BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Amerika. Oostenrijk. Bulgarije. Turkije. BINNENLAND. //Het is waar, de heer Diepen is over deze gemeenschappelijke uitoefening van graanbouw en veeteelt hoogelijk veront waardigd. Hij betoogt in het breede, dat zij, die zich daaraan overgeven, niet meer onder de graanbouwers, doch onder de veefokkers moeten worden gerangschikt, en dat eerstgenoemd bedrijf aanmerkelijk meer winstgevend is of althans be hoorde te zijn. Deze beschouwingen zou den ongetwijfeld alle aandacht verdienen, indien zij den bodem van Nederland in die zware aarde vermochten te herschep pen, welker vruchtbaarheid ook zonder bemesting elke mededinging trotst. Zoo lang het protectionisme echter hiertoe buiten machte is, zal het ook door de overmaat zijner ergernis niet kunnen ver hinderen, dat de landbouwer aan zijnen grond die bestemming geeft, waarvan hij, bij de gegeven verhouding der prijzen, de ruimste opbrengst verwacht. „Het gezegde verklaart voldoende, waar om de wensch naar beschermende graan rechten, behalve in enkele bij uitstek graanbouwende streken, bij de landbouwers zoo weinig bijval vindt. Overal, waar graanbouw en veeteelt plegen gepaard te gaan, gevoelen de meeste landbouwers zeer wel, dat zij van invoerrechten op granen niets goeds te wachten hebben, en keeren zij, ten spijt van alle fraaie beloften, aan het protectionisme den rug toe. Door eene dergelijke heffing zouden dan ook op den duur alleeu de belangen der groote grondeigenaars gediend worden. Verhoogde graanprijzen zouden hen in de gelegenheid stellen, voor hunne hoeven hooger pacht sommen te bedingen, of hun, voorzoover zij zelf den landbouw uitoefenen, eene rechtstreeksche vermeerdering van inkom sten verschaffen, waartegenover de ook voor hen voelbare nadeelen der bescher ming van geen beteekenis zouden zijn. Met uitzondering van die edelmoedige landheeren, die van hunne pachters niet het uiterste willen vorderen, zou de nij verheid van hen inderdaad ruimer bestel lingen kunnen verwachten. Toch zouden de nij veren daarbij geen vo irdeel hebben. Want die vermeerdering van debiet zou in het niet verzinken bij de verminderde vraag van de zijde van de groote meer derheid der bevolking, die, bij gelijke inkomsten verplicht de eerste levensbe hoeften aanmerkelijk duurder te betalen, wel genoodzaakt zou zijn hare verdere uitgaven naar evenredigheid te beperken. „Algemeene bezuiniging veroorzaakt alge- meene vermindering der wederzijdsche be stellingen" zoo schrijft de heer Diepen; en waar die bezuiniging niet tot het op leggen jan spaarpenningen kan leiden, heeft hij ongetwijfeld gelijk. „Wat rest er dan von de bewering, dat verhoogde welvaart der landbouwende klasse de overige bevolking zou schadeloos stellen voor den cijns, haar door middel van beschermende graanrechten op te leg gen P Zij is niets dan een zeepbel, die bij de eerste aanraking uiteenspat. Het is en blijft eene schromelijke onbillijkheid, armen en rijken zonder onderscheid met eene verhooging van noodzakelijke uitga ven te willen bezwaren, opdat de gestadige vermeerdering der inkomsten van groote grondeigenaars, die dertig jaren lang zelfs buiten hun toedoen viel waar le nemen, onafgebroken zou kunnen voortgaan. „Ongetwijfeld verkeert de landbouw in een moeielijken toestand van overgang. Terwijl het grondbezit als zoodanig niet langer dezelfde rente kan afwerpen, moet de landbouwer sommige begrippen laten varen, die gedurende meer dan één ge slacht als hoogste wijsheid goldenen kunnen hervormingen in het landbouw bedrijf, waarmede men elders is véérge- gaan ook hier niet langer uitblijven. Daarbij behoort van hoogerhand de noodige leiding te worden gegevenzoo door liet verbreiden van practische kennis als door het weren van bestaande misbruiken. Reeds is men ten deze op goeden weg. Word daarop voortgegaan, en tevens de hand geslagen aan eene billijker ver deeling van den druk der belastingen zoo zullen de gunstige gevolgen van een en ander zich spoedig genoeg doen ge voelen. Maar de landbouw kan niet wor den geholpen door een stelsel van be scherming, dat, niet ongelijk aan som mige geneesmiddelen van slecht allooi, eene kortstondige opwekking met eene blijvende verergering der bestaande kwalen zou doen boeten." De Lanterne deelt mede, dat de reeks schandalen nog niet gesloten is. Dezer dagen heeft men de openbaarmaking te wachten van een schandaal, waarbij een hoog magis traatspersoon betrokken is. Men vertelt vreemde en monsterachtige zaken, die ge beurd zouden zijn in hotels van de Rue La fayette en Rue de la Victoire. Het onderzoek naar de zaak Wilson- Ratazzi-Legrand is in vollen gang. Ratazzi heeft deze week bij het verhoor haar mondje weder geroerd en een agent van politie is tusschenbeide moeten treden, anders had het tusschen deze vrouw en Legrand tot een ge vecht gekomen. „Ellendige leugenaar riep zij Legrand toe gij weet zeer goed, dat uw kruis u 60000 francs gekost heeft. Naar aanleiding van deze beschuldiging is in de boe ken van Legrand gezocht of van deze post iets te vinden was, doch zonder succes. Ook bij Wilson is gisteren huiszoeking gedaan. De heer Flourens heeft aan de Itali- aansche regeering te kennen gegeven, dat wanneer de vrederechter te Florence over gaat tot verbreking der zegels, die den 22 December in het archief van het Fransche consulaat op de papieren aangaande de na latenschap van Hussein-Pacha zijn gelegd, zij voor die daad van geweld verantwoordelijk zou worden gesteld. De »République frangaise« meldt dat de Italiaansche minister president Crispi aan den Franschen gezant de verzekering heeft gegeven, dat de kantonrechter te Florence den 21 dezer de archiefzaal van het Fransche consultaat niet zal binnendringen. De bij den Duitschen rijksdag ingediende socialistenwet is niet alleen een nieuwe, maar ook verscherpte editie. Behalve de uitzetting uit het rijk, wordt voorgesteld den duur der wet te stellen op 30 September 1893, de straf wegens het verspreiden van verboden ge schriften is verzwaard en thans 1000 mark boete of gevangenschap tot een jaar; zij die van sociaal-democratische agitatie een beroep maken, krijgen twee jaar. Merkwaardig is in het nieuwe ontwerp ook de bepaling, dat het deelnemen van een Duitscher aan een sociaal democratische vereeniging buiten het rijk, gestraft wordt met gevangenschap. Niet minder dan 200 millioen zal de regeering aan den Duitschen rijksdag vragen voor militaire maatregelen, zegt de Köln. Ztg. Voorwaar geen kleinigheid. Het onderwijs in Pruisen gaat een betere toekomst te gemoet. 20 millioen mark heeft de Pruisische regeering voor de scholen be schikbaar gesteld, doch op voorwaarde dat geen schoolgeld mag geheven worden op die scholen, die subsidie genieten zullen. Uit nadere bijzonderheden over den ver- schrikkelijken sneeuwstorm, die in het noord westen van Amerika heeft gewoed, blijkt, dat de storm gevolgd is door een temperatuurs- verlaging, zooals er sinds 186-4 niet eene was geboekstaafd. Duizenden lijden daardoor ge brek. Het aantal slachtoffers, die door den wind en de koude zijn omgekomen, wordt thans geschat op 184; nl. 145 in Dakato, 12 in Minnesota, 17 in Nebraska 4 in Jowa, 2 in Montana en één in Wiséonsin en in Coloradoterwijl nog eenige personen ver mist zijn. Op sommige plaatsen daalde de thermometer tot 40 onder het vriespunt. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondig 22 dezer des mi'ld. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sairum" Programma AD LIBITUM. TILBURG. Zoudag 22 dezer, liedertafel „Souvenir des Montagnards" concert met medewerking van mevrouw Lydia Holm, sopraan uit Frankfort, en den heer Ed. Potjes, pianist uit Ant werpen, aanvang 12 uur; zie programma. BAARDWIJK. Maandag 23 dezer, s' avonds 7 uur, bij den lieer Adr. Mulders, door de werkende leden van Soranus (zie programma's) STAAT VAN BRIEVEN Verzonden gedurende de 2e helft der maand Decemb. 1887, geadresseerd aan onbekenden. Van Waalwijk. J. van Weezenbeek Loonopzand. H. van Roessel A. C. Zijlmans Raamsdonk. Van Bezooien. S wijzer Breda. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, VIS. Aanstaanden DONDERDAG 26 Jan, jaarmarkt te Waalwijk. De Weener correspondent van de Times hecht ook weinig gewicht aan de verwachting, van den czaar, welke hij aan de deputatie uit Moskou heeft geuit. Zoolang hij niet met de troepenbewegingen en de voortzetting der wapeningen eindigt, beteekenen de woorden, dat hij hoopt dat de vrede bewaard zal blijven, niet veel. Misschien koestert de czaar wel de verwachting, dat de publieke opinie hier door wel tevredengesteld zal zijn en dat dan de Russische leeningen spoediger ge plaatst zullen worden. Een kampement Tziganen nabij Czer- movith (Hongarije) is door de sneeuw over vallen. Zeventien mannen, acht vrouwen en elf kinderen zijn door de koude omgekomen. Te Postzego in Slavonic heeft een twin tigtal wolven een rijtuig aangevallen, waarin een vrouw en vier kinderen gezeten waren en hebben zij de vijf ongelukkigen verscheurd. Na vier wolven gedood te hebben, heeft de koetsier zich weten te redden. Vorst Ferdinand denkt er niet over voor eerst heen te gaan, naar het schijnt. Hij heeft namelijk besloten een nieuwe orde in te stellen, welke den naam zal dragen van de Clemen tine-orde, naar zijn moeder. Deze orde zal een burgerlijke decoratie zijn, bestaande in drie klassen. Een huis te Londen is belast met de levering der ordeteekens. Oorspron- kelijk gaal het denkbeeld van deze nieuwe orde uit van de moeder des prinsen. „Laten wij eens een aardige decoratie in het leven roepen moet zij, die de ijdelheid der mannen kent, op een goeden dag tot haar zoon gezegd hebben 't is een middel evenals een ander om ons vrienden te maken." Uit Konstantinopel wordt aan de Times gemeld, dat eene keizerlijk irade den minister van oorlog beveelt, de verdedigingswerken van Adrianopel ten snelste te voltooien. Aan de Standard wordt uit de Turksche hoofdstad geseind, dat aldaar in diplomatieke kringen de vorst van Montenegro genoemd wordt als de Russische candidaat voor den Bulgaarschen troon. WAALWIJK, 21 Januari 1888. Bij kon. besluit is benoemd tot substituut officier van justitie bij de arr.-rechtbank te s Hertogenboschrnr. C. L. M. E. J. E. baron Speijart van Woerden, thans substi- tuut-officier bij de arr.-rechtbank te Roer mond. jTot voorzitter der kamer van koop handel en fabrieken alhier is herkozen de heer J. B. 4 immermans Wz. en tot plaatsvervanger de heer S Fano. In dezelfde zitting is na eenige discussie besloten de pogingen van den burgemeester van Made en Dnmmelen, Jhr. A. de Girard de Milet van Coehoorn,' om de stopplaats Made- Drimmelen van de spoorweglijn Waalwijk Zwaluwe tot halte of station te verheffen bij de hooge regeerinc te steunen. De kamer vereenigde zich met het betoog: Dat het in 't belang van handel en nijver heid is in het bijzonder voor deze streek dat de Langstraat, aan haar hoofd Waalwijk,' met de in bevolking en nijverheid sterk toe nemende gemeenten Made en Drimmelen onderling verbonden zij. De kamer besloot geen gevolg te geven aan het verzoek van „Vooruit,, vereenigin"- van handels- en kantoorbedienden te An> sterdam, om het adres dier vereeniging aan de tweede kamer der staten-generaal te steunen, houdende het verzoek om bij wet te be palen „Dat de boekhouders en andere kantoor bedienden zonder eenig onderscheidbe- „doeld bij tabel No. 11behoorende, bij de „wet op het recht van patent van 21 Mei „1819voortaan zullen worden vrijgesteld „van de patentbelasting." De kamer acht eene partieele wijziging minder gewenscht, omdat daardoor eene al- gemeene herziening of afschaffing der pa tentwet wellicht nog langer zou achterwege blijven. De in vorige vergadering behandelde bro chure van de commissie voor de consulaire examens werd gesteld in handen van het bureau, om daarop alsnu het gevoelen der kamer aan den minister van buitenl zaken, op diens verzoek mede te deelen. Uit goede 'bron vernemen wij dat het gedeelte spoorweglijn Waalwijk—Vlijmen alle kans heeft om weldra voor het publiek ver keer opengesteld te worden. Door de re geering is met de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen dezer dagen om trent deze aangelegenheid ernstig onder handeld. >4- Zooals men weet zal de keiweg in de Stationsstraat worden uitgebroken en door een nieuwen breederen vervangen. Voordat met dit laatste begonnen wordt zal de bed ding worden uitgegraven. Deze bestaat uit eene laag grint van 7 cM. en eene van 2 cM. klei. Het gemeentebestuur onderhandelt op 't oo- genblik om van het terrein voor het stations gebouw alhier zand te mogen weghalen en daarvoor grint en klei in plaats te brengen. Op deze wijze verwacht men een goeden on dergrond te krijgen voor den nieuwen weg en tegelijkertijd liet pleintje voor het station geschikt te maken voor aanleg van een plantsoen waarvoor in de toekomst plan schijnt te bestaan. Den 19en is door de brigade alhier uitgeleid een troep vreemdelingen, Duitschers, bestaande uit man vrouwschoonzoon en acht kinderenvan beroep knnstenmakers. Zij hielden zich op onder de gemeente Loon op Zand en waren daar door hunne bruta liteit in 't bedelen, de schrik der bewoners. Zij zijn, na een nicht door de marechaussée bewaakt te zijn op genoemden datum naar 's Bosch tot verder vervoer naar de grens getransporteerd. Gisteren is alhier door de marechaussée als zonder geld of middel van bestaan aan gehouden zekere Cohen. Hij wordt op den 23 dezer naar s Bosch ter beschikking der jus titie getransporteerd. De mazelen breiden zich meer en meer uit en komen thans ook te Baardwijk voor. Ter openbare terechtzitting der arr. rechtbank te Breda, is tegen Johannes Fran- ciscus de Booykoopman en fabrikant en lid van den gemeenteraad te Breda, ter zake van valschheid in geschrift met gebruikma king daarvan door het O. Al. eene gevan genisstraf van 3 maanden en veroordeeling in de kosten geeischt. Als verdediger van den beklaagde trad op Mr. Wenmakers, van 's Hertogenbosch. Woensdagavond, omstreeks 91/, Uur, brandden de huizing en schuur van den landbouwer A. Reniersonder Zwaluwe, ge heel af. Van den inboedel (waaronder zeven koeien en een paard), alsmede de landbouw gereedschappen werd niets gered. Alles was verzekerd. - Donderdag stond voor de arr.-rechtbank te Breda terecht de persoon van C. v. d. S., 29 jaren, arbeider, geboren en wonende te Tilburg, gedetineerd, als beklaagd van in den namiddag van den 21 Nov. 11. te Tilburg, den agent van politie en onbez. rijksveld wachter A. H. Schony, welke was in de recht matige uitoefening zijner bediening, te hebben gesneden, mishandeld en verwond, ten ge volge waarvan zwaar lichamelijk letsel is ont staan. Het openbaar ministerie moest in zijne toe dracht der zaak erkennen, dat volgens de jurisprudentie het zwaar lichamelijk letsel hier niet mocht aangenomen worden, en hoewel tegen zijn zin liet 't O. M. daarom de aan klacht, wat dat punt betreft, vallen. Overigens meende 't O. M., dat er in 't geheel geen verzachtende omstandigheden waren, maar hij vond integendeel zeer vele redenen tot strafverzwaring in het bijzonder ongunstig verleden van beklaagde, die nl. reeds ettelijke malen wegens mishandeling en andere misdrijven veroordeeld was, terwijl zoutsmokkelen als 't ware zijn beroep is. Daarom requireerde het O. M. het maximum der op te leggen straf voor den beklaagde, nl. 2 jaren en 8 maanden gevangenisstraf c. e. De verdediger in deze, Mr. F. E. Pels Rijcken, advocaat procureur te Breda, ambts halve als zoodanig aan den beklaagde toe gevoegd, concludeerde tot een minder zware straf. Uitspraak bepaald over 8 dagen. Door twee vreemde personen, vermoe delijk man en vrouw, die het land afreizen met platenzijn verschillende personen te EchtLinne en Alaasbracht opgelicht. Zij worden door de politie gezocht. Te oordee- len naar de spraakzou men zeggen dat de man uit Noord-Brabantde vrouw uit Gel derland afkomstig is. Men schrijft uit Maastricht: Eene vrouwuit het naburige dorp Berg, welke voor eenigen tijd op weg naar huis zijndedoor een Duitschen schipper werd aangerand geslagen en beroofdis tenge volge van den schrik overleden. Uit Groningen meldt men aan de Asser Ct., d.d. 17 dezer De toestand der gekwetsten van de spoor wegramp te Ruinerwold kan over het geheel bevredigend genoemd worden. Van de 5 alhier in het ziekenhuis opgenomen gekwet sten zijn de vorige week de twee conducteurs, De Jonge en Stroobos, als hersteld ontslagen, terwijl de conducteur Sprenger, de leerling machinist Timmer en de heer Koch vooreerst het ziekenhuis nog niet kunnen verlaten hoewel hun toestand betrekkelijk goed ge noemd kan worden. Een der jongeheeren Mees is gisteren weer naar Meppel vertrokken ten einde zijne lessen aan de h. b. school te kunnen hervatten, terwijl de toestand van den anderen jongeheer Mees van dien aard moet zijn, dat het gevaar, zonder bijkomende om standigheden als geweken kan worden be schouwd, hoewel deze nog zeer pijnlijk is. Te Babyloniënbroek kostte het ijs het leven aan een 13jarigen jongen, die zich op schaatsen vermaakte en in een treksloot geraakte. De treurige bijzonderheid deed zich hierbij voor dat de persoondie hem

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2