JALOEZIEËN Van den BERG, Advertentiën. Gevraagd TWEE PLAATSEN, Te Koop Aangeboden: Oude Schoenen, GLAZEN BESCHOT, Een R. C, jongmensch, GERABD van DUCK, aan de Haven te Waalwijk. -v,,. Donder dag 2( Januari aanstaande Burgerlijke stand. Handelsberichten. de 100 kilo a f3.50. per 1000 kilo f30. Te koop gevraagd voor binnen en buiten, in alle kleuren, per vierkante meter ƒ3. te Waalwijk te spreken of te ontbieden zijn, TILBURGI AN I A. des ZONDAGS en op heiligedagen ER WORDT een openslaand voor eene koffiehuiskamer. Mr. Timmerman zal de TANDARTS zeer kort daarop op het droge bracht, eerst den burgemeester ging waarschuwen in plaats van terstond pogingen tot opwekking der évensgéesten te beproeven. Zal het publiek dan nooit van deze dwa ling genezen worden Tilburg, Jl. Donderdag middag spoedde zich een groote menigte volks, per stoomtram, in rijtuigen en te voet, naar de Koningshoeven ter bijwoning van het eerste ijsfeest der Tilburgsche ijsclub. Ten gevolge van den juist ingevallen dooi was het ijs niet zoo goed als vorige dagen, maar overigens mag het feest uitstekend ge slaagd heeten. Na de uitreiking der fraaie prijzen aan de gelukkige winnaars, vereenigde zich de Directie en verdere leden der club aan een vriendschappelijk souper, op de bo venzaal van het caté Te Laat. Alles liep in de beste orde af. Kaatsheuvel, 2C Januari. Woensdag voor middag kwam een troep landloopers aan in een der gehuchten van Kaatsheuvel, welke bewoond worden door lieden, die in leefwijze wel eenigszins overeenkomen met bovenge noemde nomaden. Toch scheen de aankomst niet het gevolg te zijn van eene kameraad schappelijke uitnoodigingwant nauwelijks maakten de aangekomenen aanstalten tot het bouwen hunner tabernakelen, of in vliegende haast berichtte men het hoofd der gemeente, dat „leelijke inenschen" zich in het Straatje gereed maakten tot het opslaan hunner tenten. Ten einde een oog in 't zeil te doen houden, requireerde de burgemeester de die naren van de heilige Hermandad, die den troep hunne opwachting maakten en zich tot geleide aanboden bij eventueele nachtelijke excursies. Voor zoover men weet, hebben onze zwervers van dat aanbod eerst den vol genden morgen gebruik gemaakt, toen zij omstreeks acht uur er in toestemden hunnen tocht te vervolgen. Behoorlijk geescorteerd, verlieten zij Kaatsheuvel in de richting van 's Hertogenbosch. Over de herkomst van dit zoodje is 't publiek alhier 't niet eens: eenigen beweren dat 't Zigeuners, anderen dat 't Duitsche land loopers zijn. Wij kunnen ons gemakkelijk bij beide meening en neerleggen, gedachtig aan 't bekende,,'t is lood om oud ijzer." Capelle. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie, lichting 1889, bedraagt in deze gemeente nu reeds "'29 tegen 13 in het vorige jaar. VUL Men schijnt bij de pogingen tot het ver krijgen eener behoorlijke waterleiding, toch nog niet te zijn ingeslapenal klonk ook het verslag der betrekkelijke commissie in de gemeenteraadzitting van 3 November j. 1. niet zeer bemoedigend. Uit dat verslag bleek dat onder toezicht van dr. Salbach uit Dresden, boringen waren geschied in de Loonsche heidewelke bo ringen echter niet tot een gewenscht resultaat leidden. Het water aldaar was wel helder doch bevatte ijzer en werd daarom onbruik baar verklaard. Dr. Salbach als deskundig adviseur van den gemeenteraad eindigde toen met leukweg aan den raad den raad te geven, het water uit eene rivier (welke?) te nemen,' en het door eene busleiding naar Tilburg te voeren. Men zou haast zeggen dat het nu voor de hand lagom te doen onderzoe ken in hoever zulk een plan hier uitvoerbaar zou zijn doch dienaangaande is niets meer vernomenen het schijnt eenvoudig bij het geven van dien raad te zijn gebleven. Inmiddels wasvolgens de toen gedane mededeeling van den voorzitter, onder over- legging van beschrijving en plan, eene con cessie aanvrage ingekomen van de heeren Bottenberg, de Jong en van Schie, respecti vely k te Oud-Beijerland en Schiedam, om voor hunne rekening, en zonder eenige ver plichting aan de gemeente op te leggen, eene waterleiding tot stand te brengen, en voor den tijd van 5C jaren te exploiteeren. Naar men verzekert, hebben de boringen, welke van wege genoemde heeren op de heide onder Gilze en Riel plaats hadden voldoende resultaten opgeleverd, wat betreft de hoedanigheid van het daar voorhanden water. De aanvragers richten thans eene circulaire tot onze industrieelen, waarbij op gaven worden verzocht omtrent de hoegroot heid van het waterverbruik in hunne fabrie ken. Uit goede bron verneem ik dat de kosten voor de groot-industrie geraamd zijn op hoogstens 2 cent per te verbruiken ku- biekmeter water. Het is nu maar te hopen dat onze nij- veren door het spoedig verstrekken van de gevraagde mededeelingen en ons gemeente bestuur door het aan den dag leggen van de noodige energiezullen toonen te begrij pen dat eene waterleiding in den volsten zin van het woord eene levensquaestie voor Tilburg is. Op de eerste plaats, is door de openbaar gemaaktezaakkundige rapporten van dr. van der Horn van den Bosde bekwame directeur onzer H. B. S. rapporten, waar mede al onze medici volkomen instemmen bij herhaling duidelijk aangetoond hoedanig de toestand van ons drinkwater ishoe onze bodem meer en meer doortrokken wordt van faecaliën en hoe over het algemeen de "gging en gesteltenis onzer welputten oor zaak moeten zijn dat die putten voor de bevolking bronnen van besmetting worden. Men dempe dus den putvóór dat het kali verdronken is. Maar ook ten behoeve onzer nijverheid wordt de noodzakelijkheid van den aanleg eener goede waterleiding algemeen erkend en ik verklaar dan ook, niet te begrijpen waarom onze anders zoo voortvarende fabrikanten in deze niet wat krachtdadiger optraden. Te wachten tot dat onze kamer van koop handel en fabrieken (ik cursiveer) de noodige stappen zou doen is volgens mij bepaald te ontraden wantals ik mij niet vergis doet de matrone na eene lange periode van shperigheidthans haar winterdutje. Men weet dat sedert het meer en meer in zwang komen van de gebreide wollen goede ren het gebruik van het oorspronkelijk Tilburgsch artikelals baaien, bevers enz. gaandeweg is afgenomen en dat onze nij - veren in den laatsten tijd zich dan ook meer, en met succeshebben toegelegd op het vervaardigen van fijne bukskins, en van lichte, fijn getinte stoffen voor Chinade Indien enz; en evenzeer weet men, dat het slechte gehalte van ons kalk- en ijzerhoudend water, nagenoeg dè eenige belemmering uitmaakt om tegen VerviersAken en andere fabrieks steden te kunnen concureeren. Ter zuivering van het water hebben sommigen reeds zeer dure machinerieën moeten aanschaffenwelke echter nog niet zijn gebleken op den duur aan de eischen te voldoen. Dat ieder belangstellende zich dan haaste, om de gegevens te verschaffen ,fwelke kunnen leiden tot bespoediging eener zaakwelke ongetwijfeld een heel wat practischer hulp middel voor onze industrie zou zijn dan het eindeloos geschrijf en het vrij onvruchtbaar gebazel over vrijhandel en bescherming, 't Is waarer zou aan eene goede waterleiding heel wat meer ten koste moeten worden ge legd dan aan het doen drukken van eenige honderde brochures maaraux grands maux les grands remèdesAdres o. a. aan Verviers. dere Salvation-army van stad tot staden van land tot land te gaan, leerende en on derwijzende alle volkeren, en met donderende stemme het anathema uitsprekend over hen, die het wagen durfden anders te denken dan ik Hl WELIJKSAANGIFTEWillem Adrianus de Jong 34 j. weduwenaar van Helena Apolonia Loeft en Catharina Pette, 30 jaren, weduwe van Johann Hermann Lijre, beiden Capelle m Adriaan van Eeuwen 49 j. weduwen, van Maria Bogers en Willemina Vissers 36 jaren - ;lle Dezer dagen werd hier een monster-peti tionnement aan den koning op touw gezet ter verkrijging eener herziening van ons tariefstelsel en waarbij wordt aangedrongen op verhooging der beschermende rechten enz. Het smeekschrift is gedrukt, en werd on derteekend door lo. den heer J. H. A. Die pen, president van de K. v. K., 2o. de firma Gebr. Diepen, terwijl de naam van nog een andere heer Diepen op de eerste lijst als heksluiter dienst doet. Tusschen die namen en op de volgende lijsten komen, in bevallige wanorde allerlei beroepen voor, als: fabri kanten kleermakers winkeliers kassiers herbergiers, grossiers, kroeghouders, bakkers, lompenhandelaars (waarom ook deze laatste?) enz. enz. Dat die handteekeningen legio kunnen zijn, spreekt vrij wel van zelf. Het woord „bescherming" toch klinkt menigen onnadenkende als welluidende muziek in de ooren, en toovert hem een naderend Eldo rado voor den geest, en weer anderen, die minder illusionnistisch zijn, zeggen eenvoudig: baat het niet, schaden zal het toch evenmin. Maar dat bovengenoemde heeren c.s., die zich niet de qualificatie van „kinderen" maar toch wel van „vaders der bescherming" willen laten aanleunen, naief genoeg zijn om te meenen dat dergelijke adressen of petitie's eenig gewicht in de schaal zouden Jeggen ziet, dat gaat mijn begrip te boven. Het zal hun toch wel niet onbekend zijn dat Tilburg, en wellicht nog menige andere plaats, op het gebied van petitionnement bij vroegere ge legenheden geen schitterende figuur heeft gemaakt; men denke slechts aan den tijd van het fransche handelstractaattoen velen op twee adressen van geheel tegenovergestelde strekkinghunne handteekening plaatsten. Ook thans zijn, naar ik verneem, weer ver makelijke scènes bij het werven van hand teekeningen voorgevallen; gaarne zou ik daar van hier eene bloemlezing geven, maar mijn bestek laat zulks niet toe. Wanneer de argumenten der protectionis- ten in hunne vergaderingen en brochures aangevoerd werkelijk zoo daghelder, en voor het algemeen belang zóó afdoende waren, dan zou het zaakje toch wel worden opgeknapt. Het petitionnement is voor mij nu juist een bewijsdat de heeren niet zoo vast in hun schoenen staan, als zij wel willen laten voor komen. Gaarne wil ik aannemen, dat eene behoor lijk toegepaste bescherming aan sommige takken van industrie en aan een gedeelte, ik zeg een gedeelte van den landbouw zeer goed te stade zou komen; en dat de betrok kenen alle gepaste middelen aanwenden om zoodanige bescherming te verkrijgen, dat vordert niet alleen hun belang, doch het is ook hun recht. Maar die sommigen en dat gedeelte zijn heel Tilburg nietveel minder heel Nederland, en nog minder heel Europa of het gansche wereldrond. Overal vindt men verschil van werken en voortbrengen, verschil van belangen en behoeften verschil ook van wetgeving. En daarom juist, grenst het wel een beetje aan pedanterieom zoo boud weg en zóó pertinent te verkondigen de leer van het protectionisme is de eenig onfeilbare, de alleen heil aanbrengende voor het geheele menschdom Ware dit laatste werkelijke mijne vaste onwrikbare overtuiging, dan zou ik mij niet langer in allerlei theorieën verdiepen}vcca.2x sloot mijne fabriek, om aan het hoofd eener an- Ons wintervermaak is op het oogenblik in vollen gang. Door de welwillendheid van den zeer voor komenden eigenaar, hebben wij tegenwoordig de vrije beschikking- over de geinundeerde polders aan de Koningshoeven, die (ik bedoel de polders) thans in eene prachtige, gedeel telijk afgesloten, ijsbaan zijn herschapen. Ten gevolge van het energisch, maar tevens be zadigd optreden van het verdienstelijk bestuur onzer IJsclub, hebben wij niet slechts van de Burgerlijke, maar ook van de Geestelijke Autoriteiten vergunning verkregen en een aangenaam gevolg^ daarvan is o.a. dat geheel onze beau-monde zich dapper in het schaat senrijden aan het oefenen is. De spiegelgladde baan, waarop een telkens grooter aantal jeugdige schoonen zich bewe gen, omringd en hel hof gemaakt door onze mannelijke jeunesse dore'e, vormt eiken dag een schilderachtig tafereel, en onwillekeurig vallen mij dan al is 't ook midden in den winter de woordèn van het lentelied te binnen, die ook bij 't verslag over een feest- concert al eens dienst hebben gedaan 't Is alles geur En kleur en fleur. En glans, en gloed en stralen! Gisteren hadden wij op onze baan voor dit seizoen den eersten wedstrijd een waar juweeltje, wat het opgekomen publiek, de organisatieen de vele koddige scènes be trof. Jammer dat dit feest niet eenige dagen vroeger is aangekondigd; ik ben er zeker van dat niet alleen menig landgenootmaar ook menige buitenlander een kijkje zou heb ben komen nemen. Jammer ook dat onze nieuwe tent niet viermaal grooter isgisteren was zij meer dan de helft te klein en zij zou dan in het warmer seizoen tevens dienst kunnen doen als zömerth eaterte meer omdat bij de be stuursleden onzer Club, zulke ongeëvenaarde musicale oratorische dramatische acroba tische en comische talenten schuilen, welke met succes zouden kunnen geëxploiteerd wor den aanvankelijk tot dekking der kosten van de tenten later ten bate van de kas der IJsclub en om internationale sportwed strijden te organiseeren. Aanvankelijk was ik het met hen eens die beweerden dat de ijsclub verkeerd deed met een groot gedeelte der baan geheel voor zich te reserveeren. Het ijsvermaak moest één en algemeen zijn verklaarden de tegenstanders van dien maatregel en ten gunste hunner meening is zeker heel veel aan te voeren. Maar het publiek kan op het overigens zeer ruime vak onzer eenige ijsbaan, niettegenstaan de zij geheel particulier eigendom is, toch naar hartelust schaatsenrijden, en de boven bedoelde reserve is door onze Club alleen gemaaktuit een protectionistisch oogpunt namelijk om onze dames te beschermen tegen ruwe uitvallen en minder kiesche bejeging zij het dan ook maar van eenige brooddron ken jongens. Nu in dat opzicht ben ook ik volbloed protectionist. Tilburg, 20 Jan. 1888. JANTJE VAN TILBURG. WAALWIJK. Van af 14 tot en met 20 Jau. 1888. GEBOREN Franciscus Xaverius Z. van Arnoldus Simons en Clara Maria Bezet. OVERLEDEN: Gijsberdina van Kilsdonk 5 maan den Theodorus de Rouw 4 maanden Cornelius Hamers 4 jaren. SPRANG. GEBORENPieter Z. van Hendrik de Bie en Anna Bogers Adriaan Z. van Johanna Kloot- wijk Johanna D. van Hendrik de 3ie en Maria Bogers Thomasina Johanna D. van Karei Johannes Chabot en Adriar.a Cornelia van Dongen OVERLEDENCornelia Bogers 3 jaar Johan nes Bogers 6 maanden. CAPELLE. Vanaf 14 tot 21 Januari. GEBORENMachielia, d. van Cornelis Sulsters en Josijna Koenen Hendrika Maria d. van Arnoldus Konings en Anna Zwart. wed. van Teunis Boeser, beiden Capets Cornelis Kluijtenaar 26 jaren te Waspik en Johanna van Iersel 21 j. te Capelle Johan nes Pieter de Roon 24 j. en Gerardina van Beek 19 j. beiden Capelle Nicolaas Johan nes van Eek 30 j. te Dinteloord en Johanna Pluhppina van Alphen 22 j. te Capelle. OVERLEDEN: Jasper Lesage 11 maanden zoon van Jacobus Cornelis Lesage en Geertje van Ballegooijen Wouterina Quirijns 32 jaren echtgenoote van Pieter Hommel. WAALWIJK, 20 Jan. Bn geringen aanvoer van hoornvee was de handel tamelijk vlug. Er waren enkele zeer mooie beesten aan de lijn, die gretig en tegen goede prijzen koopers vonden. Kalfkoeien golden f 107,50 a 245,— Kalfvaarzen f90 a f140.— Ter botermarkt aangevoerd 2178 KG.: van 1.17 a 1.43 per KG. verkocht. Eieren f 5.50 a 7.— per 100 stuks De handel in leder is meer geanimeerd, lengevolge van den voortdurenden winter komt er meer behoefte, waardoor de vraag verlevendigd en de prijzen, al zij het dan ook langzaam, stijgen. in de ACHT ORE MIS, te Waalwijk. Prijsopgaven onder lett. R. aan 't bureau dezer Courant. voor HH. SCHOENMAKERS, een partij geschikt voor inplakkampereurs en ook voor stijven. Verkrijgbaar Eranco te bevragen onder lett. O. S. bij den boekhandelaar L. J. E. VAN DEN BOR, Nieuwmarkt, Amsterdam. Aanbiedingen franco met opgaaf van af meting en prijs aan den uitgever dezer Courant onder motto. //Beschot." ruim 4V, jaar op een kassierskantoor werkzaam geweest zijnde, wenscht van con ditie te veranderen en zoekt plaatsing op een dergelijk of ander kantoor. Eranco brieven, motto „kantoor" aan den uitgever A NT O ON TIELEN, te Waalwijk. Tandmeester van Z. M. den koning der Belgen, in bet Hotel du Lion dfOrbij de Wed. VERWIEL, van des voormiddags 10 tot des namiddags 12y3 uur. Speciaal voor het plaatsen van Kunsttanden en geheele gebitten zonder haken of veren alles met en zonder zuigplaat, Amerikaansch stelsel. Een verdere aanbeveling is overbodig daar de tandarts VAN DEN BERG genoegzaam bekend is. Hoofdhuis 25 Gemeentestraat. ANTWERPEN.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 3