Nummer 10. Donderdag 2 Februari 1888. lle Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen^ ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. CCe&ttv. Spanje. Engeland. Duitsrhland. UITGEVER: Waalwijk. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden y 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels J 0,G0 dnarbo en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Ad ver ten tien 3 ui aal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscn- land"worden alleen aar.gnomen loor het advertentiebureau van Adolf Stkiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. HWP» Verleden week heeft voor de correctioneele rechtbank te Brussel terecht gestaan de on trouwe 22jarige ambtenaar van het Brusselsche stadhuis, Adolphe Baudet, die zich een aantal obligaties der oude stadsleeningen, welke door een verzuim niet waardeloos gemaakt waren, heeft toegeeigend en van de opbrengst ge durende enkele weinige weken „en grand seigneur" geleefd heeft. Zijne moeder en tante, die wegens heling terecht stonden, zijn bij gebrek aan bewijs vrijgesproken, terwijl ten aanzien van Baudet, overeenkomstig de conclusien van zijnen verdediger den advo caat De Broux, de rechtbank een geneeskun dig onderzoek bevolen heeft naar de geest vermogens van den beklaagde. De schade, door Baudet's ontrouw veroorzaakt, bepaalt zich, volgens de niet weersproken verklaring van zijn verdediger, tot een bedrag van fr. 15,700, hetwelk nog verminderd zal worden door hetgeen de kostbaarheden zullen op brengen, welke Baudet gekocht heeft en die de justitie bij hem of zijne vriendinnen in be slag genomen heeft. Het tegenwoordige Fransche kabinet staat nog maar niet vast in zijne schoenen. Het heeft feitelijk nog niets gedaan en er wordt toch telkens van wijzigingen gesproken. Thans is het afgevaardigde Ranc, die het kabinet weder eens besproken heeft. Het kabinet- Tirard is nog niet het ware ministerie. Slechts twee personen acht Ranc in staat een goed kabinet te vormen, namelijk De Freycinet en Floquet. Aan laatstgenoemde geeft hij nog de voorkeur, omdat hij nog nooit minister is geweest, zoodat men hem nog niet vijandig gezind is of rancunes tegen hem heeft. Het ideaal van den heer Ranc is een kabinet met Floquet, minister-president en minister van binnenlandsche zakenFlourens, buitenland- sche zaken; Rouvier,financien, Goblet,justitie, en Spuller, onderwijs. Een dergelijk ministerie zou tegenover het buitenland een schitterend figuur maken. Het zou macht, gezag en prestige bezitten. Hoe lang dit kabinet nog op zich zal laten wachten, zegt Ranc niet. Wanneer men echter de verschillende be schouwingen nagaat, moet men toch zeggen dat Frankrijk rijk aan staatslieden is, die in staat worden geacht het land te regeeren. Niet overal gaat het zoo gemakkelijk telkens mannen te vinden, die rijp voor een portefeuille zijn. Zaterdagavond heeft men in alle vier hoeken van Parijs gedanst. In het stadhuis had een bal plaats, door de gemeenteraads leden gegeven, waaraan vijftien duizend per sonen deelnamen. De pachter der buffelten heeft minstens geleverd behalve het onmo gelijke aantal porden ijs, verschillende siropen enz., 20.000 sandwichen en broodjes, 5000 portien bouillon, 5000 flesschen Bordeaux en 2500 flesschen champagne. Bovendien zijn in een rooksalon nog 50.000 glazen bier uit gereikt. Het bal werd ook bijgewoond door den president der republiek en mevrouw Carnot. Het tweede bal vond in de opera plaats, terwijl het derde gegeven werd in het Grand Hötel, ten voordeele van de Oostenrijksche Weldadigheidvereeniging. Ten slotte nog een bal in het Hotel Continental, tenbehoeve van arme schoolkinderen en een weldadigheids feest te Passy onder leiding der prinses De Rohan, der barones De Rothschild en me vrouw Floquet. Geheel Parijs was dus uit. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat volgens eene dépêche uit Damascus een Turk- sche politie-officier aldaar, vergezeld van 15 gewapende agenten, den 25en 11. in het Fran sche consulaat is gedrongen en er eenen Franschen burger, van Algiersche geboorte, in hechtenis heeft genomen. De Fransche consul zond terstond eene nota van protest aan graaf Montebello, die eveneens eene nota tot de Porte richtte en voldoening eischte. Verscheidene dagbladen meenen dat de schout bij-nacht Aurbey, commandant van het Fransche eskader in de wateren van de Levantbevel heeft ontvangenom naar Beyruth te stevenen om de Fransche onder danen te beschermen en aan boord te nemen. Dit bevel is een gevolg van hetgeen te Da mascus is gebeurd. Isabella, de koningin-moeder, of eigenlijk grootmoeder, is eergisteren naar Sevilla ver trokken, waar zij vooreerst zal blijven. Men houdt het er voor, dat dit vertrek op bevel heeft plaats gehad dat namelijk de regeering zich op deze wijze voor hare kuiperijen heeft willen vrijwaren. Alzoo een soort van tijde lijke verbanning binnenslands. Volgens een telegram uit Madrid aan den Temps, zal de gewezen koningin, na eenige weken te Sevilla gebleven te zijn, zich te Parijs gaan vestigen. In Spanje wil men algemeen stemrecht hebben. Men beeft aldaar zeker zooveel van de ztgeningen gehoord, welke dit kiesstelsel in andere landen heeft medegebracht, dat men niet langer wil achterblijven. De president van het congres heeft er op gezinspeeld, toen hij de koningin-regentes complimenteerde met den naamdag van den jongen koning en men hoopt bij de vorstfn geen tegenstand te zullen ontmoeten. Tengevolge van een lek in de gasleiding is Zaterdag te Madrid de schoone Variété schouwburg tot den grond toe afgebrand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te zes uur in den morgen ontstond de brand en hij breidde zich zeer spoedig uit, zoodat weldra van het schoone gebouw niets over was dan een rookende puinhoop. Vrii naar het Hoogduitsch van HERMINE J FRANKENSTEIN, 41 door LUCIFER. Hoofdstuk XXI. DROOM EN WERKELIJKHEID. „Zoo en met welk doel deedt gij ditspits boef „Naar Surrah's lieden vele mijlen van hier, om te laten zeggen dat Surrah niet naar huis kwam verklaarde de Hindoe voorzichtig. „'t Is ook hetzelfde waarom Surrah den bode zond. Surrah blijft dan nog drie dagen bij Sahib sir Iienry en ziet hem sterven. Se dert dien tijd is Surrah bij Sahib overste." „Ik hoop dat gij ook mij niet haatzeide de overste huiverend. Ik veronderstel dat uw haat even doodelijk is als die eener slang. Als men den tijger niet gevonden had zou ik kun nen gelooven maar 't is belachelijk Maar toch Surrah zeg wist gij dat dien morgen een tijger in het bosch zoude zijn „Surrah heeft er niets van geweten ant woordde de Hindoe, Surrah is een goedmensch. Hij heeft vijanden zij sterven toevallig. Dat is alles. Surrah heeft geen tijger af gezonden. Surrah is geen vriend van tij gers. Wil Sahib nog sorbet hebben?" „Neen, niet meer; ge kunt gaan, Surrah." De Hindoe gleed zonder gedruisch om den hoek der veranda. „Ik geloof dat ik den kerel zal moeten weg zenden mompelde de overste onrustig, ,,zijn gelaat en hetgeen hij zegt bezorgen mij een heel onbehagelijk gevoel. Ik zal er voor op passen hem te beleedigenwant anders doet hij soms binnenkort vergif in mijn sorbet. Wat fonkelden zijn oogen toen hij zeide sir Henry te haten. Er lag bloeddorstigheid in Wilfred Blunt, die tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld is, omdat hij te Woodfort een verboden meeting heeft gepre sideerd, is lijdende aan rhumatiek, tengevolge van de vochtigheid in zijn cel. Men wil hem echter niet in het hospitaal opnemen. De boeren van Donegal wapenen zich en dreigen de bruggen in de lucht te laten springen, om te verhinderen, dat de troepen er over zullen trekken, welke de regeering naar Dunfanaghy ontboden heeft om er de orde te bewaren, gedurende het proces tegen den katholieken priester Mac Fadden die Zaterdag te Armagh gearresteerd is. De socialistenwet, weike in den Duitschen rijksdag in behandeling isis reeds veroor deeld. De nationaal-liberalen hebben zich tegen verscherping van de wet gekant, zoodat Bismarck het doodvonnis over dit plan kan teekenen. Vermoedelijk zal hij zelf niet eens in den rijksdag verschijnen om zijn ontwerp te verdedigen en wanneer dat het geval is, dan kan men zeker overtuigd zijn dat hij het lot vooruit reeds wist. Zaterdag heeft het bij de behandeling van dit ontwerp nogal gespannen. Richter zeide den minister Von Puttkamer niets minder dan dat hij aan den leiband van Bismarck liep, waarop deze verklaarde dat het hem een eer was onder leiding van den rijkskanselier werkzaam te zijn. Bismarck is Zaterdagavond te Berlijn te ruggekeerd. De rijksdag heeft Maandag besloten het ontwerp tot verlenging en verscherping der socialistenwet aan eene speciale com missie te verzenden. De heer Bebel [socialist] heeft in eene rededie drie uren duurde het ontwerp bestreden. De heer Kardorft heeft zich namens de rijkspartij (vrije con servatieven) voor verlenging en verscherping zijn blik. Eene rilling voer mij door de leden. Als men niet zoo bepaald wist dat sir Henry door den tijger verscheurd werd en als dr. Cooper en ik niet de versche sporen van den strijd gezien hadden en de tijger daarna niet gedood was zou ik gelooven neen was ik zeker een angstige uitdrukking kwam op zijn gelaat en hij voleindigde den volzin met een zucht. „Zonderling." zeide hij vervolgens aan zij ne geheimste gedachten uitdrukking gevend; „mijne vrouw heeft Surrah nooit mogen lijden, ofschoon ik geen onderscheid kon vinden tus- schen hem en de andere leden van zijn stam. Zij beweerde steeds dat hij valsch en wreed is. Ik zal hem wegzenden en zeggen dat ik het om harent wille gedaan heb. Maar de waarheid is dat ik niet meer gerust durf te slapen sedert ik hem doorzien heb. Neen hij moet weg Toen dit besluit genomen was sloeg hij zijne oogen op en keek van onder zijne koele ve randa den weg opeensklaps zag hij daar een ruiterdie in gestrekten galop op de bungalow aanrende. „Misschien is 't wel dr. Cooper dien ik verzocht eene maand bij mij te komen door brengen dacht de overste flegmatiek. „Maar de dokter is te slim om zoo te rennen, 't Is ofwel een bode uit het hoofdkwartier met een boodschap voor mij of een krankzinnige Hindoe. In alle geval loopt die man gevaar een zonnesteek of een beroerte op te loopen door zoo te rijden. Doch dat raakt mij met. Ik zal liever mijn sorbet uitdrinken eer mis schien een order om op mijn post terug te keerenmijn eetlust bederft. Langzaam gebruikte hij zijn sorbet en keek niet eens meer naar den ruiterdie steeds nader kwam en die zijn paard dat reeds de duidelijkste sporen van vermoeidheid verried, met spoor en zweep aanzette om zijne laatste krachten tot grooter snelheid te gebruiken terwijl de ruiter zelf van tijd tot tijd angstig omkeekals duchtte hij vervolgers achter zich. De overste keek eerst op toen de ruiter voor de bungalow ophield van 'tpaai'd sprong en dit aan een paal vastbond. Daarna trad ae vreemde langzaam met wan kelende schreden op de veranda toe en toen eerst zette de overste zijn glas weg en keek hem aan. De eerste oogopslag ging weldra over m een wild ontzet staren. Langzaam trad de vreemde onder de scha duw der veranda en bleef sidderend en met gejaagde gelaatstrekken staan. Hij zag er moede en afgetobd uit en zijne oogen waren smeekend op den bewoner der bungalow gevestigd. Met eene bijna werktuigelijke beweging stond de overste langzaam op en ging met een sneeuwwit gelaat wijd geopende oogen en bevende lippen den vreemde te gemoet. „Kent ge mij dan niet, overste!" vroeg de vreemde op matten toon "Barmhartige hemelriep de overste ge heel verbleekende. „'t Is geen geestIk droom niet De dooden keeren tot het leven terug Het is het is sir Henry Rokeby Hoofdstuk XXII. VAN DEN DOOD OPGESTAAN. De vreemdeling die onder de veranda stond der buugolow van overste Krigger was lang en mager met een afgemat gezichtwaarin groot leed diepe voren gegroefd had. De vermoeide oogen waren diep iu hare kassen teruggezonken en met blauwe kringen omgeven. Zijn haar was grijs even als zijn lange, stoppelige, verwilderde baard. Zijn ge laat was doodsbleek en buitengewoon door verdriet verouderd. Zijne kleederen hingen in wijde plooien om zijn vermagerd lichaam. Had overste Krigger gelijk? Kon dit uit geteerde ellendige mensch sir Henry Rokeby zijn een der rijkste baronets van Engeland dien men als slachtoffer eens tijgers dood waande 't Scheen ongelooflijk onmogelijk En toch, toen de zware oogleden zich goed openden en een volle blik den overste trof was het sir Henry's ziel die hem daaruit te- genblikte. Het waren die heldere blauwe oogen die de overste wel kende die oogen, die zoo streng en toch zoo teeder konden kij ken waaruit de groote edele ziel en het fiere karakter spraken die den baronet eigen wa ren, Jade vreemde was sir Henry Rokeby in levenden lijve. „Gij herkent mij dus overste zeide hij. „Ik ben dan nietzoo als ik vreesdetot onkennelijkheid toe veranderd?" Hij reikte hem de hand. De overste greep haar en drukte ze schier buiten zich zelve van verbazing. „Ik hield u voor dood sir Henry," stamel de hij. ,,Wij allen gelooven dit Cooper en de anderen ook. Wij meenden dat een tijger u verscheurd had. Ik ik wist niet wat ik moest denken:" sir Henry liet de hand des oversten los en viel op de bamboes sofa waarop hij geheel afgemat neerzonk. „Hij is niet dood maar stervend mom pelde de overste. O hemel wat moet ik doen?" Hij klapte in de handen op 't zelfde oogen- blilt verscheen Surrah. „Breng brandewijn, sorbet, al wat ge wilt," riep de oversteop zijn gast wijzend, Hij ligt in onmachtSurrah." Sir Henry hief uitgeput het hoofd op en keek den Hindoe aan. Deze blik scheen hem nieuwe kracht te geven. Hij sprong op en bliksemstralen scho ten uit zijne blauwe oogenterwijl hij met zijn lange magere vingers op den inboorling wijzend riep „Verrader! Neem hem gevangen, majoor; ik klaag hem aan." Een oogenblik stond de Hindoe bewegingloos; maar toen de laatste woorden hem m 't oor klonken wierp hij den baronet een blik van duivelachtigeu haat toe; vervolgens keerde hij zich snel om en vluchtte zoo snel hij kon uit de bungalow en verdween in het bosch. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 1