordt voor eene nieuwe anti-semitische beweging in Rus land. De Engelsche regeering schijnt dit vooruitzicht niet aangenaam te vinden, daar Londen reeds overladen is met ongelukkigen, die geen werk hebben en die beginnen on tevreden te worden over de vreemde werk lieden die hun concurrentie aandoen door tegen geringe prijzen te werken. De mist te Londen moet verschrikkelijk zijn geweest. Van 10 uren 's morgens af werd het rijden verboden en overal was het gas aangestoken. Men hoort van verschil lende personen, die in de Theems verdronken. De vorige week heeft een geweldige brand gewoed in het hart der stad Birming ham. Hij begon in de magazijnen der meu belmakersfirma Tarris en Nortongelegen tusschen Corporat;onstreet en Cannonstreet. Dit reusachtige gebouw werd geheel verwoest, daarna tastten de vlammen verschillende om liggende gebouwen aan, waaronder het kan toor van het dagblad Daily-Post. Het bedrag der aangerichte schade moet zeer aanzienlijk zijn. Heftige tooneelen zijn weer voorgevallen in den landdag te Praag. Daar hadden de oud- en jong-Czechen gestemd voor het ver zenden aan eene commissie van een voorstel, strekkende om van de regeering geliikstelling der Duitsche en Czechische talen te verlangen; maar de Czechische groote grondbezitters die er tegen waren, hadden zich van stemming onthouden. Hierop hebber, de jong-Czechen een hevig misbaar aangeheven, waaraan het publiek op d' <_,nLrij ijverig deelnam. „Ziedaar dus de vaderlandsliefde van den Czechischen adel"! dus klonk het, en: „schande over den adel!" Slechts door de zitting op te heffen en de galerijen te doen ontruimen, kon de voorzitter aan het schandaal een einde maken. Men meldt uit Weenen dat de politieke toestand in ernst toeneemtdaar Rusland voortgaat troepen aan Oostenrijks grenzen bijeen te trekken. Drie nieuwe legerkorpsen, thans gestationeerd te Kieff, Odessa en Ki- scheneff, worden bijeengetrokken in Bessarabie en daarenboven het tweede Kaukasische legerkorps, hetwelk ng nooit den Kaukasus verlaten heeft. Depeches uit Polen spreken van eene koortsachtige bedrijvigheid in mili taire zaken; alle spoorwegmaatschappijen heb ben bevel gekregen het rollend materieel te vermeerderen, terwijl talrijke buitenlandsche kooplieden in de grensdistricten last gekregen hebben hunne kantoren te sluiten en velen reeds te Krakau zijn aangekomen. Zondag had de plechtigheid der canonisatie van de nieuwe heiligen plaats. De paus heeft met luide stem het besluit, waarbij de tien gelukzaligen tot den rang van heiligen verheven worden, in het Latijn voorgelezen. De klokken van alle kerken luidden te hunner eere, terwijl de pauselijke garde in de zalen triomfmarschen blies op zilveren horens. Daarna heeft Leo XIII in het Latijn eene rede gehouden over de deugden der nieuwe heiligen. Vervolgens hebben twaalf kardinalen, vergezeld van deputatien van de verschillende geestelijke orden, waartoe deze heiligen be hoorden, den paus symbolische offers aange boden, zooals waskaarsen, brooden, wijn en water, duiven en ander klein gevogelte, ge zamenlijk ten getale van tien, gelijk de hei ligen. Naar de Italiaansche Agenzia Stefani uit Massowah verneemt, is Ras Alula met eene sterke troepenmacht te Ghinda aange komen en heeft hij van den Negus verlof ontvangen tot den aanval over te gaan. Men denkt dat dit tegen 25 of 26 Januari zal ge schieden, den verjaardag der voor de Itali anen zoo noodlottige slagen bij Saati en Dogali, want zoowel de Negus als Alula zijn zeer bijgeloovig en hechten aan dagen en datums. Het aantal gewapende Abessiniers bedraagt circa honderdduizend, 40,000 hunner zijn met achterlaadgeweren20,000 met oude voorlaadgeweren en 40,000 met lansen en schilden gewapend. Artillerie hebben ze niet; ook zijn zij niet ruim van ammunitie voorzien. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Porte beducht is voor een Russischen inval in Klein-Azie, en zij begonnen is met En geland te onderhandelen over de tenuitvoer legging van lord Beaconsfields Cyprus-trac- traat, waarbij Engeland de integriteit van Aziatisch—Turkije gewaarborgd heeft; tegen over de opeenhoping van Russische troepen aan de grenzen van Klein Azie verlangt de Porte te weten of het desnoods rekenen kan op Engelands hulp. Berichten uit St. Petersburg, te Berlijn ontvangen, bevestigen de mededeelingen om trent de ontdekking eener nieuwe samenzwe ring tegen het leven van den czar, en voegen er bij, dat talrijke inhechtenisnemingen hebben plaats gehad en men groote hoeveelheden dynamiet heeft ontdekt tot zelfs in het bureau van politie. Onderscheidene verdachte hoo- gere politiebeambten zijn in hechtenis. De czar zal eerlang naar Gatchina terug- keeren. Onder deze omstandigheden zal zijn blik op de wereldsche zaken in het algemeen en de Bulgaarsche in het bijzonder er ook niet helderder en vroolijker op worden. De president der Noord Amerikaansche Unie heeft aan het congres de uitnoodiging der Fransche regeering tot deelneming aan de tentoonstelling van 1889 doen toekomen. In het verslag van den minister Bayard be treffende deze aangelegenheid wordt gezegd, dat het alleszins raadzaam is de uitnoodiging aan te nemen. De minister adviseert dus tot het aanstellen van eenen regeeringscom- missaris en het uittrekken van 200,000 dollars ter bestrijding der kosten. Bij den senaat is een wetsontwerp inge komen tot intrekking van alle verdragen met China waarbij aan burgers van dit rijk de immigratie in de Vereenigde Staten wordt vergund. De beweging tegen den Chineezen- invoer begint dus meer en meer een ultra radicaal karakter aan te nemen. WAALWIJK, 18 Januari 1888. De nieuwe kiezerslijsten voor onze gemeente zijn door B. en W. in hunne vergadering van 16 dezer opgemaakt, in de vestibule van het gemeentehuis aangeplakt en gedurende 14 dagen ter secretarie ter visie gelegd. In 't geheel komen er op voor 339 kiezers. Bezwaren tegen die lijsten kunnen tot 30 Januari bij den gemeenteraad worden inge diend. Z. M. heeft aan mr. F. F. baron van Rijckevorsel van Kesselop verzoek, met ingang van 15 Jan., eervol ontslag verleend als substituut-officier van justitie bij de arr. rechtbank te 's Hertogenbosch. De mazelen breiden zich ook in onze gemeente uit. Tot nu toe echter hebben zij geen kwaadaardig karakter. Gisteren zijn ongeveer 100 briefjes aange plakt. De dienst van de lokaaltreinen Waalwijk Zwaluwe en omgekeerd heeft eenige kleine wijzigingen ondergaan. Men vindt de veran derde regeling op de 4e bladzijde van dit nummer. De commissaris des konings in de pro vincie Noordbrabant heeft goedgevonden te bepalen Dat de loting der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen zal ge schieden in de plaatsen en op de dagen en uren als hieronder aangewezen. In het le militie-district. Ten overstaan van den militie-commissaris J. J. van Thiel. Oosterwijk11 Febr., voorm. 11 ure, Ber- kel. Haaren, Hel voort, Oosterwijk, Moergestel en Udenhout. Tilburg13 Febr.; voorm. 11 ure, Tilburg, van de letters A. tot en met K.; 14 Febr.,' voorm. 11 ure' van de letters L. tot en met Z.; 15 Febr., voorm. ten 11 ure, Diesen, Goorle en Hilvarenbeek. Waalwijk. 16 Febr., voorm. 11 ure, Baard wijk, Bezooien, Kapelle en Waalwijk. Loonopzand{het gemeentehuis is te Kaats heuvel) 17 Febr voorm. 11 ure, Loonopzand, Sprang en Vrijhoeven-Kappel. Heusden18 Febr., voorm. 11 ure, Dron- gelen Drunen Eeten Heusden, Meeuwen, Veen en Wijk; 20 Febr. voorm. 11 ure, He- dikhuizen, Herpt, Oud-Heusden, Nieuwkuik en Vlijmen. In het 2e militie-district. Ten overstaan van den militie-commissaris Cavaljé. Oosterhout9 Febr., voorm. 9 ure, Ooster hout en Dongen. Raamsdonk10 Febr., voormiddags 9 ure Raamsdonk Geertruidenberg Waspik en 's Gravemoer. De 14e afdeeling der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw, zal een verga dering houden op Maandag 30 Januari a. s. namiddags ten half vijf urein het kof fiehuis van de heeren Couwenberg, te Kaats heuvel, waarin als spreker zal optreden de heer Quadekker, rijksveearts en militair-paar denarts te Breda over: De meest doelmatige veevoedering a. voor paarden. b. voor runderen. Daarna zal een verloting van huishoudelijke- en landbouwartikelen plaats hebben.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2