Mr. Th. Stuart, Oostenrijk, Italië. Turkije. BINNENLAND. verklaardmaar tegen verbanning uit het rijk. De heer Windthorst wil het socialisme als eene ware pest ten krachtigste tegengaan, doch met ethische middelen. Aan de com missie van rapporteurs zal hij verzachte be palingen voorstellen. Worden die verworpen, dan zal slechts een gedeelte der centrum partij voor eene tweejarige verlenging en de overigen voor afschaffing der socialistenwet stemmen. De Zaterdagmiddag 12.20 u. van Keu len vertrokken sneltreinis tengevolge van het breken van een as der locomotief ont spoord. De trein werd door den machinist spoedig tot staan gebracht en daardoor wer den groote onheilen voorkomen. Vijf personen van het treinpersoneel zijn zwaar gekwetst; van de passagiers is niemand gewond. Dr. Mackenzie heeft reeds Maandag ochtend met de bij den kroonprins aanwezige artsen consult gehouden. Omtrent het daarop gevolgde onderzoek bij den kroonprins wordt gezegd dat het een gunstig resultaat heeft opgeleverd. De ontsteking in het strotten hoofd is verminderdde opzwelling is ge ring. De gedane waarnemingen doen meer en meer denkendat er geen kanker bestaat. Overal is men nieuwsgierig hoe door de regeeringen der betrokken rijken welke in de eerste plaats op de hoogte dienen te zijn van den stand van zakenover den alge- meenen politieken toestand gedacht wordt. Die nieuwsgierigheid te bevredigen is echter een moeilijke zaak. Wel worden van tijd tot tijd pogingen gedaan de een of andere regeering aan 't spreken te krijgendoch deze hebben gewoonlijk geen succes. De gestelde vraag wordt door den minister, wien de vraag geldtbeantwoorddoch gewoon lijk in zulke grove trekken dat men na het antwoord nog even wijs is. Al die ant woorden schijnen volgens één model gegoten te worden. Steeds komt de hoofdzaak hierop nederdat men de hoop koestertdat de vrede behouden zal blijven. Zaterdag is hiervan in het Hongaarsche parlement opnieuw het bewijs geleverd. Een paar leden hadden den minister Tisza naar de verhouding gevraagd tusschen Rusland en Oostenrijk. De minister bepaalde een dag waarop hij die interpellatie zou beantwoorden, doch zóó dat hij voldoende tijd had over het antwoord een studie te maken. Met be langstelling werd de dag van Zaterdag te gemoet gezien, doch thans zalmen algemeen zeer teleurgesteld zijn. De minister heeft het antwoord zoo ingekleeddat men een gun stige en een ongunstige gevolgtrekking er uit kan makenhetgeen dan ook door de Oos- tenrijksche bladen geschiedt. De minister acht het een plicht der regeering om ten gevolge van de ingrijpende verplaatsing van Russische troepen in de richting van de grenzen, zorg te dragen dat voor het moge lijk geval datgene geschiede wat voor de veiligheid der grenzen en de weerbaarheid van het leger wordt vereischt. Dit belet volgens den minister niet om toch het groot ste vertrouwen te stellen in de vredelievende verklaringen van den czaar. Wij voor ons zijn het met die bladen eens, welke zeggen, dat het nemen van maatregelen al een be wijs van wantrouwen is. In den Galicischen landdag is een pro test opgegaan tegen de slechte behandeling welke de krankzinnigen in het gesticht te Kielcarkow ondervinden. Graaf Dzieduszyc- kibroeder van den afgevaardigde van dien naam is gestorven tengevolge van de slagen, die hij heeft ontvangenniet minder dan vier ribben waren gebroken. In den tijd van vijf jaren zijn 52 verpleegden overleden of hebben zelfmoord gepleegdtengevolge der ruwe behandelingwaaraan zij blootstaan. De landdag heeft de regeering verzocht maat regelen te nemen om dergelijke feiten te voorkomen. Een telegram van den 28sten uitWee- nen meldt aan le Soleildat in Bosnië en de Herzegowina eene oproerige beweging wordt voorbereid waarvan Montenegrijnen de aan stokers zijn. Aan de Correspondance politique wordt uit Rome geschreven dat de paus de laatste hand legt aan de encycliekwaaraan hij nu reeds bijna een jaar werkten die zeker grooten ophef zal maken. Zij handelt over de sociale questie en die over de tusschen- komst van den staat ten behoeve der werk lieden. De financieele moeielijkheden der Porte nemen toe, alle salarissen van rijksbeambten zijn sedert Juli onbetaald geblevennabij Broussa hebben soldaten den plaatselijken directeur der schatkist aangevallen en mis handeld. Krupp heeft aan de Porte mede gedeeld dat hij zich volledige vrijheid van handelen voorbehoudt,tenzij Krupp's rekening onmiddellijk voldaan wordt. De Ottomanni- sche bank weigerde de Turksche regeering de gevraagde 100,000ter betaling van de Mausergeweren, voor te schieten, zeggen de dat de vorige voorschotten zijn onbetaald gebleven. De Engelsche ambassadeur heeft op heldering gevraagd ter zake van Turksche arrestatiën van Armeniërs te Erzerum en elders, waarbij de Turksche soldaten grof te werk gegaan zijn, bovenal in een Armeniisch klooster waar zij naar revolutionaire stukken heetten te zoeken. Aan de Standard wordt uit Konstan- tinopel geseind dat de ministerieele com missie belast met het overwegen der En- gelsch-Fransche Suezkanaal-conventie, voorne mens is een additioneel artikel voor te stel len verklarendebehalve de onzijdigheid van het Suezkanaalde neutraliteit ook der Roode Zee. De Russische regeering schijnt daartoe de Porte op te hitsen. De Turksche regeering zal eerstdaags een anderen beambten naar Sofia zenden met de functien van Turksch commissaris. Groote internationale wedstrijd van weten schappen en nijverheid en INTERNATIONALE WERELD-TENTOONSTELLING. 1888 Brussel 1888. Amsterdam, Januari 1888. Te Brussel zal binnen enkele maanden de groote internationale wedstrijd van weten schappen en nijverheid en internationale ten toonstelling geopend worden. Industrieelen van alle beschaafde natiën spannen hunne krachten voor den aanstaanden wedstrijd in. En geen wonderWant voorgaande ten toonstellingen waren, voor de industrie, steeds de weg om zich te verheffen en uit te breiden. Wie met beleid exposeerde, behaalde voor deel voor zijn bedrijf. Menig koopman had aan zijne expositie, nog jaien later, goede nieuwe relatiën te danken. Thans nu de wedstrijd te Brussel, in het hart van het nijvere land, gehouden wordt moet de Nederlandsche industrie zeer krachtig deelnemen. De eer onzer natie is met deze zaak gemoeid. Hoe ijverig hebben de talrijke Belgische inzenders in 1883 te onzent geëxposeerd. Zij wisten blijkbaar, welk een groot belang het voor hen wasdat hunne waren goed bekend werden op de markt van een land met koloniën als het onze. Nederland, nu geroepen in Belgie te expo- seeren, vergete haar belang niet. De groote handel met den Congo-staat kan voor de Nederlandsche industrie zeer belang rijke voordeelen opleveren. Vooral met het oog op de groote ontwik keling, welke in de naaste toekomst kan ontstaan in de handelsrelat;es van Belgie met reeds genoemden Congo-staat, waar ongetwij feld vele der producten onzer nijverheid grooteren aftrek vinden kunnen, hebben wij allen belang in geen enkel opzicht achter te blijven. Om tot dat doel te geraken is echter eene goede introductie noodig en het aanstaande concours te Brussel biedt de schoonste ge legenheid daarvoor aan. Maar zelfsbehalve alle deze redenen behoort Nederland zijne waardeering te toonen voor de grootsche Belgische onderneming. Gelijkheid van taal en banden van steeds hechter vriendschap leggen ons den plicht den aangenamen plicht op de uitnoodiging aan te nemen, ons door den naasten buur toegezonden om aan de tentoonstelling op belangrijke wijze deel te nemen. Laat ons niet achterblijven laat ons niet al te lang bedenken want ieder deelnemer weet, dat hij goed zal worden ontvangen in het gastvrij Brussel en dat daar te exposeeren nuttig en noodig is. Doordrongen van deze gedachte, hebben de ondergeteekenden zich gevormd tot een comité tot behartiging van de belangen der Nederlandsche inzenders bij voornoemden wedstrijd en tentoonstelling. Daar het plan isdat elk die aan het comité deelneemt, ieder voor zich, zijne eigene onkosten zal dragen en er dus geen ponds pondsgewijze verdeeling daarvan zal plaats vinden, worden de Nederlandsche inzenders in de meest gunstige positie gebracht. De commissie zal bij de regeering aan dringen op vereenvoudiging van de douane formaliteiten en bij de directiën der vervoer middelen op lagere vracht. Ter bekoming van nadere inlichtingen, gelieve men zich te wenden tot den secretaris, Heerengracht 485, Amsterdam. Het comité. J. D. Hooglandt Az., üudlid der firma Hoog- I landt Co., Singapore, ridder in de orae 1 van den Nederlandschen Leeuw, Amsterdam. I President. -IJ. Louis Kuinders, directeur van de Han- S 1 dels-Vereeniging Amsterdam, consul van 1 Chili, Amsterdam. Vice-President. Mr. Th. Stuart, advocaat en procureur, Am- *3 j sterdam. Secretaris, ss G. de Jager lid der firma Vcrhaeren de Jager, president van de Nederlandsche j Club, Brussel. Gedelegeerd commissaris te I Brussel. I C. N. J. Moltzer J.Ezn., firma Erven Lucas I Bols, lid van den gemeenteraad, Amsterdam, Commissaris, I J. W. F. Schefïer Jr.. lid der firma C. J. van Houten Zoon, lid van den gemeen teraad, Weesp. Commissaris. J. T. Beukers, fabrikant, Schiedam. M. J. de Bont, directeur der Koninklijke Neder landsche Fabriek van Suikerwerken enz., ridder der Franz Joseph Orde, Amsterdam. J. J. Buddingh, lid der firma Becker Buddingh, officier in de orde van de Eikenkioon, Arnhem. Alex. Daniels, lid der firma A. E. Daniels Zoon, lid van den gemeenteraad, Amsterdam. Mr. J. Enschedé, lid der firma Joh. Enschedé Zoon, Haarlem. Mr. H. Godefroi, directeur v. d. Automatic Supply Cy., Amsterdam. M. Hijmans van Wadenoyenridder in de Leo- polds-orde, 's Gravenhage. J. C. van Marken Jr., directeur v. d. Nederlandsche gist- en spiritus-fabriek, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Delft. P. J. Reineke, directeur v. d. Koninklijke Neder landsche Beiersch-Bierbrouwerij, Amsterdam. Js. Reynvaan, directeur der Stoom-Meelfabriek de Weichsel, Amsterdam. J. G. Robbers, directeur der Gitgevers-Maatschap pij Elsevier, Amsterdam. Mr. Alplionse van Rijckevorsel, fabrikant, 's Her togenbosch. F. Adema van Scheltema, firma Fred. Muller Co.. Amsterdam. S. W. Siemons, president van den Nederlandschen brood-, koek- en banketbakkersbond, Amsterdam. F. Smits van Waesberghe, bierbrouwer, Breda. J. Bernard Springer, architect, Amsterdam. J. Bernard Timmermans Wzn., lid der firma W. Timmermans Zn., president van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ridder in de Leopolds orde, Waalwijk. W. Travaglino, directeur van het Koninklijk Ne- derlandsch Handels-Museum, Amsterdam. NAdere inlichtingen. Wij veroorloven ons nog u opmerkzaam te maken, dat volgens het algemeen reglement en behoudens latere wijzigingenInzenders naar verkiezing aan den internationalen wedstrijd of aan de tentoonstelling, zoowel aan beiden als aan elk afzonderlijk kunnen deelnemen. Dat de inzenders, die uitsluitend aan de ten toonstelling deelnemen, een herinneringsdiploma met medaille ontvangen; de overige prijzen zijn alleen bestemd voor deelnemers aan den wedstrijd. De deelnemers, die hunne inschrijvingsbiljetten hetzij direct aan het comité exécutif te Brussel hetzij door bemiddeling van het Kon. Ned. Han delsmuseum, den heer Vrancken of anderen heb ben ingezonden, worden verzocht deze circulaire te beschouwen als niet tot hen gericht en in hun nen kring te verspreiden, doch raededeeling van de reeds door hen aangevraagde ruimte aan het comité te willen doen, met vermelding door wiens behandeling zulks is geschied. Daar het aan dit comité gelukt is, de termijn van aanmelding tot 15 Februari e. k. verlengd te krijgen verzoeken wij heeren industrieelen, die nog wenschen deel te nemen, hun biljet ingevuld en onderteekend vóór 15 Februari aanstaande te adresseeren aan den secretaris, Heerengracht 435 Amsterdam. Het uitvoerend comité J. D. Hooglandt Az., president. secretaris. WAALWIJK, 1 Februari 1888. Tegen de door B. en W. van Waalwijk opgemaakte kiezerslijsten zijn twee reclames ingekomen. Een bekende Waalwijksche persoon lijkheid heelt het wereldtooneel verlaten. Daniel Stopendaaldoor oud en jong de heilige Daan genoemd is niet meer. 'tWas een zonderling man, die heilige Daan en moeilijk zou 't zijn een juist oor deel over hem uit te spreken. Hij leefde teruggetrokken en geheel alleen, zich uitsluitend bezig houdend met oefenin gen van godsvruchtbedevaarten enz. Toen hij eenige jaren geleden ge dwongen was de woning, die hij tot dusverre zijn eigendom had mogen noemen te ver laten heeft hij geruimen tijd aan het einde der Kloostersteegnabij den Meerdijk, in een hutje gewoond, dat hij naast den weg had opgeslagen en waar hij dikwijls bezoek ontving van tal van nieuwsgierigen. Eens, terwijl hij ter bedevaart was, brandde dit af en sedert had hij een paar bovenka mers in gebruik in de Straat. Even zonderling als 's mans leven was ook zijn dood. Voor veertien dagen liet hij zijn dochter roepen. In plaats van deze kwam haar man, maar werd niet bij hem toegelaten. Toen de dochter later met haar echtgenoot terugkeerde gaf hij haar door de half geopende deur de hand, vertelde haar, dat hij van nu af noch voor haar noch voor iemand te spreken was, dat het de laatste keer was dat zij de eer had hem te zienwant dat hij ten hemel ging varen. Van toen af moet hij dan ook zoo goed als ongenaakbaar zijn geweest. Maandagnacht hoorden de luidie bene den woonden, hem op zijn kamer leven ma ken iets wat hij wel vaker deed. Op hun geroep of hij soms iets noodig had, kregen zij geen antwoord, maar hij bleef nog eenigen tijd zijn gang gaan. Gisteren tegen den middag heeft men hem dood vinden liggen, op zijn kamerdie bij uitzondering niet ge grendeld was. Te beschrijven hoe het daar uitzag, is ons niet doenbaar. Alle mogelijke voorwerpen vond men daar bijeenop en door elkander in de grootste wanordein een hoek, naast het raam achter een stuk zeil, iets dat voor legerstede moest dienen een stuk tafel met een en ander er op onder dezelve een hoop aardappelenverder een kastjeeen paar stoelen run turfhoutstukken van zak ken en dekens, potten, pannen, gebroken en heelreliquieën een kruisbeeld een paar groote rozenkransen, een zestal kippen een kachel, en daarvoor, in zijn volle lengte uitge strekt, behoorlijk gekleed, maar zonder schoe nen aan de voeten, de eene hand op de borst, de andere ter hoogte van den schouder, met een kalm uiterlijk, het lijk van den heiligen Daan. Wat de onmiddelijke oorzaak van zijn dood is geweest valt moeilijk te zeggen, maar zeker is 't dat hij in 't geheel niet van gebrek heeft hoeven om te komen wantzooals wij zeiden, waren er brandstoffen en eetwa ren voorhanden. Daarbij werd er in een si garenkoker nog een gulden gevonden, op een andere plaats klein geld, en op twee spaar boekjes een paar nog al aardige sommen behalve wat wij misschien nog niet weten. Hij ruste in vrede Den 3en Februari zal te Amsterdam eene vergadering worden gehouden van deel nemers aan de tentoonstelling in 1889 te Parijs. Het voorioopig comité heeft bepaald, dat allen, die in de gelegenheid zijn om hunne medewerking te verleenen, aan die vergade ring kunnen deelnemen, ook al hebben zij nog geen blijk van adhesie gegeven. De heer Herman Zeegers, firma P. J. van Gils, bitter- en elixer-fabrikant alhierdie zich reeds voorioopig als deelnemer aan die tertoonstelling heeft aangemeld, ontving eene speciale uitnoodiging voor bovenbedoelde bijeenkomst in het Café Krasnapolski. Het doel dier vergadering, welke door Z. E. den heer Legrand, gezant van Frankrijk le 's Hage, zal worden bijgewoond, is het ontwerpen van maatregelen voor de organisatie der Neder landsche commissie en voor de regeling der voorwaarden van deelneming, door de toege treden inzenders. De Noord-Brab. maatsch. van landb. heeft besloten, ten einde haren leden goed- kooper kunst- of hulpmest te leveren, dezen bij partijen publiek aan te besteden. Deze mest zal bestaan uitmest voor kla vergewas, bevattende 14 pet.; ammoniac su- perphosphaat 7 pet.; echte onvervalschte Pe- ruguano 7 pet.; Chili salpeter 15 pet. Alles gewaarborgd door het proefstation te Wageningen. Door het bestuur van den algemeenen bond van R. K. kiesvereenigingen in Neder land is voor de katholieke partij het volgende programma ontworpen 1. Herziening der wetten op hooger, mid delbaar en lager onderwijs, met het oog op decentralisatie, bezuiniging en rechtsgelijkheid. 2. Enkele districten, ook in de groote ste den, en herziening voor het gemeentelijk kiesrecht, vooral wat de basis betreft. 3. Herziening en verbetering van de sociale wetgeving. 4. Hervorming van ons belastingstelsel met dien verstande, dat gestreefd worde naar een gelijkmatige verdeeling van lasten over de verschillende belastbare voorwerpen en dat eene algemeene inkomsten-belasting blijve uitgesloten. Afschaffing der accijnzen op de eerste le vensbehoeften b. v. zout en zeep. Herziening van onze tarieven van in- en uitgaande rechten met het oog op de handels politiek van andere rijken. 5. Beperking van de kosten en lasten der defensie, met dien verstande dat de verde digbaarheid des lands ten volle blijve ver zekerd. De heer J. F. de Booy, koopman en lid van den gemeenteraad te Breda, door de arr. rechtbank aldaar tot 2 maanden gevan genisstraf veroordeeld, wegens valschheid in geschrifte met gebruikmaking daarvan, heeft van dat vonnis appèl doen aanteekenen. Advocaat- Generaal Gregory conclu deerde Maandag voor den hoogen raad tot verwerping van het beroep van een drietal personen uit Drunen, in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroor deeld wegens wederspannigheid tegen politie beambten. De uitspraak is bepaald op 27 Februari. In de maand November werd te Dordrecht bij twee oude liedendie stil leefden,- uit eene kast hunner woning een blik ken trommel ontvreemd, bevattende een vrij aanzienlijk bedrag aan effecten en ongeveer f 1000 aan bankpapier en geld. De effecten werden den volgenden dag in het portaal der woning teruggevonden de blikken trommel werd eenigen tijd later uit de haven opgevischt. Ofschoon de politie onmiddellijk een streng onderzoek instelde en zeer goed begreep dat de werkster niet vreemd aan den diefstal was, achtte men het ongeraden iets tegen die vrouw te ondernemen, zoodat men zich be paalde de gangen op bedekte wijze gade te slaan. Het bleek bij herhaling, dat de werk ster en hare buurvrouw belanglijke inkoopen deden, zoodat justitie en politie thans het tijdstip gunstig verklaarden om handelend tegen deze werkster, zekere vrouw L., op te treden. De officier van justitie, vergezeld van den rechtercommissaris, den griffier en commis saris va n politie, begaven zich Zaterdag naar de woning der beide vrouwen, alwaar een huiszoeking geschiedde, waarbij een karre- vracht goederen o. a. een volledig stel bedde- goed, een naaimachine, een groote partij ma nufacturen, glas- en aardewerk enz., benevens een vrij aanzienlijk bedrag aan geld, op ver schillende plaatsen der woning verborgen, werd gevonden en in beslag genomen. Vrouw L. werd vervolgens aangehouden

Echo van het Zuiden | 1888 | | pagina 2