r F. J. M. RITS Depot-zaak. Advertentiën. GLAZEN BESCHOT, Een R. C, jongmensch, 1. EENE WONING fijn SCHOEISEL, COGNAC van af IR, JrïL TT JVC, MADERA, Te koop gevraagd veilen en verkoopen: WEILAND, Degelijke Agenten. SIROOP voor PUNCH, a 0 VERBUNTVANOVERBEEK, De afdeeling Heusden van de Noord- brabantsche maatschappij van Landbouw heeft plan om in de maand September aanstaande een keuring met twee premien te doen houden van anderhalfjarige hengsten. Bij den hoogen raad is behandeld de zaak van drie personen uit Drunen, die in hooger beroep door het gerechtshof te 's Bosch werden veroordeeld, ter zake van wederspan- nigheid de eerste tot 3 dagen, de tweede tot 2 maanden en Ce derde tot 1 maand gevangenisstraf. De wederspannigheid had plaats jegens politie-beambten, die den eersten requirant in arrest wilden nemen tot het ondergaan eener subsidiaire gevangenisstraf; de tweede en derde requiranten, die in vereeniging han delden, trachtten den eerste te bevrijden en brachten daarbij aan politie-beambten ver wondingen toe. Ter ondersteuning van dit beroep ontwik kelde mr. J. van Gigh een cassatiemiddel luidende schending en verkeerde toepassing van de artt. 18C 181 182 wetboek van strafrechtomdat het opzet van den dader gericht moet zijn tegen eene handeling der beambten die hij weet dat rechtmatig is omdat de dader, om strafbaar te zijn ook de rechtmatigheid der ambtsbediening moet kennen. Het openbaar ministerie zal in deze zaak den 30 Januari conclussie nemen. De heeren A. C. Zijlmans, te Waalwijk; M. L. Mommersteeg. te Vlijmen; N. A. D. Vermeulen, te Waspik; M. C. A. van Son, idem; J. L. Kliebisch, te Heusden; A. H. J. Verhoeven, idem; M. C. van der Ven, idem, hebben per circulaire de katholieke kiezers van het distrikt Waalwijk uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering, te houden op Donderdag 2 Februari a.s., des namiddags om twee uur, in het lokaal van den heer L. van den Broek, te Nieuwkuik (het centrum van het district). In die vergadering stellen zij zich voor, een ontwerp reglement voor eene kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Waal wijk ter tafel te brengen, en een bestuur zij het dan een voorloopig voor die kies vereeniging te doen benoemen, om daarna over te gaan tot het stellen van eenen can- didaat voor het lidmaatschap van de nieuwe tweede kamer der staten generaal. Een gedeelte van den toren te Gel drop, hebbende een gewicht van meer dan 800,000 kilo, is Vrijdag naar beneden gekomen. De schok was zeer gering; toch zijn in de on middellijke nabijheid eenige ruilen verbrijzeld. De werkzaamheden worden door soldaten dei- genie onder leiding van kapitein J. G. Gijs- berti Hodenpijl voortgezet. Wellicht zal het nog duren tot in 't midden zal deze week, eer men gereed is, den geheelen co lossus in puin te doen storten. Geldrop is tegenwoordig het rendez-vous van allen, die tijd hebben en velen daar maken goede zaken. Iedereen is nieuwsgierig de uitwerking der dynamietontploffingen waar te nemen. Men beweert op D/2 uur afstand, onder de ge meente Woensel, trillingen van den grond te hebben waargenomen. Nochtans zullen de ladingen niet zeer zwaar zijn, want de toren is door tal van huizen ingesloten. Dit is natuurlijk ook de reden dat het werk zeer langzaam zijn weg moet gaan. Eenige jongens waagden zich Zondag te Geertruidenberg op het ijs, met het gevolg dat een .hunner verdronk, niettegenstaande vele pogingen tot redding waren aangewend. Te Gilze bij Breda zijn door de veld wachters twee personen aangehouden, die uit de gevangenis te Hoogstraten waren gevlucht. Zij zijn naar de gevangenis te Breda over gebracht. Kaatsheuvel17 Jan. Naar aanleiding van een bezoekdoor den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in de vorige week aan ons dorp gebrachtheeft de bur gemeester der gemeente Loonopzand zich gewend tot h.h. gedeputeerde staten van Noord-Brabantten einde van dit collegie machtiging te erlangen de scholen te Kaats heuvel wegens 't heerschen der mazelen-epi- demie tijdelijk te sluiten. In hun antwoord hebben de staten verklaard geen bezwaar te hebben tegen dien maatregel en zijn dan ook de scholen alhier voor veertien dagen gesloten. Heden wordt met de ontsmetting der open bare school alhier een aanvang gemaakt. Het aantal sterfgevallen onder de kinderen is gedurende de laatste dagen schrikbarend geweest. Gisteren werden zeven kinderlijk jes ter aarde besteldheden morgen weder twee. Sedert het uitbreken der mazelen zijn minstens een vijftigtal kinderen overleden. Opmerking verdient hetdat verreweg het meerendeel dier kinderen toebehoorden aan ouders van den on- of minvermogenden stand. Uit de statistiek der bevolking van de gemeente Loonopzand blijktdat het aantal inwoners op 1 Januari 1887 volkomen het zelfde is als op 1 Januari 1888 n. 1. 7159. Ofschoon het aantal geboorten dat van over lijden verre overtreftblijft de bevolking stationnairhetgeen veroorzaakt wordt door de omstandigheiddat veel meer menschen de gemeente verlaten dan er zich vestigen. Dit verschijnsel werpt een treurig licht op den stand der nijverheid in deze industrieele gemeente. Moge de kwaal der werkeloosheid deze gemeente nog niet hebben aangetast toch eischt de gedrukte tijd van vele werk gevers de uiterste inspanning om hunne zaken op denzelfden voet te blijven voortzetten; en zoo niet binnen korten tijd de schoen en lederindustrie eene zij 't slechts beschei- dene vlucht neemtdan verwacht men af danking van werkvolk op groote schaal. Treu rig allertreurigst is 't er van overtuigd te zijn dat vele bazen alleen bestaan van 't winkel debiet aan hunne knechts die 't zich moeten laten welgevallen dat hun loon voor 't grootste deel wordt uitbetaald in dure en slechte winkelwaren. Waspik, 16 Jan. In de laatst gehouden raadsvergadering is tot lid van het algemeen armbestuurmet vier tegen drie stemmen benoemd de heer Cornelis Schenkels en tot waarnemend secretaris voor bepaal den tijdde heer Jan de Glas. 's Gravemoer, 17 Jan. In deze gemeente, met eene bevolking van 1169 zielen, werd in 1887 de openbare school geregeld bezocht door 176 leerlingen, onder welke 23 van 12—15 jaren, terwijl op 1 Jan. '88 dat cijfer geklommen was tot 183 dus ruim 157t°/o van de bevolking. Slechts een zevental bezoekt uitsluitend gedurende de wintermaanden de school. Aan het herhalingsonderwijs nemen 17 mannelijke en 11 vrouwelijke leerlingen deel. Wereldtentoonstelling te Parijs in 1889. De volgende circulaire is verspreid M. De ondergeteekende vereenigingen en per sonen hebben bij dezen de eer uwe bijzondere aandacht te vestigen op de wereldtentoon stelling, in 1889 te Parijs te houden. Met het oog op de gewichtigste belangen van Nederlanddie daarbij zijn betrokken hebben zij gemeend, met vereende krachten pogingen te moeten aanwenden, tot beharti ging van die belangen, en zij nemen bij deze de vrijheid U een kort verslag van den uit slag van die pogingen aan te bieden. Zij hebben zich eerst bij verzoekschrift gewend tot de Nederlandsche regéering, ten einde te verkrijgen dat de benoeming van een commissaris-generaal en van een officieele commissie van harentwege zoude geschieden en dat een voldoend subsidie bij de bevoegde macht zoude worden aangevraagd. De re geering heeft gemeend, dat verzoek van de hand te moeten wijzen, doch verklaarde zich bereid aan de Nederlandersdie aan de tentoonstelling zouden wenschen deel te ne men, elke medewerking te verleenen, die van haar zoude afhangen. De ondergeteekenden hebben daarop in eene vergadering, den 27sten October jl. ge houden, besloten, eene commissie van voor bereiding te vormen, bestaande uit de voor zitters der betrokken vereenigingen, zoo noo- dig te vervangen door de respectieve secre tarissen, met de opdracht zich mondeling en schriftelijk in betrekking te stellen met de Nederlandsche en met de Fransche regeering, ten einde te onderzoeken in hoeverre de Nederlandsche inzenders van die zijde op officieelen steun zouden kunnen rekenen. De bedoelde commissie heeft zich van hare opdracht gekweten en in eene vergadering den 24sten November jl. gehouden, verslag van hare bevinding uitgebracht. Daaruit is gebleken a. Dat de Nederlandsche regeering, door hare officieele weigering, zoowel de benoeming van regeeringswege van een commissaris- generaal en jury-leden als het voordragen van een subsidie uitgesloten acht. De regee ring meent derhalve, dat het aan de Neder landsche mdustrieelen staat, om in deze het initiatief te nemen en zich voor het beoogde doel te vereenigen en te organiseeren. Zij is bereid hare tusschenkomst te verleenen tot het verstrekken van inlichtingen, tot ver eenvoudiging van de douaneformaliteiten en, voor zoo veel in haar vermogen is, tot verkrij ging van lagere vrachtprijzen voor het ver voer. b. Dat de Fransche regeering bereid is eene commissie, door de betrokken bijzondere vereenigingen of door de voornaamste be langhebbenden gevormd, te erkennen als de vertegenwoordiging der Nederlandsche inzen ders, en dat zij Nederland zal behandelen op den voet der meest begunstig Ie natie. Daaruit volgt, dat de Nederlandsche inzen ders evenals de andere vreemde inzenders, en ook de Franschengeene huur te beta len hebben voor de ruimte welke zij innemen, maar gezamenlijk de kosten van de vloeren en van de inwendige versiering der Neder landsche afdeeling benevens de kosten der bewaking van die afdeeling moeten dragen. Naar aanleiding van het uitgebrachte ver slag heeft de vergadering besloten de com missie van voorzitters als commissie van voorbereiding van de verdere maatregelen in stand te doen blijven, en zich, onder hare leidingte wenden tot alle belanghebbenden op het gebied van nijverheid en landbouw, ten eindein overleg ook met de vertegen woordigers van den tuinbouwde koloniën de schoone kunsten en de wetenschap de noodige samenwerking te verkrijgen en den wenk te kunnen volgen, door de Nederland sche regeering gegevendat de inzenders zelf ten deze het initiatief zouden nemen en zich voor het beoogde doel zouden vereeni gen en organiseeren. Het komt den ondergeteekenden voor, dat inderdaad langs dien wegin de gegeven omstandigheden, de beste behartiging der Ne derlandsche belangen ten deze kan worden ge vonden. De weigering van eene officieele vertegenwoordiging en van een subsidie is geen reden tot onthouding te meerdaar de Nederl. regeering ten deze slechts het voorbeeld van nagenoeg alle Europeesche mogendheden heeft gevolgden Nederland sche inzenders dus niet te Parijs onder on gunstiger voorwaarden aan den strijd deelne men, dan die van andere landen. Door sa menwerking en aaneensluiting onder eene commissiedie het vertrouwen der belang hebbenden genietzijn de kostendie ge zamenlijk moeten worden gedragen, tot het hoogst noodzakelijke te beperken. De behandeling op den voet der meest begun stigde nade verzekert overigens aan de Ne derlandsche deelnemers aide voordeelen, die aan de vreemde deelnemers zijn verleend of door nadere onderhandelingen zullen kun nen worden verkregen. De ondergeteekenden wenden zich der halve tot U met het verzoekbij een der secretarissen van de onderstaande vereeni gingen te willen opgeven, of door U aan de Parijsche tentoonstelling zal worden deelge nomen. Wij stellen ons dan voor in nader overleg met de toegetreden belanghebbenden, eene commissie te vormen die zich met de vertegenwoordiging der Nederlandsche belan gen te Parijs zal belastenen die het noo dige zal verrichten om de voorwaarden van deelneming te regelen en de wijze te bepalen, waarop de noodzakelijk te maken kosten over de verschillende inzenders naar evenredig heid van de ruimte, welke zij innemen, zullen kunnen worden omgeslagen. Daar het waar schijnlijk is dat, buiten onze schuldniet alle belanghebbenden deze circulaire zullen ontvangenverzoeken wij U tevens haren inhoud zooveel mogelijk in uwen kring te verspreiden en eene uitgebreide toetreding te willen bevorderen. Dat de kans van slagen ten deze van eene zoo algemeen mogelijke spoedige toetreding afhangt, behoeft zeker geen betoog. De mededeeling van uwnaar wij hopen, gunstig voornemen tegemoet ziende, noemen wij ons met de meeste hoogachting D. Cordes, voorz. der kamer v. kooph., A msterdamM. M. de Monchy, voorz. der K. van K. RotterdamP. F. W. Mouton voorz. der K. v. K. 's Gravenhage. De Nederlandsche maatschappij ter bevor dering van nijverheid. De vereeniging ter bevordering van Fa- brieks- en handwerksnijverheid in Nederland. De vereeniging van en voor Nederland sche industrieelen. De centrale vereeniging van Nederlandsche industrieelen. Het Nederlandsch landbouw comité. Men wordt verzocht het biljetna invul ling, te willen zenden aan een der navolgende heeren F. W. van Eeden, te Haarlem Mr. H. Zillesen of Mr. C. C. E. d'Engel bronnerte 's HageMr. D. Josephus Jitta, te Amsterdam of Herm. F. Bultman, te Haarlemmermeer. ~C~ÖR RESPONDEN TIK Het schrijven van Veritas is verzonden en door Jantje van Tilburg in dank ont vangen. Jantje houdt zich minzaamst aanbevolen. t f Heden overleed, na voorzien tel f zijn van de H. H. Sacramenten der stervenden, onze welbeminde vader, - Martinus van Oudenhoven, in den ouderdom van ruim 62 jaren. Drunen, 18 Januari 1888. H. van OUDENHOVEN, C. S. van OUDENHOVEN, G. van OUDENHOVEN. Eenige en algemeene kennisgeving. een openslaand voor eene koffiehuiskamer. Aanbiedingen franco met opgaaf van af meting en prijs aan den uitgever dezer Courant onder motto. Beschot." ruim 472 Jaar °P een kassierskantoor werkzaam geweest zijnde, wenscht van con ditie te veranderen en zoekt plaatsing op een dergelijk of ander kantoor. Franco brieven, motto kantoor" aan den uitgever ANTO ON TIEL ENte Waalwijk. notaris te 's Hertogenbosch, zal in het logement van den heer H. MOURIK te Heusden op Zaterdag 21 Januari a.s. PROVISIONEEL, en op Zaterdag 28 Januari a.s. DEFINITIEF, telkens voormiddags ten 11 ure, in het openbaar Onder Heesbeengemeente Eethen c.a. met erf, bouwland en kade, genaamd //Kattendijk"aan den stadsweg, ten westen van het Witsland, uitmakende de tweede en derde koopen en daaraan grenzende; ka daster sectie E 363en een gedeelte van het perceel seetie E 364, te zamen groot nagenoeg 14 aren 70 centiaren. In huur bij N. van Diessen te Heesbeen tot 1 Januari 1890, voor jaarlijks f60. 2. De aan den stadsweg grenzende, zuidelijk gelegen, HELFT van het perceel; genaamd Witsland, kadaster sectie E 124, voor het geheel groot 4 hektareu 83 aren 60 eentiaren. 3. De noordelijk gelegen weder helft van het gemeld perceelgenaamd Witslandsectie E 124, met de aan de westzijde er aan grenzende gedeelten, van a. het gemeld perceel sectie E. 364, en b. het zuidelijk gelegen gedeelte van het perceel sectie E. 423herkomstig van H. Redekkertot aan het hek van het oud Witsland. De voormelde perceelen sectie E 124 en 423 voor het geheel te zamen groot 5 hectaren 10 aren 80 centiaren, zijn in huur bij Jan Johannes Buijs te Herpt tot einde van 1889 voor jaarlijks f301. 4. Drie naast elkander gelegen perceelen genaamd het OUD WITSLAND, ten noor den van den derden koop, te zamen groot 73 aren 60 centiaren, uitmakende het zui delijk gedeelte van het perceel sectie E 122, met het ten westen er aan grenzende noor delijk gedeelte van het perceel E. 423 zijnde het gedeelte Kattendijk, van af het hek. Te aanvaarden bij de betaling der koop penningen. 5. De eerste- en tweede koopen in massa. 6. De eerste- tweede- en derde koopen in massa. 7. De eerste- tweede- derde- en vierde koopen in massa. Aanwijzingen geschieden door den opzichter P. Wagemakers te Heesbeen. Gezocht voor elke voorname plaats van Nederland, LLivii iiuuii j. ter verkoop van een eenig en zeer courant artikel, liefst dezulken die reeds flinke Clien tele bezitten onder Confiseurs, Victualiehui zen enz. enz. Goede referentiën vereischt. Adres fr., lett. L. W. 185, bureau van de Echo van het Zuiden. In Amsterdam wenscht men eene nette winkelzaak te openen, die door eene vrouw kan worden waargenomen, liefst in tegen behoorlijke provisie. Guarantie kan gesteld worden en van goede administratie kan men zeker zijn. Brieven franco lett. O.B.W.M. aan het bureau van de Echo v/h Zuiden te Waalwijk. fl.25 per flesch tot f4. en diverse fijne likeuren, aan billijke prijzen, Steeds voorhanden bij die voor de levering zich minzaam aanbeveelt. Dl

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3